PDA

Επιστροφή στο Forum : λιρα με σφραγιδα...

superb
29-04-11, 23:27
καλησπερα σε ολους...θαθελα αν καποιος γνωριζει ,να μου πει τι σημαινει αυτη η σφραγιδα στη λιρα.Η λιρα ειναι του 1918 χωρις μαρκαρισμα νομισματοκοπειου.

ANTONIO1967
30-04-11, 00:10
Καταρχην καλως ηρθες στο φορουμ,

Aν θα εβαζες και την αλλη πλευρα θα ηταν καλυτερα...
Εαν πραγματι οπως αναφερεις δεν υπαρχει σημα νομισματοκοπειου
πανω απο την ημερομηνια ( 1918 ) τοτε φιλε μου εχεις στα χερια σου
μια πλαστη λιρα....:(

ANTONIO1967
30-04-11, 00:15
Και αυτο το λεω γιατι λιρες το 1918 (london mint ) δηλαδη χωρις σημα
πανω απο την ημερομηνια απλα δεν κοπηκαν....μονο απο τα αλλα νομισματοκοπεια οπως Καναδα,Ινδια ,Συδνευ...κλπ

ANTONIO1967
30-04-11, 00:20
Επισης οι λιρες που εχουν τετοιες σφραγιδες ειναι κατα μεγαλο ποσοστο
Λιβανικες - Ιταλικες κοπιες....
Παντως για να μη σε στεναχωρω κιολας :) και η συγκεκριμενη λιρα που
αναφερεις εχει περιεκτηκοτητα σε χρυσο αλλα σε λιγοτερα καρατια.

superb
30-04-11, 15:39
φιλε μου αφου σε ευχαριστησω για το καλοσορισμα, θαθελα να σου πω οτι πραγατι στο σκαναρισμα ειδα οτι εχει σημανση πανω απο την ημερομηνια ...η βιασυνη ειναι κακος συμβουλος..ανεβασα και την πισω πλευρα θαθελα την αποψη σου .

KAKOFONIX
30-04-11, 22:38
Απ' ότι βλέπω νομισματοκοπείο Βομβάης στην Ινδία με 1,294,372 αντίγραφα. Αλλά θα ήθελα να τη δεί και κάποιος ακόμη γιατί η μυωπία μου δεν με πολυβοηθά...

ANTONIO1967
01-05-11, 01:02
Aν και η φωτο δεν βοηθαει πολυ θα συμφωνησω οτι πιθανως ειναι απο το νομισματοκοπειο της Ινδιας...οσο για τις σφραγιδες δεν ειναι τιποτε το επισημο, μπορει να τις εχει κανει οποιοσδηποτε πρωην κατοχος της,....ισως καποιος χρυσοχοος

ANTONIO1967
01-05-11, 01:06
Επισης στο παρακατω link μπορεις να δεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τις λιρες κοπης του 1918...:happy:

http://www.goldsovereigns.co.uk/1918sovereign.html

superb
01-05-11, 01:55
με μεγαλυτερη αναλυση στο σκανερ αλλα και με μεγενθυτικο φακο που την ειδα εχει το γραμμα Ι αρα προκειται για ινδικης κοπης..ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια..ναστε καλα...

tilaps
01-05-11, 16:29
Δεν είναι Ινδικής κοπής αλλά ψεύτικη λιβανέζικη.
Ινδικής κοπής ήταν το πρωτότυπο που χρησιμοποίησαν.

Και οι χρυσοχόοι δεν σφραγίζουν τις λίρες γιατί ξέρουν ότι έτσι τις καταστρέφουν.

KAKOFONIX
01-05-11, 19:02
Δεν είναι Ινδικής κοπής αλλά ψεύτικη λιβανέζικη.
Ινδικής κοπής ήταν το πρωτότυπο που χρησιμοποίησαν.

Πώς το κατάλαβες αυτό φίλε tilaps?

Και οι χρυσοχόοι δεν σφραγίζουν τις λίρες γιατί ξέρουν ότι έτσι τις καταστρέφουν.

