124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ ΜΑΚΑΡΙΟΥ 1966

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-07-10, 18:39   #1
silektra
Τακτικό Μέλος

ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ ΜΑΚΑΡΙΟΥ 1966

Καλησπερα σε ολους. Μετα απο αναλογισμο των ευθυνων μου απεναντι σε ενα μελος του φορουμ και την συζητηση μαζι του, αποφασισα να επιστρεψω. Οφειλω δημοσιως μια συγνωμη και ευχομαι....καλες συζητησεις. Θα επιθυμουσα να ξεκινησω με μια συζητηση που εχει να κανει με μια προσφατη αγορα μου, το πεντολιρο του Μακαριου. Θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας γνωμες για το συγκεκριμενο νομισμα. Το νομισμα ειναι 100% γνησιο, εκτος του οτι το εχω ελεγξει, προερχεται απο εναν απο τους παλαιοτερους πωλητες, εκτιμητες και ντιλερ νομισματων της Αθηνας. Παρακατω σας εχω φωτογραφιες του νομισματος μου.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0036 (640x480).jpg (62,5 KB, 36 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0032 (640x480).jpg (53,1 KB, 30 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0040 (640x480).jpg (60,3 KB, 28 εμφανίσεις)
Ο χρήστης silektra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-10, 18:59   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Τι ακριβώς θέλετε να συζητήσουμε για αυτό το νόμισμα? Αφού λέτε οτι ειναι γνήσιο ! Τι άλλο θέλετε να συζητήσουμε ?
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-10, 19:14   #3
silektra
Τακτικό Μέλος

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Θα ηθελα να μου πειτε την περαιτερω γνωμη σας για το συγκεκριμενο νομισμα, π.χ. την αισθητικη του πλευρα (δηλαδη την εμφανιση του), ποια ειναι μια καλη τιμη αγορας του, επισης κατι που ξεχασα να αναφερω. Παρατηρω οτι εχει μια ελαφρια εμφανιση προυφ (prooflike), αυτο οφειλεται σε καποια ειδικη επεξεργασια; Επισης, ηθελα να ρωτησω σχετικα με κατι που εχω ακουσει. Ο πωλητης μου ειπε πως υπαρχει ενα χρυσο μεταλλιο του Μακαριου, ιδιο με το πεντολιρο, αλλα μεταλλιο (το αναγλυφο σχεδιο ειναι πιο διογκωμενο προς τα εξω), με τιραζ περιπου 200 τεμαχια. Αυτο ποσο κοστιει περιπου; Ευχαριστω πολυ.
Παλιά 22-07-10, 19:51   #4
STEL2
Εθισμένος

Οπως παρατηρήτε, και οπως μάλλον θα ξέρετε, το νόμισμα δεν αναγράφει αξία πάνω. Το ίδιο (το να μην αναγράφει αξία), συμβαίνει και με τις λίρες (sovereign). Το δικαίωμα αυτό- το να μήν αναγράφεται δηλαδή αξία- το είχαν μόνο οι Εγγλέζοι, και οι κτήσεις αυτών. Επειδή ακολουθούν τις προδιαγραφές της Αγγλικής πεντόλιρας, ονομάζονται πεντόλιρα (στον κατάλογο Krause, δεν αναφέρονται σαν νομίσματα). Τώρα, αν υπάρχουν κάποια, που αναφέρονται ως μεττάλια, μόνο και μόνο επειδή ειναι περοσσότερο εξογκωμένα, τι να πώ? Γιατί δηλαδή να ονομάζονται μεττάλια, και να μήν ονομάζονται πικοιλίες ? Ποιος, το οριοθετεί αυτό, και απο πού? Ξέρετε, σε ορισμένα νομίσματα, υπάρχουν αρκετές διχογνωμίες, οσον αφορά την ονομασία τους. Κάποιοι, κάποια, τα ονομάζουν δοκίμια, κάποιοι άλλοι, χαριστικές κοπές, καποιοι άλλοι trial strikes, και ούτω καθ' εξής, βασιζόμενοι βεβαίως σε κάποια στάνταρς. Εγώ πιστεύω, οτι οπως και να τα ονομάσει κανείς, δεν ειναι λάθος, γιατί σύμφωνα με την δική του άποψη, μέσα θάναι. Το θέμα ειναι, να μπορέσει στην πορεία ν' αποδειχτεί αυτό, που κατα την γνώμη μου, σπάνια αποδικνύεται....Το νόμισμα μοάζει με prooflike, ιδιαίτερα στην εμπρός εικόνα, που τα μάτ στοιχεία, ειναι κάπως εντονα..., στην άλλη πλευρά, φαίνεται σαν ενα BU κομμάτι.....Ελπίζω να βοήθησα.
Παλιά 22-07-10, 20:01   #5
silektra
Τακτικό Μέλος

