PDA

Επιστροφή στο Forum : το σημερινο Γυμνασιο-Λυκειο.

enantios
29-08-09, 14:06
αγαπητοι φιλοι,μια διευκρινιση.εφυγα απο την προηγουμενη συζητηση οχι γιατι με ειπε λαμογιο.μπορει και να ειμαι ποιος ξερει;προ καιρου με ειχε πει τσιμπουρι-παρασιτο.εφυγα γιατι με λεει Εβραιο με την εννοια της βρισιας.γιατι θελει επεκταση συνορων.προσωπικα αυτα τα λεω φασισμο -ρατσισμο.δηλωνω οτι δε θα ξανασχοληθω μαζι του.ας με βριζει οσο θελει.τελος.
θα ασχοληθω-χωρις να αφησω τον ΤΣΕΝΓΚΙΣ-με τη σημερινη δευτεροβαθμια εκπαιδευση.σκοπος μου να δειξω τα τρωτα σημεια της και να προτεινω λυσεις.οσοι εχετε παιδια και νιωθετε αγωνια γι αυτα,σας παρακαλω πολυ,να συμμετεχετε.ευχαριστω πολυ.

enantios
29-08-09, 23:05
φιλοι και μελη.
ολοι μας ζουμε καθημερινα τον ξεπεσμο της δημοσιας εκπαιδευσης.τα φροντιστηρια εχουν ανοιξει σε καθε γειτονια καλυπτοντας τις αδυναμιες του σχολειου.οι γονεις πληρωνουν πλεον αδρα την προοδο του παιδιου τους.απο την αλλη τα παιδια εχουν γινει οι σκληροτερα εργαζομενοι ελληνες,αφου αναγκαζονται να παρακολουθουν 10 η και 12 ωρες την ημερα μαθηματα.ποιος φταιει για το καταντημα του δημοσιου σχολειου;
θα μιλησω ειλικρινα,οπως παντα.δε θα βγαλω τους εκπαιδευτικους εξω μιας και τυγχανω εκπαιδευτικος.να ειστε σιγουροι οτι οτι θα τα πω ολα.γιατι,επιτελους,πρεπει να ξερετε.δε φταινε ομως μονο οι καθηγητες.υπαρχουν ευθυνες διασπαρτες παντου.οι μεγαλυτερες ομως των ευθυνων,κατα τη γνωμη μου,βρισκονται στην κεντρικη διοικηση.και ξεκινω....
ΛΕΙΠΕΙ Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ.
τι θα πει αυτο...εμεις οι εκπαιδευτικοι εχουμε στα χερια μας τα παιδια για 20 χρονια περιπου.αν ρωτησετε ομως τον δασκαλο,τον καθηγητη,το διδακτορα...,οποιονδηποτε εμπλεκεται στην εκπαιδευτικη διαδικασια,και του πειτε:πως θα πρεπει να ειναι το παιδι μετα απο 20 χρονια σχολειο;τι αρχες και ηθικες αξιες πρεπει να εχει;τι πρεπει να εχει μαθει καλα;ποιες ικανοτητες και ποιες δεξιοτητες πρεπει να εχει αναπτυξει σε αυτα τα χρονια;
κανοντας αυτη την ερωτηση θα εντυπωσιαστειτε.γιατι;γιατι θα παρετε εντελως διαφορετικες απαντησεις,ως επι το πλειστον συγκεχυμενες.δεν υπαρχει ενας μπουσουλας φιλοι μου.κι οταν λειπει η πυξιδα αρχιζει ο αυτοσχεδιασμος...καθενας δινει στο παιδι οτι αυτος θεωρει καλυτερο.υπαρχει ομως τελικος στοχος που να υπηρετειται με ΣΥΝΕΧΕΙΑ και ΣΥΝΕΠΕΙΑ;οχι.πως λοιπον θα εχουμε αποτελεσματα;αν ο καθενας αυτοσχεδιαζει μπορουμε να εχουμε αποτελεσμα;φανταστειτε μια επιχειρηση που ο καθενας θα κανει οτι θελει,οτι τον ευχαριστει,οτι αυτος πιστευει ως σωστο.προκειται να ειναι η να γινει ποτε ανταγωνιστικη;
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΜΕ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ:ΔΗΜΟΤΙΚΟ,ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ,ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.

deleted_member
30-08-09, 14:58
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Γεωργιε!!Η παιδεια στα σχολεια μας ειναι απολυτος ελειπης!! Καταρχην απο το τελος του γυμνασιου που το μυαλο των νεων καπου πηζει και αρχιζουν και σκεφτοντε (λιγο..) θα επρεπε να υπαρχει ενα μαθημα σχετικα με της χρυσες λιρες!! Αν δεν μαθουν οι νεοι μας την ιστορια της λιρας και πως θα της αποταμιευουν πως θα πορευτουν μετα στην κοινωνια?? Πως θα μαθουν να κανουν οικονομια και να αποκτησουν οικονομικη δυναμη και οικονομικη ανεξαρτησια?? Με την αδιαφορια που δειχνει το κρατος σε αυτον τον τομεα εχει παρει η νεολαια τον κατω δρομο που τους οδηγη να ξοδευουν τα οσα χρηματα τους δινει ο μπαμπας στα ναρκωτικα στα ποτα στα ξενυχτια και ολα τα συναφη!!Ενω αν υπηρχε αυτο το μαθημα στα σχολεια θα τους μαθαινε να επενδυουν σε λιρες και να εχτιζαν ενα γερό μελλον!! Δεν θελω να πω περισσοτερα διοτι και με αυτα που ειπα ηδη νευριασα για το χαλι που επικρατει στην παιδεια........

enantios
30-08-09, 21:26
το υπουργειο φιλοι μου,με μια σειρα νομων,οδηγησε στη φιλοσοφια της ησσονος προσπαθειας.και τι δεν εκανε για να μη μενει κανεις στην ιδια ταξη.περναει με το γενικο,με τον μεσο ορο των κυριων μαθηματων,με 114 απουσιες αδικαιολογητες και δικαιολογημενες,με 150 δικαιολογημενες....
αυτο το πνευμα περασε-δυστυχως-και σε μαθητες και σε καθηγητες.εμεις οι καθηγητες αρχισαμε προοδευτικα να βαζουμε βαθμους αβερτα.οι μαθητες το καταλαβαν αυτο και ελαττωναν σταθερα την προσπαθεια τους.ο ενας εσπρωχνε τον αλλο προς την κατευθυνση αυτη.θελει το υπουργειο να περναν ολοι;και γιατι οχι;σιγα-σιγα,χρονο με το χρονο,αφομοιωσαμε οι παντες αυτη τη λογικη.ο ωχαδελφισμος επεκρατησε στα σχολεια.μας βολεψε,βλεπετε,ολους.οι εκπαιδευτικοι κατεβαζαμε ταχυτητες,τοσο στην παραδοση του μαθηματος οσο και στη βαθμολογια.οι μαθητες αλλο που δεν ηθελαν!τα φορτωσαν κυριολεκτικα και τελειωσαν.οι γονεις βεβαια βολευτηκαν κι αυτοι.οι βαθμοι του παιδιου τους στα υψη!γιατι να παραπονεθουν;
αυτη η βαθμιαια και σταθερη πτωση εφερε τα πραγματα εδω που ειναι σημερα.ολα σαπισαν!ειλικρινα,αν μπορουσα να ζησω αλλιως θα ειχα παραιτηθει!δεχομαι να μαζευω και σκουπιδια.τουλαχιστον θα κανω κατι ωφελιμο.σε αυτο το σημειο εχω φτασει φιλοι μου.

STEL2
30-08-09, 21:38
Αν όντως ετσι ειναι τα πράγματα αγαπητέ φίλε Γεώργιε, που δεν το αμφισβητώ, τότε γεννάται το εξής ερώτημα
Γιατί χρειάζονται τα φροντηστήρια?
Αν ειναι ετσι, δεν θα χρειαζοταν?
Σωστά?

enantios
30-08-09, 21:44
βεβαια το κενο που δημιουργηθηκε στα σχολεια επρεπε να καλυφθει.ενταξει,περναμε ολοι ζαχαρη,τρεις λαλουν και δυο χορευουν,εκδρομες επι εκδρομων,καταληψεις επι καταληψεων,συνελευσεις επι συνελευσεων,συνδικαλιστικες αργιες-φτασαμε να κανουμε μαθημα 100 μερες το χρονο και ο κοσμος ολος!απο γνωσεις ομως;ποιος θα τις δωσει αφου το σχολειο το καναμε χαρβαλο μαντρι;ο δρομος για τα φροντιστηρια ανοιγε καθε μερα και περισσοτερο.οι ωρες πολλαπλασιαστηκαν.αυτο βολεψε και αρκετους συναδελφους που αρχισαν τη φαμπρικα των ιδιαιτερων.αντι να διδασκουν τα παιδια δωρεαν,αρχισαν να πλουτιζουν στην καμπουρα του κοσμακη ,που ο αμοιρος ηθελε το παιδι του να ανοιξει τα στραβα του.ετσι δημιουργησαν μια εκπαιδευτικη ΕΛΙΤ,η οποια ξεχωρισε αμεσως.να οι οικοπεδαρες,να οι αυτοκινηταρες,να τα ταξιδια,να οι διακοπες...πληρωνε εσυ φουκαρα γονεα.πληρωνε να παρεις ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ.αλλα ποιος να σου πει την αληθεια;και γιατι να στην πει;