Τις σφραγίζουν για να τις ξεχωρίζουν, αλλά φυσικά όχι με αυτόν τον τρόπο (μόνιμο τρόπο που ήδη έχει αφαιρέσει μέταλλο από την επιφάνεια).

tilaps
01-05-11, 19:37
Επέτρεψέ μου να επιμείνω ότι δεν τις σφραγίζουν. Εξάλλου ήμουν παλιότερα σε αυτή τη δουλειά για κάμποσα χρόνια, οπότε κάτι ξέρω παραπάνω. Μόνο ένας άσχετος θα σφράγιζε γνήσια χρυσή λίρα από πάνω...

Και μην μπερδεύεις το μαρκάρισμα που μπορεί να κάνει κάποιος με μαρκαδόρο (για να τις ξεχωρίζει) γιατί είναι άλλο πράγμα και αυτό δεν καταστρέφει το νόμισμα (αυτό όμως το έκαναν περισσότερο οι παλιοί, βάζοντας μονογράμματα με μαρκαδόρους, ή λίγο βουλοκέρι κλπ).

Οι σφραγίδες αυτές συνήθως (οι φωτογραφίες είναι μικρές και δεν μπορώ να τις διακρίνω καλά) έχουν διάφορες μορφές και είναι πάνω στις κάλπικες λίρες Λιβάνου, αναφέροντας στα αραβικά που/ποιος έκοψε το νόμισμα ή γραμμάρια/καράτια κλπ. Ανάλογα δε με το ποιο πρότυπο γνήσιας λίρας χρησιμοποιήθηκε για να βγει η εκάστοτε παραγωγή, θα είναι και το γράμμα που θα φαίνεται πάνω από την ημερομηνία (ότι υπήρχε στο πρωτότυπο αποτυπώνεται και στα αντίγραφα).

Αυτές οι λίρες δεν έχουν καμία αξία σαν νομίσματα αλλά μόνο σαν χρυσός, όπου όμως είναι αμφίβολη η καθαρότητά τους και έτσι πρέπει πάντα να τσεκάρεις με τα κατάλληλα σπίρτα για να βρεις τα καράτια και την αξία τους σαν μέταλλο (πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει ουσιαστικά πρώτα να τη λιώσεις αν θέλεις να είσαι 100% ακριβής στην εκτίμησή τους σαν χρυσάφι).

Με λίγα λόγια: ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ...!

superb
01-05-11, 20:52
φιλε tilaps αν πραγματι ειναι ετσι οπως τα λες,η λιρα αυτη θα πρεπει να απεχει απο τα καθορισμενα στανταρτς σε σχεση με μια αντιστοιχη γνησια..δλδ διαφορα στο βαρος η στη διαμετρο η στο παχος. Βεβαια χωρις να ειμαι ειδικος ,εχω την εντυπωση οτι η σφραγιση με πιεση δεν αφαιρει υλικο απο το νομισμα αλλα μορφοποιει με αναγλυφο την τυποθεισα περιοχη.Σε καθε περιπτωση,ειναι γαμηλιο δωρο απο εναν θειο μου(μου τη πεταξε στο κρεβατι) δεν την αγορασα ωστε να εχω πεσει θυμα απατης.Απλα παρατηρησα τη σφραγιδα και ειπα να την ανεβασω στο φορουμ για να με διαφωτισει καποιος ...

tilaps
01-05-11, 20:56
Εγώ πάντως δεν είπα ότι η σφράγιση αφαιρεί μέταλλο.
Η παρατήρησή σου για διαφορετικές προδιαγραφές φυσικά και ισχύει - πράγμα σίγουρο για τη συγκεκριμένη κατά τη γνώμη μου, γιατί απλά δεν υπάρχουν γνήσιες λίρες με σφραγίδες....

Βάλε μια μεγάλη καθαρή κοντινή φωτογραφία να σου πω περισσότερα (ή προσπάθησε να μας περιγράψεις αναλυτικά το περιεχόμενο των σφραγίδων αν δεν μπορείς να βάλεις φωτο).

superb
01-05-11, 21:12
οκ φιλε με τη πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω μια πιο καθαρη φοτο...

