PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαντιναδες

deleted_member
31-05-08, 16:36
Εκει που κανει αντιλαλο μ'αρεσει να πηγαινω!!! Να σου φωναζω σ'αγαπω απαντηση να παιρνω!!

Η μαντιναδα για να βγει θελει χαρα η πονο, γιαντα με συναισθηματα βγαινουν οι λεξεις μονο!!

Απο το ΚΤΕΟ οι καρδιες θα 'πρεπε να περνουνε, οσες δεν αγαπησανε να μην κυκλοφορουνε!!

Τον ταχυδρομο του σεβντα θα στειλω στο φεγγαρι, για να σου πει πως σ' αγαπω ο υπνος να σε παρει!!

Σαν αποθανει ο μερακλης το στηθος πρωτολιωνει, γιατι ειν' ο τοπος τσις καρδιας που κατοικουν οι πονοι!!!

Μες στο σαλονι τσις καρδιας επιπλο σ'εχω βαλει, κι οποιος νομιζει οτι μπορει ας ελθει να σε βγαλει!!

Χαρες και λυπες τραγουδω,αγαπες και σεβνταδες και ολα τα παθη τσις τα κανω μαντιναδες!!

partizan44
31-05-08, 19:48
Εκει που κανει αντιλαλο μ'αρεσει να πηγαινω!!! Να σου φωναζω σ'αγαπω απαντηση να παιρνω!!

Η μαντιναδα για να βγει θελει χαρα η πονο, γιαντα με συναισθηματα βγαινουν οι λεξεις μονο!!

Απο το ΚΤΕΟ οι καρδιες θα 'πρεπε να περνουνε, οσες δεν αγαπησανε να μην κυκλοφορουνε!!

Τον ταχυδρομο του σεβντα θα στειλω στο φεγγαρι, για να σου πει πως σ' αγαπω ο υπνος να σε παρει!!

Σαν αποθανει ο μερακλης το στηθος πρωτολιωνει, γιατι ειν' ο τοπος τσις καρδιας που κατοικουν οι πονοι!!

Μες στο σαλονι τσις καρδιας επιπλο σ'εχω βαλει, κι οποιος νομιζει οτι μπορει ας ελθει να σε βγαλει!!

Χαρες και λυπες τραγουδω,αγαπες και σεβνταδες και ολα τα παθη τσις τα κανω μαντιναδες!!
Ποτέ δε σκότωσα λαγό
στη κοιμιθιά ντου μέσα
και τσι εχθρούς μου πάντοτε
τσι πολεμώ με μπέσα

deleted_member
31-05-08, 19:59
Ποτέ δε σκότωσα λαγό

στη κοιμιθιά ντου μέσα
και τσι εχθρούς μου πάντοτε
τσι πολεμώ με μπέσα

Τα ποιο καλα τ'αρματα τα εχουν Ρεθυμνιωτες, που ριχνουνε τις υστερες πριν ακουστουν οι πρωτες!!

Ο Αντρας πουνε Κρητικος φαινετε απο το ζαλο, το βημα του 'νε σταθερο κι οχι μικρο μεγαλο!!

partizan44
02-06-08, 21:08
Καλησπέρα
Ψαραντώνης live ο Διας........
Στον φίλο Ηρακλειώτη και Λαόνικο six.....
http://www.youtube.com/watch?v=89NgOOeW07g&feature=related

deleted_member
02-06-08, 21:32
Πολυ ωραιο!!!Μπραβο τους!!Για τον Ψαραντωνη εδω στο Ηρακλειο κυκλοφορουν παρα πολλες αστειες ιστοριες σχετικα με την ετοιμοτητα του στο να (αστειευεται) σε διαφορα καθημερινα συμβαντα!!! Οπως το παρακατω που θα περιγραψω---> Μια μερα περπατωντας σε εναν κεντρικο δρομο του Ηρακλειου βλεπει οτι ο Αντρας που προχωραει πιο μπροστα απο αυτον εχει βαλει τα κλειδια του αυτοκινητου του στο αυτι του και τα γυρναει αριστερα δεξια προσπαθωντας πιθανον να καθαρισει τα αυτια του!!! Διχως να χασει χρονο παει και του λεει <<Κουμπαρε αν δεν μπορεις να παρεις μπρος να σε σπρωξουμε λιγο!!!>>:D :D :D :D

STEL2
04-06-08, 20:43
Πολυ ωραιο!!!Μπραβο τους!!Για τον Ψαραντωνη εδω στο Ηρακλειο κυκλοφορουν παρα πολλες αστειες ιστοριες σχετικα με την ετοιμοτητα του στο να (αστειευεται) σε διαφορα καθημερινα συμβαντα!!! Οπως το παρακατω που θα περιγραψω---> Μια μερα περπατωντας σε εναν κεντρικο δρομο του Ηρακλειου βλεπει οτι ο Αντρας που προχωραει πιο μπροστα απο αυτον εχει βαλει τα κλειδια του αυτοκινητου του στο αυτι του και τα γυρναει αριστερα δεξια προσπαθωντας πιθανον να καθαρισει τα αυτια του!!! Διχως να χασει χρονο παει και του λεει <<Κουμπαρε αν δεν μπορεις να παρεις μπρος να σε σπρωξουμε λιγο!!!>>:D :D :D :D

χεχε..., προφανώς, δεν ειχε ανακαλύψει τι μπαττονέτες
Αλλά οι αμερικάνοι, φροντίζουν πριν απο μάς......., για εμάς !!!!!!!!

deleted_member
06-06-08, 22:48
Δεν ετυχε ποτε να δεις πως πολεμουν τα ματια, διχως μαχαιρια και σπαθια να γινονται κομματια!!

Γιατρος να γειανει τσι πληγες τσ' αγαπης δεν υπαρχει, γιαυτο κι ερμη μου καρδια ασχημο τελος θα'χει!!

Δεν κανει ο πονος μοναχος την μοναξια φοβαται, σε μενα βρισκει σιγουρια και τοπο να κοιμαται!!

Μην παραξενευτης αν δεις κοκκινο τ' ακρογιαλι, ετσα ποδιδουν τα νερα στο κλαμα αμα με βγαλει!

Η μοναξια μου γινηκε χιονι και με σκεπαζει, γιατι ο Ηλιος μου εφυγε και σε αλλους τοπους λιαζει!

Πρασινος ειναι ο μενεξες και μπλαβος ο ανθος του κι απ'αγαπα μελαχρινη πολυς ειν ο καημος του!!

laonikos6
06-06-08, 23:32
http://www.krassanakis.gr/mantinades.files/mantinada.gif

deleted_member
06-06-08, 23:59
http://www.krassanakis.gr/mantinades.files/mantinada.gif

Τα δικα μου?? Εεεεπ θα μας παρεξηγησουνε στο τελος!!Ηρακλειωτης ειμαι οχι Σεριανοπουλος!! :bigsmile: :D :bigsmile: :D

deleted_member
08-06-08, 12:03
Οσα αστρα εχει ο ουρανος το πιο μικρο σου μοιαζει, που βγαινει τα μεσανυχτα και τ' αλλα σκοτεινιαζει!

Της εκκλησιες καταργησα κι απ' ξω δεν περναω, της φωτογραφιες σου κοιτω κ' κεινες προσκυναω!

Στα ονειρα βλεπω τις χαρες που ξυπνητος στερουμαι, μα δεν μπορω και μια ζωη για σενα να κοιμουμαι!

Αν μαζευα τα δακρυα απο μικρος που κλαιω θα 'χα δικη μου θαλασσα στα κυμματα να πλεω!

diver
08-06-08, 14:05
ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ, ΚΙΝΕΖΟΙ ΤΗΝ ΠΥΞΙΔΑ
ΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ Γ*****Ε ΠΡΩΤΟΙ Κ*********Α

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΤΟΥ Κ***Υ ΣΟΥ Η ΤΡΥΠΑ
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΑΧΑΡΗ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΓΛΥΚΑ

partizan44
08-06-08, 14:34

Μπράβο σου αγορι μου συγχαρήτηρια για το στοιχακι σου,θα το στειλουμε στο Ζερβακη να το μελοποιήση........

deleted_member
08-06-08, 14:42
Μπράβο σου αγορι μου συγχαρήτηρια για το στοιχακι σου,θα το στειλουμε στο Ζερβακη να το μελοποιήση........

Συμφωνο μαζι σου ..... Για να μην προσβαλω ομως τον συγκατικο μας θα του πω με μαντιναδα τι σημαινει μαντιναδα!!

