PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ

Σελίδες : [1] 2 3

partizan44
10-03-09, 17:11
Η ενασχόληση μου με το συγκεκριμένο αντικείμενο,δηλ τη συλλογή και μελετη στρατιωτικών κειμηλιων για πανω απο 25 χρονια αλλα και με τις δημοπρασιες ισως να βοηθηση τον νεοεισερχόμενο αλλα και μέσο συλλέκτη να μάθη να αναγνωριζει τον ολοένα και αυξανόμενο αριθμό απο πλαστά μετάλλια, σπαθιά, ξιφολόγχες, στολές, κράνη και αλλα είδη,που εχουν κατακλειση σήμερα την αγορά militaria. Σαν αρχη μας πρωτα σε αυτο το παιχνιδι πρεπει να έχουμε κατά νου ότι η γνώση είναι δύναμη και η οποία ελπίζουμε ότι θα μας σώσει οταν βρεθουμε σε μια παρτίδα σκληρού ποκερ. Παρακαλώ, καθίστε αναπαυτικα στην καρεκλα σας με ένα ωραίο καφέ ή μπύρα ή οτιδήποτε άλλο θέλετε να πιείτε,και απολαυστε αυτα που θα ακολουθησουν και ενδεχομενων να σας βοηθησουν κάλλιστα ωστε να σωσετε τα χρήματά σας απο πολλες παγιδες, και ενδεχομένως και το γάμο σας !!
Το συγκεκριμενο ποστ γραφετε με καλη διαθεση και δεν εχει σκοπο να φωτογραφισει κανεναν και τιποτα.Ελπιζω στην συμμετοχη σας.
Συνεχιζεται

partizan44
10-03-09, 18:12
...

partizan44
10-03-09, 18:53
[quote=partizan44;20248]...[/

Το πρώτο ερώτημα που κανει πλειονότητα των αγοραστών είναι, γιατί οι άνθρωποι πωλούν προϊόντα απομίμησης;Λοιπον,για να βγάλουν λεφτά! Υπάρχουν πολύ λίγοι άλλοι λόγοι,ακομα ενας,οτι έμπειροι πωλητές γνωρίζουν ήδη οτι το αντικειμενο είναι ψεύτικο και θα προσπαθήσουν να το πωλήσουν σε σας, πιστεύοντας ότι δεν αντιλαμβάνεστε την γνησιότητα του, ή να ξεγελαστητε από τις υποσχέσεις τους και τις παραπλανητικες περιγραφες! Ας ελπίσουμε ότι, αυτο το ποστ και οσα θα ακολουθησουν θα σας οπλισουν με τα καταλληλα πυρομαχικα, για την καταπολέμηση αυτών των πειρατών της στρατιωτικης συλλογής . Ως συλλέκτης αλλα και ως πωλητής militaria , εκπλήσσομαι με το οτι οι άνθρωποι ειναι σε θεση να πληρώσουν αρκετα χρηματα για απομιμησης και αναπαραγωγες. Πρόσφατα πουληθηκε ενα κρανος Μ38 των αλεξιπτωτιστων, που κατασκευαστηκε στην Κίνα,και δεχτηκε τεχνικη παλαιωση στη Πολωνια,800 Ευρω!! Το μόνο που μπορώ να αισθάνομαι ειναι λύπη για τον αγοραστή, ο οποίος τώρα θελει να πιστεύει ότι αυτο το κρανος ανήκε σε ενα γερμανο βετερανο αλεξιπτωτιστη!

partizan44
10-03-09, 19:19
Γιατί βλεπουμε τόσο συχνα να πωλουντε απομίμησης; Λοιπόν, καλή ερώτηση! Δεν το σκέφτηκα και τόσο πολύ! Η απάντηση είναι πολύ απλή, οι αριθμοί των στρατιωτικων αντικειμενων ολοένα και εξαφανίζονται, τόσο απο τη φθορά του χρόνου,και τις καταστροφές,αλλα ισως απο την γυναίκα σας το που οταν ανακαλύψε ποσα εχετε καταβαλη για το ξιφιδιο ss DLV τελειώνει τη ζωή σας και τα σπαθιά κ.λπ. Ομως ολοένα και περισσότερο, πλούσιοι συλλέκτες κανουν σκουπα όλα τα διαθέσιμα σπανια αντικειμενα αξίας. Αυτό, λοιπόν, αυξάνει τις τιμές και τη διαθεσιμοτιτα τους,και εδώ ερχονται να καληψουν το κενο οι απομιμήσεις. Τα προϊόντα απομίμησης έχουν σχεδιαστεί για να καλύψουν το κενό, προσφέροντας σας ό, τι υποτίθεται ότι είναι ένα αυθεντικό κομμάτι, σε τιμή φθηνότερη ή από την ίδια ως πρωτότυπο. Ένας άλλος λόγος για την εμφάνιση των προϊόντων απομίμησης είναι η έλευση της μαζικής παραγωγής αγαθών και της τεχνολογίας. Σήμερα, οι απομιμήσεις μπορεί να γίνοντε στην Κίνα και την Ινδία, για να αναφέρω μόνο αυτες τις δύο χώρες από τις εκατοντάδες ανά ημέρα και με πολύ χαμηλό κόστος. Μέσα από δικτυακούς τόπους αυτές θα μπορούν να διαπραγματεύονται, ανονημα ορισμένες φορές, σε ανυποψίαστα μέλη σε όλο τον κόσμο, που πραγματικά πιστεύουν ότι αυτά που παίρνουν είναι πρωτότυπα. Δυστυχώς, δεν μπορεί κανεις κρατικος φορεας να παρεμβει, καθώς δεν είναι εμπειρογνώμονες και φυσικα πως να ελεγξουν τον τεραστιο όγκο των καταχωρήσεων ανά ημέρα . Ωστόσο,καποιος που δημοπρατει και πουλα απομιμησης,ειναι συγουρο οτι μια μια μερα θα χασει τη φημη του και θα καει!!

deleted_member
11-03-09, 16:39
Μπραβο Χρηστο!!Εκαστος στο ειδος του και ο Λουμιδης στους καφεδες:D :D
Πολυ ωραιο αυτο για την προφυλαξη των υποψηφιων αγοραστων!! Θα σου προτεινα να σηκωσεις και φωτογραφιες με ενα γνησιο κρανος και ενα ψευτικο κρανος και να εξηγησεις με σημαδια πανω στης φωτο που πασχει το αντιγραφο απο το γνησιο!! Το ιδιο να κανεις και με της ξιφολογχες και οτι αλλο διαθετει η τεραστια γκαμα σου!!!;) Θα ειναι ενα πολυ καλο εγχειριδιο για τους νεους χομπιστες!!

partizan44
11-03-09, 19:45
Μπραβο Χρηστο!!Εκαστος στο ειδος του και ο Λουμιδης στους καφεδες:D :D
Πολυ ωραιο αυτο για την προφυλαξη των υποψηφιων αγοραστων!! Θα σου προτεινα να σηκωσεις και φωτογραφιες με ενα γνησιο κρανος και ενα ψευτικο κρανος και να εξηγησεις με σημαδια πανω στης φωτο που πασχει το αντιγραφο απο το γνησιο!! Το ιδιο να κανεις και με της ξιφολογχες και οτι αλλο διαθετει η τεραστια γκαμα σου!!!;) Θα ειναι ενα πολυ καλο εγχειριδιο για τους νεους χομπιστες!!

Ευχαριστώ Γιώργη,σε γενικές γραμμές αυτό είναι το πλάνο που έχω στο μυαλό μου οπως προανάφερες, αλλα οχι σε τόσο μαγάλη γκάμα.
Θα αρκεστούμε στα πιο βασικά και πιο ανάλαφρα θα έλεγα.
Θα συνεχίσω λέγοντας απο που να αρχίσετε. Ξεκινήστε ελέγχοντας την αναζήτηση καταχωρίσεων για το αντικείμενο που θέλετε να αγοράσετε. Μπορεί να υπάρχουν αρκετά στο ίδιο σαιτ δημοπρασιών απο διαφορετικούς πωλητές. Η τιμή εκκίνησης γενικά δεν έχει σημασία, αν το κομμάτι,ειναι γνήσιο,η τιμή κλεισιματος θα ειναι σύγουρα κοντα στην επισημη τιμη καταλογου.
Ελέγξτε την περιγραφή και φωτογραφία. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εάν η φωτογραφία δεν είναι σαφής, δεν μπορείτε να δείτε τις λεπτομερειες του. Αυτές περιλαμβάνουν, την ηλικία, τη φθορά,το μέγεθος,την κατάσταση κ.λπ. Αυτά είναι πολύ σημαντικά στοιχεία για να καταλαβουμε την ηλικία του που μπορεί να είναι μια θετική ένδειξη της γνησιότητας.Εδώ πρέπει να αναφέρουμε οτι ορισμένοι πωλητές έχουν γίνει γνωστές (τσακάλια)σχετικά με την τεχνητή ηλικία (παλαιωση) των αντικειμένων.
Η περιγραφή του είδους είναι επίσης σημαντικη. Αυτό μπορεί να περιέχει κρυμμένες λεπτομέρειες, τις οποιες αν δεν το καταλάβατε μπορεί μερικές φορές να σας οδηγηση να πιστέψετε οτι το κομματι ειναι γνήσιο. Οι πωλητές θα πρέπει να δηλώνουν σαφώς οτι το κομματι ειναι πρωτότυπα ή οχι. Δεν υπάρχει λόγος να αφησουμε αυτόν τον τομέα ασχολίαστο. Η Τιμιοτιτα φέρνει τους πελάτες. Αν εξακολουθείτε να έχετε αμφιβολίες ή ερωτήσεις, απλά ρωτήστε τον πωλητή. Μια ερώρτηση δεν κοστίζει τίποτα, αλλά αν δεν την κανεις μπορει να σου κοστίσει μια περιουσία:cool:
Η τιμή δεν σημαίνει πάντα οτι το αντικειμενο είναι πρωτότυπο. Παντως ενα πρωτότυπο κομματι θα τραβηξει την τρέχουσα αξία του,οπως ανεφερα παραπανω πράγμα που σημαίνει οτι οι αγοραστες είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για αυτο, την τελευταια ημέρα πώλησης,(chrysos 10 δευτερα). Μια καλή αρχή για τους συλλέκτες θα είναι ενας κατάλογος αγοράς .Ενας από τους καλύτερους που εχω συναντήσει είναι ο οδηγός Manions ο οποίος ανανεωνεται από χρόνο σε χρόνο,με τις τρέχουσες τιμές της αγοράς. Αν και δεν ειναι100% τέλειος σε όλες τις περιπτώσεις, είναι ομως ένας καλός οδηγός για το τι πρέπει να περιμένετε να πληρώσετε για ένα αυθεντικό κομμάτι.

STEL2
11-03-09, 20:11
Γειά σου Χρήστο και συγχαρητήρια που ξεκίνησες αυτό το topic, αν και κατα την γνώμη μου, επρεπε να το εχεις κάνει πολύ ενωρίτερα

Η ενημέρωση και ή γνώση, πιστεύω ειναι το πάν, για το αντικείμενο που μας ενδειφέρει

Παρατηρώ, οτι πάνω-κάτω, αυτό που συμβαίνει στα millitaria, συμβαίνει και στα νομίσματα

Θα παρακολουθω το topic, με ενδειφέρον:cool:

partizan44
11-03-09, 20:50
Γειά σου Χρήστο και συγχαρητήρια που ξεκίνησες αυτό το topic, αν και κατα την γνώμη μου, επρεπε να το εχεις κάνει πολύ ενωρίτερα

Η ενημέρωση και ή γνώση, πιστεύω ειναι το πάν, για το αντικείμενο που μας ενδειφέρει

Παρατηρώ, οτι πάνω-κάτω, αυτό που συμβαίνει στα millitaria, συμβαίνει και στα νομίσματα

Θα παρακολουθω το topic, με ενδειφέρον:cool:
Ευχαριστώ και εσένα Στέλλιο,και θα σου πω οτι οπως λεγει και ο λαος μας,κάλιο αργά παρά ποτέ.
Και θα συνεχίσω πατώντας πάνω στο τελευταίο που ανέφερες σχετικά με την γνώση.
Ασχοληθητε με την ανάγνωση και μελετη βιβλίων σχετικά με το αντικειμενο,επισκευτητε εκθέσεις και μουσεια,ελατε σε επαφη με αλλους συλλεκτες,που η συλλογη τους φανταζει σαν ονειρο απιαστο για εσας,σερφαρετε στο διαδυκτιο, τότε θα κατανοησετε και θα δημιουργήσετε μια πρακτική γνώση σχετικα με τα γνησια αντικειμενα. Μην Πηδηξετε αμέσως στο παιχνίδι της συλλογής.Μελετηστε το αντικειμενο(οπως λεει και ο stel2) και στη συνέχεια αργά-αργά αγοράστε.Μερικες φορες το πάθος μας μπορεί να μας εκτροχιασει μακριά, αλλά οι έξυπνος συλλέκτης συλλέγει πάντα τόσο με την καρδιά του αλλά και με το πορτοφόλι του.
Κανετε προσφορά σε δημοπρασιες,παντα στο πλαισιο του προυπολογισμου σας.
Ελέγξτε αν ο πωλητής πωλεί το ίδιο κομματι, κάθε εβδομάδα, αν ισχύει αυτό, τότε η γνησιότητά του είναι πραγματική αμφιβολη.
Αφηστε τον να κρατησει τα σκουπιδια του....
Ως συλλέκτης κι εγώ,οπως πιστευω και οι περισσοτεροι απο εσας,εχουμε πεσει εστω και μια φορά σε λουμπα.:(

golden2
12-03-09, 15:34
Πρόσφατα πουληθηκε ενα κρανος Μ38 των αλεξιπτωτιστων, που κατασκευαστηκε στην Κίνα,και δεχτηκε τεχνικη παλαιωση στη Πολωνια,800 Ευρω!! Το μόνο που μπορώ να αισθάνομαι ειναι λύπη για τον αγοραστή, ο οποίος τώρα θελει να πιστεύει ότι αυτο το κρανος ανήκε σε ενα γερμανο βετερανο αλεξιπτωτιστη!

φωτογραφιζετε καποιο χρηστη απο το αλλο site η ιδεα μου ειναι?
δηλαδη τη κανει νιαου,νιαου,και γαβ,γαβ?:shutup:

deleted_member
12-03-09, 16:57
δηλαδη τη κανει νιαου,νιαου,και γαβ,γαβ?:shutup:

:D Την ξερω την απαντηση σε αυτα τα δυο:p νιαου νιαου κανει το κατσούλι και γαβ γαβ κανει το κουλούκι! :D :D :D :D
ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΩ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑ??????

golden2
12-03-09, 17:07
:D Την ξερω την απαντηση σε αυτα τα δυο:p νιαου νιαου κανει το κατσούλι και γαβ γαβ κανει το κουλούκι! :D :D :D :D
ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΩ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑ??????

μολις κερδισες.6 γραμματα στα αγγλικα...:p :p :p :p :p

partizan44
16-03-09, 10:01
Καλημερα συναγωνιστες!!
Βλεπω οτι σας ελειψα αυτες τις λιγες μερες,και περασατε τα στεριτικα σας:)
Οπως ανεφερα στην αρχη ο σκοπος μου δεν ειναι να φωτογραφισω προσωπα και καταστασεις,αλλα ουτε και να προωθησω με αυτο τον τροπο δημοπρασιες μου οπως βλεπω να συμβαινει στο φορουμ κατα καιρους,δεν το εχω αναγκη,δεν υπαρχει αρκετο ενδιαφερων,αλλα και ουτε με συμφερει γιατι οπως ειπα οι τιμες εχουν παει στα υψοι και αν πουλησης ενα κομματι πολυ δυσκολα πλεον θα το αναπληρωσης.
Εχω δυο παλικαρια και προσπαθω να εχω στη συλλογη μου αν ειναι δυνατον απο δυο ομοια αντικειμενα,αν υπαρξει τριτο το δημοπρατω.
Το λεω αυτο, και κλεινω την παρενθεση και θα αναφερω ενα περιστατικο που εζησα το σαββατο στο παζαρι του varedo στο μιλανο με προταγωνιστες δυο πολωνους με τους οποιους μεναμε στο ιδιο ξενοδοχειο.
Σε ολα τα παζαρια που γινονται καθε χρονο σε ολο τον κοσμο,και ειδικα στην ευρωπη το ενδιαφερων των περισοτερων συλλεκτων militaria επικεντρονετε στα γερμανικα μεταλλια και αντικειμενα,ετσι και οι πολωνοι φιλοι μας μες την τρελη χαρα την κυριακη το πρωι μας εδειξαν αναμεσα σε ολα τα αλλα που αγορασαν και τον ανεκτημιτο θησαυρο που ανακαληψαν,οχι φυσικα στο παζαρι αλλα σε καταστημα του μιλανου που πουλουσε νομισματα,και το οποιο το ειχαμε δει στη βολτα μας την παρασκευη το βραδυ.Πληροφοριακα πουλουσε (sterling gold 280 euro)
Ο θησαυρος λοιπων ηταν ενας ο μεγαλοσταυρος (Σταυρός των ιπποτών)
Πρεπει να πω για οσους δεν γνωριζουν οτι αυτη η απονομη μεταλλιου ειναι πολυ σπανια,εχει γινει σε λιγα προσωπα και ειναι το απιαστο ονειρο για πολλους απο εμας.
Το μεταλλιο αγοραστηκε στην αρκετα συμφερουσα τιμη για τους πολωνους των 2.500 Ευρω,αν σκεφτουμε οτι η αξια του συγκεκριμενου αγγιζει τα 6000 Ευρο και αν βρεθει,φυσικα σκετος χωρις το γνησιο κουτι φυλαξης,του οποιου η τιμη φτανει τα 500-600 Ευρο.
Αφου το εξετασαμε και το θαυμασαμε,ολοι με το χαμογελο στο στομα,και τους πολωνους ετοιμους να ανοιζουν σαμπανια μετα το πρωινο γευμα,τους επιστρεψαμε τον θησαυρο τους,μονο που ο θησαυρος ηταν ανθρακας,ανθρακας κατασκευασμενος απο εναν Αυστριακο κομαντο της απομιμησης.
Κυριες και κυριοι υποδεχτητε τον ενα και μοναδικο,τον ανεπαναληπτο,τον βασιλια(φτου κακα) της απομιμισης μεταλλιων THE KING OF COPY Rudolf souval.
Δεν υπαρχει συλλογη στο κοσμο,αλλα και καταστημα που να μην εχει μια απομιμηση του βιενεζου,που πρεπει να το παραδεχτουμε οτι θελει πολυ μελετη και ψαξιμο για να καταλαβεις οτι ειναι ψευτικο.
Με αυτα και με εκεινα επιστρεψαμε στην πατριδα με γεματες τις αποσκευες μας οχι οπως παλαιοτερα με στρατιωτικους θησαυρους, αλλα με νεους απο το καταστημα της φεραρι στο Μιλανο.
Οσο για το Μ38 ηταν περιστατικο που συνεβη σε γερμανικο σαιτ δημοπρασιων και το παρακολουθουσα το θεμα για ενα μηνα,οσο διηρκεσε η συγκεκριμενη δημοπρασια.Το κρανος αυτο δεχτηκε 154 χτυπηματα και εκλεισε στην τιμη που προανεφερα.Υπαρχει στο αρχειο μου μαζι φυσικα με την αρνητικη αξιολογηση που δεχτηκε ο πωλητης.
Στο φορουμ να γραφουμε χωρις κουκουλα:)

golden2
16-03-09, 15:28

ποιος ειναι κουκουλοφορος?παρακαλω να παρετε αμμεση και ξεκαθαρη θεση και να πειτε για ποιους ακριβως αναφερεστε.

partizan44
16-03-09, 18:45

ποιος ειναι κουκουλοφορος?παρακαλω να παρετε αμμεση και ξεκαθαρη θεση και να πειτε για ποιους ακριβως αναφερεστε.

Δεν ανεφερα κουκουλοφορος,αλλα κουκουλα.
Η λεξη κουκουλοφορος παραπεμπη στον ανθο της νεολαιας μας που αγωνιζετε καθημερινα,αντιστεκετε και παλευει στα σχολεια στα πανεπιστημια,και στους χωρους εργασιας για ενα καλυτερο αυριο.
Αν καταλαβα καλα η παραπανω απαντηση μου,στη ερωτηση σας για το κρανος Μ38 πρεπει να σας καλυψε,τωρα για να περασουμε στην απαντηση της δευτερης,οι κανονες καλης συμπεριφορας αναφερουν οτι πρεπει να με ευχαριστησετε για την απαντηση μου, στο λαθος που κανατε.
Παντος για νεος χρηστης,γνωριζετε πολυ καλα τη χρηση φορουμ αν κρινω και απο τη στιχομυθια σας με τον ηρακλειωτη:cool:
Α...και τα νιαουρισματα σας και τα γαυγισματα σας σε αλλο ποστ
Ωστε σιγα-σιγα να συνεχισουμε αυτο που ξεκινησα να κανω.

zampias
16-03-09, 22:33
κυριε χρηστο καλησπερα τα συγχαρητηριαμου για την προσπαθεια που κανετε να ενημερωσετε και να βοηθησετε καινουργιουσ συλεκτες οπωσ εμενα και φανταζομαι και πολλους αλλους ωστε να μην πεφτουμε ευκολα σε παγιδες. νασται καλα,και παντα τετοια.θα το παρακολουθω.

partizan44
17-03-09, 19:26
κυριε χρηστο καλησπερα τα συγχαρητηριαμου για την προσπαθεια που κανετε να ενημερωσετε και να βοηθησετε καινουργιουσ συλεκτες οπωσ εμενα και φανταζομαι και πολλους αλλους ωστε να μην πεφτουμε ευκολα σε παγιδες. νασται καλα,και παντα τετοια.θα το παρακολουθω.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/Ek17bf.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/Ek17bf.jpg)
Να 'στε καλα.
Οπως εχω πει και παραπανω αναμφιβολα τα γερμανικα αντικειμενα και δε τα μεταλλια ειναι αυτα που εχουν υποστει και την μεγαλη αντιγραφη (κοπια).
Κορυφη ολων ειναι ο γερμανικος σταυρος (iron cross) και των τριων διαβαθμησεων,Α' και Β' ταξεως και ο σταυρος των ιπποτων.
Δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με την προελευση του,παρα μονο οτι σχεδιαστης του ηταν ο Hans escher και ακολουθουν κατοπιν οι 30 διαφορετικοι κατασκευαστες.
Ο κωδικος του καθε κατασκευαστη αναγραφωταν με ποντα στο δαχτυλιδι της κορδελας για τον Β'ταξεως και ηταν συνηθως με εναν, δυο αριθμους η και αμαρκαριστος (δεν ειναι λαθος)
Ηταν κατασκευασμενος απο τρεια μερη,με δυο καπακια κατασκευασμενα απο ασημενιο νικελ (η οπως το λενε german nikel) και το σιδερενιο κεντρο που αναγραφει τη χρονολογια και φερει τη σβαστικα.Το κεντρο ειχε υποστει μια ειδικη κατεργασια,ωστε να δωσει αυτο το μαυρο ματ αποτελεσμα,δηλ βαφη γιαλιστερη και κατοπιν ψησιμο σε φουρνο.
Κατοπιν φανταστητε αυτα τα τρεια κομματια να ενωθουν,τα δυο καπακια και στη μεση το μαυρο κεντρο,(σαντουιτς) μετα τα κολουσαν στο χερι,και οχι σε καποιο μηχανημα παραγωγης.
Μετα ερχοταν η λειανση των ακρων,οι γωνιες παλι με το χερι και τη χρηση αλοιφης.Ολη αυτη η κατεργασια οπως καταλαβενετε εβγαζε μια υπεροχη ποιοτητα που συναμα αντανακλουσε το υψος αυτης της απονομης.
Οι διαστασεις του γνησιου ειναι 44χιλ.τη σβαστικα στα 11χιλ. και 30 χαρακιες στο αναγλυφο περιγραμμα.Η σβαστικα ειναι καλα κεντραρισμενη,δεν ξεφευγη πανω-κατω,αριστερα-δεξια,και εχει καθαρες και ομοιες γραμμες στο σχημα της,εν αντιθεση με το αντιγραφο (copy-replica-γνησιο αντιγραφο) που ειναι κατασκευασμενο ειτε απο ενα μονο κοματι λευκοσιδερο,αλλα και τρεια να ειναι θα παρατηρησετε οι ακρες θα ειναι κοφτερες και τετραγωνισμενες,χωρις να εχουν υποστει λειανση(ποιος θα κανει λειανση στο λε/σιδηρο με αλοιφη στο χερι),λυγιζει ευκολα με λιγη δυναμη,η σβαστικα δεν ειναι κενραρισμενη(ειναι παντα πιο χαμηλα) ειναι 9,5 χιλ.και οι χαρακιες 20 αντι 30 οπως ειπα παραπανω.Τη βαφη του κεντρου,αλλες φορες θα τη συναντησετε ματ αλλοτε γιαλιστερη αλλα το αποτελεσμα θα ειναι παντα κακο.
Ποιο παλια ενας φιλος μου ειχε κανει μια ερωτηση,Μπαρμπα-χρηστο εχω ενα σταυρο και κουδουναει,ειναι κακο αυτο?Ενοουσε οτι κουνοντας το σταυρο κοντα στο αυτη του ακουγε εναν μεταλλικο ηχο,δηλ.κουνουσε το κεντρο(επεζε),του ειχα πει θυμαμαι οτι αυτο ειναι καλο σημαδι για τη γνησιοτητα αλλα οχι και για την τιμη πωλησης.
Χαρησε λοιπον ο Μπαρμπα-νικος το σταυρο τοτε,και τωρα ψαχνει και δεν βρισκει:cool:
Θα συνεχισουμε αυριο με τον σταυρο Α'ταξεως.
Θα το παλεψω να ανεβασω φωτο.αν θημηθω πως! το εχω κανει παλαιοτερα αλλα ειναι και τα χρονια βλεπεις.

golden2
18-03-09, 12:07
Δεν ανεφερα κουκουλοφορος,αλλα κουκουλα.
Η λεξη κουκουλοφορος παραπεμπη στον ανθο της νεολαιας μας που αγωνιζετε καθημερινα,αντιστεκετε και παλευει στα σχολεια στα πανεπιστημια,και στους χωρους εργασιας για ενα καλυτερο αυριο.
Αν καταλαβα καλα η παραπανω απαντηση μου,στη ερωτηση σας για το κρανος Μ38 πρεπει να σας καλυψε,τωρα για να περασουμε στην απαντηση της δευτερης,οι κανονες καλης συμπεριφορας αναφερουν οτι πρεπει να με ευχαριστησετε για την απαντηση μου, στο λαθος που κανατε.
Παντος για νεος χρηστης,γνωριζετε πολυ καλα τη χρηση φορουμ αν κρινω και απο τη στιχομυθια σας με τον ηρακλειωτη:cool:
Α...και τα νιαουρισματα σας και τα γαυγισματα σας σε αλλο ποστ
Ωστε σιγα-σιγα να συνεχισουμε αυτο που ξεκινησα να κανω.

