PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΛΙΑ ΛΑΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

diaylosark
10-05-11, 21:29
Αγαπητοι χρηστες και λατρεις του παλιου λαικου τραγουδιου ,ευχαριστως μεσα απο αυτο το θεμα που ανοιγω θα μοιραστω αποψεις ,πληροφοριες,και κυριως την εμπειρια μου και βοηθεια, σε δυσκολιες που εχετε πιθανο συναντησει στην αποκτηση πληροφοριων και εξευρεση η και αποκτηση των αγαπημενων σας τραγουδιων ,στον βαθμο που επιτρεπουν οι οροι χρησης του φορουμ.

Vinyl Break
10-05-11, 22:08
Κοίτα, downloading και λινκ σαφώς απαγορεύονται εδώ και σε λίγο καιρό θα κοπούν από παντού, δυστυχώς, ευτυχώς, όπως θέλετε το βλέπετε..

Τι ψάχνεις; Σχεδόν τα πάντα υπάρχουν στο youtube, με ένα πρόσθετο στον Mozzila τα κατεβάζεις κιόλας..

diaylosark
10-05-11, 22:50
Κοίτα, downloading και λινκ σαφώς απαγορεύονται εδώ και σε λίγο καιρό θα κοπούν από παντού, δυστυχώς, ευτυχώς, όπως θέλετε το βλέπετε..

Τι ψάχνεις; Σχεδόν τα πάντα υπάρχουν στο youtube, με ένα πρόσθετο στον Mozzila τα κατεβάζεις κιόλας..
Δεν μπορω να πω οτι ψαχνω κατι ιδιαιτερα,η αναφορα σου στο yootude δεν καλυπτει απαιτητικους διοτι ειναι συμπιεσμενα σε τετοιο βαθμο που δεν ακουγωνται,και η ποσσοτητα ειναι περιορισμενη σε μερικες εκατονταδες τραγουδια στο συγκεκριμενο ειδος,γνωριζω βεβαια πολλες πηγες για download και upload μουσικης και τον ρολο της AEΠΙ διεθνως οπως επισης γνωριζω σελιδες απο την ουκρανια για παραδειγμα που μυνησεις απο την διεθνη ΑΕΠΙ ακομα και στην microsoft δεν εφεραν αποτελεσμα μπλοκαρισματος στο ιντερνετ,απο το 2008 το παλευουν,οχι οτι καποια στιγμη δεν θα επιτυχουν αποτελεσματα ,αλλα απο το παραεμποριο τρωνε πολλοι απο τους προαναφερθεντες,στο θεμα των παλιων λαικων τραγουδιων τωρα περισσοτερο ελπιζω, οτι μπορω να δωσω και να παρω πληροφοριες σε οσους χρειαζονται αν υπαρξει ανταποκριση ,αν δεν υπαρξει ισως ανοιξω αλλο θεμα .

Vinyl Break
10-05-11, 23:15
Εντάξει και γω τόχω κόψει το dowloading, αλλά αφού ξέρεις πως γίνεται δε χρειάζεσαι βοήθεια..

Το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χτυπήματα σε διάφορα site κυκλοφορεί στα εναπομείναντα μόνο σαβούρα, οπότε στενεύουν τα περιθώρια να βρεις αυτά που θέλεις σε ποιοτικό bitrate, τουτέστιν πάνω από 256...

Vinyl Break
10-05-11, 23:22
Αν ασχολείσαι με μουσική ο κατάλογος του Δραγουμάνου είναι ότι καλύτερο, είχε δοθεί δωρεάν με το περιοδικό Μετρό, αλλά δε δούλεψε ποτέ στο pc μου

Εδώ.... (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=545)

diaylosark
10-05-11, 23:41
Εντάξει και γω τόχω κόψει το dowloading, αλλά αφού ξέρεις πως γίνεται δε χρειάζεσαι βοήθεια..

