PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ

deleted_member
15-02-09, 11:01
Πριν λιγο καιρο καποιο μελος και θα το ονομασω (ΕΝΑΝΤΙΟΣ) απο τα Ιωαννινα αν θυμαμαι καλα αναφερθηκε σε καποιες δημοπρασιες που ανοιγουν στα χρυσα και στην ουσια τα νομισματα που προβαλουν ειναι ΕΠΙΧΡΥΣΑ διχως να εχουν την ευγενια αυτοι που προβαλουν της εν λογω δημοπρασιες να ενημερωνουν τους αγοραστες!!Επειδη το κακο παραεγινε ξαναβαζω το θεμα προς προφυλαξη νεων με ελαχιστη πειρα αγοραστων!! Προσωπικα πιστευω οτι αυτες οι δημοπρασιες ειναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΗΚΕΣ οι αγοραστες ΔΕΝ γνωριζουν οτι προκειτε για επιχρυσωμενα και για να παταχτει αυτο το φαινομενο ΠΑΡΑΚΑΛΩ την ηγεσια του 24sold να φτιαξει ΝΕΑ κατηγορια για ΕΠΙΧΡΥΣΑ νομισματα και οποιους βλεπουμε δημοπρασιες η οποιες λενε χρυσα αντι του ΕΠΙΧΡΥΣΑ να της καταγγελουμε στην ηγεσια του sold ωστε να διαγραφοντε μεσα απο τα χρυσα!! Θα περιμενω να ακουσω την γνωμη ολων των εμπλεκομενων πανω στο θεμα ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ

Φιλικα
SKARAKIS

STEL2
15-02-09, 11:40
Kαλή Ιδέα Γιώργο..Μπράβο !

deleted_member
15-02-09, 11:54
Εμ βρε Στελιο σημερα ανοιγοντας τον υπολογιστη μου βλεπω ενα μηνυμα απο νεο χρηστη να με ρωτα γιατι ο <ταδε> δινει τοσο φτηνα αυτα τα νομισματα??Κοιταω και ο εν λογο χρηστης τα εχει χτυπηση για να τα παρει!!(Αν θελει ας βγει και μονος του να πει την συνομιλια μας) Το ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ!! Στελιο το θεμα το ειχε ξαναπει ο ΕΝΑΝΤΙΟΣ απο τα ΙΩΑΝΝΙΝΑ και εχει δικιο.... Οπως ξεγελαστηκε ηδη ενας χρηστης γνωστος μου, ΜΠΟΡΕΙ να ΞΕΓΕΛΑΣΤΟΥΝ και αλλοι δεκα!!! ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ των οσων ανεβαζουν τετοιες δημοπρασιες να ΤΟΝΙΖΟΥΝ με ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ οτι ειναι ΕΠΙΧΡΥΣΑ!!! Για να παταχτει πληρως αυτο το φαινομενο εγω προτεινο την κατηγορια ΕΠΙΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ και οταν βλεπουμε καποιον να παει να τα δηλωση σαν χρυσα να τον καταγγελουμε αμεσως στο sold!!!

STEL2
15-02-09, 12:04
Να φτιαχτεί μια κατηγορία επίχρυσα, και αλλη μία reproduction....Γιατι βλέπω τελευταία, πολλά reproductions, να μπαίνουν στα χρυσά....Ειναι μέν χρυσά, αλλά δεν ειναι νομίσματα:D

kriari
15-02-09, 18:03
Πότε θα σταματήσει επιτέλους αυτή η κατάσταση με τα μίνι νομισματάκια των 0.5 γραμμαρίων;

Γιατί τέτοια κοροϊδία; Τυχαίνει να γνωρίζω από πού φτιάχνονται και κανένα από αυτά δεν είναι όχι μόνο χρυσό αλλά επίχρυσο χαμηλότατο (8Κ).

Όλα μα όλα φτιάχνονται σε ένα μέρος με συγκεκριμένες μήτρες. Δεν υπάρχουν τα ψεύτικα και τα καλά όπως μερικοί ισχυρίζονται…

Αφήστε που είναι και κάκιστα αντίγραφα!!