KAKOFONIX
01-05-11, 22:18
Ακριβώς αυτό εννοώ λέγοντας "σφράγιση". Το μαρκάρισμα , το μονόγραμμα, την προσεγμένη και επιτηδευμένη αρχειοθέτηση των λιρών, η οποία φυσικά δεν με βρίσκει σύμφωνο.Και δυστυχώς έχω πολλές με μονογράμματα και μουτζούρες στην κατοχή μου τις οποίες και με περισσή χαρά ήθελε ο υπάλληλος της ΤΤΕ να μου τις αγοράσει κωψοχρονιά υποβιβάζοντας σαφώς την αξία τους όταν του πήγα "δήθεν" 5 για πώληση.
Στην περίπτωση μας όμως δεν μιλάμε για αρχειοθέτησης σημάδι αλλά για σφράγιση κανονική. Είναι ίδιες οι 2 σφραγίδες? Έχει αφαιρεθεί μέταλλο από την επιφάνεια? Νομίζω ότι μια μέτρηση ολοκληρωμένη θα μας έδινε αποτελέσματα.

superb
01-05-11, 22:43
μμμ νομιζω οτι με τη μεγενθυνση φαινεται καπως καλυτερα...

superb
01-05-11, 23:01
φιλε kakofonix και οι 2 σφραγiδες ειναι ιδιες(δεν αρκουσε μια?) και ειναι σφραγιδες με πιεση, οχι με χαραξη οπως το ειδα με μεγενθυντικο φακο...

tilaps
01-05-11, 23:08
..θα πρεπει να απεχει απο τα καθορισμενα στανταρτς σε σχεση με μια αντιστοιχη γνησια..δλδ διαφορα στο βαρος η στη διαμετρο η στο παχος..

Γράψε αναλυτικά & με ακρίβεια: πάχος, διάμετρο, βάρος.
Προφανώς είναι αυτό που σου είπα παραπάνω, οπότε το θέμα ανάγεται στο πόσο μέταλλο έχει (αν είναι χρυσή) πράγμα που θα το δείξουν κάπως οι μετρήσεις.

celhel5010
01-05-11, 23:14
Αυτή η λίρα, προέρχεται απο την Αίγυπτο και είναι σταμπαρισμένη νόμιμα, απο έμπορο.

" In Egypt you can find routinely sovereigns stamped 21K and they are authentic.
The way it works is that the government office charges merchants something like $5-$10 per item to stamp and the law requires that all items sold as gold be stamped. I have seen 21K and 22K stamps on sovereigns in Egypt and it was pretty clear that both were authentic so it might just be a matter of which guy came with which stamp that particular day to do the stamping.
These are, after all, not countries known for their amazing attention to detail. Interestingly, there is also a definite perception here that ALL George sovereigns are 21K when I have seen many authentic Georges in gold markets here.
All that were stamped were marked 21K.
What's also interesting here is that the same oddball stamping procedures exist for silver. "

tilaps
01-05-11, 23:18
Τι εννοείς Χρήστο..?
Οτι είναι γνήσια εγγλέζικη και έχει σφραγιστεί από πάνω λόγω ειδικού Αιγυπτιακού νόμου..?

:eek: :zip: :shutup: :surprise: :eek:

celhel5010
01-05-11, 23:23
Ναι. Είναι γνήσια, υπήρχε αυτή ιδιοτροπία βάσει νόμου που "έδινε το δικαίωμα" σε κάποιον έμπορο να σταμπάρει τα καράτια.
Άλλωστε και τα γράμματα είναι Αιγυπτιακά.

tilaps
01-05-11, 23:27
Απίστευτο μου φαίνεται!! :surprise:

Είναι πολύ κόπανοι εκεί κάτω δηλαδή, γιατί έτσι καταστρέφουν ουσιαστικά το νόμισμα και απομένει μόνον ο χρυσός => απώλεια αξίας...

Και οφείλω φυσικά να ομολογήσω ότι δεν το γνώριζα και το ακούω πρώτη φορά τώρα από εσένα...

celhel5010
01-05-11, 23:35
Δέν γινότανε απο όλους.
Κάτι δευτεροκλασάτοι χοριατοέμποροι χρησιμοποιούσανε το δικαίωμα απο το νόμο για τα χρυσά, για να δείξουν οτι πουλάνε πρώτο πράγμα!
Είναι απο τις σπάνιες και πολύ ανόητες περιπτώσεις!

KAKOFONIX
02-05-11, 00:22
φιλε kakofonix και οι 2 σφραγiδες ειναι ιδιες(δεν αρκουσε μια?) και ειναι σφραγιδες με πιεση, οχι με χαραξη οπως το ειδα με μεγενθυντικο φακο...