1)θα ηθελα να σας ρωτησω μια και γνωριζετε τοσο καλα την ελληνικη γλωσσα πως λεγετε αυτος που φοραει κουκουλα?
ο απαραδεκτος αυτος χαρακτηρισμος επιστρεφετε στον αποστολεα.
2)επι της απαντησεως για το Μ38 δεν καταλαβα γιατι θα επρεπε να ζητησω συγνωμη?τη αποδειξατε και σε ποιον?εσεις λετε.. οτι το ειδατε απο δημοπρασιες και εγω εχω την γνωμη οτι φωτογραφιζετε τον συγκεκριμενο χρηστη που ψωνιζει απο την πολωνια
και πουλησε το ιδιο κρανος πριν απο λιγο καιρο στην ιδια τιμη.αρκετες η συμπτωσεις
3)ειμαι σε αρκετα φορουμ μελος οποτε μην βλεπετε φαντασματα
4)παρακαλω της υποδειξης σας στο πρoσωπικο σας σιτε εδω ειναι ελευθερη και η γραφη και η σκεψη

partizan44
18-03-09, 18:57
1)θα ηθελα να σας ρωτησω μια και γνωριζετε τοσο καλα την ελληνικη γλωσσα πως λεγετε αυτος που φοραει κουκουλα?
ο απαραδεκτος αυτος χαρακτηρισμος επιστρεφετε στον αποστολεα.
2)επι της απαντησεως για το Μ38 δεν καταλαβα γιατι θα επρεπε να ζητησω συγνωμη?τη αποδειξατε και σε ποιον?εσεις λετε.. οτι το ειδατε απο δημοπρασιες και εγω εχω την γνωμη οτι φωτογραφιζετε τον συγκεκριμενο χρηστη που ψωνιζει απο την πολωνια
και πουλησε το ιδιο κρανος πριν απο λιγο καιρο στην ιδια τιμη.αρκετες η συμπτωσεις
3)ειμαι σε αρκετα φορουμ μελος οποτε μην βλεπετε φαντασματα
4)παρακαλω της υποδειξης σας στο πρoσωπικο σας σιτε εδω ειναι ελευθερη και η γραφη και η σκεψη

Σωστα,μονο μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπετε,η σκεψη προηγειτε της γραφης αγαπητε μου,κατι το οποιο δεν φαινεται στα παραπανω γραφομενα σας.
Για το πρωτο ερωτημα σας,σας παραπεμπω στο λεξικο του Μπαμπινιωτη.
Δεν θα κουραστω να σας επαναλαμβανω οτι δεν αφορα το Μ38 εσας(τον οποιο φυσικα και δεν γνωριζω) ασχετο αν με τα υπονοουμενα του τυπου γατα-σκυλος,παραπεμπουν στον αποστολο πρωιν cat-dog (δεσ.6 αγγλικα γραμματα).
Λεω να περασω πανω απο την μπανανοφλουδα και να μην την πατησω.
Στο συγκεκριμενο ποστ ηλθατε για να μας αραδιασετε τις σκεψεις σας,η να το κλειδωσετε?
Κρατηστε λοιπον τη γνωμη σας και τις υποψιες σας,δεν θα ειμαι εγω αυτος που θα λυσει τα όποια σας προβληματα.
Υπαρχουν και αρκετα αρσενικα που φορουν σωβρακο και οχι στρινκ κατω απ'το παντελονι τους΄και το λεω αυτο γιατι παιζουν στραιτ αγαπητε μου χωρις μασκες.
Με την αδεια σας παντα,οταν ειστε ετοιμος να συνεχισω το πόνημα μου.

golden2
19-03-09, 11:32
Σωστα,μονο μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπετε,η σκεψη προηγειτε της γραφης αγαπητε μου,κατι το οποιο δεν φαινεται στα παραπανω γραφομενα σας.
Για το πρωτο ερωτημα σας,σας παραπεμπω στο λεξικο του Μπαμπινιωτη.
Δεν θα κουραστω να σας επαναλαμβανω οτι δεν αφορα το Μ38 εσας(τον οποιο φυσικα και δεν γνωριζω) ασχετο αν με τα υπονοουμενα του τυπου γατα-σκυλος,παραπεμπουν στον αποστολο πρωιν cat-dog (δεσ.6 αγγλικα γραμματα).
Λεω να περασω πανω απο την μπανανοφλουδα και να μην την πατησω.
Στο συγκεκριμενο ποστ ηλθατε για να μας αραδιασετε τις σκεψεις σας,η να το κλειδωσετε?
Κρατηστε λοιπον τη γνωμη σας και τις υποψιες σας,δεν θα ειμαι εγω αυτος που θα λυσει τα όποια σας προβληματα.
Υπαρχουν και αρκετα αρσενικα που φορουν σωβρακο και οχι στρινκ κατω απ'το παντελονι τους΄και το λεω αυτο γιατι παιζουν στραιτ αγαπητε μου χωρις μασκες.
Με την αδεια σας παντα,οταν ειστε ετοιμος να συνεχισω το πόνημα μου.

τα λεξικα του κυρου μπαμπινιωτη και οποιου αλλου κυριου θελετε μπορειτε να τα διαβασετε ξανα και ξανα ως να μαθετε τη ενοια των λεξεων εστω και με υπονοουμενο.
το τι εχω εγω στα παντελονια μου και το τι φοραω μπορειτε να ερθετε να διαπιστωσετε ο ιδιος αν θελετε.ειναι η απαντηση στα αθλια και σιχαμερα υπονοουμενα σας που δειχνουν το ειστε ακριβως.ενοχληθηκατε επειδη εκανα το "λαθος"να αναφερω αυτο που ακριβως ενοειτε?ασχετα αν προσπαθειτε να μας πεισετε για το αντιθετο πλαθοντας ιστοριες για αγριους?την σκεψη μου την ειπα μπροστα σας και οχι πισω σας οπως κανετε εσεις με αρκετους αλλους χρηστες.μπορειτε να συνεχισετε να διδετε τα"φωτα"σας περι γνησιων και πλαστων εως να σας παρουν και εδω χαμπαρι.μην ξεχασετε οταν αναφερθητε για τα"γνησια"κρανη μια και ειστε γνωστης του αντικειμενου να καλεστε και τον αλλο εμπειρογνωμονα τον"αδολφο"μια και κουβεντιαζατε πισωπλατα για τα κρανη μας.σταματαω εδω και δεν θα συνεχιζω αλλο διοτι δεν θελω να ασχολουμαι αλλο με ατομα σαν και εσας διοτι ειστε κατωτερου επιπεδου.και τωρα μπορειτε να ξερασετε τον οχετο σας."κυριε"

laonikos6
19-03-09, 16:48
Το έγραψα στο παρελθόν και σας το είπα. Με τον partizan δεν μιλάμε.Περαστικά μας... Κουράγιο.. Φιλικά Μπαρμπα Νίκος.

partizan44
19-03-09, 21:33
τα λεξικα του κυρου μπαμπινιωτη και οποιου αλλου κυριου θελετε μπορειτε να τα διαβασετε ξανα και ξανα ως να μαθετε τη ενοια των λεξεων εστω και με υπονοουμενο.
το τι εχω εγω στα παντελονια μου και το τι φοραω μπορειτε να ερθετε να διαπιστωσετε ο ιδιος αν θελετε.ειναι η απαντηση στα αθλια και σιχαμερα υπονοουμενα σας που δειχνουν το ειστε ακριβως.ενοχληθηκατε επειδη εκανα το "λαθος"να αναφερω αυτο που ακριβως ενοειτε?ασχετα αν προσπαθειτε να μας πεισετε για το αντιθετο πλαθοντας ιστοριες για αγριους?την σκεψη μου την ειπα μπροστα σας και οχι πισω σας οπως κανετε εσεις με αρκετους αλλους χρηστες.μπορειτε να συνεχισετε να διδετε τα"φωτα"σας περι γνησιων και πλαστων εως να σας παρουν και εδω χαμπαρι.μην ξεχασετε οταν αναφερθητε για τα"γνησια"κρανη μια και ειστε γνωστης του αντικειμενου να καλεστε και τον αλλο εμπειρογνωμονα τον"αδολφο"μια και κουβεντιαζατε πισωπλατα για τα κρανη μας.σταματαω εδω και δεν θα συνεχιζω αλλο διοτι δεν θελω να ασχολουμαι αλλο με ατομα σαν και εσας διοτι ειστε κατωτερου επιπεδου.και τωρα μπορειτε να ξερασετε τον οχετο σας."κυριε"

Πισωπλατα ποτε, σε φορουμ,και ανεφερα παλι τις διαφορες,δεν γνωριζω αν αυτο εκανε ζημια στις πωλησεις σας.Εχετε να φοβηθητε κατι αν το κρανος σας ειναι γνησιο καταπληκτικε πωλητη μου΄εδω παρουσιαζεστε παλι σαν αλλος (σαν catdog στην αρχη) τωρα αφηνετε να καταλαβουμε οτι ειστε ο συμπαθεστατος κατα τ΄αλλα εμπορακος απο το κερατσινι.
Θελω να με πιστεψετε οτι σας καταλαβενω απολυτα,καταλαβενω το θυμο σας,ο οποιος αντανακλατε και στο γραψιμο σας,και ολα αυτα για ενα ποστ που ειχε γραφτει πριν 1-2 χρονια αν ενθημουμε καλως.
Και ερχεστε τωρα να μου πειτε τι?
Ο partizan ειναι στρειτ,δεν μιλα με υπονοουμενα αλλα και χωρις κουκουλα χωροφυλαξ.
Μιας και δεν μπορειτε να καταλαβετε το συσχετισμο του σωβρακου και του στρινκ,και θελετε να σας δωσω μασημενη τροφη,εχω να σας πω οτι το χρεισιμοποιησα αυτο σαν απελπιδα προσπαθεια μου να σας πεισω οτι υπαρχουν και αρσενικα που πρεπει να πιστεψετε το λογο τους.....ακομα μια φορα θα σας το πω και δεν κουραζομαι καθολου,εξαλου γι αυτο ειμαι εκπαιδευμένος.
Σε αλλες εποχες το προβλημα μας θα ειχε λυθει αμεσα,θα σας πεταγα το γαντι κυριε και θα σας αφηνα να διαλεξετε το οπλο της μονομαχιας μας..
Φανταστητε τωρα το σκηνικο....Δερβενοχωρια ξημερωμα...το πουσι να πεφτη αναμεσα απο τα δεντρα,το γρασιδι νοτισμενο απο τη παχνη και τα μελη του 124 να παρακολουθουν με αγωνια τα δρωμενα μεταξυ μας:heart:
Και παλι με την αδεια σας,αν τελειωσατε,δεν ξερω αν ειπατε την τελευταια
σας κουβεντα,για να συνεχισω αυτο που ξεκινησα.
Επισης εχω να σας πω,οτι η αναφορα μου αφορουσε ενα κρανος Μ38,δεν ξερω αν το γνωριζετε,το λεμε και σαν κρανος των αλεξιπτωτιστων,ενω το κρανος το δικο σας οπως με ενειμερωσαν μολις τωρα ηταν Μ42 η Μ35.Η τιμη του γνησιου,θα τα πω και παρακατω ( με την αδεια σας παντα) ανερχετε στα 2.500-3000 Ευρω,και εσεις το πουλησατε για 800??γιατι να μην το δω εγω πρωτος,εχετε και αλλο προς πωληση?

partizan44
19-03-09, 22:30
.... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Ek18f.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Ek18f.jpg)
Περιεγραψα αρκετα παραπανω τον γερμανικο σταυρο Β'ταξεως,και τις διαφορες του αναμεσα στον γνησιο και τα αντιγραφα.
Τωρα θα περασουμε στο σιδηρουν σταυρος Α'ταξεως (iron cross A'class) ο οποιος κατασκευαζοταν και αυτος απο τρεια μερη,το εμπροσθιο καπακι,το σιδηρουν κεντρο,και το πισω που περιεχει και τη βελονα στηριξης στο χιτωνιο.
Το υλικο κατασκευης του αναφερετε στη βιβλιογραφια σαν german silver,δηλ.μια προσμηξη χαλκου-ψευδαργυρου και νικελ,εν αντιθεση με το αντιγραφο που ειναι κατασκευασμενο απο ενα ευθραστο κομματι νοθευμενο μεταλλο που λυγιζει με λιγη παραπανω πιεση.Τα περισοτερα copy εχουν τον κωδικο L/17 μαρκαρισμενο στο κεντρο της πεπλατισμενης βελονας αναρτησης΄ο κωδικος αυτος αντιστιχει στον κατασκευαστη Herman Wernstein.Και ενα δευτερο σημειο ειναι στο πισω και κατω μερος του σταυρου.
Εγω εχω βρει και ενα αλλο κολπακι που συγουρα θα σας βοηθησει στην ανιχνευση,αρκει να εχετε ενα μαζι σας ενα μεγ.φακο (επιβαλετε) προσεξτε τη μαυρη βαφη του κεντρου που ενονετε με το silver πλαισιο,επειδη το copy ειναι κατασκευασμενο απο ενα κομματι ο κατασκευαστης πρεπει να δωσει την εντιπωση οτι το κεντρο ειναι ξεχωριστο κομματι,ετσι το βαφη με το χερι προσεκτικα,ομως παντα μα παντα θα λερωσει με χρωμα και το εμπρος καπακι,και ειδικα το λεγομενο κομπολοι,δηλ της χαρακιες του περιγραματος.

partizan44
20-03-09, 18:18
.... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/RK_EK_mit_ol_sw.png (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/RK_EK_mit_ol_sw.png) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/RK_EK.png (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/RK_EK.png)
O επομενος γερμανικος σταυρος ειναι των ιπποτων (knight cross of the iron cross) o απλος και ακολουθουν με φυλλα δρυος,με φυλλα δρυος και ξιφοι,και ο ανωτερος ολων και ο οποιος ειχε απονεμηθει σε λιγα προσωπα ηταν με φυλλα δρυος διασταυρωμενα ξιφοι και διαμαντια!!
Ηταν κατασκευασμενος απο ασημι 800 η 935,μονο απο τρεις φιρμες, και το οποιο αναγραφοταν στο στελεχος του σταυρου και οχι στον κρικο.
Στο αριστερο πανω μερος του σταυρου αναγραφοταν η περιεκτικοτιτα του σε ασημι,δηλ.800 η 935 και στο δεξι δηλ.εκατεροθεν του κρικου αναρτησης ο κατασκευαστης π.χ L/12 οπου στον γνησιο το L/12 ειναι μεγαλυτερο απο το 800 (σε μεγεθος) σε συγκριση με τον ψευτικο που ειναι ισομεγεθη.
Οι διαστασεις του διαφερουν απο τους αλλους δυο,ειναι μεγαλυτερος και εχει διαμ.48mm η σβαστικα ειναι 13mm εν αντιθεση με τη μαιμου στα 9.5mm,και το αναγλυφο περιγραμμα εχει 35 χαρακιες εναντι 26 του copy.O συγκεκριμενος εχει σουπερ ποιοτητα κατασκευης με υπεροχα τελοιωματα στις ακρες και καθαρες γραμμες.
Αλλες διαφορες ειναι οτι το αντιγραφο ειναι ελιποβαρες οσον αφορα την περιεκτικοτιτα του σε ασημι,ασχετα τη γραφη επανω ο σταυρος,η σβαστικα ειναι πιο χαμηλα απο το κεντρο και η κοληση αναμεσα στα καπακια δεν ειναι τελοια...
Πολλα τα περιστατικα αλλα θα τολμησω ενα....ενας σταυρος που κατασκ.στη δανια το 1987 και μαρκαρισμενος L/12 με κατασκ.τον C.E Juncker με κορδελα απονομης και κουτι,πουληθηκε στα 1700 Ευρω!! ενω πραγματικη αξια ηταν 120 Ευρω.
Δεν αγγιζω καθολου το θεμα ξιφων και αδαμαντων....

partizan44
21-03-09, 20:01
Στην παραπανω περιγραφη μου για τον γερμανικο σταυρο Α'ταξεως,παρελειψα να αναφερω οτι ισως,λεω ισως γιατι ειναι αρκετα σπανιο να τον συναντησετε και με κεντρο κατασκευασμενο απο ορειχαλκο,μεταλλο το οποιο δεν σκουριαζει, και το οποιο το τοποθετουσαν σε σταυρους των οποιων η απονομη γινοταν σε οσους υπηρετουσαν στο ναυτικο και τα υποβρυχια,(σκουριαζε το σιδερενιο κεντρο λογο της αλμυρας)Ενας τετοιος σταυρος που εχω στην κατοχη μου εχει κωδ. L/21 και παραπεμπη στον κατασκευαστη Forster & barth της πολης pforzheim...
Οι πρωτες απονομες του πολεμου αντιμετωπισαν το παραπανω προβλημα,και ετσι εγινε αυτη η αλλαγη.
Ακομη θα τον συναντησετε,αντι για βελονα αναρτησης στο πισω μερος,να εχει βιδα.
Επισης ειναι αδυνατον να συναντησετε αβαθμολογητο σιδηρουν σταυρο Α'ταξεως,και σας αναφερω μερικους κατασκευαστες απο τους 150 και ανω που γνωριζουμε σημερα,γιατι σιγουρα ηταν περισσοτεροι αλλα προς το τελος του πολεμου εξαφανιστηκαν πολλα αρχεια...αναμεσα σε αυτα και τα ονοματα οσων δεχτηκαν απονομες μεταλλιων.

L/10 Deschler & Sohn, Munchen
L/11 Wilhelm Deumer, Ludenscheid
L/12 C.E.Juncker, Berlin
L/13 Paul Meybauer, Berlin
L/14 Friedrich Orth, Wien
L/15 Otto Schickle, Pforzheim
L/16 Steinhauer & Luck, Ludenscheid
L/17 Hermann Wernstein, Jena/Lobstedt
L/18 B.H.Mayer's Hofkunstprageanstalt, Pforzheim
L/19 Ferdinand Hoffstatter, Bonn
L/21 Forster & Barth, Pforzheim
L/22 Glaser & Sohn, Dresden
L/23 Julius Maurer, Oberstein
L/24 Fritz Zimmermann, Stuttgart
L/25 A.E.Kachert, Wien
L/26 Klein und Quenzer, Idar/Oberstein
L/50 Gebr. Godet, Berlin
L/51 E.Ferd, Wiedmann, Frankfrut am Main
L/52 C.F.Zimmermann, Pforzheim
L/53 Hymmen & Company, Ludenscheid
L/54 Schauerte & Hohfeld, Ludenscheid
L/55 Wachtler & Lange, Mittwaida
L/56 Funcke & Bruninghaus
L/57 Boerger & Company, Berlin

partizan44
22-03-09, 17:26
....

partizan44
23-03-09, 18:17
Εν οψη της επετειου, 25 Μαρτιου 1821,και των ετοιμασιων που κανουμε για τη σχολικη εορτη,παλι κοντα σας την τεταρτη.

Απολαυστε κατι πολυ καλο...κλικαροντας τον παρακατω συνδεσμο

http://www.youtube.com/watch?v=fPBgeWjmy0o

partizan44
24-03-09, 13:58
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/IAB.jpg/462px-IAB.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/IAB.jpg)

Infanterie Sturmabzeichen

Προκειτε για ενα γερμανικο μεταλλιο που χορηγητο κατα την διαρκεια του Β'ππ,μονο στο στρατο ξηρας και τα ss σε δυο απονομες,το χαλκινο και το ασημενιο.
Τα κριτηρια απονομης του ασημενιου μεταλλιου εφοδου ηταν να εχουν λάβει οι μαχιμοι μερος σε πανω απο τρεις ενοπλες επιθεσεις πεζικου,η και τρεις ημερες αποκρουωντας επιθεσεις.
Για το χαλκινο που αφορουσε καθαρα τα μηχανοκινητα πληρωματα τα κριτιρια ηταν παλι οι τρεις αμυντικες η επιθετικες,η αναγνωριστικες επιθεσεις,απεναντι στον αντιπαλο,αλλα και την καλη διατηρηση του οχηματος.
Το μεταλλιο σχεδιαστικε απο τον ομοιλο c janker του βερολινου,ειναι σε οβαλ σχημα και αποτελειτε απο ενα τυφεκιο πλεσιωμενο εκατερωθεν απο φυλλα βελανιδιας,και στο ανω μερος βλεπετε τον γερμανικο αετο να βαστα τη σβαστικα.Στο πισω μερος εχει βελονα αναρτισης για την οποια θα σας πω αργοτερα μικρα μυστικα για εμας, αλλα μεγαλα για εσας ωστε να αναγνωριζετε τα ψευτικα μεταλλια.
Εσεις δεν εχετε παρα να παρακολουθειτε αναπαυτηκα απο την καρεκλα σας οπως σας εχω ξαναπει το συγκεκριμενο πονημα μου.
Το μηκος του γνησιου ειναι 46mm και ειναι κατασκευασμενος απο αλουμινιο μεχρι το 1939,και μετα εως το 1945 απο μιγμα ψευδαργυρου και ασημι επικαλυψη (πατινα),εν αντιθεση με το ψευτικο (copy-repro) θα το βρειτε στα 44mm κατασκευασμενο απο ενα κραμα λευκοσιδηρου,η και ψευδαργυρου με αλουμινιο.
Το αποτελεσμα παντως για τα περισσοτερα copy ειναι φτωχα σε λεπτομερειες,χωρις καθαρες γραμμες.
Προσεξτε με ενα μ.φακο το πλεξιμο στη φωλια του βελανιδιου,σε ενα ψευτικο ισα-ισα που θα διακρινετε το πλεξιμο τους,το ματι και το στομα του αετου πρεπει να φενονται καθαρα τα σχηματα τους,και γενικα ολες εκεινες οι μικρες λεπτομερειες που δεν θα βγουν στο καλουπι του #μοντερνου μαγειρα#
Ολα αυτα σε περιπτωση που δεν θα καταλαβετε κατι απο το πισω μερος του μεταλλιου που για αρκετους απο εμας μαρτυρα παντα την αληθεια.

laonikos6
24-03-09, 16:59
Πες μας και αυτά που δεν λες...

partizan44
24-03-09, 21:38
Πες μας και αυτά που δεν λες...
:surprise: :surprise: :surprise:

partizan44
25-03-09, 20:03
Πριν προχωρισουμε στην επομενη απονομη θα ηθελα να πω δυο λογια για τα υλικα κατασκευης των πολεμικων μεταλλιων,και τα αναφερω πολεμικα, γιατι και μετα τη ληξη του Β'ΠΠ συνεχισαν μερικοι κατασκευαστες να φτιαχνουν μεταλλια αλλα με μικροδιαφορες οι οποιες θα μας απασχολησουν παρακατω.

Λοιπον....

Απο μπρούντζο δηλ.ενα μιγμα χαλκου και κασιτερου

Απο ορειχαλκο δηλ. χαλκος και ψευδαργυρος

Απο γερμανικο ασημι (GERMAN SILVER) δηλ.ενα κραμα χαλκου-ψευδαργυρου και νικελ.

Απο βαρυ μπρουντζο δηλ.ενα μιγμα χαλκου-ψευδαρδυρου και κασιτερου.