Λυπάμαι πολύ που κάποιοι κάνουν τα πάντα για να βγάλουν 20-30 ευρο..

epop
15-02-09, 19:03
ολοι ειμαστε υπευθηνοι γιατι τα βλεπαμε και σιωπουσαμε.Βλεπαμε αυτα τα νομισματα του μισου γραμμαριου να διαφημιζει ο αλλος οτι ειναι περιπου 5 γραμμαρια.Στα ασημενια που εχει ο ιδιος να γραφει παντου 999 ασημι.Να εχει και τις κινεζικες κοπιες σε περιοπτη θεση και να λεει οτι ειναι νομισματα σπανια.Φτανει πια!Ολοι εχουμε ευθηνη που δεν το λεμε τοσο καιρο!

Υ.Γ Στελιο αν και εισαι απο τους παλιοτερους εδω μεσα αργησες.Επρεπε να το ειχες κανει θεμα απο καιρο.Ολοι περιμεναμε δηλαδη τον Γιωργο και τον εναντιο!Περιμενω και τον Διονυση που δραστηριοποιειται περισσοτερο απο ολους στα χρυσα να γραψει! ΕΛΕΟΣ!

epop
15-02-09, 19:20
Αντε συλλυπητηρια σ αυτους που αγορασανε.Οταν τα πιασουνε στα χερια τους θα καταλαβουνε.Ετσι ειχα νιωσει και εγω οταν αγορασα απο το εξωτερικο ενα προς 5 ευρω!

STEL2
15-02-09, 20:01
2 λεπτάκια, να ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα..

Τα reproduction, ειναι νόμιμα καθότι δεν υπάγονται σε κανένα νόμο περί κιβδηλοποιϊας, κι αυτό γιατί ειτε ειναι νομίσματα που δεν υφίσταται, είτε αν υφίσταται σαν νομίσματα ειναι πολύ διαφορετικά απο τα προτότυπα. είτε στην διάμετρο, είτε στο μέταλλο, είτε στα σχέδια κλπ
Reproduction, ειναι και αυτά των ιδιωτικών εταιριών, οπως του Συλλεκτικού κύκλου κλπ, με την μόνη διαφορά, οτι γράφουν πάνω την καθαρότητα

Το μεξικάνικο τώρα πέσος του 1865, που κατα κόρον εμφανίζεται, δεν υφίσταται κάν σαν νόμισμα

Ο διαχωρισμός λοιπόν που προτάθηκε, για ξεχωριστή κατηγορία, νομίζω οτι ειναι κατ' αρχάς επιβεβλημένος

Για την καθαρότητα τώρα που λέει ο φίλος kriari, δεν μπορώ να το γνωρίζω (οι πωλητές πάντως που τα πουλάν, ισχυρίζονται οτι ειναι χρυσά), αλλά επειδή καλό θάταν να ξέρουμε τι πουλάμε, να αναλαμβάνουμε και την ευθύνη..., και εγώ πούλησα 3-4 κομμάτια, αλλά λόγω αμφιβόλου καθαρότητας, τα σταμάτησα...

deleted_member
15-02-09, 20:20
Στελιο οπως ειπες και μονος σου τα νομισματα αυτα σταματησες να τα πουλας γιατι δεν σου γεμιζαν το ματι!! Καποιοι λενε οτι ειναι επιχρυσα καποιοι οτι ειναι 8 καρατια καποιοι οτι ειναι 22 καρατια!!Προσωπικα δεν εχω πιασει κανενα στα χερια μου να το τεσταρω ωστε να εχω προσωπικη αποψη...... ΑΛΛΑ.... Δεν μπορει ο ενας να λεει χρυσα νομισματα διχως να λεει περιεκτικοτητα και βαρος!! Δεν μπορει ο αλλος να λεει 5 γρμ και απο κατω να λεει αυστηρως ακυκλοφορητο ενα νομισμα 140+ χρονων πισω!! Ελλεος!! Περυσι βγηκαν στην κυκλοφορια και το κανουμε ΝΟΜΙΣΜΑ εκατον σαραντα και πλεον χρονων??? Τοσο καιρο τα εβλεπα τα συγκεκριμενα κομματια και ελεγα μεσα μου <<ελα μωρε ολοι ξερουν οτι ειναι ψευτικα κανενας δεν θα τα χτυπησει διχως να ξερει>> Ελα ομως που βρεθηκαν ατομα ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ και τα θεωρησαν ευκαιρια και αδραξαν να την χτυπησουν..... Δεν με νοιαζει αν αυριο βγουν οι εν λογω πωλητες και πουν οτι θελουν για μενα!! Εγω εκανα το καθηκον μου απεναντι στους νεους αγοραστες ενημερωνω μεσα απο εδω τους λεω ΠΡΟΣΟΧΗ και ευελπιστω αυριο να δω μια νεα κατηγορια να μπαινουν αυτα τα αναμνηστικα ή μια ενημερωση απο την ηγεσια του sold που να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ τους πωλητες να λενε ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ για τα εν λογο νομισματα και οχι να παραπλανουν!!

