PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρτονομίσματα

STEL2
07-10-06, 13:25
Οσον αφορά τα χαρτονομίσματα, θα προσπαθήσω να κάνω μια προσσέγγιση, αν και δεν ειμαι παρα πολύ ειδικός επι του θέματος.

Η γνησιοτητά τους απτεται, απο το υδατόσημο, την γραμμή ασφαλέιας(σε οσα υπάρχουν, γιατί πολλά παλιά, δεν εχουν τίποτα απο τα 2), οπως επίσης και απο το χαρτί..

Γενικά, αυτά που ειναι υποψήφια για πλαστά, ειναι τα παλιά και δύσκολα κομμάτια, και ειδικά σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις.

michalis
19-10-07, 12:54
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά ?? Κάποτε η deagostini έβγαζε κάποια νομίσματα και χαρτονομίσματα ........ ήταν η σειρά ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ . Ξέρει κανένας αν αυτά ήταν αληθινά η πλαστά ?? γιατί τα χαρτονομίσματα ιδικά ήταν ολοκαίνουρια

STEL2
19-10-07, 14:17
Γειά σου φίλε,

χωρίς να γνωρίζω τα συγκεκριμένα κομμάτια, θα ήθελα να πώ, οτι συνήθως τέτοιες εταιρίες, παίρνουν την άδεια απο κρατικούς φορείς, για την αναπαραγωγή τέτοιων κομμματιών

Μάλλον για κάτι τέτοιο θα πρόκειται, και χωρίς επαναλαμβάνω, να γνωρίζω τα συγκεκριμένα κομμάτια

FAERY
19-10-07, 14:17
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά ?? Κάποτε η deagostini έβγαζε κάποια νομίσματα και χαρτονομίσματα ........ ήταν η σειρά ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ . Ξέρει κανένας αν αυτά ήταν αληθινά η πλαστά ?? γιατί τα χαρτονομίσματα ιδικά ήταν ολοκαίνουρια

Λογικά θα πρέπει να ήτανε αληθινά αλλά όχι μεγάλης αξίας...εννοείτε ούτε και μεγάλης συλλεκτικής αξίας. :)

STEL2
19-10-07, 14:49
Γειά σου φίλε,

χωρίς να γνωρίζω τα συγκεκριμένα κομμάτια, θα ήθελα να πώ, οτι συνήθως τέτοιες εταιρίες, παίρνουν την άδεια απο κρατικούς φορείς, για την αναπαραγωγή τέτοιων κομμματιών

Μάλλον για κάτι τέτοιο θα πρόκειται, και χωρίς επαναλαμβάνω, να γνωρίζω τα συγκεκριμένα κομμάτια

Επίσης, να συμπληρώσω, για να μήν παρερμυνευτεί, οτι τα αντίγραφα που αναπαραγάγουν, εχουν τεράστιες διαφορές απο τα γνήσια, για να φαίνονται οτι πρόκειται για κόπιες

Η σειρά παράδειγμα που είχε βγάλει η tel*******ing, με τα νομίσματα της σειράς του φοίνικα, εκτός τις διαφορές στα νομίσματα, εγραφαν πάνω και καθαρότητα ασημιού 999, για να ξεχωρίζουν

mzeus10
18-06-08, 12:29

Πλαστά δεν ήταν λόγω μικρής τους αξιάς. ¶ξιζε όλη η σειρά και ήταν επιμορφωτική. Για να γίνει ένα πλαστό θα πρέπει το πρωτότυπο να έχει αξιά μεγάλη και όχι 2-3 δολλάρια.

doris111
04-12-10, 02:06
Ενα ενφιαφερον αφιερωμα στην ιστορια των Ελληνικων χαρτονομισματων απο την <καθημερινη>.
Ειναι λιγο παλιο το αρθρο αλλα για οποιον δεν το εχει διαβασει και των
ενδιαφερει η ιστορια του Ελληνικου χαρτονομισματος εινα πολυ καλο.

