124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα ΘΥΡΙΔΕΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-04-10, 22:25   #1
leonidas300
Νέο Μέλος

ΘΥΡΙΔΕΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ

Φίλοι μου καλησπέρα!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κάποιος τα χρηματα του ή άλλα πολύτιμα αντικείμενα σε θυρίδα τραπέζης, κατα πόσο κινδυνεύουν σε περίπτωση χρεωκοπίας; του κράτους ή της τράπεζας....
Ο χρήστης leonidas300 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-10, 22:29   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Το καλύτερο φίλε, ειναι χρηματοκηβώτιο στο σπίτι. Κατα την άποψή μου πάντα.
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 00:18   #3
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Φιλε αυτο δεν μπορει να σου απαντησει κανενας ουτε βεβαια να σου εγγυηθει.Και αυτο γιατι μιλας για κατασταση εκτακτου αναγκης.Σ αυτες τις περιπτωσεις επικρατει χαος.Εγω βεβαια εχω θυριδα σε τραπεζα γιατι θεωρω ακομα επικυνδυνοτερο να εχω πραγματα αξιας στο σπιτι.Γιατι πρωτον ετσι προκαλεις να σε κλεψουνε και δευτερον αμα ειχα χρηματοκιβωτιο θα εστεινα καραουλι με το τουφεκι να το φυλαω και η ζωη ειναι πολυ μικρη για νατην ξοδευω αλογιστα.Σε καταστασεις ομως χρεωκοπιας του κρατους ή της τραπεζας νομιζεις οτι εσυ θα εχεις λεφτα και θα τρως και διπλα ο πεινασμενος θα καθεται να σε κοιταει.Οτι ειναι να περασουμε θα το περασουμε ολοι μαζι!
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 08:32   #4
aggelos2
Νέο Μέλος

Σαν πρώιν τραπεζικός σε διαβεβαιώ ότι οτιδήποτε έχεις σε θυρίδα είναι απολύτος διασφαλισμένο.Σε περίπτωση χρεοκωπίας κινδυνέυει ότι έχεις σε λογαριασμό στην τράπεζα επειδή δεσμέυεται από το κράτος. Εξάλου την θυρίδα σου δεν μπορούν να την ανοίξουν γιατί το κλειδί το έχεις εσύ!!!(το 1)
Ο χρήστης aggelos2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 11:10   #5
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Σαν πρώιν τραπεζικός σε διαβεβαιώ ότι οτιδήποτε έχεις σε θυρίδα είναι απολύτος διασφαλισμένο.Σε περίπτωση χρεοκωπίας κινδυνέυει ότι έχεις σε λογαριασμό στην τράπεζα επειδή δεσμέυεται από το κράτος. Εξάλου την θυρίδα σου δεν μπορούν να την ανοίξουν γιατί το κλειδί το έχεις εσύ!!!(το 1)
1 Σε περίπτωση κλοπής στην τράπεζα (έχει γίνει παλιά και έγινε και πρόσφατα) η τράπεζα δεν σε αποζημιώνει. Και αυτό γιατί δεν ξέρει τι έχεις μέσα.

2 Σε περίπτωση χρεωκοπίας, η τράπεζα θα πολιορκηθεί απο ουρές κόσμου, οπότε η πρόσβαση εντός της τράπεζας θα είναι πρακτικά αδύνατη.
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 11:49   #6
aggelos2
Νέο Μέλος

1 Σε περίπτωση κλοπής στην τράπεζα (έχει γίνει παλιά και έγινε και πρόσφατα) η τράπεζα δεν σε αποζημιώνει. Και αυτό γιατί δεν ξέρει τι έχεις μέσα.

2 Σε περίπτωση χρεωκοπίας, η τράπεζα θα πολιορκηθεί απο ουρές κόσμου, οπότε η πρόσβαση εντός της τράπεζας θα είναι πρακτικά αδύνατη.