Αυτήν την απορία έχω και εγώ. Γιατί τοποθετήθησαν δύο και όχι μία. Γι' αυτό το λόγο ρώτησα αν είναι ίδιες οι σφραγίδες. Η "στάμπα" φαίνεται ότι έχει γίνει από πίεση εξάλλου κάτι αναφέρει και είναι σχεδιασμένη με γεωμετρική ορθότητα. Η δε απώλεια του μετάλλου είναι προφανής.
Πλέον μετά και την αναφορά του φίλου celhel5010 μου φαίνεται ότι η λίρα εκδόθηκε νόμιμα αλλά στην πορεία της τοποθετήθηκαν αυτές οι σφραγίδες για να υποδηλωθεί κάποιο χαρακτηριστικό της, ίσως φορολογικό ζήτημα όπως αναφέρει ο celhel5010. Δεν βρίσκω το λόγο ο παραχαράκτης να τοποθετήσει τη συγκεκριμένη σφραγίδα κατά την έκδοση του κάλπικου νομίσματος. Εκτός και αν ήταν εξ αρχής κάλπικη και όταν αυτό διαπιστώθηκε για την προστασία των εμπόρων της εποχής, της τοποθετήθηκαν αυτές οι σφραγίδες προς ασφάλεια των συναλλαγών, γεγονός που θεωρώ "δύσκολο" να συνβεί, αν και έχω ακούσει παρόμοιο παράδειγμα.
Με κάθε επιφύλαξη, αυτή είναι η γνώμη μου, ελπίζω η εμπειρία των γηραιότερων και επαγγελματιών φίλων να δώσει τη λύση!!!

NMS
02-05-11, 00:51
καλησπερα και απο εμενα!

προσωπικα δεν την ξερω την ιστορια με την Αιγυπτο... αλλα μην πιστευεται και οτι ακουτε... μην ξεχνατε οτι η λιρα ηταν παγκοσμιου φημης, και η Αιγυπτος εκεινη την εποχη... ηταν πολυ στανα συνδεμενη με την Αγγλια.... ;)

Προσωπικα πιστευω οτι η λιρα ειναι καλπικη! εχει πολλα σημαδακια σαν πορους.... η στεφανη δεν ειναι καλοφτιαγμενη (με τα μαργαριταρια...), ο Αγιο Γεωργιος το ιδιο...

Χωρις να παρεξηγηθω, το να ειναι γνησια με τετοια σφραγιδα το ακουω ανεκδοτο! αν την πας στην τραπεζα ειμαι 10 εκατομυρια φορες σιγουρος οτι θα την παρουν ως λιβανεζικη, αρα θα την παρουν σαν χρυσο αναλογα με βαρος και καρατια!
Εκτος ολα οσα γραφω και το γεγονος της σφραγιδας με αραβικα.... ρε παιδια..... η λιρα ειναι 916,7% χρυσος αν δεν κανω λαθος... δηλαδη 22 καρατια!!!

Τα 21 καρατια που εχει το σφραγισμα ξερετε ποσο ειναι;;;;; 875% !!!!!!

ειναι καθαρα κοπια!

Aystralos
02-05-11, 10:25
Η λιρα σου φιλεμου δεν ειναι 22 καρατια.Ειναι καλπικη.Αυτο δεν σημενη οτι δεν εχει αξεια,εχει αξεια σαν μεταλλο και μονο.

pollop
02-05-11, 12:19
Από το σκάνερ είναι δύσκολο να βγει φώτο που θα φανεί αν είναι αυθεντική. Μέτρησε τις διαστάσεις και το βάρος καταρχήν για να πάρουμε μια ιδέα πόσα καράτια είναι. Αν οι διαστάσεις και το βάρος είναι σωστά το νόμισμα είναι τουλάχιστον 21 καράτια.

superb
02-05-11, 17:25
καλησπερα παιδια.υστερα απο το αυχενικο συνδρομο που προκαλεσαν οι σφραγιδες στο georgius to v, και σε μενα πονοκεφαλο:),αποφασισα να τη παω σε ενα χρυσοχωο(χωρις αυτο να σημαινει οτι θελω να προσβαλλω τις αποψεις σας..ισα ισα σας ευχαριστω) να μου πει τη γνωμη του..αφου λοιπον την εξετασε προσεκτικα,με τη πειρα που σαφως εχει, αλλα και με ενα εργαλειο που μετρησε τις παραμετρους,μου ειπε οτι η λιρα ειναι οκ ,αλλα με αρκετα σημαδια ταλαιπωρειας.Για το θεμα της σφραγιδας μου εδωσε μια εξηγηση που δεν απεχει πολυ απο αυτη που εδωσε ο φιλος celhel.Για μενα παντως παραμενει ενα αινιγμα ως προς την αποκοδικοποιηση της σφραγιδας(κατι σαν ιερογλυφικο συμβολο μου φαινεται ,σαν ενα καραβι που το οδηγει καποιος..ετσι μπορω να τη περιγραψω)αυτα για την ωρα..ναστε καλα ολοι