enantios
30-08-09, 21:57
φιλοι μου καλοι,φτασαμε ετσι σε καθηγητες-εκπαιδευτικους τριων ταχυτητων:
1.αυτοι που παιρνουν 1500 ευρω γιατι δε μπορουν να παρουν αλλα.ειναι οι καθηγητες που κανουν τα λεγομενα δευτερευοντα μαθηματα.
2.αυτοι που παιρνουν 1500 ευρω ενω μπορουν να παρουν κι αλλα.ειναι αυτοι στους οποιους εχει μεινει τσιπα.
3.αυτοι που ουτε ξερουν ποσα παιρνουν.η συνηθης ερωτηση τους ειναι:ποιο οικοπεδο πουλιεται;
φυσικα,η τριτη κατηγορια,θησαυριζει και περναει ζωη χαρισαμενη...φουλ λεφτα και ολα μαυρα.κι αυτο γινεται εις γνωσιν του υπουργειου.μη νομιζετε οτι δεν ξερουν.ξερουν και παραξερουν.ομως το αφηνουν να σερνεται.στο κατω-κατω τα δικα τους παιδια τα εχουν εξασφαλισμενα....η μηπως οχι;

enantios
30-08-09, 22:15
φιλοι μου,εμεις οι εκπαιδευτικοι εχουμε ευθυνες.το γραφω κατηγορηματικα.ναι ,τις μεγαλυτερες ευθυνες εχει η κεντρικη διοικηση.και μεις ομως πρεπει να αναλαβουμε τις ευθυνες που μας αναλογουν.δε φτανει ο διαγωνισμος του ΑΣΕΠ απο μονος του.αν θελει το κρατος πρεπει:
1.πριν διοριστουμε να περναμε απο ψυχιατρικες εξετασεις.πως βαζεις καποιον αναμεσα σε παιδια;αν ειναι παιδεραστης,κομπλεξικος,ανωμαλος;
2.να αξιολογουμαστε καθε χρονο.να δινονται κινητρα στους καλους και αντικινητρα στους αδιαφορους.περιττο βεβαια να πω οτι η αξιολογηση ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ειναι ανεξαρτητη απο τις πολιτικες πεποιθησεις του εκπαιδευτικου.αν ειναι οι μεν να κυνηγουν τους δε καθε φορα που αλλαζει η κεντρικη εξουσια....ομως τοτε δεν ειμαστε για ευρωπη.για αφρικη ειμαστε.να ελεγχεται η επιστημονικη και μονο δουλεια καποιου...οχι το κομμα η ο πολιτικος χωρος στον οποιο ανηκει.αυτο,πιστευω,λεγεται ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.

enantios
30-08-09, 22:20
ελπιζω να σε καλυψα κ.κ.Στελιο...

STEL2
30-08-09, 22:29
Άλλο ρωτάω..,

εφόσον εχουν χαλαρώσει τα πράγματα, και δεν μένουν στην ίδια τάξη, και εφόσον οι καθηγητές βάζουν αβέρτα καλούς βαθμούς, ποιός ο λόγος να κάνουν φροντηστήρια?

enantios
30-08-09, 22:32
τα φροντιστηρια ειναι απαραιτητα γιατι δινουν τη γνωση που το σχολειο πια δεν τη δινει.οι πανελληνιες εξετασεις εχουν απαιτησεις.πως θα γραψει καλα ο μαθητης;

STEL2
30-08-09, 22:37
Αρα, μιλάμε για Γυμνάσιο και Λύκειο μόνο, αν κατάλαβα καλώς

enantios
30-08-09, 22:41
κ.κ.Στελιο αυτος ειναι ο χωρος μου.σε αυτον ζω και κινουμαι καθημερινα.βεβαια εχω αποψη και για το δημοτικο και το πανεπιστημιο.ομως ,πιστευω,καθενας ας μιλαει γι αυτο που ξερει καλα.

STEL2
30-08-09, 22:51
Οκ, κατανοητό.
Νόμιζα οτι η αναφορά σου, συμπεριλάμβανε και τα πανεπιστήμια

STEL2
30-08-09, 23:56
1) Με την τσίπα, δεν ζεί κανείς ! Αντιθέτως, με τα λεφτά , ναί !
2) Τι ειναι καλύτερο? η τσίπα, ή τα φράγκα? και γιατί?
3) Αν ειναι το πρώτο, εχουμε ακόμα ελπίδες?
4) Μας εκμεταλεύονται όσοι προβάλλουν τιν τσίπα, για να αποκτήσουν φράγκα?
5) Γιατί το 80% των ελλήνων, ψηφίζει τα 2 μεγάλα κόμμματα?
6) Αν δεν υπάρχει άλλη ζωή, γιατί να προτιμήσουμε την τσίπα, απο τα φράγκα?
7) Ποιός ειναι καλύτερος? Ο δρόμος της αρετής, ή της καλοπαίρασης?, και γιατί?
8)Να ζει κανείς, ή να μήν ζεί?

και

9) Υπάρχει ζωή ΠΡΙΝ τον θάνατο?

christos1968
31-08-09, 04:28
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΜΕ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΠΑΛΙ.
ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ. ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ...ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ, ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ, ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΧΟΡΗΓΕΙ Ο ΟΣΚ, ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ Ή ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ APO ΕΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ?
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ. ΙΣΩΣ ΜΑΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ. ΤΙ ΛΕΣ?:mad: :grrr:

enantios
31-08-09, 12:54
γεια σου φιλε Χρηστο.ο ΟΣΚ(ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ) ποτε δε σου λεει οχι.σου λεει στειλε μου τις ελλειψεις που εχεις και περιμενε.ομως περναει τοσος πολυς καιρος για να σου τα στειλει που,ειλικρινα,ξεχνας και το ποτε τα ζητησες.δυστυχως ο οργανισμος δε χρηματοδοτειται επαρκως.χωρις χρηματα τι να στειλει;η καλη διαθεση υπαρχει,τα χρηματα δεν υπαρχουν.
για τα φροντιστηρια φωναζω εδω και 20 χρονια.ξερεις πολυ καλα οτι ειμαι υπερ της ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.οι πλουσιοι ποτε δεν ειχαν προβλημα!ουτε ποτε θα εχουν!διαλεγουν τα καλυτερα κολλεγια,τα πληρωνουν και εχουν αυτο που θελουν.ο φτωχος λαος;δεν ειναι αμαρτια να κοβει απο την ποιοτητα ζωης του και να πληρωνει συνεχεια;γιατι να μη τα παρεχει ολα το σχολειο;γιατι και συ να μη μπορεις να πας 10 μερες με την οικογενεια σου καπου;αυτο με νευριαζει με την πατριδα.θελετε πατριδα κυριοι;ΣΥΜΦΩΝΟΙ!φτιαξτε την καμμια ωρα.να ζουμε και να ειμαστε περηφανοι γι αυτην.τι περηφανοι να ειμαστε τωρα;

enantios
31-08-09, 13:13
απο αυτη εδω τη γωνια κανω μια προταση.οποιος θελει ας τη στηριξει.οι διαγγραμμενοι-τιμωρημενοι του φορουμ να γυρισουν παλι.ο κ.κ.Κωστας και ο κ.κ.Χρηστος ειναι αξιολογοτατα προσωπα.ζωντανοι ανθρωποι ειμαστε,θα ξεφυγουμε και καπου!μπορει να γραψουμε και κατι παραπανω.ο ανθρωπος δε διορθωνεται με τιμωριες και ποινες(γνωμη μου).βρισκει το δρομο του μεσα απο το διαλογο και τη σωστη παραινεση.
προσωπικα ειχα συγκρουσθει καποιες φορες με τον κ.κ. Χρηστο.ομως η καθε φωνη ειναι απαραιτητη.ειναι απαραιτητη ακομη και με τα λαθη της.οποιος φιλοι μου,γραφει πολυ εκτιθεται.ειναι φυσικο να κανει λαθη.να προτιμησουμε λοιπον την τελεια νεκρα,να μη λεμε τιποτα για να μη γινονται λαθη;δεν το θεωρω αυτο σωστο.ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν ,κατα καιρους,εχω θιξει και γω με τη σειρα μου καποιον η καποιους.

STEL2
31-08-09, 13:34
Δυστυχώς, αγαπητέ Γεώργιε, ειναι κάποιοι που δεν τους αρέσει ο διάλογος, και η ανταλλαγή απόψεων

Μπαίνουν σε κάποιο θέμα, μόνο και μόνο, για να το διακομοδίσουν
Και ερωτώ :

Ξέρετε πόσους σωστούςχρήστες, εχει ενοχλήσει ολη αυτή η στάση?
Ξέρετε πόσοι θέλον να μπούν να γράψουν, και φοβούνται μήπως μπούν σε κάποια κόντρα με κάποιον που θα τους την χαλάσει?

Κοιτάξτε πόσοι εχουμε απομείνει, και πόσοι είμαστε παλιά, και βγάλτε συμπέρασμα

enantios
31-08-09, 17:26
ματαιοτης ματαιοτητων,τα παντα ματαιοτης...

laonikos6
31-08-09, 18:17
"Ουδείς βλακοδέστερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι Δάσκαλοι",

Εκπαίδευση είναι εκείνο που μένει όταν έχουμε ξεχάσει καθετί που μάθαμε στο σχολείο.
Ainstain

laonikos6
31-08-09, 18:21
Δυστυχώς, αγαπητέ Γεώργιε, ειναι κάποιοι που δεν τους αρέσει ο διάλογος, και η ανταλλαγή απόψεων

Μπαίνουν σε κάποιο θέμα, μόνο και μόνο, για να το διακομοδίσουν
Και ερωτώ :

Ξέρετε πόσους σωστούςχρήστες, εχει ενοχλήσει ολη αυτή η στάση?
Ξέρετε πόσοι θέλον να μπούν να γράψουν, και φοβούνται μήπως μπούν σε κάποια κόντρα με κάποιον που θα τους την χαλάσει?

Κοιτάξτε πόσοι εχουμε απομείνει, και πόσοι είμαστε παλιά, και βγάλτε συμπέρασμα

Στέλιο καλέ μου μίλα συγκεκριμένα μπας και καταλάβουμε κάτι

STEL2
31-08-09, 20:54
Στέλιο καλέ μου μίλα συγκεκριμένα μπας και καταλάβουμε κάτι

Οποιος εχει μάτια, βλέπει .., αγαπητέ Νικό-λαε

Τι να πώ?

