PDA

Επιστροφή στο Forum : Όταν θέλει να χτίσει κανείς σπίτι, τι πρέπει να προσέξει;

Greek-Phonecards
26-12-06, 22:27
Όταν με το καλό επιστρέψω με την οικογένειά μου στην ελλάδα, αφού τακτοποιηθούμε επαγγελματικά κλπ. θα κοιτάξουμε να αγοράσουμε ένα οικόπεδο και να χτίσουμε ένα σπίτι.

Επειδή έχω ακούσει κατά καιρούς στην τηλεόραση πολλά τρελά πράγματα, τι είναι αυτό στο οποίο θα πρέπει να δώσω ώστε να μην με ποιάσουν κότσο ή τι να κάνω ώστε να μην έχω μεγάλα έξοδα αργότερα. πχ. πηγή ενέργειας, υλικά κλπ.

Επίσης επειδή ξέρω ότι ενώ όλη οι έλληνες λεφτά δεν έχουν όμως χτίζουν σαν τρελοί, πιστεύω ότι όσοι έχουν την γνώση θα μπορούσανε να βοηθήσουν πολύ πάνω στο θέμα αυτό.

NGR
27-12-06, 00:30
Δεν μπορεις να φανταστεις τι κουτι πας να ανοιξεις.βεβαια οτι θελεις στη διαθεση σου, γιατι αν ηξερα τοτε οτι ξερω τωρα θα ηταν ολα πολυ διαφορετικα.

Avalon.
27-12-06, 02:13
Το κουτί της πανδώρας...........:(

Avalon.
27-12-06, 02:15
Δεν μπορεις να φανταστεις τι κουτι πας να ανοιξεις.βεβαια οτι θελεις στη διαθεση σου, γιατι αν ηξερα τοτε οτι ξερω τωρα θα ηταν ολα πολυ διαφορετικα.

Νίκο το πρώτο σπίτι που χτίζεις, το κατεδαφίζεις.
Το δεύτερο το νοικιάζεις.
Στο τρίτο μένεις. :)

d33theo
27-12-06, 04:00
Παντως καλητερα να χτησεις απο την αρχη παρα να μπλεξεις με μερεμετια!!! ;) :)
Να ξερεις οτι απο την αρχη (αδειες οικοδομης) μεχρι και το να φτασεις να κατοικησεις πρεπει να εχεις γερα νευρα, υπομονη, ενα χερι στην τσεπη, απεριοριστο χρονο - κοινως μην ελπισης οτι θα τελειοσει στον χρονο που εβαλες σαν στοχο οσο αισιοδοξος κι αν ειναι αυτος - και βεβαια μην σκεφτεις να αγορασεις ετοιμο θα περασεις τα ιδια και δεν θα ειναι αυτο που θελεις.
Μια τελευταια συμβουλη στα σχεδια εμπιστευσου την γυναικα σου ειναι καλητερες απο αρχιτεκτονες γιατι ζουν τα προβληματα του σπιτιου και ξερουν της αναγκες του καλητερα απο εμας!!! ;) :)
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ & ΚΑΛΗ ΕΠΑΝΟΔΟ...!!!:D

NGR
27-12-06, 10:31
Ετσι Γιαννη ακριβως, της Πανδωρας ενοουσα κι εγω.
το δευτερο το πουλας το τριτο νοικιαζεις .
Θοδωρη μου αν θες ας μην την ακουσεις, και θα την ακους μια ζωη

FAERY
27-12-06, 13:09
Λέει ο σοφός λαός....αν δεν παντρέψεις ή αν δεν χτίσεις σπίτι δεν ξέρεις από προβλήματα.

Μια άλλη παροιμία λέει πως επειδή μια ζωή δεν φτάνει για να μάθεις από τα δικά λάθη, πρέπει να μαθαίνεις από των άλλων.

Ξέρω τι τράβηξαν οι γονείς μου λοιπόν, και βλέπω και τι τραβάνε οι φίλοι μου. Έτσι πλέον έχω απορρίψει την ιδέα του χτισίματος. Άλλωστε ένα από τα καλά του να μένεις προσωρινά κάπου, είναι και αυτό. Γι αυτό και το απολαμβάνω.

Κουράγιο παιδιά! :)

Α! Και κάτι ακόμα...ελπίζω να ξέρετε τι έξοδα συντήρησης έχουν τα μεγάλα σπίτια!

d33theo
27-12-06, 15:00
Λέει ο σοφός λαός....αν δεν παντρέψεις ή αν δεν χτίσεις σπίτι δεν ξέρεις από προβλήματα.

Μια άλλη παροιμία λέει πως επειδή μια ζωή δεν φτάνει για να μάθεις από τα δικά λάθη, πρέπει να μαθαίνεις από των άλλων.

Ξέρω τι τράβηξαν οι γονείς μου λοιπόν, και βλέπω και τι τραβάνε οι φίλοι μου. Έτσι πλέον έχω απορρίψει την ιδέα του χτισίματος. Άλλωστε ένα από τα καλά του να μένεις προσωρινά κάπου, είναι και αυτό. Γι αυτό και το απολαμβάνω.

Α! Και κάτι ακόμα...ελπίζω να ξέρετε τι έξοδα συντήρησης έχουν τα μεγάλα σπίτια!

Ολο παροιμιες εισαι σημερα!
Εχεις δικιο αλλα και να εισαι περιπλανομενος απο σπιτι σε σπιτι και να εχεις και τον ιδιοκτητη καθε μηνα δεν ειναι καπως???;) :)

