PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΣΗΜΕΝΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.

enantios
16-06-10, 23:45
φιλοι μου :οποιος θελει κατι ΜΟΝΑΔΙΚΟ....
φτιαχνω χειροποιητο ασημενιο δισκο 925 βαθμων με σκαλισμα,τσαγιερα,κανατα νερου,γαλατιερα ,ζαχαριερα,κουταλακια,πηρουνακια,ολα πανω στο δισκο.ΣΥΝΟΛΟ:ΚΙΛΑ 4,5 ΜΑΣΙΦ ΑΡΓΥΡΟΣ.θα μεινει στα παιδια σας,στα εγγονια και δισεγγονα.ΣΥΝΟΛΟ:ΕΥΡΩ 5.500.EΡΓΑΣΙΑ ΧΕΙΡΟΣ 200%!τιποτα με μηχανες.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:εφοσον ζω ,εχω και την αποκειστικη ευθυνη οσων φτιαχνω.οπου χτυπηθουν,επεμβαινω και τα διορθωνω.ολα κεντητα-σκαλιστα με παραδοσιακα γιαννιωτικα σχεδια.

enantios
17-06-10, 00:01
ΕΡΩΤΗΣΗ:εχω μπρουτζινα αντικειμενα...πως καθαριζονται;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:σε λεκανιτσα με νερο ,τα βουταω μεσα.στιβω ενα λεμονι μεσα στο νερο και τα αφηνω 5 λεπτα.τα βγαζω και τα σκουπιζω.ΛΑΜΠΟΥΝ.....

enantios
17-06-10, 10:44
ασημενιο κομπολογι με χαντρες απο χαυλιοδοντα ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΜΑΜΟΥΘ!σας ερχεται με την εγγυηση οτι οι χαντρες ειναι γνησιες.ΕΥΡΩ 1000.
σημειωση:αυτα τα ειδη ειναι φρου-φρου κι αρωματα.σκεφτειτε καλα πριν αποφασισετε.αν αγορασω τις χαντρες δε μπορω να σας επιστρεψω τα χρηματα σας,αν μετανιωσετε!

enantios
17-06-10, 13:16
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:ΤΟΝ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΤΑ ΣΚΕΥΗ ΕΠΑΝΩ-ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ΟΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ!

enantios
17-06-10, 20:24
1.ΕΧΩ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΛΕΦΑΝΤΟΔΟΝΤΟ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:το ελεφαντοδοντο και το κοκκαλο πιανουν απο πανω μια κιτρινιλα.ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΗ:ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΤΕ.αν ομως εσεις επιμενετε ,καθαριζονται σε ειδικη βουρτσα που δεν τρωει το ελεφαντοδοντο η το κοκκαλο.τετοια βουρτσα υφασματινη διαθετουν τα εργαστηρια αρχυροχοιας.
2.ποσο εχει το ελεφαντοδοντο ως υλικο;ΑΠΑΝΤΗΣΗ:3 ευρω το γραμμαριο.ομως,επειδη δεν ειναι χρηματιστηριακο ειδος,μπορεις να βρεις και φθηνοτερα(απο ιδιωτες που πουλανε εξ αναγκης).
3.το ελεφαντοκοκκαλο ειναι ιδιο με το ελεφαντοδοντο;ΟΧΙ.το ελεφαντοδοντο ειναι απειρως καλυτερο(προερχεται απο τους χαυλιοδοντες).το ελεφαντοκοκκαλο προερχεται απο τη σπονδυλικη στηλη.
4.πως τα ξεχωριζω;το ελεφαντοδοντο εχει αχνες ραβδωσεις.το ελεφαντοκοκκαλο οχι.

enantios
17-06-10, 20:33
5.τι ειναι το κεχριμπαρι;ειναι ρετσινι πευκου απολιθωμενο.καταπλακωθηκε πριν εκατομμυρια χρονια.
ποσο εχει το κεχριμπαρι ως υλικο;3 ευρω το γραμμαριο.τοσο εχει το ΑΤΟΦΙΟ ΚΕΧΡΙΜΠΑΡΙ.ομως υπαρχει και το πρεσσαριστο κεχριμπαρι και η κεχριμπαροσκονη.ειναι ομως κατωτερα ποιοτικως.καμια σχεση με το ατοφιο.
6.ποιες ποικιλιες κεχριμπαριου υπαρχουν;το μελι-κλασσικο κεχριμπαρι,το πρασινο της λατινικης Αμερικης και το βασιλικο που ασπριζει ελαφρα.επισης υπαρχει το κεχριμπαρι Βαλτικης,που ονομαζεται κεχριμπαρι μωσαικο γιατι εχει διαφορα χρωματα στην ιδια χαντρα.
7.τα παλια κεχριμπαρια των παπουδων μας γιατι δεν υπαρχουν σημερα;γιατι δεν ξερουμε με ποια προσμειξη τα εφτιαχναν.ειχαν εναν καμπανιστο-διαπεραστικο-υπεροχο ηχο.