Κάποιοι, επί μονίμου βάσεως, πηδάνε οποιοδήποτε σοβαρό θέμα ανοιχτεί εδώ, μόνο και μόνο, για να κάνουν την μαγκιά τους...Χαράς, την μαγκια δηλαδή..., αλλά τελος πάντων

Ενας σοβαρός χρήστης, που σέβεται τον εαυτόν του- και οχι μόνο- μπαίνει να διαβάσει πχ. για την Παλαιά Διαθήκη, που γράφει στον τίτλο..., και αντί για αυτό, διαβάζει, για αρχαίαους, για Καινές Διαθήκες, και για του κ..ου τα εννιάμερα, και δεν ξέρω γώ τί άλλο !

Ειναι σοβαρά πράγματα αυτά?
Ανοίγει ο ενάντιος, θέμα για την παιδεία, και μπαίνει ο άλλος και το γ.μά !
Παίρνει ανάποδες ο παλιόκοστας (δικαίως), χάνει την ψυχραιμία του, και δικαίως διαγράφεται

Εν ολίγοις, τόχουμε μαμήσει το φόρουμ
Ενας βούρδουλας χρειάζεται νάναι απο πάνω, για να μας συνεφέρει
Αλλά πούντος?

Σοβαροί λοιπόν χρήστες, που διαβάζουν ολες αυτές τις μαλ..ιες, την κάνουν με ελαφριά πηδηματάκια..., ξέρετε, υπάρχουν και άλλα φόρουμ,ΣΟΒΑΡΆ, που ασχολούνται πραγματικά με το αντικείμενο..., γιατί να μπεί ο άλλος εδω, και να χάσει τον χρόνο του?..., ε?

Κύριοι, πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας
Να είμαστε σωστοί απέναντι στούς άλλους, να αντιπαραθέτομε επιχειρήματα, σε κάτι στο οποίο διαφωνούμε, να μήν ειρωνεύμαστε και να προσβάλλουμε το διαφορετικό, για να αναπτυχθεί κάποιος σοβαρός διάλογος, με ανταλλαγές απόψεων, και να μπορέσουμε επιτέλους να ονοματιστούμε ΣΟΒΑΡΟ ΦΟΡΟΥΜ

Τι λέτε?
Θα τα καταφέρουμε?

deleted_member
31-08-09, 21:43
Στελιανε αν δεν ξερεις μην μιλας...... Ειναι πολλα που δεν ξερεις για την εν λογω καρτα.... Μαθετε λοιπον ολοι οτυι η εν λογω καρτα (διοτι καρτα καποιου ειναι που δεν εχει τα μπεσα μα μιλησει ΑΝΤΡΙΚΙΑ) απο την μερα που εμφανιστηκε μου εστελνε πριβε ενοχλητικα μηνυματα!!Στην αρχη τον αψηφησα και ειπα οτι θα του περασει!!Επειδη ομως περασαν τρεις μηνες υπομονης και τα μηνυματα συνεχιζονταν το θεμα εφτασε στην ηγεσια του sold το οποιο με την σειρα του του εκανε μια συσταση!!Χτες η εν λογω καρτουλα τολμησε να βγει και δημοσια νε με βρισει!!Λογικο ηταν να φαει τα μουτρα του!!Τωρα αν εχεις κοτσια και εσυ πες μου πως αναφερθηκε στο ονομα σου διχως να εχεις μιληση!!Και μολις αναφερθηκε το ονομα σου αμεσως μετα εγραψες να τον συγονταρεις!!Εγω Στελιανε ΜΑΖΙ σου δεν θελω να εχω πλεον παρτιδες !!Ενταξει?Και καλα θα κανεις να μην ασχολεισε και εσυ μαζι μου!!Γιατι εγω εχω μαθει να μιλω με τους ΑΝΤΡΕΣ καταμουτρα και τοι εχω να τα λεω στα ισια και οχι στα μουλωχτα!!Αυτα ειναι για (αντρακια) γυναικουλες!!Αυτα τα λιγα ειχα να πω για να μαθετε ολοι οτι μια διαγραφη για να γινει απο το sold γινετε δικαια και γινετε για να επικρατηση ηρεμια στο φορουμ απο ταραχοποια στοιχεια!!Δεν διαγραφει κανεναν η Ελενα με το πρωτο παραπτωμα και κανει και αρκετη υπομονη πιστευω σε πολλες περιπτωσεις!!Τωρα καποιες διαγραφες μελων που εγιναν και καποιες διαγραφες θεματων ολοκληρων καλο θα μας κανεις ΟΛΩΝ μας να σκεφτουμε πως να συμπεριφερομαστε εδω μεσα!!Το φορουμ ανηκει σε ολους ολοι εχουν ισα δικαιωματα αλλα ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ και την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σεβοντε τους ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ!! Ζητω συγνωμη απο την ηγεσια αν ειπα πεντε πραγματα που ισως δεν επρεπε να πω (κανοντας τον συνηγορο) αλλα δεν μπορουσα να αφησω να πλανιθει η ιδεα οτι διαγραφηκε καποιος για μια κουβεντα στην στιγμη που υπηρχε παρασκηνιο δυο - τριων μηνων!!

deleted_member
31-08-09, 21:47
Ζητω συγνωμη Γεωργιε για την σημερινη παρεμβαση συνεχισε εσυ το θεμα σου δεν προκειτε να ξαναμιλησω αλλα να ξερεις οτι ΑΥΤΟ το παρακολουθω!! Εδω βγαζεις πολλες καλες ειδησεις;)

STEL2
31-08-09, 22:20
Στελιανε αν δεν ξερεις μην μιλας...... Ειναι πολλα που δεν ξερεις για την εν λογω καρτα.... Μαθετε λοιπον ολοι οτυι η εν λογω καρτα (διοτι καρτα καποιου ειναι που δεν εχει τα μπεσα μα μιλησει ΑΝΤΡΙΚΙΑ) απο την μερα που εμφανιστηκε μου εστελνε πριβε ενοχλητικα μηνυματα!!Στην αρχη τον αψηφησα και ειπα οτι θα του περασει!!Επειδη ομως περασαν τρεις μηνες υπομονης και τα μηνυματα συνεχιζονταν το θεμα εφτασε στην ηγεσια του sold το οποιο με την σειρα του του εκανε μια συσταση!!Χτες η εν λογω καρτουλα τολμησε να βγει και δημοσια νε με βρισει!!Λογικο ηταν να φαει τα μουτρα του!!Τωρα αν εχεις κοτσια και εσυ πες μου πως αναφερθηκε στο ονομα σου διχως να εχεις μιληση!!Και μολις αναφερθηκε το ονομα σου αμεσως μετα εγραψες να τον συγονταρεις!!Εγω Στελιανε ΜΑΖΙ σου δεν θελω να εχω πλεον παρτιδες !!Ενταξει?Και καλα θα κανεις να μην ασχολεισε και εσυ μαζι μου!!Γιατι εγω εχω μαθει να μιλω με τους ΑΝΤΡΕΣ καταμουτρα και τοι εχω να τα λεω στα ισια και οχι στα μουλωχτα!!Αυτα ειναι για (αντρακια) γυναικουλες!!Αυτα τα λιγα ειχα να πω για να μαθετε ολοι οτι μια διαγραφη για να γινει απο το sold γινετε δικαια και γινετε για να επικρατηση ηρεμια στο φορουμ απο ταραχοποια στοιχεια!!Δεν διαγραφει κανεναν η Ελενα με το πρωτο παραπτωμα και κανει και αρκετη υπομονη πιστευω σε πολλες περιπτωσεις!!Τωρα καποιες διαγραφες μελων που εγιναν και καποιες διαγραφες θεματων ολοκληρων καλο θα μας κανεις ΟΛΩΝ μας να σκεφτουμε πως να συμπεριφερομαστε εδω μεσα!!Το φορουμ ανηκει σε ολους ολοι εχουν ισα δικαιωματα αλλα ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ και την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σεβοντε τους ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ!! Ζητω συγνωμη απο την ηγεσια αν ειπα πεντε πραγματα που ισως δεν επρεπε να πω (κανοντας τον συνηγορο) αλλα δεν μπορουσα να αφησω να πλανιθει η ιδεα οτι διαγραφηκε καποιος για μια κουβεντα στην στιγμη που υπηρχε παρασκηνιο δυο - τριων μηνων!!

Εμένα Γιωργάκη, δεν μ' ενδειαφέρει αν ήταν κάρτα..., με ενδειέφερε, οτι είχε μια αξιοπρεπή παρουσία στο φόρουμ, με λόγο και ήθος, πράγματα, που δεν τάχεις εσύ !!!!!!!!

Κατά κύριο λόγο, εσύ εισαι αυτός που εχεις μαμήσει το φόρουμ, γιατί οτι και να γραφτεί, μα οτι νάναι αυτό, εσύ το μεταθέτεις στις λίρες...

Υπάρχουν, κι αλλες αξίες στην ζωή αγόρι μου, αλλα δυστυχώς για εσένα, μάλλον ειναι αργά για να το καταλάβεις

Επίσης, τα επί προσωπικού, δεν ενδειαφέρουν κανέναν στο φόρουμ..

Φαντάσουν να καθόμουν νάλεγα και εγώ, ολες τις μαλ..ιες, που μου αράδιαζες χθές στο τηλέφωνο

Δεν ενδειαφέρουν κανένα αυτά !
Κατάλαβέ το !

Ο καθένας, θέλει να μπαίνει στο φόρουμ, και να κάνες μια σωστή συζήτηση, σε θέματα που τον ενδειαφέρουν........

ΑΛΛΙΩΣ......, ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ !

deleted_member
31-08-09, 22:28
Εμένα Γιωργάκη, δεν μ' ενδειαφέρει αν ήταν κάρτα..., με ενδειέφερε, οτι είχε μια αξιοπρεπή παρουσία στο φόρουμ, με λόγο και ήθος, πράγματα, που δεν τάχεις εσύ !!!!!!!!