Luthien
27-12-06, 20:06
Το οικόπεδο είναι πολύ σημαντικό να έχει την κατεύθυνση που επιθυμείς. Ανατολικό, Νότιο κλπ. Που θέλεις να βρίσκεται η πρόσοψή σου, τα βασικά δωμάτια κ.λ.π. Επίσης καλό είναι να δεις τι βρίσκεται γύρω από το οικόπεδο. Μια θεια μου αγόρασε οικόπεδο και όταν άρχισαν να χτίζουν ανακάλυψαν στα 100 μέτρα ένα νεκροταφείο!!!
Αν έχεις κάποιον που ειδικεύεται στο χτίσιμο και που τον εμπιστεύεσαι, καλό είναι να του αναθέσεις την επίβλεψη και την εξέλιξη των εργασιών. Θα γλιτώσεις από πολλές λεπτομέρειες που ούτως ή άλλως δεν θα μπορείς να καταλάβεις και οι εργάτες σου θα έχουν έναν ανεξάρτητο "εργοδηγό".
Η περιοχή που θα επιλέξεις να χτίσεις να μην είναι πολύ μακριά από την εργασία σας, ή από τα μέσα που θα σας πάνε σε αυτήν, σε μέσα μαζικής μεταφοράς, λεωφορεία, μετρό κλπ, και να υπάρχει κοντά κάποια μικρή αγορά για βασικές ανάγκες. Σίγουρα να είναι μακριά από το κέντρο.
Όσο αφορά τα σχέδια, μην εμπιστευτείς τυφλά τον αρχιτέκτονα και να μην φοβηθείς να του πεις τι δεν σου αρέσει και θέλεις να γίνει αλλαγή.
Θα σου έλεγα να μην μείνεις με τίποτα σε πολυκατοικία, αν έχεις την δυνατότητα και να μην αγοράσεις "έτοιμο" σπίτι. Καλύτερα ένα σπίτι που θα έχεις λόγο πάνω του και την έννοια, παρά ένα σπίτι που θα έχεις την έννοια χωρίς λόγο και πολλά πράγματα που δεν είναι της επιλογής σου και του απόλυτου γούστου σου.
Η καλή έρευνα αγοράς θα σε βοηθήσει ούτως ώστε να βρεις και καλή ποιότητα σε καλή τιμή.
Τα οικολογικά σπίτια είναι πολύ καλή ιδέα και θα έχεις πολύ μεγάλη οικονομία σε ρεύμα και νερό κυρίως. Έχει ένα λίγο μεγαλύτερο κόστος κατασκευής το οποίο θα έχεις απόσβεση σε πολύ λίγο χρόνο. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα άρθρο που αναφέρει μεγαλύτερες λεπτομέρειες.;) :) :p

Greek-Phonecards
28-12-06, 21:14
Το οικόπεδο είναι πολύ σημαντικό να έχει την κατεύθυνση που επιθυμείς. Ανατολικό, Νότιο κλπ. Που θέλεις να βρίσκεται η πρόσοψή σου, τα βασικά δωμάτια κ.λ.π. Επίσης καλό είναι να δεις τι βρίσκεται γύρω από το οικόπεδο. Μια θεια μου αγόρασε οικόπεδο και όταν άρχισαν να χτίζουν ανακάλυψαν στα 100 μέτρα ένα νεκροταφείο!!!
Αν έχεις κάποιον που ειδικεύεται στο χτίσιμο και που τον εμπιστεύεσαι, καλό είναι να του αναθέσεις την επίβλεψη και την εξέλιξη των εργασιών. Θα γλιτώσεις από πολλές λεπτομέρειες που ούτως ή άλλως δεν θα μπορείς να καταλάβεις και οι εργάτες σου θα έχουν έναν ανεξάρτητο "εργοδηγό".
Η περιοχή που θα επιλέξεις να χτίσεις να μην είναι πολύ μακριά από την εργασία σας, ή από τα μέσα που θα σας πάνε σε αυτήν, σε μέσα μαζικής μεταφοράς, λεωφορεία, μετρό κλπ, και να υπάρχει κοντά κάποια μικρή αγορά για βασικές ανάγκες. Σίγουρα να είναι μακριά από το κέντρο.
Όσο αφορά τα σχέδια, μην εμπιστευτείς τυφλά τον αρχιτέκτονα και να μην φοβηθείς να του πεις τι δεν σου αρέσει και θέλεις να γίνει αλλαγή.
Θα σου έλεγα να μην μείνεις με τίποτα σε πολυκατοικία, αν έχεις την δυνατότητα και να μην αγοράσεις "έτοιμο" σπίτι. Καλύτερα ένα σπίτι που θα έχεις λόγο πάνω του και την έννοια, παρά ένα σπίτι που θα έχεις την έννοια χωρίς λόγο και πολλά πράγματα που δεν είναι της επιλογής σου και του απόλυτου γούστου σου.
Η καλή έρευνα αγοράς θα σε βοηθήσει ούτως ώστε να βρεις και καλή ποιότητα σε καλή τιμή.
Τα οικολογικά σπίτια είναι πολύ καλή ιδέα και θα έχεις πολύ μεγάλη οικονομία σε ρεύμα και νερό κυρίως. Έχει ένα λίγο μεγαλύτερο κόστος κατασκευής το οποίο θα έχεις απόσβεση σε πολύ λίγο χρόνο. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα άρθρο που αναφέρει μεγαλύτερες λεπτομέρειες.;) :) :p

Θα δεχτώ την προσφορά σου, άν θέλεις και μπορείς να μου στείλεις το άρθρο.

Luthien
29-12-06, 01:16
Θα δεχτώ την προσφορά σου, άν θέλεις και μπορείς να μου στείλεις το άρθρο.

Με μεγάλη μου χαρά. Θέλεις να σου το στείλω με το ταχυδρομείο ή να το σκανάρω και να στο στείλω με e-mail;;) :) :p

Greek-Phonecards
29-12-06, 07:57
Με μεγάλη μου χαρά. Θέλεις να σου το στείλω με το ταχυδρομείο ή να το σκανάρω και να στο στείλω με e-mail;;) :) :p

Σκάναρέ το και στείλτω μέσω e-mail δεν θέλω να σε βάλω σε έξοδα. Άλλωστε είναι για κάτι μελλοντικό το οποίο όμως θα γίνει κάποια στιγμή.:D

NHL
30-12-06, 12:30

Αχ Ελενη η σωστη παροιμια ειναι:
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΤΙΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΨΕ
ΘΕΟ... ΔΕΝ ΔΟΞΑΣΕ!!!
Ρωτα και μενα που εχτιζα το σπιτι μου...10 χρονια και ολα, ΜΑ ΟΛΑ, πηγαν στραβα :serious:
και τελικα τιποτα, ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ....
Ασχετα αν απο τοτε μεχρι τωρα ακομα διορθωνα τα "ΣΤΡΑΒΑ" !!!
:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
Παντως φιλε καλη επιτυχια και ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ σου ευχομαι για την ΜΕΓΑΛΗΑΥΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ !!!:) :) :)

underwear-time
04-01-07, 03:56
Η δικη μου γνωμη πανω στο θεμα ειναι η εξης:σπιτι προκατ.
Εφοσον λες οτι σκεφτεσαι να αγορασεις οικοπεδο και μετα να φτιαξεις σπιτι,και οχι να αγορασεις ενα ετοιμο σπιτι.

