PDA

Επιστροφή στο Forum : νομισμα η θανατος!

enantios
02-11-09, 21:50
αγαπητοι μου φιλοι,ειναι που ειναι τα ελληνικα νομισματα υπερεκτιμημενα,ας μη βλεπουμε και τετοια γιατι κινδυνευουμε απο καρδια!ειναι δυνατον να αγορασει κανεις παλιονομισμα ασημενιο ελληνικο στην ιδια τιμη που θα αγοραζε 12 χρυσες λιρες;κι αν βρεθει σε αναγκη τι θα κανει;θα παρει σβαρνα μια βραδια ολες τις συνοικιες μπας και ανακαλυψει ετοιμοθανατο συλλεκτη εξαιτιας της ελλειψης του εν λογω νομισματος;και γιατι να μη βαλει αλλα τοσα να αγορασει οικοπεδον ευαερον και ευηλιον;για να αγοραστει τετοιο νομισμα θα πρεπει να ισχυσει το:νομισμα η θανατος!εμεις οι ελληνες νομιζουμε οτι αμα βγαλουμε μια σειρα βγαλαμε το ΘΕΟ και το φεραμε στη γη!η υπερβολη μας δεν εχει κανενα οριο...

epop
02-11-09, 22:22
νομιζω οτι στο νομισμα που εννοεις αγαπητε Γεωργιε ο πωλητης εχει κανει λαθος και εβαλε 2 παραπανω μηδενικα.Και το λεω σοβαρα δεν κανω πλακα

STEL2
02-11-09, 23:01
Εγώ πάλι, δεν μπορώ να υποθέσω οτι αναφέρεται κάπου συγκεκριμένα (άλλο οι υποθέσεις, και άλλο τα λεγόμενα), αλλά το όλο σου σκεπτικό ειναι λάθος αγαπητέ Γεώργιε, και αυτό γιατί προφανώς δεν εχεις ασχοληθεί με τα Ελληνικά νομίσματα

Κατ' αρχήν, τα Ελληνικά νομίσματα δεν ειναι υπερτημημένα (εκτός ίσως κάποιων δύσκολων και σπάνιων κομματιών)...ΗΤΑΝ.., τώρα πια δεν ειναι

Δεύτερον, ενα νόμισμα που μπορεί να υπάρχουν 30-40 κομμάτια σε τέτοια κατάσταση ολα κι ολα πάνω στον πλανήτη, σαφώς και ειναι ακριβώτερο απο 12 ψωρολίρες, που τις βρίσκεις ανα πάσα στιγμή, και φυσικά δεν ειναι παλιονόμισμα

Τρίτον, ενα τέτοιο νόμισμα απευθύνεται σε κάποιους που μπορεί να εχουν κάμποσαευάερα οικόπεδα, και ισως δεν ενδειαφέρονται να αγοράσουν άλλο

Οπότε, επέτρεψέ μου οτι ειναι λαθος ο χαρακτηρισμός, νόμισμα ή θάνατος

Εμπάς περιπτώσει, στην πανελλήνια νομισματική ενωση, δημοπρατείται τον επόμενο μήνα, ταλληρο του 1873 Proof ESSAI, με τιμή ξεκινήματος 50 χιλιάρικα

Πολλά? για μένα και για σένα ναι.., αλλά οχι για κάποιους άλλους

Ή μήπως ήταν καλύτερα τα μαχαιράκια και κουταλάκια του Γεωργίου Α' , που δημοπρατήθηκαν πρίν 2 χρόνια στο Λονδίνο απο τον οίκο Cristies, αντι για κάποιες χιλιάδες ευρώ ?

zampias
02-11-09, 23:46
Καλησπερα σε ολους.ΑΝΑΡΓΥΡΕ εγω νομιζω οτι δεν εχει κανει λαθος τα μηδενικα απλα απευθυνεται σε καποιους που μπορουν να δωσουν τοσα χρηματα.ΣΤΕΛΙΟ νομιζω οτι ο Κ.ΓΙΩΡΓΟΣ δεν ηθελε να γραψει [παλιονομισμα] αλλα ΠΑΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ γιατι ετσι αλλαζει ολη η εννοια της γραφης του κειμενου.Ετσι νομιζω εγω.