Αξιοπρεπη παρουσια διαπιστωσες εσυ το βρισιμο μαναδων??Οκ Στελιανε:) Ματια εχουν ολοι και βλεπουν το τι λες:) Μαλον επεσα σε ουνα ρατσα ουνα φατσα κριτη:D :D :D
Υ.Γ Συγνωμη και παλι Γεωργιε:(

STEL2
31-08-09, 22:42
Eπίσης, μήν ζητάς πολλές συγγνώμες, γιατί στο τέλος μπορεί να σε παρεξηγήσουν

Μία φτάνει !
Το εμπεδώσαμε !

Vinyl Break
31-08-09, 23:07
αγαπητοι φιλοι,μια διευκρινιση.εφυγα απο την προηγουμενη συζητηση οχι γιατι με ειπε λαμογιο.μπορει και να ειμαι ποιος ξερει;προ καιρου με ειχε πει τσιμπουρι-παρασιτο.εφυγα γιατι με λεει Εβραιο με την εννοια της βρισιας.γιατι θελει επεκταση συνορων.προσωπικα αυτα τα λεω φασισμο -ρατσισμο.δηλωνω οτι δε θα ξανασχοληθω μαζι του.ας με βριζει οσο θελει.τελος.

Φίλτατε Γεώργιε, καλώς και φύγατε από τη συζήτηση, καλύτερο θα ήταν να μη συμμετέχει ο ένας από σας στα θέματα που ανοίγει ο άλλος.. Επίσης μου φάνηκε πως ανοίξατε αυτό το θέμα με σκοπό "απολογίας".. Δεν έχετε να απολογηθείτε πουθενά και για κανέναν λόγο.. Αν ο άνθρωπος θεωρεί λαμόγια τη ελληνική εκπαίδευση ας πάει τα παιδιά του σε ιδιωτικό..Είναι δικαίωμα του καθενός..

Και κάτι άλλο: αν δεν επιμείνετε εσείς να είναι οι γράφοντες τουλάχιστον εντός θέματος δεν μπορεί να το κάνει κανένας άλλος... Νομίζω ότι σε μερικές περιπτώσεις βοηθάτε την κατάσταση και με τα δικά σας σχόλια..
Μην απαντάτε σε παπαρολογίες, δεν είστε υποχρεωμένος..
Ο κόσμος έχει μάτια και βλέπει, και όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος Στέλιος, απέχει... Πολλοί θέλουν να γράψουν και κάποιοι έχουν βαλθεί να τους διώξουν για να μιλάνε στο τέλος μόνοι τους...

christos1968
01-09-09, 01:31
ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ: ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ZHΤΗΜΑΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ? MOY ΔΙΝΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΟ FORUM ΜΕ ΤΟ MSN. EAN ΔΕΝ ΑΝΑΛΩΝΕΤΕ ΦΑΙΑ ΟΥΣΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΔΙΕΝΕΞΕΙΣ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΚΑΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ΄ΞΕΡΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΑΣΧΕΤΑ ΣΤΟ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ? ; Ή ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΙΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ? ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΓΝΩΜΗ. ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΠΑΡΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. ΝΑ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΩΡΓΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑΣ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ._

LOC
01-09-09, 02:46
Kαλησπέρα και απο μένα.
Θέλω και εγώ να επισημάνω οτι τους τελευταίους 3-4 μήνες ενω στο φόρουμ έχουν ανοιχτεί αρκετά ενδιαφέροντα θέματα, οι άσκοπες και άτοπες παρεμβάσεις τα έχουν αποπροσανατολίσει τόσο,(για να μην χρησιμοποιησω την έκφραση του Στέλιου..),που φτάνουμε στο τέλος να μην ξέρουμε και να μην θυμόμαστε για ποιό θέμα διαβάζουμε.Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις,αλοίμονο αν δεν υπήρχαν,το θέμα όμως είναι αυτές να εκφράζονται με επιχειρήματα και με μια ευπρέπεια λόγου που να σέβεται την πιθανή διαφορετικότητα του συνομιλητή και οχι να τον απαξιώνει.Αντι για μια πολυφωνία που ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει σε ένα φόρουμ,πολλές φορές είδα παρεμβάσεις με ειρωνικά και κακοπροαίρετα σχόλια,δήθεν χιουμοριστικά σε θέματα που είναι πιο σοβαρά,ακόμα και υβριστικά λες και εδώ μέσα κάποιοι "χωρίζουν τάμπελοχώραφά τους" που λένε στο χωριό μου. Θα έλεγα οτι καλό είναι οι προσωπικές διαφορές να λύνονται εκτός φόρουμ και γενικά, αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει κάποιο θέμα,απλά ας μην το παρακολουθήσει, δεν είναι ανάγκη να το χαλάσει με άστοχες παρεμβάσεις.Θα πρότεινα επίσης,απο εδώ και πέρα, να αποδείξουμε οτι είμαστε ενήλικες και μπορούμε να συζητήσουμε χωρίς να σφαζόμαστε και χωρίς να χρειάζεται να διαγράφονται μέλη καθε τρεις και λίγο....ας κλειδώνει το θέμα αντι να υπάρχει διαγραφή ή ας βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος,γιατί στο τέλος δεν θα μείνει και κανένας έτσι όπως πάμε, ούτε να γράφει αλλά ούτε και να παρακολουθεί...

LOC
01-09-09, 02:58
Παρ'ολο που τα δικά μου παιδιά είναι πια αρκετά μεγάλα και έχουν τελειώσει με τις σπουδές τους, το λούκι των φροντιστηρίων και των ιδιαιτέρων μαθημάτων το 'εχω περάσει και εγω σαν γονιός.Θεωρώ το θέμα που άνοιξε ο κος Γιώργος ιδιαίτερα ενδιαφέρον και σοβαρό,ας μην το ξεστρατίσουμε και αυτό με άσχετες "σφήνες"...

enantios
01-09-09, 10:41
φιλοι μου
διαβασα προσεκτικα τα κειμενα σας και τις παρατηρησεις σας και σας ευχαριστω.ειναι πολυ δυσκολο ομως,ειλικρινα,να κρατησεις καποιες ισορροπιες.θα διαπιστωσατε μια επιθεση που δεχομαι τις τελευταιες ημερες.πως να την αποφυγω;βλεπετε οτι δεν απαντω.δεν επιθυμω να απαντησω μολονοτι οι χαρακτηρισμοι ειναι βαρεις.πως επισης να εμποδισω καποιον να παρεμβει με ασχετο θεμα;μηπως μπορω να επιλεγω η να διαγραφω παρεμβασεις;πιστευω οτι ο καθενας μας οφειλει να ειναι προσεκτικος και να σεβεται τους αλλους που επιθυμουν μια σοβαρη συζητηση.προσωπικα θα συνεχισω προσπαθωντας να ειμαι προσεκτικοτερος,αν θεωρειτε οτι ειμαι μερος του προβληματος.ευχαριστω πολυ για την κατανοηση σας.

silloges
01-09-09, 13:28
φιλοι μου
διαβασα προσεκτικα τα κειμενα σας και τις παρατηρησεις σας και σας ευχαριστω.ειναι πολυ δυσκολο ομως,ειλικρινα,να κρατησεις καποιες ισορροπιες.θα διαπιστωσατε μια επιθεση που δεχομαι τις τελευταιες ημερες.πως να την αποφυγω;βλεπετε οτι δεν απαντω.δεν επιθυμω να απαντησω μολονοτι οι χαρακτηρισμοι ειναι βαρεις.πως επισης να εμποδισω καποιον να παρεμβει με ασχετο θεμα;μηπως μπορω να επιλεγω η να διαγραφω παρεμβασεις;πιστευω οτι ο καθενας μας οφειλει να ειναι προσεκτικος και να σεβεται τους αλλους που επιθυμουν μια σοβαρη συζητηση.προσωπικα θα συνεχισω προσπαθωντας να ειμαι προσεκτικοτερος,αν θεωρειτε οτι ειμαι μερος του προβληματος.ευχαριστω πολυ για την κατανοηση σας.

Παρεμβάσεις δεν γίνετε να διαγράφετε εσείς ..δεν είναι και πολύ δημοκρατικό αυτό…:) Έχετε δίκιο πάντως μας έχει κουράσει όλους αυτό που γίνετε. Και δικαιολογημένα αγανακτούν κάποιοι

Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που διάβασε το ποστ και δεν συμφωνεί με την φράση του χρήστη που διαγράφτηκε….
… μια ζωή ……. Λες και …….θα λες…..
Από απλή περιέργεια ρωτάω.. γιατί εάν συμφωνούμαι οι περισσότεροι τότε κακός διέγραψαν.. μόνο αυτόν. Έχουν γίνει κουραστικές για όλους αυτές οι σφήνες .
Και μπορεί να μη δικαιολογείτε ο τρόπος του αλλά σίγουρα δικαιολογείτε η αγανάκτηση του.
Έχει χώρο για όλους το φόρουμ αρκεί να σεβαστούμε λιγάκι ο ένας τον άλλον..
Εάν δεν μπορεί να γίνει διάλογος , ανοίξτε διαφορετικά θέματα > αρχαία….λίρες… έκπτωσης….μπλα μπλα

Ελπίζω και εγώ να αλλάξει αυτό για να μπορεί ο καθένας να διαβάζει τα θέματα που τον ενδιαφέρουν. :cool:

Να κάνουμε μια δοκιμή θα ανοίξω θέμα ..διακοπές… το θέμα θα είναι ΔΙΑΚΟΠΕΣ..
Όχι λίρες , όχι Νίτσε , όχι Αϊνστάιν απλά ΔΙΑΚΟΠΕΣ.:) :kissu:

enantios
01-09-09, 20:50
η θεσπιση της υποχρεωτικοτητας του Γυμνασιου ενετεινε τη χαλαροτητα.πολλα παιδια ηθελαν να ακολουθησουν τεχνικα επαγγελματα(ηλεκτρολογος,υδραυλικος,μηχανικος).για να πανε ομως στον ΟΑΕΔ επρεπε να εχουν απολυτηριο Γυμνασιου.τεθηκε λοιπον το εξης διλημμα στους καθηγητες:εχουμε δικαιωμα να αφησουμε στην ιδια ταξη καποιον που θελει να γινει υδραυλικος;ενταξει,δεν ξερει π.χ. να κλινει το ειμι.τα χερια του ομως πιανουν.να τον αφησω στην ιδια;και ποιο θα ειναι το οφελος;εξαλλου,αν μεινει στην ιδια ταξη,θα καθυστερησει.ποτε θα μαθει σωστα την τεχνη του;αυτο το διλημμα οδηγησε σε μια περαιτερω χαλαροτητα στο Γυμνασιο.επεκρατησε η λογικη:ας μη του κλεισουμε το δρομο.

enantios
01-09-09, 21:02
η διαλυση του Λυκειου οφειλεται στο οτι δεν ειναι αυτονομο αλλα ΠΡΟΘΑΛΑΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ.τα παιδια ,μολις μπαινουν,ξερουν την κατευθυνση που θα ακολουθησουν.τα μισα λοιπον πετουν τα αρχαια και λοιπα θεωρητικα ως αχρηστα,τα δε αλλα μισα τα μαθηματικα.ολα δε μαζι τα παιδια ενωμενα πετουν τα δευτερευοντα μαθηματα.ετσι γινεται το ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ:αλλο παιδι δεν εχει βιβλιο αρχαιων και αλλο μαθηματικων!αν τους κανεις παρατηρηση,μια ειναι η απαντηση:αυτο το μαθημα δεν το δινω στις πανελληνιες,ΑΡΑ ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,ΑΡΑ ΤΟ ΠΕΤΑΩ.
και οι καθηγητες;προσπαθουν να συμμαζεψουν τα ασυμμαζευτα.το να κανει καποιος ιστορια γενικης παιδειας σημερα στη Γ Λυκειου ειναι ηρωισμος ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΑΡΑ.πες εσυ οτι θελεις.ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.ειλικρινα ειναι δυσκολο ακομα και να κανεις απλη αναφορα στο μαθημα.πως να προχωρησεις ετσι;

enantios
01-09-09, 21:15
φιλοι μου δεν υπαρχει αλλο κρατος στον κοσμο με αυτο το θεσμο.ΟΥΤΕ Η ΟΥΓΚΑΝΤΑ!πας στο σχολειο το πρωι και ακους π.χ.ηλεκτρισμο.το απογευμα πας φροντιστηριο και ακους παλι ηλεκτρισμο!δηλ.το πρωι τι ακουγες;γιατι δεν τα εμαθες το πρωι;γιατι πρεπει να τα ξανακουσεις για να τα μαθεις;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:κατα τη γνωμη μου γιατι οι ωρες του σχολειου ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ.ο καθηγητης δεν προλαβαινει να κανει θεωρια και ασκησεις.ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.στην τελευταια ταξη του Λυκειου ας μη γινονται δευτερευοντα μαθηματα.στο κατω-κατω ουδεις τα προσεχει.ας δοθουν οι ωρες στις κατευθυνσεις.ετσι ο καθηγητης θα κανει πολυ περισσοτερες ασκησεις και η υλη θα αφομοιωθει καλυτερα.
δυστυχως, με το υπαρχον συστημα,Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.ετσι το φροντιστηριο καθισταται απαραιτητο.ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ;ΝΑΙ,ΑΝ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΙΝΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΑΥΤΟ.

enantios
02-09-09, 12:56
η χαμηλη χρηματοδοτηση της παιδειας,τα κακογραμμενα βιβλια,η εγκαταλειψη του δημοσιου σχολειου απο την πολιτεια ειναι λογοι που,επισης,συνεβαλαν στην αποσαρθρωση της σχολικης μοναδας σε δευτεροβαθμιο επιπεδο.ειμαστε η χωρα που δινει τα μικροτερα κονδυλια στην ευρωπαικη ενωση με κατευθυνση την παιδεια.συγκεκριμενα παραχωρειται μολις το 3,5 του ΑΕΠ.ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕΙΟΥΜΕΝΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ.σημειωτεον οτι η Σουηδια παραχωρει το 9%!το κρατος μας δηλ.δεν αντιμετωπιζει την παιδεια ως επενδυση αλλα ως βαρος οικονομικο.ετσι το κτιριακο προβλημα παραμενει,οι αιθουσες χωριζονται με γυψοσανιδες,τα εργαστηρια ειναι λιγοστα.τα εποπτικα μεσα παμπαλαια(ακομα και οι χαρτες).
στα βιβλια επικρατει ο πολεμος των ΗΜΕΤΕΡΩΝ.η καθε κυβερνηση αναθετει τη συγγραφη σε δικους της.ετσι τα βιβλια γινονται χειροτερα αντι να καλυτερευσουν.σκετος γριφος.τα διαβαζεις και διερωτασαι:τι στο καλο λεει αυτη η προταση;αντι να φωτισουν ενα θεμα το θολωνουν.τοσο δυσκολο ειναι να γραφει ενα κατανοητο βιβλιο;ιδιαιτερα τα μαθηματικα ειναι κακιστα βιβλια.πως να ελθει κοντα στο βιβλιο ο μαθητης οταν αυτο αποτελει σταυρολεξο για δυνατους λυτες;

enantios
02-09-09, 13:12
η καθε κυβερνηση που αναλαμβανει νιωθει την ιερη υποχρεωση να κανει αλλαγες.αυτες αναστατωνουν τη σχολικη μοναδα και ενισχυουν τη φροντιστηριακη πελατεια.πρωτα μαθαινουν οι φροντιστες τις αλλαγες και μετα εμεις!ποτε δε συγκροτηθηκε μια διακομματικη επιτροπη για να δημιουργησει ενα σχεδιο,ενα πλανο που δε θα αλλαξει για 10 τουλαχιστον,χρονια.ποτε δε δεσμευτηκαν τα κομματα οτι θα αφησουν ενα συστημα να δοκιμαστει στο χρονο.μεταρρυθμισεις επι μεταρρυθμισεων,προχειροτητες επι προχειροτητων,αλλαγες επι αλλαγων!τι να προχωρησει ετσι;κοιμασαι σημερα και δεν ξερεις τι θα ξημερωσει αυριο.σε ποια χωρα γινεται αυτο;πως να προχωρησει το ερμο το σχολειο;
περυσι σε ενα σεμιναριο προτεινα την αποσχολειοποιηση!να τα κλεισουμε τα σχολεια 1-2 χρονια,να σκεφτουμε τι θελουμε και μετα να τα ανοιξουμε.σφιγγεται η καρδια μου μεσα εκει.

enantios
02-09-09, 13:23
οι συνδικαλιστες μας,αντι να λυσουν προβληματα,τα χειροτερεψαν.ζηταγαν αυξησεις.το κρατος δεν εδινε.τοτε βρηκαν τη λυση.μειωστε μας το ωραριο διδασκαλιας!και μειωσε-μειωσε φτασαμε στις 16 ωρες την εβδομαδα,τη στιγμη που ο γερμανος συναδελφος μας κανει 27.η μειωση του ωραριου εκανε τον εκπαιδευτικο να εχει ολο και μικροτερη σχεση με την ταξη και τα προβληματα της.τρεις ωρες την ημερα και μην ειδατε τον Παναγη.δε γινεται δουλεια ετσι!καθε παιδι εχει τη δικη του προσωπικοτητα και τις δικες του μαθησιακες δυσκολιες.σε τρεις ωρες δε μπορεις να λυσεις προβληματα τετοιου ειδους.κακα τα ψεματα.για να εισαι δασκαλος καλος πρεπει να δωσεις το χρονο που απαιτειται.και οχι μονο...και την ψυχη σου πρεπει να δωσεις...πως θα σε αγαπησει το παιδι να ελθει κοντα σου;

enantios
02-09-09, 13:32
δυστυχως πολλες οικογενειες δεν αφιερωνουν στα παιδια το χρονο που πρεπει.το παιδι νιωθει μονο,απροστατευτο,εχει συναισθηματικα κενα.αυτο φαινεται στην ταξη,οσο κι αν σας φαινεται περιεργο.βλεποντας ενα παιδι στην ταξη μπορω να περιγραψω την οικογενεια του με λεπτομερειες.ανετα διακρινονται τα παιδια που εχουν πισω τους μια στιβαρη οικογενεια.ανετα ,επισης,διακρινονται τα παιδια που δεν εχουν που να ακουμπησουν.και,περιττο να πω,τα παιδια των προβληματικων οικογενειων αυξανονται δραματικα και αποτελουν την πλειοψηφια.τα παιδια δε χρειαζονται ψυχαναλυτες και κοινωνικους λειτουργους φιλοι μου...ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΟΝΕΙΣ.

enantios
02-09-09, 13:40
οπως θα διαπιστωσατε οι ευθυνες ακουμπουν ολους μας.
ΒΑΣΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.
ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.
Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ,ΕΠΙΣΗΣ,ΕΥΘΥΝΕΣ.
ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΠΡΙΝ,ΛΟΙΠΟΝ,ΜΑΛΩΣΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ.....ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ;

enantios
02-09-09, 13:55
ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΟΝΕΙΣ.ΕΡΩΤΩ:
1.ειπαμε στο παιδι μας οτι το κινητο τηλεφωνο δημιουργει ογκο στον εγκεφαλο;
2.του ειπαμε οτι πρεπει να μιλαει μονο 30 λεπτα ημερησιως;
3.το ελεγξαμε προτου παει στο σχολειο για να δουμε αν πηρε μαζι του κινητο;
4.ποσες φορες το μαλωσαμε οταν καθεται ωρες μπροστα σε εναν υπολογιστη η μια τηλεοραση;
5.φροντισαμε το σπιτι μας να εχει βιβλια;διαβαζουμε εμεις για να μας μιμηθουν τα παιδια μας;
καποτε πρεπει να απαντησουμε σε αυτα τα ερωτηματα φιλοι μου....

