PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Π.Δ.ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ.

Σελίδες : [1] 2

enantios
18-06-09, 11:20
αγαπητοι μου φιλοι,ξεκινω μονος το παραπανω θεμα,επειδη επιθυμω να ειμαι παντοτε παρων.δε μπορω να κανω διαλογο υπο προυποθεσεις ουτε και με παροντες-αποντες,ωσει παροντες,ασαφεις αλλα σαφεις,ρητους η αρρητους,υπαρκτους ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ-ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝΤΕΣ.οποιος εχει ταμπου,ιερα,οσια,αρχες απαραβιαστες,ΜΑΚΡΙΑ -γιατι ο γραφων ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ.οποιος αντεχει...οπως παντα δεχομαι ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΨΗ,ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ,ΚΑΚΟΠΙΣΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ,ΥΒΡΕΙΣ Η ΑΠΕΙΛΕΣ.ευχαριστω πολυ.

epop
18-06-09, 14:10
ασε την παλαια και καινη διαθηκη αυτα ειναι βαρετα εχει και ζεστη. εδω στο αλλο ποστ εχουμε γοβες στιλετο, εμμονες ,και αλλα ροζ.

deleted_member
18-06-09, 20:20
Αγαπητε Γεωργιε την Αγια Γραφη γενικα ο καθεναςτην ερμηνευει οπως θελει!!Η Αγια Γραφη χωριζετε σε δυο μερη οπως θα εισαι γνωστης φανταζομε.... Την Παλαια διαθηκη και την Καινη (καινουρια) Διαθηκη!!Η παλια διαθηκη ειχε να κανει με την συμφωνια του θεου με το εθνος του Ισδραηλ! Καποια στιγμη λοιπον που ο θεος ειδε και αποειδε οτι δεν πηγαινε αλλο εσπασε αυτην την διαθηκη αυτην την ιερη συμφωνια πες (οχι επειδη εφταιγε αυτος οι Ισδραηλιτες δεν τηρισαν αυτα πουν ειχαν υποσχεθει) εσπασε λοιπον αυτην την συμφωνια και εδωσε την καινουρια εντολη , την καινουρια συμφωνια η οποια χοντρα χοντρα λεει οτι μεσω την θυσιας του μονακριβου γιου του θα κερδιζαν αιωνιο ζωη οσοι ασκουσαν πιστη πανω σε αυτον!!Εδω λοιπον ο ιδιος ο <Υψιστος> εχει καταργηση την παλαια διαθηκη εσυ ο απλος ανθρωπος θα κατσεις να ασχολησε με τριχες κατσαρές??? :p και στην τελικη τί με νοιαζει εμενα τι συμβολαια ειχε κανει ο θεος με τους εβραιους!!!Εγω αγαπητε Γεωργιε εχοντας διαβασει αυτο το βιβλιο που λεγετε αγια γραφη τεσσερης φορες εχοντας μιλησει με ευαγγελιστες πεντηκοστιανους και μουσουλμανους -μωαμεθανους μπορω να σου πω με πληρη διαυγεια και βεβαιοτητα οτι οι μουσουλμανοι και μωαμεθανοι ειναι πιο πιστοι και τηρουν πολυ πιο συνετα τα <πιστευω> τους απο τον οποιοδηποτε δηθεν χριστιανο του δυτικου κοσμου!!Γνωρισα Αιγυπτιους που οι πραξεις τους και τα εργα τους μου εδειξαν τί πραγματι σημαινει ΠΙΣΤΗ!!Μετα απο αυτο αγαπητε Γεωργιε εβαλα την Αγια Γραφη στο ραφι της βιβλιοθηκης και εκει παραμενει μεχρι σημερα!!Οσο δε για την πιστη μου την εναποθεσα στον παρακατω <αγιο> που θα δεις στην φωτογραφια και αυτον θα λατρευω ευλαβικα μεχρι να φυγω απο τον ματαιο τουτον κοσμο:)

deleted_member
18-06-09, 20:39
Καλα ε και Γ*** τους Αγιους!!Οσο τον βλεπω τοσο δεν τον χορταινω!! Φτου σου Γιωργακη μου ομορφουλικο και κιτρινουλικο μην σε ματιαση κανεις:p

enantios
18-06-09, 22:02
οταν ημην νεος,αγαπητοι φιλοι και φιλε Γιωργο,ειχα αγορασει,αφραγκος ων,ενα αυτοκινητο yugo.ολα καλα ,που λετε ,αλλα μετα τα 80 ακουγα ενα δυνατο χτυπο-ΝΤΑΚ,ΝΤΑΚ,ΝΤΑΚ-να ερχεται απο κατω απο το πατωμα.πιστεψα οτι ηταν η εξατμιση.δεν ηταν.εφαγα τον κοσμο ρωτωντας τι μπορει να ειναι!και τι ηταν;Ο ΧΑΡΟΣ.αυτο το καταλαβα οταν γλιστρησα σε μια στροφη και βρεθηκα τουμπα.με προειδοποιουσε....
πολλα χρονια αργοτερα,ενω διαβαζα,ποιος με πηρε τηλεφωνο!ο Μιχαλης!ευτυχως δεν επεμεινε.βρεθηκα στο νοσοκομειο ομως...
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΟΙ ΛΙΡΙΤΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΞΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ.η Π.Δ.θελει ΜΕΛΕΤΗ-οχι διαβασμα.και το καθε βιβλιο.μακαρι ο χρυσος να μας εδειχνε δρομο.δε μας δειχνει.

deleted_member
18-06-09, 22:29
Αγαπητε Γεωργιε οπως ειπα παραπανω ειμαι αρκετα καλος γνωστης των οσων λεει η Γραφη!!Και υπαρχουν μεσα νομοι που μου αρεσουν πολυ αν γινοταν να εφαρμοστουν στην εποχη μας!!Δυστηχως ομως το μεγαλο προβλημα ειναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!! Ποιος ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ κραταει της αρχες της Βιβλου????? ΚΑΝΕΙΣ!! Απο την στιγμη λοιπον που κατα εμε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ που να εφαρμοζει τα οσα λεει αυτο το βιβλιο ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ!!Δεν μπορει να νουθετιση ,δεν μπορει να χαλιναγωγηση, δεν μπορει να διδαξει τους παραστρατιμενους ανθρωπους απο τον δρομο που εχουν παρει!! Μεσα στην χριστιανικη κοινοτητα υπαρχει η μεγαλυτερη βρωμα , η μεγαλυτερη υποκρισια !!Το ψεμα , η κλεψια , η απατη η κακια ζει και βασιλευει σε ολο της το μεγαλειο!! Να χεσω λοιπον και την αγια γραφη και τους δηθεν χριστιανους που λενε οτι την διαβαζουν και την εφαρμοζουν!! ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ εγω δυστηχως μεχρι σημερα δεν γνωρισα ΚΑΝΕΝΑΝ!!Και σου βαζω ενα διλλημα.... Μην παμε μακρια.... Δεκα εντολες!!Της ξερεις καλα φανταζομε...... Αναρωτησου ή καθε μερα που περνα τσεκαρε ποσες φορες καταπατας αυτες της δεκα εντολες!!Πανω σε αυτες της πρωτες εντολες θα μπορουσε να στηριχθει το νομοθετικο πλαισιο μιας ολοκληρης χωρας!! Διοτι μια χωρα αγαπητε Γεωργιε στηριζετε απο την καλη λειτουργια της οικογενειας!!Οταν διαλυετε ο θεσμος της οικογενειας εκφυλιζετε η κοινωνια και καταστρεφετε ο πολιτισμος!!Μελετησε το λιγο και πες μου αν εχω δικιο ή αδικο......

deleted_member
18-06-09, 22:38
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΟΙ ΛΙΡΙΤΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΞΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ..

Γεωργιε με τους κιτρινουλιδες Αγιους Γεωργιους δεν κανει να εξαγοραζεις τιποτα αλλο εκτος αλλους πιο ομορφους και πιο σπανιους Γιωργουληδες;) Και οσους πιο πολλους εχεις στην ακρη να τους κοιτας και να προσευχεσε σε αυτους τοσο πιο καλα αισθανεσε:p :p Δοκιμασε το :D Αυτο το λεει και η Αγια Γραφη...... Πηγαινε στο κατα Σκαρακην ευαγγελιον πρωτο κεφαλαιον και πρωτο εδαφιο και διαβασε:D :D :D :D

enantios
19-06-09, 10:59
ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ.ΡΩΤΑΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ.
η Π.Δ.,φιλοι μου καλοι,ειναι το πρωτο μερος της Αγιας Γραφης.το δευτερο ειναι η Κ.Δ.ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 49 ΒΙΒΛΙΑ.κατα λεξιν Π.Δ.θα πει ΠΑΛΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ(Θεου-ανθρωπων).τα 39 βιβλια πρωτογραφηκαν στα εβραικα και τα 10 στα ελληνικα.ομως,μετα το Μ.Αλεξανδρο,οι Ιουδαιοι ξεχασαν τη μητρικη τους γλωσσα και μιλαγαν ελληνικα.ετσι τον τριτο αιωνα π.Χ. μαζευτηκαν στο νησι φαρος 72 συγγραφεις-μεταφραστες και μετεφρασαν ολη την Π.Δ. στα ελληνικα.αυτο εγινε επι βασιλειας πτολεμαιου του φιλαδελφου.αυτη η μεταφραση αποτελει σημερα το ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΕΙΜΕΝΟ της εκκλησιας μας και ονομαζεται ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΩΝ Ο(ΕΒΔΟΜΗΚΟΝΤΑ).
ΤΑ 49 βιβλια χωριζονται:1.ΙΣΤΟΡΙΚΑ 2.ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ 3.ΠΟΙΗΤΙΚΑ.εδω θα τα δουμε ΟΛΑ,δηλ. και τα 49.
το πρωτο βιβλιο ειναι η ΓΕΝΕΣΙΣ.βγαινει απο το ρημα γιγνομαι ,που θα πει δημιουργουμαι.ΑΡΑ,ΓΕΝΕΣΙΣ=ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.στο βιβλιο αυτο περιγραφονται οι 6 ημερες,στις οποιες ο Θεος δημιουργησε τον κοσμο απο το μηδεν.
ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ:η γλωσσα του βιβλιου αυτου ειναι ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ και γεματη ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΙΚΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ(Ο ΘΕΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΟΡΦΗ).ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ-ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΣΩΣΤΑ!

enantios
19-06-09, 11:48
μια προσεκτικη ΜΕΛΕΤΗ των 6 ημερων της δημιουργιας,μας οδηγει στα εξης συμπερασματα:
1.ΗΜΕΡΑ=ακαθοριστο,ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ(χιλιαδες-εκατομμυρια χρονια).η ημερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 24ΑΩΡΟ.ο θΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΡΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.
2.ολα τα εφτιαξε απο το ΜΗΔΕΝ.πρωτα υπηρχε μονο το χαος.ΑΡΑ Η ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ.
3.Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΓΙΝΕ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΑ ΔΗΛ.απο τα ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΑ(ΦΩΣ)στα ΣΥΝΘΕΤΟΤΕΡΑ(ΑΝΘΡΩΠΟΣ).αρα η ιδια η Π.Δ. δεν αρνειται την εξελιξη.μαλιστα δεχεται οτι πρωτα εγιναν τα ψαρια,δηλ η ζωη ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.
4.ολα εγιναν ΤΕΛΕΙΑ.η Π.Δ. παρουσιαζει το Θεο στο τελος της καθε ημερας να παρατηρει και λεει:και ειδεν ο Θεος οτι καλον.ο Θεος δηλ.,ως τελειος που ειναι,δημιουργησε τελειο κοσμο.
5.ο ανθρωπος εγινε το δευτερο μισο της εκτης και τελευταιας ημερας.μαλιστα δημιουργηθηκε με ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ του Θεου και ΟΧΙ ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΗ.ΕΝΩ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΗΜΕΡΕΣ Ο θΕΟΣ διετασσε ,ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ κοπο-προσπαθεια.μαζευει χωμα,το πλαθει,του δινει μορφη και του φυσα πνοη ζωης.αυτο δειχνει την ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ του ανθρωπου απεναντι στα αλλα δημιουργηματα.
6.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ:ο ανθρωπος πλαθεται απο χωμα=ΥΛΗ-ΣΩΜΑ+ΠΝΟΗ ΖΩΗΣ=ΨΥΧΗ.αρα ειναι ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.

enantios
19-06-09, 12:05
7.Η Π.Δ.ειναι βιβλιο ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ και οχι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ.οταν λεει οτι ο Θεος εφτιαξε τον ανθρωπο απο χωμα ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ.το χωμα ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ.
Η Π.Δ.ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ.Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΟ ΠΩΣ.Η Π.Δ.ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ!πιο απλα!η Π.Δ. μας λεει οτι ο Θεος υπηρξε η αιτια της δημιουργιας-ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΕΦΤΙΑΞΕ.αυτα που γραφω ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΙ ΟΛΑ στο βιβλιο ΕΞΑΗΜΕΡΟΣ(Μ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ).
8.Η ΕΥΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ ΑΔΑΜ.ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ-Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ.ο Θεος ουτε αναισθησιολογος ειναι για να κοιμισει τον Αδαμ,ουτε χειρουργος για να του κοψει πλευρο.με αυτη τη γλωσσα η Π.Δ. μας λεει οτι τα δυο φυλα ειναι ΙΣΟΤΙΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΛΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΛΙΚΟ.τελικος στοχος τους τοποθετειται Η ΗΘΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΗ.
9.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.παραδεισος=ΓΗ.
10.ο ανθρωπος καλειται να δωσει ονοματα στα ζωα(ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ).με αυτη τη γλωσσα τονιζεται οτι ο ανθρωπος ειναι η ΚΟΡΩΝΙΔΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ.

enantios
19-06-09, 12:06
ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Η Π.Δ.;αλλο πραγμα ειναι να ΔΙΑΒΑΖΩ-αλλο να ΕΡΜΗΝΕΥΩ.

deleted_member
19-06-09, 16:52
Αχ Αχ απο που να αρχισω και που να τελιωσω μαζι σου αγαπητε Γεωργιε ΑΙΡΕΤΗΚΕ!!Αοριστος ο χρονος της δημιουργιας??????????? Αν διαβαζες λιγο προσεκτικα αγαπητε Γεωργιε στην δευτερη επιστολη του Πετρου , κεφαλαιον τρια και χωρίον 8 θα διαβαζες τα εξης --> Εν δε τουτο ας μην σας λανθανη αγαπητοι , οτι παρα Κυριω μια μερα ειναι ως χιλια ετη και χιλια ετη ως ημερα μια!!;) Εφτα δημιουργηκες μερες ηταν αγαπητε Γεωργιε χιλιων ετων η καθεμια!!και την εκτη ημερα δημιουργησε τον ανθρωπο!!Πουθενα μεσα στην αγια γραφη δεν υπαρχει ενα χωρίον που να υποστηριζει την εξελιξη!!Και αν δεις καποιες εγκυκλοπαιδικες εκπομπες στον ΣΚΑΙ με θεμα την εξελιξη θα δεις οτι τελικα μεχρι σημερα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΥΝΔΕΤΙΚΟΣ ΚΡΙΚΟΣ μεταξυ του ανθρωπου και τον πιθικων!!Και οποιος απο εσας νομιζει οτι προερχετε απο τον περιφημο Αυστραλοπιθικο να μου το πει που σε περιπτωση που βρεθουμε πουθενα καποτε να μην του κραταω λουλουδια ή σοκολατακια αλλα να αγορασω ενα τσαμπι μπανανες:bigsmile: Σε παρα μα παρα πολλα απο τα λεγομενα σου Αγαπητε Γεωργιε εισαι ΑΟΥΤ και θα μπορουσα να καθομε να εξηγω με της ωρες τί λαθη εχουν οι ερμηνιες σου!!Αλλα επειδη το θεωρω μεγαλο χασιμο χρονου ΔΕΝ θΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!! Ετσι και αλλιως οπως ειπα και πριν Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΑ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΟΥ!!

enantios
20-06-09, 20:59
11.παρατηρηση:ενω στις πρωτες ημερες της δημιουργιας συνεχως τονιζεται Ο ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ,στη δημιουργια του ανθρωπου η φραση γινεται:ποιησωμεν ανθρωπον κατ εικονα ημετεραν και καθ ομοιωσιν.γιατι ο πληθυντικος εδω που μιλαει ο Θεος;πολλοι πατερες εξηγησαν τη φραση λεγοντας οτι ειναι η πρωτη νυξη για την ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του Θεου.μιλουν δηλ. ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.η πληρης φανερωση της τριαδικοτητας θα γινει στη βαπτιση του Χριστου(Κ.Δ.).
12.ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΗΘΙΚΗ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ;ολα ξεκινουν απο το ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ και τελειωνουν στο ΚΑΘ ΟΜΟΙΩΣΙΝ.οταν λεμε οτι ο ανθρωπος πλαστηκε ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΘΕΟΥ ενοουμε οτι προικιστηκε με μοναδικα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ:ΛΟΓΙΚΗ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,ΑΥΤΕΞΟΥΣΙΟ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ...αυτα τα χαρισματα ο ανθρωπος καλειται να τα αξιοποιησει και να γινει ΟΜΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ(ΚΑΘ ΟΜΟΙΩΣΙΝ).ΕΝΩ ΔΗΛ. ΤΟ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΩΣ ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟ θΕΟ,ΤΟ ΚΑΘ ΟΜΟΙΩΣΙΝ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΑΣΕΙ=ΣΤΟΧΟΣ.

enantios
20-06-09, 21:10
13.και ενω ο ανθρωπος ειναι ευτυχισμενος κοντα στο Θεο,επαναστατει αδικαιολογητα και διαπραττει το ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ.σε τι ακριβως συνισταται;ο ανθρωπος θελει να γινει Θεος βασιζομενος μονο στις δικες του δυναμεις-ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ.αυτο βεβαια εχει μια σειρα απο αρνητικες συνεπειες:α.ο ανθρωπος χανει την αθανασια του.β.η φυση γινεται πλεον εχθρικη προς αυτον(κατακλυσμος του Νωε)γ.το μισος,η κακια,η εχθρα εισβαλλουν στην ανθρωπινη ζωη(η πρωτη αδελφοκτονια,ΚΑΙΝ-ΑΒΕΛ).
14.αδαμ=ΑΝΤΡΕΣ,ευα=ΓΥΝΑΙΚΕΣ.εδω το κειμενο χρησιμοποιει ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ.ο Αδαμ ειναι ο εκπροσωπος του αντρικου φιλου,ενω η Ευα του γυναικειου φυλου.
ετσι ,λοιπον,φιλοι μου εχουν τα πραγματα στη ΓΕΝΕΣΙ,το πρωτο βιβλιο της Π.Δ.

enantios
20-06-09, 21:23
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.ΓΙΩΡΓΟ ΔΕ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ.και δε θα απαντηθει γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ.δε ρωταει-τοποθετειται και γραφει αρλουμπες.εκτος των αλλων,συνεχως μιλαει για χασιμο χρονου και διακοσμητικο βιβλιο.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ.οποιος νομιζει οτι χανει το χρονο του,ας μην επεμβαινει ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟΝ ΧΑΣΕΙ.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:οποιος θελει να μη τα χασει ολα αυτα,ας βρει τροπο να τα γραψει καπου.θα γινει βιβλιο το θεμα(απο αποψεως σελιδων).
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:οσα γραφω ειναι απολυτα διασταυρωμενα και καρπος ΕΠΙΠΟΝΗΣ-ΕΠΙΜΟΝΗΣ-ΣΚΛΗΡΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ.στο τελος θα παραθεσω βιβλιογραφια.
ερωτηση:παρακαλω πολυ,ας μου απαντησει καποιος αν το κειμενο ειναι ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ.

enantios
20-06-09, 21:40
η πρωτη ενσταση αφορα το ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ.και τι δεν εκαναν για να το εξηγησουν οι πατερες της εκκλησιας.συγκεκριμενα:ΤΙ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ;προσωπικα ξερω οτι οι γονεις ειναι υπευθυνοι για τις πραξεις του παιδιου ως την ενηλικιωση.απο που κι ως που ομως ειναι υπευθυνο ενα παιδι για πραξεις του προππαπου του η και πιο πισω;πως μεταβιβαζεται το προπατορικο αμαρτημα σε καθε ΝΕΟΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ;οι πατερες λενε οτι με την επανασταση αυτη ΑΜΑΥΡΩΘΗΚΕ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ(ολοι οι ανθρωποι εχουμε μια φυση,δηλ.τα ιδια πνευματικα-ψυχικα-σωματικα χαρακτηριστικα).αρα λενε οποιος γεννιεται ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΕΝΟΧΗ.ομως η φυση ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΑ.χωρις προσωπο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΣΗ.γι αυτο το λαθος καποιου ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.το κανω πιο ευκολο:ας πουμε οτι κλεβω και συλλαμβανομαι.θα μου πει ο δικαστης οτι το λαθος μου ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ σε ολους μια που ολοι εχουμε την ιδια φυση η ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ;οπως καταλαβαινετε η μεταβιβαση της ευθυνης ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ.αλλωστε κανενα δικαστηριο δεν τη δεχεται.νομιζω οτι κανενας λογικος νους δεν τη δεχεται.

deleted_member
20-06-09, 22:24
Να μου απαντησης να πεις ΤΙ?????Με της ηλιθιες μεταφρασεις σου?? Αληθεια Γιωργο αρχικα υποστηριξες την εξελιξη.... Παρακατω λες οτι ο ανθρωπος πλαστηκε κατ εικοναν και ομοιωσιν του θεου!! Αληθεια ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που ανεφερες οτι εχει ο θεος ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ τα ειχαν οι σαυρες και οι ουρακοταγκοι??? ή τα απεκτησε μονο ο ανθρωπος μετα απο κατι χιλιαδες χρονια???? Αγαπητε Γεωργιε στο θεμα αυτο βαζω μια παυση παρακολουθησης διοτι εσυ θελοντας να μορφωθεις απο την αγια γραφη <παραμορφωθηκες> Θα σου αναφερω μονοπ ενα τελευταιο χωρίον Α Κορινθιους 8 κεφαλαιον και χωρίον 1+2 εκει διαβαζουμε--> εξευρομεν οτι παντες εχομε γνωσιν , η γνωσις ομως φυσίοις!!! και εαν τις νομιζη οτι εξευρει τί , δεν εμαθεν ετι ουδεν καθως πρεπει να μαθει!!! :) Μετα απο αυτο αγαπητε Γεωργιε συνεχισεν τον μονοδρομον σου προς την Νεα θρησκεια που θες να μεταδωσεις..... Οταν βγαλεις αυτην την νεα μεταφραση-αποσυναρμολογιση της γραφης στειλε μου ενα αντιγραφο να το βαλω διπλα σε αυτη των ΕΒΔΟΜΗΚΟΝΤΑ γαι να ανακαλυψω ποιοι επιτελους ηταν!! Διοτι θα τριξουν τα κοκαλα απο τον ταφο τους:D :D :D :D

enantios
20-06-09, 22:25
το δευτερο βιβλιο ειναι Η ΕΞΟΔΟΣ.πηρε το ονομα του απο την εξοδο του λαου του Ισραηλ απο την Αιγυπτο και τη σκλαβια-στην ερημο και την ελευθερια.το θεμα του ειναι το εξης:ο Θεος,μετα το προπατορικο αμαρτημα,δεν αφηνει τον ανθρωπο μονο του.ως καλος πατερας δημιουργει στο μυαλο του ενα σχεδιο για να επαναφερει κοντα του τον ανθρωπο-να τον σωσει.αυτο το θειο σχεδιο για την ανθρωπινη σωτηρια ,η εκκλησια,το ονομαζει ΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ(οικονομια=τακτοποιηση,δηλ.ο Θεος τακτοποιει την ανθρωπινη σωτηρια).ποιο ειναι αυτο το σχεδιο,σε τι συνισταται;ο Θεος σκεφτεται να διαλεξει εναν ανθρωπο και απο τους απογονους του να δημιουργησει ενα ολοκληρο ΛΑΟ.αυτος ο λαος θα αναλαβει μια συγκεκριμενη αποστολη:θα προετοιμασει ,με ιεραποστολες,ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΤΗ ΦΕΡΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ-Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΓΙ ΑΥΤΟ Η Π.Δ. ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΩΣ Ο ΠΡΟΠΟΜΠΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.και ο Θεος αρχιζει να υλοποιει το σχεδιο του και ως πρωτο ανθρωπο,διαλεγει τον ΑΒΡΑΑΜ.

enantios
20-06-09, 22:30
αυτη τη φορα θα απαντησω.η Π.Δ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ-ΔΕ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ-ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗ.δε μιλησα ακομα για Δαρβινο-ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ!!

enantios
20-06-09, 22:34
ΚΙ ΑΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΗΛΙΘΙΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ.

enantios
20-06-09, 22:44
EΡΩΤΗΣΗ:ΠΩΣ-ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ δημιουργηθηκε ο ανθρωπος κατα την Π.Δ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Η Π.Δ. ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΟ ΠΩΣ.δε μας λεει.το μονο που μας λεει ειναι οτι ο Θεος υπηρξε η αιτια της δημιουργιας του.

enantios
20-06-09, 22:57
ενω προσπαθω να γραψω σοβαρα,ο κ.Γιωργος μου γεμισε το ποστ λιρες και δε με αφηνει να γραψω βριζοντας με και αποκαλωντας με ηλιθιο.εντονως διαμαρτυρομαι!

enantios
20-06-09, 23:24
και ο ΑΒΡΑΑΜ ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΑΑΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒ γινονται οι ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.συμφωνα με την ιστορια ο ΙΑΚΩΒ ΜΕ ΤΟΥΣ 12 ΥΙΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ,ΤΟ 1600π.Χ.περιπου.ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ,ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ,ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ιΩΣΗΦ,ΠΟΥ ΕΝΩ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ,ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΑΝΤΙΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ και υποδεχθηκε εκει τα αδελφια του και τον πατερα του-Ιακωβ.ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ 1600-1220 π.Χ. με τις γεννησεις,δημιουργηθηκε το Ισραηλ.μαλιστα οι ισραηλιτες πολλαπλασιαστηκαν τοσο πολυ,ωστε τρομαξαν το Φαραω Ραμση Β,που φοβηθηκε οτι μπορει να γινουν κυριαρχοι της Αιγυπτου και ελαβε σκληρα μετρα εναντιον τους.πιο συγκεκριμενα αποφασισε τα αρσενικα παιδια να θανατωνονται και οι αντρες να χρησιμοποιουνται σαν δουλοι,στις πιο βαριες εργασιες για να εξοντωθουν.τοτε ο Θεος διεσωσε το Μωυση(ο ανθρωπος που σωθηκε μεσα απο τα νερα) με περιπετειωδη τροπο.το αμφιλεγομενο,ως προς την υπαρξη του,προσωπο του Μωυση θα εξελιχθει σε ΕΘΝΑΡΧΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.

sideras
21-06-09, 00:00
Βρε τον περοιουσοιω λαο... ειναι αρκετα ταλαιπωρημενος ..........:cool:
και ο δικαιος μεχελεσδικ πιο το πιον τουτου'' ...;)
Αρε , παλαιστινη γη ελληνων που καταντησες peleset [φιλισταιοι]
κοινως ετεοκρητες.και δω εχουμε δικα μας οικοπεδα . καλα εκανε
ο ΔΗΜΗΤΡΟΣ ..ηξερε αυτος τι επρεπε να κανει με τους ψευτες , τρελαθηκαν
μολις εβαλε το αγαλμα :cool:

enantios
21-06-09, 11:49
φιλοι μου,ο Μωυσης μεγαλωνει,μαθαινει οτι ειναι ισραηλιτης,σκοτωνει εναν αιγυπτιο επιστατη και καταφευγει στο Σινα,οπου του φανερωνεται ο Θεος στο οραμα του ΦΛΕΓΟΜΕΝΟΥ ΒΑΤΟΥ.εκει του υποσχεται καθε βοηθεια για να ελευθερωσει τον Ισραηλ(10 πληγες)και του φανερωνει το ονομα Του.το ονομα στην Π.Δ.φανερωνε τα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ-ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ,αυτου που το φερει.το ονομα Μου,του ειπε,ειναι ΓΙΑΧΒΕ=ΕΓΩ ΕΙΜΙ Ο ΩΝ.
αυτο δηλωνει οτι:1.Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ 2.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΟΣ 3.ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ(ΖΩΟΔΟΤΗΣ).τελικα ο Μωυσης ελευθερωνει το λαο του,ξεφευγει απο το Φαραω και ,ολοι μαζι,φτανουν στο βουνο Σινα.εκει υπογραφεται ΕΠΙΣΗΜΑ η διαθηκη=συμφωνια μεταξυ Θεου-Ισραηλ.απ[ο τη συμφωνια προκυπτει οτι:ΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ-ΤΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΓΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ(ΧΑΝΑΑΝ ΤΟΤΕ),ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΘΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ.ο Θος δηλ.κανει αυτο το λαο ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ(περιουσιος λαος)και του αναθετει ΕΙΔΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ.προς επικυρωση της συμφωνιας,δινει στο Μωυση τις 10 εντολες(δεκαλογος-μωσαικος νομος-νομος του Μωυση).οι 4 πρωτες ρυθμιζουν τις σχεσεις του ανθρωπου με το Θεο και οι 6 επομενες τη σχεση του ανθρωπου με το συνανθρωπο του.ο λαος δεχεται να τις τηρει και ,μετα πολλων βασανων επειδη αθετουσε τη συμφωνια,φτανει εξω απο τη γη Χανααν η ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ(ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΥΠΟΣΧΕΣΗΣ).ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΩΝ ΧΑΝΑΝΑΙΩΝ-ΑΡΑ Ο ΙΣΡΑΗΛ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ.οι χαναναιοι -σε συνεργασια με τους Φοινικες-ειχαν αναπτυξει λαμπρο πολιτισμο και ειχαν ανακαλυψει και το χαναανοφοινικικο αλφαβητο.σημειωτεον οτι το αλφαβητο αυτο το πηραμε και μεις και το εξελιξαμε με διαφορετικο τροπο.προσεξτε,παρακαλω πολυ,την ομοιοτητα των γραμματων:ΑΛΕΦ=ΑΛΦΑ,ΜΠΕΘ=ΒΗΤΑ,ΓΚΕΙΜΕΛ=ΓΑΜΑ,ΝΤΑΛΕΘ= ΔΕΛΤΑ.ΧΕ=ΕΨΙΛΟΝ,ΖΑΓΙΝ=ΖΗΤΑ...

enantios
21-06-09, 12:24
εξω απο τη γη Χανααν πεθαινει ο Μωυσης ,αφου ειχε χρισει ως διαδοχο του τον Ιησου του Ναυη(ιησους=σωτηρας).αυτος,με τη βοηθεια του Θεου,θα κατακτησει τη Χανααν και θα πραγματοποιησει κανονικη ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΧΑΝΑΝΑΙΩΝ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:τι εφταιγε ο φουκαρας ο λαος των Χαναναιων για να εξοντωθει με τοσο βαρβαρο τροπο;η Π.Δ. ειναι σαφης.πιστευε λεει στα ειδωλα και οχι στον αληθινο Θεο!μα πως να πιστεψει στον αληθινο Θεο,αφου δεν τον ξερει;και,εν παση περιπτωσει,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΒΑΡΒΑΡΟ-ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΤΡΟΠΟ;ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΟΥ ΑΥΤΟΥ ΛΑΟΥ;
παρακαλω προσεξτε τι λεει η Π.Δ. για την κατακτηση της γης Χανααν:κατα την ημερα εκεινη οι Ισραηλιτες κατελαβαν την πολη Μακηδα και περασαν εν ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΑΝΕΠΝΕΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΥΤΗ,ΩΣΤΕ ΔΕΝ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΣ ΑΥΤΗΝ.επειτα ο Ιησους πολιορκησε την πολη Λεβνα.ο Κυριος παρεδωσε στους Ισραηλιτες και αυτη την πολη.τοτε ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΕΝ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑΝ ΤΗΣ,ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΝΕΠΝΕΕ.επειτα ο λαος με τον Ιησου περικυκλωσε την Λαχις .ο Κυριος παρεδωσε την Λαχις στα χερια των Ισραηλιτων,οι οποιοι ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΕΝ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΕΣΩΘΗ.ΕΠΕΙΤΑ ο λαος κατελαβε,με τη βοηθεια του Κυριου,την πολη Οδολλαμ και ΕΠΕΡΑΣΕ ΕΝ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΖΩΗΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΟΗΝ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ο λαος μετεβη εις Χεβρων.ο Κυριος παρεδωσε στα χερι του και αυτη την πολη.εκει ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΕΝ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΝΕΠΝΕΕ ΣΕ ΑΥΤΗ.ΟΥΔΕΙΣ ΔΙΕΦΥΓΕ ΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ.Ο Ιησους κατελαβε ολη τη νοτια περιοχη της Χανααν και εξολοθρευσε καθε ζωσα υπαρξη,ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.αυτο το πετυχε ο Ιησους του Ναυη με μια και μονη εκστρατεια,γιατι μαζι του ΠΟΛΕΜΟΥΣΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.