volos74
16-02-09, 10:17
Όλα καλά αυτά που λέτε όμως την κυριώτερη ευθύνη την έχει το 124 γιατί δεν έχει κατηγορία για τα επίχρυσα και άλλα παρόμια νομίσματα.Τώρα όσον αφορά την γνησιότητα η μη των συγκεκριμένων καλύτερα να μη το συζυτήσουμε γιατί είναι κρίμα κάποιοι που την έφαγαν να κλαίνε εκ των υστέρών.Μεγάλη προσοχή χρειάζεται και όπως λέει ενα ωραίο ρητό " Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός".Πάντως όποιος θέλει να αγοράσει χρυσά με προτεραιότητα χρυσές λύρες, που είναι σταθερή αξία και μπορεί να τις πουλήσει άμεσα και γρήγορα.Κατά καιρούς διαβάζω τα "ΑΘΩΑ" μηνύματα που ερωτούν κάποιοι είμαι κανούριος στο 124 και δεν γνωρίζω εαν είναι συλλέκτικες οι λύρες μου και πόσο κάνουν? Ύστερα από επικοινωνία που είχα με ένα παρομοίο περιστατικό όχι μόνο γνώριζε για τη συλλεκτικότητα των νομισμάτων του αλλά είχε και τιμή πώλησης και της Τράπεζας της Ελλάδος και online τιμή του χρυσού.Παιδιά απευθύνομαι σε όσους κάνουν πως δεν γνωρίζουν σεβαστήτε τους πραγματικά ανήξερους για να μην ακολουθήσουν από εδώ και πέρα αρνητικές αξιολογήσεις πριν καν κάνεται συναλλαγή. Καλές πωλήσεις και αγορές σε όλους.

morgan
16-02-09, 11:02
καλημερα σε ολους, σημερα μολις ειδα το ποστ λογω απουσιας μου και την τροπη που εχουν παρει τα πραματα!! ολα αυτα τα μινι νομισματα ειναι επιχρυσα με χρυσο κατω απο 8κ. και αλλα με χρυσομπογια που δεν εχει καμμια απολυτως αξια.
μπορειτε να τα δειτε ολα στο μεγαλο αμερικανικο σαιτ. να πωλουνται με αμεση αγορα προς 1 και 2 δολλαρια/τεμαχιο σε μεγαλες ποσοτητες.
εγω μολις ειδα να ανοιγουν αυτες οι καταχωρησεις ενημερωσα αμεσως την ελενη τηλεφωνικως και μου προτεινε να στειλω ενα μυνημα στον πωλητη και να του αναφερω τα σχετικα και οπως εκανα.
ο πωλητης απο οτι μου ειπε δεν ειχε γνωση πανω στο θεμα ουτε για το βαρος τους ουτε για το υλικο κατασκευης.
ο στελιος σε προηγουμενο ποστ του φιλου γιωργου απο τα ιωαννινα ανεφερε οτι αν κανουμε καποια αναφορα θα κατηγορηθουμε για αθεμητο ανταγωνισμο και καλως ειπε ,γιατι οντως ετσι θα γινοταν απο την στιγμη που ειμαστε πωλητες.

morgan
16-02-09, 11:32
ολοι ειμαστε υπευθηνοι γιατι τα βλεπαμε και σιωπουσαμε.Βλεπαμε αυτα τα νομισματα του μισου γραμμαριου να διαφημιζει ο αλλος οτι ειναι περιπου 5 γραμμαρια.Στα ασημενια που εχει ο ιδιος να γραφει παντου 999 ασημι.Να εχει και τις κινεζικες κοπιες σε περιοπτη θεση και να λεει οτι ειναι νομισματα σπανια.Φτανει πια!Ολοι εχουμε ευθηνη που δεν το λεμε τοσο καιρο!

Υ.Γ Στελιο αν και εισαι απο τους παλιοτερους εδω μεσα αργησες.Επρεπε να το ειχες κανει θεμα απο καιρο.Ολοι περιμεναμε δηλαδη τον Γιωργο και τον εναντιο!Περιμενω και τον Διονυση που δραστηριοποιειται περισσοτερο απο ολους στα χρυσα να γραψει! ΕΛΕΟΣ!