Η μαντιναδα η Κρητικη εχει περισια χαρη μ'αυτην μιλα στην κοπελια το καθε παλικαρι!!

Χαρες και λυπες τραγουδω,αγαπες και σεβνταδες κι ολα τα παθη του λαου τα κανω μαντιναδες!

partizan44
08-06-08, 16:34
Συμφωνο μαζι σου ..... Για να μην πσοσβαλω ομως τον συγκατικο μας θα του πω με μαντιναδα τι σημαινει μαντιναδα!!

Η μαντιναδα η Κρητικη εχει περισια χαρη μ'αυτην μιλα στην κοπελια το καθε παλικαρι!!

Χαρες και λυπες τραγουδω,αγαπες και σεβνταδες κι ολα τα παθη του λαου τα κανω μαντιναδες!
Στάσου στον ήλιο απέναντι φως μου να σ' αντικρύσει
να πέσει απο τη ζήλια του στη θάλασσα να σβήσει......

Μετρώ τ'αστέρια τ'ουρανού μα λείβεταί μου ένα
φαίνεται πως δε σε μέτρησα αγάπη μου εσένα........

partizan44
08-06-08, 16:40

Μήπως πρίν τήν βουτιά:cool: τήν (τον) κέρασες κανένα γλυκάκι (προφυτερόλ π.χ)

deleted_member
09-06-08, 19:00
Το μαυρο τοχω στην καρδια, τρωει τα σωθικα μου και δεν υπαρχει γιατρια να'ρθω στα συγκαλα μου!

Το μαυρο το πουκαμισο εχει μεγαλη αξια,εκεινο φορεσε ο θεος στου γιου του την κηδεια!

Το μαυρο το πουκαμισο ποτε μου δεν το βγανω, με κεινο τη νε γνωρισα με κεινο τη νε χανω!

Το μαυρο το πουκαμισο ειναι παρηγορια μου γιατι 'χει ακομα τ'αρωμα που φοριε η κερα μου!

partizan44
09-06-08, 19:29
Στα μαύρα ρούχα ντύθηκα και φταις εσύ κερά μου,
γιατί την έκοψες πολλά κομμάτια τη καρδιά μου.........

morgan
10-06-08, 12:28
το μαυρο το πουκαμισο δεν το φορουνε ολοι
μονο οσοι ειναι απ΄τα χανια κι οσοι κρατουν πιστολι..

morgan
10-06-08, 12:32
Τα μαύρα ρούχα τα φορούν
αυτοί που οπλοφορούνε
γι΄ αυτό και οι κατασιτιανοί
όλοι μαυροφορούνε.

morgan
10-06-08, 12:33
Καλάζνικοφ και μπάουνινγκ
για πάρτη σου επήρα
κι όπου κι αν πάω την κρατώ
διπλή τη γεμιστήρα.

morgan
10-06-08, 12:36
Το μαύρο το πουκάμισο
και το ασημί μπιστόλι
εκάμανε τα χανια
να τα φοβουνται ολοι

morgan
10-06-08, 12:36
Τη μοναξιά δεν τη μπορεί
ούτε και το πιστόλι
γι΄ αυτό και δεν τη παίζουνε
τη γεμιστήρα όλη.

partizan44
10-06-08, 21:16
Μα και πιστόλι να κρατώ πάλι δε θα το βρούνε
γιατί θαρρώ πως πρέπει τους καλά να εκπαιδευτούνε.

Οπλοφορώ μα τσοι Φρουρούς τους έχω αγνοήσει
γιατί τση Κρήτης το έθιμο κανείς δε θα το σβήσει.
KΟΝΤΑΡΟΣ

morgan
11-06-08, 10:33
Τα μαύρα ρούχα βάνουνε
όσοι έχουνε μπιστόλι
γι' αυτό στο Μυλοπόταμο
μαύρα φορούνε όλοι!!!

morgan
11-06-08, 10:34
Πιστόλι έχω με φωθιές
οκτώ και μια στην κάνη
θα το αδειάσω πάνω τση
ο πόνος μου να γιάνε

partizan44
11-06-08, 20:22
Nα την χαιδέψω στα μαλλιά, στο πρόσωπο, στον ωμο
να κάμει γλύκα τη χαρά και πούπουλο τον πονο.

Προτείνω να γράφουμε ο καθένας μια μισή και να απαντά ο αλλος...??

deleted_member
11-06-08, 20:49
Nα την χαιδέψω στα μαλλιά, στο πρόσωπο, στον ωμο
να κάμει γλύκα τη χαρά και πούπουλο τον πονο.

Προτείνω να γράφουμε ο καθένας μια μισή και να απαντά ο αλλος...??

Δεν με συμφερει....Ακου την παρακατω ιστορια (ειναι αληθινη)Καποτε σε μια παρεα αντρων (ηταν σε ενα τραπεζι και τρωγανε πινανε) λεει μια στιγμη καποιος<<μπρε σεις δεν πιανουμε να λεμε μαντιναδες αρχιζοντας απο εμενα και παμε δεξια γυρω ολο το τραπεζι?? Ναι ναι λενε μερικοι!! Αρχιζει λοιπον λεει την πρωτη μαντιναδα ερχετε η σειρα του διπλα και ουτο καθεξεις... φτανουν μια στιγμη στο τελευταιο.... Και αρχιζει... Στον μερακληδων τα χαρτια ειμαι και εγω γραμμενος!!!.......... Κοκκαλο μετα!!Δεν ηξερε τι να πει παρακατω..... Αρχιζει λοιπον ο πρωτος με αλλη μαντιναδα για να τον βγαλει απο την δυσκολη θεση και συνεχιζει η παρεα!Φτανει παλι η σειρα του και ξανα τα ιδια.....Στον μερακληδων τα χαρτια ειμαι και εγω γραμμενος!!!Ξανα παυση....Λεει παλι ο πρωτος μια μαντιναδα για να φυγει απο το κολλημα!!Αυτο γινετε ξανα και ξανα.... σε μια στιγμη λοιπον που φτανει παλι η σειρα του και λεει <<Στον μερακληδων τα χαρτια ειμαι και εγω γραμμενος >> γυριζει ο πρωτος και του λεει...Ε ε διαολοι στην κοιλια του απου σ'εγραφε!!!:D :D :D

deleted_member
11-06-08, 21:43
partizan σε στενοχωρησα μπρε που ειπα οχι??Καλα ξεκιναω μια μαντιναδα και πες εσυ το τελος....... Στον Μερακληδων τα χαρτια ειμαι και εγω Γραμμενος!:D :D :D :D

partizan44
11-06-08, 22:23
partizan σε στενοχωρησα μπρε που ειπα οχι??Καλα ξεκιναω μια μαντιναδα και πες εσυ το τελος....... Στον Μερακληδων τα χαρτια ειμαι και εγω Γραμμενος!:D :D :D :D

Και λεει partizan...
Στον Μερακληδων τα χαρτια
ειμαι και γω γραμμενος
Ιντα νανε ο λογος αυτος που στη ζωη
ειμαι κυνηγημένος!:cool:

deleted_member
11-06-08, 23:11
Η ιστορια με τον μερακλη πως σου φανηκε?Την Ηξερες?

Παρε τωρα μερικα ξεκινηματα απο μαντιναδες....

Θεε μου κανε ενα σεισμο χαλασε τον πλανητη.................

Πραμα δεν θελω να 'μουνα μονο Αητος στα ορη.............

Αν η ζωη μου τελεωνε............

morgan
11-06-08, 23:15
Θεε μου κανε ενα σεισμο χαλασε τον πλανητη................
μονο να μεινει ορθια
η λεβεντογενα η κρητη

deleted_member
11-06-08, 23:21
Θεε μου κανε ενα σεισμο χαλασε τον πλανητη................
μονο να μεινει ορθια
η λεβεντογενα η κρητη

Μπραβο ωραιο.... οπως και αυτο..
και κανε τον απ'την αρχη να ειναι ολος Κρητη!!

deleted_member
12-06-08, 19:40
[quote=hrakleiotis;17915]Η ιστορια με τον μερακλη πως σου φανηκε?Την Ηξερες?

Παρε τωρα μερικα ξεκινηματα απο μαντιναδες....

Θεε μου κανε ενα σεισμο χαλασε τον πλανητη.................

Πραμα δεν θελω να 'μουνα μονο Αητος στα ορη να μου ζηλευουν οντε πετω κοντρα στο ανεμοβορι!!