Εχω εμπειρια τοσο με τα προκατ,οσο και με τα σπιτια που ξεκινας να τα φτιαξεις μονος σου,ψαχνοντας εναν εναν τους μαστορους και τις προσφορες τους...
Παρακατω θα βαλω στην ζυγαρια ενα προκατ και ενα "κανονικο" σπιτι.Πριν το κανω αυτο ομως,θα ηθελα να σου πω 3 πραγματα:

-πρωτο:μιλωντας για προκατ,δεν εννοω καμια καλυβα.Δεν μιλαω για σπιτι φτιαγμενο απο πανελ,κοντρα πλακε και γυψοσανιδες.Παλιοτερα τα προκατ καπως ετσι ηταν.Οχι ομως και σημερα.Και ας υπαρχει ακομα αυτη η λαθος νοοτροπια,τουλαχιστον στην Ελλαδα....:(
Σημερα υπαρχουν εταιριες που φτιαχνουν σπιτια προκατ απο αριστα υλικα,πολυ καλυτερα απο αυτα των "τσιμεντοσπιτων".Η υπεροχη των προκατ σε σχεση με τα αλλα βρισκεται στην αντισεισμικοτητα που προσφερουν,καθως και στην τελεια θερμομονοση και ηχομονοση.Και οχι μονο,αλλα θα στα πω παρακατω τα υπολοιπα.

-δευτερο:μια θεια μου,εχει εδω και 25 χρονια προκατασκευασμενο σπιτι και ειναι απολυτα ευχαριστημενη.Μαλιστα τωρα ειναι να φτιαξει και η κορη της σπιτι,και παλι προκατ θα το φτιαξει.

-τριτο:ο πατερας μου ηταν για παρα πολλα χρονια οικοδομος.Αυτο στο λεω ετσι,για να σου δειξω οτι γνωριζω και την αλλη πλευρα.

Παμε λοιπον τωρα στην ζυγαρια:

Στα προκατασκευασμενα σπιτια καταρχην,ξερεις ποσα θα πληρωσεις απο την αρχη.Γιατι ειναι ολα απο την αρχη κανονισμενα.Τοσο το σχεδιο του σπιτιου(αρχητεκτονικη),οσο και ολα τα υπολοιπα.Τα πλακακια,τα καλοριφερ,τα ειδη υγιεινης,η σκεπη,τα κουφωματα,το τζακι(αν θελεις),τα ηλεκτρικα,τα υδραυλικα...τα παντα!Μεχρι και οι βεραντες.
Τους λες πως θες το σπιτι σου και αυτοι σου βγαζουν την τιμη.
Σου δινουν στην πραγματικοτητα το σπιτι με το κλειδι στο χερι.Ετοιμο να βαλεις τα επιπλα και να μεινεις μεσα σε αυτο.
Σου παρεχουν μια τεραστεια ποικιλια(σε τιμη και κατα συνεπεια σε ποιοτητα)για ολα τα εκτος κατασκευης του σπιτιου πραγματα.Για τις ντουλαπες,για τα επιπλα κουζινας,για τις μπαταριες και τα αξεσουαρ του μπανιου,για τα παραθυρα και τις πορτες(αλουμινιο η ξυλο),για το χρωμα και το σχεδιο των τοιχων...Δεν χρειαζεται να ψαχνεις εσυ δεξια και αριστερα και να αγχωνεσαι και να χανεις χρονο για τιποτα.

Φυσικα,δεν εισαι υποχρεωμενος να τα παρεις ολα απο την προκατ εταιρια.
Μπορεις να τους πεις οτι θελεις να σου φτιαξουν μονο το σπιτι χωρις πλακακια π.χ. η χωρις παραθυρα.Ομως να ξερεις οτι τα συγκεκριμενα πλακακια η παραθυρα που θα θες να βαλεις,θα σου στοιχισουν πολυ πιο ακριβα απο εξω.Απο καποιον ιδιωτη δηλαδη.Γιατι ο ιδιωτης θα σε"κοπανισει" στην εργασια,σε αντιθεση με αυτους που μειωνουν σημαντικα το κοστος εργασιας αν παρουν πολλη δουλεια μαζι,δηλαδη αν τα βαλεις ολα απο την εταιρια τους.

Ακομα,ενα προκατασκευασμενο σπιτι ειναι πιο φθηνο απο ενα σπιτι απο μπετο.Χωρις αυτο να συμαινει οτι ειναι κατωτερης ποιοτητας.Γιατι?Γιατι πλεον η τιμη του τσιμεντου εχει φτασει πολυ ψηλα,και(για εμενα τουλαχιστον)ειναι το κακιστο υλικο για χτισιμο.Οχι μονο το τσιμεντο,αλλα και ολα τα υποπροιοντα του,να το πω ετσι.
Δεν λεω,καλοι ειναι οι τσιμεντενιοι τοιχοι και οι σκεπες/πλακες,αλλα αν δεν φροντισεις να βαλεις αναμεσα τους οταν χτιζονται καποιο μονοτικο υλικο(σαν το μπλε φενιζολ που ειναι αριστο για ζεστη και κρυο,αλλα πανακριβο),τοτε.....αν εχει εξω 35 βαθμους....θα καιει και ο τοιχος,και περιπου 33 βαθμους θα εχει και ολο το σπιτι μεσα...