Το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χτυπήματα σε διάφορα site κυκλοφορεί στα εναπομείναντα μόνο σαβούρα, οπότε στενεύουν τα περιθώρια να βρεις αυτά που θέλεις σε ποιοτικό bitrate, τουτέστιν πάνω από 256...
Nαι εχω παρακολουθησει ολα τα κλεισιματα και ανοιγματα,πληρωνα AEΠΙ 25 χρονια,ασε,η σαβουρα δυστυχως ακομα υπαρχει ,η αληθεια ειναι οτι εχω τεραστια ποσοτητα στα 128 ,ειναι ομως καποια κομματια που προσπαθω να εχω αναποκρισεις για να αποκτηθουν στα 320 διοτι η αντικατασταση με ενδιαφερει πολυ,οχι οτι και στα 128 δεν ακουγωνται καλα αλλα ξερεις να μην μπλεχουμε πολυ με κομπρεσσορες και επεξεργαστες σιμπιεστες και αλλα,ειναι που ειναι μερικες εγγραφες κακες .ετσι για την ιστορια που λεμε ,ολα τα καλα διεθνη insrumental και πολλα διεθνη αλμπουμ βρισκονται ευκολα στα 320 dit,σιγουρα θα ξερεις,επι τι ευκαιρια πριν καιρο ειχες αναφερθει στους νοσραδαμος λεγωντας και καποια τιμη σοκ ,σε σχεση με σπανιοτητα κ,λ,π,στην εφημ. χ.ε εναν χρονο τον ειχα 15 ευρω,και τρομαξα να τον πουλησω,οταν υπαρχουν ευκαιριες ποτε δεν ειναι αυτος που τις ψαχνει εκει ,λες και ολα συνωμοτουν εναντιον του ,επειδη κατι που θελει καποιος θα εμφανιστει σε ανυποπτο χρονο ,εκει ειναι που η πληροφορια απο αλλους θα τον οφελησει.

diaylosark
10-05-11, 23:58
Αν ασχολείσαι με μουσική ο κατάλογος του Δραγουμάνου είναι ότι καλύτερο, είχε δοθεί δωρεάν με το περιοδικό Μετρό, αλλά δε δούλεψε ποτέ στο pc μου

Εδώ.... (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=545)
Εκανα μια γρηγορη αναγνωση και εντυπωσιαστηκα,λογο ελειψης χρονου θα το διαβασω παλι αυριο,για τις τιμες που αναφερωνται στο αρθρο εχω επιφυλλαξεις ,την κυριακη που ειχα παει μια βολτα σε γνωστο παζαρι κοντα στην αθηνα για γνωστους συλλεκτικους λογους τι να σου πω ,οτι μου εδιναν μεγαλους δισκους και σε καλη κατασταση του καζαντζιδη απο 3 ευρω,χαμος γινεται απλα χρειαζεται τυχη , και να ξερεις οτι επειδη εχω ξαναπει οτι δινω δισκους μεσω ιστοσελιδας ,αυτο που μου αρεσει ειναι οτι τους αγοραζουν νεοι ανθρωποι στα μισα μου χρονια το βυνιλιο δεν πεθανε και ουτε θα πεθανει,επισης και κλεινω εχω παρατηρισει οτι τους αγοραζουν απο την βορεια ελλαδα και την κρητη,ισως επειδη η αθηνα ειναι μακρια για να παει κανεις εκει που υπαρχει αφθονο υλικο.

diaylosark
11-05-11, 15:37
Καλησπερα στους μουσικοφιλους ,και ειδικα στους φιλους του παλιου λαικου τραγουδιου,το 1968 εκανε πρεμιερα η ασπρομαυρη Ελληνικη ταινια *δραμα* με τιτλο Ελπιδες που Ναυαγησαν,πολλοι θα θυμουνται την ταινια διοτι παιχτηκε και απο τα ιδιωτικα καναλια πανελληνιας εμβελιας πολλες φορες το 2010,τραγουδησαν ,ο Τολης Βοσκοπουλος,ο οποιος εγραψε και την μουσικη καποιων τραγουδιων ,και αλλοι Τραγουδιστες της εποχης οπως ο θοδωρος Σιναιδης ,η Ρενα Βιολαντη,Αποσπασματικα Βιντεο της ταινιας καποιων τραγουδιων βρισκωνται σε πολλες σελιδες του ιντερνετ,καποια απο αυτα κυκλοφορησαν και σε δισκους 45 βυνιλιου στροφων,Υπαρχει λοιπον ενα τραγουδι που αναζητειται απο πολλους συλλεκτες και φιλους του παλιου λαικου Τραγουδιου το οποιο εχει τιτλο *το βλεπω δεν ειμαι τυφλος*να σημειωθει οτι δεν ειναι 100% βεβαιο οτι ο τιτλος ειναι αυτος ,το τραγουδι ερμηνευουν ο Θωδωρος Σιναιδης και η Ρενα Βολαντη,Η εκδοχη του σε βυνυλιο ειναι αδιευκρινιστη,Ο δημιουργος της ταινιας Βασιλης Αρχιτεκτονιδης, η οποιος ειχε την μουσικη επιμελεια σιγουρα θα ενθυμουνται λεπτομερειες ,αν ;καποιος ξερει περισσοτερα για αυτο το τραγουδι ,ας αναφερει,ευχαριστω.