enantios
02-11-09, 23:53
εχεις απολυτο δικαιο αγαπητε κυριε.απλα ξεχασα να χωρισω τις λεξεις.παντως ,ειλικρινα,βρισκω πολυ υπερβολικη μια τετοια τιμη.μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

STEL2
03-11-09, 00:09
εχεις απολυτο δικαιο αγαπητε κυριε.απλα ξεχασα να χωρισω τις λεξεις.παντως ,ειλικρινα,βρισκω πολυ υπερβολικη μια τετοια τιμη.μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

Αγαπητέ Γεώργιε, ξαναλέγω οτι μίλησες γενικά, και οπως προείπα, το σκεπτικό σου ειναι λάθος, οχι κάποιο συγκεκριμένο νόμισμα

STEL2
03-11-09, 02:11
Για να δείξω το μέγεθος ορισμένων Ελληνικών νομισμάτων, πιστεύω (προσωπικά), οτι δίφραγκο του 1868 ακυκλοφόρητο κάνει 2000-3000, του 1883 πάνω απο 5000-6000 κλπ

deleted_member
03-11-09, 09:17
Τωρα που ξεκαθαριστηκε η γραφή του κυριου Γιωργου ως προς το παλιο- νομισμα ας μας εξηγησει καποιος αλλος τι σημαινει <ψωρολιρες> και ας ρωτησει τον πατερα του ή τον παπου του ποσες λιρες ειχαν καποτε στην κατοχη τους ή με ποσες λιρες συναλλασονταν στα παλια χρονια οταν η δραχμη για τον Ελληνα δεν ειχε καμια αξια, δεν την εμπιστευοταν κανενας και ολοι κοιτουσαν οι συναλλαγες τους να γινετε με το ποιο σταθερο νομισμα που υπηρχε ποτε!!Θεωρω απαραδεκτο και προσβλητικο των χαρακτηρισμο αυτόν και το εκφραζω δημοσια........... Συγνωμη αγαπητε Γεωργιε για την παρεμβαση δεν αναγραφω τιποτε αλλο απλα εκφραζω τον αποτροπιασμο μου στα γραφωμενα που διαβασα και ηθελα να γραψω δημοσια οτι δεν εχουν ολοι το σκεπτικο που μετεφερε ο συγκεκριμενος χρηστης.......

morgan
03-11-09, 10:10
φιλε κ γιωργο (enantios) και κατα την δικη μου γνωμη εχεις αδικο στο συγκεκριμενο θεμα, απλα ειναι αυτο που προανεφερε ο στελιος . οτι καποια ελληνικα νομισματα δεν εχουν τιμη!! ειχα την χαρα να δω ενα 2δραχμο 1883 πιστοποιημενο ms-66 ενος φιλου συλλεκτη. τωρα αυτο το νομισμα πραγματικα δεν εχει τιμη και θα χρειαστεις ενα μασουρι λιρες να το αγορασεις αν τον πεισεις ποτε να στο πουλησει. το δικιμιο που λεει ο στελιος ειναι μοναδικο , εχει να βγει σε δημοπρασια γυρω στα 20 χρονια βαση δεδομενων την Π.Ν.Ε.
αν καποιος ειναι τετοιου βεληνικους συλλεκτης θα τα δωσει για τον απλο λογο οτι ισως ξαναπωληθει τετοιο νομισμα σε αλλα 20 η 30 χρονια, αλλα λιρες θα πουλαει καθε μερα η τραπεζα ακομα και σε μασουρια αν θες!!

STEL2
03-11-09, 11:04
Χαίρομαι Διονύση που συμφωνείς με τα λεγόμενά μου. Το μοναδικό δίφραγκο του '83 που λές, αν και δεν τόχω δεί λόγω απόστασης, ξέρω σε ποιόν ανήκει. Πολύ γερός συλλέκτης !
Μερικοί τέτοιοι συλλέκτες, και οχι μόνο, εχουν συμβάλλει πολύ στον επαναπατρισμό των Ελληνικών νομισμάτων !