Στα προκατ δεν χρησιμοποιουν τσιμεντο.
Επειδη ημουν μπροστα οταν εφτιαχναν το σπιτι της θειας μου που προανεφερα,τα ειδα με τα ματια μου.Οι τοιχοι ειναι απο καλουπια που το περιεχομενο τους ειναι μια μιξη υλικων που μοιαζει με πολτοποιημενο ξυλο αναμεικτο με φελο,και κατι σαν αχυρο μαζι με πλεγμα(συρματοπλεγμα χοντρο)για να δεσει.Αλλα επειδη πανε πολλα χρονια απο τοτε και δεν θυμαμαι καλα-μην σου λεω και ψεματα-,και τα υλικα μπορει να εχουν αλλαξει,μπορεις να δεις μονος σου τις υλες που χρησιμοποιουν στις ιδιες τις εταιριες.Αν και δεν νομιζω οτι θα τις εχουν αλλαξει κατα πολυ.
Οι λογοι λοιπον που χρησιμοποιουν αυτα τα υλικα ειναι γιατι παρεχουν ηχομονοση,αντισεισμικοτητα και αριστη θερμομονοση σε σχεση με το τσιμεντο.Τα σπιτια αυτα ειναι δροσερα το καλοκαιρι και ζεστα το χειμωνα,εξασφαλιζοντας σου ετσι μεγαλη οικονομια.
Το τσιμεντο και ολα τα υποπροιοντα του,βραζουν το καλοκαιρι και παγωνουν το χειμωνα.

Και ακομα ενα μεγαλο πλεονεκτημα των προκατ:
σου δινουν εγγυηση ποιοτητας κατασκευης και χρονικο περιθωριο που θα σου τελειωσουν το σπιτι.Δηλαδη:

-Εγγυηση ποιοτητας:οποια τυχον βλαβη παρουσιαστει απο δικη τους κακη δουλεια,αναλαμβανουν να στην φτιαξουν χωρις κοστος εννοειται.Απο μια μαρκιζα που στην πηρε ο 9 μποφορ αερας,μεχρι το ραφι στο ντουλαπι της κουζινας που "κρεμασε"επειδη του εβαλες εσυ πανω του ολη την προικα σου σε πορσελανη:D.Δεν ξερω για ποσα χρονια υσχιει η εγγυηση αυτη,αλλα αν θες μπορω να το μαθω.

-Χρονικο περιθωριο:σου λενε οτι θα τελειωσουμε το σπιτι μεσα σε 6 μηνες π.χ.(ναι,περιπου τοσο κανουν για ενα σπιτι 100/150 τ.μ.)
Και δουλευουν συνεχεια με τις οποιες καιρικες συνθηκες,για να το τελειωσουν στον χρονο που σου ειπαν.Αν δεν το καταφερουν αυτο,σου πληρωνουν κατι σαν ποινη για το χρονο που σε καθυστερησαν.Ολα αυτα ειναι υπογεγραμμενα εξαλλου.

Και εμενα με εστηνε συνεχεια 1 μηνα ο αλουμινας για να αλλαξει ενα παραθυρο στο μπανιο...:grrr:
Και τωρα περιμενω εδω και 2 μηνες εναν αλλον,για ερθει να παρει μετρα για μια πορτα...:mad:

Τι να κανω ομως?Το σπιτι μου δεν ειναι προκατ,και τα μερεμετια των μαστορων ειναι ακριβα.Ασε που οι μαστοροι οταν τους καλεις για μικρες δουλειες ειναι αφαντοι!:mad::grrr:

Και κατι τελευταιο:οι εταιριες προκατασκευασμενων σπιτιων θελουν
μια βαση/πλατφορμα για να στησουν εκει πανω το σπιτι.(νομιζω πως αν θες σου φτιαχνουν οι ιδιοι και την βαση).
Θελουν επισης αδεια για την βαση αυτη και αδεια για το σπιτι.Και δεν ρισκαρουν ποτε να σου χτισουν εστω και ενα τετραγωνικο μετρο παραπανω απο οσο αναφερεται στην αδεια του σπιτιου...
Και ακομα,το Ι.Κ.Α./ενσημα ειναι μεσα στην τελικη τιμη που θα σου πουνε.Λεπτομερεια?Ισως...Αλλα ειναι ενα αγχος λιγοτερο οταν φτιαχνεις σπιτι.

Αυτα ειχα να πω...

Σου ευχομαι καλο κουραγιο οταν αποφασισεις να το κανεις.Οπως και να ειναι.Προκατασκευασμενο,χτιστο,μικρο η μεγαλο,με οικοπεδο η χωρις,θελει κουραγιο και γερα νευρα!:)

Υ.Σ:μια παροιμια που ειναι απο τις αγαπημενες μου:σπιτι οσο χωρεις και αυλη οσο μπορεις...

d33theo
04-01-07, 21:06
Η δικη μου γνωμη πανω στο θεμα ειναι η εξης:σπιτι προκατ.
Εφοσον λες οτι σκεφτεσαι να αγορασεις οικοπεδο και μετα να φτιαξεις σπιτι,και οχι να αγορασεις ενα ετοιμο σπιτι.

Εχω εμπειρια τοσο με τα προκατ,οσο και με τα σπιτια που ξεκινας να τα φτιαξεις μονος σου,ψαχνοντας εναν εναν τους μαστορους και τις προσφορες τους...
Παρακατω θα βαλω στην ζυγαρια ενα προκατ και ενα "κανονικο" σπιτι.Πριν το κανω αυτο ομως,θα ηθελα να σου πω 3 πραγματα:

-πρωτο:μιλωντας για προκατ,δεν εννοω καμια καλυβα.Δεν μιλαω για σπιτι φτιαγμενο απο πανελ,κοντρα πλακε και γυψοσανιδες.Παλιοτερα τα προκατ καπως ετσι ηταν.Οχι ομως και σημερα.Και ας υπαρχει ακομα αυτη η λαθος νοοτροπια,τουλαχιστον στην Ελλαδα....:(
Σημερα υπαρχουν εταιριες που φτιαχνουν σπιτια προκατ απο αριστα υλικα,πολυ καλυτερα απο αυτα των "τσιμεντοσπιτων".Η υπεροχη των προκατ σε σχεση με τα αλλα βρισκεται στην αντισεισμικοτητα που προσφερουν,καθως και στην τελεια θερμομονοση και ηχομονοση.Και οχι μονο,αλλα θα στα πω παρακατω τα υπολοιπα.

-δευτερο:μια θεια μου,εχει εδω και 25 χρονια προκατασκευασμενο σπιτι και ειναι απολυτα ευχαριστημενη.Μαλιστα τωρα ειναι να φτιαξει και η κορη της σπιτι,και παλι προκατ θα το φτιαξει.

-τριτο:ο πατερας μου ηταν για παρα πολλα χρονια οικοδομος.Αυτο στο λεω ετσι,για να σου δειξω οτι γνωριζω και την αλλη πλευρα.