Vinyl Break
11-05-11, 15:48
Εδώ (http://greekstars.biz/greekstars/index.php?showtopic=23659) η ταινία...

Vinyl Break
11-05-11, 16:01
Και εδώ (http://www.vasilisp.com/html/index.php?option=com_content&task=view&id=133&Itemid=135)η πλήρης δισκογραφία του Αρχιτεκτονίδη...

Vinyl Break
11-05-11, 16:07
Αγαπητοι χρηστες και λατρεις του παλιου λαικου τραγουδιου ,ευχαριστως μεσα απο αυτο το θεμα που ανοιγω θα μοιραστω αποψεις ,πληροφοριες,και κυριως την εμπειρια μου και βοηθεια, σε δυσκολιες που εχετε πιθανο συναντησει στην αποκτηση πληροφοριων και εξευρεση η και αποκτηση των αγαπημενων σας τραγουδιων ,στον βαθμο που επιτρεπουν οι οροι χρησης του φορουμ.

Α ρε Βασίλη, πάλι σε λάθος κατηγορία τόβαλες... Πάει χαμένο εδώ μέσα, υπάρχει κατηγορία "μουσική" στο "τέχνες και πολιτισμός"..
Στείλε μήνυμα στον webmaster να το μεταφέρει αν θέλεις..

diaylosark
11-05-11, 16:15
Α ρε Βασίλη, πάλι σε λάθος κατηγορία τόβαλες... Πάει χαμένο εδώ μέσα, υπάρχει κατηγορία "μουσική" στο "τέχνες και πολιτισμός"..
Στείλε μήνυμα στον webmaster να το μεταφέρει αν θέλεις..
Εμ με αυτα που γινανε τωρα τελευταια, γραφω μυνηματα ολη μερα και απαντω σε ερωτησεις κ,λ,π,Στο θεμα τωρα,θα το ξεκινησω πιο σωστα το θεμα τον χειμωνα ,αν δω κοσμο να ανταποκρινεται στην σωστη κατηγορια που προτεινεις ,εχεις δικιο ,ασχημο πραγμα να μπλεκει κανεις με 3-5-σελιδες στο ιντερνετ,χανει τα αυγα και τα πασχαλια που λεμε,,ανοιγω το ενα σαιτ για ενημερωση ,κλεινω το αλλο,μαλλον χρειαζεται συντονισμος

Vinyl Break
11-05-11, 16:22
Ε εντάξει, αλλά είναι και μια συζήτηση που με ενδιαφέρει, έχει να γίνει και χρόνια εδώ, μη πηγαίνει χαμένη... Και γω τώρα το πρόσεξα..

diaylosark
11-05-11, 16:26
Εδώ (http://greekstars.biz/greekstars/index.php?showtopic=23659) η ταινία...
Ναι ,σωστα ,εισαι πολυ γρηγορος,την ταινια την εχω δει πολλες φορες ,το συγκεκριμενο τραγουδι μας ενδιαφερει ολοκληρο να βρεθει διοτι στην ταινια στην μεση του τραγουδιου μιλανε ο βοσκοπουλος με την δοθκισσα και.....καταλαβαινεις,καλα ενταξει ,μπορει να το επεξεργαστει κανεις, να το *ραψει* που λεμε με το nero η αλλο προγραμα για καλυτερα αποτελεσματα,αλλα αν βρεθει σε 45 αρακι πληρωνεται αδρα ,προσωπικα αν το ειχα δεν θα το πουλουσα,και μιλαμε τωρα χωρις πλακα για παλια λαικα σε εξαφηφιο αριθμο απο δισκογραφικες οπως sonata ,control,standard,αιγαιον,Κ,Λ,Π,φυσικα οχι σε βυνιλιο διοτι δεν θα χρειαζωταν να ψαχνω μεροκαματο,και ας με λενε καποιοι μεγαλοεπενδυτη.ειλικρινα θαυμασα την ταχυτητα σου.

celhel5010
11-05-11, 16:28
Ναι ,σωστα ,εισαι πολυ γρηγορος,την ταινια την εχω δει πολλες φορες ,το συγκεκριμενο τραγουδι μας ενδιαφερει ολοκληρο να βρεθει διοτι στην ταινια στην μεση του τραγουδιου μιλανε ο βοσκοπουλος με την δοθκισσα και.....καταλαβαινεις,καλα ενταξει ,μπορει να το επεξεργαστει κανεις, να το *ραψει* που λεμε με το nero η αλλο προγραμα για καλυτερα αποτελεσματα,αλλα αν βρεθει σε 45 αρακι πληρωνεται αδρα ,προσωπικα αν το ειχα δεν θα το πουλουσα,και μιλαμε τωρα χωρις πλακα για παλια λαικα σε εξαφηφιο αριθμο απο δισκογραφικες οπως sonata ,control,standard,αιγαιον,Κ,Λ,Π,φυσικα οχι σε βυνιλιο διοτι δεν θα χρειαζωταν να ψαχνω μεροκαματο,και ας με λενε καποιοι μεγαλοεπενδυτη.ειλικρινα θαυμασα την ταχυτητα σου.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1090721193000&oid=49721596913 (http://www.facebook.com/video/video.php?v=1090721193000&oid=49721596913)