Για το πρώτο έχεις δίκιο αλλά το να κλέψουν το θησαυροφιλάκιο της τράπεζας δεν είναι κάτι που γίνεται εύκολα...οι πιθανότητες δλδ είναι απείρως μικρότερες από το να σου κλέψουν το σπίτι.
Επιπρόσθετα δε μπορείς να έρθεις σε συνενόηση με τη τράπεζα και να ασφαλίσεις το περιεχόμενο της θυρίδας σου.

Για το δεύτερο τώρα πιστέυω πως είσαι λιγααααααακι υπερβολικός.Εντάξει δεν θα έχει πρόσβαση την πρώτη μέρα ,την δεύτερη , τη τρίτη στο τέλος τι θα γίνει?θα κατασκηνώσουν στη τράπεζα?Η πρόσβαση στην θυρίδα δεν θα είναι για κανένα λόγω αδύνατη.
Ο χρήστης aggelos2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 12:20   #7
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Για το πρώτο έχεις δίκιο αλλά το να κλέψουν το θησαυροφιλάκιο της τράπεζας δεν είναι κάτι που γίνεται εύκολα...οι πιθανότητες δλδ είναι απείρως μικρότερες από το να σου κλέψουν το σπίτι.
Επιπρόσθετα δε μπορείς να έρθεις σε συνενόηση με τη τράπεζα και να ασφαλίσεις το περιεχόμενο της θυρίδας σου.

Για το δεύτερο τώρα πιστέυω πως είσαι λιγααααααακι υπερβολικός.Εντάξει δεν θα έχει πρόσβαση την πρώτη μέρα ,την δεύτερη , τη τρίτη στο τέλος τι θα γίνει?θα κατασκηνώσουν στη τράπεζα?Η πρόσβαση στην θυρίδα δεν θα είναι για κανένα λόγω αδύνατη.
Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος μαζί σου. Η ασφάλιση όμως των τιμαλφή αντικειμένων για κλοπή είναι εξαιρετικά δύσκολη και δεν γίνεται συνήθως.

Οσο για το δεύτερο σενάριο, αν έχεις δει σκηνές απο τράπεζες που πτωχεύσανε τότε θα καταλάβεις.

Κοίτα εδώ να δεις...

http://www.youtube.com/watch?v=Fnf1ZgNAXc8
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 13:32   #8
STEL2
Εθισμένος

Σκάψιμο στον τοίχο, και χωμένο το χρηματοκιβώτιο μέσα, και συναγερμό που συνδέεται κατευθείαν με την αστυνομία, και την ασφαλιστική, ειναι το καλύτερο πιστεύω. Γιατί αν χρεωκοπήσει τράπεζα, ή το κράτος, οι αντιδράσεις ειναι απρόβλεπτες νομίζω. Μπορεί δηλ. και να κατασχεθούν ολα. Και νομίζω οτι εξαρτ'άται και απο τον τόπο διαμονής. Άλλο ειναι δηλ. στην Αθήνα, άλλο στα Χανιά, και άλλο στο λιανοκλάδι..
Παλιά 28-04-10, 13:35   #9
STEL2
Εθισμένος

Αν και το καλύτερο πιστεύω, ειναι να τα χωρίσεις σε 5 διαφορετικά μέρη. Οχι ολα μαζί. Οπως και στο χρηματηστήριο. Ποτε δεν πρέπει να παίζεις, μια μόνο μετοχή, ή 2. Απο 5 και πάνω...Μειώνεις τον κίνδυνο
Παλιά 28-04-10, 14:04   #10
Aystralos
Τακτικό Μέλος

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος μαζί σου. Η ασφάλιση όμως των τιμαλφή αντικειμένων για κλοπή είναι εξαιρετικά δύσκολη και δεν γίνεται συνήθως.

Οσο για το δεύτερο σενάριο, αν έχεις δει σκηνές απο τράπεζες που πτωχεύσανε τότε θα καταλάβεις.