Παμε λοιπον τωρα στην ζυγαρια:

Στα προκατασκευασμενα σπιτια καταρχην,ξερεις ποσα θα πληρωσεις απο την αρχη.Γιατι ειναι ολα απο την αρχη κανονισμενα.Τοσο το σχεδιο του σπιτιου(αρχητεκτονικη),οσο και ολα τα υπολοιπα.Τα πλακακια,τα καλοριφερ,τα ειδη υγιεινης,η σκεπη,τα κουφωματα,το τζακι(αν θελεις),τα ηλεκτρικα,τα υδραυλικα...τα παντα!Μεχρι και οι βεραντες.
Τους λες πως θες το σπιτι σου και αυτοι σου βγαζουν την τιμη.
Σου δινουν στην πραγματικοτητα το σπιτι με το κλειδι στο χερι.Ετοιμο να βαλεις τα επιπλα και να μεινεις μεσα σε αυτο.
Σου παρεχουν μια τεραστεια ποικιλια(σε τιμη και κατα συνεπεια σε ποιοτητα)για ολα τα εκτος κατασκευης του σπιτιου πραγματα.Για τις ντουλαπες,για τα επιπλα κουζινας,για τις μπαταριες και τα αξεσουαρ του μπανιου,για τα παραθυρα και τις πορτες(αλουμινιο η ξυλο),για το χρωμα και το σχεδιο των τοιχων...Δεν χρειαζεται να ψαχνεις εσυ δεξια και αριστερα και να αγχωνεσαι και να χανεις χρονο για τιποτα.

Φυσικα,δεν εισαι υποχρεωμενος να τα παρεις ολα απο την προκατ εταιρια.
Μπορεις να τους πεις οτι θελεις να σου φτιαξουν μονο το σπιτι χωρις πλακακια π.χ. η χωρις παραθυρα.Ομως να ξερεις οτι τα συγκεκριμενα πλακακια η παραθυρα που θα θες να βαλεις,θα σου στοιχισουν πολυ πιο ακριβα απο εξω.Απο καποιον ιδιωτη δηλαδη.Γιατι ο ιδιωτης θα σε"κοπανισει" στην εργασια,σε αντιθεση με αυτους που μειωνουν σημαντικα το κοστος εργασιας αν παρουν πολλη δουλεια μαζι,δηλαδη αν τα βαλεις ολα απο την εταιρια τους.

Ακομα,ενα προκατασκευασμενο σπιτι ειναι πιο φθηνο απο ενα σπιτι απο μπετο.Χωρις αυτο να συμαινει οτι ειναι κατωτερης ποιοτητας.Γιατι?Γιατι πλεον η τιμη του τσιμεντου εχει φτασει πολυ ψηλα,και(για εμενα τουλαχιστον)ειναι το κακιστο υλικο για χτισιμο.Οχι μονο το τσιμεντο,αλλα και ολα τα υποπροιοντα του,να το πω ετσι.
Δεν λεω,καλοι ειναι οι τσιμεντενιοι τοιχοι και οι σκεπες/πλακες,αλλα αν δεν φροντισεις να βαλεις αναμεσα τους οταν χτιζονται καποιο μονοτικο υλικο(σαν το μπλε φενιζολ που ειναι αριστο για ζεστη και κρυο,αλλα πανακριβο),τοτε.....αν εχει εξω 35 βαθμους....θα καιει και ο τοιχος,και περιπου 33 βαθμους θα εχει και ολο το σπιτι μεσα...

Στα προκατ δεν χρησιμοποιουν τσιμεντο.
Επειδη ημουν μπροστα οταν εφτιαχναν το σπιτι της θειας μου που προανεφερα,τα ειδα με τα ματια μου.Οι τοιχοι ειναι απο καλουπια που το περιεχομενο τους ειναι μια μιξη υλικων που μοιαζει με πολτοποιημενο ξυλο αναμεικτο με φελο,και κατι σαν αχυρο μαζι με πλεγμα(συρματοπλεγμα χοντρο)για να δεσει.Αλλα επειδη πανε πολλα χρονια απο τοτε και δεν θυμαμαι καλα-μην σου λεω και ψεματα-,και τα υλικα μπορει να εχουν αλλαξει,μπορεις να δεις μονος σου τις υλες που χρησιμοποιουν στις ιδιες τις εταιριες.Αν και δεν νομιζω οτι θα τις εχουν αλλαξει κατα πολυ.
Οι λογοι λοιπον που χρησιμοποιουν αυτα τα υλικα ειναι γιατι παρεχουν ηχομονοση,αντισεισμικοτητα και αριστη θερμομονοση σε σχεση με το τσιμεντο.Τα σπιτια αυτα ειναι δροσερα το καλοκαιρι και ζεστα το χειμωνα,εξασφαλιζοντας σου ετσι μεγαλη οικονομια.
Το τσιμεντο και ολα τα υποπροιοντα του,βραζουν το καλοκαιρι και παγωνουν το χειμωνα.

Και ακομα ενα μεγαλο πλεονεκτημα των προκατ:
σου δινουν εγγυηση ποιοτητας κατασκευης και χρονικο περιθωριο που θα σου τελειωσουν το σπιτι.Δηλαδη:

-Εγγυηση ποιοτητας:οποια τυχον βλαβη παρουσιαστει απο δικη τους κακη δουλεια,αναλαμβανουν να στην φτιαξουν χωρις κοστος εννοειται.Απο μια μαρκιζα που στην πηρε ο 9 μποφορ αερας,μεχρι το ραφι στο ντουλαπι της κουζινας που "κρεμασε"επειδη του εβαλες εσυ πανω του ολη την προικα σου σε πορσελανη:D.Δεν ξερω για ποσα χρονια υσχιει η εγγυηση αυτη,αλλα αν θες μπορω να το μαθω.

-Χρονικο περιθωριο:σου λενε οτι θα τελειωσουμε το σπιτι μεσα σε 6 μηνες π.χ.(ναι,περιπου τοσο κανουν για ενα σπιτι 100/150 τ.μ.)
Και δουλευουν συνεχεια με τις οποιες καιρικες συνθηκες,για να το τελειωσουν στον χρονο που σου ειπαν.Αν δεν το καταφερουν αυτο,σου πληρωνουν κατι σαν ποινη για το χρονο που σε καθυστερησαν.Ολα αυτα ειναι υπογεγραμμενα εξαλλου.