καλημερα αναργυρε, επλιζω η παραπανω απαντηση μου να σε καλυψε απο μεριας μου, δεν μενει παρα να παρει θεση ο πωλητης/τες που εχουν αυτα τα νομισματα και να μας που και την δικια τους εκδοχη.
προς θεου δεν ζηταω απολογια γιατι δεν ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος πανω στα συγκεκριμενα μινι νομισματα αλλα καλο θα ηταν να ακουσουμε και την αλλη πλευρα μην εχει κατι αλλο να παραθεσει με στοιχεια χειροπιαστα βαση καταλογων η διαταγων κοπης νομισματων.

morgan
16-02-09, 11:38
Όλα καλά αυτά που λέτε όμως την κυριώτερη ευθύνη την έχει το 124 γιατί δεν έχει κατηγορία για τα επίχρυσα και άλλα παρόμια νομίσματα.Τώρα όσον αφορά την γνησιότητα η μη των συγκεκριμένων καλύτερα να μη το συζυτήσουμε γιατί είναι κρίμα κάποιοι που την έφαγαν να κλαίνε εκ των υστέρών.Μεγάλη προσοχή χρειάζεται και όπως λέει ενα ωραίο ρητό " Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός".Πάντως όποιος θέλει να αγοράσει χρυσά με προτεραιότητα χρυσές λύρες, που είναι σταθερή αξία και μπορεί να τις πουλήσει άμεσα και γρήγορα.Κατά καιρούς διαβάζω τα "ΑΘΩΑ" μηνύματα που ερωτούν κάποιοι είμαι κανούριος στο 124 και δεν γνωρίζω εαν είναι συλλέκτικες οι λύρες μου και πόσο κάνουν? Ύστερα από επικοινωνία που είχα με ένα παρομοίο περιστατικό όχι μόνο γνώριζε για τη συλλεκτικότητα των νομισμάτων του αλλά είχε και τιμή πώλησης και της Τράπεζας της Ελλάδος και online τιμή του χρυσού.Παιδιά απευθύνομαι σε όσους κάνουν πως δεν γνωρίζουν σεβαστήτε τους πραγματικά ανήξερους για να μην ακολουθήσουν από εδώ και πέρα αρνητικές αξιολογήσεις πριν καν κάνεται συναλλαγή. Καλές πωλήσεις και αγορές σε όλους.

καλημερα αποστολε, για μενα πρωτα απο ολα πρεπει οι αγοραστες να εχουν τα ματια τους ανοιχτα! οχι το σαιτ. το σαιτ αν δεν δεχθει καποια καταγγελια δεν μπορει να παρεμβει μονο του.
οσο για τους πονηρους που ανοιγουν ποστ σχετικα με οτι εχουν χρυσες λιρες απο τον παπου τους την γιαγια τους η την πεθερα τους ..... ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..... αυτοι ειναι οι πονηροι ποπυ πανε να πουλησουν μεσω του φορουν και καλα οτι εχουν αγνοια απο τιμες....και εμεις ειμαστε κοροιδα που φωτογραφιζουμε ανοιγουμε καταχωρησεις και πληρωνουμε προτεινωμενα για να πουλησουμε. ενω αυτοι ριχνουν το δολωμα...και περιμενουν το ψαρι να ερθει να τσιμπησει.
πιστευω πως ολοι οσοι εσχολουμαστε με χρυσα εχουμε γνωση στο ποσο κανει η λιρα βαση τραπεζας και στο ποσο κειμενεται ο χρυσος καθημερινα.
ο ασχετος που εχει λιρες και θελει να πουλησει, δεν μπαινει σε σαιτ δημοπρασιων , παει στην τραπεζα πουλαει και πληρωνετε αμεσως. απλα τα πραγματα.

volos74
16-02-09, 21:11
Διονύση καλησπέρα.Εγώ δεν κατηγόρησα το site για την κατάσταση είπα καλό είναι να ανοιχτή μια υποκατηγορία με τά επίχρυσα νομίσματα.Το πρόβλημα επικεντρόνεται στους πωλητές αυτών των νομισμάτων που θέλουν να πουλήσουν και '' ή δεν ξέρουν τι πουλανε '' ή δεν έχουν την αντίστοιχη κατηγορία για να βάλουν τα νομίσματα στο site.

deleted_member
16-02-09, 21:35
Διονύση καλησπέρα.Εγώ δεν κατηγόρησα το site για την κατάσταση είπα καλό είναι να ανοιχτή μια υποκατηγορία με τά επίχρυσα νομίσματα.Το πρόβλημα επικεντρόνεται στους πωλητές αυτών των νομισμάτων που θέλουν να πουλήσουν και '' ή δεν ξέρουν τι πουλανε '' ή δεν έχουν την αντίστοιχη κατηγορία για να βάλουν τα νομίσματα στο site.