http://wwk.kathimerini.gr/kath/7days/1996/02/04021996.pdf

diaylosark
04-12-10, 02:59
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΥΡΙΟΙ,ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ,ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ 10 ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΟΝΤΑ ΑΡΙΘΜΟ ΚΕ 240697,*ΠΡΟΣΟΧΗ*ΚΑΙ ΤΑ 10,ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ 100.000.000.000 ΔΡΑΧΜΩΝ ,ΚΑΙ ΘΕΤΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΄¨ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΑ,ΑΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ,ΚΑΙ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΕΧΕΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ,ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ,ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ 10 ΜΕ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ 5 ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ 100 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΡΙΩΝ ΔΡΑΧΜΩΝ,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ,ΜΕ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΑ ΑΠΟΧΡΩΣΗ,ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΞΟΝΤΑ ΑΡΙΘΜΟ,ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ 1 ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ ΜΟΥ

diaylosark
04-12-10, 03:08
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ

doris111
05-12-10, 01:00
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΥΡΙΟΙ,ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ,ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ 10 ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΟΝΤΑ ΑΡΙΘΜΟ ΚΕ 240697,*ΠΡΟΣΟΧΗ*ΚΑΙ ΤΑ 10,ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ 100.000.000.000 ΔΡΑΧΜΩΝ ,ΚΑΙ ΘΕΤΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΄¨ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΑ,ΑΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ,ΚΑΙ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΕΧΕΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ,ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ,ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ 10 ΜΕ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ 5 ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ 100 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΡΙΩΝ ΔΡΑΧΜΩΝ,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ,ΜΕ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΑ ΑΠΟΧΡΩΣΗ,ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΞΟΝΤΑ ΑΡΙΘΜΟ,ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ 1 ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ ΜΟΥ

Στα συγκεκριμενα χαρτονομισματα αυτης της περιοδου βρεθηκαν ποικιλιες
στον αυξοντα αριθμο,επισης ολοκληρες δεσμιδες με τον ιδιο αριθμο.
Δεν το συνανταμε μονο στα 100 δις του 1944 αλλα και σε αλλα χαρτονομισματα αυτης της περιοδου.
Τα χαρτονομισματα απο τις δεσμιδες με τον ιδιο αριθμο δεν θεωρουνται
σπανιοτερα.
Επειδη τα συγκεκριμενα χαρτονομισματα ειναι σχετικα φθηνα ειναι λιγο
δυσκολο ενας παραχαρακτης να ασχοληθει μαζι τους....

Ριξε μια ματια σε αυτη την κλειστη δημοπρασια

http://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=5213284 (http://www.124sold.gr/forum/../auctiondetails.php?id=5213284)

diaylosark
05-12-10, 01:10
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ,ΤΑ ΕΙΔΑ ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΕΧΩ,ΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΕΣΜΙΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ

NMS
08-12-10, 02:54
Τα χαρτονομισματα τα ελληνικα, τα κατοχικα, απο τα 500 εκατομυρια και πανω, συναντουνται αρκετες φορες με τον ιδιο αριθμο σειρας! τα πρωτα που βγηκαν ειχαν κανονικα διαφορετικο αριθμο, αλλα οι μετεπειτα παρτιδες που εκοβαν, περασε ο αριθμος σειρας (αρα και ασφαλειας...) σαν κομματι του σχεδιου! ο πλυθωρισμος ηταν τετοιος που δεν συνεφερε να βαζουν διαφορετικο αριθμο... ετσι τον περασαν στο σχεδιο και εχουμε πολλα με τον ιδιο αριθμο! υπαρχει περιπτωση να βρεις διαφορετικες αξιες με τον ιδιο αριθμο, και φυσικα και την ιδια αξια... μαλιστα πολλα χαρτονομισματα εχουν και χρωματικες παραλλαγες και εκει βλεπεις πχ... τα 2000 εκατομυρια σε σκουρο πρασινο με τον Α αριθμο... και το ιδιο ακριβως, με τον ιδιο Α αριθμο... αλλα σε ανοικτο πρασινο... σχεδον λαχανι!

σε περιπτωση που σε ενδιαφερουν τυχον ποικιλιες με βαση τον αριθμο σειρας....

*** Αναφερω ως κανονικο αριθμο τον τυπωμενο και ως νεο αριθμο αυτον που ειναι ιδιος σε πολλα χαρτονομισματα ιδιας αξιας!

στα 500 εκατομυρια εχουμε:
με κανονικο αριθμο τις σειρα ΚΖ
Νεο αριθμο: σειρες ΕΠ και ΖΡ

Στα 2000 εκατομυρια εχουμε:
με κανονικο αριθμο τις σειρες: ΚΕ και ΚΖ
με νεο αριθμο: ΕΠ

στα 10 διεκατομυρια εχουμε:
με κανονικο αριθμο: σειρες ΚΕ και ΚΖ
με νεο αριθμο: σειρα ΑΑ

Στα 100 δισεκατομυρια:
κανονικο αριθμο: σειρα ΚΕ και ΚΖ
νεο αριθμο: σειρες ΑΑ και ΕΠ

επισεις.... καποια πραγματα που δεν αναφερονται στον Κραους.... (δεν γνωριζω για ελληνικους καταλογους...)