enantios
03-09-09, 20:45
η υποβαθμιση του δημοσιου σχολειου φαινεται,τελος,στις ξενες γλωσσες.γιατι διοριζουμε τοσους ξενογλωσσους καθηγητες;4 χρονια στο δημοτικο και 6 χρονια στο Γυμνασιο-Λυκειο=10 χρονια!10 χρονια συνολικα κανει το παιδι αγγλικα.αν πηρε ενα παιδι το lower σε αυτα τα 10 χρονια,χωρις φροντιστηριο,πεστε μου.τι γινεται;για πλακα δηλαδη δινουμε τοσα λεφτα;κατι φταιει!γιατι στη Γερμανια το παιδι ετοιμαζεται απο το δημοσιο σχολειο και εδω μας στοιχιζει ο κουκος αηδονι;ποσα χρηματα να εχει ο φουκαρας ο γονεας;
οτι συμβαινει με τις ξενες γλωσσες συμβαινει και με τη μουσικη!μαλιστα σε χειροτερο βαθμο.νιλα!η καντε τα βρε παιδια η καταργηστε τα!αποφασιστε επιτελους!θελετε δημοσιο σχολειο η ασυλο και παρκινγκ φυλαξης παιδιων;και ενας ανοητος θα εφτιαχνε καλυτερο σχολειο!ξυπνηστε,επιτελους,οι κρατουντες!τερμα ο εμπαιγμος.

enantios
04-09-09, 21:56
δεν αρκει βεβαια να επισημαινει κανεις τα προβληματα.χρειαζονται λυσεις.θα προτεινω αυτα στα οποια εχω κατασταλαξει.
ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
1.ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ-ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΛΩΣΣΑ.
οι ωρες που δαπανωνται φιλοι μου για την εκμαθηση της γλωσσας ειναι παρα πολλες.δε μπορεις να λες οτι θελεις επενδυσεις και να διδασκεις τα παιδια ολη μερα γλωσσα.αν ελθει εδω ενας ξενος ομιλος σιγουρα δε θα σου ζητησει να πεις το Θουκυδιδη απ εξω.τα φορτωσαμε ολα στον κοκκορα γιατι ολη μερα δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να κλινουμε ονοματα.
ΠΡΟΤΑΣΗ:η γλωσσα να μετατραπει σε ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ με παραλληλη καταργηση καθε e και ο.
π.χ.ενιδριο αντι ενυδρειο,εμα αντι αιμα,ικονα αντι εικονα,πεζο αντι παιζω,επανο αντι επανω κ.τ.λ.
αυτη η αλλαγη θα μας δωσει τουλαχιστον 5 χρονια για να ασχοληθουμε με το μελλον και οχι πια με το παρελθον.

enantios
04-09-09, 22:11
η υπεραπλουστευση της γλωσσας και η καταργηση των αρχαιων ελληνικων θα αφησει περιθωριο να διδαχτει επιτελους και η χημεια,η βιολογια,να ενισχυθουν τα μαθηματικα και η πληροφορικη.δυστυχως εδω γινεται το αντιθετο. οποιος αναλαμβανει το ΥΠΕΠΘ θεωρει ιερη υποχρεωση να προσθεσει μια ωρα αρχαια.τα αρχαια ειναι αρχαια,δεν ειναι σημερινα.πεθαναν χιλιετιες πριν.δε μπορει το παιδι να κλινει ολη μερα η ναυς-της νεως και να μη γνωριζει το χημικο τυπο του αλατιου!η θα γινουμε πολιτες του σημερα η θα μεινουμε στο χθες.
η υιοθετηση των αγγλικων ως δευτερης επισημης γλωσσας θα διευκολυνει την εισοδο μας σε καθε επιχειρηματικο-επικοινωνιακο επιπεδο.θελουμε-δε θελουμε η αγγλικη γλωσσα κυριαρχει.ας ειμαστε ρεαλιστες.επι Μ.Αλεξανδρου γιατι ολοι οι λαοι εμαθαν ελληνικα;γιατι τοτε κυριαρχουσαμε.ε τωρα κυριαρχουν οι αγγλοσαξωνες.θα μαθουμε αγγλικα.ροδα ειναι και γυριζει.

LOC
04-09-09, 23:02
Αγαπητέ κύριε Γιώργο,παρ΄ολο που συμφωνώ απόλυτα μαζί σας για τα χάλια του εκπαιδευτικού μας συστήματος και για την αναγκαιότητα εκμάθησης ξένων γλωσσών,θα διαφωνήσω για τις προτάσεις σας που αφορούν την γλώσσα. Ας μην ξεχνάμε οτι η ελληνική γλώσσα,είναι η μόνη απο τις γλώσσες μεγάλων αρχαίων πολιτισμών που έχει παραμείνει σχεδόν αυτούσια και αναλλοίωτη στη διάρκεια τόσων αιώνων. Που είναι τα αρχαία αιγυπτιακά,περσικά,η γλώσσα των Σουμεριων,των Χαλδαίων κλπ.? Η γλώσσα των Μάγιας και των Ινκας εξαφανίστηκε μέσα σε λίγα χρόνια και αντικαταστάθηκε πολύ εύκολα απο τα Ισπανικά. Αντιθέτως θα πρέπει να λέει κάτι το οτι απο το 146πΧ που μπαίνουμε ιστορικά στην Ρωμαική περίοδο εως το 1821 παρ΄όλο που ουσιαστικά η Ελλάδα τελούσε συνεχώς "υπο κατοχή", η γλώσσα επέζησε και δεν αρχίσαμε να μιλάμε ούτε λατινικά,ούτε τις γλώσσες των εκάστοτε Φράγκων ηγεμόνων,ούτε Τούρκικα.
Θα συμφωνήσω στο οτι ίσως πρέπει να αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας των αρχαίων ελληνικών, να απλουστευτεί και να μείνουμε στην ουσία της γλώσσας,κυρίως να σταματήσει αυτή η βαθμοθηρία που τα κάνει όλα να φαίνονται σαν αγγαρεία,αλλά όχι να καταργηθεί.

enantios
04-09-09, 23:18
αγαπητη κ.κ.Ολγα ας το βαλουμε σε συζητηση ως λαος.προτεινα ενα τροπο εξοικονομησης ωρων.ας το συζητησουν οι ειδημονες γιατι η χημεια στα σχολεια σπανιως γινεται.μια η εκδρομη,μια η γιορτη,μια η συνελευση πανε οι εβδομαδες.κατα τη γνωμη μου,ας δωσουμε βαρυτητα στο τι ειπαν οι φιλοσοφοι.κανουμε συνεχως αρχαια κι αν ρωτησεις ενα παιδι τι ειπε ο Πλατων για τον κοσμο των ιδεων,δεν ξερει τιποτα.σημερα η βαρυτητα δινεται στη γραμματικη και στο συντακτικο.και οι ιδεες;η βαθυτερη φιλοσοφια;νομιζω οτι θα πρεπει να τεθει το θεμα.ας το συζητησουμε κι ας το απορριψουμε.παντως το βλεπω υπερβολικο να μη δινουμε βαρυτητα στο σημερα και τα σχολεια μας να ειναι γεματα φιλολογους.
βεβαιοτατα δεν αμφισβητω τη σημασια και σπουδαιοτητα της γλωσσας μας και το τι εδωσε στις επιστημες.

LOC
04-09-09, 23:22
Αν οι φιλόλογοι δεν πιέζονταν απο το σύστημα και είχαν τον χρόνο (και την όρεξη) να δείξουν στα παιδιά την γοητεία και κυρίως την "συνέχεια¨της γλώσσας, τα αρχαία δεν θα ήταν "βουνό",μιας και όλοι μας μιλάμε και γνωρίζουμε πολύ περισσότερα αρχαία απ'όσα νομίζουμε. Γιατί να κολλήσουμε στο πως κλίνετε η ναυς και να μην επισημάνουμε οτι ακόμα και σήμερα λέμε ναύτης,ναυτικό,ναυπηγείο κλπ. Να σας δώσω 1-2 παραδείγματα ακόμα...το ρήμα κήδομαι που σημαίνει φροντίζω έιναι η κοινή ρίζα τόσο για τον κηδεμόνα όσο και για το κηδεύω (φροντίζω τον νεκρό). Απο το ρήμα αίθω (καίω),βγαίνει η αιθάλη,δηλ. καπνιά, ο Αιθίωψ,δηλ. αυτός που έχει μαυρισμένη όψη,αλλά και η αίθουσα.(Στην Μυκηναική περίοδο ο τύπος των ανακτόρων ήταν ένα μεγάλο ορθογώνιο δωμάτιο με την εστία στο κέντρο,οι τοίχοι λοιπόν ήταν πάντα μαυρισμένοι απο την καπνιά).
Θα μπορούσα να φέρω χιλιάδες παραδείγματα για το πως τα παιδιά θα μπορούσαν πολύ εύκολα να μάθουν, στην ουσία πράγματα που ήδη ξέρουν,σε καμμία περίπτωση όμως η εκμάθηση των νέων τεχνολογίών,και αυτή απαραίτητη,δεν πρέπει να είναι εις βάρος της γλώσσας ή της ιστορίας.
Αλήθεια πως θα ξεχωρίζουμαι στο πεζο το παίζω απο τον πεζό?