STEL2
02-05-11, 17:33
Tουλάχιστον, την ζύγισε ?

superb
02-05-11, 17:48
ναι φιλε STEL,αφου μετρησε τις διαστασεις,παχος και διαμετρο(κατι που και γω τοχα συγκρινει με κατι αλλες λιρες που εχω, και δεν ειχε διαφορα)τη ζυγισε ..εγω δε διαθετω ζυγαρια...

pollop
02-05-11, 17:51
Πάντως για να υπάρχει και μια εικόνα πως πρέπει να φαίνεται οπτικά η λίρα του 1918 (Ι) βάζω μια φώτο υψηλής ανάλυσης από βάση δεδομένων ξένου οίκου.

http://img860.imageshack.us/i/unled1jr.jpg/

superb
02-05-11, 18:07
Αυτήν την απορία έχω και εγώ. Γιατί τοποθετήθησαν δύο και όχι μία. Γι' αυτό το λόγο ρώτησα αν είναι ίδιες οι σφραγίδες. Η "στάμπα" φαίνεται ότι έχει γίνει από πίεση εξάλλου κάτι αναφέρει και είναι σχεδιασμένη με γεωμετρική ορθότητα. Η δε απώλεια του μετάλλου είναι προφανής.
Πλέον μετά και την αναφορά του φίλου celhel5010 μου φαίνεται ότι η λίρα εκδόθηκε νόμιμα αλλά στην πορεία της τοποθετήθηκαν αυτές οι σφραγίδες για να υποδηλωθεί κάποιο χαρακτηριστικό της, ίσως φορολογικό ζήτημα όπως αναφέρει ο celhel5010. Δεν βρίσκω το λόγο ο παραχαράκτης να τοποθετήσει τη συγκεκριμένη σφραγίδα κατά την έκδοση του κάλπικου νομίσματος. Εκτός και αν ήταν εξ αρχής κάλπικη και όταν αυτό διαπιστώθηκε για την προστασία των εμπόρων της εποχής, της τοποθετήθηκαν αυτές οι σφραγίδες προς ασφάλεια των συναλλαγών, γεγονός που θεωρώ "δύσκολο" να συνβεί, αν και έχω ακούσει παρόμοιο παράδειγμα.
Με κάθε επιφύλαξη, αυτή είναι η γνώμη μου, ελπίζω η εμπειρία των γηραιότερων και επαγγελματιών φίλων να δώσει τη λύση!!!
αν υποθεσουμε οτι ηταν καλπικη και για προστασια τη σφραγιζανε, δεν αρκουσε μια σφραγιδα?και αν τη σφραγιζανε με μια σφρ για πρωτη φορα ποιος ανοητος θα την εβγαζε στη κυκλοφορια ωστε να τη ξανασφραγισουν ..ετσι δεν ειναι?

superb
02-05-11, 18:26
φιλε pollop καλησπερα και ευχαριστω για το λινκ .τογραψα και πιο πανω οτι η λιρα ειναι σαφως ταλαιπωρημενη ισως απο κακομεταχειρηση και αυτο και μονο νομιζω δεν ειναι ικανη συνθηκη για να χαρακτηριστει μια λιρα fake ..ο αρχικος σκοπος μου που ανεβασα το θεμα στο φορουμ ηταν αυτη η ριμαδα η σφραγιδα που εγινε και η αφορμη να μαθω εστω κατι παραπανω για αυτο το υπεροχο νομισμα.σιγουρα ο τροπος που ανεβασα τις φοτο δεν ειναι και ο ποιο ενδεδειγμενος..αν καποιος απο σας την ειχε στα χερια του ασφαλως θα εβγαζε πιο ασφαλη συμπερασματα απο τι με φοτο και περιγραφες...