Κοίτα εδώ να δεις...

http://www.youtube.com/watch?v=Fnf1ZgNAXc8
Φοβαμαι για το (2) σεναριο μην το δουμε και ΕΔΩ.Οι πληρφοριες μου ειναι,πως εχουν σκευτη και την πτωχευση τα τελευτεα 2 (24)ωρα.Σε 4 μηνες οτι ειναι να γινει θα γινει.ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟ.
Ο χρήστης Aystralos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 14:29   #11
STEL2
Εθισμένος

Λοιπόν, το ρίχνω. Αμα ερθει κορώνα = πτώχευση. Αμα ερθει γράμματα = οχι πτώχευση. Εκει μας εχουν καταντήσει δυστυχώς ! Η οικονομική μας κατάσταση, και το αβέβαιο (ετσι κι αλλιώς) μέλλον μας, να αποφασίζεται απο άλλους. Απο ποιούς ? Απο τους κλέφτες, και στα λαμόγια !!

Οποιος το ξαναρίξει σε πασόκ, ή ν.δ, ειναι συνυπεύθυνος (τουλάχιστον για εμένα)

Και ενα τραγουδάκι, αφιερωμένο, για οσους ακόμα ονειρεύονται

http://www.youtube.com/watch?v=hQfUfJQR4Vk
Παλιά 28-04-10, 15:50   #12
Aystralos
Τακτικό Μέλος

Λοιπόν, το ρίχνω. Αμα ερθει κορώνα = πτώχευση. Αμα ερθει γράμματα = οχι πτώχευση. Εκει μας εχουν καταντήσει δυστυχώς ! Η οικονομική μας κατάσταση, και το αβέβαιο (ετσι κι αλλιώς) μέλλον μας, να αποφασίζεται απο άλλους. Απο ποιούς ? Απο τους κλέφτες, και στα λαμόγια !!

Οποιος το ξαναρίξει σε πασόκ, ή ν.δ, ειναι συνυπεύθυνος (τουλάχιστον για εμένα)

Και ενα τραγουδάκι, αφιερωμένο, για οσους ακόμα ονειρεύονται

http://www.youtube.com/watch?v=hQfUfJQR4Vk
Προτινο σε αυτους τους αλητες,τα κοπροσκιλα του κερατα,τους (300) που μαζευτικαν στην ΒΟΥΛΗ οτι ειναι να κανουν ας το κανουν,να τελιωνουμε.ΦΤΑΝΕΙ αφηστε τον κοσμο ησυχο επιτελους ΑΛΗΤΕΣ.Εχθες ειδα τον γιωργακη που βγηκε να μας πη τα μαντατα, ο καιμνος εβγαλε και σπυρκι στα χυλητου.ΜΑΣ μηλα και για πατριοτισμο.Δεν τραβανε τα ΑΡ..ΔΙΑ τους ολη.ΡΕ ΟΥΣΤ ΟΛΗ ΤΟΥΣ.
Παλιά 28-04-10, 16:06   #13
chrysos
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη chrysos

Περιοχή: Αθήνα
Δεν έχω σπίτι, Δεν έχω αυτοκίνητο, Δεν έχω καταθέσεις, είμαι ελεύθερος !!!!!
Ο χρήστης chrysos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 16:22   #14
Aystralos
Τακτικό Μέλος

Φιλε chrysos νομιζης πως δεν εχεις τιποτα.ΔΝΤ=(ΕΥΡΑΙΩΣ) και η ψυχημας δεν τους φτανει.Εισαι συγουρος πως εισαι ελευθερος?
Παλιά 28-04-10, 16:26   #15
Aystralos
Τακτικό Μέλος

Κατι ηξερε ο ΧΙΤΛΕΡ και τους εκανε σαπουνια.
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
ασφάλεια , θυρίδα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:52.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.