Το ίδιο θα μπορούσε να εχει γίνει και στα αρχαία.., αλλά αυτό ειναι μια αλλη μεγάλη θλιβερή ιστορία

deleted_member
03-11-09, 11:05
Αγαπητε Διονυση θα κανω μια παρεμβαση και στα δικα σου γραφομενα!!Αυτη την στιγμη βλεπω να γινετε ενας παραλληρισμος των κοινων Λιρων με ενα νομισμα αρκετα σπανιο της Ελληνικης περιοδου!!Γιατι τοτε να μην κοιταξουμε και μια λιρα που αποτελει σπανιοτητα να δουμε ποσο κανει??για πες εσυ που ασχολησε με λιρες μια ακυκλοφορητη λιρα του 1817-1818 ποσο λες οτι κανει?? Καλο θα ειναι να μην κοιταμε ανομια πραγματα και καταστασης...... Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα και εσυ που πουλας Λιρες θα πρεπει να το ξερεις καλυτερα!!Για τους απλους χρηστες που δεν ξερουν πολλα επισυναπτω μια λιρα του 1818 σε χαλια κατασταση η οποια πουλιετε αυτον τον καιρο απο μεγαλο οικο του εξωτερικου εναντι του ποσου 1700 ευρω!!Ο ιδιος οικος πριν μερικους μηνες ειχε πουληση μια AU50 (σχεδον ακυκλοφορητη) με 25.000 ευρω!! Μην μπλεκουμε λοιπον κοινες κοπες με σπανιοτητες....... Φιλικα hrakleiotis

morgan
03-11-09, 12:35
Αγαπητε Διονυση θα κανω μια παρεμβαση και στα δικα σου γραφομενα!!Αυτη την στιγμη βλεπω να γινετε ενας παραλληρισμος των κοινων Λιρων με ενα νομισμα αρκετα σπανιο της Ελληνικης περιοδου!!Γιατι τοτε να μην κοιταξουμε και μια λιρα που αποτελει σπανιοτητα να δουμε ποσο κανει??για πες εσυ που ασχολησε με λιρες μια ακυκλοφορητη λιρα του 1817-1818 ποσο λες οτι κανει?? Καλο θα ειναι να μην κοιταμε ανομια πραγματα και καταστασης...... Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα και εσυ που πουλας Λιρες θα πρεπει να το ξερεις καλυτερα!!Για τους απλους χρηστες που δεν ξερουν πολλα επισυναπτω μια λιρα του 1818 σε χαλια κατασταση η οποια πουλιετε αυτον τον καιρο απο μεγαλο οικο του εξωτερικου εναντι του ποσου 1700 ευρω!!Ο ιδιος οικος πριν μερικους μηνες ειχε πουληση μια AU50 (σχεδον ακυκλοφορητη) με 25.000 ευρω!! Μην μπλεκουμε λοιπον κοινες κοπες με σπανιοτητες....... Φιλικα hrakleiotis

δεν μπλεκω τις απλες κοπες με σπανιοτητες, απαντω στο τοπικ του εναντιου που φερει ως μετρο συγκρισης ενα σπανιο ελληνικο με χρυσες λιρες.
οταν λεω χρυσες λιρες εννοω τις κοινες κοπες που εχουν τρεχοντα τιμη, +/- δελτιου τραπεζης. οσο για τις σπανιοτητες ποτε δεν τις κυνηγησα σε λιρες γιατι σε μια ενδεχομενη μεταπωληση κανεις δεν στην πληρωνει στην ελλαδα,
ενω ενα ελληνικο σπανιο παντα θα βρεθει καποιος να στο πληρωσει σαν -λιρα-!