enantios
21-06-09, 12:27
μη μου πειτε!φιλευσπλαχνος και πολυελεημων!αληθεια,ξερουμε τι λεει η Π.Δ.;

enantios
21-06-09, 18:39
αυτα γραφονται στο βιβλιο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΗ(κεφ.10)και οποιος θελει τα διαβαζει!το βιβλιο αυτο εξιστορει την κατακτηση της Χανααν και το μοιρασμα της στις 12 φυλες του Ισραηλ.αυτο που διερωτωμαι ειναι τουτο:ειναι δυνατον ο ιδιος ο Θεος να δινει τετοιες διαταγες και να βοηθαει ωστε να υλοποιηθουν;ειναι δυνατον να διατασσει να μην μεινει απολυτως τιποτα ζωντανο;τι φταιγανε τα μικρα παιδια των χαναναιων;γιατι σε καθε χωριο η πολη θα υπαρχουν ολες οι ηλικιες,ετσι δεν ειναι;και σε τι διαφερει ενας τετοιος Θεος,απο εναν μακελλαρη-ψυχοπαθη;μη διερωτασθε λοιπον ποιος διδασκει το εγκλημα,τη γενοκτονια,τον αφανισμο.η εκκλησια μας μαλιστα υποστηριζει οτι η Π.Δ.ειναι εργο θεοπνευστο,δηλ.γραφηκε μεν απο ανθρωπους αλλα με τη βοηθεια του Θεου.
ποιος ομως εγραψε αυτα τα βιβλια(τα 49);συμφωνα με τους ερευνητες θεολογους 4 αγνωστοι συγγραφεις:
1.ΙΑΧΒΙΣΤΗΣ:λεγεται ετσι γιατι ονομαζει το Θεο με τη λεξη ΓΙΑΧΒΕ.
2.ΕΛΟΧΕΙΜΙΣΤΗΣ:προτιμα τη λεξη ΕΛΟΧΕΙΜ=ΚΥΡΙΟΣ,ΔΥΝΑΤΟΣ.
3.ΙΕΡΑΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΞ:εγραψε για τα καθηκοντα των ιερεων,των λευιτων,τις θυσιες.
4.ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΣΤΗΣ:εγραψε ολες τις νομικες διαταξεις που καθοριζουν λεπτομερεστατα τη ζωη των ισραηλιτων.
και θα μου πει καποιος:ενταξει ,βρηκες ενα κομματι βαρβαροτητας-αγριοτητας και το εγραψες.θα δειξω παρακατω τι σημαινει αγριοτητα σε ολο της το μεγαλειο.

enantios
21-06-09, 19:19
οι ισραηλιτες κατελαβαν την Ασωρ(βορεια Χανααν).εκει επερασαν ΕΝ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΝΕΠΝΕΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟΝ.την δε Ασωρ παρεδωσαν στη φωτια.οι ισραηλιτες δεν εκαψαν τις πολεις που ηταν κτισμενες πανω στα υψωματα,πλην της Ασωρ.επισης δεν εκαψαν τα λαφυρα των εχθρων τους,αλλα τα κρατησαν για τον εαυτο τους.ολους ομως τους αλλους τους εξολοθρευσαν ΕΝ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ και δεν αφηκαν ΚΑΜΜΙΑ ΖΩΝΤΑΝΗΝ ΥΠΑΡΞΙΝ.Ο Ιησους του Ναυη κατελαβε ολη την περιοχη απο το ορος Χελχα εως τους προποδες του Ερμων.συνελαβε δε ολους τους βασιλεις αυτων των χωρων και τους ΕΦΟΝΕΥΣΕ.Αλλα και δεν υπηρχε πολις που να μη την καταλαβουν οι Ισραηλιτες.τα παντα κατελαβαν με το νικηφορο τους πολεμο.τουτο δε εγινε με την δυναμιν του Κυριου,ο οποιος εκαμε τις καρδιες τους να σκληρυνθουν δια να ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΥΡΟΥΝ ΕΛΕΟΣ.ΝΑ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΟΝ ΜΩΥΣΗ.(ΚΕΦ.11).

enantios
21-06-09, 19:43
σεις(οι ισραηλιτες)ειδατε οτι ο Κυριος ο Θεος σας ΕΠΟΛΕΜΗΣΕ ΓΙΑ ΣΑΣ.Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΑΣ ΘΑ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΕΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ ,ΜΕΧΡΙΣ ΟΤΟΥ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΟΥΝ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ.τα θηρια τα αγρια θα εξαπολυσει εναντιον τους για να τους εξαφανισει απο μπροστα σας.προσεξτε λοιπον ΝΑ ΜΗ ΕΡΘΕΤΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΘΝΗ ΑΥΤΑ γιατι ο Κυριος δε θα εξολοθρευει πια αυτα τα εθνη.μη συναψετε γαμους και μην ανακατευτειτε με αυτα διτι θα γινουν παγιδες και σκανδαλα και καρφια στις φτερνες σας και αγκαθια στα ματια σας,εως οτου εξολοθρευτειτε σεις απο την γην αυτην,που σας εδωσε ο Θεος.εγω δε βαδιζω και τελειωνω την οδο της επιγειας ζωης μου.σεις θα αναγνωρισετε και θα ομολογησετε πιστη στους λογους του Κυριου.ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΗΤΕ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ,Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΑΣ ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΟΥΣΙΑ ΓΗ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ.αυτο θα γινει εαν λατρευσετε και προσκυνησετε αλλους Θεους και οχι Αυτον.
ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ;

enantios
21-06-09, 19:53
ετσι εγινε λοιπον η κατακτηση της Χανααν,φιλοι μου.ΣΤΟΜΩΣΑΝ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ-ΚΟΛΥΜΠΗΣΕ ΤΟ ΜΟΣΧΑΡΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ.αυτοι οι Ισραηλιτες πρεπει να εσφαζαν επι 24ωρου βασεως.που να προλαβεις τοσα πολλα λαρυγγια;αληθεια,στο γονα τους εσφαζαν η ορθιους;θα μου πεις ποια η διαφορα!ε,κουβεντα να γινεται.παντως η Π.Δ. σε ενα πραγμα επιμενει και ειναι σιγουρη.ΔΕΝ ΞΕΦΥΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ.βασιλικη διαταγη και τα σκυλια δεμενα,που λεμε.μωρε σφαξτε ολοι με μανια!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ελπιζω να φοβηθηκατε λιγουλακι.τωρα ξερετε!αν το παιδι σας δεν τρωει ολο το φαι,διαβαστε του καμμια σελιδα να φαει και το πιατο!

enantios
21-06-09, 20:31
ωστε πουλακια μου,αυτο ειναι το βιβλιο που ξερουμε εδω και χιλιαδες χρονια,ετσι!αυτο ειναι το βιβλιο που δεν πρεπει να αμφισβητουμε,ετσι!μωρε θα τα γραψω ΟΛΑ.

enantios
22-06-09, 19:15
ο πολυς BULTMANN διαπιστωνει για το Θεο και τα χαρακτηριστικα του στην Π.Δ.
Εχουμε να κανουμε με εναν σκληρο,εγωπαθη,εκδικητικο και ζηλοφθονο Θεο.σκληρος αποδεικντεται απο τις εξοντωτικες ποινες που επιβαλλει.εγωπαθης ,διοτι δεν ανεχεται πιστη σε καμμια αλλη θεοτητα.οταν αυτο συμβει,οι συνεπειες ειναι φοβερες.επισης ειναι εκδικητικος γιατι ποτε δεν ξεχναει τα λαθη του λαου Του η των αλλων λαων.ακομα βλεπουμε να διακατεχεται απο ζηλεια σε καθε ανθρωπινο παραστρατημα λατρειας αλλου Θεου και να προσπαθει,θαρρεις,με το ζορι να κρατησει στην πιστη τους Ισραηλιτες.νομιζω οτι ολα αυτα εχουν κιολας φανει στην κατακτηση της Χανααν το 1180π.Χ.θα μπορουσα να αναφερθω ανετα και στην υπερμετρη σκληροτητα των 10 πληγων,που ερριξε στους αιγυπτιους και το Φαραω προκειμενου να γινει η ΕΞΟΔΟΣ.αλλα εδω υπαρχει η δικαιολογια της σκληρης καταπιεσης και δουλειας του Ισραηλ και μπορει να πει καποιος,ηταν αναγκαιο κακο.παντως η δεκατη πληγη ηταν εξοχως σκληρη.συγκεκριμενα αγγελος μπηκε τη νυχτα και σκοτωσε τα πρωτοτοκα αρσενικα παιδια των Αιγυπτιων.τελος παντων.εδω ομως δεν υπαρχει καμμια αιτιολογια η δικαιολογια για την επιδειξη τετοιας και τοσης απανθρωπης σκληροτητας.

enantios
22-06-09, 19:34
η λεξη ΠΑΣΧΑ ,φιλοι μου,σημαινει ΠΕΡΑΣΜΑ.Καθε χρονο τις 14 Νισσαν οι εβραιοι μαζευονται και γιορταζουν την ΕΞΟΔΟ.συγκεντρωνονται ανα οικογενεια,τρωνε αζυμο ψωμι,πικρα χορτα και ενα αρνι,του οποιου φροντιζουν να μη σπασουν τα κοκκαλα.πινουν κρασι.αφου φανε,ο γεροντοτερος διηγειται τα συμβαντα για να τα μαθαινει η νεα γενια.απο αυτους πηραμε τη λεξη ΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΕΡΑΣΜΑ.οπως οι ισραηλιτες περασαν απο τη δουλεια στην ελευθερια ,ετσι και μεις περασαμε απο τη δουλεια του θανατου στην ελευθερια της αθανασιας,μεσω της νικης του Ιησου Χριστου(ανασταση).η διαφορα ειναι οτι,ενω για μας ειναι μια θρησκευτικη γιορτη,για αυτους ειναι ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ-ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ.
οταν ημουν μικρος και ζουσα στο καστρο Ιωαννινων,οι γειτονες εβραιοι μου εδιναν πολλες φορες αζυμο ψωμι.στο καστρο τοτε υπηρχαν πολλοι εβραιοι.το αζυμο ψωμι ειναι σαν τη γαλετα τη στρατιωτικη.πολυ-πολυ ξερο και ανοστο.μεχρι τωρα ,αρα,εχουμε δει και κρινει τα βιβλια ΓΕΝΕΣΙΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΚΑΙ ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΗ.

enantios
22-06-09, 20:02
σημειωση:το ολο θεμα αφιερωνω στην κ.Ολγα ,ενα προσωπο που ιδιαιτερως συμπαθω.ευχαριστω την κ.Ελενη που με αφηνει να γραφω οπως θελω,χωρις ποτε να με ενοχλει.επισης ευχαριστω ολους οσους κανουν τον κοπο να διαβαζουν αυτη την προσπαθεια μου.
θα ασχοληθω με το βιβλιο ΛΕΥΙΤΙΚΟΝ.το βιβλιο αυτο ασχολειται με τη φυλη ΛΕΥΙ ,που ειχε καθηκοντα φυλαξης και υπηρεσιας στο ναο.ηταν υπευθυνη για τη σωστη λειτουργια του και για τις θυσιες.οι θυσιες και το πως πρεπει να γινονται περιγραφονται αναλυτικοτατα και εξαντλητικοτατα στο βιβλιο αυτο.χωριζονταν στις ΑΙΜΑΤΗΡΕΣ και στις ΑΝΑΙΜΑΚΤΕΣ.ηταν απαραιτητες προκειμενου ο Θεος να ευαρεστειται καινα συγχωρει τα ατοπηματα του λαου του.οι αναιμακτες συνισταντο στην προσφορα αγροτικων προιοντων,ενω οι αιματηρες στη θυσια ζωων.οι αιματηρες ονομαζονταν και ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΑ,γιατι το ζωο καιγοταν ολο στο θυσιαστηριο προς τιμη του Θεου.δε νομιζω οτι ειναι αναγκη να περιγραψω εδω τις τοσες λεπτομερειες τελετουργικου χαρακτηρα.δεν εξυπηρετει κατι.θα αναφερθω ομως σε δυο θεσμους τεραστιας σημασιας για την κοινωνικη συνοχη του λαου των Ισραηλιτων.

enantios
22-06-09, 20:15
η λεξη ΣΑΒΒΑΤΙΚΟΝ θα πει ΕΒΔΟΜΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.καθε 7 χρονια γινοταν το εξης:1.ηταν ετος αγραναπαυσης,απαγορευοταν καθε καλλιεργεια και ,οτι εδινε η γη ,το επαιρναν οι φτωχοι.2.οι δουλοι ελευθερωνονταν και 3.τα χρεη χαριζονταν.
το ΙΩΒΗΛΑΙΟ ετος το γιορταζαν καθε 50 χρονια.σε αυτο γινοταν οτι και στο σαββατικο,αλλα και κατι ακομη.τα κτηματα που ειχαν δοθει σε πλουσιους ως ενεχυρο,και ειχαν χαθει για αυτο το λογο,ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΑΝ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.ηταν δυο θεσμοι-νομοι που προφυλασσαν τους φτωχοτερους απο την απληστια των πλουσιων,εξασφαλιζαν κονωνικη συνοχη,κοινωνικη ειρηνη και γαληνη και εδιναν την ευκαιρια στους Ισραηλιτες να ξεκινουν ολοι απο την ιδια βαση.αλλο ειναι να χανεις την ελευθερια σου για ολη σου τη ζωη κι αλλο για 6 χρονια το πολυ.ηξερες οτι θα ερθει το Σαββατικο ετος και θα ξαναβρεις την ελευθερια σου.οι δυο αυτοι θεσμοι εξηγουν και το γιατι δεν εχουμε ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΞΕΓΕΡΣΕΙΣ στην ισραηλιτικη κοινωνια.

enantios
23-06-09, 13:07
ΑΡΙΘΜΟΙ=το επομενο βιβλιο της Π.Δ..ΣΕ αυτο γινονται δυο αριθμησεις των Ισραηλιτων που μπορουν να φερουν οπλα.η μια γινεται αμεσως μετα την ΕΞΟΔΟ ,ενω η αλλη λιγο πριν την εισοδο στη γη της επαγγελιας.ας σημειωθει οτι στη Χανααν δε μπηκε κανεις απο την παλια γενια ,αυτων δηλ. που εφυγαν απο την Αιγυπτο,γιατι εγογγυζαν προς το Θεο.απο αυτη την τιμωρια δεν εξαιρεθηκε ουτε ο Μωυσης,ο οποιος μονο απο μακρια ειδε τη γη των τριων πατριαρχων(αβρααμ-ισαακ-ιακωβ).
το επομενο βιβλιο ειναι το ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ.μια παρενθεση.τα πεντε πρωτα βιβλια της Π.Δ.,ΔΗΛ.ΓΕΝΕΣΙΣ-ΕΞΟΔΟΣ-ΛΕΥΙΤΙΚΟΝ-ΑΡΙΘΜΟΙ -ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ,ειναι γνωστα με την ονομασια ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ(5 τευχη-5 βιβλια).ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ περιλαμβανει σειρα διαταξεων που εξηγουσαν το Δεκαλογο και ρυθμιζαν λεπτομερως την καθημερινη ζωη του λαου.απο εκει ,αλλωστε,πηρε και το ονομα του-δευτερος νομος(ΠΡΩΤΟΣ=10 ΕΝΤΟΛΕΣ).ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗς ΛΟΓΙΚΗΣ.

enantios
23-06-09, 13:30
ακαθαρτα-καθαρα ζωα:δεν θα φατε κανενα απο τα ακαθαρτα ζωα.τα καθαρα ζωα,που επιτρεπεται να τρωτε,ειναι τα διχηλα-μηρυκαστικα.δεν θα τρωτε τον χοιρον,αν και ειναι διχηλον,επειδη δεν μηρυκαζει την τροφην του(μηρυκαζω=αναμασω).αυτη τη διαταξη τη σεβεται και το Ισλαμ,που παρουσιαστηκε πολυ αργοτερα.ο Χριστος αρνηθηκε και κατηργησε τη διακριση των τροφων σε καθαρες και ακαθαρτες.
απο ολά τα προιοντα των σπαρτων ,θα αφαιρεις το ενα δεκατο και θα το προσφερεις στο ναο για να ευαρεστεις τον Κυριο και Θεο Σου.αν ο τοπος σου ειναι μακρια,θα πωλεις τα προιοντα σου αυτα και με το αντιτιμο θα αγοραζεις αλλα για να προσφερεις στον Κυριο Σου.-βλεπουμε εδω με ποσο μεγαλη λεπτομερεια καθοριζεται η ζωη του Ισραηλ.τιποτε δεν αφηνεται στην τυχη.η δεκατη,οπως ονομαζεται,πρεπει να προσφερεται σε συγκεκριμενο τοπο.ετσι εξηγειται και το ψυχολογικο δεσιμο του λαου με το Ναο.ο Ναος,με τον καιρο,εξελιχθηκε σε κεντρο της θρησκευτικης και πολιτικης ζωης του Ισραηλ και εθεωρειτο ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.για το λογο αυτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ αυστηρα να μπει οποιοσδηποτε στον ιδιαιτερο χωρο,που ονομαζοταν ΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ.η ποινη,για καθε παραβατη,ηταν αποκεφαλισμος.

enantios
23-06-09, 14:07
εαν σε καποια πολη βρεθει ανδρας η γυναικα και καταπατησει τις εντολες του Κυριου και λατρευσει η προσκυνησει αλλους θεους,τον ηλιο,τη σεληνη,η ο,τιδηποτε αλλο απο τον ουρανιο κοσμο,αυτον τον ανδρα η τη γυναικα θα τους εξω απο την πολη και θα τους λιθοβολησετε ωσπου να αποθανουν.-βλεπουμε τη σκληροτητα και την ανελευθερια του Θεου της Π.Δ..ΟΠΟΙΟΣ ΛΑΤΕΥΕ ΑΛΛΟ ΘΕΟ ΕΛΙΘΟΒΟΛΕΙΤΟ.η ποινη εκτελειτο ως εξης:εσκαβαν μια γουρα στο εδαφος και εχωναν μεσα τον ενοχο μεχρι και το λαιμο.εξω φαινοταν μονο το κεφαλι.υστερα επαιρναν πετρες,εφτιαχναν σωρους και χτυπαγαν το δυστυχο.οταν ο θανατος του ηταν βεβαιος,τον αφηναν θαμμενο κατω απο τις πετρες.δεν επετρεπετο να ταφει για λογους παραδειγματισμου των υπολοιπων.ηταν,ομολογουμενως,μια πολυ σκληρη τιμωρια.
σε περιπτωση αντιδικιας την υποθεση θα επιλυουν οι Λευιτες ιερεις και ο εντεταλμενος δικαστης.η αποφαση τους θα ειναι νομος για σενα.θα την εφαρμοζεις και δε θα παρεκκλινεις ουε δεξια,ουτε αριστερα.αυτος που απο εγωισμο δεν ηθελε υπακουσει θα τιμωρειται δια θανατου.οταν οι Ισραηλιτες ακουσουν την τιμωρια αυτη δε θα εκτραπουν στο εξης σε ασεβειες,ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ.-βλεπουμε ποσο ευκολα επιβαλλεται η ποινη του θανατου ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ.ο φοβος ειναι μια κατασταση ΤΕΛΕΙΑΣ ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.στο φοβο βασιζονται ολα τα καταπιεστικα-ανελευθερα-δικτατορικα καθεστωτα.δεν πιστευω οτι η βασισμενη στο φοβο υπακοη,ειναι το καλυτερο δυνατο.

enantios
23-06-09, 20:00
εαν καποιος απο το λαο κοιμηθει με γυναικα παντρεμενη η με τη γυναικα του πλησιον του ,πρεπει να λιθοβολειται.
εαν καποιος κοιμηθει με αρρενα,σαν με γυναικα,πρεπει να θανατωνεται.
εαν καποιος κοιμηθει με γυναικα εχουσα εμμηνον ρυσιν θα εξολοθρευτει αναμεσα απο τη γενια του.
εαν θυγατερα ιερεα πεσει σε πορνεια, να λιθοβολειται αμεσως.
εαν καποιος βλασφημησει η μιλησει ασεβως για τον Κυριο και Θεο του, θα τιμωρειται δια θανατου.ολος ο λαος θα λιθοβολησει αυτον ,ωσπου να πεθανει.
παρατηρουμε οτι η ποινη του θανατου ειναι πολυ συχνη.ο μοιχος και η μοιχαλιδα τιμωρουνται με θανατο,οπως και ο ομοφυλοφιλος.οτιδηποτε το διαφορετικο πεθαινει.δεν ειμαι ομοφυλοφιλος και ,ομολογω,οτι δε μου αρεσει η ομοφυλοφιλια.ομως καθενας ας κανει το κορμι του οτι θελει,αρκει να μην ενοχλει τον αλλον.η ιδια ποινη(του λιθοβολισμου)προβλεπεται και για τον βλασφημο.ελπιζω να καταλαβατε οτι οταν μιλαω για απανθρωπη σκληροτητα δεν υπερβαλλω.σκεφτειτε σε ποσες περιπτωσεις επιβαλλεται η εσχατη των ποινων.ειλικρινα δε θα βρειτε σε αλλο εθνος τοσο σκληρο και απανθρωπο νομο.ειναι δυνατον λοιπον ο θεικος νομος να ειναι τοσο σκληρος,σκληροτερος απο καθε ανθρωπινο;ο περιφημος κωδικας νομων του ΧΑΜΟΥΡΑΜΠΙ(βαβυλωνιος βασιλιας) ειναι παρα πολυ επιεικεστερος απο το νομο της Π.Δ..

enantios
23-06-09, 20:17
εξετασαμε τα εξι πρωτα βιβλια,δηλ.την ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟ και το βιβλιο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΗ.σειρα εχει το βιβλιο ΚΡΙΤΑΙ.τι ηταν οι κριτες;ΟΙ ΚΡΙΤΕΣ ηταν ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ,οι οποιοι αναλαμβαναν το καθηκον της απελευθερωσης του λαου απο ξενους κατακτητες.διαλεγονταν απο το Θεο με βαση την πιστη τους προς Αυτον.οταν εφερναν σε περας την αποστολη τους,ξαναγυριζαν στην ιδιωτικη τους ζωη η κυβερνουσαν πολιτικα το Ισραηλ η δικαζαν το λαο.απο εδω μαλιστα πηραν και το ονομα τους(δικαζω=κρινω=κριτης).το αξιωμα τους δεν ηταν κληρονομικο και δε μεταβιβαζοταν στα παιδια τους.οι κριτες ηταν 12 τον αριθμο και οι κυριοτεροι ηταν:ΓΕΔΕΩΝ,ΣΑΜΨΩΝ,ΔΕΒΒΩΡΑ,ΙΕΦΘΑΕ,ΣΑΜΟΥΗΛ...ο γνωστοτερος απο αυτους ηταν ο Σαμψων,ο οποιος οφειλε την υπερφυσικη δυναμη του στο μηκος της κομμης του.η ζωη του εχει γινει πολλες φορες κινηματογραφικη ταινια με τον τιτλο ΣΑΜΨΩΝ ΚΑΙ ΔΑΛΙΔΑ(η Δαλιδα ηταν η φιλισταια που του εκοψε τα μαλλια και ετσι εχασε προσωρινα τη δυναμη του,γενομενος παιγνιο στα χερια των εχθρων του ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ).οι κριτες κυβερνησαν για 140 χρονια δηλ. απο το 1180-1040 π.Χ..ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ,ΓΙΑ ΛΙΓΟ,ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΑΜΨΩΝ θελοντας κατι να επισημανω...

enantios
23-06-09, 22:51
ο Σαμψων,πριν πεθανει,ειπε τη γνωστη φραση:ΑΠΟΘΑΝΕΤΩ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΦΥΛΩΝ(υποτιθεται οτι τον ειχαν αιχμαλωτο-δεμενο στο ναο-και τον περιγελουσαν.τοτε ξαναβρηκε τις δυναμεις του,ειπε τη φραση,γκρεμισε τις κεντρικες κολωνες και ταφηκε μαζι με τους Φιλισταιους κατω απο τα ερειπια του ναου).αυτη η φραση ειναι το σημερινο αξιωμα του κρατους του Ισραηλ στη διαμαχη του με τους Παλαιστινιους.αν ειναι δηλ να πεθανουμε-λενε-θα πεθανουμε μαζι με τους εχθρους μας.δε θα ανεχτουμε πια νεο Νταχαου-Αουσβιτς.
σημαντικος κριτης επισης υπηρξε και ο Σαμουηλ γιατι εχρισε τους δυο πρωτους βασιλεις του λαου:το Σαουλ(1040-1005π.Χ.)και το Δαβιδ(1005-966π.Χ.).ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΒΑΣΙΛΙΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΠΑΝΤΟΤΕΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ.αρα ,παροντος ουρανιου βασιλια,ο γηινος ειναι αχρηστος και επικινδυνος.ομως η ανυποχωρητη εμμονη του λαου τον οδηγησε ,εκοντα-ακοντα,στην εκλογη και στον τερματισμο της διοικησης απο τους χαρισματουχους ηγετες-ΤΟΥΣ ΚΡΙΤΕΣ.
θα ηταν σοβαρη παραλειψη να μην εξαρω και την υπαρξη μιας γυναικας-κριτου,της ΔΕΒΒΩΡΑΣ.δε θα ξανασυναντησουμε τετοια περιπτωση στην Π.Δ..

enantios
24-06-09, 21:48
το βιβλιο ΡΟΥΘ:θα ελεγα οτι ειναι βιβλιο οικογενειακου περιεχομενου.η Ρουθ-αυτο ειναι το εντυπωσιακο-ειναι ΜΩΑΒΙΤΙΣΣΑ(ειδωλολατρης).μενει μονη με την πενθερα της ΝΩΕΜΙΝ και την υπηρετει χωρις να βαρυγκομα.ο Θεος την αμειβει για τη συμπεριφορα και την ευσεβεια της και κανει τον πλουσιο και ευσεβη ΒΟΟΖ να την ερωτευτει και να την παντρευτει.απο το γαμο θα γεννηθει ο ΩΒΗΔ,ο οποιος θα γεννησειτον ΙΕΣΣΑΙ,πατερα του ΔΑΒΙΔ,του ενδοξοτερου βασιλια του Ισραηλ.απο τη γεννια του ΔΑΒΙΔ(ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η Π.Δ.),θα γεννηθει ο ΜΕΣΣΙΑΣ-ΧΡΙΣΤΟΣ.το εντυπωσιακο εδω ειναι οτι μια αλλοεθνης-αλλοδοξη θα γινει προμητωρ του Μεσσια.ειναι μια παρενθεση-εξαιρεση,θα ελεγα,στην γενικη ξενοφοβια και μισαλλοδοξια,που ειναι κανονας στις σελιδες της Π.Δ.και της γενικοτερης συμπεριφορας του λαου του Ισραηλ.
ΒΙΒΛΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ Α:το βιβλιο αυτο εξιστορει τα γεγονοτα της περιοδου 1040-1005,οταν βασιλιας εγινε ο ΣΑΟΥΛ.οσο ηταν πιστος στο Θεο ειχε καποιες επιτυχιες εναντιον των Φιλισταιων(αιωνιου εχθρου του Ισραηλ).αργοτερα ομως δειχνει υπεροψια και εγωισμο και ο ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΓΙΑΧΒΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΟΝΟΜΕΥΕΙ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΑΒΙΔ.τελικα τον αφανιζει κυριολεκτικα απο προσωπου γης,αφου σκοτωνεται ΟΛΗ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ σε μαχη κατα των Φιλισταιων.συγκεκριμενα σκοτωθηκε και αυτος και οι τρεις υιοι του.οσο ηταν ευσεβης δεν υπηρχε προβλημα,οταν αρχισε τις θυσιες στα ειδωλα η κατασταση αλλαξε δραματικα.και να πει κανεις οτι αντικατασταθηκε απο καποιον ευσεβεστερο;καθε αλλο.οπως θα δειξω το βασικο χαρακτηριστικο της βασιλειας του Δαβιδ ηταν ο πολεμος,η συνεχης αιματοχυσια,η απατη,η απιστια και στο τελος η ΜΕΤΑΝΟΙΑ.πρωτα σκοτωνε(σκοτωσε και το ιδιο το πρωτοτοκο παιδι του ΑΒΕΣΣΑΛΩΜ για να μη του αρπαξει το θρονο)και μετα μετανοουσε.σκοτωσε-ουσιαστικα-το στρατηγο του ΟΥΡΙΑ και του αρπαξε τη γυναικα.ομως στο τελος-αααα ολα κι ολα-μετανοουσε.δεν υπαρχει χειροτερος ανθρωπος απο αυτον,κατα τη γνωμη μου,σε ολη την Π.Δ..κι ομως θεωρειται ο ενδοξοτερος και ο ΕΥΣΕΒΕΣΤΕΡΟΣ.

enantios
27-06-09, 17:58
ΒΙΒΛΙΟ Β ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ:περιγραφει τα κατορθωματα και τα γεγονοτα της βασιλειας του Δαβιδ.ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΘΑ ΑΝΘΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΙΕΣΣΑΙ...και το λουλουδι ηταν ο Δαβιδ(1005-966π.Χ.).ΕΓΙΝΕ ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΣΤΟ ΛΑΟ ΟΤΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟ ΓΟΛΙΑΘ.πρωτα εγινε αρχηγος της φυλης Ιουδα και μετα ολων των φυλων.κατελαβε την Ιερουσαλημ και την εκανε πρωτευουσα του κρατους του.διεξηγαγε πολεμους με αμοραιους,μωαβιτες,εδωμιτες,αμμωνιτες και κατελαβε πολλα εδαφη.τους Φιλισταιους περιορισε σε μια λωριδα γης.δημιουργησε δηλ.μια ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ.επαιζε πολυ καλη λυρα και εγραψε τους ΨΑΛΜΟΥΣ-ποηματα,προσευχες προς το Θεο.ειχε πολλες γυναικες,αυτος ομως ηθελε τη συζυγο του στρατηγου του Ουρια.ενω,λοιπον,ο ατυχης συζυγος ελειπε σε πολεμο,ο Δαβιδ πηγε και την καταφερε.ελα ομως που εμεινε εγκυος!τι θα ελεγε στον Ουρια;το εκανες εσυ;αφου ελειπε δυο χρονια.τι κανει ο ατιμος!λεει στον επικεφαλης να τον στειλει σε επικινδυνο σημειο στη μαχη και να τον αφησει χωρις υποστηριξη.αμ επος,αμ εργον!ο φουκαρας πηγε σαν το σκυλι στ αμπελι!ακλαφτος.τωρα κατι κηδειες,μνημοσυνα που οργανωσε ο Δαβιδ,τα εκανε για τα ματια του κοσμου.βεβαια ,μετα,μετανιωσε κι εγραψε ενα ψαλμο μετανοιας να σου φυγει το καφασι!ελεγες,παει,θα πεθανει απ τη μετανοια!τι σταχτες ερριχνε στο κεφαλι,τι σακκους φορουσε,τι κλαμα ερριχνε!ραγιζαν κι οι πετρες!μεγαλη κουφαλα.