Αν η ζωη μου τελειωνε κ' ειχα να πω μια λεξη, τ' αερα ενα σ' αγαπω θα'δινα να σου πεψη!

partizan44
12-06-08, 22:29
Δυναμη θελει ν αγαπας
πραμα που εσυ δεν εχεις..................:heart:

deleted_member
12-06-08, 22:47
[quote=partizan44;17928]Δυναμη θελει ν αγαπας
πραμα που εσυ δεν εχεις, τωρα που φευγω εγω λοιπον στο λεω να το κατεχεις !:)

partizan44
12-06-08, 22:58
[quote=partizan44;17928]Δυναμη θελει ν αγαπας
πραμα που εσυ δεν εχεις, τωρα που φευγω εγω λοιπον στο λεω να το κατεχεις !:)
Δυναμη θελει ν αγαπας πραμα που εσυ δεν εχεις
Γι αυτο στα παθη του σεβντα μην μπεις για δεν κατεχεις...:(

Ηρακλειωτη πες μας το ονομα σου και γραψε μια μιση.....
καλη και η παραπανω

deleted_member
12-06-08, 23:00
Στην Κρητικη Μαντιναδα Οταν αναφερομαστε σε κοπελιες μεγαλο ρολο παιζουν τα λουλουδια!Ενα απο αυτα ειναι και η Βιολα!

Βιολα μου οντε ησουνα ενα μικρο Βιολακι καταφερες και φυτεψες εις την καρδια μερακι!

Τι μαντιναδα να σου πω ψημιδευτη μου βιολα, που 'νε τα καλλη σου πολλα και δεν τα βαζει ολα!!

Η καθε βιολα στον μπαξε εχει την ομορφια της, μα σαν την κοψεις χανεται αυτη κ' η μυρωδια της!

Δωσε μου το δικαιωμα πενταμορφη μου βιολα, να σε κρατησω αγκαλια και στα χαριζω ολα!

deleted_member
12-06-08, 23:13
καλη και η παραπανω [/quote]

Με λενε Γιωργο.Εσυ απο που εισαι και Οπλοφορεις?Οπως βλεπεις το σκεπτηκο και το κλεισιμο μιας μαντιναδας σχεδον ειναι το ιδιο τις περισσοτερες φορες....Το (ανοιγμα) μιας μαντιναδας οπως λεμε εδω καλο ειναι να μην φτανει μεχρι την μεση!!!Ωστε να μπορει ο καθενας να την γυρισει μπρος τα εκει που θελει και να δημιουργητε κατι καινουριο.... Π.Χ

Αν ησουν η ανατολη.........(σταματαω εδω, αν βαλω) στην σκοτεινη μου ελπιδα (τοτε σε περιοριζω παρα πολυ στις επιλογες σου!)Απαντησε τωρα
Αν ησουν η ανατολη στην σκοτεινη μου ελπιδα.....

partizan44
12-06-08, 23:38
καλη και η παραπανω

Με λενε Γιωργο.Εσυ απο που εισαι και Οπλοφορεις?Οπως βλεπεις το σκεπτηκο και το κλεισιμο μιας μαντιναδας σχεδον ειναι το ιδιο τις περισσοτερες φορες....Το (ανοιγμα) μιας μαντιναδας οπως λεμε εδω καλο ειναι να μην φτανει μεχρι την μεση!!!Ωστε να μπορει ο καθενας να την γυρισει μπρος τα εκει που θελει και να δημιουργητε κατι καινουριο.... Π.Χ

Αν ησουν η ανατολη.........(σταματαω εδω, αν βαλω) στην σκοτεινη μου ελπιδα (τοτε σε περιοριζω παρα πολυ στις επιλογες σου!)Απαντησε τωρα
Αν ησουν η ανατολη στην σκοτεινη μου ελπιδα.....[/quote]
Γιωργιο πρεπει να σε μονο απ την κρητη για να πεζης καμια γεμιστηρα?
Εχεις δικιο για το παραπανω αλλα γιατι απ την αρχη μου βαζεις δυσκολα?
Δεν βρηκα κατι για να απαντησω.....ισως αυριο

deleted_member
13-06-08, 00:07
Αν ησουν η ανατολη στην σκοτεινη μου ελπιδα θα'σουν το ομορφοτερο ξημερωμα που ειδα!

Αν ησουν η ανατολη και οχι καταιγιδα θα φυτρωνε μες την καρδια μια ομορφη ελπιδα!

deleted_member
13-06-08, 19:29
Μονο στην σκεψη πως μπορει κι εσυ να με θυμασαι μπορω και λεω στην καρδια χτυπα και μην φοβασαι!

Μονο εκεινος π'αγαπα μπορει να το πιστεψει,πως τις αγαπης ο καημος την σταματα την σκεψη!

Χωρις να βρεξει ο ποταμος νερο δεν κατεβαζει, κι' ο καθαεις μιαν αφορμη εχει κι'αναστεναζει!!

partizan44
13-06-08, 19:57
Aν κλαιω και πονω για σε δε θελω να σε νοιαζη
εχω καρδια που αγαπα και θελω να στεναζει.......

deleted_member
13-06-08, 20:10
Απ' ολα τα πετουμενα ο Αετος μ'αρεσει. γιατι κρατα απο ψηλα του Βασιλια την Θεση!!

Πραμα δεν θελω να'μουνε μονο Αετος στα ορη,να μου ζηλενε οντε πετω κοντρα στ' ανεμοβορι!

Ηθελα να'μουν Αετος στα συννεφα να μενω!Και απο τα ουρανια την Κρητη να αγναντευω!!

partizan44
13-06-08, 20:16
Ειμαι αετος στον ουρανο και το χρωστω σε κεινη
Αφου για να πετω ψηλα τη δυναμη μου δινει........

deleted_member
13-06-08, 20:18
partizan44 ΑΠΟ ολα τα πετουμενα??????????????;)

deleted_member
13-06-08, 20:41
Ειμαι αετος στον ουρανο και το χρωστω σε κεινη
Αφου για να πετω ψηλα τη δυναμη μου δινει........

Πολυ ωραια!!!!Μπραβο!

partizan44
13-06-08, 20:47
partizan44 ΑΠΟ ολα τα πετουμενα??????????????;)

Απ ολα τα πετουμενα ο Αετος εχει την πιο μεγαλη χαρη..
????

deleted_member
13-06-08, 20:52
[quote=partizan44;17943]Απ ολα τα πετουμενα ο Γαιδαρος μ' αρεσει!!Γιατι εχει αγγελικη φωνη και δακτυλιδι μεση!:D :D :D

deleted_member
13-06-08, 20:55
[quote=partizan44;17943]Απ ολα τα πετουμενα ο Αετος εχει την πιο μεγαλη χαρη και δεν μπορει αλλο πουλι ποτε να του την παρει!;)

partizan44
13-06-08, 21:16
[quote=partizan44;17943]Απ ολα τα πετουμενα ο Αετος εχει την πιο μεγαλη χαρη και δεν μπορει αλλο πουλι ποτε να του την παρει!;)

ΚΑΛΗ!!
Γεια σου Γιωργο ευαισθητε!

deleted_member
14-06-08, 15:44
Στο μετεριζι της ανθρωπιας και στης τιμης το χρεος εκεια θα στεκω οσο θα ζω κι'ας ειμαι ο τελευταιος!!

Ποιος εχει μπετη ατσαλινο τον πονο να αντεξει?Και απο τα ματια του το δακρυ ποτε του να μην τρεξει??

Η Κρητικη η λεβεντια ποτε της δεν πεθενει οσα δεντρα κι'αν ξεραθουν Αροδαμος θα βγαινει!!

Δεν θελει ο μερακλης λεφτα να βγει για να γλεντηση, γιατι εχει απο καρδιας χαρισματα πολλα για να χαρισει!

partizan44
15-06-08, 16:27
[quote=hrakleiotis;17932]Στην Κρητικη Μαντιναδα Οταν αναφερομαστε σε κοπελιες μεγαλο ρολο παιζουν τα λουλουδια!Ενα απο αυτα ειναι και η Βιολα!

Βιολα μου οντε ησουνα ενα μικρο Βιολακι καταφερες και φυτεψες εις την καρδια μερακι!

Τι μαντιναδα να σου πω ψημιδευτη μου βιολα, που 'νε τα καλλη σου πολλα και δεν τα βαζει ολα!!

Η καθε βιολα στον μπαξε εχει την ομορφια της, μα σαν την κοψεις χανεται αυτη κ' η μυρωδια της!

Δωσε μου το δικαιωμα πενταμορφη μου βιολα, να σε κρατησω αγκαλια και στα χαριζω ολα![/quote

Η μυρωδια σου βιολα μου μ εχει πλανταμένο
κι ειναι φορές που κι αναπνιά με δυσκολία παίρνω.....

deleted_member
16-06-08, 20:22
Μην με ρωτησεις ανε μπορω να ζησω μακρια σου, μοναχα με την σκεψη αυτη πεθαινω εδω μπροστα σου!