Αυτα ηταν τα υλικα που χρησιμοποιουσαν οι πανω απο 150 κατασκευαστες μεταλλιων για τις αναγκες του γερμανικου ραιχ,και μην με ρωτησετε για ποσοστα μεταλλου αναλογιες...(ειναι δυσκολη η θεση μου)
Ο καθε κατασκευαστης χρησιμοποιουσε τα αναλογα υλικα για να αποδωσει οσο πιο πιστα μπορουσε την ιδεα του σχεδιαστη,αφου πρωτα ειχε παρει την εγκριση απο την υπηρεσια που του ειχε αναθεσει το σχεδιασμο.
Μια παρενθεση..μεχρι το 1937 οπως εχω προαναφερει τα μεταλλια κατασκευαζονταν και απο αλουμινιο,ομως στην πορεια,δηλ.μετα το περας του πολεμου τα βρισκουμε σαν copy κατασκ.απο ενα μιγμα ψευδαργυρου-αλουμινιου.

partizan44
25-03-09, 21:57
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/KVK.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/KVK.jpg)

Σταυρος στρατιωτικης αξιας, με αλλα και χωρις σπαθια οπως βλεπετε στη φωτογραφια .
Ο σταυρος χωρις σπαθια απονεμηθη σε μαχιμους αλλα και αμαχους για εξαιρετικες πραξεις πισω ομως απο την πρωτη γραμμη,εν αντιθεση με τον σταυρο και τα διασταυρωμενα ξιφη που εδιδετο μονο σε στρατιωτες με εξαιρετικες υπηρεσιες.Ηταν δηλ.θα λεγαμε μια διακριση κατω απο τον σιδηρουν σταυρο ο οποιος εδιδετο για γενναιοτιτα στο πεδιο της μαχης.
Οπως καταλαβατε προκειτε για ενα χαμηλης αναθεσης μεταλλιο του οποιου η τιμη ειναι χαμηλη,υπαρχει ακομα σε μεγαλα νουμερα προς διαθεση και δεν εβαλε τον copy maker σε βασανα ωστε να τον κοπιαρι.
Προσοχη στον κρικο να υπαρχει παντα κατασκευαστης και το αναγλυφο μερος του σταυρου να ειναι καθαρο σε γραμμες.

partizan44
26-03-09, 20:54
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e0/Kriegsverdienstmedaille.JPG/356px-Kriegsverdienstmedaille.JPG (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Kriegsverdienstmedaille.JPG)
Μετάλλιο αξίας

Προκειτε για ενα πολεμικο μεταλλιο που διδετο αποκλειστικα σε πολιτες που εργαζονταν σε στρατιωτικα και μη εργοστασια και υπερεβεναν εαυτους θα λεγαμε στην παραγωγη.
Υσχιουν τα ιδια με παραπανω ως αναφορα το repro μερος,και το μεγαλο αριθμο παραγωγης του.

partizan44
26-03-09, 21:57
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/36/Winterschlachtimosten2.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/36/Winterschlachtimosten2.jpg)

Μετάλλιο ανατολικού μετώπου.

partizan44
27-03-09, 18:17
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Ostmedaille.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Ostmedaille.jpg)

Σε αυτη την πολυ καλη φωτογραφια θα μπορεστε να δειτε ολες αυτες τις λεπτομερειες που θα σας βοηθησουν να ανιχνευσετε ενα μουφα μεταλλιο ανατολικου μετωπου,η ονομασια του μαρτυρα την προελευση και το λογο σχεδιασμο του.
Απονεμηθη σε ζωντες αλλα και θανοντες μαχημους κατα την χειμερινη εκστρατεια στη ρωσια το χειμωνα του 1941-42
Προκειτε για ενα πολυ ομορφο μεταλλιο που χερει μεγαλης εκτιμησης απο τους συλλεκτες,ειναι κατασκευασμενο απο ψευδαργυρο και νικελιο με διαμ.36χιλ.
Εχω πιασει πολλα μεταλλια στα χερια μου και εχω κανει εκτιμησης σε πολλους φιλους και γνωστους,ενα μεταλλιο που δεν πιστευα οτι θα το ειχαν κοπιαρι ηταν και το παραπανω,ετσι οταν το επιασα στα χερια μου αναμεσα στα αλλα που ειχε φερει ο φιλος το προσπερασα,γιατι λεω σιγα μην....αυτο! αλλα ποτε μην λες ποτε.
Μας το εφερε λοιπον απο την γερμανια μαζι με αλλα 4-5 αν θυμαμαι καλα τα οποια ηταν αστερια,εβαλε ο εμπορακος και το μουφα το οποιο πρεπει να παραδεχτω οτι ηταν σουπερ copy,αλλα μολις ειδε την μπανανα στο τραπεζι δεν κρατηθηκε, επεσε με τα μουτρα στο φαι (το τεστ της μπανανας).:D
Το διασκεδαζουμε και λιγο συναγωνιστες !!
Τι πρεπει λοιπον να προσεξουμε? τις καθαρες καθετες και ορθογωνιες γραμμες που σχηματιζουν τη σβαστικα,τους αεραγωγους του κρανους,τα αναγλυφα γραμματα στο πισω μερος του μεταλλιου να εξεχουν καθαρα και ομοια υψομετρικα,ομοιος και το ξιφος που διασταυρωνετε με το κλαδι.

partizan44
27-03-09, 20:03
Μια αλλη παραμετρος που εχει σχεση με την γνησιοτητα ενος μεταλλιου ειναι και η κορδελα αναρτησης ή ταινια οπως ονομαζεται.
Κυκλοφορουν σε δυο συνδιασμους,ο ενας γνησιο μεταλλιο με μουφα ταινια και ο αλλος ψευτικο μεταλλιο με γνησια ταινια και αυτη κουτση,δηλ.ο εμπορακος την εχει πετσοκοψη για να κομπλαρη δυο με τρεια μεταλλια,γιατι εναι πιο υψηλη τιμη ενος μεταλλιου με ταινια.
Ο ευκολος τροπος ειναι η λαμπα black light οπως ονομαζεται και θα την συναντησουμε παρακατω οταν αναφερθω στα ιματια και γενικα τα υφασματα.
Ενας αλλος τροπος ειναι να μην ειναι γυαλιστερη και ακαμπτη,λογο τις μεγαλης προσμιξης με ινες πολυεστερα.

aetos21
28-03-09, 11:21
Μια αλλη παραμετρος που εχει σχεση με την γνησιοτητα ενος μεταλλιου ειναι και η κορδελα αναρτησης ή ταινια οπως ονομαζεται.
Κυκλοφορουν σε δυο συνδιασμους,ο ενας γνησιο μεταλλιο με μουφα ταινια και ο αλλος ψευτικο μεταλλιο με γνησια ταινια και αυτη κουτση,δηλ.ο εμπορακος την εχει πετσοκοψη για να κομπλαρη δυο με τρεια μεταλλια,γιατι εναι πιο υψηλη τιμη ενος μεταλλιου με ταινια.
Ο ευκολος τροπος ειναι η λαμπα black light οπως ονομαζεται και θα την συναντησουμε παρακατω οταν αναφερθω στα ιματια και γενικα τα υφασματα.
Ενας αλλος τροπος ειναι να μην ειναι γυαλιστερη και ακαμπτη,λογο τις μεγαλης προσμιξης με ινες πολυεστερα.
αγαπητε φιλε θελω να σου πω ενα μεγαλο μπραβο . για της πληροφορειες και των υλικων των μεταλλιων. και αν μπορεις και εχεις χρονο να βαζεις και εκτος απο τα γνησια να βαζεις και μη γνησια στην ιδια σεληδα οστε να ειναι ποιο ενφανες οι διαφορες . μπραβο για μια ακομα φορα . ο φιλος σου σταματης

LOC
28-03-09, 12:23
Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ συλλεκτικά με τα στρατιωτικά αντικείμενα,ενα μεγάλο μπράβο και απο μένα για την εξαιρετική παρουσίαση του θέματος.

deleted_member
28-03-09, 21:39
Ρε Χρηστο????Το παρακολουθω το θεμα σου αλλα αρχιζω να ψιλοβαριεμε..... Βαλε και κανα χρυσο σταυρο να ανοιξει το ματακι μου!!!! Ολο ασημι και χαλκο κοντευω να κοιμηθω!! :)

partizan44
28-03-09, 23:32
Ρε Χρηστο????Το παρακολουθω το θεμα σου αλλα αρχιζω να ψιλοβαριεμε..... Βαλε και κανα χρυσο σταυρο να ανοιξει το ματακι μου!!!! Ολο ασημι και χαλκο κοντευω να κοιμηθω!! :)

H ταμπελα στο καταστημα <φιλε μου> γραφει για ρομαντικους συλλεκτες στρατιωτικων,μην περιμενεις να δεις κατι χρυσο εδω.....κανε μια βολτα λιγο παρακατω,αν δεν βρεις κατι ανοιξε ενα νεο θεμα,ξερεις εσυ,εχω δυο λιρες,εχω τρεις λυρες,εχω ενα καημο κ.λ.π,και για να σου θυμισω και τα λογια σου εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες:zip:

partizan44
28-03-09, 23:40
Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ συλλεκτικά με τα στρατιωτικά αντικείμενα,ενα μεγάλο μπράβο και απο μένα για την εξαιρετική παρουσίαση του θέματος.

Να'στε καλά σας ευχαριστώ και τους δύο για τα καλά σας λόγια.

STEL2
28-03-09, 23:47
Ρε συ Χρήστο, μήπως εχεις τίποτα απο απο λευκόχρυσο, ή απο πλατίνα?:crazy: :p :D

deleted_member
29-03-09, 11:06
Στασου τωρα Χριστο γιατι εγω δεν το παω στα αστεια το θεμα μαθαινουμε και πεντε πραγματα..... Με λιγα λογια μου λες οτι ολοκληρη Χιτλερικη αυτοκρατορια ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ή ΜΕΤΑΛΙΑ??? Τωρα αν δεν εχουν πεσει στην συλλογη σου αλλου παπα ευαγγελιο αλλα λογικα πρεπει να υπαρχουν..... Ειναι ετσι ή δεν δοθηκαν-υπηρχαν ποτε τετοια μεταλια???
Τα φωτα σας παρακαλω;)

partizan44
29-03-09, 20:05
Στασου τωρα Χριστο γιατι εγω δεν το παω στα αστεια το θεμα μαθαινουμε και πεντε πραγματα..... Με λιγα λογια μου λες οτι ολοκληρη Χιτλερικη αυτοκρατορια ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ή ΜΕΤΑΛΙΑ??? Τωρα αν δεν εχουν πεσει στην συλλογη σου αλλου παπα ευαγγελιο αλλα λογικα πρεπει να υπαρχουν..... Ειναι ετσι ή δεν δοθηκαν-υπηρχαν ποτε τετοια μεταλια???
Τα φωτα σας παρακαλω;)

Φιλε μου καλε,καλε μου φιλε γιωργη,εισαι μπερδεμενος τοσο πολυ με αυτες τις μικρες ομορφουλες (λυρες) οπως της προσφωνης και νομιζεις οτι για να εχει κατι αξια πρεπει να ειναι κατασκευασμενο απο χρυσο,αρα και τα μεταλλια.
Δεν λεω απλη η σκεψη σου,αλλα εκφραζει εναν πραγματιστη η ενα golden boys.
H αξια ενος μεταλλιου φιλε μου δεν εγκητε στο υλικο κατασκευης αλλα στη φυση θεσμοθετησης του.
Τωρα χρυσα μεταλλια δεν κατασκευαστηκαν,γιατι ουτως η αλλος ειχαν το ιδιο σκεπτικο που ανεφερα παραπανω,ειχαν ομως χρυσα μερη,οπως τα χρυσα φυλλα δρυος μετα ξιφων και μη,στον σταυρο των ιπποτων,επισης εχω αναφερει παραπανω και τα διαμαντια που πλαισιωνουν την ιδια απονομη.
Αν εισαι καλο παιδι θα σου πω αργοτερα για τον χαμενο θησαυρο των ναζί,και ειδικα για τις χρυσοπλακες που φυγαδευτηκαν με υποβρυχιο κατα το τελος του πολεμου αλλα ποτε δεν εφτασαν στον προορισμο τους.

deleted_member
29-03-09, 21:04
Αν εισαι καλο παιδι θα σου πω αργοτερα για τον χαμενο θησαυρο των ναζί,και ειδικα για τις χρυσοπλακες που φυγαδευτηκαν με υποβρυχιο κατα το τελος του πολεμου αλλα ποτε δεν εφτασαν στον προορισμο τους.

Δωσε μου την πορεια που ακολουθησε και ετοιμαζω την μασκα-αναπνευστηρα-βατραχοπεδιλα:D :D :D

enantios
29-03-09, 21:21
συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανεις ,αγαπητε φιλε, κ.Χρηστο.παρατηρησα οτι ,τοσο στα νομισματα οσο και στα παρασημα,δεν εχει αποτυπωθει η μορφη του Χιτλερ.πως ενας ανθρωπος με τοσο μεγαλο εγωισμο και φιλαυτια δεν απαιτησε ποτε κατι τετοιο;ζητω συγνωμη που η ερωτηση μου ειναι πιο γενικη απο το θεμα.Φιλικα. Γιωργος Ιωαννινα

partizan44
29-03-09, 21:54
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1b/Verwundetenabzeichen_front.jpg/699px-Verwundetenabzeichen_front.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Verwundetenabzeichen_front.jpg)
Μετάλλιο τραυματία

Οπως πολυ σωστα καταλαβατε προκειται για μια ακομη γερμανικη απονομη που την κερδιζεις με το αιμα σου.
Το μεταλλιο τραυματια ειχε θεσπισθει απο τον Α'ΠΠ και συνεχισθηκε και κατα την διρκεια του δευτερου με τρεις απονομες,Το μαυρο-το ασημι-και το χρυσο.Για να κρεμασεις λοιπον το μαυρο μεταλλιο στην αριστερη και κατω μερια του χιτωνιου σου επρεπε να εχεις τραυματιστει απο μια εως δυο φορες,για το ασημι τρεις με τεσσερις,και για το χρυσο πανω απο πεντε.
Ηταν κατασκευασμενο το μεν μαυρο απο κουφιο χαλυβα η ορειχαλκο με μαυρη κατεργασια,το ασημι και το χρυσο απο μασιφ (το λεγoμενο tombak)κραμα ψευδαργυρου και αντιστοιχη επιστρωση.
Κατασκευαστηκε σε μεγαλους αριθμους και απο πολλους κατασκευαστες με πληθος κωδικων,αλλα και χωρις.
Η χρηματικη του αξια (ειδικα του μαυρου) ειναι χαμηλη και δυσκολα θα συναντησετε ενα αντιγραφο,αλλα και λογο της κουφιας κατασκευης του το εξωτερικο ρελιασμα θα το προδηδε.
Τι προσεχουμε λοιπων στα αλλα δυο, γιατι ειπαμε οτι κατασκευαζονται απο καλουπι, αρα το φαι των ανατολικων και κινεζων.
Τις καθαρες γραμμες στο γενικο σχημα,το εσωτερικο αναγλυφο να ειναι τραχυ,και το σχημα των σπαθιων,γενικα ολες εκεινες οι μικρολεπτομερειες που θα δειτε με το φακο σας να ειναι καθαρες,σε δευτερη μοιρα ειναι η πισω βελονα αναρτησης στο χιτωνιο,δεν πρεπει να ειναι λεπτη και να λυγιζει καθολου,σε τριτη ερχονται οι κωδικοι,γιατι συγουρα δεν μαρτυρουν κατι και ειναι πολυ ευκολο να βγουν στο καλουπι του αντιγραφου.

partizan44
29-03-09, 22:07
συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανεις ,αγαπητε φιλε, κ.Χρηστο.παρατηρησα οτι ,τοσο στα νομισματα οσο και στα παρασημα,δεν εχει αποτυπωθει η μορφη του Χιτλερ.πως ενας ανθρωπος με τοσο μεγαλο εγωισμο και φιλαυτια δεν απαιτησε ποτε κατι τετοιο;ζητω συγνωμη που η ερωτηση μου ειναι πιο γενικη απο το θεμα.Φιλικα. Γιωργος Ιωαννινα

Καλησπερα γιώργο,σε ευχαριστω και εσενα για τα καλα σου λογια.
Ναι όντως ετσι ειναι,και θα μπορουσα να το παω παραπερα,ισως αργοτερα.
Θα σου αναφερω ομως ενα ακομη περαστατικο που συνεβει αμεσως μετα τη θεσπιση του σπανιωτατου μεταλλιου τραυματια 20 ιουλιου 1944 (κατασκ.24 τεμαχια μονο) λογο των θηματων και τραυματιων της βομβιστικης επιθεσης (αποπειρα δολοφονιας)εναντιων του χιτλερ,εκεινος δεν δεχτηκε να του απονειμουν το συγκεκριμενο μεταλλιο,εν αντιθεσει με τους αλλους 20 τραυματιες και τα 4 θύματα.
Για τυχον περεξηγησεις.....εδω κανουμε μονο ιστορια.

partizan44
30-03-09, 21:42
Οπως θα καταλαβετε και απο τη φωτο,θα μιλησουμε για το γερμανικο κρανος.

Για τους τυπους,τις διαφορες τους,τη σημαντικη θεση που κρατα στο χρηματιστηριο των militaria,και τις διαφορες του προτότυπου με το κακέκτυπο repro (αντιγραφο).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/Helm_wehrmacht_2wk.jpg/800px-Helm_wehrmacht_2wk.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Helm_wehrmacht_2wk.jpg)

partizan44
31-03-09, 19:44
Θα αναφερθω μονο στους τεσσερις τυπους που κατασκευαστηκαν για τις αναγκες του Β'ΠΠ αλλα και σαν αντικατασταση του κρανους Μ16-18 του Α'ΠΠ,και θα παρακαμψω τα αλλα κρανη που κατασκευαστηκαν για να καλυψουν τις αναγκες αλλων υπηρεσιων και μοναδων.
Τα κρανη αυτα εχουν παρει το ονομα τους απο την ημερομηνια παραγωγης τους και ετσι εχουμε:
Το Μ35
Το Μ38 κρανος αλεξιπτωτιστων
Το Μ40
Το Μ42

partizan44
01-04-09, 10:13
Οι τρεις παραπανω τυποι που ανεφερα,Μ35-Μ40-Μ42, χρεισιμοποιηθηκαν απο ολα τα σωματα του γερμανικου στρατου καθ,ολη τη διαρκεια του Β.ΠΠ,δηλ.το πεζικο,το ναυτικο,και την αεροπορια.
Το κρανος αυτο ηταν κατασκευασμενο απο κατεργασια πολλων στρωματων χαλυβα ωστε να δωσει αντοχη αλλα και μικρο βαρος,εσωτερικα ειχε δερματινη επενδυση απο οκτω πεντατρυπα αυτια που συγκλιναν στο κεντρο,και τα οποια στυριζωταν στο κελυφος απο μια αλουμινενια η απο ψευδαργυρο μπαντα(δαχτυλιδι)και το οποιο με τη σειρα του εδενε στο κρανος με τρεια πριτσινια.
Επισης ειχε δυο αεραγωγους,αριστερα και δεξια οι οποιοι πρεπει να αναφερουμε ηταν ανεξαρτητο κομματι του κρανους,δηλ.τους τοποθετουσαν αργοτερα οταν ειχε σχηματιστει το κρανος,εν αντιθεση με το Μ40 και Μ42 που αποτελουσαν ενιαιο σωμα με το κελυφος.
Τι ενοουμε οταν λεμε η οταν διαβαζουμε μια περιγραφη σε μια δημοπρασια,γνησιο γερμανικο κρανος,η τι θα επρεπε να λεμε καθαρα.
Για τους μανιωδης συλλεκτες μιλιταρια,τα παντα πεζουν ρολο ακομα και σε ποσα χερια πριν απο αυτους εχει ελθει σε επαφη το αντικειμενο,δηλ.ποσοι συλλεκτες το ειχαν πριν στη συλλογη τους.
Γνησιο κρανος ενοουμε αυτο,πανω στο οποιο δεν εχει γινει καμμια παρεμβαση επιδιωρθοσης η κομπλαρισματος με νεα κομματια που πιθανος του λοιπουν,διατηρη σε οποιδηποτε ποσοστο το γνησιο χρωμα του,το γνησιο εσωτερικο του,τα διακριτικα του, το υποσιαγωνο,και τα πριτσινια συγκρατησης
Πως θα τα αναγνωρισουμε ολα αυτα,οταν κραταμε το κρανος στα χερια μας θα τα πουμε παρακατω.

partizan44
01-04-09, 22:13
Δεν θα υπερβαλλω αν σας πω,πως το 90% απο τα γερμανικα κρανη που βλεπω να πωλουνται σε διεθνης δημοπρασιες ειναι μαζεματα απο διαφορετικα κομματια,ξαναβαμενα και με copy τα δερματινα μερη τους.
Δηλ.εχουμε ενα κουρασμενο γνησιο κελυφος,και αφου δεχτει την καταλληλη προεργασια,καθαρισμος-βαψιμο-πατινα γηρανσης,και ενα κινεζικο η ανατολικου μπλοκ δερματινο σετακι,του κοτσαρουμε και δυο αυτοκολλητα για decals και το μοστράρουμε στην αγορα,για 300-400 ευρω,αν αναλογιστουμε οτι το γνησιο υποσιαγωνο αυτη τη στιγμη κοστιζει 250 ευρω και αν το βρεις.
Βαλτα λοιπων κατω και υπολογισε ποσο να κοστιζει ενα original,και που να το βρεις σημερα,γιατι τα καλα πραγματα εχουν μεζευτει πλεων σε συλλογες που δεν ανοιγουν.
Τι προσεχουμε κατ αρχην...αν το κραταμε στα χερια μας,ειναι σαν να δοκιμαζουμε το κρασακι μας που φτιαξαμε,λειτουργουν ολες οι αισθησεις.
Το τεσταρουμε προσεκτικα με την αφη για τυχον ραγισματα,(γιατι ο χαλυβας ραγιζει) τριχοειδη και οχι μονο,ελεγχουμε την εσωτερικη, εξωτερικη βαφη και τις τοιχων σκουριες,μυριζουμε τα δερματινα μερη,τα οποια δεν πρεπει να κρατουν την μυρωδια του δερματος μετα απο 65 χρονια,ολα τα υποσιαγωνα εχουν το ονομα του κατασκευαστη και το ετος κατασκευης στο τελειωμα του ιμαντα,ειναι πολυ ευκολο να τεσταρουμε το ψευτικο,εκτος απο την σκληροτητα και την μυρωδια του νεου δερματος και τη βαφη της μεταλικης πορπης της ζωνης,απο το βαθος της σφραγιδας που στην γνησια ισα-ισα που διακρινετε ,εν αντιθεσει με το αντιγραφο που ειναι βαθεια και ευαναγνωστη.
Η πορπη ηταν στα περισσοτερα μοντελα επικασιτερωμενη,και στα πρωτα μοντελα 1935-1937 απο αλουμινιο.Στα ψευτικα ειναι βαμενο σιδερο.
Το εσωτερικο δερμα πρεπει να ειναι μαλακο-φθαρμενο στα επιμαχα σημεια και να μην εχει πανω του υποψεια χρωματος,δηλ.σημαδι τεχνικης παλαιωσης
Τα μαρκαρισματα μεγεθους και κατασκευαστη στο κελυφος,αριστερα και πισω και ο ποιο ασχετος θα καταλαβενε τη διαφορα.
Τη διαφορα δηλ.που κανει το πονταρισμα στο καινουργιο μεταλλο.
Για τους πιο προχωρημενους (ανιατους) υπαρχει και ειδικο φορητο μηχανημα που μετρα τα μικροφιλμ και κανει αναλυση του χρωματος.
Το θεμα ειναι τεραστιο αλλα το παλευω.....το χρωσταω αλλωστε.

Συνεχιζεται ........

partizan44
02-04-09, 20:07
Εδω βλεπουμε το εσωτερικο απο ενα κρανος Μ42 με το χαρακτηριστικο τελειωμα στις ακρες, χωρις δηλ.ρελιασμα οπως του Μ35.
Επισης το χρωμα που ειναι σε καλη κατασταση με λιγες σκουριες και οχι σε πολλα στρωματα,σημαδι δηλ.μεταγενεστερης επαναβαφης.
Τα δερματινα μερη επισης καλα με τη φυσικη φθορα της χρησης και του χρονου.
http://www.124sold.gr/forum/attachment.php?attachmentid=224&stc=1&d=1238704274

STEL2
02-04-09, 23:25
Ειχα ενα κράνος των αλεξιπτωτιστών, απο την Μάχη της Κρήτης, χωρίς την επένδυση μέσα, και με 2-3 τρύπες εξω..., μπορεί να τόχες δει Χρήστο, γιατί τόχα σε δημοπρασία....Τόδωσα 1.000 ευρά !

STEL2
02-04-09, 23:31
Χωρίς την επένδυση μέσα..
Καλά τόδωσα Χρήστο?

partizan44
04-04-09, 18:58
http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/16941d1233123348t-para-helmet-m38-et-fake-09.jpg (http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/16941d1224428425-para-helmet-m38-et-fake-09.jpg)

Tο κρανος Μ38 η αλλιως κρανος των γερμανων αλεξιπτωτιστων ηταν σχεδιαστικα το βελτιωμενο μοντελο των Μ36 και Μ37.
Ο τυπος αυτος ειχε κατασκευαστει σε περιορισμενο αριθμο,ειναι σχεδιαστικα ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα κρανη που εχουν κατασκευαστει καθ ολη τη διαρκεια του Β'ΠΠ με μοναδικο προφιλ και λογικα γι αυτο ειναι ενα ακρως συλλεκτικο, και εξερετικα σπανιο αντικειμενο.
Στην αριστερη πλευρα ειχε τον αετο της λουφτβαφε,και δεξια την τριχρωμη ασπιδα με τα χρωματα της γερμανιας.
Το εσωτερικο που αποτελειται απο δυο ξεχωριστα οχτατρυπα δερματινα μερη,ενωμενα στη μεση και τη μεταλλικη μπαντα,στηριζονται στο κελυφος με τρεια χαρακτηρηστικα βιδωτα πριτσινια-μπουλονια,πανω στα οποια εδραζετε και το υποσιαγωνο.
http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/16943d1233123348t-para-helmet-m38-et-fake-11.jpg (http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/16943d1224428425-para-helmet-m38-et-fake-11.jpg)

partizan44
04-04-09, 20:01
http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/16945d1233123452t-para-helmet-m38-et-fake-13.jpg (http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/16945d1224428425-para-helmet-m38-et-fake-13.jpg)

Το αντιγραφο αυτο που βλεπετε παραπανω εχει κατασκευαστει ισως για τις αναγκες καποιας θεατρικης παραστασης,η κινηματογραφικης παραγωγης απο τις τωσες που βλεπουμε καθε χρονο,και οπως καταλαβενετε ειναι αδυνατον να τις στελεχωσουν με γνησια αντικειμενα.
Ενα κρανος λοιπων απο αυτα αφου δεχτει καποια τεχνικη παλαιωση(σκουρια-πατινα-χρωμα στο χρωμα) βγενει προς αγρα πελατων.
Ολα τα Μ38 εχουν κατασκευαστη σε τεσσερα διαφορετικα μεγεθη με τον κατασκευαστη ΕΤ,ετσι θα τα συναντησετε σε 64-68-66-71...μονο!!
Παρατηρηστε λοιπων τωρα την σφραγιδα-πονταρισμα,απο το παραπανω κρανος-ΕΤ68-...
Βλεπουμε οτι ειναι κακο και οχι συμμετρικο,(αλλο ειναι βαθυ αλλο ρηχο) αλλα και στην ομοιογενεια των γραμματων (το Ε ειναι πιο αδυνατο απο το Τ) που μαρτυρα πονταρισμα απο χερι παραγωγης.

STEL2
04-04-09, 22:52
:cool: :cool: :cool: :cool:

partizan44
04-04-09, 22:59
http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/10485d1233053824t-fake-german-steel-helmets-05.jpg (http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/10485d1217203403-fake-german-steel-helmets-05.jpg)

partizan44
04-04-09, 23:35
http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/10488d1233053870t-fake-german-steel-helmets-08.jpg (http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/10488d1217203403-fake-german-steel-helmets-08.jpg)

STEL2
05-04-09, 00:29
Πόσα εχω ακόμα να μάθω !

partizan44
05-04-09, 18:40
Πόσα εχω ακόμα να μάθω !

Μικρός είσαι ακόμα θα προλάβεις να μάθεις πολλά....καλέ μου φίλε :bigsmile:

partizan44
05-04-09, 19:38
http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/10442d1233053788t-fake-german-steel-helmets-01.jpg (http://warrelics.eu/forum/attachments/german-third-reich-steel-helmets/10442d1217202426-fake-german-steel-helmets-01.jpg)

Μεταξυ του 1933 και του 1945 η χρηση των διακρητικων δεν περιοριζεται μονο στο στρατιωτικο κρανος,κρανος με διακριτικα ειχαν και αλλες βοηθητικες και πολιτικες μοναδες,αεραμυνας και του ερυθρου σταυρου.
Η πλειονοτητα των δικριτικων (dekals) ειχε παραχθει απο μικρα η μεγαλα τυπογραφεια της εθνικοσοσιαλιστικης γερμανιας,με μεγαλη εμπειρια στο σχεδιασμο και την τεχνη της λιθογραφικης εγχρωμης εκτυπωσης.
Οι συλλεκτες δειχνουν μεγαλο ενδιαφερων για τα γνησια διακριτικα (Decals)
και αυτος πιστευω ειναι ο συμαντικοτερος παραγωντας αγορας,μαζι με το χρωμα οπως ειπαμε και παραπανω που αναδεικνυει την αξια αλλα και την ομορφια ενος κομπλε αντικειμενου.
Συχνα ο προσδιορισμος, ψευτικο-κοπυ-αντιγραφο-ναζιστικος θυσαυρος κ.λ.π ερχεται πρωτα απο την ποιοτητα των διακριτικων και κατοπιν περναμε στο κυριος πιατο.
Ισως σας βοηθησω δινοντας σας μερικες διαστασεις απο γνησια decals.
Για το στρατο το decals 41Χ33 ηταν ενας μαυρος αετος με κλειστα φτερα και που ηταν τοποθετημενος στην αριστερη πλευρα του κρανους.
Για το ναυτικο ο αετος ηταν κιτρινος με τις ιδιες διαστασεις 41Χ33.
Για την αεροπορια ο λευκος αετος με πληρη αναπτιξη φτερων ηταν και ειναι 36Χ67 χιλ.
Και τελος το τριχρωμο εθνοσημο (η ασπιδα για τους μιστες) θα πρεπει να τη μετρησετε στα 40Χ33 χιλ.

