124sold.gr forum

124sold.gr forum (http://www.124sold.gr/forum/index.php)
-   Επιστήμες (http://www.124sold.gr/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ-ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. (http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=1193)

enantios 18-05-09 22:15

ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ-ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.

Το διαμαντι,αγαπητοι μου φιλοι,ειναι,εφοσον κατεργαστει σωστα,οτι πολυτιμοτερο εχει να μας δωσει η γη σε ΟΡΥΚΤΑ.ειναι καθαρος ανθρακας απο αποψεως γεμμολογικης.ωστοσο ολα τα διαμαντια δεν ειναι ιδια.ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΑΞΙΖΕΙ;προσοχη,διοτι υπαρχουν διαμαντια αχρηστα και φθηνοτερα κι απο πετρες.ΠΩΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙ;ΤΙ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:1.ΠΟΙΟΤΗΤΑ.
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΙΑΜΑΝΤΩΝ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ:
Α.flowless(αψεγαδιαστο).
Β.VVS1(very very small inclusions)-πολυ πολυ μικρες εγκλεισεις.αυτες ειναι ΑΟΡΑΤΕΣ με γυμνο οφθαλμο.
Γ.VVS2-με λιγο μεγαλυτερες εγκλισεις-αορατες παντως.
Δ.VS1-oι εγκλεισεις φαινονται πια.
Ε.VS2-ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ.ΟΛΟΦΑΝΕΡΕΣ ΕΓΚΛΕΙΣΕΙΣ ΜΕ ΓΥΜΝΟ ΟΦΘΑΛΜΟ.αυτα τα διαμαντια κανουν μονο για πετροπολεμο.ΑΞΙΑ:ΜΗΔΕΝ.

enantios 18-05-09 22:25

2.ΤΟ ΧΡΩΜΑ
τα καλα διαμαντια ειναι ΑΧΡΩΜΑ!εαν ειναι λευκα-απλα χασατε τα λεφτα σας.
α.D,E,F:ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΧΡΩΜΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ.οπως βλεπετε,τα συμβολιζουμε με αυτα τα γραμματα της αγγλικης αλφαβητου.
β.H,J,I:ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ H.γιατι;ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ.βγαζουν μονο ενα χλωμο κιτρινο φως.ΨΑΞΤΕ ΧΡΩΜΑ D,E,F,H.ΟΧΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

partizan44 18-05-09 22:39

[quote=enantios;21349]2.ΤΟ ΧΡΩΜΑ
τα καλα διαμαντια ειναι ΑΧΡΩΜΑ!εαν ειναι λευκα-απλα χασατε τα λεφτα σας.
α.D,E,F:ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΧΡΩΜΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ.οπως βλεπετε,τα συμβολιζουμε με αυτα τα γραμματα της αγγλικης αλφαβητου.
β.H,J,I:ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ H.γιατι;ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ.βγαζουν μονο ενα χλωμο κιτρινο φως.ΨΑΞΤΕ ΧΡΩΜΑ D,E,F,H.ΟΧΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.[/quote]

Γιωργο η αληθεια ειναι οτι βαρεθηκα τις λυρες σαν επενδυση και σκεφτομαι να το ριξω στα διαμαντια....η βοηθεια σου ηταν καταλυτικη....
Πως σου προεκυψαν τωρα τα διαμαντια ?

enantios 18-05-09 22:41

ασχολουμαι με ολα φιλε μου.θεωρητικως ομως γιατι πρακτικα δεν εχω ουτε ενα δικο μου.

enantios 18-05-09 22:56

3.Η ΚΟΠΗ.
οσο καλη ποιοτητα και χρωμα κι αν εχει ενα διαμαντι,εαν δεν κοπει σωστα,ΑΧΡΗΣΤΕΥΕΤΑΙ.πολυ καλα κοβονται τα διαμαντια στην αμερικη και στις Βρυξελλες.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΠΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ!κοβουν ατσαλα-δεν ξερουν να κοβουν.
η κοπη των διαμαντιων εχει τεσσερις ποιοτητες:
α.commercial cut(εμπορικη κοπη).κρατηθειτε μακρια!το διαμαντι τρωγεται πολυ-πολυ λιγο για να μη χασει βαρος.
β.good cut(kαλη κοπη).κατα τη γνωμη μου,μακρια.
γ.fine cut(εξαιρετικη κοπη).ΝΑΙ-ΑΓΟΡΑΣΤΕ!
δ.excellent cut(TEΛEIA ΚΟΠΗ).ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΤΗΝ!το διαμαντι τρωγεται πολυ,χανει σε βαρος,αλλα μιλαμε ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΨΗ.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:παρτε τη νυχτα ενα διαμαντι με τα ανωτερα χαρακτηριστικα ,κλειστε τα φωτα και σημαδεψτε το με λειζερ.ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙΤΕ.ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ!ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ!ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΕΙΟΤΗΣ!

enantios 18-05-09 23:04

ομως φιλοι μου με την κοπη,δινουμε και σχημα στο διαμαντι.
α.κοπη παγιετα(ορθογωνιο παραλληλογραμο)
β.κοπη εμεραλ(ορθογωνιο με ρομβο στο εσωτερικο).
γ.κοπη κορονε(με 32 μικρες εδρες).
δ.κοπη μπριγιαν(με 56 η 57 εδρες και σχημα κωνου στη βαση).κυριες και κυριοι σας παρουσιαζω το ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΜΑΝΤΙΩΝ.ειναι ΤΟ ΜΠΡΙΛΛΑΝΤΙ.ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ-ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ-ΤΟ ΙΔΕΩΔΕΣ-ΤΟ ΕΞΩΓΗΙΝΟ!56-57 μικροσκοπικες εδρουλες.το φως τρελαινεται πανω του!ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟ-ΜΕΓΑΛΈΙΩΔΕΣ-ΠΟΙΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

enantios 18-05-09 23:14

4.ΤΟ ΒΑΡΟΣ.
φιλοι μου,το βαρος των πολυτιμων λιθων μετραται σε καρατια.τα 5 καρατια ισουνται με 1 γραμμαριο.οσο μεγαλυτερο το διαμαντι-τοσο καλυτερα(αρκει να προυπαρχουν τα 3 προηγουμενα χαρακτηριστικα!).
ΕΡΩΤΗΣΗ:ειναι καλυτερα να αγορασω μια μικρη πετρα ΤΕΛΕΙΑ η μια μεγαλη ΜΕΤΡΙΑ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:κλειστε τα ματια και παρτε τη ΜΙΚΡΗ.ΜΗ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ;ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΜΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ.ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΠΕΤΡΑ.ΡΩΤΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:πως να συντηρησω το διαμαντι που αγορασα;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ.ΕΧΕΙ ΒΑΘΜΟ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ 10,ΔΕ ΧΑΡΑΣΣΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΑΛΛΟΙΩΝΕΤΑΙ.

enantios 18-05-09 23:33

ΕΡΩΤΗΣΗ:βλεπω στην τηλεοραση κοσμηματα με διαμαντια στα 100-200 ευρω.να τα παρω;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ!αν τα αγορασατε λυπαμαι!ΠΕΤΑΞΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ!και για να το πεταξει καποιος στο σκουπιδοτενεκε πρεπει να τον πληρωσετε!Α-Χ-Ρ-Η-Σ-Τ-Α!
ΕΡΩΤΗΣΗ:πως θα βεβαιωθω οτι το διαμαντι που παιρνω ειναι γνησιο;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:καθε διαμαντι πρεπει να εχει ΕΓΓΥΗΣΗ.εκει αναγραφονται λεπτομερως ολα τα χαρακτηριστικα του.ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΙΟΥ ΣΑΣ.

enantios 18-05-09 23:53

ΕΡΩΤΗΣΗ:ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙ.να το δεσω σε ΛΕΥΚΟ η σε ΚΙΤΡΙΝΟ χρυσο;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:κατα τη γνωμη μου σε ΛΕΥΚΟ.ο κιτρινος χρυσος δημιουργει ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ.ετσι το περιοριζει και φαινεται μικροτερο.αντιθετα ο λευκος χρυσος το δειχνει μεγαλυτερο απ οτι ειναι.σε καθε περιπτωση ομως παιζει ρολο και το προσωπικο γουστο του καθενος.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΩ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΥΝΑΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ!πρεπει να το παραγγειλετε και να εχετε τεραστια υπομονη(η τεραστια τσεπη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ).μη βιαζεστε!το καλο διαμαντι αργει να ελθει-θελει πολυ ψαξιμο.
ΕΡΩΤΗΣΗ:αφου το διαμαντι ειναι τοσο σκληρο πως το κοβουμε;με τι υλικο;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΛΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ!ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ!

enantios 18-05-09 23:59

συγνωμη φιλοι μου,κουραστηκα.θα συνεχισω αυριο.μπορειτε φυσικα να ρωτησετε οτιδηποτε.ευχαριστω πολυ.