NMS
02-05-11, 20:32
εγω επιμενω οτι δεν ειναι γνησια παντως! το 875 δεν ειναι το ιδιο με 917! και χωρις παρεξηγηση.... ελλαχιστοι ειναι οι χρυσοχοοι που ξερουν να ξεχωριζουν τις γνησιες απο τις πλαστες λιρες...
μπορουν να δουν αν ειναι χρυσος και τι χρυσος ειναι στο περιπου.... μπορουν να κανουν μετρησεις αλλα.....
εδω υπαρχουν λιρες που μπορει να την πατησει καποιος ευκολα... εκτος και αν την μελετησει καλα!

η σφραγιδα αποτελειτε απο 2 αραβικα γραμματα και το 21! το ενα απο τα γραμματα ειναι το FA ή αλλιως F.... μηπως ειναι για να δηλωσει το FAKE???

υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν κοπει απομιμισεις χρυσης λιρας μονο για να χρησιμοποιηθει σε κοσμηματα, δακτυλιδια, μενταγιον κτλ.....
αναρωτιεμαι λοιπον.... μηπως αυτο που αναφερθηκε για την Αιγυπτο... ειναι για τετοιου ειδους "λιρες";;; δηλαδη η κεβερνηση υποχρεωνε τους διμιουργους της ψευρικης - χρυσης ομως... λιρας να βαλουν σφραγιδα με τα καρατια.... οπως ακριβως κανουν οι ιδιωτικες εταιρειες και εδω... (συμφωνα με τον νομο!), και χτυπανε σφραγιδα και σε ασημενια και σε χρυσα;;;;

στο κοσμημα θα φαινονταν ο αγιος Γεωργιος...!
Τωρα γιατι 2 σφραγιδες;;; εικαζω τωρα.....

η μια σφραγιδα ειναι οριακα πανω στο τελειωμα του κεφαλιου του Γεωργιου.... αν εκει που πατηθηκε δεν ηταν καλα ορατο το τι γραφει.... θα υπηρχε προβλημα!
στα αραβικα, η ελλειψη μιας γραμμης ή το να φαινεται κατι παραπανω... αλλα (!!!) και το να μην φαινεται το σημειο στιξης (η τελεια) ενος γραμματος... ειναι κατι πολυ σοβαρο!!! πχ... θα δειτε το ιδιο σχεδιο (γραμμα) ... χωρις τελεια, με μια τελεια, με 2 ή με 3, με την τελεια πανω 'η κατω του βασικου σχεδιου γραμματος....! καθε φορα μιλαμε για διαφορετικο γραμμα και εννοια!!! αυτο πιστευω οτι εγινε...
Ετσι... για να ειναι ενταξει ο διμιουργος... ξαναπατησε την σφραγιδα σε καθαροτερο πεδιο!

celhel5010
02-05-11, 22:35
φιλε pollop καλησπερα και ευχαριστω για το λινκ .τογραψα και πιο πανω οτι η λιρα ειναι σαφως ταλαιπωρημενη ισως απο κακομεταχειρηση και αυτο και μονο νομιζω δεν ειναι ικανη συνθηκη για να χαρακτηριστει μια λιρα fake ..ο αρχικος σκοπος μου που ανεβασα το θεμα στο φορουμ ηταν αυτη η ριμαδα η σφραγιδα που εγινε και η αφορμη να μαθω εστω κατι παραπανω για αυτο το υπεροχο νομισμα.σιγουρα ο τροπος που ανεβασα τις φοτο δεν ειναι και ο ποιο ενδεδειγμενος..αν καποιος απο σας την ειχε στα χερια του ασφαλως θα εβγαζε πιο ασφαλη συμπερασματα απο τι με φοτο και περιγραφες...

Αγαπητέ "Superb", νομίζω οτι το... αίνιγμα έχει λυθεί.

Εγώ στη θέση σου, θα κρατούσα συλλεκτικά αυτή τη λίρα.
Νομίζω οτι δέν είναι αρκετά εύκολο να βρεθεί μιά παρόμοια.

Φιλικά, Χρήστος

superb
03-05-11, 09:46
Ευχαριστω φιλε Χριστο,και οσοι ασχοληθηκαν με το θεμα...νομιζω βγαλαμε συμπερασματα για το αινιγμα...ναστε καλα ολοι...