enantios
27-06-09, 18:12
ειχε πολλα παιδια,ομως το πιο επικινδυνο ηταν ο Αβασσαλωμ.ειχε φτιαξει δικο του καπετανατο και κρυφοκοιταγε το θρονο του πατερα του.ο Σολομων,το σπλαχνο του με τη συζυγο του Ουρια-μπασταρδος δηλαδη-ειχε αλλα ενδιαφεροντα.βεβαια το Ισραηλ χωριστηκε στα δυο,αλλα ο Αβεσσαλωμ,ενω τον καταδιωκαν,πιαστηκε στα μαλλια του απο δεντρο κι εμεινε κρεμασμενος.τοτε τον σκοτωσαν.ξανα-μανα κλαμα ο Δαβιδ,παιδι μου εσυ-καρδια μου εσυ-που να πεθαινα εγω και αλλες πουτανιες.αδιστακτος ανθρωπος,πολεμοχαρης,αιμοδιψης,διεστραμμενος.εκανε ολα τα χατηρια του ιερτατειου και ηξερε να ελισσεται.αυτο τον κρατησε στην εξουσια για 40 χρονια.καποτε το ιερατειο του ζητησε να δημιουργηθει ναος στην Ιερουσαλημ,ως τοπος προσκυνησης του ΓΙΑΧΒΕ.εφτιαξε κι αυτος τα σχεδια,αλλα καθως το ταμειο ηταν αδειο,τι παραμυθι τους λεει!ηρθε ο Γιαχβε και μου ειπε οτι δε με αφηνει να φτιαξω Ναο γιατι ημουν πολεμικος βασιλιας.ετσι τα σχεδια θα ολοκληρωσει ο υιος μου-ΣΟΛΟΜΩΝ.καλα που δεν τους ειπε οτι τον πηρε στο κινητο ο Γιαχβε δηλαδη!

enantios
27-06-09, 18:30
ο Δαβιδ εμεινε γνωστος ως ΠΡΟΦΗΤΑΝΑΞ(προφητης+βασιλιας).για τη μεγαλη του ευσεβεια(αν ειναι δυνατον) ανταμειφτηκε απο το Θεο που του υποσχεθηκε οτι απο τη γενια του θα γεννηθει ο Μεσσιας!ξεβρωμισε η κοινωνια απο το βαρος του το 966.οι Ισραηλιτες παντως τον θυμουνται με νοσταλγια.μεχρι σημερα στη σημαια τους εχουν το αστρο του,ενω δεν ξεχνουν το αχανες κρατος που ειχε δημιουργησει(στο ονομα του Θεου παντα,ετσι!).
μολις πεθανε ανεβηκε στο θρονο ο Σολομων(966-926π.Χ.).ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΙ ΑΥΤΟΥ Ο θΕΟΣ(τοτε εμφανιζοταν συχνοτατα-σημερα αποφευγει τα φωτα της δημοσιοτητας)και του ειπε να διαλεξει αναμεσα στον πλουτο,τη δυναμη και τη σοφια.το ατιμουλικο διαλεξε τη σοφια,ο Θεος συγκινηθηκε και του τα χαρισε ολα μαζι!ετσι βασιλεψε σοφα -πλεοντας στον πλουτο και πατωντας στα κορμια των δυστυχων αντιπαλων του,που δεν κατανοουσαν πως ενα μουλικο επρεπε να βασιλεψει ντε και καλα!

enantios
28-06-09, 13:39
φιλοι μου συνεχιζω τη μοναχικη μου πορεια κριτικαροντας τη βασιλεια του Σολομωντα(966-926π.Χ.).ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΥΠΗΡΞΕ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΗΜΟΥ ΝΑΟΥ(962-955Π.χ).για την κατασκευη του χρησιμοποιηθηκε ξυλεια απο το κωνοφορο ΚΕΔΡΟΣ,που φυτρωνει στο ορος Λιβανος.ειναι πολυ ανθεκτικο ξυλο.στο εσωτερικο του ναου χρησιμοποιηθηκαν 3.000 κιλα χρυσου και 23.000 κιλα αργυρου.ηταν πολυτελεστατος ναος.χωριζοταν σε 4 μερη:
1.ΑΥΛΗ 2.ΠΡΟΝΑΟΣ 3.ΑΓΙΑ ΚΑΙ 4.ΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ.
ΑΥΛΗ:στην αυλη υπηρχε ενα τεραστιο χαλκινο καζανι ,στο οποιο επλεναν τα ζωα πριν τα θυσιασουν και ονομαζοταν ΧΥΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.επισης υπηρχε ενα θυσιαστηριο στο οποιο καιγονταν τα ζωα-ΤΟ ΘΥΣΙΑΣΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΩΝ.
ΠΡΟΝΑΟΣ:ειχε δυο κιονες αριστερα και δεξια και χρησιμευε σαν χωρος εισοδου προς τα ΑΓΙΑ.
ΑΓΙΑ:εκει υπηρχαν ενα θυσιαστηριο που εκαιγαν θυμιαμα προς τιμην του Θεου-ΤΟ ΘΥΣΙΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΘΥΜΙΑΜΑΤΟΣ.υπηρχε μια χρυση ΕΠΤΑΦΩΤΗ ΛΥΧΝΙΑ και ενα τραπεζι με 12 ψωμια-ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΕΩΣ(προθεσις=αφιερωσις).τα ψωμια αλλαζαν καθε μερα,ενω τα παλια τα ετρωγαν οι Λευιτες.
ΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ:ηταν αβατος χωρος και εθεωρειτο ως τοπος κατοικιας του Θεου.εκει υπηρχε η περιφημη ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ,που ειχε μεσα τις 10 εντολες.επανω απο την κιβωτο υπηρχε μια χυση πλακα-ΙΛΑΣΤΗΡΙΟΝ και δυο χρυσα χερουβειμ-φυλακες αγγελοι της κιβωτου.ο χωρος αυτος ανοιγε μονο μια φορα το χρονο και τοτε ο ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ ραντιζε με αιμα ζωου την κιβωτο της Διαθηκης.η ημερα αυτη ηταν η ημερα της γιορτης του ΕΞΙΛΑΣΜΟΥ(ημερα συμφιλιωσης Θεου-ανθρωπου).

enantios
28-06-09, 13:58
o ναος αυτος καταστραφηκε το 586π.Χ.απο το βαβυλωνιο ΝΑΒΟΥΧΟΥΔΟΝΟΣΟΡΑ.Ομως εμεινε βαθια χαραγμενος στη μνημη των ανθρωπων.το 532 μ.Χ. ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ,Βλεποντας την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ,ειπε:νενικηκα σε Σολομων.σκεφτειτε οτι ο ναος ειχε 1000 χρονια κατεστραμμενος.η φημη του ομως δεν τον αφηνε να σβησει.ακομα σημερα οι εβραιοι τον ονειρευονται!
βεβαια,για να γινει ο ναος χρειαστηκε πραγματικο πακτωλο χρηματων.το χρημα βγηκε απο το αργασμενο τομαρι του λαου ,που πληρωνε φορους χωρις σταματημο.η προπαγανδα του Σολομωντα ομως και η δυναμη του σπαθιου του δεν του εδιναν δυνατοτητα αντιδρασης.ο Σολομων καλοπερνουσε στον υψιστο βαθμο ,αφου ειχε πανω απο 700 γυναικες!ζωη και κοτα περνουσε ο μαγκας,ενω ο λαος πληρωνε τις αμαρτιες του και τεζαριζε το ζωναρι.ειχε καλλιεργησει εντεχνα και το μυθο του ΣΟΦΟΥ κι αντε εσυ να πεις κουβεντα.σε ετρωγε το μαυρο σκοταδι.απο αυτους τους δυο αλητες (ΔΑΒΙΔ-ΣΟΛΟΜΩΝ) θα ερχοταν ο ΜΕΣΣΙΑΣ.

enantios
28-06-09, 21:16
πριν γινει ο Ναος,επι βασιλειας Δαβιδ,οι Φιλισταιοι ειχαν αρπαξει την κιβωτο της Διαθηκης και τους εφερε μυριες συμφορες.οποιος την αγγιζε σκοτωνοταν.γι αυτο την εγκατελειψαν σε αγρο και οι ισραηλιτες τη μαζεψαν.σημερα πολλα λεγονται γι αυτο το κουτι.μερικοι υποστηριζουν οτι σε χτυπαγε ισχυρο ρευμα.προσωπικα αυτα τα θεωρω παραμυθια και ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ.απο τη φυση μου ειμαι ταυτοχρονα ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΣΤΗΣ.δηλ. για να πιστεψω κατι πρεπει:1.να υπαρχει αιτιο -αποτελεσμα(να ισχυει η ορθη λογικη) και 2.να το δω με τα ματια μου.αλλιως τρεχα γυρευε.ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ(γιατι δεν εξηγειται).
εχουμε 100.000 νεκρους το χρονο απο καρκινο.μια περιπτωση να παει καλα ολοι αυτη βλεπουν.ΘΑΥΜΑ-ΘΑΥΜΑ!προσωπικα βλεπω τη μεγαλη μαζα προς τα που κινειται.τωρα αν σωζεται ενας-παπαρια μαντολες.κι αυτος που σωθηκε υπο προθεσμια ειναι.αρα,για μενα,η κιβωτος της Διαθηκης ηταν ΕΝΑ ΣΚΕΤΟ ΚΟΥΤΙ.τιποτα παραπανω.μακρια απο μενα το σιχαμερο θαυμα.ειναι μια ασπιρινη σε εναν βαρια καρκινοπαθη.σου δημιουργει την ελπιδα,την ψευδαισθηση οτι θα τη σκαπουλαρεις.αμ δε!το σκουληκι θα ειναι ο τελικος νικητης.ξεκαθαρα πραγματα.οποιος θελει ζαχαρες για να πιει το πικρο ποτηρι ας τις παρει.

enantios
28-06-09, 22:48
προς το τελος του ο Σολομων τα εμπλεξε με τη βασιλισσα του Σαβα,που ηταν ειδωλολατρισσα.ο Θεος του εμφανιστηκε τοτε και του ειπε οτι,μετα το θανατο του,το βασιλειο του θα διασπαστει.δε θα ζησεις αυτη την τραγικη εμπειρια ,του ειπε,για χαρη του Δαβιδ που δοξασε το ονομα Μου στα εθνη(ηθελε να πει τους μακελλεψε ολους).στο Σολομωντα αποδιδονται αρκετα ποιητικα βιβλια της Π.Δ.(εκκλησιαστης,ασμα ασματων,παροιμιαι,σοφια Σολομωντος),τα οποια θα δουμε παρακατω.ειναι βιβλια που διδασκουν τη σοφια στους ανθρωπους.πεθανε το 926π.Χ.
αυριο θα δουμε το βιβλιο Δ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ,οπου περιγραφεται η διασπαση του ενιαιου βασιλειου των Ισραηλιτων.ισως ειναι η τραγικοτερη στιγμη της ιστοριας τους.

enantios
29-06-09, 12:29
νομιμος διαχοχος του Σολομωντα ηταν ο Ροβοαμ(υιος του).τη στιγμη της επισημης ενθρονισης του παρουσιαζονται μπροστα του οι πρεσβυτεροι-αντιπροσωποι των 12 φυλων και του ζητουν αμεση και δραστικη περικοπη των φορων,που ειχε επιβαλει ο πατερας του με προσχημα την κατασκευη του ναου.δεν αντεχουμε αλλο ,του ειπαν.ο Ροβοαμ τους ζητα τρεις ημερες προθεσμια για να σκεφτει το αιτημα και να απαντησει.μετα τρεις ημερες,λοιπον,ξαναπαρουσιαζονται μπροστα του οι πρεσβυτεροι για να ακουσουν την απαντηση.ακουστε με,τους απαντα:ο πατερας μου σας χτυπαγε με το μαστιγιο.ομως εγω θα προσθεσω στο μαστιγιο αγκαθια.γι αυτο και θα αυξησω τους φορους που σας ειχε φορτωσει ο πατερας μου.
τοτε οι δεκα απο τις 12 φυλες επαναστατουν και φτιαχνουν δικο τους βασιλειο-ανεξαρτητο στο βορρα.δηλ.το βασιλειο χωριστηκε:
1.ΒΟΡΕΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ Η ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.
ΦΥΛΕΣ:10
ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ:ΑΡΧΙΚΑ Η ΣΥΧΕΜ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΣΑΜΑΡΕΙΑ.
ΚΑΤΟΙΚΟΙ:ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ ΙΣΡΑΗΛΙΤΕΣ Η ΣΑΜΑΡΕΙΤΕΣ.
ΒΑΣΙΛΙΑΣ:ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ Ο ΙΕΡΟΒΟΑΜ Α.
2.ΝΟΤΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ Η ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ
ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ:ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ
ΚΑΤΟΙΚΟΙ:ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ ΙΟΥΔΑΙΟΙ
ΦΥΛΕΣ:ΙΟΥΔΑ-ΒΕΝΙΑΜΙΝ(ΔΥΟ ΦΥΛΕΣ).
ΒΑΣΙΛΙΑΣ:ΡΟΒΟΑΜ-Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ.
ο εγωισμος του Ροβοαμ και οι τεραστιοι φοροι ιδου που οδηγησαν.το ενα κρατος γινεται δυο.αναμεσα στα δυο βασιλεια αρχιζει ατελειωτη σειρα εμφυλιων πολεμων,που θα οδηγησουν -και τα δυο βασιλεια-στην παρακμη,την εξασθενιση και τελικα στην υποδουλωση τους σε εχθρικους λαους(ΑΣΣΥΡΙΟΥΣ-ΒΑΒΥΛΩΝΙΟΥΣ).

enantios
29-06-09, 13:03
οπως ξερετε φιλοι μου,το χειροτερο ειδος πολεμου ειναι ο εμφυλιος.τοτε αδελφος σκοτωνει αδελφο και ο πατερας το παιδι του.παρουσιαζεται εντονοτατη ΗΘΙΚΗ ΚΡΙΣΗ.Οταν δε δισταζεις να σκοτωσεις τον πατερα σου ,σε τι θα διστασεις;τι θα σε σταματησει;ποιος νομος, ανθρωπινος η θεικος,θα σου σταθει εμποδιο;χαρακτηριστικα αναφερω ενα περιστατικο που συνεβη στο βορειο βασιλειο(ισραηλ) για να δειτε τι θηριο γινεται ο ανθρωπος.ο βασιλιας ΑΧΑΖ λιμπιστηκε ενα αμπελακι που κατειχε ο υπηκοος του ΝΑΒΟΥΘΑΙ.του ζητησε να το αγορασει αλλα ο Ναβουθαι αρνηθηκε γιατι ηταν το μονο που ειχε απο τον πατερα του.τοτε ο Αχαζ τον κατηγορησε σαν κατασκοπο και του δημευσε την περιουσια.τον Ναβουθαι διεταξε να τον εκτελεσουν.ενας βασιλιας,που υποτιθεται θα προστατευε το λαο του,εξοντωνει εναν ανθρωπο για ενα παλιοαμπελι-ασημαντου αξιας.να που οδηγει η ηθικη κριση!μετατρεπει τον ανθρωπο σε θηριο-οπως σημερα.οταν οι αξιες-τα ιδανικα πεφτουν τοτε ,αντι να κρυβεσαι που εκλεψες,βγαινεις και το βροντοφωναζεις και θεωρεις τον εαυτο σου εξυπνο.τι να πει κανεις!

enantios
29-06-09, 13:32
το ιδιο βιβλιο-Δ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ-περιγραφει και την πτωση του βορειου βασιλειου(ισραηλ) στην ΑΣΣΥΡΙΑΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ.οι Ασσυριοι κατελαβαν πολλες περιοχες βορεια της παλαιστινης και εφτιαξαν τεραστιο κρατος ,με πρωτευουσα τη ΝΙΝΕΥΗ.σε μεγιστη ακμη εφτασαν τον ογδοο π.Χ.αιωνα,χαρις στους αυτοκρατορες τους ΣΑΡΓΩΝ Β-ΤΙΓΛΑΘ ΠΙΛΕΖΕΡ-ΣΕΝΝΑΧΕΙΡΙΜ και ΑΣΣΟΥΡΜΠΑΝΙΜΠΑΛ(οι ελληνες τον ελεγαν ΣΑΡΔΑΝΑΠΑΛΟ).ΣΤΗΝ προσπαθεια συνεχους επεκτασης τους εφτασαν ως τη Σαμαρεια και την κατελαβαν,διαλυοντας ετσι το βορειο βασιλειο,που δε μπορεσε να αντισταθει στην ορμητικοτητα τους και στις συγχρονες πολεμικες μηχανες τους.αρα,απο εδω και στο εξης,θα αναφερομαστε μονο στο νοτιο βασιλειο η βασιλειο του Ιουδα ,με πρωτευουσα την Ιερουσαλημ.παντως δε θα αργησει κι αυτο να υποστει επωδυνες περιπετειες ,κυρια απο τους διαδοχους των Ασσυριων-ΒΑΒΥΛΩΝΙΟΥΣ και τον εξαιρετο στρατηγικο νου και βασιλια τους ,το ΝΑΒΟΥΧΟΥΔΟΝΟΣΟΡΑ.

enantios
29-06-09, 21:30
αυτα λεγει ο Κυριος,ο Θεος του Ισραηλ:να εγω θα φερω τοσες καταστροφες κατα της Ιερουσαλημ,ωστε οποιος τις ακουει θα βουιζουν και τα δυο του αυτια!θα αδειασω την Ιερουσαλημ,οπως αδειαζει ενα αλαβαστρινο δοχειο απο το μυρο.θα παραδωσω το βασιλειο του Ιουδα στα χερια των εχθρων του,ωστε να ειναι αρπαγμα και λαφυρο εκεινων.κι αυτο γιατι ιο Ιουδαιοι επραξαν το πονηρον ενωπιον μουκαι παρεσυρθησαν εις την ειδωλολατρειαν.θα επιφερω μεγαλες συμφορες επι της Ιερουσαλημ και θα σκορπισω τους κατοικους της στους ανεμους.
δια τουτο ο Κυριος οργισθηκε κατα του Ισραηλ και παρεδωκεν αυτον στα χερια των εχθρων του,οι οποιοι επιδοθηκαν σε αρπαγες και καταστροφες.
στη Σαμαρεια οι Ασσυριοι εβαλαν να κατοικησουν αλλα εθνη,τα οποια ομως δεν εφυλασσαν τις εντολες Του.τοτε ο Κυριος εστειλε λιονταρια και τους κατασπαρασσαν!
θεε μου,πως θα γλυτωσουμε απο Σενα;φτανει πια τοση αγαπη και φιλευσπλαχνια!

enantios
29-06-09, 21:45
και θα με ρωτησει καποιος;γιατι τοσο πολυ επιμενεις;ΓΙΑΤΙ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,δε λυπαται κανεναν ο Θεος.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΛΥΠΑΤΑΙ.αν σας πει ο γιατρος σας:δε μπορω να κανω τιποτα,εισαι στα χερια του Θεου,ετοιμασου για πηδημα πρωτης.ΘΑ ΣΕ ΣΚΙΣΕΙ,ΘΑ ΣΕ ΛΙΩΣΕΙ.μονο ο γιατρος μπορει να σε ανακουφισει απο τον πονο.αν περιμενεις απο το Θεο,ΓΑΜΗΣΕ ΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΓΑΜΗΣΕ ΤΑ!

enantios
29-06-09, 22:08
γι αυτο η εκκλησια ,ουτε δεχεται,ουτε θα δεχτει την ευθανασια(ευκολος θανατος).εδω,σου λεει,θα υποφερεις παλιοπουστη.θα αναστεναξεις!θα εισαι στο ελεος μας.θα εισαι αξιοθρηνητος.να σε βλεπουν οι αλλοι να φοβουνται.αμ δε που θα μας ξεφυγεις!πρωτα θα λιωσεις σαν το κερι.τι μας νομισατε εμας,παιξε,γελασε!οτι θελεις εσυ θα κανεις;ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΞΟΥΣΙΑ.
καταλαβατε τωρα φιλοι μου;γι αυτο ,οσο αναπνεω,θα ειμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ τους.ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΣ.

enantios
06-07-09, 19:05
αγαπητοι μου φιλοι καλησπερα σας εκ νεου!οι κεραυνοι του θυμωμενου Δια ,προφανως για το δυσεβες,βεβηλο,ανιερο,εξτρεμιστικο και λιαν υβριστικο αρθρο μου,κοντεψαν να στειλουν τον υπολογιστη μου στον αδελφο του,τον Πλουτωνα.ομως η ζημια αποκατασταθηκε και ειμαι ετοιμος για νεες λυσσωδεις επιθεσεις,γνησια ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΕΣ.ειμαι βεβαιος οτι θα επανασυνδεθειτε με το κειμενο και θα το παρακολουθειτε,οπως παλιοτερα.

enantios
06-07-09, 19:35
το 597 και το 586 π.Χ.ο Ναβουχουδονοσορ των βαβυλωνιων καταλαμβανει την Ιερουσαλημ!τη δευτερη φορα καιει τα παντα,ακομα και το ναο του Σολομωντα και αρπαζει τα χρυσα σκευη.απο τοτε αγνοειται η τυχη της ΚΙΒΩΤΟΥ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.μαλλον καηκε ολοσχερως κατα τη διαρκεια της πυρκαιας.αλυσοδενει ΟΛΟΥΣ τους κατοικους και τους μεταφερει στη Βαβυλωνα ,σαν δουλους.το βασιλια του Ιουδα του ανοιγει τρυπα στη μυτη,του βαζει χαλκα και τον οδηγει κι αυτον στην πρωτευουσα του.ειναι η περιοδος της ΒΑΒΥΛΩΝΙΑΣ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΣ(586-538π.Χ.).εκει οι Ιουδαιοι θα περασουν ,οπως ειναι φυσικο,πολυ δυσκολα χρονια.θα δουλευουν στις πιο βαριες εργασιες(αρδευτικα εργα)και σπανια θα ξεκουραζονται αναπολωντας τη χαμενη Ιερουσαλημ,στις οχθες του ποταμου ευφρατη.σε αυθτες τις στιγμες οι βαβυλωνιοι τους ζητουν ενα τραγουδι απο τον τοπο τους.
ΠΩΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ!
ΝΑ ΚΟΛΛΗΘΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΛΑΡΥΓΓΑ,ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ,
ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΕ ΞΕΧΑΣΩ!
ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!
αυτο ειναι το πικρο τραγουδι των Ιουδαιων της εξοριας και της αιχμαλωσιας.

laonikos6
06-07-09, 19:45
Αυτό που κάμετε αγαπητέ Κύριε σας βγαίνει αυθόρμητα η ζορίζεστε. ..Εάν πιστεύατε στον γιαχβε δες ιαχωβας πως θα σου φαινόταν να τον ειρωνευόμουν. Δεν τον βλέπω και τον συνδέω με ιιερουσαλημ… αυτό που τώρα έκαμα είναι ευγενικό;;όχι δεν είναι .δεν είναι.. Το να προκαλείς όμως με την ευγένεια που σε διακρίνει τους όποιους πιστεύουν στην πατρώα θρησκεία είναι ένα δήγμα ήθους και αλληλεγκίεις σε αυτά που δεν μπορείς να καταλάβεις;;;;;;;;;;;;;;;;
Πάλι υπερέβαλες ευαυτόν και χαζολόγησες.. νομίζω.. απέδειξέ μου το αντίθετο..

laonikos6
06-07-09, 19:52
Και μας ζαλίζεις με την ιερουσαελημ. γνώμη μου ..σε όποιον αρέσει να μας το πει.

enantios
06-07-09, 19:55
εως τωρα λοιπον,αναλυσαμε τα βιβλια:ΓΕΝΕΣΙΣ,ΕΞΟΔΟΣ,ΛΕΥΙΤΙΚΟΝ,ΑΡΙΘΜΟΙ,ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜ ΙΟΝ,ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΗ,ΡΟΥΘ,ΚΡΙΤΑΙ,Α-Β-Γ-Δ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ.τελειωσαμε δηλ.την εξεταση των 12 πρωτων βιβλιων.παω στα δυο επομενα,που ειναι τα Α-Β ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΩΝ.λεγονται ετσι γιατι περιγραφουν οσα παραλειφτηκαν απο τα 4 βιβλια των βασιλειων.ιδιαιτερη βαρυτητα δινεται στη σχεδιαση και κατασκευη του περιφημου ναου.οι απειλες του Θεου και βεβαια παραμενουν.να μια γευση.
εαν εσεις στραφειτε προς αλλους Θεους και προσκυνησετε αυτους ,θα σας ξερριζωσω απο τη γη των πατερων σας και θα αποστρεψω το βλεμμα μου απο το ναο,τον τοπο που ο ιδιος αγιασα!καθενας που θα ερχεται θα μενει εκπληκτος απο το μεγεθος της καταστροφης και θα ρωτα:για ποιο λογο ο Θεος κατεστρεψε τον αγιο αυτο τοπο;γιατι οι Ιουδαιοι απομακρυνθηκαν απο το Θεο των πατερων τους και λατρεψαν τα μισητα ειδωλα.
οποια δημοκρατικοτης!η με λατρευετε η θα σας παρει ο διαβολος τον πατερα.μη μου πειτε!α,ολα κι ολα.η δημοκρατια σε ολο της το μεγαλειο!

laonikos6
06-07-09, 19:58
η θεια μου εβαλε το βαρακι της αναποδα..

laonikos6
06-07-09, 20:00
[quote=laonikos6;22097]η θεια μου εβαλε το βρακι της απο μπροστα πισω ηλαφη το εβαλε αναποδαηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

laonikos6
06-07-09, 20:02
[quote=laonikos6;22098][quote=laonikos6;22097]η θεια μου εβαλε το βρακι της απο μπροστα πισω δηλαδη το εβαλε ανάποδα.[/q................................................. .................................................. .................................................. ..........
uote]

laonikos6
06-07-09, 20:05
οταν μεγαλωσω και μαθω δεν θα κανω χαζομαρες,

laonikos6
06-07-09, 20:06
.
.
.
.

laonikos6
06-07-09, 20:07
.....................

laonikos6
06-07-09, 20:08
:mad: :mad: :mad: :mad:

laonikos6
06-07-09, 20:09
[:cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

enantios
06-07-09, 20:09
ακραδαντα πιστευω οτι πνευματα ανατρεπτικα-επαναστατικα μας ελευθερωσαν απο το ζυγο της εκκλησιας.αν αυτα δεν υπηρχαν η ζωη μας θα ηταν εφιαλτης.γραφω αυτα που βλεπω,που διαβαζω.η Π.Δ. ειναι βιβλιο τρομου!ειναι η αποψη μου!προωθει το εγκλημα,τη βια,την ακορεστη εκδικηση,το λουτρο αιματος.ειναι βαρβαρο βιβλιο.δεν καλω κανενα να πιστεψει εμενα.τον καλω να διαβασει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.

laonikos6
06-07-09, 20:10
[:rolleyes: :grrr: :grrr: :grrr:

laonikos6
06-07-09, 20:14
Δηλαδή ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ τι είναι σε σχέση με τους ανόητους που μας λες….

laonikos6
06-07-09, 20:16
Α ξεχασα δεν ηταν εβραιος

laonikos6
06-07-09, 20:22
Γιώργο μου έχω πρόβλημα σε αυτό το pc ο φιλοςς θα μου τα φτιαξει και τα 2 ..δεν φευγω θα βαλω το μικρο σε 10 λεπτα…πες για του ομοειδαιατες μου ,,…

laonikos6
06-07-09, 20:29
γραψε γιωργο..εδω ειμαι

enantios
06-07-09, 20:36
σκεψου το Ιραν σημερα,σκεφτειτε το φιλοι μου.ετσι θα ειμασταν σημερα αν τετοια αναρχικα πνευματα δεν ανετρεπαν τα παντα και δεν εδιναν στον ανθρωπο την αξια του.οταν ο MARX ειπε οτι η θρησκεια ειναι το οπιο των λαων,πως ακουστηκε αυτο τοτε;σιγουρα η εκκλησια θα ευχοταν να ειχε τη δυναμη να του πολτοποιησει το κεφαλι(αλλωστε το ειχε κανει σε αλλους πολλους πριν απο αυτον).μπορεις να διαφωνεις,φιλε Νικολαε,οσο θελεις!ερευνησε ομως πρωτα.η θρησκεια μας δεχεται την Π.Δ. ως ιερο βιβλιο και το ονομαζει ΠΑΙΔΑΓΩΓΟ ΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟΝ!αληθεια,αυτο το βιβλιο μας προετοιμαζει να δεχτουμε τον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ;

laonikos6
06-07-09, 20:37
εδω ειμαι ελα καλέ μου φίλε να πούμε για....................

laonikos6
06-07-09, 20:44
Αχ Γιώργη μου γιατί ασχολείσαι με ανύπαρκτους.. δες Απολλώνιος ο Τυανεύς.

enantios
06-07-09, 20:50
Η ΠΕΝΝΑ ΤΟΥ ENANTIOU δε θα σιγησει.θα συνεχισει να εξευτελιζει αυτους που υποτιμουν τον ανθρωπο και θελουν την υποταγη του.αυτους που γεμιζουν τη ζωη μας με ενοχες.μη τρως,μη ετουτο,μη εκεινο,μη το αλλο.φτιαξε ενα στυλο στην ερημο και γινε στυλιτης-αγιος-μοναχος.να σε φαει η ψειρα,η βρωμα,η ακαθαρσια,η ελλειψη ερωτα.ναι,ερωτα!ο ΑΠ.ΠΑΥΛΟΣ ειπε :ΜΗ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.και τι να κανουμε δηλαδη;να παμε εναντια στη φυση μας;τι κοινωνια θελεις λοιπον ;να μοναζουμε στη σαχαρα,ενας εδω κι ενας εκει για να ευχαριστηθεις εσυ;ειναι ζωη αυτη;
προσωπικα,λεω ναι στον ερωτα,ναι στο καλο φαγητο,ναι στην καλη παρεα,ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ.

laonikos6
06-07-09, 20:50
Marx αχ Γιώργο μου.Η διατριβή του για τη πτυχιακή του ξέρεις ποια ήταν..

laonikos6
06-07-09, 20:55
Όταν σου θέτω ερωτήματα αγαπητέ όλο μαλακοπηματα λες ..Αυτό το κάνει επίτηδες ηηηηηη ξεφεύγεις με την μέθοδο του στριβειν

enantios
06-07-09, 20:58
στο λογο μου,θα γραψω,αμεσως μετα για την αρχαια ελληνικη θρησκεια.

LUNA
06-07-09, 21:05
καλησπερα κι απο εμενα...φιλε Λαονικε αφησε τον φιλο Εναντιο να μας ξεδιπλωσει τις αποψεις του για την αρχαια Ελληνικη θρησκεια...

laonikos6
06-07-09, 21:09
Όλοι οι καθηγητές που νομίζετε ότι σστα δικά μου παιδιά θα μάθετε γράμματα αυτά λέτε. Δεν σας βλέπω.. Τα παιδιά μου κάνουν την Πυθαγόρεια ακραιοφαγεια. Κοινώς την νυστεία του πασχα..γιατί δεν μιλάς φίλε μου για πραγματικότητες και ολο με τους εβραιους ασχολησε …γιατι αυτά ξερες και τιποτε άλλο. Δεν εχω τα γυαλια μου και γραφω χαζα.

laonikos6
06-07-09, 21:11
Μην πας να διαβασεις Γιώργο τώρα πες μας

laonikos6
06-07-09, 21:23
παλεια και καινη διαθηκη... εγω αφηνω στη διαθηκη μου τα 5 σωβρακα με σταυρο στον partizan τον διαγραμενο απο το φορουμ στον φιλο μου τον Κωστα δύο χειτώνεια και σττην κων/να δυο σκελεες...να με θυμαστε γιατι εκανα εξετασεις και εχω χγληστερινη 350

Syllektis
07-07-09, 11:35
Δυστυχώς έχεις πιάσεις φίλε Enantie κομμάτια κομμάτια απο Ιησού του Ναυή που όπως ξέρεις είναι ΑΓΝΩΣΤΟΥ συγγραφέως, έχεις πιάσει αποσπάσματα απο Παλαιά και Καινή διαθήκη και τα έχεις κάνει ένα μείγμα που πατάς πάνω του και γράφεις ό,τι εσύ νομίζεις, και όχι ό,τι πραγματικά είναι. Δεν θα σε λογοκρίνω, είναι καλοκαίρι και αυτές οι κουβέντες τραβάνε πολλούς μήνες.