enantios 19-05-09 09:19

ΕΡΩΤΗΣΗ:ποιες χωρες εξορυσσουν τα καλυτερα διαμαντια ΠΟΙΟΤΙΚΩΣ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ-ΡΩΣΙΑ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:να αγορασουμε διαμαντια για ΕΠΕΝΔΥΣΗ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΟΧΙ-ΣΑΦΩΣ ΟΧΙ.τα κοσμηματα με διαμαντια πωλουνται με κρδος 100% ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.αρα αν αγορασετε ενα διαμαντι 5.000 ευρω,Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ειναι 2.500 ευρω.αν ειστε κοινος θνητος μη το κανετε.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΡΟΙΣΟΣ!τοτε χτυπατε αψογα διαμαντια πανω απο 30 καρατια.ειναι ζητημα αν υπαρχουν πανω απο 50 στον κοσμο.εκει οι τιμες ΕΚΤΟΞΕΥΟΝΤΑΙ!
ΕΡΩΤΗΣΗ:ποσα καρατια ειναι το μεγαλυτερο διαμαντι στο κοσμο;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:πανω απο 600!η τιμη του;υπολογισθηκε ισοποση με το empire state USA-κτιριο ουρανοξυστης υψους 431 μετρων.
ΕΡΩΤΗΣΗ:ειμαι κοινος θνητος.ποσα χρηματα πρεπει να δωσω για ενα αριστο διαμαντι ενος καρατιου;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:υπολογιστε γυρω στις 7-8.000 ευρω.συνηθως το δαχτυλιδι ειναι ΔΩΡΟ του καταστηματος.

enantios 19-05-09 09:27

ΕΡΩΤΗΣΗ:ΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ D ΠΕΣΩ ΣΤΟ Ε ,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;γλυτωνω λεφτα;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΝΑΙ-γυρω στα 1000-1500 ευρω!βλεπετε ποσο πεφτει η τιμη:ΡΑΓΔΑΙΑ!
ΕΡΩΤΗΣΗ:ειμαι φτωχος!θελω να κανω ενα δωρο στη γυναικα μου-ενα μονοπετρο δαχτυλιδι.μπορω;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΝΑΙ-μονο που η πετρα θα ειναι πολυ μικρη π.χ.0,10-0,15 του καρατιου.υπολογιστε γυρω στα 300-500 ευρω για μια αψογη ποιοτικως πετριτσα.λεω πετριτσα ετσι!ποιος σας ειπε να ειστε φτωχος,οπως εγω!κακο του κεφαλιου σας λοιπον.

enantios 19-05-09 09:34

ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΟΙΑ ΚΟΠΗ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:φυσικα την κοπη μπριγιαν.αν συμβιβαστειτε και πατε στην κοπη κορονε(μοιαζει με κορωνα) γλυτωνετε τα ΜΙΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ομως αλλα τα ματια του λαγου κι αλλα της κουκουβαγιας, ετσι!
θα περιμενω λιγο για να το διαβασετε και να ρωτησετε και σεις με τη σειρα σας.υστερα θα αναφερθω στις ΕΓΧΡΩΜΕΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΕΤΡΕΣ(ΣΜΑΡΑΓΔΙ,ΖΑΦΕΙΡΙ,ΡΟΥΜΠΙΝΙ)καθως και στους θαλασσιους θησαυρους(ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ).