enantios
17-06-10, 20:46
τι ειναι το φατουραν;ακουμε οτι ειναι καλο και πανακριβο υλικο.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:ειναι μια μαλακια και μιση.βακελιτης με κεχριμπαρι σε αναλογια.ΜΑΚΡΙΑ.ειναι φυκι με μεταξωτη κορδελλα.μυθος χωρις κανενα περιεχομενο.αν αγορασατε η αγορασετε ,κλαψτε και τα χρηματα σας.

morgan
24-06-10, 17:36
ερωτηση.
γιατι λενε οτι στο ναυπλιο εχει τα καλυτερα κομπολογια, αφου τα καλυτερα τα εχει ο φιλος ΕΝΑΝΤΙΟΣ???

κομπολογαδες του κοσμου ενωθειται και ελατε να κοντραρουμε σε ομορφια τα κομπολογια μας ...εσεις με τα ελεφαντοδοντα και τα κεχριμπαρια βαλτικης ...και εγω με το γιαννιωτικο κομπολοι του φιλου εναντιου που μολις παρελαβα!

φιλε γιωργο σε ευχαριστω και δημοσια για το πανεμορφο κομπολοι που κραταω στα χερια μου αυτην την στιγμη.

διονυσης

Vinyl Break
24-06-10, 17:59
Στο Ναύπλιο παίζει μάρκετινγκ, έχει ένα μουσείο κομπολογιού* ο τύπος, έδωσα 500 δραχμούλες εισιτήριο προ δεκαπενταετίας και το πιο φθηνό απ τον κουβά κόστιζε 2000. Πολλά λεφτά τότε, είχε και των 100.000, δεν θυμάμαι τι υλικά είχε..
Εχει γράψει και κάνα δυό βιβλία για τα κομπολόγια που κυκλοφορούν σ όλη την Ελλάδα και του κάνουν έμμεση διαφήμιση....

*Το μουσείο πάντως άξιζε, είχε μέχρι θιβετιανά χιλιετίας, είχε σκάσει λεφτά ο τύπος για τη συλλογή

enantios
24-06-10, 18:02
ευχαριστω πολυ φιλε μου Διονυση!να εχεις υγεια πανω απο ολα...

morgan
24-06-10, 23:14
Στο Ναύπλιο παίζει μάρκετινγκ, έχει ένα μουσείο κομπολογιού* ο τύπος, έδωσα 500 δραχμούλες εισιτήριο προ δεκαπενταετίας και το πιο φθηνό απ τον κουβά κόστιζε 2000. Πολλά λεφτά τότε, είχε και των 100.000, δεν θυμάμαι τι υλικά είχε..
Εχει γράψει και κάνα δυό βιβλία για τα κομπολόγια που κυκλοφορούν σ όλη την Ελλάδα και του κάνουν έμμεση διαφήμιση....

*Το μουσείο πάντως άξιζε, είχε μέχρι θιβετιανά χιλιετίας, είχε σκάσει λεφτά ο τύπος για τη συλλογή

καλησπερα, το μουσειο αξιζει οντως να το δει καποιος, αλλα να αγορασει ειναι απαγορευτικο γενικοτερα ολο το ναυπλιο.
χαρακτηριστικο συμβαν σε τοπικο μαγαζι.. παλια σε μια εκδρομη μου. ειδα ενα κομπολοι σε τοπικο μαγαζι, μοναδικο για εμενα τοτε, ρωτησα τιμη και μου ειπε 750 ευρω, του ζητησα να μου κανει κατι καλυτερο , αλλα με προφαση αυτος οτι ειχε πολυ δουλεια επανω του και οτι ηταν μονο 3 στην ελλαδα δεν μου εκοβε παρα 20 ευρω. τον επισκεπτομουνα επι 3 ημερες που εμεινα εκει και το χαζευα , του ξαναζητησα δευτερη τιμη και ηταν η ιδια.