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
Παλιά 22-07-10, 20:47   #6
STEL2
Εθισμένος

Για να το επεκτείνω λίγο ακόμα. Κάποιος, που βλέπει ή γνωρίζει, οτι υπάρχουν 200 εξογκωμένα, και καθότι δεν αναγράφουν αξία, και ειναι τύπου μετταλίου (medal strike), κάλλιστα μπορεί να τα ονομάσει μεττάλια, και δεν θάχει άδικο. Κάποιος άλλος, που βλέπει οτι υπάρχει κανονίκή τέτοια κοπή, μπορεί άνετα να τα ονομάσει πικοιλίες (εγώ ετσι θα τα ονόμαζα). Κάποιος που βλέπει μια κοπή 5-6 κομματιών (αν οχι απο το τιράζ, αλλά τουλάχιστον απο την δυσκολία εύρεσης των κυκλοφορούντων, και αφού ξεφεύγουν κατα τι, απο την κανονική κοπή), θα μπορούσε να τα ονομάσει δοκίμια. Κάποιος άλλος, θα μπορόυσε να πεί, οτι αφου ειναι κυκλοφορημένα, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για δοκίμια, γαιτί τα δοκίμια ειναι ακυκλοφότητα. Ο άλλος θα μπορούσε να ισχυσιστεί, οτι κυκλοφόρησαν κατα λάθος. Στα 10λεπτα του 1912 φερ' ειπείν, που ειναι χωρίς πυρσούς, κάποιοι ισχιρίζονται οτι πρόκειται για δοκίμια, γιατί δεν φέρουν τα σήματα του νομισματοκοπείοιυ, κάποιοι άλλοι, λένε οτι ειναι πικοιλίες, γιατί αφενός μέν υπάρχουν πολλά (για δοκίμια), αφετέρου δε, ειναι κυκλοφορημένα. Στην δραχμή του 1976, φερ' ειπείν, με τα 4 κατάρτια, ειναι κατα πάσα πιθανότητα δοκίμιο..., ομως πώς γίνεται ολα νάναι κυκλοφορημένα ?..
Παλιά 23-07-10, 00:06   #7
NMS
Θαμώνας

Ολα αυτα τα νομισματα.... ειτε ειναι ασημενια του μακαριου ειτε χρυσα, ονομαζονται μεταλια γιατι δεν εχουν αναγραφομενη ονομαστικη αξια!

Η Κυπρος τα εκοψε τα κερματα αυτα πιθανοτατα επιρεασμενη ακομα απο το Αγγλικο συστημα οπου τα χρυσα νομισματα δεν ειχαν ονομαστικη αξια!

τωρα για αυτο που αναφερεται, οντως, το 1975 εγινε επανακοπη με την ιδια ημερομηνια 1966 αλλα το κεφαλι του Μακαριου ειναι μεγαλυτερο και αλλαζει το σχεδιο...!!!

ισως αυτη η φωτογραφια να σε βοηθησει λιγο.... το πανω ειναι του 1966 και το κατω του 1975... αλλα παλι με ημερομηνια 1966.... (το αριθμημενο...) ** οι φωτογαφιες δεν ειναι δικες μου αλλα εκανα εναν συνδιασμο για την καλυτερη βοηθεια σας!

Οντως βγηκαν μονο 200 τεμαχια απο αυτο (τα κανονικα του 1966 ειναι 1500 τεμαχια περιπου...), και ειναι αριθμημενα! Ο αριθμος ειναι στην περιφερια (edge). Ειναι πανακριβα κομματια και σπανια!!!!

Δεν εχω δει απο κοντα κανενα ουτε του 66 ουτε του 75 ετσι;
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-10, 17:26   #8
STEL2
Εθισμένος

Ολα αυτα τα νομισματα.... ειτε ειναι ασημενια του μακαριου ειτε χρυσα, ονομαζονται μεταλια γιατι δεν εχουν αναγραφομενη ονομαστικη αξια!

Η Κυπρος τα εκοψε τα κερματα αυτα πιθανοτατα επιρεασμενη ακομα απο το Αγγλικο συστημα οπου τα χρυσα νομισματα δεν ειχαν ονομαστικη αξια!
Nίκο, σύμφωνα με το βιβλίο του νομισματολόγου Α. Τζαμαλή, αυτά δεν τα έκοψε η Κυπριακή Δημοκρατία, γιατι δεν φέρουν το έμβλημά της, αλλά φέρουν το έμβλημα της Αρχιεπισκοπής Κύπρου. Κάτι ανάλογο ειναι και τα 50 και 100 άσπρα της Ζακύνθου του 1966
Παλιά 23-07-10, 17:42   #9
NMS
Θαμώνας

Χμμ... λες;;; Μπορει... αλλα σχεδον ολοι τα θεωρουν σαν επισημα σε αντιθεσει με τα της Ζακυνθου...