Αποστολε καταρχην συγνωμη που μπαινω στην κουβεντα σας αλλα παραπανω αναφερεις οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ.... Εδω κανεις λαθος!!Ξερουν πολυ καλα τί πουλανε διοτι ξερουν πολυ καλα ΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑΝ!! Το ολο προβλημα το δικο μου ηταν η ΑΠΟΚΡΥΨΗ της αληθειας οσο αφορα το τί μεταλο ηταν και η παραπλανηση των λιγο εμπειρων 'η απειρων αγοραστων!! Αξιοσημειωτο ειναι οτι ηδη ο ενας εκ των δυο πωλητων εχει κανει ηδη διορθωσεις στο κειμενο του!! Προσωπικα καταδικαζω την οποιαδηποτε ενεργεια αποσκοπη να παρασυρει αγοραστες λεγοντας πραγματα που δεν στεκουν!!Πραγματα που δεν ειναι αληθεια!! Π.Χ Χρυσα νομισματα ή το αλλο... εκατον σαραντα και πλεον χρονων νομισμα!! Ποιο εκατον σαραντα χρονων?? Ποιο νομισμα?? Ακομη δεν στεγνωσε η επιχρυσωση που του εκαναν και το καναμε εκατον σαραντα χρονων?? Και στην τελικη ας μου το δειξουν σε καποιον επισημο καταλογο να αναφερετε σαν ΝΟΜΙΣΜΑ!!! Θες να κερδισεις βρε ανθρωπε του θεου??ΚΑΝΕ ΤΟ!!ΑΛΛΑ ΛΕΓΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!! Αυτα τα λιγα ειχα να προσθεσω συγνωμη για την παρεμβαση;)

volos74
16-02-09, 21:55
Γιώργο καλησπέρα.Έαν είδες η φράση δεν ξέρουν τι πουλάνε είναι μέσα σε εισαγωγικά και είπαμε ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

SOTDIAMOND
16-02-09, 23:42
αγαπητοι φιλοι σας ευχαριστουμε που μας ανοιγετε τα ματια με τα ποστ σας και την εμπειρια σας ειναι πολυ χρησιμο.εγω που αγοραζω λιρες για ενα συγκεκρινενο σκοπο,αγοραζω μονο απο ατομα εδω μεσα που ειναι ενταξει στις συναλλαγες τους,που τους εχω δοκιμασει και με θετικες γνωμες...καποια στιγμη αγορασα ενα επιχρυσο νομοσμα αλλα το εκανα συνειδητα και "χαλαλησα" καποια λιγα ευρω γιατι μου αρεσε...αλλα επαναλαμβανω ηξερα τι εκανα και με ειχε ενημερωσει και σχετικα ο πωλητης nikoleathans κι ετσι ολα καλα...παρακαλω να μας προστατευετε απο ολα αυτα τα λαμογια που αναφερετε πιο πανω κι εμεις θα σας εμπιστευομαστε...
φίλικα σωτηρης

morgan
17-02-09, 12:22

καλημερα, προς θεου κανεις δεν κατηγορησε το σαιτ, ουτε αυτο αφησα να ενοηθει!! το θεμα πιστευω δεν ειναι την υποκατηγοριας -επιχρυσα νομισματα- αλλα των πωλητων που δεν αναφερουν λεπτομερως τι ειναι το καθε νομισμα.
και το βασικοτερο οτι κανεις απο αυτους δεν εχει παρει θεση, γιατι καταβαθος ολοι ξερουν τι πουλανε.!! καλημερα και παλι