Υπαρχουν, εκτος τις πολλες χρωματικες ποικιλιες ή τα εκτυπωτικα λαθη κτλ... και ποικιλιες στους αριθμους σειρας! με ποικιλιες με μεγαλα νουμερα ή μικρα και με την θεση των κραμματων στους αριθμους σειρας... μπρος ή πισω απο τον αριθμο!

Δεν εχουν ολα και τις 4 ποικιλιες!

οσο αφορα τωρα τα χαρτονομισματα της σειρας νομισματα του κοσμου που αναφερθηκε..... γνησια ηταν ολα! απλα ηταν και ειναι τοσο φτηνα που τα επαιρναν σε δεσμιδες! αλλψστε το καθε περιοδικο που ηταν μολις 5 φυλλα εκανε παμω απο 3 ευρω... αν θυμαμαι καλα... οποτε κερδισμενοι ηταν!!!

Πολλα χαρτονομισματα δεν εχουν στοιχεια ασφαλειας γραμμες υδατοσημα κτλ... γιατι δεν συμφερει να τα βαζουν οταν εκτυπωνουν ενα χαρτονομισμα πολυ μικρης αξιας! μερικα ειναι μονο για ρεστα.. και χρησιμοποιηθηκαν ελαχιστα... οποτε ακομα και η εκτυπωση ειναι φτωχη!

Σε Γερμανικα χαρτονομισματα του 1922-23, η αξια τους λογω πληθωρισμου επεφτε τοσο που δεν συνεφερε καν να φτιαχνουν και τις 2 πλευρες!!! μαλιστα σε αυτα, συνανταμε πολλα διαφορετικα υδατοσημα σε ιδια χαρτονομισματα γιατι επειδη δεν προλαβαιναν εδιναν αδεια σε ιδιωτικα τυπωγραφεια να κοβουν κρατικο χρημα, προσθετοντας απλα ενα γραμμα- κωδικο! ετσι συνανταμε πολλες ποικιλιεσ, χρωματικες, χαρτιου, λαθη, στις σειρεσ... στους αριθμους.... και φανταστειτε... οτι υπηρχαν περιπου 250 τυπογραφεια που το εκαναν αυτο εκτος το κρατικο....
(το γερμανικο χαρτονομισμα εχει μελετη... ;) )

Παλαιωτερα... καποια απο τα στοιχεια ασφαλιας που θεωρουμε τωρα απλα, ηταν αρκετα για την γνησιοτητα! υδατοσημα υπηρχαν σε καποια, αλλα οχι σε ολα! αλλα ειχαν σαν ασφαλεια ενα ειδικο φτιαξιμο του χαρτιου που τοτε ηταν της μοδας... και το χαρτονομισμα ειναι σαν κοτλε! :)

Εργαλεια πολλα και τεχνκες δεν υπηρχαν πολλες για παραχαραξη, αλλα παντα καποιοι το εκαναν... μερικοι το εκαναν στο χερι!!! υπαρχουν δειγματα...
ετσι... οι ποινες ηταν αυστηρες... εως και βασανιστικος θανατος για να αποτραπει το ολο θεμα! θα μου πειτε... με το χερι και δεν το καταλαβαινε ο αλλος; αν το χαρτονομισμα δεν το ειχες ξαναδει... και δεν ειχες την μορφωση ή την ενημερωση....

καποια απο τα παραχαραγμενα χαρτονομισματα εχουν μεγαλη αξια λογω της ιστοριας που κουβαλανε.... ή την ιδια αξια με τα γνησια!!! πχ... τα πλαστα εγγλεζικα που εβγαλαν οι Ρερμανοι στον Β παγκοσμιο.... (επιχειρηση Μπερνχαρντ), ή τα πλαστα Αυστριακα του μεγαλου Ναπολεοντα.. που εκλεψε τις γνησιες μητρες.....

στοιχεια ασφαλεια ειναι και το μελανι που μπορει να φωσφοριζει, η ποιοτητα του χαρτιου, τα χρωματα που εχουν χρησιμοποιηθει, ειδικες ινες που ιριδιζουν στο μηχανημα γηνσιοτητας... υπαρχουν πολλα που δεν ξερουμε ή επιτηδες παραμενουν αγνωστα σε εμας!!! Ακομα και επιτηδες λαθη... για να ξεγελανε τους παραχαρακτες σε καποια....

στα παλαιωτερα χαρτονομισματα ξεχασα να αναφερω και τις αναγλυφες σφραγιδες... οπως και το κοψιμο του χαρτονομισματος!

Οι φοινικες πχ, ειχαν περιερχο κυματοειδες κοψιμο στην μια πλευρα! τα χαρτονομισματα ηταν αρχικα δεμενα σε ειδικο βιβλιο! Απο εκει τα εκοβαν με το χερι, (οποτε δεν μπορεις να βρεις 2 με το ιδιο ακριβως κοψιμο...). Ετσι, ενα κομματι εμενε μεσα στο βιβλιο... το κομματι που εμενε ειχε και τον αριθμο σειρας. του χαρτονομισματος..... ετσι... ο ελεγχος γνησιοτητας ενος τετοιου χαρτονομισματος γινονταν με αντιπαραθεση χαρτονομισματος και βιβλιου! αν το χαρτονομισμα ταιριαζε ακριβως... ηταν γνησιο... αν οχι... πλαστο!

χμμ... πολλα εγραψα και μαλλον σας κουρασα... Σορρυ!!! :D

NMS
08-12-10, 13:13
ξεχασα να αναφερω οτι τα πρωτα χαρτονομισματα στην ευρωπη, ειχαν σαν αποδειξη γνησιοτητας, σφραγιδες απο ισπανικο κηρο (κοκκινο βουλοκερι).

το 1700... τα ασσινιατα ειχαν υδατοσημα, και πολλα απο αυτα (αν οχι ολα) ειχαν και αναγλυφες σφραγιδες.... αλλα πλαστα υπαρχουν ετσι και αλλιως...
σε αλλες περιοχες... ειτε σε καποιες περιοδους τα χαρτονομισματα....ηταν δυσκολο να εχουν στοιχεια ασφαλειας γιατι... δεν ηταν χαρτινα! υπαρχουν με δερμα, βελουδο, λινο, μεταξι, χαρτονι, αλουμινοχαρτο (λογικα ποιο χοντρο απο αυτο που εχουμε τωρα..).... ή εχουν χρησιμοποιηθει υπαρχοντα υλικα... ειδικα σε περιοδους δυσκολους, πολεμους κτλ...
Υλικα σαν... κομματια απο τραπουλα, απο καρτ ποσταλ, απο φακκελους για γραμματα...

αναφερομαι περισσοτερο στα notgeld της Γερμανιας.. αλλα απο δερμα υπηρχαν και αλλου... πχ... απο εταιρεια στην Αλασκα αν δεν κανω λαθος... οταν ηταν ακομα στην ρωσια..

επισεις... τα ανταρτικα χαρτονομισματα των φιλιππινων κατα τον Β' παγκοσμιο πολεμο... τα εφτιαχναν απο οτι χαρτι εβρισκαν... και συνηθως ηταν χρησιμοποιημενες χαρτοσακουλες! ετσι εχουμε πληθωρα ποικιλιων ακομα και στο παχος του χαρτιου, και σε συνδιασμο με την κακη ποιοτητα εκτυπωσης μεσα στην ζουγκλα, τα πολλα λαθη, και την ποικιλια τους αφου καθε νησι ειχε τα δικα του...

σε χαρτονομισματα του Ιρακ την περιοδο του Σανταμ εχουμε ποικιλιες... την περιοδο απο το 1990 και μετα, χαλασε δραματικα η ποιοτητα των χαρτονομισματων εκει, και λογω εμπαργκο αλλα και λογω της πτωτικης πορειας του ιρακινου δηναριου! τα χαρτονομισματα που λεγονταν Swiss banknotes που ηταν κουκλακια, αντικατασταθηκαν απο επιεικως απαραδεκτα χαρτονομισματα τυπωμενα στην κινα! απειρα λαθη ειτε εκτυπωσης ειτε παραλειψεις στο σχεδιο, ειτε ακομα και στις επιγραφες!!!, κακεκτυπα, χρωματικες παραλλαγες... ελλειψη στειχειων ασφαλειας... ακομα και το υδατοσημο εγινε μερος του σχεδιου και ειναι σαν ζωγραφιστο πανω στο χαρτονομισμα.... (παντως υδατοσημο δεν ειναι!!)
ακομα και σε αυτα ομως υπαρχουν ποικιλες στα μελανια! στην αρχη καποια ειχαν ιριδιζον μελανι σε ειδικο φωτισμο... αλλα μετα παει και αυτο....

Πλαστα... καποια υπαρχουν... ενα 100 διναρο πολυ δυσκολο... υπαρχει πλαστο... απο τα αλλα... ποιος να ασχοληθει; αν καποιος εκανε πλαστο, θα ηταν σιγουρα καλυτερης ποιοτητας απο το γνησιο... οποτε.. και ποιο ακριβο!!

μια ισως αχρηστη πληροφορια... οταν αλλαξαν τα χαρτονομισματα το 1990-91 και τα παλαιωτερα εγιναν αμεσα αχρηστα και μη ανταλλαξιμα, τα παλια χαρτονομισματα των 25 δηναριων με τον σανταμ να φοραει στρατιωτικη στολη και με μικρο σχεδιο ιππεις πολεμιστες, (αν και ενα μονο χαρτονομισμα ειναι ετσι, αναφερομαι για τα 25 διναρια του 1986), τα χρησιμοποιουσαν οι Κουρδικες περιοχες του ιρακ σαν το μονο νομιμο νομισμα στην περιοχη!!

diaylosark
08-12-10, 17:30
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ,ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ,ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ ΤΩΝ 100.000.000 ΔΡΑΧΜΩΝ ΟΠΟΥ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ,ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ *ΚΕ* ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ .ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΟΥΝ ΣΕΙΡΑ ΚΕ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΟΛΑ 240697 ΑΠΟΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ Η ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ,Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ ΛΥΘΗΚΕ ,ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΑΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ

NMS
09-12-10, 00:47
χμμ.... εχεις ΚΕ με τον ιδιο αριθμο ολα;

Λες να κανω λαθος; μπορει... γινονταν χαμος τοτε ετσι κι αλλιως...

μπορει στην αρχη να βγηκαν κανονικα και μετα να χρησιμοποιησαν την σειρα αυτη για τον νεο αριθμο... που ειναι ολα ιδια... παιζει και αυτο!

Θα πρεπει να ξαναψαξω το ολο θεμα!
σε χρωματισμους, γινεται χαμος! μεχρι και τελειως αλλα χρωμα, ή λειπει καποιο χρωμα... πανικος!!

diaylosark
09-12-10, 01:07
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΣΕΣ ΔΙΑΝΑ ,ΛΕΙΠΕΙ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ ,ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ *ΑΑ* ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΔΕΞΙΑ Η ΣΕΙΡΑ ,ΕΝΩ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ,ΠΡΩΤΑ ΤΟ *ΚΕ*ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ *240637*,ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΡΤΡΗΣΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΜΩΣ ΙΣΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗ ΛΕΞΗ *ΔΡΑΧΜΑΙ*ΤΟ *Χ*ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ *Ι*ΕΛΑΧΙΣΤΑ,ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ ,ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

diaylosark
09-12-10, 01:07

diaylosark
09-12-10, 01:09

NMS
09-12-10, 01:19
τοτε... αν θυμαμαι απο καπου που ειχα διαβασει, δεν υπηρχε ακομα το εθνικο τυπογραφειο... να τυπωνει χαρτονομισματα.. χτιζοταν νομιζω! οταν ξεκινησε ο πολεμος... αναγκαστικα οι εκτυπωσεις γινονταν σε απλα τυπογραφεια και με ακαταλληλο χαρτι... και ιδου τα αποτελεσματα! παντως... ειναι ενδιαφερον ολα αυτα... τουλαχιστον σε εμενα... και προσπαθω να βρω τις παραλλαγες.. και περισσοτερο τις ποικιλιες στον αριθμο σειρας! :)

diaylosark
09-12-10, 01:33
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΒΟΗΘΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ 10 ΚΟΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ *ΚΕ*-4 ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ *ΑΑ* ΚΑΙ -1 -ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ *ΕΠ*,Η ΣΕΙΡΕΣ *ΑΑ* ΚΑΙ *ΕΠ* ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ,ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΙΣΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΙ ,ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ Η ΣΕΙΡΑ *ΑΑ*ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΗ ,Η ΣΕΙΡΑ *ΕΠ*ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΟΧΤΟΧΡΩΜΗ ,ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΚΑ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΑΙΝΩΝΤΑΙ ΣΑΝ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ *ΑΑ*ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ΚΑΦΕ ΧΡΩΜΑ ***ΧΑΟΣ***

diaylosark
09-12-10, 01:39
ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΕΣΥΡΘΗΣΑΝ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ 3 -11- 1944 ΛΟΓΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ,ΙΣΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΟΧΙΚΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