Τον Ταχυδρομο του σεβντα θα στειλω στο φεγγαρι, για να σου πει πως σ'αγαπω ο υπνος να σε παρει!!

Αγαπη διχως πεισματα δεν εχει νοστιμαδα, ειναι ωσαν την γυροποταμια που λειπει η πρασιναδα!!

Να στερευαν οι Θαλασσες και να γινοταν δρομοι πανω να τρεξω να σου πω πως σ'αγαπω ακομη!!

partizan44
17-06-08, 23:59
Ο Ηρακλειωτης εκανε το φορουμ ανω κατω
γιατι σε δημοπρασια εχασε το χρυσο δουκατο:)

deleted_member
18-06-08, 21:38
:)

Να στο διορθωσω λιγο λιγο??Ενα ψιχουλακι!!

Ο Ηρακλειωτης εκανε το φορουμ ανω κατω γιατι σε δημοπρασια εχασε
ενα χρυσο δουκατο!
Ετσα μπρε μου ακουγετε καλυτερα στα αφτακια μου:)

ακου και αυτην

Στην πιο ψηλη βουνοκορφη θα χτισω ενα σπιτι, για να θωρω απο ψηλα τις ομορφιες σου ΚΡΗΤΗ! :cool:

partizan44
18-06-08, 22:32
Να στο διορθωσω λιγο λιγο??Ενα ψιχουλακι!!

Ο Ηρακλειωτης εκανε το φορουμ ανω κατω γιατι σε δημοπρασια εχασε
ενα χρυσο δουκατο!
Ετσα μπρε μου ακουγετε καλυτερα στα αφτακια μου:)

ακου και αυτην

Στην πιο ψηλη βουνοκορφη θα χτισω ενα σπιτι, για να θωρω απο ψηλα τις ομορφιες σου ΚΡΗΤΗ! :cool:

Ο Ηρακλειωτης δεν μπορει τη λυρα (τη χρυση) να ξεχασει
τουρχεται να κουζουλαθει και τα βουνα να πιασει!!
Λεγε Γιωργη καλη?:)

deleted_member
18-06-08, 22:50
Ο Ηρακλειωτης δεν μπορει τη λυρα (τη χρυση) να ξεχασει
τουρχεται να κουζουλαθει και τα βουνα να πιασει!!
Λεγε Γιωργη καλη?:)

Χα χα χα χα καληηηηη:D
Το Σαββατοκυριακο θα ειμαι στην Αθηνα για δουλεια συν γυναικος και τεκνου.....Αμα γουσταρεις να γνωριστουμε στειλε κουνητο ωστε να μπορουμε να επικοινωνησουμε!

morgan
19-06-08, 11:48
ο ηρακλειοτης ερχετε αθηνα αυτες τις μερες
θα φερει και ενα τζερικο κ'ενα κασονι σφαιρες

morgan
19-06-08, 11:53
ηρακλειοτη προσεχε στον πειραια σαν φτασεις
σε αντρες του λιμενικου κοντα να μην περασεις

morgan
19-06-08, 11:57
ελεγχο αν σου καμουνε και ψαχνουν ολη μερα
προσεχε φιλε μην σου βρουν ουτε παιγμενη σφαιρα!!!!

morgan
19-06-08, 14:21
ΣΥΝΤΕΚΝΟΙ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΤΕ..ΠΟΥ ΝΑΙ ΟΙ ΜΑΝΤΙΝΑΔΕΣ
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΟΨΑΝΕ Η ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΜΠΕΛΑΔΕΣ
:D:D:D:happy::happy::happy::D:D:D

partizan44
19-06-08, 20:33
Χα χα χα χα καληηηηη:D
Το Σαββατοκυριακο θα ειμαι στην Αθηνα για δουλεια συν γυναικος και τεκνου.....Αμα γουσταρεις να γνωριστουμε στειλε κουνητο ωστε να μπορουμε να επικοινωνησουμε!
Ναι βρε Γιωργη γουσταρω,μα εχω κανονισει να κατεβασω στο Χωριό τον πεθερο μου αυτο το Σαββατο.
Θα χασω και τον Μιχαλη Τζουγανακη που τον εχουμε σε γλεντι στη γειτονια μας.Ελπιζω ο Διονυσης (morgan)να παει
Παρε το τηλ. μου απο τον Στελιο να τα πουμε..

deleted_member
20-06-08, 18:26
Την κορφη του Ψηλορειτη με παραπονο κοιτω και με δακρυα την Κρητη φευγω κι' αποχαιρετω!!

partizan44
20-06-08, 23:52
Την κορφη του Ψηλορειτη με παραπονο κοιτω και με δακρυα την Κρητη φευγω κι' αποχαιρετω!!

Ο Μερακλης ο ανθρωπος φαινετε απ την καρδια του
που αγαπα τους φιλους του σαν νατανε παιδιά του.......

deleted_member
24-06-08, 22:42
Μπορει να ζουμε χωριστα μα οπου εισαι θα'μαι, ουτε στιγμη δεν θα περνα χωρις να σε θυμαμαι!

Ο Βασιλιας των λουλουδιων λενε πως ειναι ο κρινος, μπρος στην δικη σου ομορφια μαρενετε κ'εκεινος!!

Ποσο το δινεις το φιλι?Θελω να το πληρωσω,εστω για μια φορα τα χειλη σου στα χειλη μου να νιωσω!!

Θα κανω μεταμοσχευση θελω καρδια να αλλαξω,αυτη που μου την σκλαβωσες θελω να την πεταξω!!

Καθε καινουριος ερωτας καινουριες μπορες φερνει μα ειναι γλυκις και η καρδια δε το νε πογιαγερνει!!

Σου στελνω χαιρετισματα με ενα μικρο Αηδονι,να σου κελαηδει γλυκα γλυκα οντε θα νεισε μονη!!

deleted_member
27-06-08, 20:07
Εγω την λεξη σ'αγαπω ποτε δεν την προδιδω!!Γιατι ελπιδες ψευτικες δεν εμαθα να διδω!!

Γεματη ειναι η καρδια απο πολλα σημαδια, ενθυμια της αγαπης σου που με πονουν τα βραδια!!

Σ'αγαπησα και σ'αγαπω και δεν το μετανιωνο, την ευτυχια γνωρισα κοντα σε σενα μονο!!

partizan44
29-06-08, 17:52
Καποιες στιγμες τα βασανα με κανουν να λυγιζω
θελω να δυχνω δυνατος μα στα κρυφα δακρυζω..

deleted_member
29-06-08, 23:44
Οταν σε επλαθε ο Θεος δεν ειχε φως ν'αναψει, γι'αυτο εχουνε τα ματια σου του φεγγαριου την λαμψη!

partizan44
01-07-08, 23:30
Morgan που χαθηκες που ναι οι μαντιναδες
ξεχνα τα νομισματα και γραψε δυο αραδες...

deleted_member
03-07-08, 00:20
Πως τα περνω μην τα ρωτας μην δειχνεις ενδιαφερον, αφου ολα μου τα κατεστρεψες ζωη,παρον και μελλον!

Να μουν την ωρα που ξυπνας του ηλιου η ασπιδα να φερνω στα ματακια σου την πρωτη ηλιαχτιδα!!

partizan44
04-07-08, 21:41
Με το χριστοδουλο Ξηρο και με το κουφοντινα
στα λιβαδια ετρωγαμε κλεμενη προβατινα....

deleted_member
04-07-08, 23:53
Οσο ψηλα και να βρεθεις λεξη μην πεις μεγαλη, με χωμα σ'επλασε ο θεος και εκει γιαγερνεις παλι!

Χαρας σε αυτον τον ανθρωπο που 'χει φτερα στους ωμους και ομως δρικατε καθαρα το ζαλο του στους δρομους!!

morgan
06-07-08, 18:04
Morgan που χαθηκες που ναι οι μαντιναδες
ξεχνα τα νομισματα και γραψε δυο αραδες...

χρηστο μου ειχα προβλημα εδω και ενα φεγγερι
απ το ζωναρι μου εχασα το τριανταδυαρι
σε ελεγχο μου το πηρανε , μερχι και αυτο λυπαται
που τωρα πια στης γενικης τα ραφια θα κοιματε
πολυ αχ το αγαπαγα το χαζευα ολη μερα
ποτε του δεν μου μπροκαρε ουτε βρεγμενη σφαιρα
τις δυο αδερφες μου παντρεψα και συντροφια το ειχα
κιοταν το ειδαν οι γαμπροι το ζηταγαν για προικα

deleted_member
07-07-08, 20:06
Ο Αντρας ζει για μια τιμη για μια τιμη πεθαινει, μα η ομορφια σου κοπελια τα πανω κατω φερνει!