πχ. κερδισα σε δημοπρασια ενα λεπτο κρητης 1901 ms-66 RD , μια εβδομαδα μετα δεχτηκα προσφορα απο τον δευτερο bidder, με +50 ευρω για να του το δωσω. αλλα δυχστυχως δεν προκειτε ποτε να το αποκτησει γιατι εγω εκλεισα τρυπα στην συλλογη μου. αυτο εννοω οτι καποια ελληνικα high grade πληρονωνται με μασουρια λιρες,
ενω αν ειχα παρει 2 λιρες κοινες (γιατι σχεδον τοσο το πληρωσα) δεν θα μου εδεινε κανεις 50 ευρω παραπανω σε 2 εβδομαδες.μιλαμε παντα για τις λιρες οπως προειπες που καναν συναλλαγες οι προγωνοι μας,κοινες

morgan
03-11-09, 12:40
Χαίρομαι Διονύση που συμφωνείς με τα λεγόμενά μου. Το μοναδικό δίφραγκο του '83 που λές, αν και δεν τόχω δεί λόγω απόστασης, ξέρω σε ποιόν ανήκει. Πολύ γερός συλλέκτης !
Μερικοί τέτοιοι συλλέκτες, και οχι μόνο, εχουν συμβάλλει πολύ στον επαναπατρισμό των Ελληνικών νομισμάτων !

Το ίδιο θα μπορούσε να εχει γίνει και στα αρχαία.., αλλά αυτό ειναι μια αλλη μεγάλη θλιβερή ιστορία

τα αρχαια δεν με αφορουν πραγματικα στελιο γιατι ειναι τοσο ηλιθιος ο νομος που σε κανει να μην θες να μπλεχτεις,

οσο για τα καποδιστριες και μετα ειναι οντως μοναδικο να εχεις ενα πιστοποιημενο η μη με πολυ μικρο mintage,

προσφατα αγορασα ενα 100δρχ του 1935 ασημενιο, το δευτερο της συλλογης μου πιστοποιημενο αυτην την φορα 66αρι! το οτι υπαρχουν 500 και εγω εχω τα 2 με γοητευει περισσοτερο απο 2 μασουρια λιρες