Συνεχιζεται.......

partizan44
05-04-09, 22:40
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/32687d1238907400t-kreigsmarine-m35-before-after-post-war-paint-removal-img_1103.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/32687d1238907400-kreigsmarine-m35-before-after-post-war-paint-removal-img_1103.jpg)

Εδω βλεπουμε ενα γνησιο Μ35 με κιτρινο αετο,στην υπηρεσια του Γ.Ναυτικου

partizan44
06-04-09, 20:32
Εχω λαβει πολλα μυνηματα απο φιλους που μου ζητουν να ασχοληθω με τα γερμανικα μεταλλια,και να παραθεσω φωτο απο αντιγραφα και μη.
Αυτο απετει αρκετη δουλεια και χρονο απο μερους μου,και θα παρακαλουσα οποιον αλλον ενδιαφερετε γι αυτο το θεμα να μας παραθεσει τις εμπειριες του

Εδω βλεπετε ενα αντιγραφο του μεταλλιου Luftwaffe Ground Assault Badge του γνωστου κατασκευαστη για την γερμανικη αεροπορια Juncker Berlin.

http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/11252d1217753852-luftwaffe-ground-assault-badge-fake-gallery-rk-1.jpghttp://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/11253d1217753852-luftwaffe-ground-assault-badge-fake-gallery-rk-2.jpg

Προκειτε για ενα κακο αντιγραφο που βγαζει ματι απο οποια πλευρα και να το κοιταξεις,κακη και προχειρη βαφη του κεραυνου και των συννεφων,καθολου καλη λεπτομερεια απο τα φυλλα της δαφνης,και πισω η βελονα που καλως ειναι πεπλατησμενη στο μεσων,αλλα θα επρεπε να ειναι και μπομπε.
Η βαση της δε και η φωλια ειναι για κλαματα:(

partizan44
07-04-09, 20:31
INFANTERIE STURMABZEICHEN

ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΕΦΟΔΟΥ

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ JFS
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9700d1233052727t-infanterie-sturmabzeichen-bronze-fake-gallery-dsc08817ww1.jpeg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9700d1216815433-infanterie-sturmabzeichen-bronze-fake-gallery-dsc08817ww1.jpeg)

Σε γενικες γραμμες προκειται για ενα καλο αντιγραφο με λεπτομερειες και καλη πατινα απο εμπρος,εκτος απο την ελλειψη της ψαθας στο κουκουλι του βελανιδιου (μικρολεπτομερεια που διακρινουμε πολυ καλα με ενα φακο).
Την αληθεια, οπως εχω ξαναπει την μαρτυρα το πισω μερος του μεταλλιου στο οποιο βλεπουμε στο σχημα του μια ντεμι μπομπε κατασταση την οποια δεν συναντουμε στο γνησιο,η θα ειναι φλατ,η θα ειναι κουφιο.
Επισης η κατω ασφαλεια της βελονας αποτελειται απο ενα μονο κομματι μεταλλο γυρισμενο το οποιο αποτελει και βαση και θηλια για την βελονα,χαρακτηριστικο copy του Mr souval.Ποτε δεν θα συναντησετε τετοιο κουμπωμα στα γνησια (δες φωτο)

http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9703d1233052727t-infanterie-sturmabzeichen-bronze-fake-gallery-dsc08820yf3.jpeg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9703d1216815433-infanterie-sturmabzeichen-bronze-fake-gallery-dsc08820yf3.jpeg)

laonikos6
09-04-09, 15:24
Σε φάγανε οι καινούργιοι κωδικοί Χρήστο μου. Τέτοιο θέμα και το θάβουνε.

LOC
09-04-09, 16:03
Εχετε δίκιο για το "θάψιμο" της καταπληκτικής δουλειάς και παρουσίασης του συγκεκριμένου θέματος. Επειδή έδωσα μια απάντηση σε κάποιο άλλο θέμα,γράφω και εδώ για να μην χάνεται απο το προσκήνιο...

partizan44
09-04-09, 18:01
Εχετε δίκιο για το "θάψιμο" της καταπληκτικής δουλειάς και παρουσίασης του συγκεκριμένου θέματος. Επειδή έδωσα μια απάντηση σε κάποιο άλλο θέμα,γράφω και εδώ για να μην χάνεται απο το προσκήνιο...
Σας ευχαριστω για την παρεμβαση και για τα καλα σας λογια ακομη μια φορα.

partizan44
09-04-09, 19:09
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/32665d1238888476t-m35-single-decal-german-steel-helmet-heer-helmet-re-issue-128k1t.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/32665d1238888476-m35-single-decal-german-steel-helmet-heer-helmet-re-issue-128k1t.jpg)

Υπαρχει ενα αμφιλεγωμενο θεμα μεταξυ δυο κατηγοριων συλλεκτων,η καλυτερα θα ελεγα δυο σχολων,σχετικα με την αποκατασταση η τη βελτιωση της εμφανισης ενος κρανους.
Η πρωτη λεει οτι αφηνουμε το αντικειμενο,στην προκειμενη περιπτωση ενα γερμανικο κρανος,ΩΣ ΕΧΕΙ και δεν επεμβενουμε καθολου στην αποκατασταση του,ουτε καν απο το χωμα,τη σκονη,η ιστους απο αραχνες,και αυτο το ονομαζουν ιστορικη διατηρηση.
Ακομα και αν μετα απο χρονια δουν οτι η κατασταση του κρανους επιδεινωνετε,δεν θα επεμβουν δυναμικα για να το σωσουν,και αν το κανουν ειναι σιγουροι οτι θα εχει πεσει η συλλεκτικη του αξια !!
Η δευτερη κατηγορια συμφωνει να γινει ενας μικροκαθαρισμος,αλλα μονο εαν συντρεχει λογος να καταστραφει το κρανος απο την σημερινη του κατασταση.
Ουσιαστικα μας λενε οτι πρεπει να απομακρινονται τα σαθρα μερη και οι ακαθαρισιες για την προληψη της σκουριας.
Εγω ειμαι της γνωμης αν ειναι δυνατον και πεσει στα χερια μου ενα τετοιο αντικειμενο με φθορα,να υποστει ενα μετριο καθαρισμο και να παραμεινει στην προτογενη του κατασταση,γιατι ουτος η αλλος τη ζημια την εχει υποστει,ποσο μεγαλητερη μπορει να παθει αν συντηρηθη καλα !
Το κρανος το φυλλασουμε σε μερος με οχι ακραιες συνθηκες σε επιπεδο υγρασιας η θερμοτητας.
Κρανοι που αποθηκευονται σε υγρους η υπογειους χωρους σκουριαζουν:(
Αυτο το ειπα περισσοτερο για εμενα,γιατι τωρα τελευταια διαπιστωσα σε ενα κρανος στολιδι για την συλλογη μου,που βρισκετε σε υπογειο χωρο ,κατω απο το σημα και προς το κεφαλι του αετου σκουρια,στην αρχη ηταν μικρης εκτασης αλλα τον τελευταιο χρονο μεγαλωσε,μια λυση ηταν να χρειμοποιησω βερνικι νερου και να σταματησω την οξειδωση,αλλα θα ηταν παρατερω με την φιλοσοφια μου.Ετσι φροντισα για τη μεταφορα του αλλα η ζημια εχει γινει.
Επισης δεν αποθηκευουμε ενα κρανος σε θερμο υγρο η ξερο περιβαλλον,γιατι εδω κανουμε ζημια στα δερματινα μερη.
Επισης λαβετε υπ οψιν οτι υπαρχουν αρκετοι φαν του ειδους στη ελλαδα,με απιστευτες γνωσεις στο γερμανικο κρανος,και οχι μονο,και σιγουρα θα ριξουν στο ημισυ την αξια του αν δουν σημαδια αποκαταστασης.
Για το μονο εξαρτημα που δεν εχω ακουσει κατι,και δεν ενοχλει η αντικατασταση του ειναι το υποσυαγωνο.

Το παραπανω κειμενο αφιερωμενο στην ολγα,της οποιας γνωριζω οτι δεν ειναι αυτο το στοιχειο της, αλλα το παρακολουθει και εγραψε δυο καλα λογια.

laonikos6
10-04-09, 02:30
Πες μας Χρήστο και για τα κουτάκια που μαζεύουν την υγρασία του χώρου αποθήκευσης συλλεκτικών αντικειμένων που είναι σχεδόν τσάμπα και δεν τα έχεις βάλει σε δημοπρασία.

laonikos6
10-04-09, 11:28
ζητω στα 50αρακια.κυρ Χρηστοοοο.

morgan
10-04-09, 11:33
ζητω στα 50αρακια.κυρ Χρηστοοοο.

:) :) :) up:) :) :)

LOC
10-04-09, 18:09
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!( Είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις,εξ άλλου η γνώση ποτε δεν έβλαψε κανέναν,και εγώ απο εδώ μαθαίνω πράγματα που δεν ξέρω).
Ολγα

partizan44
10-04-09, 19:09
Θυμαμαι οτι καθε φορα που αγοραζα ενα κρανος το πρωτο μου μελημα ηταν πως θα το καθαρισω,και γενικα πως θα το επαναφερω πιο κοντα στην προτογενη του κατασταση ωστε αργοτερα να το τοποθετησω σε περιοπτη θεση στο χωρο μου η σε μια στολη και να το καμαρωνω.
Λοιπων αυτο το πληρωνω σημερα, ισως και αρκετοι απο εσας που το διαβαζετε,γιατι δεν ειχαμε αποκτηση τη γνωση και τις εμπειριες σχετικα με τη συντηρηση και τη φροντιδα του συγκεκριμενου αντικειμενου.
Ποια ειναι λοιπων η ασφαλης μεθοδος για να αποκαταστησουμε ενα κρανος αλλα και να μην χασει την ιστορικη αλλα και συλλεκτικη του αξια απο την παρεμβαση μας?
Ειναι σημαντικο να σας πω οτι κρανοι που εχουν ανασυρθει μεσα απο νερο και τη γη,και τα οποια εχουν εκτεταμενες σκουριες εως αποκολληση φλοιου χαλυβα ειναι αδυνατον να διορθωθουν και η οποια προσπαθεια να αφαιρεσουμε τη σκουρια θα τα καταστρεψουμε.
Ετσι κι αλλιως οπως εχω ξαναπει,αφου σκουριασε,σκουριασμενο πρεπει να παραμεινει.
Μπορουμε ομως να επιβραδυνουμε την σκουρια (η οποια ειναι σαν τον σκορο στα μαλλινα στρατιωτικα ρουχα) με τη χρηση ενος σπρει κεριου-σιλικονης που χρησιμοποιειτε στα επιπλα και εχει αποδειχτει οτι σταματα τη σκουρια αλλα και δεν κανει ζημια στα χρωματα και τα decals.
Βαζουμε ετσι μικρη καθε φορα ποσοτητα κεριου σε ενα πανι και κατοπιν επεμβενουμε στην επιφανεια με μαλακες κινησεις....:cool:
Υπαρχουν πολλα σπρει αλλα θα προτιμησουμε αυτο που ειναι με κερι και σιλικονη,αλλα χωρις προσμηξεις χημικων η λειαντικων που θα εκαναν ζημια σε παλαια και ζωγραφισμενα επιπλα (μαρκετερι)
Το κερι λοιπων ενεργει πανω στην σκουρια σαν ενδιαμεσο υλικο και δεν αφηνει το οξυγονο και την υγρασια να επιτεθουν στο μεταλλο.
Αλλα καθαριστικα και υλικα οπως λαδι οπλων,βαζελινι,αλοιφη αυτοκινητων απαγορευονται,και ενα τελευταιο ο χωρος που θα το συντηρησετε δεν πρεπει να εχει παρατεταμενη ζεστη και υγρασια.

laonikos6
11-04-09, 00:21
για το restore refinising απλα καστορελαιο δεν ειπες τιποτε Χρηστο μου.παλι μπροστα.

laonikos6
11-04-09, 00:22
μπορω και να ξημερωσω

laonikos6
11-04-09, 01:01
εδω θα ξημερωσω

laonikos6
11-04-09, 01:07
σε 3 λεπτά το εξαφανισαν.κατσε Χρηστο και βασανη
σου

partizan44
11-04-09, 19:02
εδω θα ξημερωσω

Mπαρμπα νικο βλεπω ειχαμε βαρδια χτες, ..... η φυλαγες σκοπος 12-2 :)
Τουλαχιστον αξιζε το ξενυχτι πασα μου,η τζαμπα εκαιγε η λαμπα μες τα ξημερωματα :bigsmile:

LOC
11-04-09, 20:06
Kάπου ειχε πάρει το μάτι μου οτι ο Χίτλερ έδινε κάποιο μετάλλιο και στις μητέρες αναλογα με το πόσα παιδια είχαν κάνει (προσφορά στην πατρίδα).Νομίζω οτι απο 8 παιδιά και πάνω τους έδινε κάποιο που ηταν χρυσό ή είχε χρυσά μέρη. Αν ισχύει κατι τέτοιο και εχεις φωτο, νομίζω πως τουλάχιστον το Σαββατοκύριακο θα είσαι ....στο προσκήνιο.

partizan44
11-04-09, 20:30
Θα το συναντησετε ως Panzer medal και σε δυο απονομες χαλκινο και ασημι, το οποιο αναρτουσαν αφου φυσικα το κερδιζαν συμετεχωντας σε τρεις και ανω διαφορετικες επιθεσεις με το αρμα τους,στο αριστερο μερος του χιτωνιου μαχης.Οπως σας εχω ξαναπει αναπαραγωγες εχουν γινει στα περισσοτερα μεταλλια και ειδικα σε αυτα με τις λιγοτερες αριθμητικα και υψιλοτερες σε βαθμο απονομες.Ενα απο αυτα ειναι και το μεταλλιο αρματιστων που πρεπει να πω οτι εχει δεχτει αρκετες "επιθεσεις"λογο φυσικα και της υψιλης του χρηματικης αξιας.Πολλοι οι κατασκευαστες αλλα σχεδιαστικα το αναγνωριζουμε σε τρεις τυπους,το "γεματο"(δηλ.μασιφ-tombak) το ντεμι και το κουφιο,εδω θα μας αποσχολησει το λεγομενο γεματο γιατι ειναι και το πιο ευκολο να αναπαραχθει.
Αλλα υπαρχουν μικρα μυστικα που θα σας βοηθησουν να ανιχνευσετε μεσα απο το σωρο και τα σκουπιδια που κυκλοφορουν στο δυαδικτιο και τα καταστηματα,εκεινες τις λεπτομερειες που θα σας πουν την αληθεια για τον θυσαυρο που κρατατε στα χερια σας.
Ειναι ενα πολυ δυσκολο αλλα και ενδιαφερων παιχνιδι η συλλογη στρατιωτικων αντικειμενων με πολους μανιωδεις συλλεκτες απ ολο τον κοσμο που διαθετουν χρημα αλλα και χρονο στη μελετη του χομπυ τους,γιατι οπως εχω ξαναπει την περισσοτερη δουλεια την κανουμε στο σπιτι,και εξυπνος συλλεκτης ειναι ο διαβασμενος συλλεκτης.

Σας παραθετω δυο διαφορετικες φωτο και θα σας πω παρακατω τι να προσεξετε.
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9850d1233052907t-panzerkampfabzeichen-im-silber-fake-gallery-pka3.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9850d1216925856-panzerkampfabzeichen-im-silber-fake-gallery-pka3.jpg)http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9849d1233052907t-panzerkampfabzeichen-im-silber-fake-gallery-pka2.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9849d1216925856-panzerkampfabzeichen-im-silber-fake-gallery-pka2.jpg)

Ο παραπανω τυπος ονομαζεται ως προς το κατασκευαστικο του μερος ως (TOMBAK) δηλ.γεματο-στηβαρο.
Και αυτο το ειδος θα πρεπει να σας απασχολησει περισσοτερο ερευνητικα.
Στο εμπρος μερος με μια ματια βλεπουμε ενα πολυ καλο αντιγραφο με καλες λεπτομερειες εκτος απο το γρασιδι που βλεπετε στο κατω μερος του μεταλλιου και πανω στο οποιο κινειται το αρμα,( πολυ φτωχο σε λεπτομερειες)οχι καθαρο.
Στο πισω μερος βλεπουμε το μονογραμμα του κατασκευαστη Α (ΑURICH HERMAN) το οποιο δεν προδιδει κατι αλλα το αγκιστρο,και ο μεντεσες της βελονας αναρτησης εδω μας ειπε την αληθεια.
Πολυ πατσατσουλης ο τυπος στη συναρμολογηση και ποτε δεν θα δειτε τη φωλια του αγκιστρου σε τετοια τελεια φορμα.δηλ. ο μοντερνος κατασκευαστης δεν πρεσαρε χειρονακτικα το αγκιστρο στη φωλια,αλλα το εβαλε μεσα στο καλουπι. Δες φωτο.http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9855d1216926977-panzerkampfabzeichen-im-silber-fake-gallery-kopie-van-pka-20aws-20bronze-20r.jpg

partizan44
11-04-09, 20:42
Kάπου ειχε πάρει το μάτι μου οτι ο Χίτλερ έδινε κάποιο μετάλλιο και στις μητέρες αναλογα με το πόσα παιδια είχαν κάνει (προσφορά στην πατρίδα).Νομίζω οτι απο 8 παιδιά και πάνω τους έδινε κάποιο που ηταν χρυσό ή είχε χρυσά μέρη. Αν ισχύει κατι τέτοιο και εχεις φωτο, νομίζω πως τουλάχιστον το Σαββατοκύριακο θα είσαι ....στο προσκήνιο.

Καλησπερα ολγα,γραψαμε και οι δυο μαζι,αν εβλεπα το παραπανω θα εγραφα για τον σταυρο της γερμανιδας μητερας,παντως για το προσκηνιο δεν ειναι αυτοσκοπός...ασχετα αν το φιλαρακι μου ο νικολας φορτωνει,αυτο που κανω δεν κρυβει υστεροβουλια,αλλα το κανω γιατι γουσταρω, εχω παθος και αγαπη γι αυτο το χομπυ.

zampias
11-04-09, 21:20
Κυριε Χρηστο καλησπερα. Τα συγχαρητηριαμου και παλι για την εκπληκτικη δουλεια που κανετε.θελω να αναφερω ενα γεγονος που εχει σχεση με τα γερμανικα κρανη.[Τοτε βεβαια δεν ηξερα την αξιατους] πριν καμποσα χρονια εκανα καταδυσεις στην θαλασσια περιοχη του Ρεθυμνου, και μεταξι αλλων ειχα βρει και δυο γερμανικα κρανη,τα πηρα λοιπον τα [καθαρισα] οπως μπορουσα και τα πηγα στο πατρικομου σπιτι στο χωριο.Εκει τα ειδε η γιαγιαμου και μου τα ζητησε,της τα εδωσα χωρις δευτερη σκεψη και μετα απο λιγεσ μερες που ξαναπηγα τι να δω;Η γιαγιαμου τα ειχε κανει γλαστρες.Ακομα και τωρα γλαστρες ειναι σε κακη κατασταση βεβαια.και στην γειτονια γυρω γυρω και αλλες γριουλες εχουν κανει το ιδιο.Δυστυχως η καταστασητους ειναι μη αναστρεψιμη, αλλα βεβαια τοτε δεν ηξερα την αξιατους και την ιστορικη και την συλλεκτικη.Ευχαριστω για τον χρονοσας,και ναστε παντα καλα.Υ.Γ. Την καλησπεραμου και στην Ολγα.

partizan44
11-04-09, 21:44
Κυριε Χρηστο καλησπερα. Τα συγχαρητηριαμου και παλι για την εκπληκτικη δουλεια που κανετε.θελω να αναφερω ενα γεγονος που εχει σχεση με τα γερμανικα κρανη.[Τοτε βεβαια δεν ηξερα την αξιατους] πριν καμποσα χρονια εκανα καταδυσεις στην θαλασσια περιοχη του Ρεθυμνου, και μεταξι αλλων ειχα βρει και δυο γερμανικα κρανη,τα πηρα λοιπον τα [καθαρισα] οπως μπορουσα και τα πηγα στο πατρικομου σπιτι στο χωριο.Εκει τα ειδε η γιαγιαμου και μου τα ζητησε,της τα εδωσα χωρις δευτερη σκεψη και μετα απο λιγεσ μερες που ξαναπηγα τι να δω;Η γιαγιαμου τα ειχε κανει γλαστρες.Ακομα και τωρα γλαστρες ειναι σε κακη κατασταση βεβαια.και στην γειτονια γυρω γυρω και αλλες γριουλες εχουν κανει το ιδιο.Δυστυχως η καταστασητους ειναι μη αναστρεψιμη, αλλα βεβαια τοτε δεν ηξερα την αξιατους και την ιστορικη και την συλλεκτικη.Ευχαριστω για τον χρονοσας,και ναστε παντα καλα.Υ.Γ. Την καλησπεραμου και στην Ολγα.

Την καλησπερα μου φιλε,θα πω κι εγω ενα περιστατικο που εζησα σε χωριο της παρνασσιδας πριν αρκετα χρονια οταν σε καποια κυνηγητικη εξορμιση,και κατα το μεσημερι οταν κατσαμε για φαγητο σε ενα τυπου καφενειο-μπακαλικο-ταβερνα,σε παρακειμενο χωρο που αφησαμε το αυτοκινητο και μεσα σε σιρματοπλεγμενο χωρο με κοτοπουλα ειδα οτι ειχαν για ποτηστρα ενα γερμανικο κρανος του οποιου ειχαν ηλεκροκοληση τους αεραγωγους ωστε να περνει περισσοτερο νερο.Το κρανος αυτο ηταν ακομα μια απο τις παιδικες μου αμαρτιες γιατι πουληθηκε αργοτερα αποκατεστημενο μερικως.
Ηθελα να το πω και παραπανω οταν αναφερθηκα στη συντηρηση ενος σκουριασμενου κρανους,αλλα να που μου δοθηκε εδω η ευκαιρια,θελω λοιπον να πω οτι η αξια για αυτα τα κρανη δεν ειναι χρηματικη,αξια εχει μονο ο χωρος-τοποθεσια που ανακαλυφθηκε και η μεθοδος ανασυρσης τους απο την αφανεια.

partizan44
11-04-09, 23:27

Πως ειπαμε οτι λεγετε το χωριο,......και οι γριουλες φιλε μου??:cool:

zampias
12-04-09, 13:08
ΓΕΡΑΝΙ...Γερανι ρεθυμνου κυριε Χρηστο, και ειστε παντα ευπροσδεκτος.:)

partizan44
12-04-09, 18:15
Δεν γνωριζω κατα ποσο ειστε ετοιμοι για μια βουτια στα βαθια,εχω ομως να σας προτεινω, οτι καλυτερα θα ηταν να πλατσουρισουμε...να εδω...μπροστα στα ρηχα, στα βοτσαλακια..
Θελω να πω πως το θεμα ειναι τεραστιο με πληθος λεπτομερειες, αναφορες στοιχειων,και ορολογιών που ισως κουρασουν,ετσι θα αναφερθουμε επιλεκτικα σε μερικα απο αυτα.
Οπως καταλαβατε τα γερμανικα εγχειριδια,χαιρουν μεγαλης εκτιμισης απο τους συλλεκτες,ειναι σπανια,εχουν υψηλη αγοραστικη αξια,και ετσι εχουν μπει στο στοχαστρο της αναπαραγης απο τη δεκαετια του'70 εως και σημερα.
Θα αναφερθουμε μονο στα ξιφιδια των αξιωματικων του πεζικου,αεροποριας,ναυτικου και SA των ταγματων εφοδου,ενα ξιφιδιο που εχει δεχτει τις περισσοτερες επιθεσεις των παραχαρακτων.
Μια απλη αναφορα θα κανω στη ξιφολογχη για το γερμανικο τυφεκιο Μαουσερ Κ98.
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/29908d1236725063t-kar98-***o-transisional-gew98-226.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/29908d1236725063-kar98-***o-transisional-gew98-226.jpg)

Εδω βλεπουμε μια ξιφολογχη κ98 σε αριστη κατασταση με κολεο χωρις σκουριες στη λαμα και τη θηκη.Προκειται για τον ενα απο τους δυο τυπους που θα συναντισετε,εδω με λαβες απο βακελιτη,και ο αλλος με ξυλινες λαβες.
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/29909d1236725063t-kar98-***o-transisional-gew98-220.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/29909d1236725063-kar98-***o-transisional-gew98-220.jpg)

Ειναι μαρκαρισμενη ως W.KC με κατασκευαστη τον Weyersberg kirshbaum and cie.
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/29912d1236725301t-kar98-***o-transisional-gew98-222.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/29912d1236725301-kar98-***o-transisional-gew98-222.jpg)

Αλλο ενα αποδεικτικο γνησιοτητας ο κωδικος ελεγχου που αποτελειται απο τον αετο και τον κωδικο WaA παντα,ο οποιος ακολουθειτε απο τρεις αριθμους.
Ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα δεν θα τα δειτε στην γιουγκοσλαβικη ξιφολογχη Κ98 που προσπαθουν να βαφτισουν γερμανικη μερικοι επιτειδιοι εμπορακιδες και να την πασαρουν για γνησια.
Κατα καιρους εχω δει να κανουν προσπαθειες μαρκαρισματος ελεγχου με αετο αλλα το αποτελεσμα ηταν κακο,και πολυ χαμηλοτερα προς την ασφαλεια.
Ακομα ενα στοιχειο γνησιοτητας ειναι οτι πρεπει να ειναι ταυταριθμη,δηλ.ο αριθμος σειρας να ειναι ιδιος τοσο στη λαμα οσο και στη θηκη,σημαδι οτι δεν ειναι λημενη και ξαναμονταρισμενη απο διαφορετικα κομματια.