πριν 2 μηνες το αγορασα απο κομπολογαδικο του κεντρου τελικα.
αρχικη τιμη 530 ευρω και μου εκανε τελικα μου το αφησε 450. ακομα μου ειπε οτι δεν ειναι μονο 3 τεμαχια αλλα πολυ παραπανω γιατι καμμια 10αρια ειχε πουλησει αυτος μονο.

αυτο ειναι το κομπολοι για το οποιο λεμε, ελεφαντοδοντο μια χαντρα μεσα σε αλλη. χωρις κοψιμο για να περασει παρα μονο σκαλισμα απο τις τρυπες περιμεντρικα.
μαλλον φυλακισμενος το εχει φτιαξει γιατι μονο εκει εχεις τοσο πολυ χρονο ωστε να σκαλισεις ασταματητα χχαχα

tilaps
29-06-10, 17:30
...φτιαχνω χειροποιητο ασημενιο δισκο 925 βαθμων...
Με αφορμή αυτό θα ήθελα να κάνω μία τεχνική ερώτηση - αν γνωρίζετε - αφού είστε ασημουργός:
Από ποια περίπου χρονολογία (ή εποχή) άρχισε να χρησιμοποιείται η σφραγίδα 925 στα ασημένια αντικείμενα..?

Και το ρωτάω γιατί έχω κάποιο παλιό μικρό ασημένιο στρογγυλό κουτί στα χέρια μου (θήκη ίσως?) που δείχνει χειροποίητο (έχει στο καπάκι του γράνες, στριφτάρια, κλπ) αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω την ηλικία του. Εχει σφραγίδα 925 στην βάση του (με απλή, και όχι καλλιγραφική γραφή) και τίποτε άλλο. Δεν γνωρίζω ούτε προέλευση ούτε χρονολογία κατασκευής. Στα χέρια μου ήρθε προ εικοσαετίας περίπου και ήταν ήδη βρώμικο και κατάμαυρο (όταν το ψιλοκαθάρισα είδα την σφραγίδα και κατάλαβα ότι ήταν ασήμι).

Μπορούμε να βγάλουμε κάποια άκρη ή έστω κάποιο χοντρικό συμπέρασμα για την εποχή του, μόνο από την σφραγίδα..?

enantios
29-06-10, 20:41
αγαπητε κυριε,σας παρακαλω να βαλετε φωτο ολο το αντικειμενο.βλεποντας το θα καταλαβω τη δεκαετια που κατασκευαστηκε.
οι σφραγιδες μπαινουν απο την αρχη του εικοστου αιωνα και μετα.η σφραγιδα 925 ειναι η πλεον συνηθης,γιατι το καθαρο ασημι(999) ειναι σαν βουτυρο και δε δουλευεται ευκολα.το χρησιμοποιουμε μονο σε εικονες και σκευη διακοσμητικα(που δε θα χρησιμοποιηθουν ποτε).ευχαριστω πολυ.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΤΟ ΑΣΗΜΙ 925 STERLING SILVER EINAI H ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗΣ.

tilaps
01-07-10, 14:31
Προσωπικά θεωρώ -και προτιμώ- το 950 σαν καλύτερο του 925, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα (δεν εννοώ ως προς την καθαρότητα αλλά ως προς την χρήση του κατά την επεξεργασία, αλλά και για το πατινάρισμα που πιάνει με το πέρασμα του χρόνου).

Ανεβάζω και μία φωτογραφία του κουτιού για να το δείτε και να μου πείτε μια γνώμη.
Διαστάσεις:

- Διάμετρος βάσης = 40,80 mm
- Υψος μόνο της θήκης = 14,00 mm
- Συνολικό ύψος (μαζί με το καπάκι & την σαρνιέρα) = 22,80 mm

Στο κέντρο έχει καρφωμένο μικρό σμαράγδι χαμηλής αξίας (απ' όσο μπορώ να διακρίνω τουλάχιστον).

enantios
01-07-10, 14:47
αγαπητε κυριε,το τοποθετω στη δεκαετια του 30.η δουλεια του ειναι αυστηρα χειροποιητη,αλλα χοντροκομμενη...πιθανον να ειναι μπιζουτιερα.το σμαραγδακι-οσο βλεπω-εχει καλο χρωμα.μου φαινεται Κολομβιας.δεν ξεχωριζω τη διαυγεια του.δεν ξερω αν βοηθησα...

tilaps
01-07-10, 15:01
...δεν ξερω αν βοηθησα...
Πολύ, και σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γι' αυτό! :)

enantios
01-07-10, 15:05
να ειστε καλα...

tilaps
01-07-10, 15:17
...πιθανον να ειναι μπιζουτιερα...
Αν ήταν λίγο πιο κοντό, θα υπέθετα ότι μπορεί να ήταν και θήκη για πεντόλιρο/α - και όντως, ενδεχομένως να είναι φτιαγμένο για τέτοια χρήση (λόγω διαμέτρου το λέω περισσότερο). Φυσικά έχουν χαθεί με το πέρασμα του χρόνου τα εσωτερικά του βελούδα κλπ, και έχει μείνει μόνο το ασημένιο κουτί.