deleted_member
03-11-09, 13:25
Διονυση ο καθενας δινει οσα λεφτα πιστευει οτι αξιζει να δωσει!!Και εγω εχω δωσει και συνεχιζω να δινω μεγαλα ποσα σε νομισματα Ελληνικα και Αγγλικα συνεχως διοτι ετσι μου αρεσει!!Ο κυριος Γιωργος εθεσε ενα ερωτημα που απασχολη πολλους συλλεκτες και ισως και να μην εχουν αδικο!!Παραδειγμα το 100δρχ του 35 που αγορασες.... (αν δεν κανω λαθος κανει γυρω στα 2000 ευρω διορθωσε με αν κανω λαθος) ..... Ο κυρ Γιωργος σκεφτετε και λεει (αν τον επιασα καλα) το αγοραζει καποιος και χωνει το χρημα!!Μεθαυριο του τυχαινει μια στραβη και θελει να το πουληση.... Θα βρει ΑΜΕΣΑ τον αγοραστη?? Θα παρει τα λεφτα του πισω στην χειροτερη ή θα του το φανε για ενα κομματι ψωμι?? Αυτο ομως το ρισκο το εχουν ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ που ασχολουντε με ολους τους τυπους νομισματων!!Ακομα και στα χρυσα!!(απ πρωτο χερι ξερεις και θυμασε περιπτωση που μπηκε εδω σαν σιφουνας σαρωσε τα παντα και μετα απο εξι μηνες γυρισε και τα πουλησε σχεδον μισοτιμης απο οτι ειχε αγοραση!!) Ο κυριος Γιωργος λοιπον σκεφτηκε και λεει --> Γιατι να δωσο 2000 ευρω για ενα ασημενιο και να μην αγορασω 12 λιρες που αμα μου τυχει η στραβη να παρω τα λεφτα μου πισω?? Εκεινη την ωρα αγαπητε Γεωργιε σκεφτεσε ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΑ και οχι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ!!Ο συλλεκτης συλλεγη και δεν σκεφτετε ποτε να πουληση!!Πρεπει λοιπον να γινει ενας διαχωρισμος μεσα στην καρδια του καθενος το ΤΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ειναι!!Υπαρχουν οι συλλεκτες που τα χωνουν και δεν τους ενδιαφερει το αυριο και υπαρχουν και οι συλλεκτες που τα χωνουν αλλα κοιτανε η αξια του μεταλλου που αγοραζουν να ειναι κοντα σε αυτα που δινουν ωστε να μην χασουν στο μελλον σε μια επικειμενη πωληση!!Σε οποιον τομεα και αν εβρισκομεθα σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να κατακρινουμε ή να κριτικαρουμε το ΠΑΘΟΣ του αλλου..... Μην ξεχναμε αυτο που ειπε ο Βολταιρος αν θυμαμε σωστα ----> Διαφωνο με αυτο που πιστευεις θα
Υπερασπιστώ ομως το δικαιωμα σου να το λες!!!
Και καταληγοντας θελω να πω στον Κυρ Γιωργο οτι αγαπητε απο την πλευρα σας πολυ σωστα το θεσατε..... Ναι για εσας τα λεφτα που ζητανε για καποια νομισματα ειναι πολλα!!Αλλα για καποιους αλλους ΟΧΙ !!Καποιοι αλλοι το βλεπουν αλλιως το βλεπουν σπανιοτητα και χωνουν χρημα να το αποκτησουν!!Δεν μπορεις εσυ,εγω ο ταδε ο δεινα να χωσουμε τοσο χρημα??Κατεβαινουμε σε κατασταση AU-VF-F-VG που να μπορουμε να το αποκτησουμε!!Αν παλι ουτε αυτα μπορουμε να τα διαθεσουμε στραφωμαστε σε αλλα νομισματα που μας αρεσουν και ξεχναμε την υπαρξη του εν λογω κομματιου!!Και αν αναφερομαστε σε συλλεκτικα που δεν μπορουμε να τα ακουμπησουμε ή δεν τα γουσταρουμε παντα μιλαμε με ευγενια για αυτα και δεν απαξιωνουμε την συλλεκτικοτητα τους ή την συλογή τους απο διαφορους απο αλλους χρηστες!! Φιλικα hrakleiotis

morgan
03-11-09, 13:38
ολα ειναι σχετικα, 100 του 1935 το πουλας αμεσα σε ενα καταστημα νομισματων στο κεντρο, για πλακα στα 16κατοσταρικα, επησεις για πλακα πουλας λιρες στην τραπεζα ελλαδο
για μενα οποιος σκεφτεται οτι αγοραζει και στοκαρει λιρες η ελληνικα ακριβα για δυσκολη στιγμη κακως κανει, αφηνει τα λεφτα του στην τραπεζα τα κλεινει για ενα εξαμηνο στο 3% (ξεφτιλα) και εχει παντα ετοιμο χρημα για να τον ζεστανει τις κρυες μερες του χειμωνα

STEL2
03-11-09, 16:55
τα αρχαια δεν με αφορουν πραγματικα στελιο γιατι ειναι τοσο ηλιθιος ο νομος που σε κανει να μην θες να μπλεχτεις,

οσο για τα καποδιστριες και μετα ειναι οντως μοναδικο να εχεις ενα πιστοποιημενο η μη με πολυ μικρο mintage,

προσφατα αγορασα ενα 100δρχ του 1935 ασημενιο, το δευτερο της συλλογης μου πιστοποιημενο αυτην την φορα 66αρι! το οτι υπαρχουν 500 και εγω εχω τα 2 με γοητευει περισσοτερο απο 2 μασουρια λιρες

Διονύση, για αυτον τον κολονόμο μιλάω, που δεν επιτρέπει στον καθένα μας, να εχει αρχαία..Ας τα επιτρέπανε, νάβλεπες για πότε θα επαναπατριζότανε ολα τα αρχαία που κατα κόρον κυκλοφορούν στο εξωτεικό...Anyway..:(