partizan44
13-04-09, 18:39
Με συντροφια ενα καλο εσπρεσακο και την παρεα ενος καλου φιλου θα ξεκινησω να σας πω λιγα λογια για το γερμανικο εγχειρίδιο πεζικού που βλεπετε παρακατω.
Γενικα τα ξιφιδια και η συλλογη τους ειναι ενα συναρπαστικο χομπυ με πολλους οπαδους σε ολο τον κοσμο και στην ελλαδα,που αρκετες φορες θα ελεγα οτι εχει μετατραπει σε ναρκοπεδιο για αρκετους απο εμας !!
Ειναι αναγνωρισημα απο ολους λογω του σχηματος και φυσικα του γερμανικου αετου με την σβαστικα που φερουν ολα στο στελεχος τους.
Αναλογα με το μοντελο και τον αριθμο κατασκευης του καθε στοιχειου,ειναι και η τιμη του.Στις πιο χαμηλες τιμες σημερα στην αγορα θα βρειτε τα ξιφιδια πεζικου και αεροποριας, (το δευτερο μοντελο 1937).
Επειδη αγαπω αυτο που κανω, και αυτο το χομπυ μου εχει δωσει πολλα,θα ηθελα να δωσω και εγω με τη σειρα μου κατι πισω,εστω μια μικρη διαδρομη διαφυγης απο καποιο ναρκοπεδιο που ισως πεσετε καποια μερα.
Το ξιφιδιο εχει διαστασεις ΜΗΚΟΣ 40,5-ΛΑΜΑ 25,9-ΘΗΚΗ 28,5-ΛΑΒΗ 9,5 ΑΕΤΟΣ 5,8 ολα σε εκατοστα.
Ειναι κατασκευσμενο (η λαμα) απο γερμανικο ατσαλι το οποιο δεν σκουριαζει,και δεν θα σκουριασει αν βρησκετε συντηρημενο καταλληλα μεσα στη θηκη του,εν αντιθεσει με ολα τα νεα αντιγραφα τα οποια εχουν υποστει κατεργασια επιμεταλοσης,σκουριαζουν μεσα σε λιγους μηνες,και ακομα πιο γρηγορα αν ξεφτιση μερος της κατεργασιας,και ερθει το παρθενο μεταλλο σε επαφη με τον αερα.Το κακοδιατηρημενο ατσαλι που θα δειτε ισως στις γνησιες λαμες εχει διαφορετικη διαβρωση απο τα αλλα μεταλλα,με την παροδο του χρονου χανει ο χαληβας τις ειδιοτητες του και ξεκινα μια χημικη αντιδραση στο μεταλλο που προξενει φαγωματα-κρατηρες,κατα τοπους και οχι σε ολη την επιφανεια.Σε λαμες με μεγαλη εκταση ζημιας με αυτο το φαινομενο θα σας θυμηση λαμα απο δαμασκηνο μαχαιρι.
Ο προφυλακτηρας ειναι κατασ.απο χυτο αλουμινιο τα πρωτα χρονια και κατοπιν απο κραμα ζευδαργυρου με πατινα,την οποια σπανια θα συναντησουμε πλεων σε ξιφιδια προς πωληση.
Ο αετος πρεπει να ειναι καθαρος σε λεπτομερειες,τα φτερα στο στηθος,το ματι ,το ραμφος, οι δαφνες περιμετρικα της σβαστικας καθαρες,στο αντιγραφο ειναι φλατ,οι γωνιες της σβαστικας ορθες και κοφτερες-καθετες.
Η λαβη ειναι απο πλαστικο και κατασ.σε τρεια χρωματα,ασπρο,πορτοκαλι,και κιτρινο,μεγαλη προσοχη στις πλαγιες αυλακωσεις οι οποιες πρεπει να κατεβενουν απο αριστερα επανω και να καταληγουν δεξια κατω.
Η λαμα ειναι κατασκευασμενη σε σχημα Π με ανοικτα σκελη,δηλ,εχει τεσσερις γωνιες,ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΘΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΦΤΕΡΕΣ ΟΧΙ ΠΟΜΠΕ !! Αυτο δεν προκειτε να το πετυχει κανενας αντιγραφευς σημερα, ασχετως με τα μεσα που διαθετει !!
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/33189d1239131982t-early-army-dagger-ss100860.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-daggers/33189d1239131982-early-army-dagger-ss100860.jpg)

Το ξιφιδιο αποτελειται απο 12 κομματια.

partizan44
14-04-09, 17:24
http://74.125.43.132/pics/ComparisonPics.jpg

partizan44
15-04-09, 17:45
προκειτε για ενα πολυ ομορφο και σπανιο ξιφιδιο των ταγματων εφοδου SA (sturmabeilung) γνωστων και ως καφε μπουκαμισα,λογο του χρωματος του χιτωνιου που φορουσαν.http://forumbilder.se/images/8e2200960928P4684.jpg (http://74.125.43.132/translate_c?hl=el&sl=en&u=http://forumbilder.se/&prev=/search%3Fq%3Dfake%2Bsa%2Bdagger%26hl%3Del%26sa%3DN %26start%3D10&usg=ALkJrhgh4IOoU2odxYbSLt8Upg-D_K0AFQ)
Το ξιφιδιο αυτο αρχισε να κατασκευαζετε το 1933-44 απο αρκετους κατασκευαστες και γι αυτο καποια στιγμη χρειαστηκε να επεμβη μια υπηρεσια ωστε να ελεγξη την ποιοτητα κατασκευης,ετσι προηλθε το σφραγισμα της λαμας στη βαση με τον κωδικο RZM (reichzeugmeisterei) δηλ.σε ελευθερη μεταφραση ελεγχος στρατιωτικου εξοπλισμου,κωδικο που τον βλεπουμε και στα περισσοτερα γερμανικα αντικειμενα.
Τον κωδικο αυτο τον ακολουθουν νουμερα και αλλα γραμματα,τα οποια μας παραπεμπουν στον αντιστιχο κατασκευαστη.
Στην παραπανω φωτο βλεπουμε την ξυλινη λαβη με τον αετο απο αλουμινιο στη μεση, τους δυο χειροπροφυλακτηρες με το παξιμαδι,τον δισκο(9χιλ) με το λογοτυπο sa και τη βαση της θηκης με το μονο κρικο αναρτησης.
Δεν θα σας μιλησω για τις διαφορες ενος γνησιου και ενος αντιγραφου,γιατι εδω φιλοι μου ειναι μετρημενα κουκια,ενα ψευτικο κραυγαζει απο μακρια και δεν προκειτε κανενας να σας παραπλανηση πουλωντας σας ενα κοπυ 100% για γνησιο.Θελω να πω οτι ειναι τεραστιες οι διαφορες και η ποιοτητα που κανενας δεν θα προσπαθησει στις μερες μας να φτιαξει ενα τοσο καλο αντιγραφο και να το πασαρει για γνησιο.Εκτος και πεσετε πανω σε κανενα ισπανικο κατασκευασμενο στο τολεδο τη δεκαετια του 70.
Οπως εχω ξαναπει το καθε γνησιο αντικειμενο θα πουληθει,αν το δειτε σε καποιο σαιτ δημοπρασιων,πολυ κοντα στην πραγματικη τιμη πωλησης η καταλογου.Αποφυγετε πωλητες που σας το προσφερουν με αμεση αγορα και κακες φωτογραφιες,η δεν απαντουν στις ερωτησεις σας για περισσοτερες λεπτομερειες,η σας απαντουν οτι δεν γνωριζουν τιποτα γι αυτο,η δεν ειναι γνωστες του αντικειμενου,η το ειχε ο παππους μου λαφυρο απο εναν SS που του εκανε καφαλοκλειδωμα,του εριξε δυο φαπες και του το πηρε για ενθημιο !! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ καντε υπομονη,εξοικονομηστε χρηματα,μην παρασυρεστε,και σιγουρα στην πορεια θα βρειτε αυτο που θα σας ικανοποιηση αλλα θα πληρη και τις προδιαγραφες.
Τι συμβαινει λοιπων με αυτο το ξιφιδιο...ακουστε..
Επειδη ηταν πολλες οι φιρμες κατασκευης,αυτοματος το καταστουμε υποπτο να εχει μονταριστει στη παροδο του χρονου,και περνωντας φυσικα απο πολλα χερια,απο κομματια διαφορετικων κατασκευαστων.
Να ειστε σιγουροι οτι δεν θα ταιριαξει ποτε απολυτα μια λαμα στη βαση,και μια λαβη στους προφυλακτηρες.
Πολυ σημαντικο στοιχειο επισης ειναι η λαμα η οποια εκτος απο τον κατασκευαστη εχει χαραγμενο το λογοτυπο Alles fur Deutschland (ολα για την γερμανια) TO ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΠΟ ΣΤΟ ΦΩΣ.Για τους γνωστες ειναι πολυ ευκολο να αναγνωρισουν τη χρηση μηχανικης κατεργασιας στη γραφη,η οποια αφηνη ιχνη για την εξιχνιαση του εγκληματος.
http://forumbilder.se/images/fb2200960844Ped6a.jpg (http://74.125.43.132/translate_c?hl=el&sl=en&u=http://forumbilder.se/&prev=/search%3Fq%3Dfake%2Bsa%2Bdagger%26hl%3Del%26sa%3DN %26start%3D10&usg=ALkJrhgh4IOoU2odxYbSLt8Upg-D_K0AFQ)

Εδω βλεπουμε μια υποπτη λαμα λογο του μη καλα κεντραρισμενου RZM και την ασυνηθηστη φθορα-σκουρια που δεν συναδει με το υπολοιπο μερος.

http://forumbilder.se/images/882200960840Ped74.jpg (http://74.125.43.132/translate_c?hl=el&sl=en&u=http://forumbilder.se/&prev=/search%3Fq%3Dfake%2Bsa%2Bdagger%26hl%3Del%26sa%3DN %26start%3D10&usg=ALkJrhgh4IOoU2odxYbSLt8Upg-D_K0AFQ)

Πολυ καλη εφαρμογη του αετου στη λαβη απο καρυδια,καλα κεντραρισμενος,χωρις κενα,αλλα και οι μικροδιαφορες επιτρεπονται γιατι το ξυλο μετα απο 70 χρονια φιρενει.
Το παξιμαδι ασφαλειας στην κορυφη δεν πρεπει να ειναι βασανισμενο απο χτυπηματα,η σημαδια προσπαθειας λυσιματος,πρεπει να εχει καθαρο σχημα και η πατινα του οπως και ολων των κοματιων που συμπληρωνουν το ξιφιδιο να μην εχει χρωματικη αποκλιση.
Τη θηκη θα την βρειτε σε δυο εκδοχες βαμενη,μια με ανοδιωση και μια με απλο χρωμα παντα καφε για τα SA.
Τελος εχω να πω οτι η αναγνωριση ενος σπανιου και ακριβου αντικειμενου και ειδικα η αγορα του στις μερες μας μεσω διαδυκτιου ειναι επισφαλης,και ειδικα για τη χωρα μας που η βασικη προμηθεια ενος τετοιου αντικειμενου ειναι το εξωτερικο και τα διεθνη σαιτ.

Σας κουρασα ? δεν ξερω ισως μερικους αλλα θα τους αποζημιωσω αργοτερα.....ξερουν αυτοι.

BIBLIOFILOS
17-04-09, 14:59
ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΘ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ Μ38 (ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ) ΕΣΤΩ ΣΕ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΣΙΑΓΩΝΟ ΚΛΠ
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ?

partizan44
17-04-09, 15:57
ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΘ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ Μ38 (ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ) ΕΣΤΩ ΣΕ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΣΙΑΓΩΝΟ ΚΛΠ
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ?

ΚΑΜΙΑ....

partizan44
17-04-09, 17:18
Ετσι για αλλαγη αλλα και για να ευχαριστησω τους συλλεκτες μεταλλιων,και χρυσων αντικειμενων,θα αναφερθω σε μια απονομη που θεωρειται απο τους συλλεκτες τις συγκεκριμενης περιοδου 1935-45 ως η πιο σημαντικη για τα ιστορικα αναμνηστικα μεταλλια.
Προκειται για ενα μεταλλιο που θεσπιστηκε απο τον Χιτλερ για να απονεμηθει στους βουλευτες,στα επιφανη στελεχη,και σε οσους γενικα ειχαν προσφερει ειδικες υπηρεσιες (καταλαβενετε τωρα για την ανοδο στην εξουσια)
Το μεταλλιο αυτο ηταν συμβολο της νεας ελιτ της ναζιστικης γερμανιας απο το 1935 που εγινε η πρωτη απονομη εως το 1944 συμφωνα με τα αρχεια που τα περισσοτερα διασωζονται στη Ρωσσια και την Αμερικη.
Τα αρχεια αναφερουν τα τεμαχια που κατασκευαστηκαν (22000) τα ονοματα με τις ημερομινιες απονομης (30 ιανουαριου παντα καθε ετους) και φυσικα αυτο που ενδιαφερει οσους εχουν μανια με τους κατασκευαστες,στο πισω μερος του μεταλλιου τον κωδικο του.
Δυστηχως οπως συμβενει με ολα τα σπανια αντικειμενα και μεταλλια ετσι κι αυτο δεν γλητωσε απο την αναπαραγωγη,πληθος εχουν βγει σε καταστηματα αλλα και σε δημοπρασιες,οχι μονο online αλλα και σε πληστηριασμους !!
Βλεπετε αλλα ειναι καλες μαιμουδες και δυσκολευουν στην αναγνωριση και αλλα οχι.

http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-other-uniforms-related-insignia/24323d1231669246t-parteiabzeichen-gold-dsc01002.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-other-uniforms-related-insignia/24323d1231669246-parteiabzeichen-gold-dsc01002.jpg)

Κατασκευαστηκε σε δυο εκδοσεις στα 25χιλ.και τα 30 απο δυο μονο κατασκευαστες,Deschler & sohn και Ges. Gesch.,το περιγραμμα (φυλλα βελανιδιας) ειναι απο χρυσο,το κοκκινο σμαλτο ειναι διαφανες ωστε να μας επιτρεπει να βλεπουμε τις κατω απο αυτο λεπτομερειες του μεταλλου,και δεν πρεπει να καλυπτει την επιφανεια των γραμματων και της σβαστικας.
Εχει δυο σειρες απο εννια φυλλα δαφνης τα οποια ανεβενουν εκατεροθεν και συγκλινουν στη κορυφη.
Οι διαφορες του γνησιου με τα αντιγραφα οπως ειπα και παραπανω,αλλες φορες βγαζουν ματι και αλλες ειναι δυκολο να εξιχνιαστουν.
Δεν θα αναφερθω σε περισσοτερες λεπτομερειες και λογο του οτι η τιμη αγορας ενος γνησιου αγγιζει τα 2500-3000 ευρω με πιστοποιητικο γνησιωτητας..

partizan44
20-04-09, 20:20
Παρακατω βλεπετε φωτο.απο δυο ομοια μεταλλια,εμπρος και πισω, το Α και το Β.
Ποιο πιστευετε οτι ειναι γνησιο.Ετσι απλα,μονολεκτικα.
Βλεπω ειναι συνδεμενος και ο φιλος μου ο Σταματης που μου ειχε ζητησει να βαλω δυο φωτο.

Εδω το Α
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9709d1233052727t-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-fake-gallery-frank_and_reif_02.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9709d1216821650-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-fake-gallery-frank_and_reif_02.jpg)

Πισω πλευρα του Α

http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9710d1233052727t-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-fake-gallery-frank_and_reif_01.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/9710d1216821650-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-fake-gallery-frank_and_reif_01.jpg)

Εδω το Β
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/15793d1233093102t-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-ou.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/15793d1223042253-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-ou.jpg)
Πισω πλευρα Β

http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/15794d1233093102t-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-uoii.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-orders-decorations/15794d1223042253-allgemeines-sturmabzeichen-general-assault-badge-uoii.jpg)

Και τα λεμε στη πορεια.....

laonikos6
21-04-09, 12:07
Χρήστο μου το κεφαλι του αετου στο πρωτο μεταλιο ειναι σαν πάπια.Οι λεπτομέριες στην λαβη της ξιφολόγχης ειναι για γέλια.Δεν υπάρχει περίιπτωση να μας ξεγελάσει.

partizan44
21-04-09, 22:17
Πολυ σωστη η τοποθετηση του αγαπητου κατα τ' αλλα συνοδοιπορου και συναγωνιστη της καθημερινοτητας λαόνικου,του κατα κόσμον μπάρμπα νίκος σχετικα με τις δυο λεπτομερειες-διαφορες που παρατηρησε στα δυο μεταλλια.
Θα προσθεσω ακομα,αφου πω και εγω οτι το δευτερο ειναι το γνησιο,οτι οπως σε ολα τα μεταλλια εκεινο που θα μας βοηθησει να εξιχνιασουμε το εγκλημα ειναι η λεπτομερεια και φυσικα η γνωση και η μελετη.
Υπαρχουν στο εμποριο αυτη τη στιγμη πολλα και καλα βιβλια που αφορουν το καθενα ξεχωριστα, αντικειμενα,Στολες,μεταλλια,οπλισμο,με πολλες κατασκευαστικες λεπτομερειες και το κυριοτερο καλες φωτογραφιες.
Για να επανελθουμε τωρα στο θεμα μας που ειναι το μεταλλιο γενικης εφοδου εχω να πω δυο λογια,οτι θεσπιστηκε το 1941 σε πεντε τυπους,για υπαξιωματικους και αξιωματικους οι οποιοι ελαμβαναν την απλη παραπανω απονομη που βλεπετε,αν επερναν μερος σε τρεις νικηφορες γενικες επιθεσεις.
Ακολουθουσε η απονομη των 25-50-75-100 επιχειρησεων !! Ε εδω οπως καταλαβενετε για το 50 και 75 μπορουμε να το αναφερουμε σαν ενα σουπερ σπανιο μεταλλιο στην περιγραφη μας.
Το μεταλλιο ειναι σε οβαλ σχημα εχει υψος το απλο 53χιλ. πλατος 43χιλ.και αναλογα τη φθορα θα το ζυγισουμε στα 33,6 γραμ.
Πλαισιωνετε με στεφανι βελανιδιας και βελανιδια με υπεροχες λεπτομερειες.
Δειτε τη φωλια των βελανιδιων με την ομορφη συμμετρικη ψαθα,που στο αντιγραφο λειπει ειναι λεια.

aetos21
22-04-09, 20:29
Πολυ σωστη η τοποθετηση του αγαπητου κατα τ' αλλα συνοδοιπορου και συναγωνιστη της καθημερινοτητας λαόνικου,του κατα κόσμον μπάρμπα νίκος σχετικα με τις δυο λεπτομερειες-διαφορες που παρατηρησε στα δυο μεταλλια.
Θα προσθεσω ακομα,αφου πω και εγω οτι το δευτερο ειναι το γνησιο,οτι οπως σε ολα τα μεταλλια εκεινο που θα μας βοηθησει να εξιχνιασουμε το εγκλημα ειναι η λεπτομερεια και φυσικα η γνωση και η μελετη.
Υπαρχουν στο εμποριο αυτη τη στιγμη πολλα και καλα βιβλια που αφορουν το καθενα ξεχωριστα, αντικειμενα,Στολες,μεταλλια,οπλισμο,με πολλες κατασκευαστικες λεπτομερειες και το κυριοτερο καλες φωτογραφιες.
Για να επανελθουμε τωρα στο θεμα μας που ειναι το μεταλλιο γενικης εφοδου εχω να πω δυο λογια,οτι θεσπιστηκε το 1941 σε πεντε τυπους,για υπαξιωματικους και αξιωματικους οι οποιοι ελαμβαναν την απλη παραπανω απονομη που βλεπετε,αν επερναν μερος σε τρεις νικηφορες γενικες επιθεσεις.
Ακολουθουσε η απονομη των 25-50-75-100 επιχειρησεων !! Ε εδω οπως καταλαβενετε για το 50 και 75 μπορουμε να το αναφερουμε σαν ενα σουπερ σπανιο μεταλλιο στην περιγραφη μας.
Το μεταλλιο ειναι σε οβαλ σχημα εχει υψος το απλο 53χιλ. πλατος 43χιλ.και αναλογα τη φθορα θα το ζυγισουμε στα 33,6 γραμ.
Πλαισιωνετε με στεφανι βελανιδιας και βελανιδια με υπεροχες λεπτομερειες.
Δειτε τη φωλια των βελανιδιων με την ομορφη συμμετρικη ψαθα,που στο αντιγραφο λειπει ειναι λεια.
χριστος ανεστη με αγαπη υγεια και χαρα σε ολλον τον κοσμο . μπραβο για μια ακομα φορα . δεν το ειδα προχτες και με μπρολαβε ο φιλος νικος στο να απαντιση στο πιο ειναι γνησιο . και θα προσθεσω και εγω αυτο φενετε και απο το κουμπομα . κανεις ωραια εργασια με μερακι και αγαπη . ο φιλος σου σταματης

partizan44
23-04-09, 19:23
χριστος ανεστη με αγαπη υγεια και χαρα σε ολλον τον κοσμο . μπραβο για μια ακομα φορα . δεν το ειδα προχτες και με μπρολαβε ο φιλος νικος στο να απαντιση στο πιο ειναι γνησιο . και θα προσθεσω και εγω αυτο φενετε και απο το κουμπομα . κανεις ωραια εργασια με μερακι και αγαπη . ο φιλος σου σταματης

Να σαι καλα φιλε μου,επισης τις ευχες μου.

partizan44
24-04-09, 20:22
Τα αντικειμενα που αφορουν της επιλεκτες γερμανικες μοναδες (waffen ss)
ειναι πολυ σπανια και εχουν υψηλες τιμες αν βρεθουν.
Οπως εχω πει τα σπανια αντικειμενα εχουν μπει και εχουν κλειδωσει πλεων σε συλλογες και δεν ξαναβγαινουν σε δημοπρασιες η καταστηματα προς πωληση.
Τα τελευταια χρονια ηταν τραγικα στο on line εμποριο στρατιωτικων,με καποια λαμψη εφετος,λογο και της παγκοσμιας οικονομικης κρισις που οδηγησε αρκετους βορειοευρωπαιους να ανοιξουν τις συλλογες τους και να ξαναδουμε καλα πραγματα και οχι σκουπιδια.
Ετσι λοιπων προσανατολιζετε ο κατασκευαστης αντιγραφων-φεικ-ρεπλικα,να φαλκιδεψει εκεινα να αντικειμενα που θα του προσφερουν μεγαλυτερο κερδος αλλα και θα προσελκισει περισσοτερους αγοραστες.
Ενα κομματι με ρουνικα συμβολα εχει τρεις φορες υψηλοτερη τιμη απο ενα αλλο,π.χ ενα τεχνασμα που γινετε στα γνησια ξιφοι της αστυνομιας (POLIZEI FELDGENDARMERIE) αφερουν απο τη λαβη το θυρεο και εμβλημα και πατουν στη βαση το συμβολο των SS.....το βαπτιζουν και σας το προσφερουν στο τριπλασιο της τιμης του.
Ακομα ενα περαδειγμα ειναι το παρακατω κρανος που του τοποθετησαν δυο σηματα SS,το γρατζουνισαν ατακτος, και το προσφερουν αυτη τη στιγμη σαν γνησιο στις 600 λιρες.:D Του λειπει οπως βλεπετε και το καπακι του αεραγωγου.

ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΤΟ
http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/34867d1240502645t-ss-helmet-opinions-please-a539_7.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/34867d1240502645-ss-helmet-opinions-please-a539_7.jpg)

http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/34868d1240502645t-ss-helmet-opinions-please-a539_8.jpg (http://warrelics.eu/forum/military_photos/german-third-reich-steel-helmets/34868d1240502645-ss-helmet-opinions-please-a539_8.jpg)

waffen
14-07-09, 20:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΟ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΑΠΟΧΤΙΣΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΑΝΤΙΚΙΜΕΝΑ 1ΧΙΦΟΛΟΧΗ Κ98 1 ΧΙΦΟΛΟΧΙ Κ*98 1 ΞΙΦΟΣ ΥΠΟΒΡΙΧΙΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΙΘΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΟ ΤΙ ΑΞΙΖΙ Π 38 ΥΠΑΠΧΟΝ ΚΑΙ ΧΟΡΙΣ ΓΡΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ 359 ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΣΙΓΝΟΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΟ ΔΙΣΛΕΞΙΑ

waffen
14-07-09, 20:50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΟ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΑΠΟΧΤΙΣΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΑΝΤΙΚΙΜΕΝΑ 1ΧΙΦΟΛΟΧΗ Κ98 1 ΧΙΦΟΛΟΧΙ Κ*98 1 ΞΙΦΟΣ ΥΠΟΒΡΙΧΙΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΙΘΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΟ ΤΙ ΑΞΙΖΙ Π 38 ΥΠΑΠΧΟΝ ΚΑΙ ΧΟΡΙΣ ΓΡΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ 359 ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΣΙΓΝΟΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΟ ΔΙΣΛΕΞΙΑ

enantios
14-07-09, 22:40
που εισαι Χρηστοοοοοοοοοοοοο!νεκρωσε το φορουμ!

Dikiforos
12-10-09, 23:19

Ταλαιπωρια σκετη.......για P38 υπαρχει ενδιαφερων.....παρακαλω δωστε συντεταγμενες.

HERMAN
15-10-09, 17:31
:cool: γεια σασ ειμαι συλλεκτισ ναζιστικων εδω και 20 χρονια και εχω συνδεθη μαζι σασ σημερα

laonikos6
15-10-09, 21:52
Ναι καλά πατήσατε.. Τα πάντα έχουν την τιμή τους… Μακριά από εμένα………

laonikos6
15-10-09, 21:56
Συγνώμη δεν απευθύνομε σε εσάς…

HERMAN
15-10-09, 22:24
ειναι οκευ

HERMAN
20-10-09, 21:56
γεια σασ ανεκαθεν τα ναζιστηκα ειταν ενασ συλλεκτικοσ τομεασ που κρυβει πολλουσ κυνδυνουσ να ξοδεψεισ δηλαδη τα λεφτα σου και να παρησ τελικα μια κοπκια πανο στον ενθουσιασμο σου. ολα αυτα τα χρονια φανηκα τυχεροσ μπορο να πω. το πκιο βασικο ομοσ αν θελεισ να αποκτησεισ μοναδικα ναζιστηκα κοματια επαναλανβανω μοναδικα ναζιστηκα κοματια πρεπει να βαλεισ βαθεια το χερι στη τσεπη ετσι οταν μου δοθηκε η ευκαιρια το2007 να αποκτησω αντηκιμενα που ανηκαν στον στραταρχη τησ λουφτβαφε ερχαρτ μιλσ δεν διστασα ουτε στιγμη.

HERMAN
20-10-09, 21:57
θα προσπαθησω να βαλω φοτογραφιεσ να τα δειτε

mirmidonas55
23-10-09, 10:55
Υπάρχουν κατάλογοι σχετικοί με Στρατιωτικά αντικείμενα σε μορφή PDF στο Internet. Όποιος ενδιαφέρετε ας μου στείλει P.M. να του πω από που μπορεί να τους κατεβάσει.