Η ομορφια της ανατολης την δυση τελειωνει και οτι στον κοσμο γεννηθει τον Αδη δεν γλυτωνει

Το καστανο θελει Ρακι και το καρυδι μελι και το κοπελι κοπελια κι κοπελια κοπελι!!

partizan44
07-07-08, 22:13
Την καλησπερα μου εχετε morgan και Ηρακλειωτη.....

Στη φάρα που χει οπλαρχηγους και καπετανιους βγάλει
ανηκω και δεν δεχομε κανεις να την προσβάλη...

Ανταρτες του γλυκου νερου και τζαμπα μαγκες ολοι
Αφου απ τη μαχη φυγουνε τραβανε το πιστολι....

Για τους πολιτικαντηδες μας...

morgan
07-07-08, 23:54
ο χρηστος ειναι μπραουνιγκ
ο νικος σαν κανονι
γιατι στο λογο διπλα τους
κανενας δεν ζηγωνει

morgan
07-07-08, 23:58
του παρτιζανου το σπαθι
μυγας φτερου δε'αγγιζει
γιατι με το περιστροφο
ολους τους 'χθρους ξορκιζει

morgan
08-07-08, 00:02
του νικου το δαιμονιο ,αντρας κανεις δεν φτανει...
μα αν του δωσεις μπραουνιγκ μονο για γαμο κανει..!!

χαχαχα αφιερωμενα τα παραπανω στα δυο φιλαρακια χρηστο (παρτιζαν) και νικολαο (λαονικος6)

partizan44
08-07-08, 20:22
Aν μ αρνηθεις Αννούλα μου μεσα σε λιγες μερες
στο στηθος μου θε να γραφτει ο πονος μου με σφαιρες:shutup:

Ευχαριστω εκ βαθους καρδιας τον αγαπητο Morgan,που ειχε την καλη διαθεση,και φυσικα την ευγενη καλοσύνη να μας αφιερωση τα παραπανω.:cool:

morgan
08-07-08, 23:19
Aν μ αρνηθεις Αννούλα μου μεσα σε λιγες μερες
στο στηθος μου θε να γραφτει ο πονος μου με σφαιρες:shutup:

Ευχαριστω εκ βαθους καρδιας τον αγαπητο Morgan,που ειχε την καλη διαθεση,και φυσικα την ευγενη καλοσύνη να μας αφιερωση τα παραπανω.:cool:

αμα σε χασω φιλε μου απο γυναικειο καψονι
ουτε με αλεξισφαιρο το χαρο δεν γλυτωνει
θα καρτερω οπου την δω μες τις σαραντα μερες
και θα αδειασω πανω της του τομσον μου τις σφαιρες:shutup::shutup:

morgan
08-07-08, 23:23
αμα σε χασω φιλε μου απο γυναικειο καψονι
ουτε με αλεξισφαιρο το χαρο δεν γλυτωνει
θα καρτερω οπου την δω μες τις σαραντα μερες
και θα αδειασω πανω της του τομσον μου τις σφαιρες:shutup::shutup:

μονο μην κανει εμπλοκη οταν θα την σκοτωσω
κι υστερα πρεπει δυστυχως το uzi να "λερωσω"

morgan
08-07-08, 23:30
μονο μην κανει εμπλοκη οταν θα την σκοτωσω
κι υστερα πρεπει δυστυχως το uzi να "λερωσω"

κι'αμα μλοκαρει δε και αυτο ,κι ο χαρος δεν την παρει
τοτε να παιξει λαικο (λαχειο),πρωτο αριθμο θα παρει:bigsmile::bigsmile:

μα δυστυχως δεν αστοχω ....
ουτε αυτο μπλοκαρει .......
αρα τον πρωτο αριθμο..
αλλη θα τον επαρει...
:cool:

deleted_member
09-07-08, 00:50
[quote=diver;17860]

Κυριακο τα ματια λενε πως τα πειραζει ο Ηλιος και τ' απηρι!!!Μα εσενα στην Κρητη εκοκκινησανε απο το μπανιστηρι!:) :) :)

Υ.Γ Απηρι στα Κρητικα ειναι το Θειαφι!!

Καλο σου ταξιδι φιλε και αμα ξαναβρεθεις απο τα μερη μου το τηλ το εχεις!

deleted_member
09-07-08, 21:41
Στην Κρητη Λεγαν οι παλιοι οτι αν δεν ειχες μαχαιρι στην μεση σου Αντρας δεν ησουν!!Και της διαφορες τους τις ελυναν καποτε με μαχαιρια!Μετα ηρθαν τα οπλα και οι καταστασεις αλλαξαν και καποιοι (Θρασυς θα ελεγα) αντι να ακολουθουν τους κανονες χτυπουσαν με οπλα και το χειροτερο? Πισωπλατα!!Παρολα αυτα οι Μαντιναδες με θεμα το Κρητικο Μαχαιρι υπαρχουν!Και καποιοι ακομα και σημερα το τιμουν και το σεβοντε σαν Οπλο!

Μαχαιρι Κρητικο κρατω κι λαμα του γυαλιζει κι αμα στα ξενα θα βρεθω την Κρητη μου θυμιζει!!

Αν ειστε πεντε φυγετε αν ειστε δεκα ελατε, εμενα το μαχαιρι μου κανεναν δεν φοβαται!

deleted_member
09-07-08, 21:56
Τις τελευταιες μου στιγμες θεε μου ζητω μια χαρη, χωμα της Κρητης ιερο να'χω για μαξιλαρι!!

Η κοπελια κι μελισσα εχουνε το μελι!Η μια στα χειλη το κρατει κι αλλη στην κυψελη!

partizan44
09-07-08, 23:41
Στην Κρητη Λεγαν οι παλιοι οτι αν δεν ειχες μαχαιρι στην μεση σου Αντρας δεν ησουν!!Και της διαφορες τους τις ελυναν καποτε με μαχαιρια!Μετα ηρθαν τα οπλα και οι καταστασεις αλλαξαν και καποιοι (Θρασυς θα ελεγα) αντι να ακολουθουν τους κανονες χτυπουσαν με οπλα και το χειροτερο? Πισωπλατα!!Παρολα αυτα οι Μαντιναδες με θεμα το Κρητικο Μαχαιρι υπαρχουν!Και καποιοι ακομα και σημερα το τιμουν και το σεβοντε σαν Οπλο!

Μαχαιρι Κρητικο κρατω κι λαμα του γυαλιζει κι αμα στα ξενα θα βρεθω την Κρητη μου θυμιζει!!

Αν ειστε πεντε φυγετε αν ειστε δεκα ελατε, εμενα το μαχαιρι μου κανεναν δεν φοβαται!

Tο αγαπουμε,το τιμουμε και εχει τη θεση που του πρεπει στη καρδια μας.
Που και που το φορουμε,ετσι απλα.....για να μας πληγωνη...

Το Κρητικο μαχαιρι μου εχει μεγαλη χαρη
σε καθε δυσκολη στιγμη με βγαζει παλικάρι.

Θα πω κι αυτο.....αμα ειναι γραφτο να χαλασεις καποιον,θα το κανεις με οτι κρατας στη χερα,απο μπαμπακι και κουζινομαχαιρο:cool: εως αντιαεροπορικο (που λεει ο λογος)

morgan
10-07-08, 10:07
Αν ειστε πεντε φυγετε αν ειστε δεκα ελατε, εμενα το μαχαιρι μου κανεναν δεν φοβαται![/quote]

32 εσφαξε κι' αμα το δεις γιαλιζει
εμενα το μαχαιρι μου ,στα "λογια" δεν χαριζει

laonikos6
10-07-08, 17:28
Φιλικά Νικόλαος.

partizan44
10-07-08, 22:22
Εχω μια Πατρίδα μια Θρησκεία και μία Οικογένεια..

Καλοί μου Φίλοι βρείτε μου άλλο λόγο να μιλήσω όπως εγώ ξέρω και κανείς

δεν θέλει να μάθει.

Φιλικά Νικόλαος.

Καλε μου φιλε τι ενοεις,δεν σε καταλαβενω(ως συνηθως)...
Εδω γραφουμε Μαντιναδες...
Η προπαγανδα σου αλλου.:kissu:

deleted_member
10-07-08, 22:56
Τα ματια σου σκοτωνουνε εμενα καθε μερα, στο σωμα μου καρφωνονται σαν του φονια την σφαιρα!!