Oσο για τα 100άρικα του '35, εχε υπόψιν σου οτι κυκλοφορούν κάμποσα restrikes, καθότι οι μήτρες αυτές δεν ειχαν καταστραφεί, και εφυγαν κάποιο φεγγάρι, για αμερική μεριά

morgan
03-11-09, 17:18
Διονύση, για αυτον τον κολονόμο μιλάω, που δεν επιτρέπει στον καθένα μας, να εχει αρχαία..Ας τα επιτρέπανε, νάβλεπες για πότε θα επαναπατριζότανε ολα τα αρχαία που κατα κόρον κυκλοφορούν στο εξωτεικό...Anyway..:(

Oσο για τα 100άρικα του '35, εχε υπόψιν σου οτι κυκλοφορούν κάμποσα restrikes, καθότι οι μήτρες αυτές δεν ειχαν καταστραφεί, και εφυγαν κάποιο φεγγάρι, για αμερική μεριά

το γνωριζω στελιο αλλα τα ψευτικα εγω πιστευω οτι φενονται και απο την πατινα , ολα ειναι με φτιαχτη πατινα για να διχνουν παλαια. παντως τα 2 δικα μου τα εχω δειξει σε 5-6 γατουληδες για να εχω και μια τριτη γνωμη για την γνησιοτητα τους, το ενα μεν ειναι σε κουτι αλλα ποτε δεν ξερεις...
εχουμε δει και ψευτικα μεσα σε κουτι

STEL2
03-11-09, 17:28
Το κακό Διονύση, ειναι οτι βγήκαν απο τις ίδιες μήτρες, και πως να ξεχωρίσουν? Το μόνο ισως σημείο ειναι το αδύνατο χτύπημα που εχουν

STEL2
03-11-09, 17:31
Οσο για τις ψωρολίρες που ανέφερα, ειναι καθαρά υποκειμενική εκτίμηση, και τόπα σε συνάρτηση στα λεγόμενα του enantios, που τις αντιπαρέθεσε με κάποιο σπουδαίο(?) Ελληνικό νόμισμα..

Αν και πιστεύω, οτι αυτές απευθύνονται περισσότερο σε επενδυτές, παρά σε Συλλέκτες !

enantios
03-11-09, 18:29
ειλικρινα φιλοι μου ,πολυ διαφωτιστικες οι θεσεις σας!παντως,το εν λογω νομισμα,δεν ανηκει σε τοσο ειδικες κοπες οσο το 100αρικο 1935.μαλλον ενα κοινο νομισμα ειναι και εχει ιδια τιμη με το 100αρικο που αναφερατε.απο εκει πηρα αφορμη και μιλησα για υπερβολη.

STEL2
03-11-09, 18:47
Δεν μπορώ να κάνω υποθέσεις αγαπητέ Γεώργιε, σε ποιό νόμισμα αναφέρεστε, γιατί υπάρχουν πολλά καλά και ακριβά στο site !
Μήπως ομως ειναι ενα κοινό νόμισμα, αλλά ακυκλοφόρητο, για αυτό ζητάνε πολλά?