Αυτό που δεν έχω βρει ακόμα είναι κατάλογος για αντικείμενα σχετικά με τον πόλεμο της Ανεξαρτησίας του 1821. Αν έχει κανένας ενδιαφέρομαι.

HERMAN
23-10-09, 16:07
τη ειναι το p.m, ? φιλε δεν καταλαβα

mirmidonas55
23-10-09, 17:26
P.M. είναι το personal message. Προσωπικό μήνυμα μπορείς να στείλεις πατώντας πάνω στο όνομα κάποιου χρήστη. Μόλις σου έστειλα ένα HERMAN.

HERMAN
28-10-09, 21:46
φιλε μιρμιδονα μπορεισ να με βοηθησησ? ψαχνω να βρω φοτωγραφιεσ του στραταρχη τησ αεροποριασ τησ λουφτβαφε ERHARD MILCH META TON POLEMO ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΟΝ ΤΟΥ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ δεν βρηκα αν και εψακσα

mirmidonas55
29-10-09, 14:51
Φίλε Herman δυστυχώς δεν έχω κάτι που μπορώ να σε βοηθήσω. Αν πάντως βάλεις το όνομά του στις εικόνες του Google όλο και κάτι θα βρεις. Αν έχεις υπομονή πάτα στον παρακάτω σύνδεσμο και ψάξε ανάμεσα στα 25.700 αποτελέσματα που βγάζει.

http://images.google.gr/images?hl=el&um=1&q=ERHARD+MILCH&sa=N&start=0&ndsp=21

HERMAN
29-10-09, 22:14
ευχαριστω για την προσπαθεια το εκτιμω.

Dikiforos
30-10-09, 19:18
Εκτος απο το να σοδομιζεται το συγκεκριμενο ποστ που γραφτηκε με μεγαλη αγαπη δεν προσφερετε κατι καινουργιο συλλεκτες μου ναζιστικων !!

Dikiforos
30-10-09, 19:21
Περιμενουμε να μας δειξετε κατι αλλα ματαια....

HERMAN
30-10-09, 20:01
να μιλασ στα ισα τη θελεισ να καταλαβουμε εσυ εισαι συλλεχτησ?

thanos2009
09-12-09, 03:55
Σου εστειλα προσωπικό μηνυμα..Περιμενω απαντηση

HERMAN
09-12-09, 21:35
θα σου απαντησω

Dikiforos
13-12-09, 20:17

Πολυ σωστα...χρυσο σε οσες μητερες ειχαν γεννησει οκτω παιδια,ασημι για εξι,και χαλκινο για τεσσερα.Προκειται για το μεταλλιο-σταυρο τιμης της γερμανιδας μητερας που θεσπισε ο Αδολφος χιτλερ ως ενθαρρυνση με αποτερο σκοπο την αυξηση του πληθυσμου στην προπολεμικη γερμανια....
Τα "χρυσα"του μερη,οπως και σε ολες τις αλλες χρυσες απονομες,δεν ειναι κατασκευασμενα απο πραγματικο χρυσο,αλλα απο κατεργασια του μεταλλου ωστε να δινει αυτο το αποτελεσμα.
Αν κανω λαθος διορθωστε με,αλλα νομιζω οτι υπηρχε και ενας σταυρος τιμης με διαμαντια (πραγματικα και γνησια οχι μαιμου) για μητερες που εφερναν στη ζωη πανω απο 12 παιδια !!!

HERMAN
16-01-10, 19:31
Φίλε Herman δυστυχώς δεν έχω κάτι που μπορώ να σε βοηθήσω. Αν πάντως βάλεις το όνομά του στις εικόνες του Google όλο και κάτι θα βρεις. Αν έχεις υπομονή πάτα στον παρακάτω σύνδεσμο και ψάξε ανάμεσα στα 25.700 αποτελέσματα που βγάζει.

http://images.google.gr/images?hl=el&um=1&q=ERHARD+MILCH&sa=N&start=0&ndsp=21
τη κανεισ; εχει κανενα νεο;

HERMAN
16-01-10, 19:31
τη κανεισ; χαθηκαμε

HERMAN
16-01-10, 19:44
367

368

369code]υπαρχει κανεισ ΣΟΒΑΡΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΙΣ που να ενδιαφερεται γεια αυθεντικα ναζιστικα που ανηκαν στο ΣΤΡΑΤΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΕΡΧΑΡΤ ΜΙΛΣ[

HERMAN
16-01-10, 19:47
ΕΡΧΑΡΤ ΜΙΛΣ

HERMAN
16-01-10, 19:54
ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ .

Dikiforos
17-01-10, 18:24
Φυσικα και υπαρχει ενδιαφερων για γνησια στρατιωτικα αντικειμενα αγαπητε χερμαν...με πολυ ενδιαφερων περιμενω να μας τα παραθεσετε.
http://img191.imageshack.us/img191/8653/016sk.jpg

HERMAN
17-01-10, 20:44
που μενεισ ρε φιλε; στο χοραφι σου εισαι στι φοτογραφια ; εισαι συλλεκτισ;

HERMAN
17-01-10, 20:46
το προβλημα δεν ξερω ποσ να βαλω τησ φοτογραφιεστησστο ιντερνετ

Dikiforos
18-01-10, 08:48
Η αληθεια ειναι οτι και εγω βασανιστικα πολυ καιρο ωστε να βρω τον τροπο να το κανω (ανεβασμα φωτο) και σου λεω οτι ειναι ευκολο...κανε upload to imageshack και κατοπιν add την φωτο που θελεις να ανεβασεις.Στη χειροτερη περιπτωση ανεβασε δημοπρασιες με φωτο,η περιεγραψε μου τι εχεις στη κατοχη σου.
Εγω μιας και ρωτας ειμαι βασικα συλλεκτης εμπειριων,και κατοπιν ολα τα αλλα οπως ξερεις,η θα καταλαβεις.

HERMAN
18-01-10, 16:27
που βρηκασ την φοτογραφια; γραψε μου το σαιτ

HERMAN
18-01-10, 16:43
εχω πολλυ συλλεκτικο και φτηνα και παΝΑΚΡΙΒΑ απο λαβαρα μεχρι στολεσ και κρανοι πηληκια και αλλα να τα βγαλω φοτογραφιεσ προτα

HERMAN
18-01-10, 16:51
εχω ενα σετ γραφειου που αποτελητε απο ενα πρασινο μαρμαρο ενα αετο στο κεντρο και ανηγη στη μεση και μεσα εχει δυο γιαλινα μελανοδοχεια ενα σαελιδοκοπτη και μια σφραγιδα που ανηκε στο Generalfieldmarshall -luftwaffe Erhard Milch

Dikiforos
18-01-10, 17:19
που βρηκασ την φοτογραφια; γραψε μου το σαιτ

-ss-

STEL2
18-01-10, 17:35
Αν δεν σου βγάζει τίποτα, επικοινώνησε με τον dikiforo να φτιάξει τον server

Dikiforos
18-01-10, 17:54
Φτου γμτ.....παλι επεσε? Βλεπεις συμβαινει αυτο λογο τρελης επισκεψιμοτητας γονατισε ο σερβερ...ισως αργοτερα καταφερω να τον ανεβασω[]

morgan
18-01-10, 18:49
Φτου γμτ.....παλι επεσε? Βλεπεις συμβαινει αυτο λογο τρελης επισκεψιμοτητας στο partizan44 και γονατισε ο σερβερ...ισως αργοτερα καταφερω να τον ανεβασω[]

αστα να πανε χρηστο και εγω ξενυχτησα σε αυτο το σαιτ εχθες ολο το βραδυ:) :) :) :) ημουν ο 18992222 επισκεπτης :) :) :)

HERMAN
18-01-10, 19:14
τιποτα δεν βγαζει φιλε /

HERMAN
18-01-10, 19:17
κατι σαν αυτο το πκιο πανο λαβαρο εχω ομοσ το δικο μου ειναι πολυ καλυτερο και τα ιδια ισχιουν γεια το αετο

Dikiforos
18-01-10, 20:53
[quote=HERMAN;24662]κατι σαν αυτο το πκιο πανο λαβαρο εχω ομοσ το δικο μου ειναι πολυ καλυτερο και τα ιδια ισχιουν γεια το αετο[/quote

Τα συγκεκριμενα που ειδα δεν με ενδιαφερουν,και ειναι πολυ επικινδυνα ως προιοντα απομιμισης στις μερες μας,αν αγοραστουν απο αποσταση (εννοω χωρις να εχεις αμεση επαφη με το αντικειμενο,και φυσικα τις γνωσεις και τα μεσα που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις την γνησιοτητα ).Το υφασμα ειναι το φορτε μου χερμαν,και μονο με την αφη και με κλειστα ματια σου βρισκω το ειδος και φυσικα το ετος κατασκευης.Μια καλη προσπαθεια εγεινε τελευταια απο τους αυστριακους και κατασκευασαν υφασμα tricot για
κατασκευη χιτωνιων αξιωματικων....και γεμισε η αγορα απο μουφα tunic και γνησια διακριτικα....εγεινε χαμος...δωσε και μενα μπαρμπα ελεγαν οι νεοι συλλεκτες που εβαζαν στη συλλογη τους χιτωνιακη με 350 ευρω!!!Τι θελει να πει ο ποιητης dikiforos?ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ εκτος και βγει το σουπερ σπανιο (μεγαλοσταυρος) και χτυπηθει μεχρι τελικης πτωσεις.Εν ολιγοις ανεβασε φωτο....σου ειπα τον τροπο...να δω τι εχεις και να τα παρω....κρανοι και χιτωνια μονο.

HERMAN
18-01-10, 21:55
το μονο που θα σου πω τα ακριβα μου κοματια τα πηρα μετα απο ταξιδι αστραπη απο το ιδιο το γιο του στραταρχη χερι με χερι 100%οριτσιναλ οι νεοι στλλεκτεσ να ειναι προσεκτικοι κανενασ δεν σου δινει με 350 χιτονιο οριτσιναλ

HERMAN
18-01-10, 22:13
εχεισ εσυ φοτογραφιεσ να μασ δηξησ με συλλεκτικα;

Dikiforos
18-01-10, 22:16
το μονο που θα σου πω τα ακριβα μου κοματια τα πηρα μετα απο ταξιδι αστραπη απο το ιδιο το γιο του στραταρχη χερι με χερι 100%οριτσιναλ οι νεοι στλλεκτεσ να ειναι προσεκτικοι κανενασ δεν σου δινει με 350 χιτονιο οριτσιναλ

Πιστευεις οτι τα αντικειμενα που πηρες χερι με χερι απο το γιο του μακαριτη,περνουν αυτοματα πιστοποιηση γνησιοτητας?Εχετε τις γνωσεις να διακρινετε ενα ψευτικο χιτωνιο ?ενα λαβαρο οπως το λετε ?ενα υφασμα ?πως το τεσταρετε πριν το αγορασετε ?Τελος θα πω οτι δεν εμπιστευομαι κανεναν γιο-εγγονο,αν δεν το ελεγξω πρωτα εγω.

HERMAN
18-01-10, 22:40
Καλα ρε φιλε μην ξεφτηλησουμε και τουσ απογονουσ του στραταρχη λιγοσ σεβασμοσ στην ιστορια /. ο παππουσ μου φιλε ειταν στα SS πολεμησε και παρασημοφορηθηκε και για να δεχτη καπκιον ο γιοσ του στραταρχη στο καστρο του τον ελενχη προτα . πηγα στο καστρο του με φιλοξενησε ο αθροποσ ειδα πραγματα που πολυ λιγοι ειδαν και θα μου δοση σκουπιδια ; ασ τολμουσε. αν το παρεισ ετσι δεν εμπιστεβεσε τον ενα δεν εμπιστεβεσε τον αλλο αν βλεπεισ παντου κοπκιεσ τη να σου πω.

Dikiforos
18-01-10, 22:40
Παρε και μια ακομη για να εχεις δουλεια για το βραδυ...αν καταφερεις να ανεβασεις φωτο...και μου πεις τι πουλας εδω θα ειμαι,με ενα σφυριγμα εφτασα.
Σε ποια περιοχη κατοικοεδρευεις χερμαν?

HERMAN
18-01-10, 22:48
κυπροσ στη λαρνακα. δικα σου ειναι στη φοτο;

HERMAN
18-01-10, 23:07
αν ειναι δικα σου πραβο σου εχεισ ωραια συλλογη

HERMAN
19-01-10, 20:22
προτιμω να πεινασω που λεη ο λογοσ αλλα δεν πουλαω τιποτα. δεν θα ξεφτιλιζουμε εγω μεσα στα φορουμ σασ και να μου κανεισ το ειδικο σαμποσ και μονο εσυ καταλαβησ

enantios
19-01-10, 23:37
απολυτο δικαιο εχεις αγαπητε μου κυριε.μην εξευτελιζεσαι αλλο.εχει και και η ξεφτιλα τα ορια της.τα εσπασες αλλωστε προ πολλου.ποσο ακομα να ξεφτιλιστεις;αυτοι οι βρυκολακες σκοτωσαν τους παπουδες σου...πηγαν στην Κανδανο και σκοτωσαν ολους τους αντρες του χωριου...φιλε μου μαζεψε τιποτε αλλο!γιατι δε μαζευεις βωλους;αυτος ο HERMAN,αν μπορουσε,θα εφτιαχνε τον πατερα σου κοκορετσι.φτανει πλεον η ξεφτιλα....

HERMAN
20-01-10, 09:04
εξυπναδεσ αλλου ρε. μην ερτω και ψαχνεισ τρυπα να χοθεισ η σε κανω κοκορετσι ξερεισ ειναι κληρονομικο !

sac
22-01-10, 18:13
απολυτο δικαιο εχεις αγαπητε μου κυριε.μην εξευτελιζεσαι αλλο.εχει και και η ξεφτιλα τα ορια της.τα εσπασες αλλωστε προ πολλου.ποσο ακομα να ξεφτιλιστεις;αυτοι οι βρυκολακες σκοτωσαν τους παπουδες σου...πηγαν στην Κανδανο και σκοτωσαν ολους τους αντρες του χωριου...φιλε μου μαζεψε τιποτε αλλο!γιατι δε μαζευεις βωλους;αυτος ο HERMAN,αν μπορουσε,θα εφτιαχνε τον πατερα σου κοκορετσι.φτανει πλεον η ξεφτιλα....

Χμμμ... Να βοηθήσω στο ξεμπέρδεμα. Ο παππούς του έχει πολεμήσει στα SS. Άρα δεν ήταν στην Κάνδανο, γιατί εκεί ήταν οι αλεξιπτωτιστές.

(μήπως τα μπέρδεψα περισσότερο;)

sac
22-01-10, 18:27
Καλα ρε φιλε μην ξεφτηλησουμε και τουσ απογονουσ του στραταρχη λιγοσ σεβασμοσ στην ιστορια /. ο παππουσ μου φιλε ειταν στα SS πολεμησε και παρασημοφορηθηκε και για να δεχτη καπκιον ο γιοσ του στραταρχη στο καστρο του τον ελενχη προτα . πηγα στο καστρο του με φιλοξενησε ο αθροποσ ειδα πραγματα που πολυ λιγοι ειδαν και θα μου δοση σκουπιδια ; ασ τολμουσε. αν το παρεισ ετσι δεν εμπιστεβεσε τον ενα δεν εμπιστεβεσε τον αλλο αν βλεπεισ παντου κοπκιεσ τη να σου πω.

Έχω μια σοβαρή απορία, αγαπητέ ΗΕRΜΑΝ. Τι εθνικότητας είσαι; Γιατί άλλο να είσαι γερμανός και να έχει πολεμήσει ο παπούς στα SS, άλλο να είσαι έλληνας και να έχει πολεμήσει ο παπούς σου στα SS.

Πάντως και στα γερμανικά κάνεις λάθη, άρα ούτε γερμανός είσαι. Τα μπερδεύεις με τα αγγλικά. Milch στα γερμανικά προφέρεται μιλχ (και σημαίνει γάλα). Feldmarschall (χωρίς i, με sch) στα γερμανικά, fieldmarshall στα αγγλικά.
(την τελευταία παράγραφο δεν την έγραψα για να σε προσβάλω, αλλά... απευθύνεται σε όλους τους φιλομαθείς του φόρουμ)
εχω ενα σετ γραφειου που αποτελητε απο ενα πρασινο μαρμαρο ενα αετο στο κεντρο και ανηγη στη μεση και μεσα εχει δυο γιαλινα μελανοδοχεια ενα σαελιδοκοπτη και μια σφραγιδα που ανηκε στο Generalfieldmarshall -luftwaffe Erhard Milch

Dikiforos
22-01-10, 18:50
Χμμμ... Να βοηθήσω στο ξεμπέρδεμα. Ο παππούς του έχει πολεμήσει στα SS. Άρα δεν ήταν στην Κάνδανο, γιατί εκεί ήταν οι αλεξιπτωτιστές.

(μήπως τα μπέρδεψα περισσότερο;)

Γνωριζουμε οτι απο την Ελλαδα,με το ξεσπασμα του β΄ππ η καλυτερα την απαρχη του επεκτατισμου του χιλιοχρονου ραιχ,αρκετοι Ελληνες,οπως και αλλοι εθνικοσοσιαλιστες ευρωπαιοι κατεταγησαν ως εθελοντες στο γερμανικο στρατο.Απο το 1939 εως αρχες του 44 κανεις αλλος εκτος απο γερμανο δεν στελεχωσε τις ταξεις των waffen ss,( καθαροτητα φυλης) ....στην κρητη τωρα που εγειναν και οι πρωτες εκτελεσεις αμαχου πληθησμου,για τον εξιλασμο λενε 20 δολοφονηθεντων στρατιωτων του υπολοχαγου τρεμπες,στο κοντομαρι την δουλεια εκανε ο τακτικος γερμανικος στρατος και οι αλεξιπτωτιστες.Αξιοσημειωτο της εκτελεσης των 25 κοντομαριανων ηταν οτι οι γερο κρητικοι δεν απομακρυνθηκαν και προτιμησαν να δουν τον θανατο των παιδιων τους...μοναδικος επιζων ο Γιωργος Γαλανης που με διαμπερες τραυμα στο στηθος θα καταφερει να σωθει τρεχοντας σε γειτονικο αθεριστο χωραφι..ακολουθησαν ο αλικιανος και η κανδανος,η οποια κατεστραφει συθεμελα.

Dikiforos
22-01-10, 18:55
Έχω μια σοβαρή απορία, αγαπητέ ΗΕRΜΑΝ. Τι εθνικότητας είσαι; Γιατί άλλο να είσαι γερμανός και να έχει πολεμήσει ο παπούς στα SS, άλλο να είσαι έλληνας και να έχει πολεμήσει ο παπούς σου στα SS.

Πάντως και στα γερμανικά κάνεις λάθη, άρα ούτε γερμανός είσαι. Τα μπερδεύεις με τα αγγλικά. Milch στα γερμανικά προφέρεται μιλχ (και σημαίνει γάλα). Feldmarschall (χωρίς i, με sch) στα γερμανικά, fieldmarshall στα αγγλικά.
(την τελευταία παράγραφο δεν την έγραψα για να σε προσβάλω, αλλά... απευθύνεται σε όλους τους φιλομαθείς του φόρουμ)

Ασχοληθηκα και εγω παλαιοτερα,οπως και εσυ τωρα,αλλα το μονο που κερδισα απο αυτο το παιχνιδι ηταν η διαγραφη μου απο το φορουμ.

sac
22-01-10, 19:05
Ασχοληθηκα και εγω παλαιοτερα,οπως και εσυ τωρα,αλλα το μονο που κερδισα απο αυτο το παιχνιδι ηταν η διαγραφη μου απο το φορουμ.

Ενδιαφέρον... ΄

Να περιμένουμε και κανέναν συγγενή του κυρίου > http://en.wikipedia.org/wiki/Dirlewanger Του άρεσε να κάνει τους Πολωνούς φλαμπέ. Οι φήμες λένε ότι τους σούβλιζε και τους έψηνε. Οι ίδιες φήμες λένε ότι οι Γάλλοι τον βρήκαν επίσης ψητό και σουβλισμένο...

(Μου το θύμισε ο enantios με τα κοκορέτσια.)

sac
22-01-10, 19:09

Αυτό μπορείς να το θεωρήσεις παράσημο (σοβαρά μιλάω).

... και να το πουλήσεις όσο-όσο στον partizan (εδώ αστειεύομαι)...

sac
22-01-10, 19:17

Σοβαρά (και επιστημονικά), πάντως, ποια μπορεί να είναι η μητρική γλώσσα κάποιου που γράφει "καπκιον" και "κοπκιεσ"; Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Dikiforos
22-01-10, 19:21
Σοβαρά (και επιστημονικά), πάντως, ποια μπορεί να είναι η μητρική γλώσσα κάποιου που γράφει "καπκιον" και "κοπκιεσ"; Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Ησουν απων απ οτι καταλαβαινω...ειχαμε ζησει στιγμες απειρου καλους....αυτα ειναι πταισματα που διαβαζεις...

enantios
22-01-10, 19:33
Ο κ.υιοθετησε το ονομα ενος ναζι!τοσο μεγαλη τιμη ενιωσε που τον γνωρισε;

enantios
22-01-10, 20:00
και για να μη παρεξηγηθω...ο ναζισμος,θελουμε δε θελουμε,υπηρξε ιστορια.οσο κακο και να μας εκανε δε μπορουμε να τον σβησουμε.και,οπως καθε ιστορικη περιοδος,πρεπει να μεινει στη μνημη μας μεσα απο τα οσα αφησε πισω της.αλλο αυτο(συλλεγω για ιστορικους λογους),κι αλλο ταυτιζομαι με το ναζισμο και υιοθετω και ναζιστικο ψευδωνυμο...

Dikiforos
22-01-10, 20:38
Ειναι φανερο οτι το συγκεκριμενο ποστ εχει ενοχληση καποιους,για ευνοητους λογους πιστευω,και εχει δεχτει επιθεσεις κατα καιρους απο διαφορους αλεξιπτωτιστες και μη,που προσπαθουν αλλοτε να διακομοδησουν αλλοτε να σε παρασηρουν σε ατερμονες συζητησεις αλλα κυριος να σοδομισουν κατι το οποιο γραφτηκε με ανιδιοτελεια, πολυ αγαπη για το συλλεκτικο στρατιωτικο αντικειμενο,χωρις ιχνος πολιτικης προπαγανδας, και πρωτιστος την ιστορια.
Αρκετες ευρωπαικες χωρες εχουν τοποθετηθει νομοθετικα για τα γερμανικα αντικειμενα που φερουν σβαστικα και απαγορευουν τη δημοσιευση τους.Γι αυτο βλεπετε σε διαφορες διεθνης δημοπρασιες αυτο το ρετουσαρισμα των φωτογραφιων.Στη γερμανια υπαρχει το αρθρο 86a που αναφερει οτι επιτρεπετε η πωληση τετοιων αντικειμενων (της ναζιστικης περιοδου) μονο για συλλεκτικη χρηση,και ως προιον ιστορικης ερευνας και μελετης της νεοτερης ιστοριας μας,και οχι ως προιοντα πολιτικης προπαγανδας.Στην πατριδα μας αυτο δεν απαγορευεται και γι αυτο το λογο μπορει να βλεπετε φορα παρτιδα σβαστικες.

STEL2
22-01-10, 22:51
Ποιές άλλες χώρες Χρήστο, πλήν της Γερμανίας, τόχουν κα΄νει αυτό?

siton
29-06-10, 23:20
Καμμια κουβεντα για Ελληνες "συλλεκτες" πωλητες;Πιο συγκεκριμενα ο ενας στην Νικαια και ο αλλος αγια παρασκευη μερια...

siton
29-06-10, 23:34
αρχισα να συλλεγω militaria βππ γερμανικα(η ετσι νομιζα...) το γεναρη του 1997.δεν επιθυμω να κουρασω κανεναν αλλα αυτο που εχω να πω ειναι το εξης.αγοραζετε απο φερεγγους πωλητες-καταστηματα του εξωτερικου,διαβαζετε τις περιγραφες των προς πωληση αντικειμενων πολυ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ,ενω εαν η αγορα αφορα μεταλιο κρανος η κατι εστω που κοστιζει αρκετα να ζητατε πιστοποιητικο αυθεντικοτητας.Χωρις ιχνος ρατσιστικης διαθεσης ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ,σε μια κλιμακα αξιολογησης πωλητων του εξωτερικου(εξυπηρετηση,ευκολιες πληρωμης,απαντησεις,αξιολογησεις αντικειμενων που δεν αγοραστηκαν απο αυτους και γενικα στηση προς τον πελατη)απο 1 εως 10,στο 10 βρισκονται Αμερικανοι και ενας Καναδος.Με αρκετη διαφορα ακολουθουν Ευρωπαιοι εκτος Γερμανων και τελευταιοι κατα τη γνωμη μου ειναι οι Γερμανοι.Για τους αυστριακους εχω να πω οτι-κατ εμε- ειναι στο πλην 1,κοινως απατεωνες!

siton
29-06-10, 23:39
Συμφωνω απολυτως με τους προλαλησαντες.Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ.

Dikiforos
05-10-10, 16:00
αρχισα να συλλεγω militaria βππ γερμανικα(η ετσι νομιζα...) το γεναρη του 1997.δεν επιθυμω να κουρασω κανεναν αλλα αυτο που εχω να πω ειναι το εξης.αγοραζετε απο φερεγγους πωλητες-καταστηματα του εξωτερικου,διαβαζετε τις περιγραφες των προς πωληση αντικειμενων πολυ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ,ενω εαν η αγορα αφορα μεταλιο κρανος η κατι εστω που κοστιζει αρκετα να ζητατε πιστοποιητικο αυθεντικοτητας.Χωρις ιχνος ρατσιστικης διαθεσης ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ,σε μια κλιμακα αξιολογησης πωλητων του εξωτερικου(εξυπηρετηση,ευκολιες πληρωμης,απαντησεις,αξιολογησεις αντικειμενων που δεν αγοραστηκαν απο αυτους και γενικα στηση προς τον πελατη)απο 1 εως 10,στο 10 βρισκονται Αμερικανοι και ενας Καναδος.Με αρκετη διαφορα ακολουθουν Ευρωπαιοι εκτος Γερμανων και τελευταιοι κατα τη γνωμη μου ειναι οι Γερμανοι.Για τους αυστριακους εχω να πω οτι-κατ εμε- ειναι στο πλην 1,κοινως απατεωνες!