διονυσης

volos74
17-02-09, 14:11
Διονύση καλημέρα.Συμφωνώ απολύτος μαζί σου.Όμως θα ήθελα επίσης να επισημάνω πως όταν τρέχει μία δημοπρασία δεν την κλείνουμε για να αλλάξουμε τις τιμές επείδη ανέβηκε ο χρυσός.ΟΙ δημοπρασίες αυτά έχουν δηλαδή κέρδη και ζημίες και αν κάποιος δεν αντέχει τις ζημίες να μην κάνει δημοπρασίες σε χαμηλές τιμές αν πρόκειται να πάθει κανένα έμφραγμα.Επίσης κάποιος παραπλάνει τους αγοραστές με τιμές χρυσού προσεχώς 1500$ και σε ένα χρόνο 3000$ έαν έχει κάποια έγκυρη πληροφορεία ο κύριος συνάδελφος για τη μας τη λέει και δεν την κρατάει για τον εαυτό του να ''θυσαυρίσει'' ο ίδιος.Προσοχή στο τύρι γιατί ακολουθεί και φάκα.

morgan
17-02-09, 15:01
Διονύση καλημέρα.Συμφωνώ απολύτος μαζί σου.Όμως θα ήθελα επίσης να επισημάνω πως όταν τρέχει μία δημοπρασία δεν την κλείνουμε για να αλλάξουμε τις τιμές επείδη ανέβηκε ο χρυσός.ΟΙ δημοπρασίες αυτά έχουν δηλαδή κέρδη και ζημίες και αν κάποιος δεν αντέχει τις ζημίες να μην κάνει δημοπρασίες σε χαμηλές τιμές αν πρόκειται να πάθει κανένα έμφραγμα.Επίσης κάποιος παραπλάνει τους αγοραστές με τιμές χρυσού προσεχώς 1500$ και σε ένα χρόνο 3000$ έαν έχει κάποια έγκυρη πληροφορεία ο κύριος συνάδελφος για τη μας τη λέει και δεν την κρατάει για τον εαυτό του να ''θυσαυρίσει'' ο ίδιος.Προσοχή στο τύρι γιατί ακολουθεί και φάκα.

καλησπερα και παλι αποστολε, αν καποιος παραπλανει τους αγοραστες με τιμες 1500 η 3000 δολλαρια , προφητικα!! εμενα δεν με απασχολει γιατι δεν ειμαι αγοραστης. αυτοι που αγοραζουν ας εχουν τα ματια τους και τα αυτια τους ανοιχτα..και ας μην τσιμπανε ευκολα!! αν ο χ.ψ πωλητης εχει τετοιες προβλεψεις ας βγει στο φορουμ να μας το τεκμηριωσει.........

οσο για τις δημοπρασιες που κλεινουν για να αλλαξουν οι τιμες.
προφανως αναφερεσαι στις δικες μου δημοπρασιες. πρωτον και βασικοτερο το σαιτ μου επιτρεπει να κλεισω ανοιχτη καταχωρηση απο την στιγμη που δεν εχει δεχθει χτυπημα.
δευτερον εγω ειμαι πωλητης και παντα πουλαω με τιμη ημερας γιατι την ιδια μερα αγοραζω η κλεινω παραγγελια, παραπονιεσαι βλεπω οτι σκοπευω να ανεβασω τις τιμες αν καταλαβα καλα.... δεν ειδα ομως να παραπονεθει κανεις ,ουτε εσυ φυσικα, οταν κατεβασα τις τιμες κατα 10ευρω ανα λιρα πριν 8-9 μερες που ειχε κανει μια πτωση ο χρυσος.
τις προαλες αγορασες καποια πραγματα απο μενα , π.χ. ενα χρυσο 5000δρχ. στα 245 ευρω, μηπως τωρα που ειναι σαν μεταλλο 260 περιπου διατιθεσαι να μου το δωεις με 245 οσο το πηρες?? η εστω 250 να κερδισεις κιολας.
μην τα βλεπεις μονο απο την μερια σου τα πραγματα, στην τραπεζα της ελλαδος γιατι δεν κανεις παραπονα που αλαζει οποτε θελει τις τιμες και μαλιστα οχι παντα στην σωστη ωρα?

παντα φιλικα διονυσης

volos74
17-02-09, 15:27
Διονύση γεια σου και πάλι.Δεν με ενδιαφέρει αν άλλαξες τις τιμές σου και καλά έκανες όμως τα κομάτια που βάζεις εσεί και άλλοι μέσα δεν τα αγοράζεται κάθε δευτερόλέπτο λοιπόν όταν τα έχεις αγοράσει σε κάποια τιμή εδώ και κάμποσο καιρό δεν νομίζω πως είναι σωστό να τραβάς τα νομίσματα από τη δημοπρασία και αλλάζεις τις τιμές σήμερα που ανέβηκε ο χρυσός και επίσης δεν σου είπε κανείς να τις κατεβάσεις όταν πέφτει.Εγώ αγοράζω ότι βλέπω όσον αφορά το 5000δρχ στα 245ευρώ, εάν δεν άλλαζες τις τιμές θα το είχες ακόμη και θα το πουλούσες σε καλύτερη τιμή σήμερα.Για τις τιμές του χρυσού που αναφέρθηκα για κάποιον που είπε 1500$ και 3000$ δεν αφορά εσένα σαφώς ήταν μία επισήμανση για κάποιους που θέλουν να αγοράσουν για να προσέχουν.