Και εμενα με εστηνε συνεχεια 1 μηνα ο αλουμινας για να αλλαξει ενα παραθυρο στο μπανιο...:grrr:
Και τωρα περιμενω εδω και 2 μηνες εναν αλλον,για ερθει να παρει μετρα για μια πορτα...:mad:

Τι να κανω ομως?Το σπιτι μου δεν ειναι προκατ,και τα μερεμετια των μαστορων ειναι ακριβα.Ασε που οι μαστοροι οταν τους καλεις για μικρες δουλειες ειναι αφαντοι!:mad::grrr:

Και κατι τελευταιο:οι εταιριες προκατασκευασμενων σπιτιων θελουν
μια βαση/πλατφορμα για να στησουν εκει πανω το σπιτι.(νομιζω πως αν θες σου φτιαχνουν οι ιδιοι και την βαση).
Θελουν επισης αδεια για την βαση αυτη και αδεια για το σπιτι.Και δεν ρισκαρουν ποτε να σου χτισουν εστω και ενα τετραγωνικο μετρο παραπανω απο οσο αναφερεται στην αδεια του σπιτιου...
Και ακομα,το Ι.Κ.Α./ενσημα ειναι μεσα στην τελικη τιμη που θα σου πουνε.Λεπτομερεια?Ισως...Αλλα ειναι ενα αγχος λιγοτερο οταν φτιαχνεις σπιτι.

Αυτα ειχα να πω...

Σου ευχομαι καλο κουραγιο οταν αποφασισεις να το κανεις.Οπως και να ειναι.Προκατασκευασμενο,χτιστο,μικρο η μεγαλο,με οικοπεδο η χωρις,θελει κουραγιο και γερα νευρα!:)

Υ.Σ:μια παροιμια που ειναι απο τις αγαπημενες μου:σπιτι οσο χωρεις και αυλη οσο μπορεις...

Και ο δικος μου πατερας ηταν οικοδομος και εχω δουλεψει οικοδομη και οφειλω να συμφωνήσω μαζι σου, η μονη επιφυλαξη, γιατι δεν το ξερω, ειναι αν θελεις να κανεις πανω απο τρεις οροφους αν μπορεις!:)
Το σπιτι χρειαζεται εδω στην Ελλαδα να εχει αυλη και μπαλκονια μεγαλα για ευνοητους λογους!..;) :)

underwear-time
09-01-07, 04:40
Και ο δικος μου πατερας ηταν οικοδομος και εχω δουλεψει οικοδομη και οφειλω να συμφωνήσω μαζι σου, η μονη επιφυλαξη, γιατι δεν το ξερω, ειναι αν θελεις να κανεις πανω απο τρεις οροφους αν μπορεις!:)
Το σπιτι χρειαζεται εδω στην Ελλαδα να εχει αυλη και μπαλκονια μεγαλα για ευνοητους λογους!..;) :)

Θα ρωτησω για αυτο την θεια μου που εχει το προκατ οταν την δω,και θα σου πω Θωδορη.:)

Οι αυλες/κηποι και τα μπαλκονια/βεραντες,ειναι παντα ωραια να ειναι μεγαλα!Και παντου,οπου και να εισαι!;)

Αν εισαι τυχερος βεβαια...Γιατι εδω μιλαμε για λεφτα,και μαλιστα πολλα,πολλα λεφτα:(:(

Avalon.
09-01-07, 21:28
Πολλά?? παραπάνω από πολλά λεφτά παιδιά. Χάνεις κυριολεκτικά τον λογαριασμό.
Έχω 2 χρόνια που παιδεύομαι. Τελικώς μπήκα προ 3 εβδομάδων περίπου, έχοντας φυσικά ακόμα κάποιες εκκρεμότητες κυρίως στο εξωτερικό του σπιτιού.
Φοβερή κουραση, μεγάλη ταλαιπωρία, πολύ άγχος.
Το αποτέλεσμα με αποζημιώνει γιατί πραγματικά έγινε όπως το ήθελα.
Δεν το ξανακάνω όμως ....... με τίποτα.
Ούτε για εξοχικό (που υποτίθεται πως δεν σε νοιάζει πολύ). Με τίποτα !!

NGR
09-01-07, 21:34
Τωρα που μαθαμε κανουμε ενα μαζι;

Avalon.
12-01-07, 21:36
:zip: Δεν το ξανακάνω! :shutup:

Ίσως όμως για ένα σπιτάκι με πισίνα στην Σαντορίνη, με θέα πρός την νέα και την παλιά Καμένη να το ξανασκεφτόμουν :) .

http://www.santorini.gr-santorini.com/gallery/sunset/sun04b.jpg

NGR
12-01-07, 21:44
Εχω 11 στρεματα στη Ναξο με αυτη τη θεα μονο που το νησακι απεναντι ειναι η Παρος και φαινεται ολη.
λεγε

Avalon.
12-01-07, 21:47
XAXAXAXAXA !!!! Τρώγεσαι ε ?

Κάτσε να τελειώσουμε αυτά τα σπίτια πρώτα, να πάρουμε καμιά ανάσα για καμιά εκατοστή χρονάκια και το συζητάμε ξανά. :)

NGR
12-01-07, 22:50
Ελα ρε Γιαννη τι ειναι 40 χρονια

dimis74
13-01-07, 22:09
Αγαπητοι φιλοι
χρονια πολλα καλη χρονια με υγεια.Εχω να φανω πολυ καιρο στο 123sold.gr και ο λογος αφορα και το θεμα.Χτιζω αυτην την στιγμη 3 σπιτια των 150 τετραγωνικων και ειμαι μπορω να πω σε μια αθλια κατασταση,οικονομικη αλλα και ψυχολογικη.
Αγαπητε φιλε που θελεις να χτισεις θα σου προτεινω καποια πραγματα αν θελεις να τα λαβεις υποψιν.
1ον πανε και κλεισε αμεσως μπετα και σιδερα γιατι οι τιμες εκτοξευονται
2ον βγαλε αμενσως αδεια γιατι το λιγοτερο μεχρι και 28 φεβρουαριου θα διπλασιασθουν.
3ο Οτιδηποτε και αν κανεις να παρεις την γνωμη πρωτα του designer και αρχιτεκτονα και μετα στον μηχανικο για αδεια.
Αν γινεται πριν προσλαβεις καποιον για την σχεδιαση να δεις πρωτα δουλεια του και μετα να τον προσλαβεις.
4ο Παντα να κλεινεις τιμες πριν προσλαβεις οποιονδηποτε
5ο και κυριοτερο ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