Αυτό που έχω να πω είναι πως απέχεις έτη φωτός απο τις διδαχές των Γραφών, την ερμηνεία τους και την ετυμολογία τους αν θες. Τις Γραφές τις έχουν ερμηνεύσει χιλιάδες χιλιάδων λόγιοι και επιστήμονες, ένας απο αυτούς είναι και ο υποφαινόμενος.

Syllektis
07-07-09, 11:36
Μπαρμπα Νίκο, άρχισε δίαιτα να ρίξουμε τα θανατήφορα μας κορμιά στα κύματα! Κάτω η χοληστερίνη! :p

enantios
07-07-09, 13:23
ευχαριστως να ακουσω τις δικες σας ερμηνειες-μειγματα η οτι αλλο κ.Βασιλη.ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ!ουτε φευγω,ουτε δε μετεχω,ουτε ειμαι ωσει παρων.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΧΗ ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΩΝ.ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΑ.ΟΥΤΕ ΥΠΕΚΦΕΥΓΩ,ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΑΣΑΩ,ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

enantios
07-07-09, 13:40
γραφω δυο προτασεις:
1.ενω οι γιατροι ειχαν δωσει ενα μηνα ζωης στον ταδε,εγινε θαυμα.ζει 10 χρονια!
2.θαυμα!ενω ο ταδε περπατουσε, του επεσε ενα τουβλο στο κεφαλι και του το ανοιξε στα δυο!
ποια προταση ειναι λαθος;φυσικα η δευτερη ,γιατι το θαυμα ειναι ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣ ΧΑΡΙΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.ποτε προς εξαφανιση του.ετσι λεει και η Π.Δ.;
ο βασιλιας Οζιας,αν και αμαρτωλος,επιασε το θυμιατηρι να θυμιατισει προς το Θεο.τοτε λεπρα φανηκε στο προσωπο του!ο Θεος τον ειχε τιμωρησει!
ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΙΩΧΝΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΠΡΟΥΣ ΣΤΑ ΞΕΡΟΝΗΣΙΑ;εφεραν πανω τους την οργη του Θεου!ποιος πατερας τιμωρει ετσι τα παιδια του;

enantios
07-07-09, 13:57
σου μιλαει ο πιο κιοτης,ο πιο δειλος και τιποτενιος που εχεις ποτε ακουσει.σηκωσε το αναστημα σου ανθρωπακο.ΓΙΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!εξορισε τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΥΜΝΩΔΟΥΣ ΤΟΥ ΥΨΙΣΤΟΥ!αυτους που γεμιζουν ενοχες τη ζωη σου.τους υπηρετες,τσανακογλειφτηδες των ισχυρων.αυτους που απ το πρωι ως το βραδυ,υμνουν ,ταχα,τον Κυριο.ανοιξε τις φλεβες σου να περασει μεσα τους η χαρα της ζωης!απαιτησε στο τραπεζι,εκτος απο ψωμι και κρασι,να υπαρχουν και σφαχτα και λαγουτα και βιολια!να φαμε ολοι μαζι,να πιουμε και να ευφρανθουμε.ο Θεος δε θελει σφουγγοκωλαριους.θελει μαχητες-πολεμιστες,επαναστατες κατα της αδικιας.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΛΑΚΑ,ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΗ!δωσε τη δικη σου μαχη με συνεχεις ανατροπες.ο Παναγιωτατος κ.κ.Βαρθολομαιος καταπιε τη γλωσσα του για τον Εφραιμ!κουβεντα για το Βατοπεδιο!μονο οταν υπογραφει λεει:ΔΙΑΠΥΡΟΣ ΠΡΟΣ ΘΕΟΝ ΕΥΧΕΤΗΣ....και αλλα ηχηρα.δεν εμαθε ακομα ελληνικα.παλεψε ανθρωπακο!πολεμησε τον εαυτο σου ανθρωπακο!γιατι ο μεγαλυτερος εχθρος σου ειναι ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ!ξεπερασε τον.

Syllektis
07-07-09, 19:31
ευχαριστως να ακουσω τις δικες σας ερμηνειες-μειγματα η οτι αλλο κ.Βασιλη.ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ!ουτε φευγω,ουτε δε μετεχω,ουτε ειμαι ωσει παρων.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΧΗ ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΩΝ.ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΑ.ΟΥΤΕ ΥΠΕΚΦΕΥΓΩ,ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΑΣΑΩ,ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Να λάμψει η αλήθεια, ούτε ένα γκρίζο στοιχείο να αιωρείται σαν φωτομποζόνιο, όλα στη φόρα, μάχη μέχρις εσχάτων και η δικαιοσύνη θα λάμψει!

enantios
07-07-09, 21:05
Ο ιερεας-γραμματεας Εσδρας ,στα δυο βιβλια του(ΕΣΔΡΑΣ Α-Β),περιγραφει φιλοι μου την απελευθερωση των συμπατριωτων του απο τη Βαβυλωνα.αυτο εγινε το 538π.Χ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΣΗ ΒΑΣΙΛΙΑ ΚΥΡΟ.οι ισραηλιτες γυρισαν πισω σε ομαδες και ο επικεφαλης τους Ζοροβαβελ ,εκτισε νεο ναο ,στη θεση του παλιου.ο ναος αυτος ηταν φτωχοτατος σε σχεση με αυτον του Σολομωντα.τι αποφασεις πηραν αυτοι που συγκροτησαν τη ΜΕΤΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΚΗ ΙΟΥΔΑΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ;
1.εκτισαν το δευτερο ναο.
2.κατεγραψαν τις προφορικες παραδοσεις και αρχισε να γραφεται η Π.Δ..αυτο το εκαναν για να μη ξεχνουν τις εντολες του Γιαχβε.βλεπετε αμα τις ξεχνουσαν αρχιζαν οι κατακεφαλιες και ο περιουσιος λαος χορευε καλαματιανο στα βηματα του χασαπικου.ολα κι ολα!
3.ΑΠΑΓΟΡΕΨΑΝ ΤΟΥΣ ΜΕΙΚΤΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΕΙΔΩΛΑ.ακολουθησαν δηλ.πολιτικη ΑΠΟΜΟΝΩΤΙΣΜΟΥ-ΞΕΝΟΦΟΒΙΑΣ.εκει εφτασαν απο το ΦΟΒΟ ΤΟΥΣ.γιατι ο Γιαχβε ,πολλες φορες,τους ειχε ξηγηθει αλμυρο φιστικι.
να τι τους ειπε ο Εσδρας:ΣΕΙΣ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΑΤΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΛΛΟΕΘΝΕΙΣ.ΕΤΣΙ ΑΜΑΡΤΗΣΑΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ.ΤΩΡΑ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.
ιδου διεθνιστης Θεος!παντρευτηκες αλλοεθνη;ΑΜΑΡΤΗΣΕΣ.ΠΕΤΑΞΕ ΤΗΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!α ρε αθανατη Π.Δ.!ολο ιδανικα και αξιες εισαι,ολο ιδανικα και αξιες!και σε τι διαφερει αυτη η εντολη απο την αποψη του ΧΙΤΛΕΡ ΠΕΡΙ ΦΥΛΕΤΙΚΗΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑΣ;ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Ω ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

enantios
07-07-09, 21:09
καθησαν λοιπον και κατεγραψαν ΚΑΘΕ ΞΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ και μετα την ΕΔΙΩΞΑΝ.ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ!

enantios
07-07-09, 21:20
ΟΣΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ-ΑΣ ΓΡΑΨΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΧΩΡΙΑ ΤΗΣ Π.Δ.!τα μεταφραζω πολυ-πολυ ****** για να μη μου πουν οτι υπερβαλλω!η Π.Δ.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΩΜΗ ΓΛΩΣΣΑ!μιλαμε για ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ!ΩΜΗ ΒΙΑ!ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ!ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΙ ΛΕΕΙ!

enantios
07-07-09, 21:27
και δεν εδιωξαν ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!ΕΔΙΩΞΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ!ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ Ο ΓΙΑΧΒΕ.βεβαια το διωξιμο ,εκεινη την εποχη,σημαινε ΒΕΒΑΙΟ ΘΑΝΑΤΟ.τι να κανουμε ομως;ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ,Ο ΘΕΟΣ!

enantios
08-07-09, 19:32
ο Εσδρας ,αφου εδιωξε καθε αλλοεφνη και καθαρισε τον τοπο ,εγραψε την Π.Δ. και τη διαβασε στο λαο.τοτε συγκινηθηκαν ολοι και εκλαψαν.εξαιτιας αυτου πηρε τον τιτλο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ(αυτος που γραφει).μετα το θανατο του Ζοροβαβελ στην εξουσια ανεβαινει ο Νεεμιας,τσιρακι του Εσδρα-που κυβερνουσε αφανως.επι Νεεμια,ο Εσδρας τραβαει μια προσευχη ξεγυρισμενη που εκλαψαν και οι πετρες(καμμια αλλη δουλεια δεν ειχαν φαινεται οι Ιουδαιοι-τους μαζευε ο Εσδρας και προσευχονταν νυχθημερον).στην προσευχη αυτη οι Ιουδαιοι εγκωμιαζουν το Θεο για τη φιλευσπλαχνια Του(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ)κλαι υποσχονται απο εδω και περα,να ειναι καλα παιδια και να μη τον ξεχνουν!ο Νεεμιας ανοικοδομει τα τειχη της Ιερουσαλημ και καταπολεμει την τοκογλυφια.αυτα,εν ολιγοις,περιγραφει το ομωνυμο βιβλιο -ΝΕΕΜΙΑΣ.
το βιβλιο Τωβιτ ειναι ενα παραμυθι χειροτερο κατα πολυ απο τον Αλη Μπαμπα και τους 40 κλεφτες!ο συγγραφεας του,αν ζουσε,θα κερδιζε καθε χρονο το οσκαρ ηλιθιοτητας-ΑΝΕΥ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ.ο τυφλος Τωβιτ ειχε ενα υιο,τον Τωβια.επειδη ειχε χασει ολη την περιουσια του,εστειλε τον Τωβια στο Ραγουηλ-που του ειχε δανεισει πολλα λεφτα.ο Τωβιας πηγε εκει συνοδευομενος απο τον αγγελο Ραφαηλ-που του συστηθηκε ως Αζαριας!στο δρομο ενα ψαρι ηθελε να φαει τον Τωβια και τελικα τοφαγε ο Τωβιας ,αφου κρατησε τα σπλαχνα του.φτανοντας στο Ραγουηλ,ερωτευτηκε την κορη του-η οποια φαρμακωνε τους μνηστηρες της(ειχε φαρμακωσει επτα).ομως ο αλανιαρης Τωβιας,με τη βοηθεια του Ραφαηλ,τη ναρκωσε με τα σπλαχνα του ψαριου,την παντρευτηκε,πηρε και τα δανεικα και την προικα κι εζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα.ολες αυτες οι παρλαπιπες παρουσιαζονται σε αυτο το βιβλιο,που ειναι καλο να το διαβασετε αν εχετε σκοπο να βασανισετε τον εαυτο σας στο μεγιστο βαθμο.

enantios
08-07-09, 19:50
το βιβλιο αναφερεται στην ευσεβη χηρα Ιουδιθ,η οποια εσωσε την Ιερουσαλημ οταν την πολιορκουσε ο Ολοφερνης-εκ μερους του Ναβουχουδονοσορα.ενω η πολη βρισκοταν σε αθλια κατασταση(χωρις νερο και τροφιμα) και οι Ιουδαιοι ηθελαν να παραδοθουν,η Ιουδιθ καθαρισε ως εξης.ντυθηκε-στολιστηκε-παρφουμαριστηκε και παει στον Ολοφερνη,που μολις την ειδε επεσε ξερος(δεν ειχε ξαναδει γυναικα φαινεται).τον πλακωνει η Ιουδιθ στο μπλα-μπλα και μια νυχτα που κοιμοταν μακαρια,του κοβει το κεφαλι.οι επιδρομεις βεβαια τα εχασαν και σηκωθηκαν κι εφυγαν.ετσι λοιπον η ηρωιδα Ιουδιθ,αφου εδωσε στο χερι του Ολοφερνη το κεφαλι του,εμεινε στην ιστορια(το βιβλιο δεν αναφερει αν μετα ξυπνησαν οι Ιουδαιοι).

enantios
09-07-09, 11:35
ο περιουσιος λαος ειχε δυο καθηκοντα-υποχρεωσεις,που προεκυπταν απο τη Διαθηκη:
1.να ειναι πιστος στο μονο αληθινο Θεο.
2.να προετοιμασει τα αλλα εθνη για την υποδοχη του Μεσσια(Σωτηρα).
ΕΡΩΤΗΣΗ:πως θα προετοιμαζε τα αλλα εθνη,αφου ο ιδιος ο Θεος διατασσει να τα σφαξουν στο γονατο η να τα διωξουν;γιατι δεν προσπαθει να τα πεισει και τα καταδιωκει με τοση λυσσα;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:δεν υπαρχει,οσο κι αν ψαξετε.η Π.Δ.ειναι συμπιλημμα συγγραφεων,που ο ενας ραβει και ο αλλος ξηλωνει.οι 4 αγνωστοι συγγραφεις αλληλοσυμπληρωνονται και γινεται το μαλε-βρασε.ειναι τσιρακια του ιερατειου και προσπαθουν ,με τον τρομο, να υπερασπισουν τα συμφεροντα τους.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ-ειναι συμφεροντολογοι,εκβιαστες,δυναστες του λαου και τιποτε περισσοτερο.σιγα μη τους φωτισε ο Θεος να γραψουν ολη αυτη την ανοησια.σιγα μη διεταξε ο Θεος να σφαζουν νυχθημερον-χωρις διακριση.αυτα ειναι ηλιθια αποκυηματα της φαντασιας των χοντροκεφαλων συγγραφεων της Π.Δ.
συμπερασμα:ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΧΒΕ.ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ-ΚΛΑΨΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.

enantios
09-07-09, 11:55
αλλη μια γυναικα ηρωας των Ιουδαιων.το ονομα της βγαινει απο την ελληνικη λεξη ΑΣΤΗΡ,που δηλωνει την πολυ μεγαλη ομορφια της.η Εσθηρ σωζει το λαο απο τις μηχανορραφιες του Μαρδοχαιου,ο οποιος συκοφαντησε στον Περση βασιλια τους Ιουδαιους-οτι ταχα ετοιμαζουν επανασταση-και η ηρωιδα ανατρεπει τις κατηγοριες του.δεν ξερουμε αν το επεισοδιο ειναι αληθινο.παντως εχει σχεση με την υποδουλωση των Ιουδαιων στους Περσες,οι οποιοι ειχαν επιβαλλει μεν φορο υποτελειας,η κυριαρχια τους ομως δεν ηταν τοσο καταπιεστικη και βιαιη-αντιθετα με τους βαβυλωνιους.
ΨΑΛΜΟΙ
ΟΙ Ψαλμοι,φιλοι μου,ειναι 150 ποιηματα-προσευχες προς το Θεο και ειναι συγκεντρωμενοι στο βιβλιο ΨΑΛΤΗΡΙ.αποδιδονται στο Δαβιδ και χωριζονται,αναλογως περιεχομενου στα εξης ειδη-κατηγοριες:
1.ΥΜΝΟΙ Η ΑΙΝΟΙ
2.ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟΙ ΨΑΛΜΟΙ
3.ΘΡΗΝΟΙ Η ΨΑΛΜΟΙ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ
4.ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΟΙ Η ΜΕΣΣΙΑΝΙΚΟΙ(αναφερονται στο Μεσσια).
ΣΥΝΗΘΕΣΤΑΤΑ ΨΑΛΛΟΝΤΑΝ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ(λυρα).
κατα τη γνωμη μου,πολλοι ψαλμοι ειναι αριστουργηματικοι και ανηκουν στις πιο ψηλες κορυφες της παγκοσμιας λογοτεχνιας.το ΨΑΛΤΗΡΙ ειναι ενα απο τα λιγα βιβλια της Π.Δ. που ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.προσωπικα μου αρεσει ιδιαιτερα ο ψαλμος 50.ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΡΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.

enantios
09-07-09, 12:14
ελεησε με Θεε μου,συμφωνα με το απειρο ελεος σου.συμφωνα με το απεραντο πληθος των οικτιρμων σου σβησε εντελως την παρανομια μου.πλυνε με και ξαναπλυνε με απο την παρανομια μου και καθαρισε με απο το ρυπο της αμαρτιας μου.γιατι(η αμαρτια μου)στεκει παντοτε μπροστα μου και κυλαει στην καρδια μου και στη σκεψη μου για να με τυραννει και να με ελεγχει.....Θεος της αληθειας Εσυ,αγαπησες και αγαπας παντα την αληθεια και την ευθυτητα.ραντισε με με Υσσωπο Θεε μου και θα καθαρισθω,πλυνε με και θα γινω λευκοτερος απο το χιονι....πλασε μεσα μου μια καινουρια,καθαρη καρδια για να ενθρονισεις μεσα της το πνευμα της αληθειας Σου...δωσε μου παλι τη χαρα και την αγαλλιαση που προερχεται απο σενα και στηριξε με στη διαπραξη του αγαθου.τοτε θα διδαξω στους ανομους τις εντολες σου και με το παραδειγμα μου,θα συντελεσω ωστε πολλοι αμαρτωλοι να γυρισουν σε Σενα....
μια καταπληκτικη προσευχη μετανοιας προς το Θεο.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΥΣΣΩΠΟΣ=αρωματικο φυτο.

enantios
09-07-09, 12:34
μετα τους Περσες ερχεται ο Μ.Αλεξανδρος.εκει που κοιμοταν ενα μεσημερι,χτυπαει το κινητο του.το σηκωνει-ηταν ο ΠΩΡΟΣ -ΒΑΣΙΛΙΑΣ σε βασιλειο της σημερινης Ινδιας.
-ελα,τι χαμπαρια,τι θελεις;ρωτα ο Αλεξανδρος;
-θα ηθελα να μας ριξεις εναν εκπολιτισμο-εξελληνισμο μεγκλα,του απανταει ο Πωρος.αμαν ελα,δεν αντεχουμε αλλο.
τι να κανει κι ο Μ.Αλεξανδρος,τα φορτωνει τα σεα του και τα μεα του,παιρνει και ενισχυσεις απο τους αλλους ελληνες πλην λακεδαιμονιων και ξεκιναει να τους εκπολιτισει.βεβαια,οποιος δεν ηθελε εκπολιτισμο(αν λεμε)-θα του επαιρνε ο διαβολος τον πατερα.διοτι κυριε η ανθρωποτης προχωραει!δε μπορεις εσυ να αρνεισαι τον εκπολιτισμο και να θελεις να μεινεις κουτσουρο!ανθρωπος αγραμματος-ξυλο απελεκητο βρε γομαρι!ηρθαμε εμεις τοσες χιλιαδες χιλιομετρα για να μας πεις εσυ δε θελω!και ,ως γνωστον,εκπολιτιστηκαν απαντες(εκοντες-ακοντες).αυτοι που δεν ειχαν σκοπο για γραμματα ηταν οι Ιουδαιοι και μαλιστα οι ηγετες τους-ΜΑΚΚΑΒΑΙΟΙ(μακκαμπα=σφυρι).

laonikos6
09-07-09, 14:47
Μην τρως ελεεινέ τον νεκρό πατέρα σου μην πηδάς την μητέρα σου την αδελφή σου και τη νεκρή γύδα μην τρως περιτώματα ούτε ανθρώπων ούτε ζώων ..Γίνε Έλλην.. αυτό που οι Θεοί μας προστάζουν και εντολές δίδουν εδώ και 30.000 χρόνια.Φιλικά Απόλλων...

laonikos6
09-07-09, 16:13
γραφω δυο προτασεις:
1.ενω οι γιατροι ειχαν δωσει ενα μηνα ζωης στον ταδε,εγινε θαυμα.ζει 10 χρονια!
2.θαυμα!ενω ο ταδε περπατουσε, του επεσε ενα τουβλο στο κεφαλι και του το ανοιξε στα δυο!
ποια προταση ειναι λαθος;φυσικα η δευτερη ,γιατι το θαυμα ειναι ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣ ΧΑΡΙΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.ποτε προς εξαφανιση του.ετσι λεει και η Π.Δ.;
ο βασιλιας Οζιας,αν και αμαρτωλος,επιασε το θυμιατηρι να θυμιατισει προς το Θεο.τοτε λεπρα φανηκε στο προσωπο του!ο Θεος τον ειχε τιμωρησει!
ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΙΩΧΝΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΠΡΟΥΣ ΣΤΑ ΞΕΡΟΝΗΣΙΑ;εφεραν πανω τους την οργη του Θεου!ποιος πατερας τιμωρει ετσι τα παιδια του;

Αληθεύει ότι μόνο η τάδε φυλή του ισραήλ είχε λέπρα …όσο ψάχνω την λέπρα τους βρίσκω . ρε Γιώργο τους ξέρεις ..τι είναι αυτοί μπορούμε να τους εντοπίσουμε να απέχουμε από την γρυπη των εβραιων…

Syllektis
09-07-09, 16:23
Εδώ έχει χαθεί κάθε ίχνος ευπρεπούς και σωστής ανάλυσης, και μιλάμε με εδάφια διάσπαρτα, αναλυμένα κοντόφθαλμα. Μιλάμε για κατακρεούργημα-ανάλυση που μόνο στα παράθυρα των ειδήσεων των 8 γίνεται.

enantios
09-07-09, 19:24
προσωπικα ειμαι ΕΔΩ και περιμενω να ακουσω τι κατακρεουργησα.χωρο εχει γραψτε τη δικη σας αποψη.οι αναγνωστες ματια εχουν-μυαλο εχουν,ας κρινουν.ευχαριστω πολυ.

enantios
09-07-09, 19:42
ουδεις στρατος αναχωρει φιλοι μου χωρις ο αρχηγος να εκφωνησει τον αρμοζοντα λογο.αν και δεν ημουν αυτηκοος μαρτυς,πρεπει να ειπε τα εξης:
ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ
δεν περασαν παρα μολις 37 ολυμπιαδαι απο τοτε που οι βαρβαροι Μηδοι και οι συν αυτοις Περσαι εξεστρατευσαν κατα της προσφιλους ημων πατριδος!ινα μηδεποτε το επαναλαβωσι,ιδου ημεις σημερον εκστρατευομεν κατ αυτων και ,παρακαλω υμας,οπως πολεμησετε γενναιως μεχρι θανατου!μοναδικος σκοπος ημων εστι ο εκπολιτισμος των και η τοποθετησις των εις τον χωρον των προηγμενων λαων.
αμ επος,αμ εργον ,λοιπον.περναει στη Μ.Ασια,διαλυει τους Περσες στο Γρανικο ποταμο και κατεβαινει παραλιακα προς την αιγυπτο για να μη παθει καμμια λαχταρα απο τον περσικο στολο.φτανει εξω απο την Τυρο και τη Σιδωνα και εκπολιτιζει τους κατοικους της(οσους περισσεψαν απο τη σφαγη βεβαια).μιλαμε οι φουκαραδες ξεκινησαν απο τα νηπια και, μεσα σε ενα διημερο,πηραν και το διδακτορικο.τετοια διψα για εκπολιτισμο ειχαν.

enantios
09-07-09, 19:59
κατεβαινει νοτιοτερα που λετε(συνεχιζοντας παντα τον εκπολιτισμο)και φτανει μπροστα στην Ιερουσαλημ.οι Ιουδαιοι τον υποδεχονται ως ελευθερωτη-εκπολιτιστη(ΕΙΧΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΣΙΔΩΝΙΩΝ).συμφωνα με την παραδοση ο Μ.Αλεξανδρος προσκυνησε τον Ιουδαιο αρχιερεα.προσωπικα δεν το πιστευω-οπως και οι περισσοτεροι ιστορικοι.εν παση περιπτωσει,για να νη τα πολυλογω,μετα το θανατο του ελληνα στρατηλατη,η Παλαιστινη περναει στους διαδοχους του.αρχικα τη διοικησαν οι Πτολεμαιοι και αργοτερα οι Σελευκιδες.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ο Μ.Αλεξανδρος εζησε απο το 356 ως το 323 π.Χ..
δευτερη σημειωση:απο τη λεξη ΜΑΚΚΑΜΠΑ βγαινει και η λεξη ΜΑΚΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ(η ομαδα που σφυροκοπα τους αντιπαλους της-η ομαδα της νικης).

enantios
09-07-09, 20:29
αγαπητε μου φιλε,ειμαι ελλην και ως ελλην θα κλεισω τα ματια μου.ομως δε θα αποσιωπησω τα εγκληματα κανενος.δεν υποστηριζω βεβαια οτι ο Μ.Αλεξανδρος ηταν στυγνος εγκληματιας.ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ.πιστευω οτι ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του,οτι ηταν εξαιρετικα φιλοσοφημενος-καλλιεργημενος ανθρωπος,οτι προσφερε πολλα στις επιστημες και τον παγκοσμιο πολιτισμο.ομως η εκστρατεια του ηταν ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ και αυτο δε θα το κρυψω ποτε.δεν εχω δικαιωμα να το κρυψω!με καθε εκτιμηση...Γιωργος.ΙΩΑΝΝΙΝΑ.

enantios
09-07-09, 21:17
ποια η εννοια του διαλογου,αγαπητε κυριε;ιδου η Ροδος.παραθεστε τις δικες σας αποψεις-οπως παραθετω τις δικες μου.αν μπορω,θα σας απαντησω-αν δε μπορω...
προσωπικα με αυτο τον τροπο καταλαβαινω το διαλογο.μηπως ξερετε εσεις καποιο αλλο τροπο;

laonikos6
10-07-09, 12:50
Άλλο έλλην κσι άλλο Ελλην..Πρόσεχε έκανες τεράστιο λάθος. Δεν υπήρξα γραικος ουτε ρωμειος.και ούτε πρόκειται να γίνω.. . Απλά ¨Ελλην.. Δεν πίστεψα ποτέ στο κρυφό σχολειό ούτε σε διδασκάλους σωτήρες. Πίστεψα στον παπαΚοσμά τον Αιτωλό που μηδενιστής δεν θα μπορούσε να ήταν .στον μέγα Ιωαννίτη ΄΄σκυλόσοφο’’ τον Περικλή Γιαννόπουλο και τον Ιώνα Δραγούμη. Τον Σικελιανό και τον Σπυρίδωνα Νάγο ..Τι να κάμω τώρα να διαβάσω μπακουνιν η Πλάτωνα.. Θλίβομαι για την αυταρέσκεια των ιδεών…

Φιλικά μετα τελετής ονοματοδοσίας ..Λαόνικος..
παρτιζαν επειδη παλι δεν θα καταλάβεις δεν φταίω εγω.

laonikos6
10-07-09, 15:07
..Ένα μόνο θέλω να πω γι΄ αυτούς Οτι καμιά προστυχιά άλλων και καμμιά αναποδιά που συναντούμε στο δρόμο μας είτε από φίλους, είτε από εχθρούς, είτε από ξένους είτε από δικούς μας, δεν επιτρέπεται να μας κάμουν να "μουντζώσουμε πατρίδα κι εθνικές υποθέσεις" για την οικογένειά μας και τα μικροσυμφέροντάς μας. Να ξέρεις ότι πάντα καλύτερα κυτάζει κανείς την οικογένειά του και τα συμφέροντά του, άμα κάνει εκείνο που πρέπει για την πατρίδα του και τις εθνικές υποθέσεις. Γίνεται οδηγός και φωτίζει και εμπνέει όλους τους τριγυρινούς του και υποτάζει τα συμφέροντά του σ΄ ένα γενικότερον συμφέρον και βρίσκει τη χαρά του μέσα στην αποστολή του αυτή, και η χαρά είναι το ανώτερο συμφέρον του.

Με αγάπη

Ι. Δραγούμης”

laonikos6
10-07-09, 15:16
«Ναι, το βλέπω πως η Ευρώπη ενώνεται, πως τα έθνη και οι φυλές ζυγώνουν η μία την άλλη. Αλλά εγώ είμαι ένας και εγώ θα ακουμπήσω επάνω στους γύρω μου ανθρώπους. Και αυτοί είναι οι Έλληνες».
Ίων Δραγουμης

laonikos6
10-07-09, 15:16
Πες μας Γιώργη και άλλα.

Syllektis
10-07-09, 15:35
ποια η εννοια του διαλογου,αγαπητε κυριε;ιδου η Ροδος.παραθεστε τις δικες σας αποψεις-οπως παραθετω τις δικες μου.αν μπορω,θα σας απαντησω-αν δε μπορω...
προσωπικα με αυτο τον τροπο καταλαβαινω το διαλογο.μηπως ξερετε εσεις καποιο αλλο τροπο;

Γνωρίζετε πολύ καλά τι γράφετε, πώς και κυρίως το γιατί. Δεν μπορώ να πάρω όλο αυτό το λογοτεχνικό σκορποχώρι και να το φέρω βόλτα, ούτε να κάνω διάλογο, γιατί απλά διαφωνούμε και είμαστε εκ διαμέτρου αντίθετοι. Η έλλειψη χρόνου μου βέβαια είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μου.

enantios
10-07-09, 17:55
οσοι εχουν την τυχη μας σημερον εις τα χερια τους,οσοι μας κυβερνουν,μεγαλοι και μικροι,και υπουργοι και βουλευται ,τοχουν σε δοξα ,τοχουν σε τιμη ,τοχουν σε ικανοτη το να τους ειπης οτι εκλεψαν,οτι προδωσαν,οτι ηφεραν τοσα κακα εις την πατριδα,οσα ουτε οι τουρκοι δεν ειχαν φερει.δι αυτην την ελευτεριαν παλεψαμεν και σκοτωθηκαμεν;
ΑΥΤΟΙ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.οχι ο ταπεινος Γιωργος απο τα Γιαννενα που ειναι μπαιγνιο και σκουπιδι της καθε κυβερνησης και ψαχνει να βγαλει το κεφαλι λιγο εξω για να μη σκασει απο τη βρωμα.

enantios
10-07-09, 18:01
στον κ.κ.Βασιλη αναφερομαι ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ.Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥς ΥΠΑΙΝΙΓΜΟΥΣ ΣΑΣ.ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΓΡΑΦΩ;
ξερετε κατι:η συζητηστε και γραψτε τις αποψεις σας η μη παιρνετε καθολου μερος.αφηστε τα υπονοουμενα και τη λασπη.αν εχετε επιχειρηματα γραψτε τα,αν δεν εχετε ....

laonikos6
10-07-09, 18:14
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΗ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΕΙΣΘΕ ΣΕΙΣ, ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΛΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΣΘΕ ΑΛΛΟΙ [...]

(Περικλής Γιαννόπουλος, "Νέον Πνεύμα", 1906)

enantios
10-07-09, 18:31
αγαπητοι μου φιλοι,το ιστορικο γεγονος το καλω αντικειμενο.το προσωπο του ιστορικου-του ερευνητη το καλω υποκειμενο.ας παρω ενα ιστορικο γεγονος κατα τυχη-ας πουμε την επανασταση των δουλων του Σπαρτακου(71-69π.Χ.).ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΘ ΕΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΤΟ(χωρις νοημα).απλα συνεβη-εγινε.το υποκειμενο(ανθρωπος) θα του δωσει το οποιο νοημα,θα το ερμηνευσει.ομως το αντικειμενο δεν ειναι μονοδιαστατο -μοιαζει σαν ενα πολυεδρικο διαμαντι.το καθε υποκειμενο βλεπει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΔΡΑ απο το αλλο-ΔΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.
προσωπικα ,αυτη την εδρα βλεπω.ο κ.κ.Βασιλης βλεπει μια αλλη.γιατι με πολεμαει τοσο πολυ;τον ενωχλησα σε κατι;μονοπωλιο την εχει την αληθεια;γιατι δεν του αρεσει να ακουγονται αλλες-διαφορετικες φωνες;ποιος τον υποχρεωνει να διαβασει ενα λογοτεχνικο σκορποχωρι,που κατακρεουργει την αληθεια και απεχει ετη φωτος απο αυτην;
να σας πω γιατι το κανει.γιατι η εκκλησια και οι ανθρωποι της αυτο εκαναν(οταν μπορουσαν).αναβαν φωτιες κι εκαιγαν τους ανθρωπους,τους εκαναν ανειπωτα βασανιστηρια.το ιδιο θελουν και τωρα.μονο που δε μπορουν!
δεν τους αρεσει η φωνη μου ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ απο τη δικη τους.εισαι ομοφυλοφιλος;αρα εισαι διαφορετικος!ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ!ποιος εισαι;ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ!ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΚΑΙ ΣΕΝΑ.αυτο ξερουν-αυτο κανουν.
ομως τη φωνη μου δε θα τη σβησουν!θα τους ψησω το ψαρι στα χειλη!οσο θα χτυπιουνται-τοσο θα γραφω!θα τους ξεσκεπασω,ειτε τους αρεσει-ειτε οχι.

enantios
10-07-09, 18:45
καθομαι εδω σε αυτη τη γωνια και γραφω-χωρις να ενοχλω.ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!στο μεταξυ δεν τους κοβει το μυαλο,οτι οσο πολεμουν το κειμενο-τοσο περισσοτεροι το προσεχουν.εκει ,πολεμος!εσυ δεν ειπες φιλε μου οτι δεν παιρνεις μερος;δεν εγραφα σε δικη σου σελιδα κι εφυγα;τι θελεις τωρα απο μενα;αμα γραφω βλακειες-ασε με να γραφω.γραψε αλλου εσυ!γιατι με κυνηγας;γιατι χυνεις τοση χολη στο κειμενο;εισαι ο παπας Ρωμης και θελεις το αλαθητο;εισαι ο ξυπνιος και εμεις οι χαζοι;ασ τον τρελλο στην τρελλα του επιτελους.

Syllektis
10-07-09, 18:45
αγαπητοι μου φιλοι,το ιστορικο γεγονος το καλω αντικειμενο.το προσωπο του ιστορικου-του ερευνητη το καλω υποκειμενο.ας παρω ενα ιστορικο γεγονος κατα τυχη-ας πουμε την επανασταση των δουλων του Σπαρτακου(71-69π.Χ.).ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΘ ΕΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΤΟ(χωρις νοημα).απλα συνεβη-εγινε.το υποκειμενο(ανθρωπος) θα του δωσει το οποιο νοημα,θα το ερμηνευσει.ομως το αντικειμενο δεν ειναι μονοδιαστατο -μοιαζει σαν ενα πολυεδρικο διαμαντι.το καθε υποκειμενο βλεπει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΔΡΑ απο το αλλο-ΔΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.
προσωπικα ,αυτη την εδρα βλεπω.ο κ.κ.Βασιλης βλεπει μια αλλη.γιατι με πολεμαει τοσο πολυ;τον ενωχλησα σε κατι;μονοπωλιο την εχει την αληθεια;γιατι δεν του αρεσει να ακουγονται αλλες-διαφορετικες φωνες;ποιος τον υποχρεωνει να διαβασει ενα λογοτεχνικο σκορποχωρι,που κατακρεουργει την αληθεια και απεχει ετη φωτος απο αυτην;
να σας πω γιατι το κανει.γιατι η εκκλησια και οι ανθρωποι της αυτο εκαναν(οταν μπορουσαν).αναβαν φωτιες κι εκαιγαν τους ανθρωπους,τους εκαναν ανειπωτα βασανιστηρια.το ιδιο θελουν και τωρα.μονο που δε μπορουν!
δεν τους αρεσει η φωνη μου ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ απο τη δικη τους.εισαι ομοφυλοφιλος;αρα εισαι διαφορετικος!ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ!ποιος εισαι;ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ!ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΚΑΙ ΣΕΝΑ.αυτο ξερουν-αυτο κανουν.
ομως τη φωνη μου δε θα τη σβησουν!θα τους ψησω το ψαρι στα χειλη!οσο θα χτυπιουνται-τοσο θα γραφω!θα τους ξεσκεπασω,ειτε τους αρεσει-ειτε οχι.

Αγαπητέ φίλε,

δεν έχω πόλεμο μαζί σου, άλλωστε αν υπήρχε θα είχαν υψωθεί ηδη οι καπνοί απο την ετοιμασία έναρξης των εχθροπραξιών, κάτι που δεν υφίσταται! :p

Η αλήθεια δεν είναι μονοπώλιο να την λέω μόνο εγώ, η αλήθεια είναι Η ΜΗ διαστρέβλωση στην απόδοση των συμβάντων όπως πχ Ο Ιησούς του Ναυή.

Δεν με υποχρεώνει να διαβάζω κανείς αυτά που γράφετε αλλά ούτε κανείς μπορεί να μου υπαγορέψει και να μου απαγορέυσει τον τρόπο που μπορώ να κινούμαι σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων. Η φωνή σας δεν είναι πως δεν αρέσει επειδή είναι διαφορετική, αλλά επειδή είναι διαστρεβλωτική.

Σε κατάρες-αφορισμούς και τα τοιάυτα που αναφέρεστε, έχετε μπερδέψει την Καθολική εκκλησία, τους δογματιστές, με τους παλαιούς και έχετε βγάλει προς τα έξω μια δυναμική η οποία μόνο αποτροπιασμό δημιουργεί στην εκκλησία και τίποτα άλλο.

Συνεχίστε το έργο σας, δεν θα ξαναπαρέμβω γιατί το θεωρώ ουτοπικό.

enantios
10-07-09, 18:49
σου το ξαναλεω.γραψε αυτα που διαστρεβλωσα.

enantios
10-07-09, 18:54
οσοι εχετε Π.Δ. διαβαστε την.αν εχω προσθεσει κατι δε λεω αληθεια.

enantios
10-07-09, 19:22
οι Ιουδαιοι,οπως ειναι φυσικο,επηρεαστηκαν πολυ απο τον ελληνικο πολιτισμο γιατι ηταν εξαιρετικα ανωτερος απο το δικο τους.εξ αλλου,πως να φτιαξεις πολιτισμο με το Γιαχβε στο σβερκο;αμα φοβασαι συνεχεια-δε φτιαχνεις πολιτισμο-κρυβεσαι κι απ τον ισκιο σου.σιγα-σιγα ομως τους αρεσαν τα ωραια των ελληνων.αρχισαν να ντυνονται ελληνικα,να φορουν ελληνικα ρουχα,να τρωνε ελληνικα φαγητα,ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.γενικοτερα οτι ελληνικο εγινε τροπος ζωης!αντι να πηγαινουν στο ναο-πηγαιναν στο σταδιο και αθλουνταν.τσαμπα και βερεσε βαραγαν τις σαλπιγγες οι Λευιτες.ανακαλυψαν τη χαρα της ζωης οι φουκαραδες!μεχρι τοτε τους ειχε γινει το κεφαλι υψικαμινος απο τις εντολες του Γιαχβε.ειδαν τι σημαινει να εισαι ανθρωπος με Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ.τι θα πει να κανεις μπανιο,να τρως καλα,να διασκεδαζεις,να δημιουργεις πολιτισμο!βεβαια,οταν τα ειδαν αυτα οι επαγγελματιες υμνωδοι του Γιαχβε σκυλιασαν.σου λενε,καλα τους τα μασουσαμε-ολη μερα θυσιες και ολοκαυτωματα-τωρα τι γινεται;που να τους συμμαζεψεις πισω;ασε που απεβαλλαν και το φοβο και κινδυνευει και η ζωη μας η ιδια.και αποφασισαν να δρασουν...

enantios
10-07-09, 19:32
ειδες τωρα που τα βρηκαμε;θελω Ελλαδα.ΕΛΛΑΔΑ ΟΜΩΣ.α,ρε ηρωα Γιαννοπουλε!ναι,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΛΛΑΔΑ!ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!γι αυτο γκρινιαζω ολη μερα.αλλοι ειμαστε.γι αυτο αυτοκτονησε ο φουκαρας!δεν αντεξε την αθλιοτητα....

laonikos6
11-07-09, 00:41
Τίποτε δεν βρήκαμε... Ο εν λόγω Έλλην δεν ήταν.. ήρωας ούτε φουκαράς......Τέτοιου είδους συναισθύματα πρέπουν σε αδαείς και ο τύπος δεν ήταν..

laonikos6
11-07-09, 00:54
'Οταν εισήλθε εκει που βαθειά μυημένοι γνωριζουν είχε και εναν οβολό μαζί του.Άσε το θέμα να μας το πεί κανεις άλλος.. Δεν το έχεις...

enantios
11-07-09, 11:25
σε τετοιο βαθμο,φιλοι μου,ειχαν επηρεασθει οι Ιουδαιοι απο τον ελληνικο πολιτισμο που,οπως αναφερει το ΜΑΚΚΑΒΑΙΩΝ Α,δεν εκαναν περιτομη στα παιδια τους η εβηναν τη δικη τους με καποιας μορφης χειρουργικη επεμβαση.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:οταν το αρσενικο παιδι γινοταν 8 ημερων του εκαναν περιτομη-δηλ.του απεκοπταν μικρο τμημα του αντρικου μοριου.αυτο το σημαδι ηταν επιβεβαιωση-υπογραφη της συμφωνιας με το Θεο,εκ μερους του νηπιου.οι Ιουδαιοι το θεωρουσαν μεγαλη τιμη-ονομαζαν δε τους εθνικους(ειδωλολατρες)ΑΠΕΡΙΤΜΗΤΟΥΣ.η περιτομη-θα ελεγα-αντιστοιχει στο χριστιανικο βαπτισμα.την περιτομη δεχθηκε και το Ισλαμ.
αρα οι σχεσεις ελληνων-Ιουδαιων ηταν πολυ φιλικες ως το 167π.Χ.ΤΟΤΕ ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ Δ ΕΠΙΦΑΝΗΣ κανει ενα μοιραιο λαθος.μπαινει στο ναο,παιρνει τα χρυσα ιερα σκευη και τα μετατρεπει σε σκονη-θελοντας να εξαφανισει τη θρησκεια του Γιαχβε.ο ιερεας ΜΑΤΤΑΘΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΥΙΟΙ ΤΟΥ(ΙΟΥΔΑΣ-ΙΩΝΑΘΑΝ-ΣΙΜΩΝ) επαναστατουν,φανατιζουν το λαο και επιτιθενται στον Αντιοχο και τους διαδοχους του.δυστυχως τους εδωσε την ευκαιρια να ηρωοποιηθουν και να εμφανισθουν ως φυλακες των πατροπαραδοτων αξιων,των ιερων και οσιων του λαου.ειναι αληθεια οτι οι Μακκαβαιοι αγωνιστηκαν ηρωικα και πετυχαν πολλες νικες απεναντι στον πολυαριθμοτερο και καλυτερα εξοπλισμενο στρατο του Αντιοχου.αυτες οι νικες αποδοθηκαν απο το ιερατειο,στη βοηθεια-συμπαραταξη του Γιαχβε και η θρησκεια Του ενισχυθηκε τα μεγιστα.οπως προειπα,ηταν ενα θανασιμο λαθος του Αντιοχου.αν δεν πιεζε την κατασταση,η λατρεια του Γιαχβε θα εσβηνε μονη της.δυστυχως ηρωοποιησε το συντηρητικοτατο ιερατειο και τους συν αυτοις κινουμενους.ετσι οι Μακκαβαιοι-μεχρι σημερα-θεωρουνται εθνικοι ηρωες του λαου του Ισραηλ.

enantios
11-07-09, 11:50
τηλεφωνικως καποιος κ.κ. μου ειπε οτι ειμαι ανακολουθος!στην εισαγωγη γραφεις οτι δεχεσαι καθε αποψη και τωρα εμποδιζεις τον κ.κ.Βασιλη να εκφραστει.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:αγαπητοι αναγνωστες,διαφωνω με αυτη τη θεση.να γραψει ο,τι θελει-οσο θελει.το κακο ειναι οτι δε γραφει ΑΠΟΨΕΙΣ.λεει οτι κατακρεουργω και διαστρεβλωνω την αληθεια!ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ.σιωπη ταφου.μονο μπαινει-γραφει δυο προτασεις χολης(χωρις θεσεις)και ξαναφευγει!σε τι πραγμα να του απαντησω ,φιλοι μου καλοι;διαβαστε ολο το πονημα και θα δειτε οτι μονο χολη και εμπυο βγαζει.ισα-ισα ,ως ανθρωπος,χαιρομαι τη μαχη-την απολαμβανω.ας γραψει θεσεις και θα δειτε οτι καθολου δεν τον διωχνω.ειμαι οπαδος της ΝΙΤΣΕΙΚΗΣ ΦΡΑΣΗΣ:ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΒΕΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ.μαχη θελω και γω!και ο καλυτερος ας επικρατησει.

Syllektis
11-07-09, 16:22
.....γιατι η εκκλησια και οι ανθρωποι της αυτο εκαναν(οταν μπορουσαν).αναβαν φωτιες κι εκαιγαν τους ανθρωπους,τους εκαναν ανειπωτα βασανιστηρια.το ιδιο θελουν και τωρα.μονο που δε μπορουν!

Η άποψη σας περί Χριστιανισμού περικλίεται στα παραπάνω γραφόμενα σας. Δηλαδή όπου Εκκλησία=αφορισμοί, κατάρες, ρατσισμός.

Το να πάω και στα υπόλοιπα που γράφετε περι Ιησού του Ναυή και να διατυπώσω αυτά που ισχύουν και όχι αυτά που λέτε, καθώς και σε όλα τα άλλα, σίγουρα κουράζουν όλους μας, αλλά δεν θα σας πείσω.

Φαίνεται να έχετε μια άποψη πως για όλα φταίει η Εκκλησία, αυτό είναι το πρώτο δείγμα πως "δεν το έχετε" όπως λέμε στην δημοτική. Βλέπετε οχτρούς, συνομωσίες, μυστικές στοές και υπόγειες συμφωνίες, όταν λέτε "θα τους ξεσκεπάσω". Δεν ξέρω σε ποια σφαίρα διαδραματίζονται όλα αυτά, αλλά μάλλον όχι στη γήινη.

Στο δια ταύτα λοιπόν.............

Σε κάθε "πιστεύω", είτε είναι Εκκλησία, είτε είναι ποδόσφαιρο, είτε είναι πολιτική, είτε οτιδήποτε άλλο, πάντα υπάρχει φανατισμός....Φυσικά ο μεγαλύτερος θρησκευτικός φανατισμός έρχεται απο τις Αραβικές χώρες. Εκεί έχει τις ρίζες του και ο Ιησούς του Ναυή κύριε μου, που είναι αγνώστου συγγραφέως και είναι παραφρασμένος και μη αναγνωρισμένος επίσημα.

Σήμερα δυστυχώς την Ορθοδοξία την έχουμε κάνει λαϊκό γλέντι με κοκορέτσια, σφαγές και λοιπά θεάρεστα. Πέρισυ είχα ανοίξει ανάλογο thread στο φόρουμ όπου ανέλυα τις απόψεις μου.

Εσείς κύριε Ενάντιε που δεν έχετε καταλάβει τι πρεσβεύει η Χριστιανοσύνη, δυστυχώς ίσως είναι αργά να την κατανοήσετε. Επειδή είστε όμως σε μια ωραία πόλη όπως την Αλεξανδρούπολη, θα σας πρότεινα το εξής....

Πηγαίντε μια βόλτα μακριά απο την πόλη, καθίστε σε ένα ψηλό σημείο και κοιτάξτε την ανατολή και την δύση του ηλίου, δείτε την ομορφιά γύρω σας....Τα λόγια της ΠΔ και ΚΔ δεν χρειάζεται να τα διαβάσετε πλέον, θα ξετυλίγονται μπροστά σας σαν ταινία..

enantios
12-07-09, 10:24
το βιβλιο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΗ-οχι μονο δεν αμφισβητειται αλλα ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!ειναι το μαθημα Ο ΘΕΟΣ ΕΚΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΕΣ-ΒΙΒΛΙΟ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.
για να βγει ο κανονας των βιβλιων της Π.Δ. και της Κ.Δ.οι πατερες της εκκλησιας δεχτηκαν τη βοηθεια του Αγιου πνευματος.αυτο τους καθοδηγησε (υποτιθεται).
ομως ειμαι μεγαλοψυχος!επειδη το εν λογω βιβλιο σας πειραξε πολυ-το αφηνω.καθε σελιδα της Π.Δ. ειναι ΓΕΜΑΤΗ ΕΓΚΛΗΜΑ-ΦΟΝΟ-ΑΙΜΑ-ΜΙΣΟΣ-ΕΚΔΙΚΗΣΗ!δε μου χρειαζεται το συγκεκριμενο βιβλιο.εχει χιλιαδες σελιδες ανοησιων η Π.Δ.ΟΣΕΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ!θα παραθεσω τοσα πολλα χωρια αιματος που θα μεινουν ολοι με το στομα ανοιχτο.

enantios
12-07-09, 10:35
βλεπετε την εχω ψαξει σελιδα-σελιδα,γραμμη προς γραμμη,λεξη προς λεξη.θα ετοιμασω τα βελη μου και γαια πυρι μειχθητω.θα δουν ολοι τι εστι Γιαχβε.
μια διορθωση:δεν ειμαι απο Αλεξανδρουπολη-αλλα απο ΙΩΑΝΝΙΝΑ.απλα το σημειωνω.οσο για το λοφο που μου συστηνετε να παω -πηγα.αλλο Θεο ειδα.ΤΟ ΓΙΑΧΒΕ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ.του εχω πει να μη με πλησιαζει γιατι μου ειναι σφοδρα ανυποφορος.

Vinyl Break
12-07-09, 10:46
Φίλτατε Γεώργιε ανατριχιάζω σύγκορμος, όχι ότι δεν ήξερα, αλλά ποτέ δεν έδωσα καμμία σοβαρή προσοχή στο συγκεκριμένο κείμενο.. Το ανήγαγα στην μυθολογία των Ιουδαίων.. Και η δική μας μυθολογία έχει και λίγο σπλάτερ μέσα... Αλλά αυτή "γράφει" μιλάμε.. :surprise: Αν ποτέ γυριστεί θρίλερ με θέμα αυτή θα έχουμε καρδιακές προσβολές.. Τρέμε Ντάριο Ντ Αρτζέντο...Ευφάνταστοι οι Ιουδαίοι.. :D

Το θέμα είναι ότι τη δίδασκαν κάποτε στα κατηχητικά.. Τη διδάσκουν ακόμα?

Και για το σοβαρόν της υπόθεσης... Τα βιβλία είναι η μυθολογία των Ιουδαίων και όχι ιστορικά κείμενα και σαν τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται..

enantios
12-07-09, 10:49
ΑΙΜΑ-ΑΙΜΑ-ΑΙΜΑ-ΑΙΜΑ-ΑΙΜΑ!αυτη ειναι η ιερη Π.Δ.ΜΗ ΤΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ.θα γινουν χειροτεροι του ΑΛ ΚΑΠΟΝΕ!

Vinyl Break
12-07-09, 10:52
Δεν υπάρχει πιο βάρβαρη, πιο φοβερή, πιο βλάσφημη ρήση από το: Αυξάνεσθε και πληθύνεστε και κατακυριεύσατε την γην.. Αυτή την Ιουδαική αρχή τη βιώνουμε σήμερα, κοιτάξτε που έφτασαν τον πλανήτη οι θρησκευτικοί απόγονοι των Ιουδαίων..:(

Προσοχή στο κατακυριεύσατε... Φοβερή λέξη..:mad:

enantios
12-07-09, 20:16
γυριζω λιγο στο Δαβιδ,αγαπητοι φιλοι.μολις ειχε φαει λαχανο τον υιο του Αβεσσαλωμ και ειχε κλαψει πικρα.του ηρθε λοιπον να κανει μια αριθμηση-απογραφη του λαου του.την εκαμε.ελα ομως που ο Γιαχβε το πηρε στραβα!λεει λοιπον στον προφητη Γαδ,να του πει.
ΑΥΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ:ΔΙΑΛΕΞΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.τι προτιμας;να πεσει πεινα στη χωρα για τρια χρονια,να καταδιωκεσαι απο τους εχθρους σαο για τρεις μηνες η να πεσει θανατικο στο λαο σου για τρεις ημερες;προτιμω να πεσω στα χερια του Κυριου μου-λεει ο Δαβιδ-γιατι ειναι πολυελαιος.τοτε ο Κυριοσ εστειλε θανατικο και -απο το πρωι ως τη δυση του ηλιου-πεθαναν 70.000 αντρες.
πως ειπατε;ναι,70.000 αντρες.για τετοιο δολοφονο μιλαμε.αν αυτος ειναι Θεος βραστα.αυτος ειναι ο δολοφονος με το πριονι-οχι ο Θεος.
ΒΙΒΛΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ Β-ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΔ-ΣΤΙΧΟΙ 14-22.

enantios
12-07-09, 20:44
αγαπητοι μου φιλοι,ειναι φανερο οτι οι συγγραφεις της Π.Δ. ειναι για δεσιμο!φανταστειτε να εβγαινα σημερα να ελεγα τετοιες παπαριες!δε θα με κλεινατε στο Δαφνι;ειναι σιγουρο.και βγαινει και ο αλλος ο νταγκλαρας και προσπαθει να ερμηνευσει την Αποκαλυψη.

enantios
12-07-09, 21:16
ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΣΦΥΡΟΚΟΠΗΜΑ.
ο ιερεας Ματταθιας συγκεντρωσε στρατο και γκρεμισε τα ειδωλα που ειχε στησει ο βασιλιας Αντιοχος Δ επιφανης.πριν πεθανει,εμπιστευτηκε τη συνεχιση της επαναστασης στους υιους του ΙΟΥΔΑ-ΙΩΝΑΘΑΝ-ΣΙΜΩΝΑ.πρωτα την αρχηγια πηρε ο Ιουδας.πολεμησε ηρωικα κατα του Αντιοχου και τελικα πετυχε τη συναψη συμφωνιας επι ισοις οροις.με τη συμφωνια οι Ιουδαιοι κερδισαν το δικαιωμα να τελουν ελευθερα τη Γιαχβικη λατρεια στο Ναο της Ιερουσαλημ.τελικα ο Ιουδας πεθανε σε μαχη κατα του παρασπονδησαντος Αντιοχου και τον διαδεχθηκε ο αδελφος του Ιωναθαν.αυτος πηρε-εκτος της πολιτικης ηγεσιας-και την αρχιερατικη και φιλοδοξουσε να ιδρυσει θεοκρατικο ανεξαρτητο Ισραηλ.πετυχε αρκετες νικες κατα των στρατευματων του Αντιοχου,ομως τελικα συνεληφθη ,με απατη ,απο το στρατηγο Τρυφωνα και φονευτηκε.διαδοχος του στην αρχηγια υπηρξε ο Σιμων.πετυχε την απελευθερωση και οχυρωση της Ιερουσαλημ και αλλων εδαφων-συμπεριλαμβανομενης της Ακρας.την απελευθερωση αυτων των εδαφων και την ανεξαρτητοποιηση τους παραδεχτηκε και ο Δημητριος Β(διαδοχος του Αντιοχου) και ο Τρυφων(διαδοχος του Δημητριου).
τι τελικα ηταν οι ΜΑΚΚΑΒΑΙΟΙ;ηταν φανατικοτατοι οπαδοι του Γιαχβε που δυστυχως,νικησαν και επεβαλαν ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ.παρεσυραν το λαο και-εκει που πηγαινε να ανοιξει τα στραβα του-τον πισωγυρισαν σε μια δεισιδαιμονια χωρις τελος.οσα βηματα εκπολιτισμου και προοδου ειχαν γινει πηγαν περιπατο.ηταν ο θριαμβος της συντηρησης,της οπισθοδρομησης,του φανατισμου,του εκβαρβαρισμου.

enantios
12-07-09, 21:41
σημερα το πρωι δεχτηκα ενα τηλεφωνο απο ενα φιλο-αναγνωστη.τον ευχαριστω απο καρδιας.φιλοι μου,προσωπικα, κανω το κεφι μου γραφοντας και,ειλικρινα,και 4-5 ατομα να διαβαζουν τα γραφομενα,για μενα,και ο κοπος αξιζει και μεγαλη μου τιμη ειναι.ευχαριστω πολυ λοιπον και το φιλο και σας ολους που ασχολειστε με μενα.να ειστε παντα καλα και να μαθαινω για σας ο,τι καλυτερο.

enantios
12-07-09, 22:18
το βιβλιο του Ιωβ ειναι ενα ποιημα-ενα βιβλιο οαση στην ξεραιλα της Π.Δ..ΤΟ ΘΕΩΡΩ-ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΨΑΛΜΟΥΣ-ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ(δηλ.απο οσα βιλια-εκ των 49-εχουμε δει και αναλυσει).
ειναι φιλοσοφικο βιβλιο και τα κεντρικα του ερωτηματα ειναι:
1.ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ;
2.ΓΙΑΤΙ ,ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ,ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΚΑΙΟΙ ΚΑΚΟΠΕΡΝΟΥΝ,ΕΝΩ ΟΙ ΑΔΙΚΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ;
3.ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΙ ΝΑ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ;ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΥΤΟ;
για να απαντησει το βιβλιο στα ερωτηματα αυτα διηγειται την ιστορια του ,ευσεβους και υπομονετικου,ΙΩΒ,την οποια θα γραψω-εν ολιγοις-αυριο για να απαντηθουν και τα ερωτηματα που το βαρυ αυτο βιβλιο θετει.οπως βλεπετε,οταν το βιβλιο αξιζει,οχι μονο το τονιζω αλλα και το υμνω.κι ας λεει ο φιλος μου ο κ.κ. Βασιλης οτι θελει.δεν πειραζει.

enantios
13-07-09, 20:11
για το δικαιο και τον ευσεβη,αγαπητοι μου φιλοι,οι Ιουδαιοι ειχαν την αποψη οτι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ο Θεος πρεπει να τον αμειψει στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ με:
1.πολλα παιδια
2.πληθος χρηματων-υλικων αγαθων
3.μακροζωια.
για την ασθενεια πιστευαν οτι ειναι μια τιμωρια σταλμενη απο το Θεο για αμαρτιες που εχεις κανει εσυ η οι γονεις σου.
κρατηστε στο νου σας αυτα τα στοιχεια γιατι θα μας χρειαστουν στην ιστορια του Ιωβ.

enantios
13-07-09, 20:29
στην πολιχνη Αυσιτιδα-κοντα στα Ιεροσυμα-κατοικουσε ο Ιωβ με την οικογενεια του.ηταν ευσεβης,δικαιος και βοηθουσε καθε πασχοντα.η πορτα του ηταν ανοιχτη για τους ταξιδιωτες,τους ασθενεις,τους αναγκεμενους.ειχε πολλα παιδια και ηταν πολυ πλουσιος.στην καθημερινη του ζωη προσευχοταν προς το Θεο και τον δοξολογουσε.ο Θεος ηταν πολυ-πολυ ευχαριστημενος μαζι του.το πνευμα του πονηρου ομως παρουσιασθηκε στο Θεο και του ειπε:βεβαια σε δοξολογει συνεχως με τοσα που εχει.αν του τα αφαιρουσες-τοτε θα σε βλασφημουσε.δωσε μου την αδεια να τον πειραξω και θα αποδειξω οτι δεν ειναι ευσεβης.και ο Θεος δεχθηκε την προσκληση-προκληση.ο Διαβολος λοιπον του στελνει μια ατελειωτη σειρα ασχημων-εφιαλτικων ειδησεων.ενας-ενας κατεφταναν οι δουλοι του και του ελεγαν:ΤΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΑΡΠΑΞΑΝ ΛΗΣΤΕΣ!ΤΑ ΥΠΟΣΤΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΣΕΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΣΥΝΤΡΙΜΙΑ ΤΟΥΣ!
ο Ιωβ λοιπον τα εχασε ΟΛΑ.εμεινε μονος αυτος και η γυναικα του.ομως δε λυγισε η πιστη του και συνεχισε να δοξολογει και να προσευχεται στον Κυριο και Θεο του.τοτε το πνευμα του πονηρου πηρε την αδεια να πειραξει-δοκιμασει και τον ιδιο τον Ιωβ.πραγματι το κορμι του γεμισε με απαισιες πληγες απο τη λεπρα.αλλα και παλι εξακολουθησε να λατρευει το Θεο και να μη διαμαρτυρεται.μια μερα η γυναικα του που τον ειδε να προσευχεται και να δοξολογει το Θεο ,του ειπε!ακομη δε βαρεθηκες να τον δοξολογεις;εδω τα εχασες ολα!τι σου εμεινε πια;
τοτε ο Ιωβ απαντησε:γυναικα,ολα του Κυριου ηταν.ΚΥΡΙΟΣ ΕΔΩΣΕ-ΚΥΡΙΟΣ ΠΗΡΕ!οταν τα εδινε ηταν καλος αλλα τωρα μας κακοφαινεται;
εδειξε,αρα,τεραστια υπομονη στα βασανα.απο τοτε,οποιος υπομενει τα βασανα της ζωης χωρις να βαρυγκομα,λεμε οτι εδειξε ΙΩΒΕΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ.

enantios
13-07-09, 20:43
ενω λοιπον ο Ιωβ δυστυχουσε και παλευε με την ασθενεια του,τρεις παλαιοι φιλοι του τον επισκεπτονται για να τον δουν και να τον παρηγορησουν.βλεποντας ομως τις απαισιες πληγες του δεν τον πλησιαζαν και μιλαγαν μαζι του απο καποια αποσταση σιγουριας.με τη συζητηση τεθηκε το ερωτημα γιατι ο Ιωβ να δυστυχει.οι τρεις φιλοι του υποστηριζαν οτι ο Ιωβ καπου εφταιξε-αμαρτησε ενωπιον του Θεου και γι αυτο τιμωρειται.ο Ιωβ,οσο κι αν εψαχνε το παρελθον,δεν μπορουσε να θυμηθει καποια αμαρτια του.ετσι,μοιραια,η συζητηση εφτασε σε αδιεξοδο γιατι:
1.οι τρεις φιλοι επεμεναν στην κοινα παραδεδεγμενη αποψη οτι ο Ιωβ αμαρτησε και πληρωνει.
2.ο Ιωβ,κινουμενος απο την εμπειρια του,υποστηριζε οτι σε τιποτε δεν εφταιξε και αρα ΑΔΙΚΩΣ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ.μαλιστα σε καποια σιγμη,εντελως δυστυχισμενος,εφτασε να βλασφημησει τη στιγμη που γεννηθηκε.
και,ενω δε φαινοταν καμμια λυση και η συζητηση δεν οδηγουσε πουθενα,εμφανιζεται ο Θεος για να λυσει το γορδιο δεσμο.

enantios
13-07-09, 21:02
ο Θεος συζητα και με τους τεσσερις και ,με τη συζητηση,φτανει στα εξης συμπερασματα:
1.δε δικαιωνει τους τρεις φιλους γιατι ηθελαν να προβλεψουν τη συμπεριφορα Του και να Τον υποχρεωσουν να αμειψει το δικαιο.
2.εκτιμα τη σταση του Ιωβ-τον επικρινει ομως γιατι βλασφημησε τη στιγμη που γεννηθηκε.
παω λοιπον στα ερωτηματα που βαζει το βιβλιο Ιωβ και απαντω:
1.ΕΡΩΤΗΣΗ:ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:σαφως ειναι δικαιος.ομως κανεις δε μπορει να προβλεψει τις επιλογες του και-πολυ περισσοτερο-να τον κατευθυνει.
2.ΓΙΑΤΙ,ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ,Ο ΔΙΚΑΙΟΣ ΝΑ ΚΑΚΟΠΕΡΝΑ ΕΝΩ Ο ΑΔΙΚΟΣ ΠΕΡΝΑ ΠΛΟΥΣΙΑ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:αυτες οι επιλογες ανηκουν στο Θεο.το οτι ο δικαιος θα δικαιωθει ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ.ΒΕΒΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΑΔΙΚΟΣ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ.ο Θεος ειναι δυνατον ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ-στελνοντας τους βασανα η χαρες.οταν ,αρα,ο δικαιος δυστυχει ,ειναι δυνατον,ο Θεος να ελεγχει την καρτερικοτητα του.
3.ΕΡΩΤΗΣΗ:ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΣ ΘΑ ΑΜΕΙΦΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:οχι,δεν ειναι βεβαιο.η δικαιωση θα ελθει.το ποτε ειναι ζητημα και αποφαση του Θεου.
τελικο συμπερασμα:η δικαιοσυνη του Θεου ειναι αναμφισβητητη ομως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ(ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ.

enantios
13-07-09, 21:10
ΕΛΠΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ Η ΑΦΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΙΩΒ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ.για να ολοκληρωσω,ΤΕΛΙΚΑ ο Ιωβ αποκατασταθηκε απο το Θεο,απεκτησε μεγαλη περιουσια,πολλα παιδια και μακροημερευσε στη γη-οπως ο κορμος του φοινικα.ενα βιβλιο που,οσες φορες κι αν το διαβασεις,δεν το βαριεσαι ποτε.διαβαστε το!
αυριο θα συνεχισω με το βιβλιο του Σολομωντα που ονομαζεται:ΠΑΡΟΙΜΙΑΙ.
σημειωση:ο αγαπητος φιλος κ.κ. Βασιλης βλεπω συνεχιζει και διαβαζει το κειμενο ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ....

enantios
13-07-09, 21:17
ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:μεχρι τωρα φιλοι μου αναλυσαμε τα πρωτα 23 βιβλια.μας μενουν αλλα 26 προς αναλυση.εχουμε πολυ καιρο ακομα...

enantios
14-07-09, 19:52
οι παροιμιες,φιλοι,ειναι το επομενο βιβλιο της Π.Δ.,εχει δε διδακτικο περιεχομενο.αποδιδεται στο βασιλια Σολομωντα.οι παροιμιες,οπως ξερετε,ειναι μικρες φρασεις που ομως κρυβουν μεσα τους τη σοφια.οπως καθε λαος λοιπον,ετσι και οι Ιουδαιοι,ειχαν τις δικες τους παροιμιες,τις δικες τους φρασεις με διαχρονικο νοημα.αυτο το αποσταγμα σοφιας,βγαλμενο απο την εμπειρια των χρονων,το εβγαζαν κυρια,οι πρεσβυτεροι(γεροντοτεροι) με σκοπο τη διδασκαλια των νεων ανθρωπων,την αποφυγη λαθων απο μερους τους και την καθοδηγηση προς τη σοφια.οι παροιμιες καλυπτουν ολο το φασμα της καθημερινης ζωης(φιλια,ανθρωπινες σχεσεις,φαγητο....τα παντα).πολλες παροιμιες ειναι ακριβως ιδιες με τις δικες μας.
-οποιος σκαβει το λακκο του αλλου,πεφτει μεσα ο ιδιος.
-αμα βρεις φαγητο,φαε συντηρητικα.αν φας πολυ θα κανεις εμετο.
-οι φιλοι των πλουσιων ανθρωπων ειναι πολλοι.
πολλες παροιμιες αρχιζουν με τη φραση:ΑΡΧΗ ΣΟΦΙΑΣ - ΦΟΒΟΣ ΘΕΟΥ.αρχιζεις δηλ.να γινεσαι σοφος απο την ωρα που θα σεβεσαι το Θεο,φραση που δειχνει τη γενικοτερη φιλοσοφια του συγγραφεα.επειδη,οπως προειπα,ο ποθος και ο στοχος του συγγραφεα ειναι η προτροπη και καθοδηγηση των νεων προς το καλο,τους προτρεπει να κατακτησουν τη σοφια του μυαλου.αυτη ειναι πολυτιμοτερη απο οτιδηποτε αλλο στον ανθρωπο,π.χ.τη δυναμη,το χρημα κ.τ.λ. ,γιατι οποιος ειναι σοφος-αποκτα και δυναμη και πλουτη και αξιωματα και καθε τι αλλο.αντιθετα,οποιος δεν εχει σοφια-χανει και αυτα που εχει.δε θα επεκταθω περισσοτερο γιατι ειναι ενα κλασσικο βιβλιο παροιμιων,με προφανη χρησιμοτητα.

enantios
14-07-09, 20:11
ειναι,επισης,διδακτικο βιβλιο και αποδιδεται στο σοφο βασιλια Σολομωντα.η λεξη προερχεται απο την αρχαια ελληνικη λεξη ΕΚΚΛΗΣΙΑ=εκ+καλω,που θα πει ΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ.αρα,αφου τους καλω,ερχονται,συγκεντρωνονται.ΑΡΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ=ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΛΑΟΥ.κατα συνεπεια,φιλοι μου,εκκλησιαστης=αυτος που καλει,συγκεντρωνει το λαο-προφανως για να εκφωνησει λογο.σκοπος του,βεβαια,να δωσει κατευθυνση στο λαο για το πως πρεπει να κινηθει,ποιο δρομο να ακολουθησει.
ο συγγραφεας λεει στο λαο,με λιγα λογια,οτι ολα τα γηινα ειναι ματαια,χωρις καμμια αξια.ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ.τα αγαθα του κοσμου τουτου ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ και δεν ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ.

enantios
14-07-09, 21:08
ειναι σχετικα δε επειδη ειναι τελειως ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ,σε αντιθεση με τα ΜΟΝΙΜΑ-ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ,ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ,ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ(στην αλλη ζωη).ο πλουτος,η δυναμη,η υγεια,η τερψη,ακομη και η πλεον πολυποθητη σοφια-δεν ειναι προνομιο μονο των δικαιων(ευσεβων).ο Θεος,πολλες φορες,τα παραχωρει και στους ασεβεις.
μιας,λοιπον,που τα γηινα ειναι σχετικα,ο εκκλησιαστης προτρεπει τους ανθρωπους να μην υποδουλωνονται στα υλικα αγαθα και στις επιθυμιες της καρδιας,αλλα να τα απολαμβανουν με ΜΕΤΡΟ.το βλεμμα τους να ειναι στραμμενο στα ουρανια και στο Θεο.να προσεχουν τη συμπεριφορα τους,να βοηθουν τον πλησιον,να συνεργαζονται μεταξυ τους,να ελεγχουν το θυμο τους.
τελειωνει με τη φραση:ΤΕΛΟΣ ΛΟΓΟΥ,ΤΟ ΠΑΝ ΑΚΟΥΕ,ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΦΟΒΟΥΚΑΙ ΤΑΣ ΕΝΤΟΛΑΣ ΑΥΤΟΥ ΦΥΛΑΣΣΕ,ΟΤΙ ΤΟΥΤΟ ΠΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.δηλ.να σεβεσαι το Θεο και να τηρεις τις εντολες του ειναι η τελειοτητα για τον καθε ανθρωπο.το βιβλιο πρεπει να γραφηκε απο το Σολομωντα προς το τελος της ζωης του,οταν ειχε καταλαβει την προσωρινοτητα των γηινων.
μου θυμιζει τη ρηση του ΠΑΣΤΕΡ:ανθρωπε,εχεις δυο αυτια.με το ενα ακου τον κοσμο και με το αλλο τον Κυριο και Θεο Σου.

enantios
14-07-09, 21:19
ενα,επισης,διδακτικο βιβλιο που αποδιδεται στο σοφο βασιλια Σολομωντα.πολλοι πατερες της εκκλησιας ομως διαφωνουν με αυτη τη θεση και υποστηριζουν οτι το βιβλιο γραφηκε αρκετα αργοτερα,απο αγνωστο σε μας συγγραφεα.οποιος και να ειναι ο συγγραφεας παντως ,δειχνει πιστος Ιουδαιος-χωρις ομως φανατισμους και προκαταληψεις.χρησιμοποιει αριστα την ελληνικη γλωσσα και φαινεται να εχει μελετησει τους αρχαιους τραγικους(ΑΙΣΧΥΛΟ-ΣΟΦΟΚΛΗ-ΕΥΡΥΠΙΔΗ) καθως και τον παλαιοτερο Ομηρο,τους ελληνες φιλοσοφους,τον Ξενοφωντα κ.τ.λ.
το βιβλιο φαινεται να επηρεασε και τη συγγραφη της Κ.Δ. καθως οι ευαγγελιστες πολλες φορες καταφευγουν σε αυτο.
χωριζεται σε τρια μερη,που ειναι τα εξης:....

enantios
15-07-09, 21:07
Α ΜΕΡΟΣ.
περιγραφεται η ανωτεροτητα της σοφιας που ο Θεος δινει στον ανθρωπο απεναντι στην ανθρωπινη σοφια(φιλοσοφια),η διεστραμμενη ζωη των ασεβων σε αντιθεση με την εναρετη ζωη των ευσεβων και τα αποτελεσματα των δυο μορφων ζωης στην παροσα και στη μελλουσα ζωη.
Β ΜΕΡΟΣ.
ΕΞΥΜΝΕΙΤΑΙ Η ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗς ΣΟΦΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ,τοσο στους αρχοντες-οσο και στους υπηκοους.ο συγγραφεας υποστηριζει οτι οδηγει σε ζωη εναρετη,γεματη απο σπουδαια ειρηνικα εργα,φωτιζει και συνετιζει τον ανθρωπο και αποκταται,κυρια,με την προσευχη.
Γ ΜΕΡΟΣ.
ο συγγραφεας προσπαθει να δειξει τη φαυλοτητα της ειδωλολατρειας σε αντιθεση με τη σωστη καθοδηγηση που ο Θεος δινει σε οποιον τον ακολουθει.
ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΡΕΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΜΕ ΚΟΙΝΟΤΥΠΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.δε νομιζω οτι προσφερει κατι ιδιαιτερως σημαντικο.παντως κατι καινουργιο ειναι βεβαιο οτι δεν προσθετει.

enantios
15-07-09, 21:20
ΟΡΙΣΜΟΣ:προφητες ηταν ατομα εκλεγμενα απο το Θεο με βαση την πιστη τους προς Αυτον.εθεωρουντο τα στοματα Του επι της γης,γιατι οσα ελεγαν δεν ηταν δικη τους σοφια αλλα θεια αποκαλυψη(φανερωση).γι αυτο αρχιζαν το κηρυγμα τους(προφορικο η γραπτο)με τις φρασεις ΤΑΔΕ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ η ΛΟΓΟΣ ΚΥΡΙΟΥ.
η λεξη προφητης βγαινει απο το προ +φημι=λεγω.αρα προφητης ειναι αυτος που λεει απο πριν τα μελλουμενα.οι προφητες διακατεχονται απο σφοδροτατο ανθελληνισμο,ενω -λενι η εκκλησια-οτι προφητευουν τον ερχομο του Μεσσια.προσωπικα θα δειξω ,με στοιχεια,οτι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΦΗΤΕΥΟΥΝ.αερολογουν,απειλουν,και γραφουν κειμενα αερα πατερα η αλλιως στο γαμο του καραγκιοζη.οι περισσοτεροι δεν ηξεραν γραμματα και αυτο φαινεται στα βορβορωδη κειμενα τους.κατα τη γνωμη μου ειναι τα ελεεινοτερα βιβλια που εχουν γραφει απο καταβολης κοσμου.η εκκλησια για να δειξει οτι προειπαν τον ερχομο του Μεσσια τα ερμηνευει με μια μεταφραση,τουλαχιστον,διαστημικη.

enantios
15-07-09, 21:35
οι προφητες αρχισαν να παρουσιαζονται το 1000 π.Χ.περιπου και ως το 800 π.Χ.δεν εγραφαν το κηρυγμα τους.περιοριζονταν μονο στον προφορικο λογο.
χωριζονται σε 4 μεγαλους και 12 μικρους.ο χωρισμος δεν εχει να κανει με την αξια τους αλλα με το μεγεθος των γραπτων κειμενων που ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΩΘΕΙ.οι 4 μεγαλοι ειναι:ΗΣΑΙΑΣ,ΙΕΡΕΜΙΑΣ,ΙΕΖΕΚΙΗΛ ΚΑΙ ΔΑΝΙΗΛ.τα βιβλια των 12 μικρων προφητων συνιστουν το λεγομενο ΔΩΔΕΚΑΠΡΟΦΗΤΟ-ιδιαιτερο τμημα της Π.Δ.
το κηρυγμα τους το εκαναν σε μερη οπου μαζευοταν πληθος κοσμου ωστε να εχει τη μεγαλυτερη δυνατη απηχηση.μιλαγαν στις αγορες,στις πυλες των τειχων της πολης,στις πλατειες κ.τ.λ.η εκκλησια υποστηριζει οτι το κηρυγμα τους εχει διαχρονικη αξια δηλ.απευθυνεται σε ολους τους ανθρωπους ανεξαρτητως εποχων.
σημειωση:θα δουμε τη ζωη και τις αποψεις ολων των προφητων,δηλ. και αυτων που αφησαν γραπτα κειμενα και αυτων που δεν αφησαν(προφητης Ηλιας,Ελισσαιος κ.τ.λ.).

enantios
16-07-09, 20:11
ο προφητης Ηλιας υπηρξε υπερμαχος των ιδεων της γιαχβικης θρησκειας και ονομαστηκε ΖΗΛΩΤΗΣ-επειδη με ιδιαιτερο ζηλο πολεμησε την ειδωλολατρεια και τους ψευδοπροφητες.εζησε ο βασιλεως Αχαζ και της συζυγου του Ιεζαβελ,η οποια κινουσε τα νηματα απο το παρασκηνιο.ο Αχαζ ειχε επιβαλλει τη λατρεια των ειδωλολατρικων θεοτητων ΒΑΑΛ ΚΑΙ ΑΣΤΑΡΤΗΣ(ΙΣΤΑΡ) και οι υπερυψωμενοι τοποι γνωρισαν ιδιαιτερη ακμη(η λατρεια τους γινοταν στην κορυφη λοφων-σε υψωματα).ηρθε σε διαμαχη με τους βασιλεις και επειδη κινδυνευε η ζωη του κατεφυγε σε ερημικη περιχη στον Ιορδανη ποταμο.εκει,λεει η Π.Δ.,οτι ενα κορακι του εφερνε τροφη(ω της λαλακιας!).μαλιστα,πολλες φορες,θα δουμε τον συγκεκριμενο προφητη να εικονογραφειται στους ναους και απο πανω,να ερχεται ενα κορακι με τροφη στο στομα.η τελικη μαχη με τους ιερεις των ειδωλων δοθηκε στο ορος Καρμηλος(κορυφη της οροσειρας Λιβανος).ποιο ηταν το στοιχημα;
πανω σε σωρο ξυλων θα εβαζαν ενα σφαγιο,το οποιο επρεπε να καει με φωτια απο τον ουρανο!πρωτα ξεκινησαν οι ιερεις των ειδωλων και προσευχηθηκαν στα βδελυρα ειδωλα επι τριημερον.ομως το σφαγιο δεν αναψε!μολις προσευχηθηκε ομως ο προφητης, το σφαγιο καηκε και εγινε ολοκαυτωμα!τοτε,λεει η Γραφη,καταλαβε ο λαος ποιος ηταν ο αληθινος Θεος!τι αλλο θα διαβασουμε!
ο προφητης Ηλιας,τελος,ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ-αλλα αναληφθηκε στους ουρανους πανω σε πυρινο αρμα!(το αλλο με τον Τοτο,το ξερετε;).ουτε ο πιο παραμυθατζης ολων των αιωνων δε θα εγραφε ολες αυτες τις απιθανοτητες μαζεμενες.αφησε συνεχιστη του εργου του τον Ελισσαιο και ανακηρυχθηκε Αγιος απο την εκκλησια.η μνημη του γιορταζεται στις 20 Ιουλιου και θεωρειται προστατης των ορεων και των βοσκων.ο λαος του αφιερωνει ξωκκλησια στις κορυφες λοφων,βουνων κ.τ.λ.

enantios
16-07-09, 20:18
αυτος ο λαος του Ισραηλ ειδε τοσα και τοσα θαυματα.ακομη δεν ειχε καταλαβει ποιος ειναι ο αληθινος Θεος;φαινεται σε αυτον εμοιασε ο Θωμας ο αποστολος.τρια χρονια και τι δεν ειδε!λεπρους να θεραπευονται,κουτσους να χοροπηδουν,παραλυτους να κουβαλουν,τα κυματα να υπακουουν,νεκρους να ανασταινονται ενω τους ειχαν φαει τα σκουληκια.στο τελος ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΗΤΑΝ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ!
εκτος απο απιστος, μου φαινεται,ηταν και κοπανος!τι αλλο να πω;

enantios
16-07-09, 20:26
ο Ελισσαιος υπηρξε αξιος συνεχιστης του δασκαλου του και βασιλικοτερος του βασιλεως.αξιζει να διηγηθω ενα περιστατικο απο τη ζωη του.
ενω περνουσε απο μια πολιχνη ,μαζευτηκαν 60 παιδαρια και τον χλευαζαν λεγοντας του:υπαγον φαλακρε!τοτε ο προφητης προσευχηθηκε και φανηκαν αρκουδες,οι οποιες ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!τρεις λαλουν και δυο χορευουν δηλαδη!ποιον να πρωτοθαυμασω αδελφια,το Γιαχβε η τον προφητη;

enantios
16-07-09, 20:54
ο Αμμως εζησε τον ογδοο π.Χ.αιωνα και,μαλλον,ειναι ο πρωτος που εγραψε τις θεσεις του σε βιβλιο.ονομαστηκε προφητης της δικαιοσυνης επειδη επεμενε στην εφαρμογη κοινωνικης δικαιοσυνης.συγκεκριμενα,καυτηριασε την εκμεταλλευση των αδυνατοτερων,την κακη δικαιοσυνη,το ζυγισμα με ψευδη τροπο,την τοκογλυφια κ.τ.λ.μεχρις εδω ουδεν το μεμπτον.
ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΜΜΩΣ.
εχθροι πανοπλοι θα σας καταλαβουν και θα ριξουν τις συζυγους σας σε πυρακτωμενους λεβητες!
ταδε λεγει Κυριος:θα στειλω βροχην εις την μιαν πολιν και εις την αλλην δεν θα στειλω.ο ενας τοπος θα βρεχεται και ο αλλος θα μενει τελειως ξηρος.οι κατοικοι δυο-τριων πολεων θα μαζευτουν σε μια για να πιουν νερο και δε θα χορτασουν.και,παρ ολη αυτη την τιμωρια,δε γυρισατε σε Μενα μετανιωμενοι...εστειλα εναντιον σας θανατηφορο νοσον,εθανατωσα με ρομφαια τους νεους αντρες σας και πανω στη δικαια οργη μου,εστειλα καταστρεπτικο πυρ στα στρατοπεδα σας!...σας εξολοθρευσα,οπως ΕΓΩ Ο ΘΕΟΣ,εξολοθρευσα τα σοδομα και τα γομορρα...
ο ισραηλιτικος λαος δε θα συνελθει απο την πτωση του!απο την πολη οπου εβγαιναν χιλιοι στρατιωτες θα βγαινουν εκατο και απο την πολη που εβγαιναν εκατο θα βγαινουν δεκα...
σε ολες τις πλατειες των πολεων θα ακουγεται θρηνος και κοπετος και στις οδους θα ακουγεται μονον ουαι,ουαι....
η τιμωρια σας θα ειναι τρομερη,σαν να ξεφυγατε απο λιονταρι και να πεσατε στο στομα αρκουδας...
θα καταστραφειτε ολοι σας.κι αν σε ενα σπιτι απομεινουν δεκα αντρες,δε θα διαφυγουν τον ολεθρο αλλα και αυτοι θα πεθανουν...

enantios
16-07-09, 21:01
ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΑΜΜΩΣ:
ΑΠΑΝΤΕΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ.ΟΥΔΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ.ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΖΗΣΕΤΕ.ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΕΙΤΕ.ΑΝ ΖΗΣΕΤΕ-ΚΑΤΑ ΤΥΧΗΝ ΜΕΓΑΛΗΝ-ΜΟΝΟ ΘΑ ΘΡΗΝΕΙΤΕ.ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΘΑΝΑΤΩΘΕΙΤΕ.
ειναι η οχι για δεσιμο;

enantios
17-07-09, 18:17
ο συγκεκριμενος προφητης εζησε τον ογδοο αιωνα π.Χ. ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ,ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ,ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ.
παραβολη του γαμου.
ενας κυριος καποτε πηρε ως συζυγο του τη Γομερ.ηταν πολυ καλος μαζι της και δεν της χαλουσε χατηρι.ομως η Γομερ-χωρις λογο-μια μερα,εφυγε απο κοντα του.φευγοντας,καταλαβε ποσο την αγαπουσε ο συζυγος της και μετανιωσε.ομως,οταν γυρισε ο κυριος αρνηθηκε να τη δεχτει κοντα του.
Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΟΛΗΣ.
ο κυριος ειναι ο Θεος και η Γομερ ειναι ο Ισραηλ.ο Θεος παντα βοηθουσε το λαο αυτο,αλλα εκεινος εφυγε απο κοντα του-ξεχνωντας την οποια βοηθεια.οταν μετανιωσει ,θα ειναι αργα.ο Θεος δε θα τον συγχωρησει.
η χριστιανικη εκκλησια ειδε στην παραβολη τη σχεση ΙΗΣΟΥ-ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.πολλες φορες ο Χριστος καλειται ΝΥΜΦΙΟΣ.η εκκλησια ειναι η νυμφη.
ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΩΣΗΕ.
ταδε λεγει Κυριος:ιερεις,ακουστε αυτα,λαε του Ισραηλ,δωσε προσοχη.γινατε παγιδα κακου για το λαο και στηνετε παγιδες γι αυτον,οπως οι κυνηγοι.γι αυτο και Εγω θα σας τιμωρησω και θα σας παιδευσω.
θα τιμωρησω το Ισραηλ ,συμφωνα με αυτα που εχουν ακουσει περι τιμωριων.θα τους συλλαβω,οπως το διχτυ συλλαμβανει τα πτηνα του ουρανου.αλλοιμονο σε αυτους!ο εχθρος θα πεσει εναντιον των και θα μεταβαλλει τη γη τους σε ερημο.σαν αετος θα πεσει πανω τους διοτι φανηκαν ασεβεις προς Εμε.
τα οσα εσπειρατε θα τα κατακαψει ο λιβας.καταστροφη αναμενει τα σιτηρα σας.οι θεριστες θα δενουν σε δεματια σταχυα ακαρπα που δε θα δινουν αλευρι.αλλα και αν παλι παραγετε σιταρι,οι ξενοι θα το καταφαγουν.
θα στειλω φωτια εναντιον των πολεων των ,η οποια και θα καταφαγει αυτες απο τα θεμελια!
ο ισραηλιτικος λαος μοιαζει με δεντρο ,του οποιου οι ριζες εχουν ξεραθει.το δεντρο δε θα δωσει πλεον καρπο.διοτι αυτοι,κι αν γεννησουν τεκνα,Εγω θα φονευσω τους καρπους της κοιλιας των.
Εγω ομως θα θεσω πανω στον τραχηλο των ισραηλιτων ζυγον,δηλαδη τυραννιαν αλλων λαων.

enantios
17-07-09, 18:25
ο προφητης,φιλοι μου,προτρεπει το λαο να αγαπα το Θεο.οι θυσιες προς Αυτον δεν ωφελουν-γιατι ο Θεος θελει αγαπη.δεν ξεχναει ομως και τις απειλες!εχετε δει εσεις αγαπη με απειλες;τι ειδους αγαπη ειναι αυτη;ειναι σαν να πω στο παιδι μου:αγαπα με -γιατι αλλιως θα δεις τι εχεις να παθεις!κατα την ταπεινη μου γνωμη,αγαπη υπο καθεστως τρομου-απλα δεν ειναι αγαπη.η αγαπη δε γυρευει ανταλλαγματα,δεν απειλει,η αγαπη συγχωρει.τωρα ,αν ο Γιαχβε τα βλεπει διαφορετικα...

christos1968
18-07-09, 02:01
Περιμένω prive ανάλυση γιατι διάβασα πολλά και έχασα τη μπάλλα.
See you on Monday, my friend!!!! :) :D :cool:

enantios
24-07-09, 13:44
σηκωσε αναστημα ανθρωπακο.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ Η ΖΩΗ.ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕΣ ΘΝΗΤΟΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟΥ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΟΣ.Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ.ΜΗ ΤΟΝ ΤΡΕΜΕΙΣ.μην ακους την εμετικη-αηδιαστικη-αιματηρη-κτηνωδη Π.Δ. και τον αποκρουστικο ΓΙΑΧΒΕ.δεν ηρθες να κατακυριευσεις τη γη ανθρωπακο.ανεβα σε ενα αεροπλανο.φαινονται οι πληγες της,τα τραυματα της,το ξεκοιλιασμα της.ΕΣΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ.η γη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.εσυ εισαι δικος της.ολα αλλαζουν ανθρωπακο.θα αλλαξεις και συ.ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.προετοιμασου για να ζησεις το μεγαλειο του θανατου .ΓΙΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ.

enantios
24-07-09, 13:55
συνεχιζω το βεβηλο-ανοσιο-ανιερο-επιθετικο-ακρως ακραιο-αναρχικο-πολεμικο κειμενο-λιβελλογραφημα,εναντια σε καθε τι ορθιο.

enantios
24-07-09, 20:37
κατηγορω τον αθλιο χριστιανισμο γιατι:
1.γεμισε το μυαλο μας φουμαρα για ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ και καταδικασε την κατασταση του θανατου ως τραγικη-ως την τραγικοτερη ολων.επενδυσε στον τρομο μας γι αυτον.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΟ.Η ΦΥΣΗ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΑΣ.
2.ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.ετσι εξ-αντικειμενικοποιησαμε τη φυση-τη βγαλαμε εξω απο τον εαυτο μας.νομισαμε ειμαστε Θεοι που καθομαστε ΕΞΩ απο τη φυση και την παρατηρουμε.
3.μας γεμισε ενοχες για τη σεξουαλικοτητα μας.διδαξε τη στερηση-ΟΧΙ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.η ζωη ειναι ερωτας,ο ερωτας ειναι ζωη.εξιδανικευσε τον καλογερισμο,το μη ερωτικο,ΤΗ ΜΗ ΖΩΗ.

enantios
24-07-09, 20:53
ξερασε τις ηλιθιοτητες που εμαθες.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΦΥΣΗ-ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ.οι προγονοι μας εκαναν τελετες στα δεντρα γιατι ηξεραν τη σημασια τους.λατρευαν τη μανα γη-ΟΧΙ ΤΟΝ ΚΤΗΝΩΔΗ ΓΙΑΧΒΕ.
ερωτευσου με ολη τη δυναμη της ψυχης σου.ΖΗΣΕ.ασε τα σκοταδια στους καλογερους και χορεψε στον ηλιο-την πηγη της ζωης.
ακου ανθρωπακο!ζησε με ολη την ενταση της ψυχης σου και πεθανε με ολη την ενταση της ψυχης σου.μην ακους τους επαγγελματιες υμνωδους του Υψιστου.ειναι δολοφονοι της ζωης.μοραζουν φυκια για μεταξωτες κορδελλες-μιλωντας για ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ως αποτελεσμα της αναστασης του Χριστου.σκεψου ανθρωπακο!αν δεν υπηρχε ο προσωρινος θανατος(υπνος) ποσο δυστυχεις θα ειχαμε γινει.ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΥΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ!γινε ΑΝΘΡΩΠΟΣ ανθρωπακο.

enantios
25-07-09, 12:04
ο προφητης Μιχαιας διακριθηκε κυρια για το περι ειρηνης κηρυγμα του.για να ελθει ειρηνη αναμεσα στα εθνη,πρεπει πρωτα ο ανθρωπος να συμφιλιωθει με το Θεο και να υπακουει στις εντολες του.αυτο θα του φερει εσωτερικη ειρηνη-γαληνη.αρα εχουμε την εξης πορεια:εσωτερικη ειρηνη=ανωθεν ειρηνη(ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ-θΕΟΥ)=ΕΙΡΗΝΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ.η μια κατασταση μας οδηγει στην αλλη.πρωτα ηρεμουμε εσωτερικα,μετα υπακουουμε στο Θεο και τελος,αδελφωνομαστε μεταξυ μας.αλλιως η ειρηνη θα ειναι ευθραυστη και θα απειλειται με καταρρευση.προσωπικα δεχομαι απολυτως αυτη τη θεση.πως να γινει ειρηνη αναμεσα στα εθνη αν οι ανθρωποι ειναι λυκοι στην ψυχη;
ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ:θα ελθει στιγμη που καθενας θα ξεκουραζεται κατω απο το κλημα του και κατω απο τη συκια του και κανεις δε θα τον ενοχλει.ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΠΑΘΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΟΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΟΡΑΤΑ ΤΟΥΣ ΔΡΕΠΑΝΙΑ.
ποιος δεν ευχεται κατι τετοιο;μακαρι οι λαοι να μετατρεψουν τα πολεμικα οπλα σε εργαλεια καλλιεργειας της γης.ο προφητης βεβαια κατι τετοιο το οραματιστηκε οτι θα γινει την εποχη του Μεσσια.κατι τετοιο δεν εγινε και ουτε το βλεπω να γινεται.

enantios
25-07-09, 12:21
ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ:ΘΑ ΣΤΕΙΛΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΤΕ ΜΟΛΟΓΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ.τα χωραφια σας θα μοιραστουν απο τους εχθρους σας.μη χυνετε ανωφελη και ματαια δακρυα.ο Κυριος δε θα παρει αυτο τον εξευτελισμο απο πανω σας.
διεφθαρμενοι καθως ειστε θα φευγετε και κανεις δε θα σας καταδιωκει....
δια τουτο θα αρχισω να σε χτυπω.θα τρως απο τα αγαθα σου και δε θα χορταινεις.σκοτισμος θα επελθει εναντιον σου και δε θα διαφυγεις απ αυτον.οσοι διαφυγουν θα παραδοθουν στην εχθρικη ρομφαια.θα σπειρεις και δε θα θερισεις.θα καλλιεργεις ελιες και δε θα εχεις λαδι.θα καλλιεργεις το αμπελι σου και κρασι δε θα πιεις.εζησες συμφωνα με τα θεληματα των ειδωλολατρικων θεων γι αυτο θα σε παραδωσω εις εξαφανισμον και εξευτελισμον.θα υποστεις ονειδισμους απο τα ειδωλολατρικα εθνη....
ολα τα εθνη θα θα δουν μια μερα τη δοξα του Ισραηλ και θα καταντροπιαστουν.θα γλυψουν το χωμα σαν τα φιδια που σερνονται στη γη.φοβος και τρομος θα τα καταλαβει.
μη παραξενευεστε λοιπον για τα εφιαλτικα βασανιστηρια που η ιερα εξεταση εφαρμοσε στη δυση.απο την Π.Δ. τα πηρε.

enantios
25-07-09, 12:55
και συ Βηθλεεμ-εφραθα,μικρη εισαι αναμεσα στις πολεις του Ισραηλ.δεν εχεις ουτε 1.000 κατοικους.αλλα απο σενα θα ελθει ανδρας που θα γινει αρχοντας του Ισραηλ και του λαου του.
ιδου λοιπον τι ειδους Μεσσια περιμενε το Ισραηλ.περιμενε ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΒΑΣΙΛΙΑ που θα απελευθερωνε το λαο και θα τον οδηγουσε σε δοξα.γι αυτο οι ιουδαιοι ουδεποτε δεχτηκαν τον Ιησου ως Μεσσια.ο Μεσσιας αφορουσε το Ισραηλ και ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ.πουθενα η Π.Δ. δεν αναφερει Μεσσια με αποστολη παγκοσμια.η σωτηρια θα αφορουσε ενα και μονο λαο-οχι ολους τους λαους.και θα μου πει καποιος:σημασια εχει οτι ο προφητης Μιχαιας προφητεψε την πολη που γεννηθηκε ο Χριστος.εμενα αυτο μου φτανει.η Κ.Δ. ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΚΕΙ.
η Κ.Δ. γραφει κι αλλα.ο Ηρωδης λεει εσφαξε 4.000 νηπια!για να εχει μια πολη τοσα νηπια πρεπει να ξεπερνα τους εκατο χιλιαδες κατοικους.ομως η Ιερουσαλημ ειχε τριαντα χιλιαδες-η πρωτευουσα δηλαδη!πως μια ασημαντη πολη θα ειχε πανω απο εκατο χιλιαδες;
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΟΛΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΧΕ 500.000 ΠΛΗΘΥΣΜΟ(ΤΑΚΙΤΟΣ-ΦΛΑΒΙΟΣ ΙΩΣΗΦ).
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.

enantios
25-07-09, 13:27
αγαπητοι φιλοι,δεν ξερουμε ποτε ακριβως εδρασε ο εν λογω προφητης.οι ιστορικοι ερευνητες εχουν διισταμενες αποψεις.αλλοι τον κατατασσουν γυρω στο 800π.Χ. κι αλλοι γυρω στο 500 π.Χ.η ακομη και στο 400.το βιβλιο του Ιωηλ ειναι το μικροτερο στην Π.Δ. και δεν υπερβαινει τις τρεις σελιδες.πιθανολογειται οτι το κειμενο ειναι μικρο μονο αποσπασμα απο το γραφεν,το οποιο ομως καταστραφηκε.η χριστιανικη εκκλησια ειδε στις προτασεις του προφητη,προφητειες γυρω απο την Πεντηκοστη.τοτε το Αγιο Πνευμα ειχε κατελθει στις κεφαλες των μαθητων με μορφη πυρινων γλωσσων.οι μαθητες απεκτησαν τα χαρισματα Του-μεταξυ αυτων και αυτο της γλωσσολαλιας.απεκτησαν ,λοιπον,τη δυνατοτητα να μιλουν σε πολλες γλωσσες.τοτε κατανικησαν το φοβο τους,διδαξαν και 3.000 ιουδαιοι βαπτιστηκαν και εγιναν χριστιανοι.συγκεκριμενα την Πεντηκοστη η εκκλησια γιορταζει:
1.την επιφοιτηση του ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ στους μαθητες.
2.τη μετατροπη των μαθητων σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ.ανελαβαν επισημα την ΑΠΟΣΤΟΛΗ της διαδοσης του χριστιανισμου,που ο Ιησους τους ειχε αναθεσει.
3.τα γενεθλια της χριστιανικης εκκλησιας.αιτια οι 3.000 που βαπτιστηκαν.
η Πεντηκοστη γιορταζεται 50 μερες μετα το Πασχα και ειναι κινητη γιορτη,γιατι εξαρταται απο το Πασχα.

enantios
25-07-09, 13:43
το Πασχα κινειται ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗ.αν βαζαμε μια οποιαδηποτε σταθερη ημερομηνια,δε θα συνεβαινε αυτο.
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:βρισκουμε την εαρινη(ανοιξιατικη) ισημερια.αυτη ειναι σταθερη και πεφτει στις 21 Μαρτιου καθε ετους.μετα βρισκουμε την πανσεληνο μετα τις 21.αν η πανσεληνος πεσει απο Δευτερα ως Σαββατο,η Κυριακη ειναι το Πασχα.αν πεσει η πανσεληνος Κυριακη,τοτε το Πασχα μεταφερεται την επομενη Κυριακη.αυτος ο κανονας ευρεσεως του εορτασμου του Πασχα αποφασιστηκε απο τη Β ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟ,που εγινε στην Πολη ,το 381μ.Χ.
ΑΦΟΥ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ,ΜΕΤΡΑΜΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΙΩΔΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΣΣΑΡΑΚΟΣΤΗ.ΜΕΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ(40 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ),ΤΗΝ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗ(50 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ)Κ.Τ.Λ.

enantios
25-07-09, 14:23
αφου ο Χριστος πεθανε στο Σταυρο στις 3μ.μ.,ημερα Παρασκευη,πως συμπληρωνονται οι δυο μερες ως το Σαββατο 24.00-μεσανυχτα;
ΚΑΙ ΑΝΕΣΤΗΘΗ ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ.
ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ=κατα τη διαρκεια της τριτης ημερας.αρα οι δυο ημερες ειχαν κλεισει.πως γινεται αυτο;πως εξηγειται;
κι ομως εξηγειται...περιμενω τις απαντησεις σας.οποιος το βρει ...

enantios
31-07-09, 16:30
οσοι δεν με γνωριζουνε
τωρα θα με γνωρισουν
εγω κανω την τσαρκα μου
κι ας με καλαμπουρισουν.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΚΟ ΑΘΑΝΑΤΕ!

LOC
31-07-09, 16:58
Χαίρομαι που σας "βλέπω" πάλι στο φόρουμ κύριε Γιώργο, η σύντομη απουσία σας έγινε αισθητή.

enantios
31-07-09, 20:04
γεια σας κ.κ.Ολγα.γεια σας περα για περα.η ενοχλητικη φωνη του forum ειναι παλι μαζι σας.παραλιγο βεβαια θα ειχα την τυχη του φιλου μου Χρηστου.βλεπετε με τρωει η μυτη μου αδελφια!δεν ησυχαζω ουτε μερα-ουτε νυχτα.ομως,ειλικρινα,δε φοβαμαι.το πολυ-πολυ να διαγραφω οριστικα!θα εχω πει ομως αυτα που θελω!ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
θα συνεχισω λοιπον να ενοχλω.ειναι στο αιμα μου!κι ας γραφω μονος!δε με πειραζει αυτο.ουτε η Κ.Κ.ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΕΙΜΑΙ-ΟΥΤΕ Η Κ.Κ.ΜΕΛΕΤΗ!καρφι δε μου καιγεται αν με διαβαζουν η οχι!ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ!το οτι ειμαι αναρχικος μεχρις μυελου των οστων το εχω πληρωσει πολλακις.αλλα δε με νοιαζει!αρκει να κανω αυτο που νιωθω!

enantios
31-07-09, 20:14
ρωτουσα λοιπον,πως εξηγειται το κλεισιμο του διημερου.
ΛΥΣΗ:τοτε ισχυε το σεληνιακο ημερολογιο και η ημερα αρχιζε απο τις 6 το απογευμα.τοτε εμφανιζεται η σεληνη.αρα ο Ιησους ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-αλλα την προηγουμενη ημερα.
ΔΗΛΑΔΗ:3 το μεσημερι Πεμπτης-3 το μεσημερι Παρασκευης=1 ημερα.
3 το μεσημερι Παρασκευης-3 το μεσημερι Σαββατου=1 ημερα.
ΑΡΑ:ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ + ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ...ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.
ευκολο δεν ηταν;

enantios
31-07-09, 20:26
και δικαιολογω απολυτως αυτους που δε με διαβαζουν.εξω ο ηλιος λαμπει,τα πουλακια κελαηδουν,η φυση οργιαζει.επειδη δηλ.εχω μια τρελλα ,τι θα πει!ειναι υποχρεωμενοι ολοι να την εχουν;εαν τη βρισκω χαμενος αναμεσα σε τομους-σαν τον τυφλοποντικα-ειναι δικαιωμα μου!δεν το απαιτω ομως απο κανενα.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ!οχι σαν την εκκλησια.απο μπροστα οποιος θελει κι απο πισω η ιερα εξεταση!

laonikos6
31-07-09, 22:00
Το φάρμακο το λενε κρύα βρυση.

enantios
31-07-09, 22:07
για τη μυτη μου που με τρωει η για το οτι ζω σαν τυφλοποντικας;

laonikos6
01-08-09, 09:38
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους –ες.. Αγαπητέ Γεώργιε θέλω να σταθώ σε δυο πράγματα που μου κατέβηκαν όσο διαβάζω το ανάθεμα που εκπονείς. Αγαπητέ γράφεις πάρα πολλά που άλλοι λόγο στάσης ζωής τα γνωρίζουν και άλλοι δεν τα διαβάζουν όλα γιατί δεν βγαίνει άκρη σε όσα λες.. Το να λέμε για τους ιουδαίους είναι χαζό από μόνο του.. Γράψε και τον επίλογο των όσων καλά κάνεις και γράφεις και πες μας το συμπέρασμα σου.. Προτείνεις την απομάκρυνση όλων από την σκέπη της εκκλησίας;;;. Αν ναι από ποια εκκλησία όμως . ; Από την Ορθόδοξη την Καθολική τους Παλαιοημερολογήτες του Ιαχωβάδες του Πεντηκοστιανούς η σοφότερο θα ήταν από όλους και όλες ; Υπό την έννοια εκκλησία όμως πρέπει να περιλάβουμε και όλα τα άλλα δόγματα η να σταθούμε μόνο στην τρεις μονοθειστικές θρησκείες που έχουν πατριάρχη τους τον Αβραάμ ;;Τους Χριστιανούς τους Μουσουλμάνους και τους ακατανόμαστους (εβραίους) δηλαδή.. Πάντως για να ξέρεις η καλύτερη διαφήμηση είναι η συκοφαντία.

laonikos6
01-08-09, 10:24
Για να δώσω ώθηση στην σκέψη σου θέτω και ένα ερώτημα που δεν είναι δυνατό να απαντηθεί αλλά το συζητούν όλοι όσοι πιστεύουν στο Θείο η όχι .
Η ψυχή είναι αθάνατη;;
Φυσικά δεν πιστεύω στην κόλαση και τον παράδεισο και δεν κουβαλώ μέσα μου το προπατορικό αμάρτημα αλλά είναι ένα καλό θέμα συζήτησης .. Καλύτερο από το να λέμε για το κενοτάφιο της παλαιάς διαθήκης.

Vinyl Break
01-08-09, 14:08
θα συνεχισω λοιπον να ενοχλω.ειναι στο αιμα μου!κι ας γραφω μονος!δε με πειραζει αυτο.ουτε η Κ.Κ.ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΕΙΜΑΙ-ΟΥΤΕ Η Κ.Κ.ΜΕΛΕΤΗ!καρφι δε μου καιγεται αν με διαβαζουν η οχι!ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ!το οτι ειμαι αναρχικος μεχρις μυελου των οστων το εχω πληρωσει πολλακις.αλλα δε με νοιαζει!αρκει να κανω αυτο που νιωθω!

Συνεχίστε κύριε Γιώργο, κρατάτε ζωντανό το φόρουμ..:)

Οι απόψεις σας δεν είναι ούτε αναρχικές ούτε τίποτα άλλο.. Είναι σχεδόν κοινοτοπία στον φιλοσοφικό κόσμο..:p
Αναμένουμε... :happy:

enantios
01-08-09, 19:42
1.ευχαριστω πολυ φιλε κ.κ. Γιανη για τα καλα σας λογια.
2.δεχομαι ολοκληρη την προταση του φιλου κ.κ.Νικολαου.
αρχιζω λοιπον να γραφω τις αποψεις μου.παρακαλω,γραψτε την οποια κριτικη σας.επισης γραψτε τις δικες σας θεσεις για να διδαχθω απο αυτες.ευχαριστω πολυ.

enantios
01-08-09, 19:57
ο χριστιανισμος φιλοι μου καλοι,δεχεται μια δυαρχια πραγματων.φερνω ενα παραδειγμα:καλο-κακο,φως-σκοταδι,ζωη-θανατος.
παιρνω το δευτερο απο τα τρια:φως-σκοταδι.αυτες τις εννοιες ο χριστιανισμος δεν τις θεωρει μια οργανικη αλληλουχια(ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ)-αλλα τις βαζει σε ρολο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ.δηλαδη:ενω το φως και το σκοταδι ειναι οι δυο οψεις ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ και συμπληρωνουν η μια την αλλη,ο χριστιανισμος αποθεωνει τη μια και ευχεται την εξαφανιση της αλλης εννοιας-καταστασης.ειχε πει ο Ιησους:ΥΜΕΙΣ ΕΣΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.εσεις οι μαθητες μου-οι οπαδοι μου θα ειστε το φως του κοσμου και θα εξαφανισετε το σκοταδι.εδω εχουμε αποθεωση του φωτος και το σκοταδι εμφανιζεται ως το απολυτο κακο.
ομως η σχεση φωτος-σκοτους ειναι ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ.το σκοταδι ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ.πως θα καταλαβεις την εννοια φως-αν δεν υπαρχει το σκοταδι;οσο απαραιτητο ειναι το φως(βοηθα στη δραση)-τοσο απαραιτητο ειναι και το σκοταδι(βοηθα στην αναπαυση).

enantios
01-08-09, 20:08
αυτη η παρεξηγηση εχει τραγικες συνεπειες στη σχεση:ΖΩΗ-ΘΑΝΑΤΟΣ.
ενω η ζωη και ο θανατος ειναι ΣΤΕΝΟΤΑΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,ο χριστιανισμος τις θεωρει ως ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ.ευχεται την επικρατηση της ζωης και την εξαφανιση του θανατου.ο Ιησους αναστηθηκε απο τους νεκρους και αρα ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.η ανασταση Του ειναι το προανακρουσμα-ο προαγγελος της αναστασης ολων των ανθρωπων.αυτο υποσχεται οτι θα συμβει στη δευτερα παρουσια.μαλιστα,για να δειξει οτι ο θανατος νικηθηκε,ονομαζει τα νεκροταφεια ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΑ.δηλαδη ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΚΡΟΙ-μονο ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΟΙ.το θανατο ως κατασταση τον προσωποποιει και τον παριστανει με τα μελανοτερα χρωματα.ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του ανθρωπου.
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΘΕΩΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ;

enantios
01-08-09, 20:17
κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι τραγικες ΔΙΟΤΙ:ο ανθρωπος δεχεται μονο τη ζωη και θεωρει το θανατο ως κατι ΑΦΥΣΙΚΟ.κατι εξω απο τη φυση του.απωθει λοιπον την κατασταση του θανατου στο υποσυνειδητο του και τρεμει στην ιδεα του.ΚΙ ΟΜΩΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ.το πρωτο γοερο κλαμα του νηπιου,οταν βγαινει απο τη μητρα της μητερας του ΑΠΟΤΕΛΕΙ:
1.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΗΔΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΖΩΗ.
2.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑΤΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.
αυτα τα δυο ειναι ΔΕΜΕΝΑ μεταξυ τους.Ο,ΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ.η μακραιωνη κυριαρχια ομως των χριστιανικων αποψεων ΑΠΟΞΕΝΩΣΕ τον ανθρωπο απο τη μια κατασταση.ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ...

enantios
01-08-09, 20:31
αυτη η ιδεα της αιωνιοτητας και της μονιμης ζωης-σε συνδυασμο με τη βιβλικη ρηση-ευχη:κατακυριευσατε την γην,οδηγησε τον ανθρωπο σε φοβερη ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ απεναντι στη φυση και τα αλλα πλασματα.γεννημενος για να ζησει αιωνια,ο ανθρωπος θεωρησε οτι επρεπε να τα εξουσιασει ολα.ξεχασε οτι θα πεθανει και αρχισε να συσσωρευει πλουτη.θεωρησε τη γη ως εχθρο του και ως αντικειμενο ΑΓΡΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ.καθε ημερα που περναει εξαφανιζει πανω απο 70 ειδη!αυτα ποτε δε θα ξαναφανουν στη γη.
ποια ειναι η λυση;αν δεν υπηρχε ο θανατος θα επρεπε να τον ανακαλυψουμε.ενας θιβετιανος μοναχος που επισκεφτηκε τη Δυση απορησε με δυο γεγονοτα:
1.το οτι τρεμουμε το θανατο.
2.με την προσκολληση μας στα υλικα αγαθα.
στο μακρινο Θιβετ ο ανθρωπος συνεχως προετοιμαζεται για τη στιγμη του θανατου του.φιλοσοφει-σκεφτεται-διαλογιζεται-περιμενει...αυτη η σταση ζωης τον οδηγει σε απειρο σεβασμο προς τη φυση και σε αποπροσκολληση απο τα υλικα αγαθα.τον οδηγει σε διαφορετικο τροπο σκεψης και ζωης.

enantios
01-08-09, 20:45
οντως ,ο θανατος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟΣ.ειναι τραγικος ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ.αν ελθει φυσιολογικα και αφου εχει κλεισει ο κυκλος ζωης του ανθρωπου ειναι ΛΥΤΡΩΣΗ.ενας γερος δεχεται το θανατο βλεποντας το ματαιο της ζωης.
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕ ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ.εδειξα,πιστευω,ποσο λαθος κανει με αυτη τη θεωρηση των πραγματων.προσωπικα ειμαι ταυτοχρονα ΕΜΠΕΙΡΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΗΣ.δε δεχομαι κανενος ειδους αιωνιοτητα και υπεροχη του ανθρωπου απεναντι στα αλλα πλασματα της γης.ειπα τη γνωμη μου:Ο,ΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ.
αυτη την απλη αληθεια και τη στενη συνδεση ζωης-θανατου τραγουδησε ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ:
ειναι πικρος ο θανατος
μα ειναι κι ησυχια,
γιατι γλυτωνει το κορμι
απο την τυραννια.
ανελυσα σημερα την πρωτη βασικη μου διαφωνια με τη χριστιανικη θρησκεια και απαντησα στο θεμα:ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
σας παρακαλω πολυ,πειτε μου αν ειμαι κατανοητος.γραφω οσο πιο απλα μπορω.περιμενω την κριτικη σας,τις θεσεις σας,τις διαφωνιες σας...

zampias
02-08-09, 00:15
Καλησπερα κυριε ΓΙΩΡΓΟ παρακολουθω τα περισοτερα θεματα που γραφετε,αυτο με την Π.Δ.το παρακολουθω ολο. Σε αλλα συμφωνω μαζισας σε αλλα οχι,θελω να πιστευω πως ειμαι θρησκος ισως οχι οσο θα ηθελα αλλα ειμαι, και ειμαι και ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.Δεν πιστευω στον μηδενισμο των παντων ειμαι της γνωμης πιστευε και μη ερευνα.Κατα την γνωμημου [και ειναι προσωπικη αποψη αυτο]ο ανθρωπος καπου πρεπει να πιστευει αλλιως δεν θα ξεχωριζαμε απο τα ζωα.Αυτη ειναι η αποψημου και δεν αλλαζει. δεν ειμαι στο μορφοτικο επιπεδο το δικοσας,αλλα θα σας διαβαζω οσο μπορω γιατι μου αρεσει η πεννασας.Και ζητησατε και την αποψημας.Κατα τα αλλα ναστε παντα καλα και να συνεχισετε να γραφετε.

enantios
02-08-09, 00:56
ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την παρεμβαση σας.και εγω,οπως κι ο καθενας μας,την προσωπικη μου γνωμη γραφω.δεν προσπαθω να κανω προσηλυτισμο στις δικες μου ιδεες.ετσι και σεις γραψατε τη δικη σας γνωμη και πολυ καλα κανατε.οποτε θελετε να παρεμβαινετε αφοβα.θα χαρω ιδιαιτερως.

silloges
02-08-09, 15:17
ο χριστιανισμος φιλοι μου καλοι,δεχεται μια δυαρχια πραγματων.φερνω ενα παραδειγμα:καλο-κακο,φως-σκοταδι,ζωη-θανατος.
παιρνω το δευτερο απο τα τρια:φως-σκοταδι.αυτες τις εννοιες ο χριστιανισμος δεν τις θεωρει μια οργανικη αλληλουχια(ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ)-αλλα τις βαζει σε ρολο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ.δηλαδη:ενω το φως και το σκοταδι ειναι οι δυο οψεις ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ και συμπληρωνουν η μια την αλλη,ο χριστιανισμος αποθεωνει τη μια και ευχεται την εξαφανιση της αλλης εννοιας-καταστασης.ειχε πει ο Ιησους:ΥΜΕΙΣ ΕΣΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.εσεις οι μαθητες μου-οι οπαδοι μου θα ειστε το φως του κοσμου και θα εξαφανισετε το σκοταδι.εδω εχουμε αποθεωση του φωτος και το σκοταδι εμφανιζεται ως το απολυτο κακο.
ομως η σχεση φωτος-σκοτους ειναι ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ.το σκοταδι ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ.πως θα καταλαβεις την εννοια φως-αν δεν υπαρχει το σκοταδι;οσο απαραιτητο ειναι το φως(βοηθα στη δραση)-τοσο απαραιτητο ειναι και το σκοταδι(βοηθα στην αναπαυση).
Κ Γιώργο, Συγγνώμη αλλά δεν έχετε διαφωνία με τον χριστιανισμό αλλά με την δική σας αλήθεια.
Γιατί στην ουσία δεν αναλύουμε ,απλά ο κάθε ένας λέει την δική του αλήθεια.
Εάν 10 άτομα διαβάσουν το πάτερ ημών 10 αλήθειες διαφορετικές θα έχουμε.

Είναι πιο φρόνιμο να προδιαθέτουμε τον κόσμο να ανακάλυψη την δική του αλήθεια, παρά να τον ταΐσουμε την δική μας .
Δεν θέλω να σας κάνω κριτική ούτε να διδάξω κάτι, απλά ο λόγος μας όταν μιλάμε για μια θρησκεία είναι καλό να είναι μετρημένος. .Μια θρησκεία που δίνει δύναμη και αγάπη σε εκατομμύρια κόσμο. ..ακόμα και εάν εμείς δεν την νιώθουμε τι μας πειράζει εάν την πιστεύουν οι συνάνθρωποι (http://www.google.gr/search?hl=el&ei=VHJ1Sr2BE8yLsAbo57T9BA&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89 %CF%80%CE%BF%CE%B9&spell=1) μας .όποιες διαφωνίες νομίζετε ότι έχετε, στην τελική ο χριστιανισμός δεν έχει βλάψει κανέναν!
Σε αντίθεση με την επικίνδυνη ημιμάθεια μας και της εύκολες αλήθειες μας.
*δεν αναφέρομε σε εσάς προσωπικά., γενικά μιλάω.

silloges
02-08-09, 15:20
αυτη η παρεξηγηση εχει τραγικες συνεπειες στη σχεση:ΖΩΗ-ΘΑΝΑΤΟΣ.
ενω η ζωη και ο θανατος ειναι ΣΤΕΝΟΤΑΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,ο χριστιανισμος τις θεωρει ως ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ.ευχεται την επικρατηση της ζωης και την εξαφανιση του θανατου.ο Ιησους αναστηθηκε απο τους νεκρους και αρα ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.η ανασταση Του ειναι το προανακρουσμα-ο προαγγελος της αναστασης ολων των ανθρωπων.αυτο υποσχεται οτι θα συμβει στη δευτερα παρουσια.μαλιστα,για να δειξει οτι ο θανατος νικηθηκε,ονομαζει τα νεκροταφεια ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΑ.δηλαδη ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΚΡΟΙ-μονο ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΟΙ.το θανατο ως κατασταση τον προσωποποιει και τον παριστανει με τα μελανοτερα χρωματα.ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του ανθρωπου.
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΘΕΩΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ;
Συγγνώμη αλλά ο χριστιανισμός δεν τις Βάζει σε ρόλο ανταγωνισμού η δική σας αλήθεια το κάνει. .το αντίθετο γίνετε στην δική μου αλήθεια /δεν υπάρχει ζωή χωρίς θάνατο , δεν υπάρχει φως χωρίς το σκοτάδι , δεν υπάρχει υγειά χωρίς αρρώστια. υπάρχουν άπειρα παραδείγματα για το πόσο σημαντική είναι η αντίθεση αυτή.. Τα οποία εγώ βρίσκω στον χριστιανισμό.
Πιστεύεται ειλικρινά ότι ο χριστιανισμός είναι μια τόσο επιφανειακή θρησκεία..? δεν νομίζω..

silloges
02-08-09, 15:21
αυτη η ιδεα της αιωνιοτητας και της μονιμης ζωης-σε συνδυασμο με τη βιβλικη ρηση-ευχη:κατακυριευσατε την γην,οδηγησε τον ανθρωπο σε φοβερη ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ απεναντι στη φυση και τα αλλα πλασματα.γεννημενος για να ζησει αιωνια,ο ανθρωπος θεωρησε οτι επρεπε να τα εξουσιασει ολα.ξεχασε οτι θα πεθανει και αρχισε να συσσωρευει πλουτη.θεωρησε τη γη ως εχθρο του και ως αντικειμενο ΑΓΡΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ.καθε ημερα που περναει εξαφανιζει πανω απο 70 ειδη!αυτα ποτε δε θα ξαναφανουν στη γη.
ποια ειναι η λυση;αν δεν υπηρχε ο θανατος θα επρεπε να τον ανακαλυψουμε.ενας θιβετιανος μοναχος που επισκεφτηκε τη Δυση απορησε με δυο γεγονοτα:
1.το οτι τρεμουμε το θανατο.
2.με την προσκολληση μας στα υλικα αγαθα.
στο μακρινο Θιβετ ο ανθρωπος συνεχως προετοιμαζεται για τη στιγμη του θανατου του.φιλοσοφει-σκεφτεται-διαλογιζεται-περιμενει...αυτη η σταση ζωης τον οδηγει σε απειρο σεβασμο προς τη φυση και σε αποπροσκολληση απο τα υλικα αγαθα.τον οδηγει σε διαφορετικο τροπο σκεψης και ζωης.
Η βουδιστές μελετάνε και έχουν σαν βάση και τον λόγο του Χριστού !!!

silloges
02-08-09, 15:22
οντως ,ο θανατος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟΣ.ειναι τραγικος ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ.αν ελθει φυσιολογικα και αφου εχει κλεισει ο κυκλος ζωης του ανθρωπου ειναι ΛΥΤΡΩΣΗ.ενας γερος δεχεται το θανατο βλεποντας το ματαιο της ζωης.
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕ ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ.εδειξα,πιστευω,ποσο λαθος κανει με αυτη τη θεωρηση των πραγματων.προσωπικα ειμαι ταυτοχρονα ΕΜΠΕΙΡΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΗΣ.δε δεχομαι κανενος ειδους αιωνιοτητα και υπεροχη του ανθρωπου απεναντι στα αλλα πλασματα της γης.ειπα τη γνωμη μου:Ο,ΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ.
αυτη την απλη αληθεια και τη στενη συνδεση ζωης-θανατου τραγουδησε ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ:
ειναι πικρος ο θανατος
μα ειναι κι ησυχια,
γιατι γλυτωνει το κορμι
απο την τυραννια.
ανελυσα σημερα την πρωτη βασικη μου διαφωνια με τη χριστιανικη θρησκεια και απαντησα στο θεμα:ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
σας παρακαλω πολυ,πειτε μου αν ειμαι κατανοητος.γραφω οσο πιο απλα μπορω.περιμενω την κριτικη σας,τις θεσεις σας,τις διαφωνιες σας...
Τα πάντα ζουν μέσα από την αλλαγή!

enantios
02-08-09, 20:17
ιδιαιτερως κ.κ. Αννα με τιμα η παρουσια σας.ευχαριστω πολυ για την παρεμβαση σας.
ξεκιναω απο τη θεση σας:ο χριστιανισμος δεν εχει βλαψει ποτε κανεναν.
ερωτω λοιπον:
1.ποιος εκαψε στη φωτια 400.000 ατομα με αστειες δικαιολογιες το μεσαιωνα;
2.ποιος βυθισε τον κοσμο στο πνευματικο σκοταδι εμποδιζοντας την προοδο των επιστημων;
3.ποιος συμμαχησε με τους πλουσιους και καταπιεσε τη φτωχολογια;
4.ποιος οργανωσε τις σταυροφοριες με αποτελεσμα 20 εκατο μμυρια νεκρους,οταν η ελλαδα ειχε 1 εκατομμυριο;
εαν δεν ειχε πειραξει ποτε κανεναν θα τον αφηνα ησυχο.ομως,ακομη και τωρα,δεν ησυχαζει.

enantios
02-08-09, 20:47
αυτος ο υπερτονισμος της ζωης φιλοι μου,μεσα απο την οικονομικη ισχυ του χριστιανισμου και τη μακραιωνη επικρατηση του,εμποδιζει και την προοδευτικοτητα της κειμενης νομοθεσιας.ετσι η εκκλησια δεν επιτρεπει:
1.τον προγεννητικο ελεγχο των νηπιων.
2.την αμβλωση.
3.την ευθανασια.
τα δυο πρωτα αφορουν τα πιστα σε αυτην μελη.ομως το τριτο αφορα ολους.και οι τρεις περιπτωσεις εχουν σχεση με τη διακοπη της ζωης.βεβαια ,το θεμα της ευθανασιας χρηζει ιδιαιτερης αναλυσης για να γινει πιο κατανοητο.
ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.
η λεξη ετυμολογικα βγαινει απο το ευ+θανατος=ευκολος θανατος.το προβλημα μπαινει οταν καποιος βρισκεται στα τελευταια σταδια ανιατης νοσου και η ζωη του εχει μετατραπει σε εφιαλτη απο τους πονους,ενω η ιατρικη δηλωνει ανημπορη να τον ανακουφισει.η ευθανασια χωριζεται σε:
α.ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ.
τοτε ο γιατρος,συνηθως,χορηγει στον αρρωστο θανατηφορο ενεση.τη λεμε ετσι γιατι ο γιατρος ενεργει.
β.ΠΑΘΗΤΙΚΗ.
τοτε ο γιατρος ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ στην πορεια της ασθενειας για να καταληξει πιο γρηγορα ο ασθενης.ας πουμε,δεν υποστηριζει μηχανικα την καρδια η την αναπνοη.τη λεμε ετσι γιατι ο γιατρος περιμενει παθητικα το θανατο του ασθενους για να μην επιμηκυνει το μαρτυριο του.

LOC
02-08-09, 21:14
Καλησπέρα και απο εμένα.
Θα ήθελα να επισημάνω οτι το αρχικό θέμα αφορούσε την κριτική της Π.Διαθήκης και θεωρώ οτι είναι λάθος να επεκταθεί σε μια γενικευμένη κριτική του Χριστιανισμού, γιατί πια μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.Επίσης είναι διαφορετικό το να αναλύουμε το δογμα της Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας (ας μην ξεχνάμε τους Καθολικούς,τους Προτεστάντες κλπ. Χριστιανοί και αυτοι, με διαφοροποίηση όμως στα βιβλία της Αγίας Γραφής που δέχονται),και αλλο να ταυτίζουμε την πρωταρχική διδασκαλία με τα αδιαμφισβήτητα εγκλήματα εν ονόματί της ή τον ρόλο του κλήρου ανα τους αιώνες. Σε οτι αφορά την Παλαιά Διαθήκη, μπορεί να θεωρείται θεόπνευστο βιβλίο μιας και αναφέρεται στους προφήτες και τον ερχομό του Μεσσία, απο εκεί και πέρα όμως δεν βλέπω εγω σαν Ελληνίδα γιατί έπρεπε να διδαχτώ στο σχολείο(προ αμνημονεύτων χρόνων),ολο το γενεαλογικό δέντρο του Αβράαμ για παράδειγμα ή την ιστορία (και μυθολογία) των Εβραίων γενικότερα. Μιλάω για μυθολογία γιατί πολλά απο τα γεγονότα της Παλαιάς Διαθήκης, για παράδειγμα ο κατακλυσμός του Νώε, υπάρχει σχεδόν σε όλες τις μυθολογίες των λαών γύρω απο την Μεσόγειο και την Μέση Ανατολή.
Οπως και να έχει πάντως, ο καθ ένας εχει την αλήθεια του οπως πολύ σωστά είπε η Αννα,και είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάποιος να πιστεύει ή να μην πιστεύει, να δέχεται ή να απορρίπτει στοιχεία της κάθε θρησκείας ή να ασκεί κριτική όπως κάνει ο κος Γιώργος.
Θα προτιμούσα βέβαια κάποια στιγμή στο φόρουμ να δω κάποιον να γράφει και κάτι για την αρχαία Ελλάδα, πχ, τα τεχνολογικά επιτεύγματα των αρχαίων ή για τους αρχαίους Ελληνες φιλοσόφους.

enantios
02-08-09, 21:28
ο χριστιανισμος εδω φιλοι μου δεν επιτρεπει αλλαγη της νομοθεσιας.πιστευει οτι ο ασθενης πρεπει, παση θυσια,να συνεχισει να ζει.δεν του επιτρεπει,εφοσον ο ιδιος ο ασθενης ειναι σε θεση,να αποφασισει ο ιδιος.το θεωρει αυτο ως αυτοκτονια.επισης εμποδιζει και τους συγγενεις να αποφασισουν,εφοσον δε μπορει ο ασθενης,επειδη το θεωρει δολοφονια.
η κ.κ.Αννα ειπε πριν να αφησω μονους τους ανθρωπους να αποφασισουν.τους αφηνω.ο χριστιανισμος τους αφηνει;αυτο ειναι το θεμα...

enantios
02-08-09, 21:32
πολυ-πολυ μελετημενη η παρεμβαση σας.μολις τελειωσει το παρον θα προσπαθησω να αναφερθω στους προγονους μας...

enantios
02-08-09, 21:41
κλεινω με την ευθανασια...αναγνωριζω οτι ειναι δυσκολο-ευαισθητο θεμα.καταλαβαινω οτι θα πρεπει να δημιουργηθει νομικο πλαισιο με αυστηροτατους νομους και να μην εφαρμοζεται για ψυλλου πηδημα.ομως τασσομαι σαφως υπερ του δικαιωματος του ασθενη να νοηματοδοτησει ο ιδιος το νοημα της ζωης.το νομικο πλαισιο δεν ειμαι σε θεση να το υποδειξω.ειναι θεμα επιστημονικο και δεν εχω ουτε τις ιατρικες,ουτε τις νομικες γνωσεις...

enantios
02-08-09, 22:50
παντως,αν ακουσατε στις ειδησεις,η συντηρητικη Αγγλια δε διωκει ποινικα την ευθανασια και το σκεφτεται το θεμα.πολλοι λενε οτι θα τη νομιμοποιησει.μενει,βεβαια,να το δουμε...

laonikos6
03-08-09, 11:02
Το περί θανάτου ζήτημα το βλέπω προσωπικά καθαρά από την Πυθαγόρεια οπτική πλευρά. Σκλαβιά της ψυχής το φθαρτό σώμα. Μετά από την απομάκρυνση της ψυχής από το σώμα ξανά επιστρέφει στην προηγούμενη άφθαρτη υπόσταση της. Ευθανασία κατά την αδαή άποψη μου σημαίνει αγιοπρεπής θάνατος και όχι εύκολος τρόπος να αποφύγω τοις υποχρεώσεις μου. Δια αυτόν τον λόγο συζητάμε περί το ζην και το ευ ζην. Τεράστια διδασκαλία και στάση ζωής από τον Μέγα Αλέξανδρο.

laonikos6
03-08-09, 11:13
Προσωπικά αγαπητοί μου-ες μου δεν είμαι Χριστιανός. Είμαι Χριστιανός και Βουδιστής και με την πάτρια από 30.000 χρόνων Ελληνική Θρησκεία και με τις διδασκαλίες του Βράχμα και του Όσιρη σεβόμενος πάντα την θρησκευτική και την όποια στάση ζωής του κάθε θρησκευόμενου. Δηλαδή εάν πάω σε έναν Μουσουλμανικό Τέμενος δεν θα βγάλω τα παπούτσια μου όπως οι υπόλοιποι πιστοί;; Ασέβεια όχι μόνο προς τον Μωάμεθ αλλά προς τον τρόπο πίστεως και τα πρέπει των υπολοίπων πιστών .

laonikos6
03-08-09, 11:31
Απλά για να γίνει ευρέως γνωστό αναφέρομαι στο άγαλμα του Διός στο Δίον. Η επιγραφή που το κοσμεί είναι στον ‘’’εν’’’ ..Στον ένα και μοναδικό.. Αφού λοιπόν και το μεγάλο αγκάθι που λέγετε αρχαίο Ελληνική θρησκεία αναφέρεται στον ‘’Ζευς τον Εν’’ γιατί ο Θεός είναι ένας και οι Θρησκείες πολλές. Το 2005έγινεστηνΕλλάδα το παγκόσμιο συνέδριο εθνικών θρησκειών Φυσικά έστειλε αντιπρόσωπο και ο μέγας Έλλην Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος. Αυτό που μου έμεινε είναι το κάτωθι.. ‘’’Τον αέρα που αναπνέουμε τον στερούμαι από τα εγγόνια μας .. Ας μην αμαυρώσουμε το μέλλον τους με τα λάθη που κάναμε’’. Το συγνώμη που ζήτησε ο προηγούμενος Πάππας το είπε και στην Ορθοδοξία αλλά και στον Ελληνισμό.. Πάμε..

laonikos6
03-08-09, 11:48
Τώρα θα αναφερθώ σε κάτι σου διέφυγε αγαπητέ από το ανάθεμά σου.. Το 395 μετά Απολλωνίου Τυανέως ο Αλάριχος Βυσιγότθος η ότι μπορεί στο ανάθεμα από εμένα ήταν, κατέβηκε στην Ελλάδα με εντολές του θεοδοσίου του μεγα(αλήτη) και κατέσφαξε τα ¾ τοων Ελλήνων. Κατέκαψε τους Ιεροφάντες μέσα στους Ναούς των Θεών που λάτρευαν. Έπαψαν τα Ελευσίνια Μυστήρια Έκλεισε την Ακαδημία Πλάτωνος και σίγασε η Θεική φωνή της Πυθίας..

laonikos6
03-08-09, 11:54
Το άγημα που μετέφερε αγάλματα, κίονες έως και το εν Ολυμπίας άγαλμα του Διός ,έφτανε το τέλος του στην Κων/λη και η αρχή του στην Θεσσκη..Και όλα αυτά υπο την σκέπη του Θεού..Εαν καμω κανενα ιστορικό η ρητορικό λαθάκη να μου το πείτε να να το διωρθώσω στο μυαλό μου.

laonikos6
03-08-09, 12:29
Ξέχασα να αναφερθώ στο πλέων σημαντικό. ‘’Μυθολογώ’’ λέγω την ιστορία.. Παραμυθολογώ σημαίνει λέγω ότι μου κατέβει.. Ας μην διαβάζουμε την Αρχαία Ελληνική Μυθολογία με την σκέψη ότι διαβάζουμε παραμύθια.. Ας προσπαθήσουμε να αποκρυπτογραφήσουμε του συμβολισμούς και εάν μπορέσουμε ας μάθουμε πολλά.. Όλη μας η ζωή είναι κώδικες που πρέπει να αποκωδικοποιήσουμε. Μηδενισμός και ισοπέδωση είναι η μόνη εύκολη λύση. Δηλαδή στα Ελευσίνια Μυστήρια πρώτα έπρεπε να πεθάνεις και μετά να μάθεις.
ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ.. Ο Πλάτων κατηγορήθηκε ότι αποκάλυψε απόκρυφα Μυστήρια και έστριψε γιατί ήταν μαγκάκι.. Φιλικά πάντα εδώ είμαι για δημιουργική συζήτηση και όχι αυνανικό κατά την παλαια διαθήκη μονολογο..

laonikos6
03-08-09, 15:23
Ας μιλήσουμε για κατακλυσμούς.. …Κατακλυσμός. .Νώε.- Δηλαδή Δευκαλίωνος. Οι Έλληνες γνωρίζουν και γράφουν σε κείμενα τρείς κατακλυσμους…Του Ωγείγου του Δαρδάνου και του Δευκαλίωνος.Οι αγαπημένοι σου Γεώργιε Εβραίοι ξέρουν μονο έναν.. Έσβησα πολλές σειρές από αυτά που ήθελα να πω απλά και μόνο προς σεβασμό στο forum.

laonikos6
03-08-09, 19:31
Αγαπητέ Κωνσταντίνε για να μην στο στείλω σε προσωπικό μήνυμα το παραθέτω εδώ στο forum προς γνώση και διόρθωση των λαθών μου.. Απολλώνιος ο Τυανεύς…Έζησε παράλληλα του Ιησού με την Δια-φορα ότι για τον Απολλώνιο υπάρχουν γραπτές αναφορές. Για παράδειγμα ο Φιλόστρατος αναφέρεται σε ανάσταση νεκρής κοπέλας και εξορκισμό δαιμονισμένου όπως επίσης ότι σε ένα κελί στην Ρώμη ακόμη τον ψάχνουν. Λέγει λοιπόν ο απίστευτος τύπος που κάποιοι τον ταυτίζουν με τον Ιησού. ‘’’’ Η τροπή της ουσίας σε φύση θεωρείται Γένεση ενώ η τροπή της φύσεως σε ουσία θεωρείτε θάνατος. Ούτε γεννιέται κάτι αληθινά ούτε φθείρεται ποτέ Την μια γίνεται φανερό και έπειτα γίνεται αόρατο.

laonikos6
03-08-09, 19:39
‘’Το μεν Δια παχύτητος της ύλης το δε Δια λεπτότητας της ουσίας.’’ Η οποία είναι πάντα ίδια και Δια φέρει κατά την κίνηση και την στάση. Διότι αυτό είναι αναγκαστικά το ίδιο της μεταβολής που δεν γίνεται κάπου έξω αλλά μεταβάλλεται σε μέρη τα Δε μέρη στο όλον λόγο της ενότητας του παντός..

laonikos6
03-08-09, 19:46
Αυτό λοιπόν φίλοι μου είπε ο Απολλώνιος ο Τυανέας.. Αυτός είναι ο τύπος που δεν ζήτησε να τον λατρεύουμε σαν κάτι εξωγενή αλλά μας άφησε κληρονομιά θεική μέσα μας.. Κάποιοι τον έψαχναν στο κελί του αλλά αυτός έκανε βόλτες με τους 12 μαθητές του..

enantios
03-08-09, 20:07
ας τα παρουμε ενα-ενα φιλε μου.
1.η ψυχη δηλαδη προυπαρχει απο το σωμα;κι υστερα ερχεται και φυλακιζεται μεσα σε αυτο;αυτη η αποψη,κατα καιρους,οδηγησε σε υποτιμηση του σωματος εναντι της αφθαρτης ψυχης.μηπως αυτη η αποψη οδηγει και σε μια διασπαση του ενιαιου ανθρωπου;διοτι,ειναι γνωστο,οτι ο ψυχικος μας κοσμος επηρεαζει το σωμα-ενω το σωμα και η κατασταση του επηρεαζει την ψυχη.
2.για τον κατακλυσμο του Νωε δε μπορω να πω κατι γιατι στην Π.Δ.δε δινω βαση.παντως ερευνες αρχαιολογων στη Μεσοποταμια ,στο τεταρτο στρωμα,εφεραν στο φως λασπη υψους τριων μετρων.αρα κατι εγινε στην περιοχη.απο εκει και περα ομως...
3.οσον αφορα τον Απολλωνιο Τυανεα,πραγματι υπαρχουν γι αυτον γραπτα κειμενα-κατι που δε συμβαινει με τον Ιησου.μαλιστα ο πολυς Ερνεστος Ρεναν,οπως ειπες,τον ταυτιζει με τον Ιησου.

laonikos6
03-08-09, 20:18
Α και κάτι να πούμε αστειευόμενοι ..Η σωστή έκφραση δεν είναι ‘’τον πιάσανε στα πράσα ‘’ Είναι τον έπιασαν στα κουκιά .. Και μιλάμε για τον Πυθαγόρα...

laonikos6
03-08-09, 20:24
Ο άνθρωπος δεν είναι δούλος ούτε της φυλής του, ούτε της γλώσσας του, ούτε της θρησκείας του, ούτε του ρεύ*µατος των ποταµιών, ούτε της κατεύθυνσης που έχουν οι οροσειρές. Μια µεγάλη συγκέντρωση ανθρώπων, µε υγι*ές πνεύµα και ζεστή καρδιά, δηµιουργει µια ηθική συνειδηση που λέγεται Έθνος.

Ερνέστος Ρενάν

laonikos6
03-08-09, 20:50
Δεν υποτιμάτε το σώμα όταν ο χρήστης του λέγει την έκφραση ‘’έλα εσύ και ότι προκύψει’’ .

laonikos6
03-08-09, 20:55
Το περί θανάτου ζήτημα το βλέπω προσωπικά καθαρά από την Πυθαγόρεια οπτική πλευρά. Σκλαβιά της ψυχής το φθαρτό σώμα. Μετά από την απομάκρυνση της ψυχής από το σώμα ξανά επιστρέφει στην προηγούμενη άφθαρτη υπόσταση της. Ευθανασία κατά την αδαή άποψη μου σημαίνει αγιοπρεπής θάνατος και όχι εύκολος τρόπος να αποφύγω τοις υποχρεώσεις μου. Δια αυτόν τον λόγο συζητάμε περί το ζην και το ευ ζην. Τεράστια διδασκαλία και στάση ζωής από τον Μέγα Αλέξανδρο.

Αξιοπρεπείς ήθελα να πω…

laonikos6
03-08-09, 21:04
Διάβασε και τίποτε άλλο εκτός τις προσταγές των εβραιο πατέρων ..

enantios
04-08-09, 13:51
εβαλες πολλα-πολλα ζητηματα...
δυο λογια για τον Απολλωνιο Τυανεα:ισχυουν οσα ειχα γραψει και για τον Ιησου.θεραπευσε ενα δαιμονισμενο και εξαφανιστηκε απο το κελλι.ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΘΕ ΘΑΥΜΑ.
το μονο θαυμα που θα πιστεψω ειναι:α.να κοψω απο τη ριζα τα χερια και τα ποδια καποιου και να τα κραταω.
β.να μου τον φερει καποιος με χερια και ποδια.θεραπειες τυφλων,κωφων,παραλυτων κ.τ.λ. απορριπτονται κατηγορηματικα γιατι δε μπορω να ελεγξω αν ειναι πραγματι η ειναι μαιμουδες.αν καποιος το κανει αυτο....ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΟΜΩΣ.καθε αλλη περιπτωση....
θεραπευσε ενα δαιμονισμενο...ουδεις ψυχαναλυτης,ψυχολογος,ψυχιατρος ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ δε δεχεται δαιμονισμενο.μονο οι παπαδες.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.οπως και δε θα συζητησω για το Δαρβινο με την εκκλησια.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ....

enantios
04-08-09, 14:01
ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ.βρε φιλε μου ιερεα-μητροπολιτη-πατριαρχη...ΕΧΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ;αν δεν εχεις ...ασε να μιλησουν αυτοι που εχουν.εσυ μονο ακου.ταπεινα.δεν ξερεις να ξεχωρισεις το κοκκαλο προιστορικου δεινοσαυρου απο σημερινη σαυρα.DO NOT SPEAK.

Syllektis
04-08-09, 14:10
ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ.βρε φιλε μου ιερεα-μητροπολιτη-πατριαρχη...ΕΧΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ;αν δεν εχεις ...ασε να μιλησουν αυτοι που εχουν.εσυ μονο ακου.ταπεινα.δεν ξερεις να ξεχωρισεις το κοκκαλο προιστορικου δεινοσαυρου απο σημερινη σαυρα.DO NOT SPEAK.

Μην κρίνεις για να μην κριθείς, και αναφέρομαι σε παλαιότερη συζητηση μας στο εκλεκτό μας φόρουμ!

Τελικά δεν μας είπες, τι πρεσβεύεις; Τον μηδενισμό; Θα χαιρόμουν να διαβάσω τις απόψεις σου περί Μωαμεθανών, Μουσουλμάνων κλπ. Συμφωνείς πως χάριν της θρησκείας τους πρέπει να κάνει κάποιος πιστός στο όνομα του Αλλάχ αποστολή καμικάζι-αυτοκτονίας; Η να ρίχνει 2 αεροπλάνα πάνω σε ουρανοξύστες; Ποια η γνώμη σου για αυτά;

Syllektis
04-08-09, 14:11
Ασε εμας που έχουμε 2 μεταπτυχιακά να κρίνουμε.

enantios
04-08-09, 14:12
εσυ κανε οτι ξερεις.προσευχησου.προσευχησου ορθιος,πρηνηδον,μπρουμητα,μερα,νυχτα...βαπτισε μας,μυρωσε μας,εξομολογησε μας...αυτο ξερεις.γι αυτο εχεις πτυχιο.για τα αλλα θα μιλουν αυτοι που εχουν τα αντιστοιχα πτυχια.ειναι απλο το θεμα...

enantios
04-08-09, 14:31
και ερωτω:ποιοι θα αποφανθουν για τις διαφορες ορθοδοξης και καθολικης εκκλησιας;οι παλαιοντολογοι η οι θεολογοι;το σωστο ειναι οι θεολογοι.ετσι λοιπον και για το Δαρβινο θα μιλησουν οι παλαιοντολογοι.καθεις εφ ω εταχθη.

Syllektis
04-08-09, 15:01
εσυ κανε οτι ξερεις.προσευχησου.προσευχησου ορθιος,πρηνηδον,μπρουμητα,μερα,νυχτα...βαπτισε μας,μυρωσε μας,εξομολογησε μας...αυτο ξερεις.γι αυτο εχεις πτυχιο.για τα αλλα θα μιλουν αυτοι που εχουν τα αντιστοιχα πτυχια.ειναι απλο το θεμα...

Κατ αρχάς κατέβασε αυτό το ύφος των 10 καρδηναλίων, και μην το παίζεις είρων, γιατί δεν σου μίλησε ειρωνικά. Σε ρώτησα κάποια πράγματα. Εχεις την αντίληψη να καταλάβεις τι σε ρώτησα?

laonikos6
04-08-09, 15:44
ηρέμησε φίλε μου και μην εκθέτεις τον άλλο σου είναι...

laonikos6
04-08-09, 15:50
Πιστεύεις φίλε μου ότι είμασε πηθικομουριδες..Σε λοιπάμε

enantios
04-08-09, 15:56
κ.κ.Βασιλη δεν ειχα δει την παρεμβαση σας.δεν αναφερομουν σε σας.συγνωμη.

Syllektis
04-08-09, 17:47
κ.κ.Βασιλη δεν ειχα δει την παρεμβαση σας.δεν αναφερομουν σε σας.συγνωμη.

Δεκτή η συγνώμη, το φόρουμ τα έχει αυτά, άλλο να βλέπεις αυτόν που μιλά και άλλο να τον διαβάζεις.

Πείτε μου λοιπόν, μήπως οι κομάντος αυτοκτονίας του Αλάχ είναι καλύτεροι; Δυστυχώς και θα μιλήσω για το σήμερα, οι άνθρωποι της εκκλησίας έχουν φτάσει την Ορθοδοξία σε μέγιστη παρακμή με εξαιρέσεις πάντα.

Κύριε Γεώργια, χάνεστε σε λεπτομερή μονοπάτια γνώσεων και δεν μπορούν να σας παρακολουθήσουν όλοι. Ενα θα πω για να καταλάβετε τι πρεσβεύει η Χριστιανοσύνη.

Ο Χριστός είχε ανέβει πάνω σε ένα γαϊδουράκι, κι έτσι τον υποδέχτηκαν οι πιστοί του. Τι έχουμε λοιπόν? Ταπεινοσύνη. Και τότε υπήρχαν ωραία λευκά άλογα με χρυσοποίκιλτες άμαξες, όμως δεν προτίμησε κάτι τέτοιο.

Σήμερα οι μοναχοί θέλουν Land Rover για να ανέβουν τα μετέωρα ή να πάνε σε λειτουργία. Τι έχουμε λοιπόν? Υπεροψία. Μα γιατί αγαπητοί μοναχοί και δεσποτάδες θέλετε Land Rover? Υπάρχει και το Lada Niva που κάνει την ίδια δουλειά, και είναι 4 Χ 4. Μήπως θέλετε και καλό κλιματισμό ή gps ή θερμαινόμενα καθίσματα? Συναύδουν αυτά με έναν ταπεινό ιερωμένο? 'Οχι είναι η απάντηση.

paleokostas
04-08-09, 20:56
Διάβασε και τίποτε άλλο εκτός τις προσταγές των εβραιο πατέρων ..

Και εσείς αν μου επιτρέπετε,καλό θα ήταν να διαβάσετε και κάτι άλλο εκτός απο την ΙΧΩΡ και το Διιπετές
Δεν ξέρω αν με καταλάβατε.

enantios
04-08-09, 21:00
καλως ηλθατε στη συζητηση μας αγαπητε κυριε.

paleokostas
04-08-09, 21:05
καλως ηλθατε στη συζητηση μας αγαπητε κυριε.

Σας ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.

enantios
04-08-09, 21:21
ιδιαιτερως μου αρεσε η αποψη σας για τις πολυεθνικες των φαρμακων.επισης,δεν το κρυβω,μου αρεσει και το ψευδωνυμο σας.φαινεστε μελετημενος ανθρωπος.θα χαρω να καταθεσετε και εδω την οποια θεση σας.

enantios
04-08-09, 22:02
μου ειπες προηγουμενως αν πιστευω οτι ειμαστε πιθηκομουρηδες.
θελογια=πιστευω
επιστημη=γνωριζω.
η επιστημη ουδολως νοιαζεται για το τι πιστευει ποιος.η επιστημη γνωριζει.λεει π.χ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ=ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ.οποιος δεν το παραδεχεται ας του δωσει μια κουτουλια.ειμαι βεβαιος οτι θα το παραδεχτει.

laonikos6
04-08-09, 23:59
ιδιαιτερως μου αρεσε η αποψη σας για τις πολυεθνικες των φαρμακων.επισης,δεν το κρυβω,μου αρεσει και το ψευδωνυμο σας.φαινεστε μελετημενος ανθρωπος.θα χαρω να καταθεσετε και εδω την οποια θεση σας.

Πραγματικά πολύ καλο..Συμφωνώ πάλι μαζί σου Γεώργιε.

laonikos6
05-08-09, 00:32
Και εσείς αν μου επιτρέπετε,καλό θα ήταν να διαβάσετε και κάτι άλλο εκτός απο την ΙΧΩΡ και το Διιπετές
Δεν ξέρω αν με καταλάβατε.

Χαίρομαι που γνωρίζετε και τα δυο..Υπάρχει και ο Δαυλός,η Ελληνική Αγωγή,η Ιερή Ελλάς,το Ελληνόραμα,η Εκκλησία του Πειραιά,το esoterica.gr,kipos_dia_dromes.gr,ypes.gr,100hellas .gr,kke.be,o Πλάτων,ο Ουμπερτο Εκο,ο Καρυωτάκης,ο Ιωάννης Πασσάς,ο Συρρέ,ο Περικλης Γιαννόπουλος,ο Ιωνας Δραγούμης,ο Καίρης,η καψούρα μου ο Χριστόδουλος,o Μαμαλακης και η Βεφα..Έχω παραλλήψει να σας πω οτι οταν εχω χρονο οι παντες απομακρύνονται απο την κουζίνα ..καλεσμένοι ολοι, οσοι θελετε ,οποτε θέλετε.

laonikos6
05-08-09, 02:06
μου ειπες προηγουμενως αν πιστευω οτι ειμαστε πιθηκομουρηδες.
θελογια=πιστευω
επιστημη=γνωριζω.
η επιστημη ουδολως νοιαζεται για το τι πιστευει ποιος.η επιστημη γνωριζει.λεει π.χ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ=ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ.οποιος δεν το παραδεχεται ας του δωσει μια κουτουλια.ειμαι βεβαιος οτι θα το παραδεχτει.

Θα συμφωνίσω πάλι μαζί σου Γεώργιε..
Θα σου πω όμως και μια αλχημεία που επινόησα. Κλάδεψα μια πορτοκαλια (σαγκουινια κανει για να λέγω την αλήθεια) με ενα χαζό τροπο και έβαλα 'ολους του επισκέπτες μου να βρουν ενα πρόσωπο σε αυτό το δέντρο..ένα καλός φίλος σκέπτηκε έξυπνα. κάθησε στο σκαμπουδακι, εκει που συνήθως κάθομαι και τους φώναξε όλους να το δουν.επί 2 ώρες βλέπαμε το δέντρο αλλά άλλο βλέπαμε εμείς και αλλο οι γείτονες μου που δεν καταλάβανε τίποτε και ακόμη απορούν τι κοιτάζαμε εμείς.Αυτόν τον φίλο τον ξέρετε.

enantios
05-08-09, 13:34
συνεχιζω λοιπον.η εκκλησια στα μελη της συνιστα την αποφυγη του προγεννητικου ελεγχου των νηπιων,γιατι και να βρεις οτι εχει προβλημα,απαγορευει την αμβλωση.τη ζωη τη χορηγει το Αγιο Πνευμα ως δωρο και οτι δωσει ο ανθρωπος πρεπει να το δεχτει.αν πραξει αλλιως τοτε προσβαλλει το Θεο και αυτο θεωρειται υβρις(προσβολη).μετα δε την υβρη ερχεται η νεμεσις(τιμωρια).
σε μια τετοια περιπτωση,προσωπικα,το μονο που εχω να κανω ειναι να δωσω στο Θεο μια κουταλια ξυδι.κι αυτο στην καλυτερη περιπτωση.ουδολως μου καιγεται καρφι αν προσβαλλεται η οχι.ειναι δικο του θεμα.ποτε δε θα εφερνα στον κοσμο παιδι με ειδικες αναγκες ΕΙΣ ΓΝΩΣΙΝ ΜΟΥ.αν αυτος θελει να το φερει εχω κυτιον παραπονων.ας ριξει εκει το οποιο σημειωμα του.

enantios
05-08-09, 13:51
αντιθετος ειμαι φιλοι μου και στην αποφυγη της αμβλωσης.κι αυτο γιατι,οπως ειπα,ποτε ξεκιναει η ζωη θα μου το πει ο γιατρος.με αυτον θα συζητησω.ο παπας μου ειναι παντελως αδιαφορος.ενα παιδι εχει ευθυνες και ο μονος που θα αποφασισει για τον ερχομο του ειναι ο ενδιαφερομενος.εκτος κι αν ο Θεος αναλαβει τη διατροφη του.τοτε θα πρεπει να στελνει επιταγη 1.500 ευρω μηνιαιως.ομως ,μεχρι τωρα,οι επιταγες του δε γινονται δεκτες απο τις τραπεζες.μαιμου κι αυτες...

enantios
05-08-09, 13:57
οι επεμβασεις της εκκλησιας στους νομους ειναι πολλες.θυμηθειτε τι τραβηξαμε με τον πολιτικο γαμο.οποιος παντρευεται ετσι θεωρειται μοιχος.αντε να φτιαξεις κοινωνια ετσι.ευτυχως καθιερωθηκε τελευταια η πολιτικη κηδεια την οποια θα προτιμησω.
οταν πεθανω φιλοι μου
αντι κερια,λιβανια
βαλτε φωτιες στον αργιλε
ΠΝΙΞΤΕ ΜΕ ΣΤΑ ΝΤΟΥΜΑΝΙΑ.
αναρχικος και στην κηδεια μου...

laonikos6
05-08-09, 14:58
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να σου πω Γιώργη μου.. Γίνε σύγχρονος αναρχικός. Μην κολλάς στις αναρχικές αξίες του πολύ παλαιού παρελθόντος. Οι απέναντι σου έχουν βρει Δια-φορετικό τρόπο έκφρασης. Εάν φίλε μου δεν αλλάξεις τον από 100 ετών διαφορετικό σου λόγο θα πέσεις σε λόγο που κανείς δεν θα τον καταλαβαίνει.. Εμένα δεν με καταλαβαίνουν λόγο εγκεφαλικού δικού μου προβλήματος. Εσένα γιατί??

laonikos6
05-08-09, 15:15
Νομίζω ότι αγαπητέ μου είπες ότι επιθυμείς Δίά-λόγο ..Δια- κρίνω ότι τον αποφεύγεις. Εάν κάμω λάθος να μου το πεις. Εάν δεν τον επιθυμείς από εμένα πάλι να μου το πεις να μην ταλαιπωρούμαι .. το δεντράκι δεν σου έκαμε κανά κλικ . 7φυλλο ήταν.

enantios
05-08-09, 15:17
απλα δεν καταλαβα φιλε μου.ο νους μου παει στο οτι ο ανθρωπος βλεπει διαφορετικο μερος της αληθειας.δεν ειμαι σιγουρος ομως...

enantios
05-08-09, 15:20
οπως εχω ξαναγραψει δεν ειμαι ιδιαιτερα ευστροφος...

paleokostas
05-08-09, 16:39
Επίσης και εγω δεν μπόρεσα να καταλάβω τη θέλει να μας πει με την τοποθέτηση και το παράδειγμα του (δες δέντρο) ο laonikos,και που παρα τις επαναλημένες μου προσπάθειες,δεν κατάφερα να το ερμηνεύσω και πολυ περισσότερο δε,να το συνδέσω με το συγκεκριμένο θέμα που αναλύετε.
Αποδεδειγμένα Διιπετές,λοιπές φυλλάδες και εφτάφυλλα δέντρα-φυτά καίνε εγκεφαλικά κύτταρα έπειτα απο παρατεταμένη χρήση.
Κλείνοντας,φυσικά λόγω έλλειψεις χρόνου θέλω να σας πω συγχαρητήρια για την απτή και γνήσια κατ' εμέ προσέγγιση-ανάλυση του συγκεκριμένου θέματος.
Περισσότερα απο Σεπτέμβρη.

Syllektis
05-08-09, 17:24
οταν πεθανω φιλοι μου
αντι κερια,λιβανια
βαλτε φωτιες στον αργιλε
ΠΝΙΞΤΕ ΜΕ ΣΤΑ ΝΤΟΥΜΑΝΙΑ.
αναρχικος και στην κηδεια μου...

Aσε φίλε ΓΙώργο, σε πρόλαβε ο ΗΛΙΑΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ. Δεν ξέρω αν τον γνωρίζει κανείς, υπήρξε ο πλέον αναγνωρισμένος συγγραφεύς.

'Οταν πέθανε, στην κηδεία του παίζανε μαντολίνο το "Ενας μάγκας πέθανε..." και αφού τον κάψανε σκορπίσανε την στάχτη του στον πρώτο υπόνομο που βρήκανε μπροστά τους.

Ηταν αυτός που είπε το θρυλικό "ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΒΡΗΚΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ".

laonikos6
05-08-09, 17:59
Επίσης και εγω δεν μπόρεσα να καταλάβω τη θέλει να μας πει με την τοποθέτηση και το παράδειγμα του (δες δέντρο) ο laonikos,και που παρα τις επαναλημένες μου προσπάθειες,δεν κατάφερα να το ερμηνεύσω και πολυ περισσότερο δε,να το συνδέσω με το συγκεκριμένο θέμα που αναλύετε.
Αποδεδειγμένα Διιπετές,λοιπές φυλλάδες και εφτάφυλλα δέντρα-φυτά καίνε εγκεφαλικά κύτταρα έπειτα απο παρατεταμένη χρήση.
Κλείνοντας,φυσικά λόγω έλλειψεις χρόνου θέλω να σας πω συγχαρητήρια για την απτή και γνήσια κατ' εμέ προσέγγιση-ανάλυση του συγκεκριμένου θέματος.
Περισσότερα απο Σεπτέμβρη.

Εσύ καλέ μου που πολλά καταλαβα'ινεις μπορεις να μου προσδιορίσεις το θέμα που συζητάμε γιατί πραγματικά το ψάχνω ακόμα..εαν δεν το βρεις στειλε π.μ. σε όποιον που ίσως καταλαβαίνεις αυτά που γράφει.σε εμένα μόνο δημόσια, στο forum δηλαδή.Τώρα για πιωματα εσύ να τα αποφύγεις γιατί θα καταντήσεις σαν κάποιους.και προς Θεών μηνδιαβάζεις Διιπετες.Α το σαιτ δεν ειναι υπες ειναι esee.gr.............Φιλικά Μπαρμπα-Νίκος..

paleokostas
05-08-09, 18:12
Εσύ καλέ μου που πολλά καταλαβα'ινεις μπορεις να μου προσδιορίσεις το θέμα που συζητάμε γιατί πραγματικά το ψάχνω ακόμα..εαν δεν το βρεις στειλε π.μ. σε όποιον που ίσως καταλαβαίνεις αυτά που γράφει.σε εμένα μόνο δημόσια, στο forum δηλαδή.Τώρα για πιωματα εσύ να τα αποφύγεις γιατί θα καταντήσεις σαν κάποιους.και προς Θεών μηνδιαβάζεις Διιπετες.Α το σαιτ δεν ειναι υπες ειναι esee.gr.............Φιλικά Μπαρμπα-Νίκος..

Εν ολίγοις δηλ.πιάσε τ' αυγό και κούρευτο ! Πάλι δεν κατάλαβα,συγχωρήστε με
Βλέπω οτι η συνδρομή σας στο διάλογο, που αναζητάτε απο τους άλλους είναι καταλυτική.

laonikos6
05-08-09, 18:12
ypes ειναι του υπουργείου εσωτερικων

laonikos6
05-08-09, 18:16
Πες μου τι θέλεις να πω που δεν είπα..σου υποσχομαι οτι δεν θα κανω μονολογο..δηλαδη εγω μιλαω εγω τα ακουω και οι αλλοι ας μηνσυμετεχουν.

laonikos6
05-08-09, 18:29
Θα γραψεις κατι η να παω να κανω καμιά δουλειά..

paleokostas
05-08-09, 22:37
Θα γραψεις κατι η να παω να κανω καμιά δουλειά..

Αυτού του είδους οι παρεμβάσεις σας, κάθε άλλο παρά βοηθούν να γίνει διάλογος και περαιτέρω ανάλυση του θέματος.
Πιστεύω οτι θα ήταν προτιμότερο να κάνετε καμμία άλλη δουλειά.