Δεν λογαριαζο θανατο μητε και την υγεια μου αφου σαν λαμα εσκισες στα δυο την καρδια μου!!

Αν ησουν σφαιρα τ'οπλο μου θα εστρεφα στο κεφαλι και ολα θα τελειωνανε πατωντας την σκανδαλη!!!

Αφαιρεσε μου την ζωη με μια μοναχα σφαιρα, θα θελα πολυ να σκοτωθω απ' την δικη σου χερα!!

deleted_member
10-07-08, 22:58
Βοριας φυσαει τα λογια μου νοτιας τα φερνει πισω και απο τα φυλλα της καρδιας δεν ξερω να σε σβησω!!!

deleted_member
10-07-08, 23:01
Το κυπαρισσι το ψηλο ο αερας δεν το ζεβλωνει, αλλα την κοπελια την ομορφη ο Νιος τη νε μερωνει!

partizan44
10-07-08, 23:38
Οσο κι αν ειμαι δυνατος και τον σκληρο σαν κανω
μπροστα σ ενα μελαχρινο τον ελεγχο μου χανω....;)

laonikos6
11-07-08, 01:00
Καλε μου φιλε τι ενοεις,δεν σε καταλαβενω(ως συνηθως)...
Η προπαγανδα σου αλλου.

Ποιητικό λόγο δεν έχω και το ξέρεις καλέ μου φίλε.
Προπαγάνδα τώρα ΄΄΄αν το κάνω θα υποφέρεις .

Όταν Λεβέντες μου πρέπει να βγει από το ντουλάπι το μωρό εύχομαι να ξαναμπεί στην θέση του παλικαρίσια και χρησιμοποιημένο.

Μην σταματάτε τις Μαντινάδες.

Φιλικά Λαό-Νικος.

morgan
11-07-08, 12:29
[quote=laonikos6;18239]Καλε μου φιλε τι ενοεις,δεν σε καταλαβενω(ως συνηθως)...
Η προπαγανδα σου αλλου.

Ποιητικό λόγο δεν έχω και το ξέρεις καλέ μου φίλε.
Προπαγάνδα τώρα ΄΄΄αν το κάνω θα υποφέρεις .

Όταν Λεβέντες μου πρέπει να βγει από το ντουλάπι το μωρό εύχομαι να ξαναμπεί στην θέση του παλικαρίσια και χρησιμοποιημένο.

Μην σταματάτε τις Μαντινάδες.

Φιλικά Λαό-Νικος.

φιλε νικολαε αν βγει απο το ντουλαπι το μωρο...μετα πρεπει να παει σε καδο ανακυκλωσης :shutup::shutup::shutup:

το πιο καλο πιστολι μου ποτε μου δεν λερωνω
και μονο το αγορασα για να το καμαρωνω..
εχω ομως και το δευτερο που την "δουλεια" του κανει
και κουβαλαει μυστικα που ο νους σου δεν τα φτανει...

deleted_member
11-07-08, 16:57
Εχει ο κοσμος ομορφιες εχει ο κοσμος καλλη, μα σαν την δικη σου ομορφια στον κοσμο δεν ειν'αλλη!!

deleted_member
11-07-08, 21:19
Στον θανατο μου να βρεθεις, τα ματια να μου κλεισεις κι οσο θα ζεις αγαπη μου να μην με λησμονησεις!

deleted_member
14-07-08, 21:01
Η απουσια σου κοπελια με εχει σημαδεψη!Μα δεν πεθαινω ο ανθρωπος οσο θα σε'χω στην σκεψη!

Η σκεψη σου της νυχτες μου παντα θα κανει μερα και θα'ρχεσε στην αναπνοια να δινεις τον αερα!!

deleted_member
15-07-08, 23:02
Ολα τα λουλουδια τση γης φως μου να σου κοντραρουν δεν προκειτε την ομορφια απου'χεις να σου παρουν!

Syllektis
16-07-08, 02:02

Το θέμα είναι αν θα είναι ο ίδιος να το βάλει, ή λόγω αποστάσεως απο το σοφρωνιστικό ίδρυμα το βάλει άλλος.:rolleyes:

deleted_member
16-07-08, 17:10
Το θέμα είναι αν θα είναι ο ίδιος να το βάλει, ή λόγω αποστάσεως απο το σοφρωνιστικό ίδρυμα το βάλει άλλος.:rolleyes:

Χμ! σοφρωνιστηκο ιδρυμα=φυλακη.......

Πολλες φορες ο Ερωτας με φυλακη θυμιζει!!Γιατι ειναι η πορτες του ανοιχτες και ανθρωπος δεν ποριζει!!

Υ.Γ Ποριζει στα Κρητικα σημαινει βγαινει εξω.

deleted_member
16-07-08, 17:14
Επειγα παλι στον γιατρο γιαντα πονει η καρδια μου!!Και την μορφη σου του'δειξε το καρδιογραφημα μου!!

deleted_member
17-07-08, 17:09
Μεσα στο σπηλι της καρδιας χρονια το δακρυ σταζει και σταλακτιτη εκανε μικρη μου που σου μοιαζει

deleted_member
17-07-08, 22:19
Μυριζει η βιολα του μπαξε και κρουβγει η μυρωδια της, μα για φαντασου να την δεις ποια θα'νε η ομορφια της!

deleted_member
20-07-08, 20:41
Ε τον παντερμο τον σεβντα γλυκαδα που την εχει κι οποιος δεν κανει σεβνταλης τιποτα δεν κατεχει!!

deleted_member
21-07-08, 17:27
Φευγει η ζωη και χανετε και πισω δεν γιαγερνει και εχω και γω την μοιρα μου μονο καημους να φερνει!

Γιαγερνει = γυριζει

Vinyl Break
23-07-08, 20:43
TOTE KAI ΣΗΜΕΡΑ

Με δεκαπεντασυλλαβο εσκεφτηκα να γραψω
τα χρονια μας τα παιδικα να σας τα περιγραψω

Να θυμηθουμε τα παλιa τα περασμeνα χρoνια
κι ιντα παιχνιδια παιζαμε στσ'αυλες και στα αλωνια

Γιατι για τη παραδοση τα εθιμα τα ηθη
λενε πως οποιος τα ξεχνα σαφι δα ζει στη ληθη

Xωστο μπαμπουρι παιζαμε και τοπι στα λακουδια
κι απο τσι ξενες τσι αυλες "κλεβαμε" τα λουλουδια

Ολημερις γυριζαμε πανω στα ματσιπεθια
και στην αυλη τση Εκκλησας παιζαμε απαλεθια

Στην αυλακια γυρευγαμε που κανει το ζευγαρι
γλυκια και τσακωνομαστε ποιος δα τα πρωτοπαρει

Με λαστιχα ζιγωναμε μα και με φλομπερακια
στα αλμυρικια του χωριου ολοι μας λαδερακια

ατσελεγιες επιαναμε με σκαλες στσι θυριδες
μα εδα τσι σοβαντισανε ολες οι σοβατζηδες

Φωλιες εστουμουχωναμε και πιαναμε γαρδελια
πραμα που δε κατεχουνε τα σημερνα κοπελια

Πηγαιναμε και στο χαυγα να βρουμε ραντολογια
με τ'αστεροκουκουδουνα σαζαμε κομπολογια

Στο ψαρι επηγαιναμε σκαλες κι ανεμολιαρη
βλυχαδια κακοδιαβατο βρωμονερο παταρι

καλα λακουδια κρεμασμα καμαρες λιμνοναρι
και επι τοπου ψηναμε στα καρβουνα το ψαρι

Τσι μπαλες δεν αφηναμε μεχρι που να βραδυαζει
τη πρωτη μπαλα λεγαμε πως ητανε το μπαζι

Με μπαγιωνετα τα τσουρια τσουρλουσαμε στο δρομο
κι απ'τη τραβαγια τη πολλη ξυπνουσαμε το κοσμο

Μεχρι τσι σκιες πηγαιναμε στον ωμο το πατινι
για να'ναι χυμα ο γιαερμος και φορα να μας δινει

Και του Αφεντη του Χριστου ανημερα τη σκολη
με βουρλα το εσαζαμε ενα κριμπατσι ολοι

Στσι σπηλιους επηγαιναμε να βρουμε νυχτεριδες
και στα πεζουλια του σχολειου παιζαμ'αλεκατριδες