Ολοι μας λιγο-πολυ την εχουμε "πατησει"στα πρωτα μας βηματα,αλλα και οσο περνουν τα χρονια τοσο σπανιζουν τα καλα κομματια,ετσι ερχετε το γνησιο-πιστο αντιγραφο να καληψει αυτα τα κενά.Τα περισσοτερα ξενα σαιτ,αλλα και καταστηματα πρεπει να ξερεις οτι εχουν ξεχωριστη κατηγορια που αφορα τα kopie,και φυσικα εχουν κοπιαρει τα παντα.Τωρα αυτος που θα εξαπατηθει στην κατηγορια γνησια,θα εχει ελλιπεις γνωσεις και καψα,ωστε να αποκτησει το αντικειμενο του ποθου του απο ενα μη φερέγγυο η αρκετες φορες ασχετο με το αντικειμενο πωλητη.Μια πολυ καλη λυση ειναι τα καταστηματα,που αρκετα απο αυτα δινουν expertise,αλλα μονο σε ακριβα αντικειμενα συνηθως πανω απο 300 Ευρω.Οπως καταλαβενεις υπαρχει η περιπτωση να την πατησεις σε πραγματα μικροτερης αξιας.Κατ'εμε το πιο φρονιμο ειναι να παρεις το αντικειμενο στα χερια σου και να το μελετησεις,αρκει φυσικα να εχεις της γνωσεις.Και οπως ειπες και εσυ,η γνωση ειναι δυναμη που θα σε αποτρεψη απο τυχον κακοτοπιες.Για την φερεγγυοτητα των αμερικανων δεν γνωριζω γιατι δεν εχω συνδιαλλαγη ακομη μαζι τους,για τους Αυστριακους και Γερμανους εχω καλη γνωμη,οχι ομως για τους ολλανδους.Οπως καταλαβες την "εφαγα"χοντρα απο εναν Αψβούργο.

siton1111
07-10-10, 22:47
Ναι σιγουρα,τα πιστοποιητικα τα χρεωνουν.Ο μπουτσεκ στο Μοναχο μονον ανω των 400 ευρω δινει δωρεαν.Για το αλλο που αναφερεις σε πληροφορω πως και καταστηματα με πολυ καλα feedback βλεπε Weitze και αλλοι εχει τυχει να δωσουν για γνησιο και κοπυ.Συνεβει σε Αμερικανο σε αλλο σαιτ σε snurschue ο φουκαρας πηρε Τσεχικα για 250-300 ευρω δε θυμαμαι.Φυσικα οι παντες τον οικτηραν!

siton1111
07-10-10, 22:50
http://www.124sold.gr/forum/C:\Documents and Settings\ΝΟΤΗΣ\Τα έγγραφά μου\militaria fo eval\MINE\ΙΜΑΤΙΣΜΟΣ\LW\for sendingΜε τα υφασματινα ναι συμφωνω,η εμπειρη σχετικα αφη εχει τον πρωτο λογο

siton1111
07-10-10, 22:50
ρε γμτ πως ανεβαζω εικονες;

STEL2
07-10-10, 22:57
Πάτα απάντηση, και κατέβα μετα εκεί που λέει "Διαχείρηση συνημμένων αρχείων"

Dikiforos
08-10-10, 19:24
Ναι σιγουρα,τα πιστοποιητικα τα χρεωνουν.Ο μπουτσεκ στο Μοναχο μονον ανω των 400 ευρω δινει δωρεαν.Για το αλλο που αναφερεις σε πληροφορω πως και καταστηματα με πολυ καλα feedback βλεπε Weitze και αλλοι εχει τυχει να δωσουν για γνησιο και κοπυ.Συνεβει σε Αμερικανο σε αλλο σαιτ σε snurschue ο φουκαρας πηρε Τσεχικα για 250-300 ευρω δε θυμαμαι.Φυσικα οι παντες τον οικτηραν!

Μαλλον αναφερεσε στις χειμερινες μποτες ( snurschuhe ) η ( overboots ) που χρησιμοποιηθηκαν κυριος στο ανατολικο μετωπο και για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Κατα τη διαρκεια του πολεμου οι γερμανοι σφετεριστηκαν στρατιωτικο υλικο απο χωρες που κατελαβαν,η κατασκευασαν σε αυτες, και το χρησιμοποιησαν για της αναγκες τους.Στη τσεχια γνωριζω οτι κατασκευαστηκαν και οι τρεις τυποι Armkompass της Luftwaffe,και αν εχεις δει στο κουτι της αναγραφει τον τσεχο κατασκευαστη.Τωρα αν οι μποτες που αναφερεις δεν ειχαν εσωτερικα το tab με Rbnr και ετος κατασκευης,μαλλον ο τυπος που τις πηρε σε αυτη την τιμη ηταν ασχετος.Ο κλαους ναι δινει πιστοποιητικα μονο για τα δικα του πραγματα,αλλα υπαρχει και ο MS,o RS και ο Μαστερ ολων και αποδεκτος εδω και πολλα χρονια Niemann.Ο Detlev σου πιστοποιει το αντικειμενο σου ανεξαρτητου αξιας,στο 75% της τιμης του για 2 χρονια,με κοστος 25 Ευρω + ασφαλιση και μεταφορικα.Αν βρηκες τον τροπο να ανεβασεις φωτο.αναμενουμε.....

siton1111
11-10-10, 22:33
schnurschuhe ηταν σαν τα δικα μας ημιαρβυλα και φοριουνταν τις περισσοτερες φορες με αναλογες γκετες.Το περιστατικο με τον Αμερικανο αφορουσε ακριβως αυτες.Φιλε dikforos χειμερινες μποτες μηπως εννοεις τις filz stiefel?

siton1111
11-10-10, 22:34
Ευχαριστω φιλε stel2

Dikiforos
12-10-10, 21:58
Καλησπερα
Ναι αυτες εννοουσα τις μαλλινες,αλλα τις κοντες,με κατασκευαστη τον Paul Otto 1943.Δες φωτο.
751

752

753

Ημιαρβυλο στρατου 6τρυπο γνησιο εχω να δω εδω και πολλα χρονια....εστω και "λιώμα".

Dikiforos
12-10-10, 22:15
Εδω ενα cetrificate του Ralf Siegert για ενα ξιφιδιο των Waffen SS,οπου οπως βλεπετε γινετε η πληρης περιγραφη του αντικειμενου και φυσικα η κοστολογηση.Ενα αντιγραφο του παραπανω παραμενη στο αρχειο του RS για τυχον παρασπονδιες.
754

siton1111
12-10-10, 22:26
Τι εννοεις 6τρυπο;Το ημιπερατωθεν ζευγος δικο μου ειναι 9τρυπο
Το αλλο το μαυρο σετ ειναι 4 τρυπες 4 αγκιστρα.
Οι μποτες που σηκωσες ειναι πραγματι οι overboots καλα το ειπες αλλα ηταν μποτες θεσης ψυχους-σκοπιας.Δηλαδη δεν ηταν εφικτο να κινηθει ποσο μαλλον να τρεξει κανεις με αυτες και για αυτο η χρεωση τους δεν ηταν ανα ατομα αλλα ανα διμοιρια και καθηκον.Εχω ενα τετοιο σετ στα Γερμανικα λεγονται βαχτστιεφελ.Τις αλλες ψαχνω να βρω δεν εχω φωτο δυστυχως.
Νοτης

siton1111
12-10-10, 22:30
οσο για το εξπερτιζε με εντυπωσιαζει το γεγονος πως παραθετει διπλα και τιμη στην αγορα!Σωστος ο μαγκας,προφανως απο κατω πρεπει ναχει δυο φωτο,τη σφραγιδα του στη μεση κλπ.Ενα παρομοιο μου εστειλε ο Κερστεν απο το ουλμ για ενα νακαμπφαμπτζαιχεν που ειχα παρει κακαν διμηνο πριν και πηγα να το πεταξω λεγοντας,το μακακα αφου πηρα μωρε,μου στελνει να παρω κι αλλο; ΜΑΖΑ μιλαμε! Μεταξυ μας το τελευταιο ε;

siton1111
12-10-10, 22:32
θαθελα να ακουσω κι αποψεις για μπλακ λαιτ...

siton1111
13-10-10, 13:45
Τωρα βρηκα λιγο χρονο και προσεξα στις προηγουμενες σελιδες πως ειχε γινει ψιλοχαμος.Διαφωνιες επι διαφωνιων...Παντως ξενερωνω αμα ακουω τη λεξη "χιτλερικα"...

Dikiforos
13-10-10, 17:55
Τι εννοεις 6τρυπο;Το ημιπερατωθεν ζευγος δικο μου ειναι 9τρυπο
Το αλλο το μαυρο σετ ειναι 4 τρυπες 4 αγκιστρα.
Οι μποτες που σηκωσες ειναι πραγματι οι overboots καλα το ειπες αλλα ηταν μποτες θεσης ψυχους-σκοπιας.Δηλαδη δεν ηταν εφικτο να κινηθει ποσο μαλλον να τρεξει κανεις με αυτες και για αυτο η χρεωση τους δεν ηταν ανα ατομα αλλα ανα διμοιρια και καθηκον.Εχω ενα τετοιο σετ στα Γερμανικα λεγονται βαχτστιεφελ.Τις αλλες ψαχνω να βρω δεν εχω φωτο δυστυχως.
Νοτης
Γεια σου Νοτη
Οπως εχω πει, το γνωριζεις και εσυ αλλωστε,κατα τη συγκεκριμενη περιοδο που μας απασχολει (1939-1945) υπηρχαν πολλοι κατασκευαστες στρατιωτικου υλικου,γι αυτο βλεπουμε και ακετα και διαφορετικα μοντελα σε πολλα αντικειμενα,απο μεταλλια,οπλισμο και υφασμα.Ολα μα ολα τα αντικειμενα ομως που ειχαν περασει απο ποιοτικο ελεγχο RZM ειναι αυτα που απασχολουν τον καθε σοβαρο συλλεκτη.Τωρα οπως καταλαβενεις ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις στις μερες μας ενα καλο ζευγαρι marching boots,η ενα bergschuhe των οροινων κυνηγων,γιατι ολα αυτα χρησιμοποιηθηκαν μετα τον πολεμο σαν καθημερινα υποδηματα,οπως φυσικα και τα χιτωνια και τα mantels.Ημιαρβυλα εχω δει 5τρυπο + 4 αγκυστρα παραγωγη 1940,8τρυπο, 6τρυπο και 9τρυπο σαν αυτο που εχεις το καφε της αεροποριας.Θα ανεβασω φωτο με την πρωτη ευκαιρια απο φιλζστιεφελ ψηλες,αν ειναι αυτες που ψαχνεις.Το ξιφιδιο δεν αγοραστηκε απο τον RS,αυτος εκανε την πιστοποιηση.

Dikiforos
14-10-10, 19:21
θαθελα να ακουσω κι αποψεις για μπλακ λαιτ...

Για μενα η χρηση της μπλακ λαιτ που χρησιμοποιητε για την ανιχνευση γνησιου υφασματος η χαρτιου,αποτελει οχι παντα ενα χρησιμο και αλανθαστο εργαλειο,αλλα μια δοκιμη που μπορει να βοηθησει στην περαιτερω ερευνα σε αλλους παραγοντες που ειναι πιο σημαντικοι για την εξιχνιαση του "εγκληματος".Το γιατι δεν θα βασιστω εξ ολοκληρου στη λαμψη της λαμπας θα αναφερθω παρακατω.Για οσους δεν γνωριζουν θα πω συνοπτικα,οτι με τη χρηση της υπεριοδους ακτινοβολιας μια λαμπας uv,σαν αυτες που βλεπετε να χρησιμοποιουν οι ιατροδικαστες στο NCIS, τοποθετοντας την κατω απο το υφασμα,βλεπουμε κατα ποσο το διαπερνα και το κανει να λαμπει.Αν ναι ειναι fake,γιατι το συνθετικο νημα που εχει χρησιμοποιηθη σε σχεση με το βαμβακι ειναι σε μεγαλο ποσοστο,εν αντιθεση με τα υφασμα παραγωγης 39-43.Λεγω 43 γιατι αυτη η αναλογια βαμβακερου συνθετικου μετα το 1943 εχει αλαξει δραματικα και γενικα η επεξεργασια του υφασματος εγινε πιο φτηνη και γι αυτο βλεπουμε ελαφρα λαμψη σε υφασματα αυτης της περιοδου.Επισης μπορουμε να αναφερουμε και την χρηση απορυπαντικων και καθαριστηριου που κανουν το παλαιο υφασμα να αντανακλα.

Dikiforos
17-10-10, 19:54
Τωρα βρηκα λιγο χρονο και προσεξα στις προηγουμενες σελιδες πως ειχε γινει ψιλοχαμος.Διαφωνιες επι διαφωνιων...Παντως ξενερωνω αμα ακουω τη λεξη "χιτλερικα"...

Γι αυτο εχουμε και το "Ναζιστικα" για να ερχεσαι στα ισια σου.

έκαστος εφ' ώ ετάχθη

siton1111
30-11-10, 23:02
Θελω γνωμες....

Dikiforos
03-12-10, 10:33
Γεια σου Νοτη
Απο τις φωτο που ειδα δεν μπορω να σου πω μια ξεκαθαρη γνωμη,γιατι δεν φαινεται το πανω μερος στο οποιο πρεπει να υπαρχει ακομα ενας οριζοντιος ιμαντας (δερματινος)και τα δυο loop στη μεση,τα οποια δεν βλεπω.Επισης δεν εχω ξαναδει frame με δερματινους καφε αορτηρες και tab ραμενο στη μεση με καμβα,παρα μονο υφασματινο.Απο σκουρο κιτρινο καμβα θα επρεπε να ειναι οι κατω Iμαντες δεσιματος με μεταλλικη καταληξη,και ισως μαρκαρισμενα με (LUX).Τα αγκιστρα τα βλεπω οκ,οπως επισης τους ιμαντες και τις γκαβιλιες στηριξης αυτων στο frame.Η σφραγιδα παραπεμπει στον βερολινεζο,στον rask η στον zip.Αν θες μου λες απο που το αποκτησες,αν το εβαλες πανω στα koppel traggestell (και "καθετε" καλα) και αν εχεις αλλη φωτο απο το ανω μερος.

Dikiforos
03-12-10, 13:05
829

Dikiforos
03-12-10, 15:45
833

834

835

Dikiforos
03-12-10, 15:53
836

NSU KETTENKRAD HK101 Sd.Kfz 2

837

Dikiforos
03-12-10, 17:20
838

839

840

siton1111
03-12-10, 21:54
γεια χαρα
Για τις φωτο εχεις δικιο,δεν ηταν πληρεις.Το Α frame παντως πουληθηκε στο ****.de 653.00 ευρω.Ενας "φιλος" Αυστριακος μου ειπε πως ηταν ΟΚ οπως κι ενα που δινει ο Εμιγκ για 720,00 ευρω.Το γεγονος της υψηλης τιμησ βεβαια δεν σημαινει και απαραιτητα γνησιοτητα.Ημουν ασχετος μεχρι χθες παντως με το θεμα.Τα καναβινα στοιχεια που αναφερεσαι εχουν να κανουν με dak παντως,οχι ευρωπη.Ακριβα πραγματα ρε παιδι μου παντως.Δηλαδη εαν κι εφοσον το θελω πρε[ει να τα χωσω ανονικα μιλαμε....

Dikiforos
07-12-10, 20:08
γεια χαρα
Για τις φωτο εχεις δικιο,δεν ηταν πληρεις.Το Α frame παντως πουληθηκε στο ****.de 653.00 ευρω.Ενας "φιλος" Αυστριακος μου ειπε πως ηταν ΟΚ οπως κι ενα που δινει ο Εμιγκ για 720,00 ευρω.Συμφωνώ στο θεμα της τιμης,ενα σωστο και "καλο"Α FRAME πεζει γυρω στα 700 ευρω,αν σκεφτεις οτι οι τιμη των Υ STRAPS εχει φτασει τα 250 με 300.Το γεγονος της υψηλης τιμησ βεβαια δεν σημαινει και απαραιτητα γνησιοτητα.Επετρεψε μου να σου πω οτι αυτο ισχυει μεχρι "κεραιας" στα on line καταστηματα,και τα σοβαρα κατα τ'αλλα Auktionhouses.Δεν ξερω αν ειδες τον καταλογο του βερολινεζου με τα αντικειμενα που θα δημοπρατισει στις 29-12.....εχει να πεσει πολυ κλαμα847 Ημουν ασχετος μεχρι χθες παντως με το θεμα.Τα καναβινα στοιχεια που αναφερεσαι εχουν να κανουν με dak παντως,οχι ευρωπη.Ακριβα πραγματα ρε παιδι μου παντως.Δηλαδη εαν κι εφοσον το θελω πρε[ει να τα χωσω ανονικα μιλαμε.... Το εχω δει με κατω υφασμα και πανω δερματινο αορτηρα οπου χρησιμοποιηθηκε κατα το τελος του πολεμου στην Ευρωπη (Νορμανδια).Τα καλα πραγματα φιλε μου οπως ξερεις,θα βγαινουν ολο και πιο σπανια και θα τα βρεις μονο σε δημοπρασιες η παζαρια απο ιδιωτες.Ενα μικρο παραδειγμα,πριν 15 ημερες εκλεισε ενα Life vest (λουκανικο) γερμανου πιλοτου,κοντα στα 1900 ευρω.Οπως καταλαβενεις μιλαμε για ενα σουπερ σπανιο αντικειμενο για αρκετους αρωστους σαν εμας με τα αεροπορικα,το οποιο δεν βλεπουμε και πολυ συχνα σε δημοπρασες.Εγω προσωπικα εχω να δω σωστικα πανω απο 2 χρονια......Τι θελει να πει ο ποιητης Dikiforos με αυτο; οτι τα σπανια και γνησια αντικειμενα θα πιανουν παντα την τιμη τους,η πολυ κοντα σε αυτη, σε μια δημοπρασια.

Dikiforos
07-12-10, 20:46
sss

siton1111
07-12-10, 22:57
Τα χεις χωσει dikiforos και παρηγοριεσαι! Η κανω λαθος;
Οσο για το αλλο μαλλον διαφωνω αλλα τελικα δεν εχει σημασια...
Γραφεις κατι για εναν Βερολινεζο,ποιος ειναι; Καταστημα; Εαν θες μου λες.

siton1111
07-12-10, 22:58
Η συλλογη στις φωτο δικη σου;

Dikiforos
09-12-10, 17:26
Το "κουμάσι" που ρωτάς είναι ο berliner-auktionshaus.....του τα'χωσα αλλά με δάγκωσε!........... Πες μου τη γνώμη σου αν θες για το παρακάτω κράνος Μ38,και πόσο το κοστολογείς.

864

865

866

Dikiforos
09-12-10, 17:29
Εδω και το εσωτερικό

867

Dikiforos
09-12-10, 20:41
sss

Dikiforos
13-12-10, 11:48
Εδω ένα ακόμη Μ38

Dikiforos
13-12-10, 11:49
http://img641.imageshack.us/img641/4379/mes220.jpg (http://img641.imageshack.us/my.php?image=mes220.jpg)

Dikiforos
16-12-10, 19:26
http://img27.imageshack.us/img27/8374/a063c.gif (http://img27.imageshack.us/i/a063c.gif/)

Dikiforos
16-12-10, 21:42
http://http://img69.imageshack.us/img69/3845/xan1.jpg (http://img69.imageshack.us/i/xan1.jpg/)

Dikiforos
16-12-10, 21:47
http://http://img219.imageshack.us/img219/3898/xan2.jpg (http://img219.imageshack.us/i/xan2.jpg/)

Dikiforos
16-12-10, 21:51
http://http://img535.imageshack.us/img535/5870/xan3.jpg (http://img535.imageshack.us/i/xan3.jpg/)

Dikiforos
16-12-10, 21:55
http://http://img263.imageshack.us/img263/2971/xan4.jpg (http://[URL=http://img263.imageshack.us/i/xan4.jpg/]http://img263.imageshack.us/img263/2971/xan4.jpg[/URL)

Dikiforos
17-12-10, 19:34
http://img249.imageshack.us/img249/1711/207g.gif (http://img249.imageshack.us/i/207g.gif/)http://img526.imageshack.us/img526/8977/a055.gif (http://img526.imageshack.us/i/a055.gif/)

akis1
27-12-10, 20:06
Νικηφορος...εχω χασει επεισοδια βλεπω φιλε..

siton1111
28-12-10, 23:51
Γεια χαρα και χρονια πολλα σε ολους.
dikiforos η συλλογη δειχνει ΚΟΛΑΣΗ μιλαμε!Λεπτομερειες δεν κατε'ω απλα δειχνει και ομορφα και προσεγμενα στημενη.Για το αλεξιπτωτιστου παραλαγης θα εδινα 60,00 ειναι σιγουρα fake,για το αλλο με τα σηματα μαλλον τιποτα...Προτιμω 5000,00 στον weitze και να κοιμαμαι ησυχος.

siton1111
28-12-10, 23:54
Το πρασινο με τα δυο ντεκαλς παντως πρεπει ναναι 68 κελυφος.Τωρα μου βαλες ιδεες σχετικα με τα ραφια,αντι για ξυλο εχεις βαλει κρυσταλο ετσι;

thalassis
29-12-10, 16:05
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά, παρακολουθώ τη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον και ήθελα να σας ρωτήσω πέρα από τα γερμανικά militaria, ασχολείτε κανείς με Ελληνικά Β' ΠΠ?

enantios
29-12-10, 19:50
προσωπικα ,αγαπητε κυριε,εχω μανια με τα σκουριασμενα κονσερβοκουτια,που ειχαν χρησιμοποιηθει σαν οργανα σφαγης απο πλευρας των κομμουνιστων!τα διατηρω διοτι μπορει να μου χρειαστουν για την τροικα και τους συνοδοιπορους της...καθενα απο αυτα εχει λαμπρα ιστορια καθως εχει αποκεφαλισει κοσμο και κοσμακη...

Dikiforos
30-12-10, 18:49
Γεια χαρα και χρονια πολλα σε ολους.
dikiforos η συλλογη δειχνει ΚΟΛΑΣΗ μιλαμε!Λεπτομερειες δεν κατε'ω απλα δειχνει και ομορφα και προσεγμενα στημενη.Για το αλεξιπτωτιστου παραλαγης θα εδινα 60,00 ειναι σιγουρα fake,για το αλλο με τα σηματα μαλλον τιποτα...Προτιμω 5000,00 στον weitze και να κοιμαμαι ησυχος.

Καλήν εσπέραν άρχοντες!
Για το "τιποτα"εγω εδωσα 3200,00 και συνεχιζω να κοιμαμαι σαν μπεκάτσα εδω και χρονια.Τωρα για τον helmut,οποιος δυναται να καταβαλει απο 30-50% παραπανω απο την αντικειμενικη αξια ενος αντικειμενου,με το σκεπτικο της φερεγγυοτητας του,τι να πω.....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Πιστεψε με εχω γνωρισει ανθρωπους που εχουν προσπερασει και απορριψει Μ35 σε σχεδον απιαστη κατασταση,μη πιστευοντας στην υπαρξη του βαμενου με χρωμα τριχρωμου ασπιδιου.Τα πρωτα ντεκαλς στα Μ35 (1935-39)ζωγραφιζονταν στο χερι αφου ειχε προηγηθη το ασταρωμα και βαψημο,και κατοπιν ψηνονταν σε φουρνους.Με την παροδο του χρονου φτασαμε σημερα να βλεπουμε αυτο το κρακελάρισμα,που αρκετοι το βλεπουν σαν fake.To M38 ναι ειναι ΕΤ68 και παρ.8268.

http://img510.imageshack.us/img510/8995/panoss.jpg (http://img510.imageshack.us/i/panoss.jpg/])

Dikiforos
30-12-10, 19:00
(http://img153.imageshack.us/i/pi059.jpg/])http://img153.imageshack.us/img153/184/pi059.jpg

(http://img232.imageshack.us/i/pi061.jpg/])http://img232.imageshack.us/img232/3170/pi061.jpg

siton1111
30-12-10, 23:52
Dikiforos σιγουρα αστιευεσαι...αισθανομαι πως δεν μπορω να πω περισσοτερα ΕΔΩ,το τελευταιο πραγμα που θελοω να σκεφτει ο οποιοσδηποτε για μενα ειναι να με πει εξυπνακια.Παντως διαφωνω(λυπαμαι...)καθετα με τα στοχερι βαμμενα ντεκαλς.Μοντελιστης 30 και πλεον χρονια το αντικειμενο ντεκαλς το κατε'ω πολυ καλα.Το κρακελαρισμα οφειλεται σε αλλους λογους,μην σε παρασυρει ο μπογιατζης σου!Μου χει τυχει στην Οικοδομη γενικα,που ασχολουμαι να ακουσω ΠΟΛΛΕΣ ασχετοσυνες για το κρακελαρισμα.Τωρα οσον αφορα τα camo ειναι πολυ μεγαλο το κεφαλαιο...προσωπικα η αποψη μου ειναι ΑΛΑΡΓΑ ΜΗΤΣΟ!

siton1111
31-12-10, 00:16
Για τον βαιτσε ενταξει ειναι ακριβος αλλα πες μου ποιος δεν ειναι...Μηπως ο Καναδος;Φαρμακειο! Τωρα συνεχιζω σχετικα με τα ντεκαλς.Δεν κατηγορω κανεναν αλλα ακομα συγγραφεις-και καλα-βιβλιων με γνωσεις περγαμηνες και πτυχια ακου τι λενε.Μετα την τοποθετηση του(με βαση νερο)ντεκαλ,αφου στεγνωνε το περναγαν διαφανες βερνικι απο πανω για εξτρα αντοχη.Ετσι λεει προκυπτει αυτο το περιγραμμα διαφανες παχους ενος χιλιοστου περιπου γυρω απ το ντεκαλ.Τι λεει ο Νοτης;Οτι ολα τα ντεκαλς οπουδηποτε και οπωσδηποτε εχουν ΑΥΤΟ το διαφανες φιλμ-περιγραμμα για δικους τους λογους.Διαπιστωσα το ιδιο και στα δικα μου δυο(απ τον καναδο) τα οποια μαζι με αλλα θα τα κορνιζαρω.Εαν κι εφοσον περνιοντουσαν τα κρανη μετα τη διαδικασια τοποθετησης βερνικι ναι,ορισμενα περνιοντουσαν ολοκληρα ομως και οχι τοπικα,πανω στο ντεκαλ.ΔΗΛΑΔΗ ο συγγραφεας εδω εκανε πατατουλα!Η αλλη κατηγορια ντεκαλς τα αφτερ μαρκετ ελληνιστι,τοποθετουνταν σε επιπεδο μοναδας η ατομου,δεν ηταν βασης νερου αλλα δυαλυτου,βενζινης τα προμηθευονταν ακομα και στα ΚΨΜ και φυσικα κανενα τετοιο δεν εχει βερνικι επανω του διοτι προφανως θα ελιωνε.Γινονται αντιληπτα-οχι ως προς την γνησιοτητα μιλαω,με το οτι σχετικα ευκολα ξυνονται.Βρεθηκαν μετα τον πολεμο πολλα αχρησιμοποιητα κυριως ενος Εντ Στραχε στο Βαρσντορφ.Των ΣΣ πολλα του καποχε (ετσι τον λεω...) στην Νυρεμβεργη,τιμη 1500,00...το ενα.Του Στραχε 100,00 το ενα,εστησα ενα Μ35 σωστα.
Καλη χρονια σε ολους και στις φαμιλιες σας
ΝΟΤΗΣ

Dikiforos
31-12-10, 16:47
Οπως ειχε αναφερει παλαιοτερα ο "συγχωρεμενος" παρτιζαν,η γνωση ειναι δυναμη,και αυτα που γνωριζουμε σημερα προερχονται απο βιβλιογραφια που βασιζετε σε ντοκουμεντα εκεινης της περιοδου,και συγκεκρημενα της ανωτατης στρατιωτικης διοικησης ( OKW ) που αναφερει εκτενως την διαδηκασια κατασκευης και standarts ενος αντικειμενου.Για τα κρανη που συζηταμε,απο τη χυτευση του μεταλλου και το σφυρηλατισμα ( για τα προγενεστερα του 1939,και καλουπι κατοπιν),τη βαφη με πιστολια ( με το χερι πριν το 1935) το ψησιμο κατοπιν σε φουρνους για σκληρηνση του χρωματος,και τελος το μονταρισμα των αλλων μερων του και τοποθετηση των ντεκαλς (οχι απαρετητα) το γιατι οχι δεν ειναι επι του παροντος.Εγω μιλησα για κρακελαρισμα του ΧΡΩΜΑΤΟΣ στο ασπιδιο,και οχι του βερνικιου προστασιας περιμετρικα.Και επιμενω οτι τα πρωτα μοντελα Μ35 βαμενα σε χρωμα πρασινου μηλου,ο θυρεος ηταν βαμενος στο χερι πριν ακομη στεγνωση η γενικη βαφη του κρανους και προχωρηση στο φουρνο.Θα κορνιζαρω παρακατω μια φωτο ενος Μ35 με αυτο το προβλημα το οποιο δεν οφειλεται οπως προειπα στη χρηση βερνικιου.Οσο για τον χρωστη μου,πρεπει να σου πω ειναι επιπεδου Λαρόζα.