LOC
04-09-09, 23:23
Συγγνώμη,απαντήσατε όση ώρα έγραφα.....

enantios
04-09-09, 23:29
ειλικρινα σπουδαιος τροπος προσεγγισης!γι αυτο λεω ας το ψαξουμε το ζητημα...ειμαι βεβαιος οτι θα βγει κατι καλυτερο-με τη συζητηση-απο αυτο που ισχυει σημερα.

enantios
05-09-09, 13:35
ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ.
το ωραριο λειτουργιας, φιλοι μου ,ειναι μικρο.γνωμη μου,πρεπει να φτασει ως τις 5 το απογευμα.το παιδι πρεπει να διαβαζει στο σχολειο τα μαθηματα του, βοηθουμενο απο τους καθηγητες του.μετα τις 5 πρεπει να ειναι τελειως ελευθερο.μη ξεχναμε οτι ειναι παιδι.πρεπει να παιξει,να εχει ελευθερο χρονο.βεβαια,για να γινει αυτο,πρεπει να υπαρξει μεριμνα,στοιχειωδης εστω,για καποια σιτιση των μαθητων.και αυτο απαιτει καποια κονδυλια.ομως ας τα δωσουμε.πως οι αλλες χωρες τα δινουν;χωρις να δωσεις μια, η προοδος ειναι ανεφικτη.γι αυτο ειπα πιο πανω οτι οι δαπανες για την παιδεια ειναι ανεπιτρεπτα χαμηλες και επιβαλλεται να αυξηθουν.Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΟ.αν δωσεις λεφτα-θα παρεις λεφτα και ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΔΩΣΕΣ.αν δε δωσεις τιποτα,πως θα παρεις;αν θεωρεις οτι απλα πετας τα χρηματα εισαι αξιος της τυχης σου!οι αλλες χωρες ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ στην παιδεια,στην ερευνα,στην επιστημη.δεν πρεπει να κανουμε το ιδιο,καποτε,και μεις;

enantios
05-09-09, 23:01
η προταση μου ειναι:να συνδεθει το απολτηριο του Λυκειου -ως προς τις ξενες γλωσσες-με το αντιστοιχο πτυχιο lower.δηλ.για να παρει καποιος απολυτηριο λυκειου πρεπει να γραψει στις εξετασεις Ιουνιου προβιβασιμο βαθμο σε θεματα πτυχιου lower.ετσι-μαζι με το απολυτηριο-θα του δινει το κρατος και το πτυχιο αγγλικων,γαλλικων κ.τ.λ.
με τον τροπο αυτο και τα κεντρα ξενων γλωσσων θα ειναι αχρηστα και ο ρολος του σχολειου θα ειναι μεγαλος και ο ερημος ο γονεας θα σταματησει να πληρωνει.επιπλεον θα ελεγχεται και ο καθηγητης ξενων γλωσσων.θα πρεπει να εχει καποιες επιτυχιες.σημερα ουδεις ασχολειται μαζι του.απλως περιφερει το ατυχο σαρκιο του εντος του σχολικου χωρου.και μη νομιζετε,οτι η κατασταση αυτη δε στενοχωρει και τον ιδιο!ειλικρινα σας λεω,δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να παραδιδεις και οι μαθητες να αδιαφορουν.παθαινεις ψυχολογικο προβλημα,δεν ειναι μικρο πραγμα.
βλεπετε λοιπον φιλοι μου οτι λυσεις υπαρχουν.αρκει να συζητησουμε επιτελους σοβαρα.

enantios
05-09-09, 23:07
διοτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ.ολοι λενε για την αποσυρση αυτοκινητων που δεν προλαβε η κυβερνηση να ψηφισει.για την ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ κανεις δε λεει τιποτα.θυμαστε αληθεια την επιτροπη με τον κ.κ.Μπαμπινιωτη;ποτε θα κατατεθουν οι ερημες οι προτασεις;ποτε θα ψηφιστουν;το αυτοκινητο ειναι το προβλημα μας η η παιδεια;παραγουμε εμεις αυτοκινητα και συζηταμε συνεχως γι αυτα;τα λυσαμε τα αλλα προβληματα και μας εμεινε αλυτο αυτο;

Koufodinas
06-09-09, 18:58
η προταση μου ειναι:να συνδεθει το απολτηριο του Λυκειου -ως προς τις ξενες γλωσσες-με το αντιστοιχο πτυχιο lower.δηλ.για να παρει καποιος απολυτηριο λυκειου πρεπει να γραψει στις εξετασεις Ιουνιου προβιβασιμο βαθμο σε θεματα πτυχιου lower.ετσι-μαζι με το απολυτηριο-θα του δινει το κρατος και το πτυχιο αγγλικων,γαλλικων κ.τ.λ.
με τον τροπο αυτο και τα κεντρα ξενων γλωσσων θα ειναι αχρηστα και ο ρολος του σχολειου θα ειναι μεγαλος και ο ερημος ο γονεας θα σταματησει να πληρωνει.επιπλεον θα ελεγχεται και ο καθηγητης ξενων γλωσσων.θα πρεπει να εχει καποιες επιτυχιες.σημερα ουδεις ασχολειται μαζι του.απλως περιφερει το ατυχο σαρκιο του εντος του σχολικου χωρου.και μη νομιζετε,οτι η κατασταση αυτη δε στενοχωρει και τον ιδιο!ειλικρινα σας λεω,δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να παραδιδεις και οι μαθητες να αδιαφορουν.παθαινεις ψυχολογικο προβλημα,δεν ειναι μικρο πραγμα.
βλεπετε λοιπον φιλοι μου οτι λυσεις υπαρχουν.αρκει να συζητησουμε επιτελους σοβαρα.

Μεγάλο και πολύ σοβαρό το θέμα που συζητάμε,βατό για τους περισσότερους απο εμάς που είμαστε γονείς και ζούμε στην καθημερινότητα μας ολα τα παραπάνω προβλήματα και καταστάσεις που αναφέρει ο Γιώργος (δεν ξέρω αν μου επιτρέπεις τον ενικό φίλε μου ) κατά τη διάρκεια της σχολικής εκπαίδευσης και θα έπρεπε κατ εμέ να έχει μεγαλύτερη συμμετοχή.
Θα σταθώ σε ένα απο αυτά,το θέμα της ξένης γλώσσας που με βρίσκει αντίθετο με την παραπάνω τοποθέτηση του Γιώργου.Ολοι γνωρίζουμε πόσο συμαντική είναι η καλή γνώση οχι μίας πλέον,αλλά δυο ξένων γλωσσών τόσο στίς εξετάσεις αλλά και στήν αγορά εργασίας αργότερα.Βλέπεις τα παιδειά κάνουν αγγλικά στο σχολείο και στο φροντιστήριο και ιδιαίτερα μια δεύτερη γλώσσα,Γαλλικά ο γιός μου.
Θέλω να πω οτι τα παιδειά κατ εμέ πάντα πρέπει να "τελειώνουν" νωρίς με τις ξένες γλώσσες,τέλος της Α΄λυκείου να έχουν πάρει το proficiency στην μια απο αυτές και να αφοσιωθούν στην πορεία στα μαθήματα δέσμης και στο συστηματικό διάβασμα εν οψη πανελλήνιων εξετάσεων.Βλέπεις με την εισοδο των παιδιών μας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση,γίνετε αυτόματα και η είσοδο τους σε ένα είδος καραντίνας,που διαρκεί τρία χρόνια,με σκληρό ανταγωνισμό.
Και πιστέψτε με μπορεί να γίνει εφικτό αν, είμαστε κοντά στα παιδιά μας,έχουν την κατάληλη υποστήριξη, και κάνουν συστηματική δουλειά θα τα καταφέρουν άσχετα με τις όποιες δυσκολίες συναντήσουν.
Οπως μας βαρούν ετσι χορεύουμε !θα πάμε με το δικό τους σύστημα να γαλουχήσουμε μαθησιακά τα παιδιά μας......και κατόπιν θα ετοιμαστούν κατάληλα με όποιο κόστος αυτό συνεπάγεται να διαβρώσουν και να ανατρέψουν το υπάρχων σύστημα.
Τέλος με ενδιαφέρει ακόμα περισσότερο τα παιδιά μου εκτός απο καλοί μαθητές,να είναι χαρούμενα και ευτυχισμένα.....αυτός δεν είναι άλλωστε και ο σκοπός της ζωής .

Vinyl Break
06-09-09, 21:03
Οπως μας βαρούν ετσι χορεύουμε !θα πάμε με το δικό τους σύστημα να γαλουχήσουμε μαθησιακά τα παιδιά μας......και κατόπιν θα ετοιμαστούν κατάληλα με όποιο κόστος αυτό συνεπάγεται να διαβρώσουν και να ανατρέψουν το υπάρχων σύστημα.

Εδώ φίλε μου διαφωνώ καθέτως.. :cool: Αν τα παιδιά μας χορεύουν με το δικό τους σύστημα θα γίνουν το πιθανότερο σαν κι αυτούς.. Δεν θα ανατρέψουν τίποτα.. Θα αφομοιωθούν πλήρως...

Koufodinas
06-09-09, 22:25
Εδώ φίλε μου διαφωνώ καθέτως.. :cool: Αν τα παιδιά μας χορεύουν με το δικό τους σύστημα θα γίνουν το πιθανότερο σαν κι αυτούς.. Δεν θα ανατρέψουν τίποτα.. Θα αφομοιωθούν πλήρως...

Εχεις δίκιο,σίγουρα δεν ήταν ξεκάθαρη η διατύπωση μου, η αναφορά μου στο παραπάνω ήταν καθαρά συνωμοσιολογική και θα περίμενα να το καταλάβετε.
Ας πάρουν είπα απ το σύστημα οσα μπορούν "μαθησιακά και ας βαδίσουν στήν πορεία σε δικούς τους δρόμους με αρχές και βασικούς στόχους.....ένας είναι η ανατροπή του status cvo της πολιτικής....:cool:
Γιατί να μην εκπαιδεύσουμε "σοβαρά και εμείς ο απλός λαός τα παιδιά μας ώστε να σταθούν απέναντη στα αμερικανοσπουδαγμένα golden boys της πολιτικής και κοινωνικής ζωής ?
Ι have a dream έλεγε ο Μάρτιν τη δεκαετία του 60...άντε να του πείς τώρα οτι η Αμέρικα έχει έγχρωμο πρόεδρο.Ετσι κι εγώ φίλε μου έχω ένα όνειρο (μακάρι να ήταν ένα ) για τα παιδιά μου,αλλά και για την νεολαία μας.