NGR
14-01-07, 01:13
Γεια σου Dimis74
1ον καλως τον στο κλαμπ.(εννοω την οικονομικη κατασταση)
2ον σε λιγο πρωτα ο Θεος μπαινω μεσα

Avalon.
18-01-07, 03:55
Με το καλό.:)

Πρόσεξε πάντως να μην αφήσεις εκκρεμότητες μέσα στο σπίτι αφότου μπείς.
Είναι μεγάλο σπάσιμο να μένεις μέσα και να μπουκάρει ο κάθε περίεργος μάστορας για να τακτοποιήσει τα μερεμέτια του.

Σού έρχεται να τον πλακώσεις στο ξύλο.

Avalon.
18-01-07, 04:26
Νίκο........πως με βλέπεις ? :)

Έχω ακόμα λίγη δουλειά :bored: .

http://i127.photobucket.com/albums/p146/jilios/DSC03683.jpg

Avalon.
18-01-07, 04:29
http://i127.photobucket.com/albums/p146/jilios/DSC03690.jpg

Avalon.
18-01-07, 04:35
http://i127.photobucket.com/albums/p146/jilios/DSC03617.jpg

Avalon.
18-01-07, 04:38
Αντε και η τελευταία γιατί ψιλοπαρασύρθηκα μου φαίνεται ........ :)

http://i127.photobucket.com/albums/p146/jilios/DSC03655.jpg

NGR
18-01-07, 09:46
Α εσυ θες πολεμο.
τι ειναι αυτη η πολυκατοικια ;
εγω ενα σπιτακι σουδειξα.
Γιαννη μου να το χαιρεσαι.
αυτο το ομορφο διπλα στο τζακι ποσο χρονων ειναι;

Vinyl Break
18-01-07, 16:45

Καλορίζικο!!!! :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

STEL2
18-01-07, 16:58

Kαλορίζικο Γιάννη

dreambuilder
18-01-07, 17:54
Καλορίζικο κι από 'μένα. Άντε να κάνουμε κάνα τσιμπούσι στο τζάκι, όσο είναι ακόμη χειμώνας...;) :)

STEL2
18-01-07, 18:04
Επίσης, συμφωνώ με την Δήμητρα, για τα προκάτ σπίτια.
Αλλά, ειναι βλέπετε πολύ ισχυρό, το καρτέλ του τσιμέντου, στην Ελλάδα

Vinyl Break
18-01-07, 21:38
Επίσης, συμφωνώ με την Δήμητρα, για τα προκάτ σπίτια.
Αλλά, ειναι βλέπετε πολύ ισχυρό, το καρτέλ του τσιμέντου, στην Ελλάδα

Για ρώτα και τον egripo που ενδιαφέρθηκε..:D :D :D Ρώτα να δεις τι έπαθε...:shutup:

d33theo
19-01-07, 01:49
Καλορίζικο κι από 'μένα. Άντε να κάνουμε κάνα τσιμπούσι στο τζάκι, όσο είναι ακόμη χειμώνας...;) :)

Kαλοριζικο κι απο μενα!!!:)
Να το χερεσαι μαυτους που αγαπας.:D
Νικο που τον ειδες τον χειμωνα???:surprise:

Avalon.
19-01-07, 15:40
Α εσυ θες πολεμο.
τι ειναι αυτη η πολυκατοικια ;
εγω ενα σπιτακι σουδειξα.
Γιαννη μου να το χαιρεσαι.
αυτο το ομορφο διπλα στο τζακι ποσο χρονων ειναι;

Σ'ευχαριστω πολύ. Καλά τελειώματα και σ'εσένα.

Ο ογκώδης τύπος δίπλα στο τζάκι είναι ο γιός μου. :D
Είναι 1,5 ολόκληρων χρονών. Σωστός άνδρας πλέον. :) Μιλάμε για πολύ μεγάλο τσίρκο......:D

Avalon.
19-01-07, 15:46
Ευχαριστώ πολύ παιδιά :) .

NGR
20-01-07, 01:00
Να τον χαιρεσαι Γιαννη παιδαρος.
Λοιπον εχω να σου προτεινω κατι.Χειμωνα σου΄ρχομαι για χιονια καλοκαιρι μου΄ρχεσαι για μπανια και ολο τον αλλο καιρο κατοπιν συνενοησης και φωναζουμε και τους αλλους

d33theo
20-01-07, 02:45
Να τον χαιρεσαι Γιαννη παιδαρος.
Λοιπον εχω να σου προτεινω κατι.Χειμωνα σου΄ρχομαι για χιονια καλοκαιρι μου΄ρχεσαι για μπανια και ολο τον αλλο καιρο κατοπιν συνενοησης και φωναζουμε και τους αλλους

Κι εγω μεσα να ανοιξουμε και ενα βρεφονηπιακο σταθμο για τα παιδια μας!!!...:) :) :)

NGR
20-01-07, 10:23
και εγω μεσα μονο που οι δικες μου θα κανουν τις μπειμπι σιτερ.η μια ειναι 10 και η αλλη 14

underwear-time
26-01-07, 05:20

Παραδεχομαι οτι εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που ρωτησες αν μπορεις να κανεις πανω απο τρεις οροφους με προκατ.

Αλλα οπως σου ειχα πει,περιμενα να δω την θεια μου για να την ρωτησω.
Τελικα δεν την ειδα,αλλα την πηρα τηλεφωνο.Το ειχα και εννοια:)
...
Λοιπον,μου ειπε οτι δυοροφο μπορεις να κανεις σιγουρα.Απο εκει και περα,τριοροφο η πολυκατοικια,δεν το ξερει.
Θα πρεπει να απευθυνθεις στους ιδιους για να το μαθεις αυτο.

underwear-time
26-01-07, 05:48

Γιαννη,οι ευχες εδω δινονται διπλες.
Γιατι ειναι και απο εμενα και απο τον αντρα μου.Σας ευχομαστε καλοριζικο και παντα να εχετε ευτυχισμενες στιγμες μεσα σε αυτο...