enantios
04-11-09, 09:04
αγαπητοι φιλοι,πριν γραψω οτιδηποτε ,εχω ενα σκοπο.αυτη τη φορα ο σκοπος μου ηταν η διαφυλαξη των αγοραστων απο τα απανια-σουπερ σπανια-υπερσπανια κ.τ.λ.
1.η μονη ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ενος νομισματος ειναι το μεταλλο του.
2.η συλλεκτικη αξια ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.ενας αγοραστης θα διαπιστωσει πανευκολα το εξης:οταν παει να αγορασει ενα σπανιο τοτε βρισκεται μπροστα σε μεγαλη αυστηροτητα προς τα πανω.σπεσιαλ νομισμα-υπερνομισμα-σπανιοτατο νομισμα...οταν θελησει να το πουλησει οι οροι αντιστρεφονται:δεν πουλιεται-υπαρχουν κι αλλα-υπαρχει κριση-θα μου μεινει...
ουδεποτε μασησα τα λογια μου.μακρια απο τετοια νομισματα!αυτο προτεινω στους αγοραστες.αλλιως θα κλαινε τα λεφτα τους(οι εξαιρεσεις απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα).
οποιος νομιζει οτι μια τετοια τιμη ειναι φυσιολογικη ,δεν εχει παρα να το χτυπησει!κι αν πιασει στα επομενα 100 χρονια αυτα τα λεφτα-το τηλεφωνο μου ειναι γνωστο.
ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ:ολα τα νομισματα ειναι σπανια οταν πατε να τα αγορασετε.
ολα τα νομισματα ειναι ευκολα οταν θελησετε να πουλησετε.
επειδη λοιπον λιγοι εχουν χρηματα για 100αρικα 1935...εσεις σκεφτειτε απλα αυτα που εγραψα.ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ!ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ!
φιλικοτατα...Γιωργος.ΙΩΑΝΝΙΝΑ.

STEL2
04-11-09, 11:18
Mε συγχωρείτε αγαπητέ Γεώργιε. αλλά εσεις δεν ομιλίτε για νομίσματα, αλλά για κοσμήματα

enantios
04-11-09, 14:40
σε περιοδους βαθιας υφεσης κ.κ.Στελιο νομισματα και κοσμηματα εχουν την ιδια ακριβως συμπεριφορα.πιεζομενο ολοενα και περισσοτερο το εισοδημα,αφηνει ολο και μικροτερο περισσευμα.οποιος αυτο δεν το κατανοησει θα αποτυχει.το μυστικο πλεον εχει μεταφερθει στη μειωση του κοστους-παραλληλα με την πολυ καλη ποιοτητα.
ξερεις πολυ καλα οτι οι τιμες των ελληνικων νομισματων ειναι ακομα ακριβες.αλλα ας αφησουμε την αγορα να κρινει.το συγκεκριμενο νομισμα δε θα πουληθει ποτε.κι αυτο το ξερουμε ολοι.και συμβαση με το χαρο να κανουμε να ζησουμε κορακοζωητοι αυτο εδω θα ειναι.
εκτος αν ο κ.κ.πωλητης συμμορφωθει προς τας υποδειξεις.

STEL2
05-11-09, 07:19
Πράγματι, οταν υπάρχει κρίση, και το εισόδημα συμπιέζεται ολοένα και περισσότερο, οταν τα εναπομείναντα ειναι ολοένα και λιγότερο , ή και καθόλου, τα χόμπυ, ή διασκέδαση, ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, ερχονται μοιραία, σε δεύτερη μοίρα !

Αυτό ειναι γεγονός !

Αυτό ισχύει, για την μεγαλύτερη μάζα που πληθυσμού......, εχω φτάσει στο σημείο, να βάζω κρητικό μονόλεπτο ακυκλοφόρητο του 1901, στα 49 ευρώ, και κανείς να μήν ενδειαφέρεται, που σε άλλες εποχές, πήγαινε 80-110 ευρώ, ή τάλληρο του όθωνα στα 120 ευρώ, που άλλες εποχές, κτύπαγε τα 2 κατοστάρικα, και πάνω

Διόβωλα, με 2-3 ευρώ, ουτε κάν χτυπιούνται, οταν σε άλλες εποχές, χτύπαγαν πάνω απο 10 ευρώ

Στον κόσμο δεν περισσεύει χρήμα, και ετσι το ενδειαφέρον μοιραία πέφτει

Ομως,
Αυτό συμβαίνει σε εύκολα, ή κοινά κομμάτια, και τα οποία απευθύνονται στον πολύ κόσμο

Ομως,

υπάρχουν και κάποια εξιδυκευμένα κομμάτια, που ειναι δύσκολα, ή σπάνια, που η τιμή τους δεν πέφτει..., αντιθέτως, ανεβαίνει, γιατί υπάρχει μια μειονότητα, που ενδειαφέρεται, και εχει το χρήμα, για αυτά

Παράδειγμα, η Alpha Bank, που εχει μιά απο τις μεγαλύτερες συλλογές αρχαίων στην Ελλάδα, που μετέχει σε δημοπρασίες του εξωτερικού, δαπανόντας αστρονομικά ποσά, για απόκτηση κάποιων κομματιών

Μιά χελώνα, ή ενας στατήρας, που το μέτταλό τους δεν υπερβαίνει τα 2-3 ευρώ, φτάνει να πωλείται για χιλιάδες ευρώ !