enantios 19-05-09 17:07

ΣΜΑΡΑΓΔΙΑ:ΜΙΑ ΠΡΑΣΙΝΗ ΟΠΤΑΣΙΑ.
αγαπητοι φιλοι,το σμαραγδι ειναι ο βασιλιας των εγχρωμων πετρων.απο γεμμολογικης αποψεως ειναι ΒΗΡΥΛΛΟΣ(ΒΗΡΥΛΛΙΟ).εχει βαθμο σκληροτητας 6.οπως καταλαβαινετε δεν ειναι σκληρη πετρα.γι αυτο ΔΕΝ ΤΗ ΣΥΝΙΣΤΩ ΣΕ ΑΠΡΟΣΕΚΤΕΣ ΚΥΡΙΕΣ.θελει προσοχη,ιδιως αν εξεχει της βασης του δαχτυλιδιου για να φαινεται.τα καλυτερα σμαραγδια διεθνως βγαζει η ΚΟΛΟΜΒΙΑ.ΤΕΛΕΙΟ-ΤΕΛΕΙΟ-ΤΕΛΕΙΟ ΧΡΩΜΑ!
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΩΣ ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΝΑ ΣΜΑΡΑΓΔΙ;ΤΙ ΠΡΟΣΕΧΩ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:τα παντα.και την κοπη και την ποιοτητα και το βαρος,οπως στο διαμαντι.ομως τη μεγαλη ΒΑΡΥΤΗΤΑ θα δωσουμε στο ΧΡΩΜΑ.εδω δικαιολογουνται ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ,αρκει να εχουμε ΧΡΩΜΑΤΙΚΗ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:οταν η πετρα ειναι ΔΙΑΦΑΝΗΣ,δηλ. λαμπει απο ΜΕΣΑ!αν η πετρα ειναι αδιαφανης ΜΑΚΡΙΑ-ΜΑΚΡΙΑ-ΜΑΚΡΙΑ!εκτος αν μισειτε καποιον οποτε του την πετατε στο κεφαλι!ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΗ ΕΙΝΑΙ.διοτι δεν προερχεται απο τον πυρηνα του πετρωματος αλλα απο το εξωτερικο μερος.αυτα τα ,δηθεν ,σμαραγδια τα βαζουμε στο ασημι γιατι πουλιουνται με το κιλο.
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΣΜΑΡΑΓΔΙ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:για ενα τελειο κολομβιανο σμαραγδι 3 καρατια,να υπολογισετε ενα ποσο γυρω στα 5.000 ευρω.εννοειται δε θα εχει εγκλεισεις,θα εχει τελεια κοπη και θα ειναι ΔΙΑΦΑΝΕΣ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΩΣ ΣΥΝΤΗΡΩ ΕΝΑ ΣΜΑΡΑΓΔΙ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙ.δε θα ακουμπα σε μεταλλα η οτιδηποτε αλλο.αν θελετε να το καθαρισετε,περαστε το με ενα πανακι ελαφροτατα βρεγμενο.ΜΗ ΤΟ ΠΙΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΑΣ-ΜΕΝΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΔΑΧΤΥΛΙΕΣ!
ε ρε φιλοι μου να το διαβαζε καποιος που δε με ξερει,θα ελεγε ετουτος εχει πολυτιμες πετρες τσουβαλια!

enantios 19-05-09 20:47

ΡΟΥΜΠΙΝΙΑ-ΖΑΦΕΙΡΙΑ.(ΚΟΡΟΥΝΔΙΟ).
φιλοι μου τα ζαφειρια και τα ρουμπινια γεμμολογικως ειναι ιδια.ειναι κορουνδιο.η μονη τους διαφορα ειναι οτι στο ρουμπινι εχει προστεθει και οξειδιο του σιδηρου,που του δινει το γνωστο κοκκινο χρωμα.το ζαφειρι εχει χρωμα βαθυ μπλε.τα καλυτερα ρουμπινια ποιοτικως βγαινουν στη Μπουρμα(πρωην Βιρμανια),ενω τα ζαφειρια στην περιοχη του Κασμιρ(ανηκει στην Ινδια-το διεκδικει ομως και το γειτονικο Πακισταν).ειναι σκληροι πολυτιμοι λιθοι με βαθμολογια 9.χαρασσονται αρα,και κοβονται μονο απο το διαμαντι(βασιλιας της σκληροτητας με 10).το καλο ρουμπινι εχει χρωμα οπως του ανθρωπινου ΑΙΜΑΤΟΣ,ενω το ζαφειρι του Κασμιρ ενα θεικο βαθυτατο μπλε.η τιμη τους ειναι ελαφρα πιο κατω απο το σμαραγδι.ομως καποια ζαφειρια του Κασμιρ ανεβαινουν πολυ στην τιμη.κι εδω προσεχουμε τα ιδια πραγματα με το σμαραγδι και παντα η πετρα να ειναι ΔΙΑΦΑΝΗΣ.ΝΑ ΛΑΜΠΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ,ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ.
γενικα μανια με τις εγχρωμες πολυτιμες πετρες εχουν οι Ινδοι.ειχα δει στην τηλεοραση μια φορα ενα σμαραγδι 50 καρατια!το φορουσε μια Ινδη κυρια.ηταν εξαιρετικο,αν και παρα-παρα πολυ κιτς.σχεδον εκρυβε το γυναικειο λαιμο.δεν εβλεπες τη γυναικα αλλα το σμαραγδι της γυναικας.

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:17.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.