Στουμπωματ'αναψυχτικω βρισκαμε στο δουκιανι
κι ο καθα εις κορωνιστα τα'θελε για να κανει

Μα το παιχνιδι σημερο με το παλιο δε μοιαζει
σε game το αλλαξανε ντιπι δεν εχει χαζι

Games τα λενε σημερο τα σημερνα παιχνιδια
με τα παλια δε μοιαζουνε ντιπι δεν ειναι ιδια

Σε μια οθονη καθουνται με τσ'ωρες καθε μερα
στο Internet τη κανουνε σημερο τη βεγγερα

εχουνε play-station computer game-boy
του κερατα που τα'βγαλε γαμω ολο το σοι

Κρατουνε και το κινητο συνεχεια στη χερα
και ασκοπα μηνυματα πεμπουνε ολη μερα

Και για να μη κουραζουνται εβρηκανε τη λυση
με το hands-free μπορει κανεις ευκολα να μιλησει

Γι'αυτο αποξενωνουνται δεν ξερουν να μιλουνε
με δεκα λεξεις πολεμουν να συνεννοηθουνε

Μη σας φανει παραξενο για τουτο το γραφτο μου
και Oτι το διαβαζετε στο ιστολογιο μου

Πως ειμαι χρηστης internet δεν εχει σημασια
εχει το διαδικτυο και θετικα σημεια

Και με αυτα τα θετικα πρεπει ν'ασχοληθουνε
στη φακα τα σημερινα παιδια να μη πιαστουνε.

http://mantinada-ghour.blogspot.com/
ποθεσιες-λαχανιστρεσ στη Μιλατοσιες-λαχανιστρεσ στη Μιλατο

deleted_member
23-07-08, 23:03
TOTE KAI ΣΗΜΕΡΑ

http://mantinada-ghour.blogspot.com/
ποθεσιες-λαχανιστρεσ στη Μιλατοσιες-λαχανιστρεσ στη Μιλατο

Πολυ ωραιος!!Αψογος!!Συγκινηθηκα παρα πολυ που βλεπω ατομα απο αλλες περιοχες να ενδιαφεροντε για Κρητικιες Σελιδες και σκεφτηκα να σου προσφερω δωρεαν διακοπες στον Ψηλορειτη σε παραδοσιακο πετροκτιστο
Δωματιο!!:)

deleted_member
23-07-08, 23:09
Το εν λογω (οικημα) στον Ψηλορειτη λεγετε ΜΙΤΑΤΟ και χρησιμευε στους βοσκους τα παλια χρονια για προστασια απο τα χιονια αλλα και για την παραγωγη γαλακτοκομικων προιοντων οπως ειναι ο ξακουστος Ανθοτυρος!

Vinyl Break
24-07-08, 00:51
Πολυ ωραιος!!Αψογος!!Συγκινηθηκα παρα πολυ που βλεπω ατομα απο αλλες περιοχες να ενδιαφεροντε για Κρητικιες Σελιδες και σκεφτηκα να σου προσφερω δωρεαν διακοπες στον Ψηλορειτη σε παραδοσιακο πετροκτιστο
Δωματιο!!:)

DSL έχει? :p

Vinyl Break
24-07-08, 00:58
Πολυ ωραιος!!Αψογος!!Συγκινηθηκα παρα πολυ που βλεπω ατομα απο αλλες περιοχες να ενδιαφεροντε για Κρητικιες Σελιδες

Στη ορεινή Νάξο έχουν τις δικές τους μαντινάδες λόγω καταγωγής, πιθανόν εξόριστοι Κρήτες λόγω βεντέτας ή ζωοκλοπής..
Τις λένε κοτσάκια...

Κοίτα αυτό..http://xefteri.wordpress.com/category/%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%85/%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/
Οτι λέει το άρθρο για την καταγωγή των κοτσακιών είναι κοινώς αρλούμπες.. Κανένας Απειραθιώτης δεν παραδέχεται ότι είναι εξόριστοι Κρητικοί για ευνόητους λόγους..
Προσωπικά το είπα σε κάποιον και δεν το δεχόταν με τίποτα..

morgan
24-07-08, 13:41
Τέσσερις σφαίρες στο κορμί
και μία στο κεφάλι
η πλερωμή σου ανε βρεθείς
σε αλλουνού αγκάλη .:mad::mad:

deleted_member
24-07-08, 17:08
Στη ορεινή Νάξο έχουν τις δικές τους μαντινάδες λόγω καταγωγής, πιθανόν εξόριστοι Κρήτες λόγω βεντέτας ή ζωοκλοπής..
Τις λένε κοτσάκια...

Κοίτα αυτό..http://xefteri.wordpress.com/category/%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%85/%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/
Οτι λέει το άρθρο για την καταγωγή των κοτσακιών είναι κοινώς αρλούμπες.. Κανένας Απειραθιώτης δεν παραδέχεται ότι είναι εξόριστοι Κρητικοί για ευνόητους λόγους..
Προσωπικά το είπα σε κάποιον και δεν το δεχόταν με τίποτα..

Δεν ειναι απαραιτητο να εφυγαν απο βεντετα.....Να ξερεις οτι στην Βεντετα το μισος κρατα για 100 και 200 χρονια!!Και στην αμερικη να παει ο φταιχτης θα πανε να τον βρουνε να τον σκοτωσουν!!Ποσο μαλλον στην Ναξο!!:rolleyes: Προσωπικα επειδη εχω παει στην Ναξο (υπεροχο νησι) εχω μιλησει με πολλους απο εκει και μονοι τους μου ειπαν οτι για καποιους η καταγωγη τους ηταν η Κρητη!!Μου ειπαν οτι στα πολυ παλια χρονια γινοταν εμποριο μεταξυ Κρητης-Ναξου και οτι καποιοι ναυτικοι Κρητικοι Παντρευτηκαν απο εκει και στεριωσαν μετα στον τοπο! Αυτα ειδικα μου τα ειπε ο Ξενοδοχος που ηταν λατρης της παραδοσης και της ιστοριας του τοπου!! Παντως στην σελιδα που εβαλες ειναι γεματη με Κρητικες λεξεις!!!:serious:

venceremos
24-07-08, 17:14
Φευγει η ζωη και χανετε και πισω δεν γιαγερνει και εχω και γω την μοιρα μου μονο καημους να φερνει!

Γιαγερνει = γυριζει

Παράπονα στη μοίρα μου
ποτε δεν έχω κάμει
γιατί μου χάρισε χαρές
και πήγανε χαράμι

deleted_member
24-07-08, 17:29
Παράπονα στη μοίρα μου
ποτε δεν έχω κάμει
γιατί μου χάρισε χαρές
και πήγανε χαράμι

Στης μοιρας μου τα κυματα ψαρευω μερα νυχτα και δεν μαζευονται χαρες, μονο καημοι στα διχτυα!

Vinyl Break
24-07-08, 17:34
Μου ειπαν οτι στα πολυ παλια χρονια γινοταν εμποριο μεταξυ Κρητης-Ναξου και οτι καποιοι ναυτικοι Κρητικοι Παντρευτηκαν απο εκει και στεριωσαν μετα στον τοπο! Αυτα ειδικα μου τα ειπε ο Ξενοδοχος που ηταν λατρης της παραδοσης και της ιστοριας του τοπου!! Παντως στην σελιδα που εβαλες ειναι γεματη με Κρητικες λεξεις!!!:serious:

Μπορεί να είναι και έτσι, δεν επιμένω..
Αυτό που λέει όμως όλη η Νάξος, δεν το λέει η Απείραθος... Μίλησα πριν 10 χρόνια με τον υπεύθυνο του Πολιτιστικού τμήματος της τότε Κοινότητας της Απειράθου και μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν κατάγονται καν από την Κρήτη, η υπόλοιπη Νάξος λέει άλλα...:bigsmile:
Η γλωσσολογική συγγένεια που αναφέρεις είναι η πρώτος και ακριβέστερος παράγοντας που εξετάζει κάθε εθνολόγος...;)
Πάρε παράδειγμα τα Γκραικάνικα της Σικελίας.. Αυτοεξόριστοι Μανιάτες αν θυμάμαι καλά..

deleted_member
24-07-08, 17:42
Μπορεί να είναι και έτσι, δεν επιμένω..
Αυτό που λέει όμως όλη η Νάξος, δεν το λέει η Απείραθος... Μίλησα πριν 10 χρόνια με τον υπεύθυνο του Πολιτιστικού τμήματος της τότε Κοινότητας της Απειράθου και μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν κατάγονται καν από την Κρήτη, η υπόλοιπη Νάξος λέει άλλα...:bigsmile:
Η γλωσσολογική συγγένεια που αναφέρεις είναι η πρώτος και ακριβέστερος παράγοντας που εξετάζει κάθε εθνολόγος...;)
Πάρε παράδειγμα τα Γκραικάνικα της Σικελίας.. Αυτοεξόριστοι Μανιάτες αν θυμάμαι καλά..