Υπάρχει τέτοια περίπτωση, τι λέτε..?

enantios
01-07-10, 15:42
δε το θεωρω απιθανο...παντως κρατηστε το ,ειναι καλο κοματι....

enantios
02-07-10, 21:35
καντε δωρα στους φιλους σας απο ασημι 925 βαθμων!με ενα μηνυμα σας φτιαχνω οποιοδηποτε δωρακι στην τιμη που θα παρετε μια τουρτα!
μπρελοκ,κομπολογια,σκουλαρικια,βραχιολακια,κολιε,μ ενταγιον,σταυρους...
με ενα μηνυμα σας σας λεω τι εχω και την τιμη.επιστροφη χρηματων αν δεν ενθουσιαστειτε...αυτο το χρηματα δεν επιστρεφονται-δεν το καταλαβα ποτε...

enantios
13-07-10, 17:15
1.και τωρα ασημενια κομπολογια με χαντρες κερατο 30 ευρω!
2.ΓΝΗΣΙΟ ΚΟΡΑΛΙ 100 ΕΥΡΩ!οχι ριζα κοραλιου....ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΚΟΡΑΛΙΟΥ!
3.ΝΕΦΡΙΤΗΣ:50 ΕΥΡΩ!πολυ δυσκολη-πανεμορφη πετρα!
4.ματι τιγρης:40 ευρω!
ολα τα κομπολογια πληρως ασημενια !κορδονι ΜΕΤΑΞΩΤΟ!
ΚΑ ΤΩΡΑ:ΚΟΜΠΟΛΟΓΙ ΜΕ ΜΥΡΩΔΑΤΟ ΛΙΒΑΝΙ:45 ΕΥΡΩ!

enantios
19-07-10, 13:42
1.ΚΟΜΠΟΛΟΓΙ ΜΕ ΠΕΡΙΤΕΧΝΕΣ ΜΠΙΛΙΕΣ-ΑΣΗΜΕΝΙΕΣ ΜΕ 1,5 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ!ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ!ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΜΠΟΛΟΙ!
2.ΒΡΑΧΙΟΛΙΑ ΑΛΥΣΙΔΩΤΑ -ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ-ΤΕΛΕΙΑ ΜΕ 1,5 ΕΥΡΩ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ!ΤΕΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΕΙΡΟΣ!ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΑΥΛΑΝΔΗΣ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ...ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΑΣ!
3.ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΠΡΕΛΟΚ:20 ΕΥΡΩ!
επισης φτιαχνω οποιοδηποτε σχεδιο μου ζητηθει-αρκει να δω φωτο...σε οτιδηποτε θελησετε!
4.κομπολοι με στελεχος κοραλιου(κοκκινο) 100 ευρω!υπερβαρυ !πανω απο 250 γραμμαρια...

akis1
20-07-10, 19:59
4.κομπολοι με στελεχος κοραλιου(κοκκινο) 100 ευρω!υπερβαρυ !πανω απο 250 γραμμαρια...

Να έβαζες και μερικές φωτογραφίες να τα βλέπαμε..

enantios
20-07-10, 21:09
ευχαριστως,αγαπητε κυριε,σου στελνω ενα ...αν σας αρεσει,το κρατατε...
ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ...σας ευχαριστω παρα πολυ.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΔΩΡΟ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΣΗΜΙ.ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΦΟΥΝΤΑ.

enantios
04-08-10, 21:02
δυο νεες προσφορες:
1.ΚΟΜΠΟΛΟΙ ΒΙΝΥΛΙΟ(ΚΟΚΚΙΝΟ-ΑΣΠΡΟ):50 ΕΥΡΩ
2.ελεφαντοΚΟΚΚΑΛΟ:60 ΕΥΡΩ.
ολα τα στοιχεια ασημενια.μεταφορικα δικα μου.δωρο τα αρχικα σας σε ασημι στη φουντα.
ΠΡΟΣΟΧΗ:ελεφαντοκοκκαλο-ΟΧΙ ΕΛΕΦΑΝΤΟΔΟΝΤΟ!