Dikiforos
31-12-10, 17:21
(http://img811.imageshack.us/i/gg004v.jpg/])http://img811.imageshack.us/img811/9026/gg004v.jpg

siton1111
01-01-11, 22:31
Γεια χαρα
Αυτο με τον "χρωστη" και επιπεδο Λαροζα για ναμαι ειλικρινης δεν το καταλαβα.Οσο για το θεμα σχετικα με τα κρανη ισχυριζεσαι οτι υπαρχουν γραπτα στοιχεια;Εγω νομιζω το αντιθετο.Το κρακελαρισμα εννοουσα σε ολο το ντεκαλ φυσικα και οχι στην περιμετρο,αν ηταν εκει μονον δεν θα το βλεπαμε σχεδον.Σχετικα θα βαλω μια φωτο απο κρανος αλλουνου που παρουσιαζεται το φαινομενο.

siton1111
01-01-11, 22:36
Προφανως εννοεις οτι ο θυρεος ειναι το τριχρωμο που κατα την γνωσμη σου βαφοταν στο χερι ετσι;Ο αετος απ την αλλη πλευρα;Μη μου πης και αυτος στο χερι!

siton1111
01-01-11, 22:37
Ο Χρηστος τι εγινε; Εφυγε απο εδω;

Dikiforos
02-01-11, 15:37
Προφανως εννοεις οτι ο θυρεος ειναι το τριχρωμο που κατα την γνωσμη σου βαφοταν στο χερι ετσι;Ο αετος απ την αλλη πλευρα;Μη μου πης και αυτος στο χερι!

Φυσικα αναφερομαι μονο στο τριχρωμο ασπιδιο με τα εθνικα χρωματα της Γερμανιας και οχι στα διακριτικα σηματα των στρατιωτικων σωματων και αλλων οργανωσεων ( πολιτικων και μη )Πραγματικα τα ντεκαλς σε ενα κρανος ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο και ελλοχευει πολλους κινδυνους απο εμπορους και μη που στην προσπαθεια τους να εκτοξευσουν στη στρατοσφαιρα την τιμη του,εχουν τοποθετησει 2 χαλκομανιες αλλοτε κατασκευης 60-70,και αλλοτε σημερινες πολυ καλητερης ποιοτητας, που με την καταλληλη πατινα θα προβληματισουν ακομη και πιο εμπειρους συλλεκτες.Ποια ειναι αυτα τα μυστικα που θα μας βοηθησουν στην εξιχνιαση του εγκληματος,αλλα και ποιοι μυθοι περι αυτου θα πρεπει να καταριφθουν θα κορνιζαρω παρακατω.Αναφερθηκα στο Λαροζα,ενα πολυ γνωστο προσωπο στο χωρο του μοντελισμου,και μεγαλο γνωστη στη βαφη.Τελευταια μας συναντηση στον εκθεσιακο πολυχωρο στην πειραιως,οπου ειχαμε κατεβασει 4 πανελ οργανων Γερμανικων αεροσκαφων.Ισως να το ενθυμασαι.

Dikiforos
02-01-11, 16:00
Οπως εχω πει παραπανω,ειμαστε σε θεση σημερα να γνωριζουμε με σαφηνεια τους κατασκευστες και τις ιδιαιτεροτητες κατασκευης ενος απο αυτους που τους καθιστα ευκολα αναγνωρισιμους,και φτασαμε σημερα να λεμε οτι αυτο το ντεκαλς ειναι του Ed.Strache απο τη Βιεννη λογο του μη καλα κεντραρισματος του λευκου κυκλου με τη σβαστικα στο ασπιδιο,και την κιτρινη πατινα που οφειλετε στο βερνικι που εχει εφαρμοστει ΚΑΤΩ απο το ντεκαλς ως μεσω συγκολλησης.Αρκετοι εχουν σαν κανονα αυτο για την γνησιοτητα μιας χαλκομανιας.Για μενα ειναι μυθος!!

Dikiforos
02-01-11, 16:31
Γνωριζουμε επισης οτι η κατασκευη τους ειχε ανατεθει σε εκδοτες βιβλιων,αλλα και αμεσα σε τυπογραφους που γνωριζαν πολυ καλα την τεχνη της λιθογραφιας,και αυτο ειχε αποτελεσμα μιας πολυ καλης ποιοτητας και λεπτομερειας αυτοκολητα.Οπως πολυ σωστα ειπε ο Νοτης η διαθεση τους ειχε ανατεθει εκτος απο καταστηματα πωλησης στρατιωτικου υλικου ( και στρατιωτικο υλικο ενοουμε φυσικα τα περιφεριακα εξαρτηματα στολων κ.λ.π ) αλλα και στα βιβλιοπωλεια.Αλλοι κατασκευαστες τα διεθεταν σε ρολλο που επρεπε να τα κοψεις,και αλλοι σε τετραδες.Αλλα βασεως βερνικιου,αλλα νερου.Ο κανονισμος ηταν να τοποθετειτε 3χιλ. κατω απο τον αεραγωγο,κατ'αλλους αυτη η αποσταση,συναρτηση αλλων,ειναι καποια ενδειξη.Τα αυτοκολλητα ειχαν διαστασεις 41χιλ.Χ 33χιλ.για στρατο και ναυτικο,και 36 Χ 67 για αεροπορια.Ο θυρεος 40 Χ 33.Ομως αυτο δεν εχει πλεων καμμια σημασια,γιατι βλεπουμε στην αγορα πολυ καλες απομιμησεις που το θεμα των διαστασεων το εχουν λυσει.

Dikiforos
02-01-11, 17:14
Ενα`ακομη χαρακτηρηστικο παραδειγμα ενος γνησιου ντεκαλς που εκτος απο τη φθορα που συναδει με τα υποποιπα μερη του ( δεν εχει περαστει βερνικι ) το βλεπουμε να "λεπιαζει" και σιγα-σιγα να το χανουμε.Η κεφαλη του αετου εχει χαθει τα τελευταια 8 χρονια.Και ερχεται τωρα η ερωτηση....αξιζει να το αφησουμε σε αυτη την κατασταση ( με τη διαβρωση να προχωρα ) ωστε να εχουμε ενα γνησιο παραδειγμα?η να το "βοηθησουμε"με μια ελαφρια επιστρωση βερνικιου προστασιας ,βασεως νερου?

Ευχές !!

siton1111
02-01-11, 21:23
Γεια χαρα
δυο λεπτα να τα ξαναδω σε σειρα και να απαντησω.Βασικα δεν μου αρεσει να αναφερομαι σε ατομα αποντα,αλλα τελος παντων.Λοιπον εννοεις για τον Λαροζα καποια πραγματα.Η απαντηση μου ειναι ουδεν σχολιον...Επισημαινω ωστοσο οτι,με βαση τα διαφημηστικα αερογραφων αυτουνου καθως και αρθρα σε περιοδικα που εγραφαν ο Σωτηρης ο Κωνσταντινιδης,ο Νικος ο Καβαθας και αλλοι σουπερ μοντελιστες και καλα, αναφορικα με την ποιοτητα καποιων αερογραφων και την ικανοτητα τους στην λεπτη δεσμη,ηταν ολα ΠΑΠΑΡΙΕΣ.Χρειαστηκαν στον Κωστα τον Καλφακη 3 η 4 σελιδες σωστα γραμμενου κειμενου το οποιο το κατεβασα απο το σαιτ του καταστηματος του,για να περιγραψει ακριβεστατα τη λειτουργια και τις(οποιες) ικανοτητες ενος αερογραφου σε σχεση με καποιον αλλον.Δηλαδη,κοντολογης,με οσα λιγα σε ογκο εγραψε ο Καλφακης ΩΦΕΛΗΘΗΚΕ ο μοντελιστης οσο δεν ειχε φανταστει τα τελευταια 20-25 χρονια.Και δεν μιλω για μενα αυτη την στιγμη...

siton1111
02-01-11, 21:24
σχετικα με την εκθεση οχι δεν θυμαμαι διοτι δεν πηγα.

siton1111
02-01-11, 21:31
Τωρα για το ντεκαλ που λεπιαζει ερωτω.Το καρανος ειναι εξω;Η σε περιβαλλον με πολλη υγρασια;Εαν ναι δεκτον.Εαν οχι δεν ξερω,δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο.Ασε που η σκουρια εχει και το φαινομενο της παθητικοποιησης,δηλαδη εαν τα αιτια που αρχικα την εκαναν να εμφανιστει δεν συνεχιστουν,τοτε παραμενει ως εχει.Οκτω χρονια λες οτι χαθηκε το κεφαλι του αετου;Θα χα χασει τον κοσμο!

siton1111
02-01-11, 21:34
Απο βιβλιογραφια τωρα που το θυμηθηκα ειναι Ο χικς ο Μπολτον ο Μπαερ ο Νιβαροβιτς κορυφες στον χωρο.Και απ την στιγμη που ζουν απο αυτο ε,ειναι και μαγκες!
Προσωπικα διαφωνω με την επιστρωση απο οτιδηποτε πανω στο κρανος,κοινως δεν τα αγγιζω,μονο λιγο ξεσκονισμα με σουιφερ καπου καπου.
Ευχες παρομοιως.
Νοτης

Dikiforos
02-01-11, 23:06
Εκτος απ' αυτα που γνωριζουμε απο τη βιβλιογραφια,σχετικα με την κατασκευη και την τοποθετηση των ντεκαλς,εχουμε και τα Γερμανικα επικαιρα της εποχης που μας δινουν αρκετες πληροφοριες,οπως το παρακατω.

http://www.youtube.com/watch?v=dqyaOvXvSnE

Dikiforos
03-01-11, 16:59
Τωρα για το ντεκαλ που λεπιαζει ερωτω.Το καρανος ειναι εξω;Η σε περιβαλλον με πολλη υγρασια;Εαν ναι δεκτον.Εαν οχι δεν ξερω,δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο.Ασε που η σκουρια εχει και το φαινομενο της παθητικοποιησης,δηλαδη εαν τα αιτια που αρχικα την εκαναν να εμφανιστει δεν συνεχιστουν,τοτε παραμενει ως εχει.Οκτω χρονια λες οτι χαθηκε το κεφαλι του αετου;Θα χα χασει τον κοσμο!

To κρανος βρισκοταν αποθηκευμενο πολλα χρονια σε υπογειο χωρο,τα τελευταια 4 ειναι καλα προστατευμενο πιστευω,με την υγρασια του χωρου να κυμαινεται απο 35-50% με χρηση αφυγραντηρων.Δεν ξερω για σενα,εγω παντως θα την κανω την αμαρτια και θα επεμβω δυναμικα!

siton1111
04-01-11, 23:43
Dikiforos οι φωτο "μυριζουν" αλλου συλλεκτη ατελιε!

siton1111
04-01-11, 23:44
Ο Χρηστος τι εγινε ρε παιδια;Εκανε σαιτ μοναχος τ;

siton1111
05-01-11, 14:56
Για την ιστορια,πηγα χθες στου Λαροζα με τον γυιο μου να αγορασουμε τιποτα για να φτιαξει ο μικρος.Ενταξει μονος θα του τα πεταγα στη μουρη,δεν θα τα περνα με τιποτα.17,5 ευρω το σετακι 1/35 φιγουρες dragon.O δρακος τελικα ειναι ο Λαροζας...Σε καποιο σαιτ τα ιδια σετακια ακριβως 7 Δολλαρια ισον με 5,5 ευρω και τα απαραιτητα ταχυδομικα,που ομως σε μενα τουλαχιστον μου τα φερνει σπιτι ο Διανομεας!Το παιδι θα στενοχωριοταν κι ετσι τα πηρα.Τωρα σχετικα με τα ταχυδρομικα του Κινεζου βαλε,βενζινη απο και προς,ψυχικη εξουθενωση μεχρι να παρκαρεις στην Καπερναουμ και συγκρινε...Συμπερασμα;ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

Dikiforos
05-01-11, 17:14
Για την ιστορια,πηγα χθες στου Λαροζα με τον γυιο μου να αγορασουμε τιποτα για να φτιαξει ο μικρος.Ενταξει μονος θα του τα πεταγα στη μουρη,δεν θα τα περνα με τιποτα.17,5 ευρω το σετακι 1/35 φιγουρες dragon.O δρακος τελικα ειναι ο Λαροζας...Σε καποιο σαιτ τα ιδια σετακια ακριβως 7 Δολλαρια ισον με 5,5 ευρω και τα απαραιτητα ταχυδομικα,που ομως σε μενα τουλαχιστον μου τα φερνει σπιτι ο Διανομεας!Το παιδι θα στενοχωριοταν κι ετσι τα πηρα.Τωρα σχετικα με τα ταχυδρομικα του Κινεζου βαλε,βενζινη απο και προς,ψυχικη εξουθενωση μεχρι να παρκαρεις στην Καπερναουμ και συγκρινε...Συμπερασμα;ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

Eχεις δικιο σχετικα με τις τιμες,ομως ελευθερη αγορα εχουμε οπως και γνωση για το αντικειμενο που μας ενδιαφερει,και ο καθεις συγκρινη και πρατει αναλογα.Με το Δημητρη γνωριζομαστε αρκετα χρονια,ειμαστε ομοσταυλοι στον ιδιο συλλογο,και οι σχεσεις μας ειναι περισσοτερο φιλικες παρα εμπορικες.Τωρα τις γιορτες αγορασε και ο γιος μου ενα κονδορα FW 200 1:72.......τωρα ποτε θα το "πιασει"ειναι αλλο θεμα.
Gruss.

Dikiforos
05-01-11, 17:25
Ο Χρηστος τι εγινε ρε παιδια;Εκανε σαιτ μοναχος τ;

Οπως βλεπεις πρσπαθει....αλλα "εμεινε" απο υπολογιστη!!!!

(http://img525.imageshack.us/i/a032l.gif/])http://img525.imageshack.us/img525/9652/a032l.gif

Dikiforos
05-01-11, 17:34
Dikiforos οι φωτο "μυριζουν" αλλου συλλεκτη ατελιε!

http://img828.imageshack.us/img828/3661/smiley2550.gif (http://img828.imageshack.us/i/smiley2550.gif/])

siton1111
05-01-11, 22:10
Gru&szlig;
Wie seht's aus?
Ειπα για τον Λ. τελος.Απο μενα τουλαχιστον.Δεν ξερω εαν διαβασες την απαντηση που εδωσα σχετικα με τα μοντελιστικα για αερογραφους κλπ.αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

siton1111
07-01-11, 21:21
Α Γ Ο Ρ Α Ζ Ω! Εχετε τιποτα για πουλημα;Το κοντακι παιζει;
Νοτης

siton1111
07-01-11, 21:22
Αντε μπραβο!Ροζικλερ το καναμε που λεει κι ο γερος μου!

siton1111
07-01-11, 21:23
Και την ειδαν χερι χερι να βγαινει απ το Ροζικλερ(ι)!ΜΕΓΑΛΕ ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗ!

Dikiforos
08-01-11, 17:30
Απο βιβλιογραφια τωρα που το θυμηθηκα ειναι Ο χικς ο Μπολτον ο Μπαερ ο Νιβαροβιτς* κορυφες στον χωρο.Και απ την στιγμη που ζουν απο αυτο ε,ειναι και μαγκες!
Προσωπικα διαφωνω με την επιστρωση απο οτιδηποτε πανω στο κρανος,κοινως δεν τα αγγιζω,μονο λιγο ξεσκονισμα με σουιφερ καπου καπου.
Ευχες παρομοιως.
Νοτης

* Ισως εννοεις τον Ραντοβιτς,αλλα μπορει να κανω και λαθος.
Για αρκετους συλλεκτες το βιβλιο του Μπαερ αποτελει μια ολοκληρωμενη εργασια που σιγουρα θα βοηθησει τους φερελπις νεους,αλλα εχει μερικα κενα στους κατασκευαστες,κενα που ερχεται να καλυψει η νεα εκδοση της Οsprey,που περιλαμβανει και νεους που δεν γνωριζαμε,αλλα και κωδικους χρωματων RAL.Δεν γνωριζω αν εχεις και την ιδια αποψη,δηλ.της μη επεμβασης ( φροντιδας ) και στα δερματινα μερη του κρανους,και γενικα τη κανεις στα "στεγνα εξαρτηματα" απο δερμα?Εχω ενα σακιδιο Ponny Μ39 RZM SS και τα straps ηταν "κουτσουρα" δεν ειχαν καθολου ελαστικοτητα.Εδω και λιγες μερες τα εχω πλακωσει στη βαζελινη,και εχουν απλωσει σαν χταποδια.Δεν ξερω αν αυτο ειναι λαθος,και τη μπορει να μου στοιχισει.
Gruss

Dikiforos
08-01-11, 18:00
Α Γ Ο Ρ Α Ζ Ω! Εχετε τιποτα για πουλημα;Το κοντακι παιζει;
Νοτης
Εχουν ταξιδεψει ολα για μεγαλονησο!
Nichts zu verkaufen,im moment......αλλα σου εχω βρει λυση!!

siton1111
09-01-11, 00:21
Οχι ο Ραντοβιτς ειναι επιφανεια,ολοι οι τομοι.Εννος εναν Κεν Νιηβαροβιτς η καπως ετσι ο οποιος προσφατα εβγαλε το A modern study.Σαν χαραχτηρας παντως την δει και πολυ μαγκας.Ειρωνευεται,πουλαει τοσο και δεν κατεβαινει,γενικα πρεπει να ναι λιγο μακακας σαν ατομο.Φαντασου οτι λεει δεν ειναι προετοιμασμενος να δεχεται πληρωμη μεσω παυπαλ.Ο καθε κυριος τιποτα(που λεει κι ο Παγκαλος...)μπορει,αυτος οχι.Το κατεχει το θεμα παντως και αυτα που πουλαει ΛΕΝΕ!

siton1111
09-01-11, 00:28
παρομοιο προβλημα με δερματινα ειχα κι εγω σε ζωνη.Την πλακωσα και απλωσε σα χταποδι αλλα μετα εκανε σε 110 σημεια κρακ.Βαζελινη τελος.Στο πρακτικερ ενα συντηρητικο δερματων αυτοκινητου λιγο ακριβο(13,00) αλλα μοιαζει καλυτερο.Ειδικα εαν δεν ειναι κουτσουρο.Το εντυπωσιακο ειναι πως το δερμα πινει το υλικο.ΜΗΝ διανοηθεις να το πουλησεις ομως μετα!Θεωρειται επεμβαση.Εξω ειναι κολλημενοι με το θεμα.Για το αλλο τωρα Κριμα που πανε μεγαλονησο.

siton1111
09-01-11, 00:30
Στη μεγαλονησο να δεις επεμβαση!Εσυ αναρωτιεσαι για ενα δερμα,να δεις τι εχουν κανει αυτοι αλλου!Και σε οπλα!Σπρευ μαυρο ματ(φωτιας) κοσμολακ σε λουγκερ...ΜΑΖΑ μιλαμε!

Dikiforos
09-01-11, 16:54
Οχι ο Ραντοβιτς ειναι επιφανεια,ολοι οι τομοι.Εννος εναν Κεν Νιηβαροβιτς η καπως ετσι ο οποιος προσφατα εβγαλε το A modern study.Σαν χαραχτηρας παντως την δει και πολυ μαγκας.Ειρωνευεται,πουλαει τοσο και δεν κατεβαινει,γενικα πρεπει να ναι λιγο μακακας σαν ατομο.Φαντασου οτι λεει δεν ειναι προετοιμασμενος να δεχεται πληρωμη μεσω παυπαλ.Ο καθε κυριος τιποτα(που λεει κι ο Παγκαλος...)μπορει,αυτος οχι.Το κατεχει το θεμα παντως και αυτα που πουλαει ΛΕΝΕ!

Και πολλοι γερμανοι πωλητες δεν χρησιμοποιουν το paypal,http://img687.imageshack.us/img687/362/o050.gif (http://img687.imageshack.us/i/o050.gif/]) δεχονται μονο bank to bank money transfer.

Dikiforos
09-01-11, 17:23
παρομοιο προβλημα με δερματινα ειχα κι εγω σε ζωνη.Την πλακωσα και απλωσε σα χταποδι αλλα μετα εκανε σε 110 σημεια κρακ.Βαζελινη τελος.Στο πρακτικερ ενα συντηρητικο δερματων αυτοκινητου λιγο ακριβο(13,00) αλλα μοιαζει καλυτερο.Ειδικα εαν δεν ειναι κουτσουρο.Το εντυπωσιακο ειναι πως το δερμα πινει το υλικο.ΜΗΝ διανοηθεις να το πουλησεις ομως μετα!Θεωρειται επεμβαση.Εξω ειναι κολλημενοι με το θεμα.Για το αλλο τωρα Κριμα που πανε μεγαλονησο.

Σε καταλαβαινω απολυτα σχετικα με το δευτερο μερος την "επεμβαση."Εχω ζησει Gothik καταστασεις σε διαφορα παζαρια στο εζωτερικο.Τωρα για τη βαζελινη που χρησιμοποιησες και ειχες αυτο το αποτελεσμα δεν ξερω,ισως ηταν βασης πετρελαιου.Για πιο μικρες και ευαισθητες αποληξεις χρησιμοποιω κρεμα συντηρησης χωρις σιιλικονη.Τα περι αυτου λογος "στεγνα" στραπς,πριν την επεμβαση......

(http://img525.imageshack.us/i/612019.jpg/])http://img525.imageshack.us/img525/8097/612019.jpg

(http://img402.imageshack.us/i/612021.jpg/])http://img402.imageshack.us/img402/6916/612021.jpg

siton1111
09-01-11, 23:47
Δεν καταλαβες καλα.Ο νΙηβαροβιτσ ειναι στην αμερικη στο μιτσιγκαν!Και οχι παυπαλ!

Dikiforos
10-01-11, 18:33
http://img51.imageshack.us/img51/2916/a043.gif (http://img51.imageshack.us/i/a043.gif/])

Ποιος αλλος τροπος μεταφορας χρηματων υπαρχει απο ελλαδα για US,εκτος απο paypal και western union? Αυτος τι δεχεται?

Dikiforos
10-01-11, 19:21
Στη μεγαλονησο να δεις επεμβαση!Εσυ αναρωτιεσαι για ενα δερμα,να δεις τι εχουν κανει αυτοι αλλου!Και σε οπλα!Σπρευ μαυρο ματ(φωτιας) κοσμολακ σε λουγκερ...ΜΑΖΑ μιλαμε!

Μαζα επισης και οι εδω "καλλιτεχνες" της "βαφης-μαυρισμα" (ελεγχομενη οξειδωση του μεταλλου). Πληρωσα ενα παντελονι λεφτα για αποκατασταση μιας Μπερετας 34,και οταν την πηρα εβαλα τα κλαματα.Ειχαν κατεβασει με κετσε τοσο το μεταλλο στο κλειστρο, με αποτελεσμα να χαθουν λεπτομερειες και ψηφια.Η δε τρικολορε μαυρομπλε βαφη,θυμηζη περισσοτερο δαμασκηνο μαχαιρι,γι αυτο οπως λεγει και ο γερος μου,το πολυ περισο χαλαει και το ισο.

siton1111
10-01-11, 21:07
http://img51.imageshack.us/img51/2916/a043.gif (http://img51.imageshack.us/i/a043.gif/])

Ποιος αλλος τροπος μεταφορας χρηματων υπαρχει απο ελλαδα για US,εκτος απο paypal και western union? Αυτος τι δεχεται?
Μπορεις και μεσω πιστωτικης φυσικα.Αυτο το ρεμαλι δεχεται μονον γουεστερν γιουνιον που,σημειωτεον και κοστιζει και δε σε καλυπτει για οτιδηποτε.

siton1111
10-01-11, 21:12
Σωστος ο μπαμπας! Αν μη τι αλλο εσυ εχεις γνωσεις στο θεμα.Στο λεω διοτι ειπες για το γκαν μπλου αυτο που πραγματι ειναι.Ελεγχομενη οξειδωση.Οσο γαι το θεμα με τη Μπερεττα μαλλον ο τζες δεν ηξερε τι εκανε.Αντιθετως ο Νοτακος με οδηγιες απο το Midway Usa στο utube τα πηγε μια χαρα σε ενα Γκεβερ98.Το μπουκαλι με το υλικο ηλθε απο Αμερικα με 64 δολλαρια ολα μαζι.