To ειδα προχτες στη tv! Οι ανθρωποι οντως μιλανε Ελληνικα εκει!!Και το λενε και μονοι τους οτι ειναι Ελληνες!!Μαλιστα επειδη οσο περναν τα χρονια καποιες λεξεις χανοντε στην νεα γενια παρακαλουσαν μεσω της tv να πανε Ελληνες αν θελουν να μεινουν εκει η εστω για τουρισμο ωστε να φρεσκαριστη η γλωσσα τους!

deleted_member
25-07-08, 21:54
Αντε και μια μαντιναδα για τους Αντρες:rolleyes: απο Κρητικο Τραγουδι....

Στον Αντρα δεν ειναι ντροπη αν'αγαπα και δεκα:heart: ντροπη νε ομως να αγαπα δυο αντρες μια γυναικα!!!:crazy:

deleted_member
25-07-08, 22:00
Ο Αντρας κανει την γενια κι οχι η γενια τον Αντρα και αν ειναι ο τραγος δυνατος δεν το νε στενει η μαντρα!!

Υποσημειωση στενει= σταματαει

diver
26-07-08, 00:52
Η ομορφιά στον άνθρωπο δεν είναι η ομορφιά του,
είναι το τι αισθάνεται για τους άλλους στην καρδιά του

(Για τον φίλο Γιώργο)

deleted_member
26-07-08, 01:00
Η ομορφιά στον άνθρωπο δεν είναι η ομορφιά του,
είναι το τι αισθάνεται για τους άλλους στην καρδιά του

(Για τον φίλο Γιώργο)

Τι μαντιναδα να σου πω τι γραμμα να σου στειλω θα καμαρωνο οσο θα ζω που 'χω εσενα φιλο!:)

deleted_member
26-07-08, 22:48
Καθε ματια σου κεραυνος κι οπου κι αν πεσει αστραφτει κι ας λενε το περισσο φως στα ματια πως δεν βλαπτει!

deleted_member
28-07-08, 17:14
Ποιος Ηλιος θα μπορουσε την φυση να ζεστανει που μια ματια της ειναι αρκετη τον κοσμο να ξερανει!

deleted_member
30-07-08, 23:33
Αν θελεις Βιολα ογρασα να μην σε πιασει ξερα μες στην καρδια μου ριζωσε που'χει δροσια και αερα!

deleted_member
02-08-08, 20:34
Δεν ειμαι ο Γιωργος που εκλαιγε πισω για να γυρισεις!!Τωρα αν θες να σε δεκτω πρεπει να μ'αγαπησης!!!!!

deleted_member
03-08-08, 20:40
Τον χρονο παραδεχομε γιαντα τα καταφερνει αφου 'νε παντα συνεπης σαν σαν μπαινει κι οντε βγαινει!

deleted_member
03-08-08, 23:09
Λενε πως ο ανθρωπος εχει πεντε αισθησεις! Μα εγω εχω μια και αισθανομε πως θα ξανα γυρισεις!!!

deleted_member
06-08-08, 22:51
Ολου του κοσμου τα νερα μια βρυση να γενουνε τον πονο πουχω στην καρδια να σβυσουν δεν μπορουνε!

deleted_member
08-08-08, 20:11
Οποιος φοβατε την φωτια κοντα μου μην σιμωνει γιατι θα τον νε καψουνε του στεναγμου οι πονοι!

deleted_member
19-08-08, 15:28
Στελνω την σκεψη και ερχετε παρεα να σου κανει αφου το σωμα δεν μπορει να'ρθει να σε ζεστανει!!!

deleted_member
23-08-08, 11:20
Η αγαπη ειναι ενα δεντρο που στον γκρεμο ανθιζει!!Κανει τους λιγους ευτυχεις μα τους πολλους γκρεμιζει!

deleted_member
26-10-08, 13:07
Καθε σαίτα ξεμετρώ καλη στον αργαλειό σου και νοιωθω μεσα στην καρδια την καθε σαιτιά , αχ νάμουνε στα χερια σου εγω το πεταλο σου τ'ασπρα τα δακτυλακια σου να με κρατουν σφιχτα!!

Ν'αμουν μια θυρα του λεπτου θάθελα του χτενιου σου οταν θα σπαζουν οι κλωστες να βλεπω τον καημο , που απλωνετε σαν συννεφο στην ακρη του ματιου σου και να γροικώ τον άξαφνο π'αφηνεις στεναγμο!!

και ν'αμουν το υφάδι σου και τ'ασπρο το στιμόνι να καμαρωνω τα λουρια και καθε σου πλουμί , κι'οταν ξομπλιάζεις μοναχη να μην σ'αφηνω μονη να σε ζαλιζει η δευτερη και μεσιανή γραμμη !!

Μα σαν θ'αρχισει το κρουστό μαντηλι και για μενα με τον <<διπλο τον πέλεκυ>> και τον χρυσο αητο θα μακαριζω αγαπη μου την μαννα που σε γεννα και στην καλη την μοιρα μου θα λεω ευχαριστω !!!

Ποσο σε χαιρομε αξια γυναικα χρυσοχερα που κυβερνας το σπιτι σου Βασιλισσα κυρα , απο το ροδοχαραγμα ωσ την γλυκιαν εσπερα στο κρητικο τελαρο σου πλουμιζεις την χαρα!!

(Αφιερωμενο στην μητερα μου που χαρη σε εναν Αργαλειο μεγαλωσε δεκα παιδια!!)

partizan44
27-10-08, 13:27
χθες με κερασαν κρασι με μεθυσαν οι μοιρες
επεσα κι ονειρευτηκα του morgan ολες τις λυρες..

laonikos6
14-11-08, 18:04
Τα δικα μου?;oj;kj'opij;oio7il:bigsmile: :D :bigsmile: :D
'oikljk.

morgan
17-11-08, 19:35
χθες με κερασαν κρασι με μεθυσαν οι μοιρες
επεσα κι ονειρευτηκα του morgan ολες τις λυρες..

αν το κρασι σε μεθυσε και εβλεπες εφιαλτες (λιρες)
δωσε μου το luger σου και σε πληρωνω με δαυτες

αν παλι δεν τραμαρπαρουμε και δινω λιγες λιρες
μην ξαναπιεις τοτε κρασι και αρχισε τις μπυρες:):):)

την καλησπερα μου στα 2 φιλαρακια, διονυσης:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

morgan
19-11-08, 00:13
αν το κρασι σε μεθυσε και εβλεπες εφιαλτες (λιρες)
δωσε μου το luger σου και σε πληρωνω με δαυτες

αν παλι δεν τραμαρπαρουμε και δινω λιγες λιρες
μην ξαναπιεις τοτε κρασι και αρχισε τις μπυρες:):):)

την καλησπερα μου στα 2 φιλαρακια, διονυσης:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

χρηστο γιατι δεν απαντας...
ριξε μια μαντιναδα...
μηπως προχθες απ'το κρασι...
εισαι ακομα λιαρδα...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

partizan44
20-11-08, 19:29
χρηστο γιατι δεν απαντας...
ριξε μια μαντιναδα...
μηπως προχθες απ'το κρασι...
εισαι ακομα λιαρδα...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Μοργκαν ειναι μεγαλο πραμα να χoυν καλους φιλους οι αντρες!

morgan
20-11-08, 22:22
Μοργκαν ειναι μεγαλο πραμα να χoυν καλους φιλους οι αντρες!

ο πιο καλος ο φιλος μου, συχνα δεν μ' ανταμωνει
γιατι μεσα στα καγκελα ,τα λαθη του πληρωνει
:D:D:D:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bored::bored: :bored:

partizan44
22-11-08, 19:55
ο πιο καλος ο φιλος μου, συχνα δεν μ' ανταμωνει
γιατι μεσα στα καγκελα ,τα λαθη του πληρωνει
:D:D:D:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bored::bored: :bored:

Σαν φιλο θα σε χαιρετω κι ας ξερω πως δεν εισαι

και θα χω ελπιδα πως μπορει και συ να προσποιεισε:shutup:

deleted_member
22-12-08, 19:55
Των Αηδονιων παραγγειλα στα σπιτια σας να'ρθουνε και σιγοτραγουδοντα σας ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να πουνε!!
Καλες γιορτες σε ολους:kissu: