PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σφαγή του Πάσχα

Syllektis
20-04-08, 14:08
Εδώ και καιρό έχουμε δει πολλά βίντεο με Ιαπωνέζους, Φιλιπινέζους που σφάζουν δελφίνια, κάστορες όσο είναι ακόμα ζωντανά και σπαρταράνε επι ώρες μερικές φορές. Επίσης βίντεο της greenpeace με Καναδούς που πηγαίνουν στην Αλάσκα και χτυπάνε τις φώκιες στο κεφάλι κανα 5λεπτο με ξύλα μέχρι να πεθάνουν.

Δυστυχώς δεν είμαστε διαφορετικοί απο αυτόυς, ίσως και χειρότεροι. Στα χωριά κυρίως συνηθίζεται αυτή η πρακτική....

http://www.youtube.com/watch?v=44JYYMpX9w4&feature=related

Το έχω προσωπικά συναντήσει και έχω φτάσει να έρθω στα χέρια και να αποχωρήσω απο το γλέντι.
Εδώ και αρκετά χρόνια, το Πάσχα, προτιμώ να φάω οτιδήποτε άλλο εκτός απο αρνί ή κατσίκι. Μπορεί να ξεγελιέμαι εγκεφαλικά, αλλά δεν βλέπω τουλάχιστον ένα κεφαλάκι αρνιού που κάποτε είχε και σώμα.

Περιμένω τα σχόλια σας....

diver
21-04-08, 00:46
Βλέποντας το βίντεο δεν μπορώ παρά να αισθανθώ από άσχημα έως φρικτά.

Δεν είμαι χορτοφάγος, τρώω και κρέας και μου αρέσει. Και για να φάω εγώ κρέας πρέπει κάποιο ζώο να σκοτωθεί. Ανέκαθεν τρεφόταν ο άνθρωπος και με κρέας. Δεν μπορεί να τραφεί μόνο με καρπούς. Αυτό δεν είναι στρουθοκαμηλισμός. Είναι ρεαλισμός.

Το να βλέπεις όμως ανθρώπους να γελάνε στη θέα του βασανισμένου ζώου, και να καταγράφουνε καμαρώνοντας τις πράξεις τους, με κάνει να αισθάνομαι ντροπή για τα ένστικτα που κάποιοι συνάνθρωποι (τρόπος του λέγειν) κουβαλάνε.

Μία άλλη σημαντική παράμετρος είναι ο λόγος για τον οποίο σκοτώνονται τα ζώα. Είναι διαφορετικό να σκοτώνεις για να φας και διαφορετικό να σκοτώνεις για να πουλήσεις μία γούνα. Είναι άλλο να σκοτώνεις για να ζήσεις και άλλο για να ικανοποιήσεις γαστριμαργικά καπρίτσια.

Τέλος, η επίπτωση της πράξης στο περιβάλλον. Σκοτώνοντας ένα αρνί το οποίο μεγάλωσε με τη φροντίδα κάποιου προκειμένου να γίνει φαγητό κάποια μέρα, διαφέρει από το σκότωμα ενός ζώου που κινδυνεύει με εξαφάνιση ή ενός το οποίο δε θα μπορέσουμε ποτέ να αντικαταστήσουμε (βλ φάλαινες, δελφίνια κλπ).

diver
21-04-08, 00:55
Το θέμα δεν είναι μόνο το έθιμο του Πάσχα. Είναι η γενικότερη αντιμετώπιση των λοιπών έμβιων όντων από τον άνθρωπο. Η υπεροψία και η υποτίμηση της ζωής τους. Είναι η ικανοποίηση των σκαιότερων ενστίκτων μας πάνω σε κάθε τι πιο αδύναμο από μας.

Ίσως έτσι ξεκινάω μία ατέρμονη συζήτηση πάνω στο κυνήγι του αδύναμου, πράγμα που δεν επιθυμώ, μιας και τα επιχειρήματα που κάθε φορά ακούω μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι. Όμως το κλείσιμο των ματιών και του στόματος σε κάτι τόσο σοβαρό, με κάνει να αισθάνομαι τόσο άσχημα όσο και το ίδιο το θέμα.

epop
21-04-08, 03:18
Τι ειναι αυτα που λετε? Το σφαξιμο του γουρουνιου τα χριστουγεννα και του αρνιου το πασχα ειναι οτι απο τις παραδοσεις μας οτι μας εχει απομεινει ακομη.Ειναι κατι που δεν γινεται καθε μερα στο χωριο και ειναι μια ευκαιρια γιορτης.Μην κανετε σαν κατι ανορεξικες αγαμητες γκομενες που δεν αντεχουν δηθεν στη θεα μιας σφαγης, ντερλικονουν ομως το κρεατακι πολυ ανετα. Τι θα γινουμε σαν αυτους τους χορτοφαγους που η βλακεια που τους δερνει δεν εχει ορια! Ο ανθρωπος ανεκαθεν εσφαζε την τροφη που καταναλωνε και δεν ειναι κακο να το θυμαται που και που!

christine
21-04-08, 06:58
Καλημερα και απο μενα.
Α βρε εποπ τη απαντισαρα ηταν αυτη....!!!!!!!!!

Syllektis
21-04-08, 09:55
Τι ειναι αυτα που λετε? Το σφαξιμο του γουρουνιου τα χριστουγεννα και του αρνιου το πασχα ειναι οτι απο τις παραδοσεις μας οτι μας εχει απομεινει ακομη.Ειναι κατι που δεν γινεται καθε μερα στο χωριο και ειναι μια ευκαιρια γιορτης.Μην κανετε σαν κατι ανορεξικες αγαμητες γκομενες που δεν αντεχουν δηθεν στη θεα μιας σφαγης, ντερλικονουν ομως το κρεατακι πολυ ανετα. Τι θα γινουμε σαν αυτους τους χορτοφαγους που η βλακεια που τους δερνει δεν εχει ορια! Ο ανθρωπος ανεκαθεν εσφαζε την τροφη που καταναλωνε και δεν ειναι κακο να το θυμαται που και που!

H απάντηση σου αλλά και ο τρόπος που εκφράζεσαι ας τον κρίνουν οι άλλοι...
Μιλάω για τον τρόπο σφαγής, το να βγάζεις τα άντερα απο το ζώο όσο ζει, ή να του κόβεις τον λαιμό και αυτό να ζει 1-2 λεπτά ακόμα, κι εσύ να γελάς πίνωντας κρασάκι ή ουζάκι.:surprise::surprise:

Αν γλεντάς εσύ ακόμα έτσι, μπράβο σου. Ο θάνατος του ζώου πρέπει να είναι ακαριαίος.

Τώρα όσο για την γιορτή του Πάσχα, δεν διαφέρουμε απο άλλους λαούς, που επειδή ένας πριν 1000-1500 επινόησε αυτή τη σφαγή οι άλλοι ακολουθούνε "εις το όνομα της παράδοσης και της θρησκείας".

gvarth
21-04-08, 10:20
H απάντηση σου αλλά και ο τρόπος που εκφράζεσαι ας τον κρίνουν οι άλλοι...
Μιλάω για τον τρόπο σφαγής, το να βγάζεις τα άντερα απο το ζώο όσο ζει, ή να του κόβεις τον λαιμό και αυτό να ζει 1-2 λεπτά ακόμα, κι εσύ να γελάς πίνωντας κρασάκι ή ουζάκι.:surprise::surprise:

Αν γλεντάς εσύ ακόμα έτσι, μπράβο σου. Ο θάνατος του ζώου πρέπει να είναι ακαριαίος.

Τώρα όσο για την γιορτή του Πάσχα, δεν διαφέρουμε απο άλλους λαούς, που επειδή ένας πριν 1000-1500 επινόησε αυτή τη σφαγή οι άλλοι ακολουθούνε "εις το όνομα της παράδοσης και της θρησκείας".

Παιδιά καλημέρα ,

Δεν άντεξα να δω μέχρι το τέλος το video :grrr:
Ανεκδιήγητες καταστάσεις ...

Είναι κατ' εμέ απαράδεκτο να θανατώνεται μαρτυρικά ένα ζώο και κάποια "άλλα" ζώα να γελάνε με όλη αυτή την κατάντια.

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέττω :shutup:

Syllektis
21-04-08, 12:43
Παιδιά καλημέρα ,

Δεν άντεξα να δω μέχρι το τέλος το video :grrr:
Ανεκδιήγητες καταστάσεις ...

Είναι κατ' εμέ απαράδεκτο να θανατώνεται μαρτυρικά ένα ζώο και κάποια "άλλα" ζώα να γελάνε με όλη αυτή την κατάντια.

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέττω :shutup:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θα προσθέσω μόνο κάτι....Το βίντεο το τραβάει μια κοπέλα 14 ετών μόνο, και βρίσκει χαριτωμένο και όμορφο το ζώο να σπαρταρά και να κλαίει καθώς σιγα-σιγά το σκοτώνουν.

Επειδή όλες αυτές οι χαζοθυσίες στο όνομα του "έθιμου και της θρησκείας" ανήκει κάπου στην προιστορική εποχή, το μόνο που έχω να πω είναι ΑΙΣΧΟΣ

Syllektis
21-04-08, 13:35
Το θέμα δεν είναι μόνο το έθιμο του Πάσχα. Είναι η γενικότερη αντιμετώπιση των λοιπών έμβιων όντων από τον άνθρωπο. Η υπεροψία και η υποτίμηση της ζωής τους. Είναι η ικανοποίηση των σκαιότερων ενστίκτων μας πάνω σε κάθε τι πιο αδύναμο από μας.

Ίσως έτσι ξεκινάω μία ατέρμονη συζήτηση πάνω στο κυνήγι του αδύναμου, πράγμα που δεν επιθυμώ, μιας και τα επιχειρήματα που κάθε φορά ακούω μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι. Όμως το κλείσιμο των ματιών και του στόματος σε κάτι τόσο σοβαρό, με κάνει να αισθάνομαι τόσο άσχημα όσο και το ίδιο το θέμα.

Συμφωνώ απόλυτα.

epop
21-04-08, 19:18
Οταν δηλαδη το σκοτωνει καποιος αλλος για μας τοτε ειναι καλο να το καταναλωνουμε.Το τρωμε και το σαλαμακι μας και το λουκανικακι αλλα τη σφαγη του ζωου δεν μπορουμε να την αντεξουμε! Αυτο ειναι μεγιστη υποκρισια!
Α και το κεφαλακι απο το κατσικακι ειναι ο καλυτερος μεζες για τους μερακληδες! Ιδιως οταν το σπας για να ρουφηξεις το μυαλο!

Syllektis
21-04-08, 20:19
Οταν δηλαδη το σκοτωνει καποιος αλλος για μας τοτε ειναι καλο να το καταναλωνουμε.Το τρωμε και το σαλαμακι μας και το λουκανικακι αλλα τη σφαγη του ζωου δεν μπορουμε να την αντεξουμε! Αυτο ειναι μεγιστη υποκρισια!
Α και το κεφαλακι απο το κατσικακι ειναι ο καλυτερος μεζες για τους μερακληδες! Ιδιως οταν το σπας για να ρουφηξεις το μυαλο!

Χαίρομαι που έχεις χιούμορ με τέτοια πράγματα! Φυσικά δεν έχεις καταλάβει για ποιο πράγμα ακριβώς συζητάμε :surprise:, οπότε είναι περιττή η απάντηση μου.

STEL2
22-04-08, 00:16
Bαρβαρότητα ειναι ρε παιδιά, οπως και να το κάνουμε
Και νομίζω, δεν είπε κανείς, πως δεν είματε βάρβαροι

Είμαστε, και παραείμαστε

Ειμαστε βάρβαροι, αλλά η διαφόρά είναι, οτι άλλοι το ξέρουμε, και άλλοι , οχι

Φανταστε'ίτε τους μάου-μάου στην Αφρική πούναι ανθροποφάγοι
Τι να τούς πούμε?
Ωραία, αυτό ειναι το εθιμό σας, και καλά κανετε?:zip:

Στην τελική, αμα το εξετάσετε, ολα τα έθιμα, ειναι βάρβαρα..., γιατι κρατούν, απο αρχαιοτάτων και απολιτίστων χρόνων

laonikos6
22-04-08, 02:40
Αγαπητοί μου φίλοι νομίζω ότι ζείτε σε άλλο κόσμο. Καθημερινά βρίσκουν στα σκουπίδια ανθρώπους χωρίς εσωτερικά όργανα που φεύγουν δεν γνωρίζω που.

Φιλικά Νικόλαος και το φιλικά δεν το καταχωρώ αλλά το εννοώ.

christine
22-04-08, 06:50
Καλημέρα δεν ξέρω τη σας πείραξε τόσο, τόσα χρόνια τρωτέ αρνάκια, κατσικάκι, κτλ. δλδ τόσο καιρό δεν σκεφτήκατε πως κάπως έτσι ήταν η σφαγή των ζωών αυτόν? Αρχικά δεν είδα το βίντεο γιατί απλά δεν πρόσεξα, πέρα από αυτό ρωτάω και κάτι άλλο? Με ποιο τρόπο να γίνεται η σφαγή? Έχει κάποιος το δικαίωμα επιλογής? Οποίος και αν είναι αυτός το ζώο υποφέρει εγώ αυτό ξέρω, τέλος πάντων.

FAERY
22-04-08, 08:40
Νομίζω πως η σφαγή είναι σφαγή, είτε κάποιος γελάει είτε όχι. Είναι σαν να λέμε ότι έκανα φόνο αλλά ήμουν σοβαρός την ώρα του φόνου. Δεν πιστεύω ότι έχει διαφορά.

Από εκει και πέρα, είτε είναι Πάσχα, είτε Χριστούγεννα επίσης δεν έχει καμία διαφορά, μιας και καθημερινά εκτρέφονται και σφάζονται ζώα για να τραφούμε.

Αφήστε δε, που πολλοί δεν μπορούμε να αντέξουμε ούτε την νηστεία της Μ. εβδομάδας πόσο μάλλον να γίνουμε χορτοφάγοι.

Είδα μόνο την αρχή από το βίντεο παιδιά. Θέλω να φάω αρνάκι το Πάσχα άνευ ενοχών και τύψεων.

Btw, στην συνάντηση θα φάμε χορταρικά? :rolleyes: Άμα είναι να το πείτε για να φέρω ταπεράκια από το σπίτι... :happy:

partizan44
22-04-08, 15:14
Νομίζω πως η σφαγή είναι σφαγή, είτε κάποιος γελάει είτε όχι. Είναι σαν να λέμε ότι έκανα φόνο αλλά ήμουν σοβαρός την ώρα του φόνου. Δεν πιστεύω ότι έχει διαφορά.

Από εκει και πέρα, είτε είναι Πάσχα, είτε Χριστούγεννα επίσης δεν έχει καμία διαφορά, μιας και καθημερινά εκτρέφονται και σφάζονται ζώα για να τραφούμε.

Αφήστε δε, που πολλοί δεν μπορούμε να αντέξουμε ούτε την νηστεία της Μ. εβδομάδας πόσο μάλλον να γίνουμε χορτοφάγοι.

Είδα μόνο την αρχή από το βίντεο παιδιά. Θέλω να φάω αρνάκι το Πάσχα άνευ ενοχών και τύψεων.

Btw, στην συνάντηση θα φάμε χορταρικά? :rolleyes: Άμα είναι να το πείτε για να φέρω ταπεράκια από το σπίτι... :happy:
Aπαραδεκτο να ερθετε στο χωριο μας με το φαγητο στα ταπερακια σας:)
Πιστευω οτι στη συναντηση μας συγουρα θα βρουν κατι να τσιμπισουν και οι χορτοφαγοι της παρεας.Οπως κοχλιους βουρβουριστους,η με πλιγουρι,ξερει ο Στελιος και ο Νικολας:cool:

NHL
22-04-08, 18:21
Aπαραδεκτο να ερθετε στο χωριο μας με το φαγητο στα ταπερακια σας:)
Πιστευω οτι στη συναντηση μας συγουρα θα βρουν κατι να τσιμπισουν και οι χορτοφαγοι της παρεας.Οπως κοχλιους βουρβουριστους,η με πλιγουρι,ξερει ο Στελιος και ο Νικολας:cool:

χα χα χα χα πεθανα στο γελιο Νικο και Χρηστο :D :D :D :D :D :D

partizan44
22-04-08, 18:33
χα χα χα χα πεθανα στο γελιο Νικο και Χρηστο :D :D :D :D :D :D
Συντροφε και συνοδοιπορε της καθημερηνοτητας και των δημοπρασιων Νικο,που εισαι.
Επεσε δουλεια στο Μεγαρο?
Εισαι καλα?
Δεν βλεπω καλα,η δεν δηλωσες συμετοχη για την μαζωξη?
Νικος και Χρηστος
Οπως λεμε.......
Νικος και Τακης

NHL
22-04-08, 19:57
Συντροφε και συνοδοιπορε της καθημερηνοτητας και των δημοπρασιων Νικο,που εισαι.
Επεσε δουλεια στο Μεγαρο?
Εισαι καλα?
Δεν βλεπω καλα,η δεν δηλωσες συμετοχη για την μαζωξη?
Νικος και Χρηστος
Οπως λεμε.......
Νικος και Τακης

Eιμαι καλα και βεβαιως θα ειμαι στην "μαζωξη"!
Αλωστε το γνωριζει και η Ελενη και ο Jilios και ο Γιαννης Φρερης και πολλοι αλλοι που τηλεφωνιεμαι... Παρολο το Πενθος μου μαλλον θα ειμαι ΕΚΕΙ!
Αλωστε μετεφερα την ιδια μερα αυτα που συζητησαμε στο τηλεφωνο για το Μεζεδοπωλειο της γειτονιας σας.
Τελικα δεν ξερω τι απεγινε η ιδεα.εκει θα "ΜΑΖΩΧΤΟΥΜΕ" ή αλλου???
Ελα ντε??????????????:D

diver
23-04-08, 00:40

Εμένα μου μάθανε πως έθιμο είναι το ψήσιμο του αρνιού και όχι η σφαγή του. Ο κόσμος μαγειρεύει και μαζεύται γύρω από ένα τραπέζι για να φάει και να διασκεδάσει μετά από μία περίοδο νηστείας. Δε μαζεύεται για να γελάσει με το θέαμα ενός ζώου που ψυχορραγεί.

Ο θάνατος του ζώου είναι μια αναγκαία διαδικασία προκειμένου να τηρηθεί το έθιμο του ψησίματος του αρνιού, του γουρουνιού, της γαλοπούλας κλπ. Αν κάποιος βλέπει το σφάξιμο ως αυτοσκοπό, πρέπει να το ψάξει λιγάκι βαθύτερα...

Syllektis
23-04-08, 08:38
....Δε μαζεύεται για να γελάσει με το θέαμα ενός ζώου που ψυχορραγεί.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ εννοώ με το θέμα που άνοιξα, αλλά πολλοί δεν το κατάλαβαν. Πόσο μάλλον όπως στο βίντεο ένα κορίτσι 14 ετών μόνο να το βρίσκει το θέαμα διασκεδαστικό :grrr::grrr::shutup::shutup:

Avalon.
23-04-08, 12:24
Οι άνθρωποι τρώνε κρέας οπότε είναι δεδομένο πώς για την ικανοποίηση αυτής της ανάγκης θα θανατωθούν ζώα.
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι όμως, για να μην υποφέρει το ζώο ή τέλος πάντων να υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Αυτό που είδα στο video με τον τρόπο που γίνεται είναι επιεικώς... απαράδεκτο για μένα.

Δεδομένο είναι πάντως πως ο σημερινός άνθρωπος έχει μαλακώσει.
Είμαστε μαθημένοι να τα βρίσκουμε όλα έτοιμα αγοράζοντας τα από το super market, οπότε δεν είμαστε μαθημένοι σε τέτοιου είδους παραστάσεις και θεάματα.
Έχουμε αποκτήσει οικολογική συνείδηση κάτι το οποίο οι προηγούμενες γενιές δεν είχαν.
Οι γονείς μας (όσοι ήταν σε χωριά) δεν είχαν τέτοια κολλήματα πάντως.
Έπαιρναν το μαχαίρι και έσφαζαν πχ...την κότα στο άψε σβήσε χωρίς να νοιάζονται ιδιαιτέρως για το τι θα "πει" η κότα :).
Οι περισσότεροι από εμάς αυτό δεν το έχουν κάνει ποτέ και ίσως να μην μπορούν να το κάνουν.
Ίσως βέβαια επειδή ποτέ δεν χρειάστηκε.

FAERY
23-04-08, 12:58
Οι άνθρωποι τρώνε κρέας οπότε είναι δεδομένο πώς για την ικανοποίηση αυτής της ανάγκης θα θανατωθούν ζώα.
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι όμως, για να μην υποφέρει το ζώο ή τέλος πάντων να υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Αυτό που είδα στο video με τον τρόπο που γίνεται είναι επιεικώς... απαράδεκτο για μένα.

Δεδομένο είναι πάντως πως ο σημερινός άνθρωπος έχει μαλακώσει.
Είμαστε μαθημένοι να τα βρίσκουμε όλα έτοιμα αγοράζοντας τα από το super market, οπότε δεν είμαστε μαθημένοι σε τέτοιου είδους παραστάσεις και θεάματα.
Έχουμε αποκτήσει οικολογική συνείδηση κάτι το οποίο οι προηγούμενες γενιές δεν είχαν.
Οι γονείς μας (όσοι ήταν σε χωριά) δεν είχαν τέτοια κολλήματα πάντως.
Έπαιρναν το μαχαίρι και έσφαζαν πχ...την κότα στο άψε σβήσε χωρίς να νοιάζονται ιδιαιτέρως για το τι θα "πει" η κότα :).
Οι περισσότεροι από εμάς αυτό δεν το έχουν κάνει ποτέ και ίσως να μην μπορούν να το κάνουν.
Ίσως βέβαια επειδή ποτέ δεν χρειάστηκε.

Σιγά μην σφάξω κότα! Αυτό μου έλλεπε δα! Στην πέμπτη δημοτικού, το σχολείο μας στεγαζότανε σε ένα τριώροφο όπου στο πάνω πάτωμα έμενε ο ιδιοκτήτης του οικήματος. Μια μέρα λοιπόν ο αθεόφοβος αποφασίζει να σφάξει μια κότα ενώ είχαμε διάλειμμα!!! Της κόβει λοιπόν το κεφάλι και αφού το'κοψε η κότα του έφυγε και έτρεχε στην αυλή χωρίς κεφάλι! :surprise:

Εγώ λοιπόν κότα δεν σφάζω γιατί μπορεί να μου ξεφύγει. Κανέναν άνθρωπο άμα θέλετε, ευχαρίστως! :p :bigsmile: Με το γάντι βεβαίως βεβαίως! ;)

Syllektis
23-04-08, 13:13
Σιγά μην σφάξω κότα! Αυτό μου έλλεπε δα! Στην πέμπτη δημοτικού, το σχολείο μας στεγαζότανε σε ένα τριώροφο όπου στο πάνω πάτωμα έμενε ο ιδιοκτήτης του οικήματος. Μια μέρα λοιπόν ο αθεόφοβος αποφασίζει να σφάξει μια κότα ενώ είχαμε διάλειμμα!!! Της κόβει λοιπόν το κεφάλι και αφού το'κοψε η κότα του έφυγε και έτρεχε στην αυλή χωρίς κεφάλι! :surprise:

Εγώ λοιπόν κότα δεν σφάζω γιατί μπορεί να μου ξεφύγει. Κανέναν άνθρωπο άμα θέλετε, ευχαρίστως! :p :bigsmile: Με το γάντι βεβαίως βεβαίως! ;)

Μιας και η συζήτηση εξελίχθηκε σε μακάβρια :eek: να πω για ιστορικούς λόγους, πως για αιώνες ο αποκεφαλισμός εδώ και αιώνες σήμαινε ο απόλυτος εξευτελισμός για το θύμα. Γι' αυτό ο δήμιος έπαιρνε το κεφάλι του άτυχου απο τα μαλλιά και το σήκωνε ψηλά με το χέρι του, για να δει το κεφάλι πως ο όχλος τον αποδοκίμαζε.

'Εχει γραφτεί απο επιστήμονες πως το κεφάλι μετά την αποκοπή απο το σώμα καταλαβαίνει για 10 δευτερόλεπτα έως και 6 λεπτά και αντιλαμβάνεται τα πάντα γύρω του :surprise::surprise:

http://en.wikipedia.org/wiki/Decapitation

Vinyl Break
23-04-08, 15:31

Η γιαγιά μου τους έκοβε το λαιμό με τα δόντια!!! (στις κότες)
Φρικτό θέαμα για ένα 10χρονο αλλά μετά την έτρωγα..:D:D

Αν μπορούσα ας μη την φάω.:(

Οι καιροί αλλάζουν παιδιά. Ηταν άλλες εποχές αυτές..

NHL
23-04-08, 19:01
Η γιαγιά μου τους έκοβε το λαιμό με τα δόντια!!! (στις κότες)
Φρικτό θέαμα για ένα 10χρονο αλλά μετά την έτρωγα..:D:D

Αν μπορούσα ας μη την φάω.:(

Οι καιροί αλλάζουν παιδιά. Ηταν άλλες εποχές αυτές..

Ενα Πασχα Γιαννη εδω και πολλα χρονια ειμαστε πιτσιρικια τοτε ειχαμε παρει ενα Αρνακι και το μεγαλωναμε να το σφαξουμε το Πασχα.Το λεγαμε Μπεμπη.
Το Πασχα κατεφτασε και το εσφαξε ο Πατερας μου και εμεις οι 3 μικροι (εγω με τα αδελφια μου) κλαιγαμε...
Την αλλη μετα οταν το σουβλιζε ο Πατερας μου ειχε πλαϊ και ενα
Κοκορετσι που ψηνοταν.Εμεις οι μικροι κοιταζαμε με τον αδελφο και την αδελφη μου.Σε μια στιγμη ο Πατερας μου τραγουδησε αυτοσχεδια:
Toυ Μπεμπη, του Μπεμπη τ΄αντερακια
και τα Συκωτακια...
Αυτο ηταν! Σκασαμε στο κλαμα.Το μεσημερι δεν ετρωγε κανεις μας.
Κοντα σε μας δεν εφαγαν και οι γονεις και οι Παπουδες μας.
ΚΑΝΕΙΣ!!!
Δεν εφαγε κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το κρεας αφαγωτο πεταχτηκε.
Δεν εμεινε τιποτα να θυμιζει τον Μπεμπη...........
τετοια συγχυση ειχε πεσει Πασχαλιατικα στο σπιτι με τον κακομοιρη τον Μπεμπη..............
Ασε αλλες εποχες αλλα ηθη, αλλα συναισθηματα...
Οι καιροι αλλαξαν.
ή μηπως οχι???:zip:

Syllektis
23-04-08, 19:08
Ενα Πασχα Γιαννη εδω και πολλα χρονια ειμαστε πιτσιρικια τοτε ειχαμε παρει ενα Αρνακι και το μεγαλωναμε να το σφαξουμε το Πασχα.Το λεγαμε Μπεμπη.
Το Πασχα κατεφτασε και το εσφαξε ο Πατερας μου και εμεις οι 3 μικροι (εγω με τα αδελφια μου) κλαιγαμε...
Την αλλη μετα οταν το σουβλιζε ο Πατερας μου ειχε πλαϊ και ενα
Κοκορετσι που ψηνοταν.Εμεις οι μικροι κοιταζαμε με τον αδελφο και την αδελφη μου.Σε μια στιγμη ο Πατερας μου τραγουδησε αυτοσχεδια:
Toυ Μπεμπη, του Μπεμπη τ΄αντερακια
και τα Συκωτακια...
Αυτο ηταν! Σκασαμε στο κλαμα.Το μεσημερι δεν ετρωγε κανεις μας.
Κοντα σε μας δεν εφαγαν και οι γονεις και οι Παπουδες μας.
ΚΑΝΕΙΣ!!!
Δεν εφαγε κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το κρεας αφαγωτο πεταχτηκε.
Δεν εμεινε τιποτα να θυμιζει τον Μπεμπη...........
τετοια συγχυση ειχε πεσει Πασχαλιατικα στο σπιτι με τον κακομοιρη τον Μπεμπη..............
Ασε αλλες εποχες αλλα ηθη, αλλα συναισθηματα...
Οι καιροι αλλαξαν.
ή μηπως οχι???:zip:

Πολύ γλαφυρή η ιστορία σου και παραστατική...

Οι καιροί πιστεύω άλλαξαν αλλά προς το καλύτερο σε τέτοια ζητήματα ευαισθησίας ως προς τα ζώα και το περιβάλλον. Κάποιοι έχουν συνείδηση και το πράττουν, άλλοι απλά το πιστεύουν αλλά μένουν στην θεωρία και άλλοι δεν τους νοιάζει καθόλου. 'Οταν λέμε ΗΘΗ δεν νομίζω να εννοούμε τέτοιες πρωτόγονες καταστάσεις, και όταν λέμε ΕΘΙΜΑ σίγουρα δεν εννοούμε σφάζω και το γλεντάω.

Μια παιδική μου φίλη είχε πάθει τα ίδια και χειρότερα....Είδε το αγαπημένο της αρνί που έπαιζε μαζί της, να το σφάζουν μπροστά της. Η κοπέλα ήταν 6 ετών και έπαθε επιληψία, που την ταλαιπώρησε πολλά χρόνια.

Όλα αρχίζουν απο το σπίτι και είναι ζήτημα παιδείας. Οι ίδιοι γονείς δεν αφήνουν τα παιδιά να δουν θρίλερ ή μια ερωτική σκηνή, αλλά σφάζουν μπροστά στα έντρομα μάτια των παιδιών ένα αρνί που σπαρταρά επι λεπτά...:grrr:

Τι τραγική ειρωνεία, τι τραγικά μυαλά!

NHL
23-04-08, 20:02
Πολύ γλαφυρή η ιστορία σου και παραστατική...

Οι καιροί πιστεύω άλλαξαν αλλά προς το καλύτερο σε τέτοια ζητήματα ευαισθησίας ως προς τα ζώα και το περιβάλλον. Κάποιοι έχουν συνείδηση και το πράττουν, άλλοι απλά το πιστεύουν αλλά μένουν στην θεωρία και άλλοι δεν τους νοιάζει καθόλου. 'Οταν λέμε ΗΘΗ δεν νομίζω να εννοούμε τέτοιες πρωτόγονες καταστάσεις, και όταν λέμε ΕΘΙΜΑ σίγουρα δεν εννοούμε σφάζω και το γλεντάω.

Μια παιδική μου φίλη είχε πάθει τα ίδια και χειρότερα....Είδε το αγαπημένο της αρνί που έπαιζε μαζί της, να το σφάζουν μπροστά της. Η κοπέλα ήταν 6 ετών και έπαθε επιληψία, που την ταλαιπώρησε πολλά χρόνια.

Όλα αρχίζουν απο το σπίτι και είναι ζήτημα παιδείας. Οι ίδιοι γονείς δεν αφήνουν τα παιδιά να δουν θρίλερ ή μια ερωτική σκηνή, αλλά σφάζουν μπροστά στα έντρομα μάτια των παιδιών ένα αρνί που σπαρταρά επι λεπτά...:grrr:

Τι τραγική ειρωνεία, τι τραγικά μυαλά!

Oντως Τραγικο αυτο που συνεβη στην φιλη σου... Εμεις ευτυχως δεν το ειδαμε που το εσφαξε, αλλα τι το θελεις φιλε μου παθαμε "γερό Νταρακουλο"
ασε ας τα ξεχασουμε μερες που ειναι...αλλα στο μυαλο δεν μπαινουν "λουκετα" και "αλυσσιδες" ουτε τιθασευεται...
Τρεχει και σκεφτεται ατιθασα και το κακο?
Μας μεταδιδει το "ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ".:bored:

STEL2
23-04-08, 20:43
Πάντως ρε παιδιά, ακόμα και στα ζώα, υπάρχει ρατσισμός !
Σκύλοι, γάτες, αρνάκια, κατσικάκια, κλπ, δεν υπερασπίζονται, οπως η χελώνα καρέτα-καρέτα ας πούμε

Ακόμα, κι εδώ, υπάρχουν οι προνομιούχοι :p :p

Syllektis
23-04-08, 21:00
Σκύλοι, γάτες, αρνάκια, κατσικάκια, κλπ, δεν υπερασπίζονται, οπως η χελώνα καρέτα-καρέτα ας πούμε

Αυτά τα θηλαστικά όπως κατσίκια, αρνάκια βρίσκονται παντού, είναι εύκολα στην κυοφορία τους και τον σταβλισμό τους, ως εκ τούτου δεν κινδυνεύουν απο εξαφάνιση.

Αν ψάξεις στο ίντερνετ βέβαια υπάρχουν ολόκληρα στρατόπεδα φιλόζωων που προσπαθούν να προστατέψουν ακόμα και τα ψάρια των ενυδρείων γιατί όπως ισχυρίζονται, τα κλωνοποιούν, τα διασταυρώνουν με άλλα είδη, ή ακόμα και τα βάφουν! (βλέπε πχ παπαγαλόψαρα)

Ο Χίτλερ, αν και έχει χαρακτηριστεί απάνθρωπος και κακός άνθρωπος, το ξέρετε πως με νόμο είχε απαγορέψει στη Γερμανία τα χρυσόψαρα στην γυάλα γιατί το θεωρούσε απάνθρωπο; :surprise:

STEL2
23-04-08, 21:10
Αυτά τα θηλαστικά όπως κατσίκια, αρνάκια βρίσκονται παντού, είναι εύκολα στην κυοφορία τους και τον σταβλισμό τους, ως εκ τούτου δεν κινδυνεύουν απο εξαφάνιση.

Το θέμα λοιπόν ειναι η εξαφάνιση του είδους?, ή η ζωοκτονία?
Γιατί περί βασινισμού, νομίζω οτι συμφωνούμε ολοι, οτι ειναι ανεπίτρεπτο

STEL2
23-04-08, 21:11
Ο Χίτλερ, αν και έχει χαρακτηριστεί απάνθρωπος και κακός άνθρωπος, το ξέρετε πως με νόμο είχε απαγορέψει στη Γερμανία τα χρυσόψαρα στην γυάλα γιατί το θεωρούσε απάνθρωπο; :surprise:

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :p

Syllektis
23-04-08, 21:27
Το θέμα λοιπόν ειναι η εξαφάνιση του είδους?, ή η ζωοκτονία?
Γιατί περί βασινισμού, νομίζω οτι συμφωνούμε ολοι, οτι ειναι ανεπίτρεπτο

Καλησπέρα φίλε Στέλιο!

Μιλάω πάντα περι βασανισμού! Αυτό τόνισα απο την αρχή, για τον βασανισμό του ζώου μέχρι να θανατωθεί, και πως η κοπέλα στο βίντεο που ήταν 14 ετών, το έβρισκε και αστείο!:grrr::grrr:

Κάποιοι μάλιστα με βγάλανε και χορτοφάγο, κάτι που ΔΕΝ ισχύει!;)

Vinyl Break
23-04-08, 21:43

Υπάρχει Στέλιο μία ιδιαίτερη προτίμηση των ανθρώπων στα ανώτερα θηλαστικά.. Συγγενική συμπάθεια..
Αν κάποιος σφάζει ένα αρνί είναι αντιπαθής, αν λειώνει με το πόδι μία κατσαρίδα δεν μας απασχολεί..

Στα μέρη μου καλός σφάχτης είναι αυτός που δεν "παιδεύει" το ζώο.. Το κάνει να υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Ξέρω πολλούς κτηνοτρόφους που δεν αντέχουν να βλέπουν τη σφαγή των ζώων τους, έστω και ανώδυνη...
Δεν μπορούν όμως να κάνουν αλλιώς, από αυτά ζουν.

Συμφωνώ με όσα λένε οι παραπάνω, μία ιστορία παρόμοια με του Νίκου βίωσα και γω, εμείς τον λέγαμε Μπούμπη, με τη μόνη διαφορά ότι εγώ το έφαγα. Καμμιά φορά τον θυμάμαι ακόμα..

Είναι βάρβαρη η σφαγή μπροστά σε ανήλικα..

Σαν ενήλικας θα πρότινα σε όσους τρώνε κρέας να το σκοτώνουν με τα χέρια τους.. Είναι τιμιότερο....