Φίλε τα λέμε και πάλι

STEL2
17-02-09, 15:35

Aνάργυρε, ξέρω για ποιόν αναφέρεσαι, γιατί μόνο ενας εδω μέσα ειναι που τα κάνει αυτά (πιστεύω λόγω ασχετοσύνης, αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα)

Και εχω εχω δεί ορισμένα πράγματα που σπάνια πουλάει, οταν πουλάει, και μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο

Ομως, τι πρέπει να γίνει?
Ξέρεις πολύ καλά, οτι και στο μεγάλο σάϊτ, γίνονται απο πολλούς, τα ίδια και χειρώτερα....Κανείς δεν επεμβαίνει, γιατί ο καθένας ειναι υπευθυνος για το τι πουλάει..Αλλωστε αν δεις στις καταχωρήσεις στο sold, προς το τέλος της καθε καταχώρησης, γράφει "ο πωλητής τάδε(στον οποίο ανήκει η καταχώρηση) , ειναι υπέυθυνος, για το περιεχόμενο της καταχώρησης",

Είπαμε, αν το κάνουμε θέμα, εμείς που πουλάμε, θα κατηγορηθούμε για αθέμιτο ανταγωνισμό (πολλοί το βλέπουν ετσι, άλλοι πάλι , όχι)...Ας στείλουν οι αγοραστές μύνημα στον webmaster, και ας τον καταγγείλουν..

Δυστυχώς, ή ευτυχώς (δυστυχώς για εμένα), ζούμε σε μια ελευθερη αγορά, οπου ο καθένας κάνει και πουλάει οτι γουστάρει..., ο καθείς παρεμβατισμός ( ο οποίος εχει καταργηθεί πλέον), καταλήγει σε άλλες χαώδεις καταστάσεις

Εμείς, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, ειναι αμα ξέρουμε, να ενημερώνουμε, και απο εκεί και πέρα, ο καθένας ειναι υπεύθηνος να διαλέξει

Το πάν ειναι η ενημέρωση, και το ψάξιμο εκ μέρους του αγοραστή, του αντικειμένου που πρόκειται ν' αγοράσει

Ενημέρωση λοιπόν, και ερευνα αγοράς, πριν την τελική απόφαση..

Φιλικά,
στέλιος

morgan
17-02-09, 15:45
Διονύση γεια σου και πάλι.Δεν με ενδιαφέρει αν άλλαξες τις τιμές σου και καλά έκανες όμως τα κομάτια που βάζεις εσεί και άλλοι μέσα δεν τα αγοράζεται κάθε δευτερόλέπτο λοιπόν όταν τα έχεις αγοράσει σε κάποια τιμή εδώ και κάμποσο καιρό δεν νομίζω πως είναι σωστό να τραβάς τα νομίσματα από τη δημοπρασία και αλλάζεις τις τιμές σήμερα που ανέβηκε ο χρυσός και επίσης δεν σου είπε κανείς να τις κατεβάσεις όταν πέφτει.Εγώ αγοράζω ότι βλέπω όσον αφορά το 5000δρχ στα 245ευρώ, εάν δεν άλλαζες τις τιμές θα το είχες ακόμη και θα το πουλούσες σε καλύτερη τιμή σήμερα.Για τις τιμές του χρυσού που αναφέρθηκα για κάποιον που είπε 1500$ και 3000$ δεν αφορά εσένα σαφώς ήταν μία επισήμανση για κάποιους που θέλουν να αγοράσουν για να προσέχουν.