Τωρα.. μιας και τοτε ο Μακαριος ηταν και αρχιεπισκοπος αλλα και προεδρος της Κυπρου... μηπως γι αυτο το λογο θεωρουνται επισημα; δηλαδη.. τα εκοψε η αρχιεπισκοπη αλλα... συναμα και ο προεδρος της κυπριακης δημοκρατιας.....

Παντως... το 1974 αν δεν κανω λαθος ο Μακαριος εφυγε με το πραξικοπημα του Σαμσων... οποτε... μηπως η κοπη του 1975... ειναι μια προσπαθεια να ξαναγυρισει στην προεδρια... μεσα στην δυσκολη περιοδο της εισβολης;;;
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-10, 21:25   #10
morgan
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη morgan

ευρεως διαδεδομενα νομισματα που αν και δεν εχουν μεγαλη κοπη , εμφανιζονται σε τακτα χρονικα διαστηματα, εγω εχω κρατησει ενα σετ χρυσα (3 τεμαχια) για την συλλογη μου και μαλιστα το "5λιρο" εχει πεταξει και χαλκο δηλαδη εχει κοκινησει ,
κατα την γνωμη μου στοκαρισμενα τα περισσοτερα απο κυπριους εμπορους που εχουν φτιαξει μια τεχνητη ελειψη ....και τα εμφανιζουν οποτε θελουν. μην παμε στα ασημενια γιατι εχει παιζουν τσουβαλια
Ο χρήστης morgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-10, 21:51   #11
silektra
Τακτικό Μέλος

κατα την γνωμη μου στοκαρισμενα τα περισσοτερα απο κυπριους εμπορους που εχουν φτιαξει μια τεχνητη ελειψη ....και τα εμφανιζουν οποτε θελουν.
Ναι, ισως εχετε δικιο...εχω ακουσει παντως οτι μολις πρωτοβγηκαν αγορασαν μερικοι αρκετα μεγαλες ποσοτητες και τα βγαζουν σιγα-σιγα στην αγορα....ποιος ξερει..

Αληθεια, (επειδη θελω να φτιαξω σετ) μηπως βγηκε εκεινη την χρονια καποια κασετινα, εστω και ιδιωτικη κοπης η μεταγενεστερη???
Παλιά 24-07-10, 22:00   #12
silektra
Τακτικό Μέλος

μαλιστα το "5λιρο" εχει πεταξει και χαλκο δηλαδη εχει κοκινησει ,

Μηπως εννοειται οπως στην φωτογραφια?? (Ειναι χαλκος αλλα απο την φωτογραφιση φαινεται μαυρο)

Αληθεια, αυτο πως συμβαινει??
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg !BqlMRfQ!Wk~$(KGrHqYOKk!EucO3h6pyBLwEe6MomQ~~_3.jpg (93,0 KB, 52 εμφανίσεις)
Παλιά 25-07-10, 19:36   #13
todoros1
Τακτικό Μέλος

ευρεως διαδεδομενα νομισματα που αν και δεν εχουν μεγαλη κοπη , εμφανιζονται σε τακτα χρονικα διαστηματα, εγω εχω κρατησει ενα σετ χρυσα (3 τεμαχια) για την συλλογη μου και μαλιστα το "5λιρο" εχει πεταξει και χαλκο δηλαδη εχει κοκινησει ,
κατα την γνωμη μου στοκαρισμενα τα περισσοτερα απο κυπριους εμπορους που εχουν φτιαξει μια τεχνητη ελειψη ....και τα εμφανιζουν οποτε θελουν. μην παμε στα ασημενια γιατι εχει παιζουν τσουβαλια
Μηπως θα μπορουσατε παρακαλω να μας κανετε μια περιγραφη των υπολοιπων 2 κομματιων δηλ. βαρος και διαμετρο και μια τιμη στο περιπου?
Ο χρήστης todoros1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-10, 22:36   #14
morgan
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη morgan

Μηπως θα μπορουσατε παρακαλω να μας κανετε μια περιγραφη των υπολοιπων 2 κομματιων δηλ. βαρος και διαμετρο και μια τιμη στο περιπου?
3,99 γραμαρια -μισολιρο
7,98 γραμμαρια -λιρα
για την τιμη τωρα μπορειτε να κανετε μια ερευνα. που παντα διαφερει απο κατασταση νομισματων και τον πωλητη φυσικα
Ο χρήστης morgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:49.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.