Μεταβιβασε και στην γυναικα σου τις ευχες μας...
Σας συμπαθησαμε πολυ και τους δυο σας...
Οι φωτογραφιες που εβαλες με το σπιτι,μας εδωσαν την ευκαιρια να μπορεσουμε να σας το πουμε αυτο!

Luthien
26-01-07, 12:52
Παραδεχομαι οτι εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που ρωτησες αν μπορεις να κανεις πανω απο τρεις οροφους με προκατ.

Αλλα οπως σου ειχα πει,περιμενα να δω την θεια μου για να την ρωτησω.
Τελικα δεν την ειδα,αλλα την πηρα τηλεφωνο.Το ειχα και εννοια:)
...
Λοιπον,μου ειπε οτι δυοροφο μπορεις να κανεις σιγουρα.Απο εκει και περα,τριοροφο η πολυκατοικια,δεν το ξερει.
Θα πρεπει να απευθυνθεις στους ιδιους για να το μαθεις αυτο.

Απ' ότι έχω διαβάσει για πάνω από δύο ορόφους πρέπει να ρίξεις κάποια θεμέλια. Λέγονται σύμμεικτες κατασκευές και ισχύουν είτε για πανωσήκωμα σε υπάρχουσα κατασκευή, είτε για περισσότερο από δύο ορόφους.
Παραθέτω άρθρο με γενικές πληροφορίες για τις διαφορές στις διάφορες κατασκευές.

AΠO TON APXITEKTONA BAΓΓEΛH ΣAΪTH

"H ιδέα της προκατασκευής γεννήθηκε από την ανάγκη για απλούστερη και ταχύτερη οικοδόμηση, καθώς οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες συχνά καθυστερούν την αποπεράτωση ενός έργου. Tα προκατασκευασμένα σπίτια μπορεί να είναι λυόμενα (αποσυναρμολογούνται και μεταφέρονται σε νέα θέση) ή μόνιμα. Ως προς το υλικό κατασκευής τους διακρίνονται σε βαριάς κατασκευής, αν είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα (μπετόν), και ελαφριάς, αν είναι από ξύλο ή μέταλλο.
Bαριά προκατασκευή: H βαριά προκατασκευή αφορά κτίρια από μπετόν. H παραγωγή ενός εργοστασίου επικεντρώνεται στην κατασκευή μεμονωμένων δομικών υλικών (κολόνες, δοκάρια, πλάκες), τα οποία μεταφέρονται αυτούσια και συναρμολογούνται στο έργο. Η τυποποίηση και η επανάληψη όμοιων στοιχείων συντελεί αποφασιστικά στον περιορισμό του κόστους. Xαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν οι πλήρως διαμορφωμένοι τοίχοι μιας κατοικίας, με τα ανοίγματα των κουφωμάτων, τις σωληνώσεις των ηλεκτρικών και υδραυλικών δικτύων και με ενσωματωμένη μόνωση. Oι τοίχοι αυτοί κατασκευάζονται από οπλισμένο σκυρόδεμα και συναρμολογούνται στο οικόπεδο. H συγκεκριμένη μέθοδος επιτρέπει τη δημιουργία κάθε επιθυμητού σχεδίου κατοικίας. Tα σπίτια τοποθετούνται σε μια πλατφόρμα από οπλισμένο σκυρόδεμα.
tip
Aπαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας, παρόμοιας και ίδιου κόστους με ενός συμβατικού σπιτιού.
H άδεια ελέγχει αν η συγκεκριμένη κατοικία πληροί όλες τις προδιαγραφές ασφάλειας, όπως αντισεισμικότητα, θερμομόνωση, ηχομόνωση, πυρασφάλεια κ.ά.
Ξύλινα σπίτια: Στην κατηγορία των προκατασκευασμένων σπιτιών εντάσσονται και τα ξύλινα. Aποτελούνται από ένα ξύλινο σκελετό πάνω στον οποίο προσαρμόζονται τα στοιχεία της επιφάνειας των τοίχων, είτε πρόκειται για τσιμεντοσανίδες, γυψοσανίδες, πλακάζ είτε για απλές σανίδες. Στο κενό ενδιάμεσα των εξωτερικών τοίχων τοποθετείται θερμομονωτικό υλικό. Σε πολλές περιπτώσεις το σπίτι επενδύεται εσωτερικά και εξωτερικά με πλάκες τύπου Heraklith, οι οποίες καρφώνονται στον ξύλινο σκελετό και στη συνέχεια σοβατίζονται.
Ξύλινα σπίτια κατασκευάζονται και από μασίφ κορμούς δέντρων, ακατέργαστους, στρογγυλούς ή τετραγωνισμένους. Aπαιτούν τακτική συντήρηση με πέρασμα βερνικιών, ενώ επιδεικνύουν αξιόπιστη συμπεριφορά στους σεισμούς.
Mεταλλικά κτίρια: Eναλλακτικό τρόπο δόμησης συνιστούν και τα μεταλλικά κτίρια. Ο σκελετός τους κατασκευάζεται από μεταλλικά στοιχεία τα οποία επενδύονται με διάφορα υλικά (τσιμεντοσανίδα, γυψοσανίδα, πάνελ αλουμινίου, πλάκες μαρμάρου, ξύλο κτλ.).
Tα μεταλλικά κτίρια απαιτούν εξειδικευμένη τεχνογνωσία τόσο στο σχεδιασμό όσο και στην κατασκευή τους. Παρουσιάζουν ικανοποιητική αντισεισμική συμπεριφορά και μεγάλη ελαστικότητα. Συχνά επιλέγονται και για λόγους αισθητικής λόγω του βιομηχανικού hi-tech χαρακτήρα τους.
tip
H συγκεκριμένη κατηγορία σπιτιών παρουσιάζει τα εξής πλεονεκτήματα: ταχύτητα παράδοσης (δύο ως πέντε μήνες), απαλλαγή από το άγχος της κατασκευής (συνεργεία, καιρικές συνθήκες κ.ά.), ελεγχόμενη κατασκευαστική ποιότητα και μειωμένο κόστος."
Ελπίζω να βοήθησα. ;) :) :p