diaylosark
11-05-11, 23:08
http://www.facebook.com/video/video.php?v=1090721193000&oid=49721596913 (http://www.facebook.com/video/video.php?v=1090721193000&oid=49721596913)
Eυχαριστω και μονο που ασχοληθηκες,ο Βασιλης DORIAN απο την Στουτγαρδη δυστυχως το εχει σε αυτη την μορφη ,του αναγνωριζω πως ηταν ο πρωτος που το ανεδειξε απο το 2008 αν δεν με απατα η μνημη μου,οπως και αλλα παλια τραγουδια ,ομως δεν ζητησα το βιντεο της ταινιας ,αν υπαρχει σε 45 αρι δισκακι ζητησα να μαθω,η τελος παντων σε οποιαδηποτε μορφη με συμπιεση οχι κατω απο 128 mb,η ακομα και απο κασετα,αλλα ολοκληρο το τραγουδι ,στην ταινια δυστυχως δεν ειναι ολοκληρο, εχω 32 τραγουδια του σιναιδη και δυστυχως οχι αυτο,πραγματικα ευχαριστω για την αναταποκριση.

diaylosark
17-05-11, 23:50
Καλησπερα στους μουσικοφιλους ,και ειδικα στους φιλους του παλιου λαικου τραγουδιου,το 1968 εκανε πρεμιερα η ασπρομαυρη Ελληνικη ταινια *δραμα* με τιτλο Ελπιδες που Ναυαγησαν,πολλοι θα θυμουνται την ταινια διοτι παιχτηκε και απο τα ιδιωτικα καναλια πανελληνιας εμβελιας πολλες φορες το 2010,τραγουδησαν ,ο Τολης Βοσκοπουλος,ο οποιος εγραψε και την μουσικη καποιων τραγουδιων ,και αλλοι Τραγουδιστες της εποχης οπως ο θοδωρος Σιναιδης ,η Ρενα Βιολαντη,Αποσπασματικα Βιντεο της ταινιας καποιων τραγουδιων βρισκωνται σε πολλες σελιδες του ιντερνετ,καποια απο αυτα κυκλοφορησαν και σε δισκους 45 βυνιλιου στροφων,Υπαρχει λοιπον ενα τραγουδι που αναζητειται απο πολλους συλλεκτες και φιλους του παλιου λαικου Τραγουδιου το οποιο εχει τιτλο *το βλεπω δεν ειμαι τυφλος*να σημειωθει οτι δεν ειναι 100% βεβαιο οτι ο τιτλος ειναι αυτος ,το τραγουδι ερμηνευουν ο Θωδωρος Σιναιδης και η Ρενα Βολαντη,Η εκδοχη του σε βυνυλιο ειναι αδιευκρινιστη,Ο δημιουργος της ταινιας Βασιλης Αρχιτεκτονιδης, η οποιος ειχε την μουσικη επιμελεια σιγουρα θα ενθυμουνται λεπτομερειες ,αν ;καποιος ξερει περισσοτερα για αυτο το τραγουδι ,ας αναφερει,ευχαριστω.
Eπανερχομαι στο θεμα του συγκεκριμενου τραγουδιου ,απο νεοτερες πληροφοριες που εχω σχηματιστηκε σχεδον η βεβαιωτητα οτι το συγκεκριμενο τραγουδι που τραγουδουν στην ταινια ο θδωρος Σιναιδης και η ρενα βιολαντη ,δεν τυπωθηκε ποτε σε δισκο 45 στροφων,γραφτηκε και παιχτηκε μονο για τις αναγκες της ταινιας, αυτο σημαινει οτι ισως να σωζεται στην καλυτερη των περιπτωσεων μαγνητοταινια με το τραγουδι πριν επεξεργασθει και μιξαριστει με το video αν καποιος γνωριζει η εχει την μαγνητοταινια *μπομπινα η κασσετα*η οποιαδηποτε αναπαραγωγη του τραγουδιου ολοκληρου ,να στειλει προσωπικο μυνημα ,διαθετω σημαντικο ποσο προς εξαγορα.