Syllektis
07-09-09, 20:08
Ι have a dream έλεγε ο Μάρτιν τη δεκαετία του 60...άντε να του πείς τώρα οτι η Αμέρικα έχει έγχρωμο πρόεδρο....

Ελεγε και άλλα....

"I have a dream that one day this nation will rise up and live out the true meaning of its creed: "We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal." I have a dream that one day on the red hills of Georgia, the sons of former slaves and the sons of former slave owners will be able to sit down together at the table of brotherhood.
I have a dream that one day even the state of Mississippi, a state sweltering with the heat of injustice, sweltering with the heat of oppression, will be transformed into an oasis of freedom and justice.
I have a dream that my four little children will one day live in a nation where they will not be judged by the color of their skin but by the content of their character."

Syllektis
07-09-09, 20:28
Περίεργο πάντως να εμπνέεστε κύριε Koufodina απο τον M.L.King! Ψιλο φαρ-γουέστ μου φέρνει! Σε άλλο ποστ γράφετε για ψαράκια, τσίπουρα με τον κ. Καραμανλή. Θα μας πείτε τελικά προς τα που γέρνει η πλάστιγγα για εσάς ; Προς Δυσμάς ή προς Ανατολάς;

Koufodinas
07-09-09, 21:20
Περίεργο πάντως να εμπνέεστε κύριε Koufodina απο τον M.L.King! Ψιλο φαρ-γουέστ μου φέρνει! Σε άλλο ποστ γράφετε για ψαράκια, τσίπουρα με τον κ. Καραμανλή. Θα μας πείτε τελικά προς τα που γέρνει η πλάστιγγα για εσάς ; Προς Δυσμάς ή προς Ανατολάς;

Πρέπει να ομολογήσω οτι έχετε ενα μοναδικό τρόπο σκέψης και σαν προέκταση να συνδέετε επιμέρους φράσεις που έχουν υποθεί και κατόπιν να ζητάτε εξηγήσεις επι προσωπικού.....Ανήκομεν εις την δύσην κύριε....στη μεγάλη οικογένεια...Καλό χειμώνα vasiliev:)

STEL2
07-09-09, 21:21
Συγνώμη φίλε Βασίλη, αλλά σου φαίνεται κατάλληλος ο χώρος, για να σου απαντήσει?

Και αν απαντήσει, και ανταπαντήσεις, και ξαναπαντήσει, τι θα γίνει?
Θα χάσουμε την μπάλλα.., δεν θα ξέρουμε αν συζητάμε για την παιδεία, ή για τον M.L.King, ή για τις διαφορές Ανατολής-Δύσης

Μπορείτε να ανοίξετε θέμα
1)Martin Louther King
2)Ανατολή - Δύση
3)Koyfontinas,

οπου θα μπορέσετε να επεκταθείτε εκτενέστερα, να είστε on topic, και αν εχει και κανείς όρεξη, να σας παρακολουθήσει..

Εδω (γνώμη μου), καταντάει ανούσιο
Με φιλική διάθεση,
Στέλιος

Syllektis
07-09-09, 21:23
Συγνώμη φίλε Βασίλη, αλλά σου φαίνεται κατάλληλος ο χώρος, για να σου απαντήσει?

Θα χάσουμε την μπάλλα.., δεν θα ξέρουμε αν συζητάμε για την παιδεία, ή για τον M.L.King, ή για τις διαφορές Ανατολής-Δύσης

1)Martin Louther King
2)Ανατολή - Δύση
3)Koyfontinas,

οπου θα μπορέσετε να επεκταθείτε εκτενέστερα, να είστε on topic, και αν εχει και κανείς όρεξη, να σας παρακολουθήσει..

Με φιλική διάθεση,
Στέλιος

'Eχεις δίκιο φίλε Στέλιο, αν και πιστεύω μια πινελιά χιούμορ πάντα χρειάζεται. Και για να απαντήσω στον Koufodina...

"Η Ελλάς ανήκει στους 'Ελληνες" αγαπητέ.

Koufodinas
07-09-09, 21:30

1)Martin Louther King
2)Ανατολή - Δύση
3)Koyfontinas,

Με φιλική διάθεση,
Στέλιος

Tον πληθυντικό δεν κατάλαβα....να ανοίξετε άλλο θέμα....αυτό γιατί πρέπει να αφορά και εμένα?είμαι εκτός θέματος ?

STEL2
07-09-09, 21:33
Οχι !
Στον Βασίλη αναφερόμουν !
Εκ παραδρομής μίλησα στον πλυθηντικό

Koufodinas
07-09-09, 21:38
Δεκτό.

Koufodinas
08-09-09, 19:28
'Eχεις δίκιο φίλε Στέλιο, αν και πιστεύω μια πινελιά χιούμορ πάντα χρειάζεται. Και για να απαντήσω στον Koufodina...

"Η Ελλάς ανήκει στους 'Ελληνες" αγαπητέ.

Ναι κανείς δεν είναι τέλειος !

Πιστεύω να μου επιτρέψετε και μένα μια "πινελίτσα" .....ώστε να πω..

"Και το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του"

enantios
08-09-09, 19:44
Προκειμενου,αγαπητοι φιλοι,να εχουμε ανεβασμα της ποιοτητας των μαθητων στο Λυκειο,προτεινω τη θεσπιση εξετασεων απο το γυμνασιο προς το Λυκειο.το Γυμνασιο ειναι υποχρεωτικο,το Λυκειο προαιρετικο.οσοι μπαινουν σε αυτο πρεπει να εχουν τα φοντα να πανε και στο Πανεπιστημιο.σε κανενα κρατος του κοσμου δεν μπορουν ολοι να πανε στο πανεπιστημιο.αυτο που γινεται εδω-ολοι στα ΑΕΙ και ΤΕΙ-υποβαθμισε και τις ανωτερες και ανωτατες σπουδες.
για την προαγωγη ενος μαθητη απο μια ταξη του Λυκειου στην επομενη προτεινω τα θεματα των εξετασεων να ειναι ΚΟΙΝΑ σε ολη την Ελλαδα.αυτο το προτεινω γιατι αλλος καθηγητης βαζει θεματα ευκολα κι αλλος δυσκολα.να γινει λοιπον τραπεζα θεματων(100 θεματα)απο το ΥΠΕΠΘ και απο αυτα να ειμαστε υποχρεωμενοι να βαζουμε ολοι οι καθηγητες.ετσι θα επικρατησει μια ισονομια στα Λυκεια ολης της χωρας.επιπλεον ο καθηγητης θα ελεγχεται καλυτερα και θα ειναι υποχρεωμενος να διδαξει κανονικα την υλη.
οσον αφορα την εισαγωγη στα Πανεπιστημια ,προτεινω να ανεξαρτητοποιηθει παντελως το Λυκειο και να θεωρηθει ανεξαρτητη βαθμιδα.η επιλογη να γινεται απο τα Πανεπιστημια,τα οποια θα ζητουν τη γνωση ορισμενης υλης.τη ζητουμενη υλη θα τη διδασκουν σε ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΕΤΟΣ.πρωτα δηλ.ο μαθητης θα παρακολουθει το προπαρασκευαστικο ετος και μετα θα δινει εξετασεις για να γινει φοιτητης Α ετους.

enantios
08-09-09, 19:54
συνοψιζω:οι αλλαγες που προανεφερα,και που δεν ειναι θεσφατα αλλα προτασεις προς συζητηση,μεταθετουν το κεντρο βαρους στο σχολειο και ελαττωνουν δραματικα το ρολο των φροντιστηριων.το σχολειο,φιλοι μου,δεν αντικαθισταται απο κανενα φροντιστηριο.φιλοσοφια ζωης,αξιες,ιδανικα ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ.το φροντιστηριο ειναι επαγγελματικος οργανισμος-ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ.μπορει να ανεβασει την ποιοτητα ενος μαθητη-ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΛΑΣΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.
οι προτεινομενες αλλαγες σε συνδυασμο με τη στενη παρακολουθηση των καθηγητων και τη συνεχη αξιολογηση τους θα ανεβασει το σχολειο στη θεση που του αξιζει.το αρθρο το εγραψα χωρις κανενα συμφερον.απλα ζω,και ως γονεας δυο αγοριων και ως καθηγητης,τη συνεχη υποβαθμιση του δημοσιου σχολειου και ,οπως ειναι φυσικο,υποφερω μαζι σας.με μεγαλη χαρα θα ακουσω και τις δικες σας προτασεις,ερωτησεις,ιδεες,προβληματισμους.

enantios
09-09-09, 00:35
το τονιζω μια φορα ακομη.για να γινουν ολα αυτα πρεπει να διπλασιαστει,τουλαχιστον,το ποσοστο του προυπολογισμου για την παιδεια.η σιτιση των μαθητων,ο μηχανισμος αξιολογησης των εκπαιδευτικων,η λυση του κτιριακου προβληματος,η δημιουργια εργαστηριων-χημειων,η ανανεωση των εποπτικων μεσων,η προσληψη προσωπικου για τις ωρες του μεσημεριου κ.τ.λ.,οπως καταλαβαινετε,απαιτουν χρηματα.φυσικα δεν ειμαι ουτοπιστης για να θελω το 15% του παλιου-γνωστου συνθηματος.καμμια χωρα δεν το δινει αυτο.προσωπικα,λοιπον,θα ημουν ικανοποιημενος με το 7% απο το 3,5%που ειναι σημερα.νομιζω ειναι ενα λογικο ποσοστο για μια χωρα που ειναι στην ευρωπη και που θελει να ειναι ανεπτυγμενη.
θα με ρωτησει καποιος:απο που θα αντληθουν αυτα τα χρηματα;σε αυτο δεν ειμαι ο αρμοδιος για να απαντησω.ισως αν περικοψουμε τις τεραστιες αμυντικες δαπανες...