Πρό καιρού, ειδα σε δημοπρασία του εξωτερικού, να πωλείται μονόλεπτο χάλκινο του καποδίστρια του 1830, που ήταν σπάνια πικοιλία στα 4.500 ευρώ..., και οταν λέω σπάνια πικοιλία, για να καταλάβετε, αυτή η πικοιλία, υπήρχε μόνο αλλο ενα κομμάτι, στο μουσείο Μπενάκη

Αυτό πόσο κάνει αγαπητέ Γεώργιε?..., αντικειμενική τιμή μεττάλου?

Για αυτό, ας μήν τα ισοπεδόνουμε ολα.., μήν τα βάζουμε ολα στο ίδιο καλάθι !

Φιλικά,
Στέλιος

enantios
05-11-09, 08:08
πολλες φορες φιλε μου κ.κ.Στελιο, μεσω της υπερβολης ,δειχνω το μετρο.οταν αγορασα το ασημενιο 100αρικο 1967 εδωσα 110 ευρω και οχι 10.απλα δειχνω οτι δεν πρεπει να παρασυρεται καποιος και, κυρια, να μη τσιμπαει σε σαπονοφουσκες.τυχαια ειπε ο κ.κ.Νεκταριος οτι μπηκαν δυο μηδενικα απο λαθος;χρειαζεται προσοχη.αυτο επισημαινω.μη νομισει κανεις οτι επειδη ενα νομισμα πωλειται στα υψη ,ειναι και θησαυρος.ειμαι συμφωνος,κατα τα αλλα,με τα γραφομενα σου.

enantios
05-11-09, 08:18
διοτι μπορει ενα νομισμα να ειναι σπανιο,προβλεπω ομως οτι τα σπανιοτερα νομισματα θα ειναι τα ευρω.φιλε μου κ.κ.Διονυση σου προτεινω μια καταπληκτικη συλλογη!ασε τα 100αρικα 1935 και μαζεψε 500αρικα ευρω.προσωπικα πολεμαω να φτιαξω το πρωτο...

morgan
05-11-09, 10:56
διοτι μπορει ενα νομισμα να ειναι σπανιο,προβλεπω ομως οτι τα σπανιοτερα νομισματα θα ειναι τα ευρω.φιλε μου κ.κ.Διονυση σου προτεινω μια καταπληκτικη συλλογη!ασε τα 100αρικα 1935 και μαζεψε 500αρικα ευρω.προσωπικα πολεμαω να φτιαξω το πρωτο...

φιλε γιωργο καλημερα, τα σπανιοτερα νομισματα θα καταντησουν τα ευρω το ξερω, το θεμα ειναι οτι αμα μπεις στο τριπακι των ευρω η συλλογη , σου γινετε εμονη και ποτε δεν τελειωνει..:) :)

οποτε μαζευουμε δραχμουλες και 500αρικα του 35 για τον εξης λογο, οτι αν μας πεταξουν απο την Ο.Ν.Ε. παλι στην δραχμουλα θα γυρισουμε χαχαχα τοτε μονο θα αποθυκευσω μασουραδες ευρω που θα εχουν παραπανω απο την ονομαστικη αξια χαχα

οσο για την την συλλογη των 500ευρων εχω μια πληρη σειρα με συνεχομενα νουμερα ολα unc καμια 30-40αρια δεσμιδες :surprise: :surprise: :bigsmile: :bigsmile:

enantios
05-11-09, 11:05
φιλε Διονυση εισαι απιθανος...