Φίλε τα λέμε και πάλι

και ομως αποστολε με τιμη ημερας αγοραζω , μολις πουλησω 1 κομματι πχ λιρα στα 190 σημερα, δεν εχει σημασια αν την εχω παρει 150 η 180 γιατι σημερα θα κλεισω παλι παραγγελια εκει που σου εχω πει οτι προμηθευομαι τα νομισματα με σημερινη τιμη ασχετα αν αυριο θα πεσει η ανεβει, και μολις μαζευτει ενα αξιοσεβαστο ποσο θα παω να την παραλλαβω. για να καταλαβεις τι εννοω δεν με νοιαζει ποσο θα παει η λιρα η ο χρυσος γιατι παντα ενα -α- ποσο κερδιζω απο το κομματι , απλα με την μεθοδο που ακολουθω κραταω παντα το ιδιο βαρος χρυσου και μονο το αυξανω ,χωρις να με αφορα η τιμη του.
για αυτους τωρα που ειναι μαντες και λενε τιμες των 3000 δολλαριων, αν αυτα που ελεγαν ισχυαν θα επρεπε να εχουν ηδη πουλησει σπιτι αμαξι και ολα τα οικοπεδα τους και να τα αγοραζαν χρυσο. .......και οχι να πουλαν επιχρυσα και να πλειοδοτουν σε δημοπρασιες με χρυσα.

χαιρετω και παλι
φιλικα διονυσης

STEL2
17-02-09, 15:51
Όλα καλά αυτά που λέτε όμως την κυριώτερη ευθύνη την έχει το 124 γιατί δεν έχει κατηγορία για τα επίχρυσα και άλλα παρόμια νομίσματα.Τώρα όσον αφορά την γνησιότητα η μη των συγκεκριμένων καλύτερα να μη το συζυτήσουμε γιατί είναι κρίμα κάποιοι που την έφαγαν να κλαίνε εκ των υστέρών.

Απόστολε, οι κατηγορίες υπάρχουν..., μπορεί να μην ειναι εξειδικευμένες (πχ. Επίχρυσα, ή reproduction), αλλά υπάρχουν...

Πχ. τα επίχρυσα, πάνε κανονικά στα Νομίσματα > Διάφορα...Εκεί κανονικά μπαίνουν...,αλλο τώρα που οι πωλητές τα βάζουν στα χρυσά, μπάς και τσιμήσουν κάτι..Γαιτί οταν λέμε χρυσά νομίσματα, ενοούμε χρυσά, και οχι επίχρυσα, ή χρυσές πλάκες (αυτές δεν πάνε κάν στα νομίσματα, αλλά είπαμε, οτι οπως τους συμφαίρει μερικούς).., για να μήν πώ οτι μερικά επίχρυσα, δεν ειναι ΚΑΝ νομίσματα, γιατί η επιχρύσωση εγινε εκ των υστέρων, πάνω σε κανονικό νόμισμα κυκλοφορίας, οπου υπέστη αλλαγή το μέτταλο, οπότε λογικά πάνε στα ΕΝΘΥΜΙΑ...

Αρα, οι κατηγορίες υπάρχουν..., ισως μόνο χρειάζεται κάποιες, να λίγουν πιο εξειδικευμένες

Φιλικά,
στέλιος

volos74
17-02-09, 16:14
Φίλε Διονύση τότε το 124 δεν είναι site δημοπρασιών αλλά ο Dow Jones.Δεν ξέρω πόσοι ξέρουν από δημοπρασίες αλλά μέχρι να λήξη η δημοπρασία είτε αλλάξει η τιμή του προ'ι'όντος προς τα πάνω είτε προς τα κάτω η δημοπρασία συνεχίζεται κανονικά μέχρι τη λήξη της.

STEL2
17-02-09, 16:18
Αποστολε καταρχην συγνωμη που μπαινω στην κουβεντα σας αλλα παραπανω αναφερεις οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ.... Εδω κανεις λαθος!!Ξερουν πολυ καλα τί πουλανε διοτι ξερουν πολυ καλα ΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑΝ!! Το ολο προβλημα το δικο μου ηταν η ΑΠΟΚΡΥΨΗ της αληθειας οσο αφορα το τί μεταλο ηταν και η παραπλανηση των λιγο εμπειρων 'η απειρων αγοραστων!! Αξιοσημειωτο ειναι οτι ηδη ο ενας εκ των δυο πωλητων εχει κανει ηδη διορθωσεις στο κειμενο του!!

Γιώργο, πουλάνε οτι ακριβώς αγόρασαν, και δεν υπάρχει καμμιά λαμογια στην μέση
Σαν χρυσά τα αγορασαν, και σαν χρυσά τα πουλάνε !
Αυτά τα κομμάτια, αγοράζονται απο ενα συγκεκριμένο μέρος, και αγοράζονται σάν χρυσά.., δεν υπάρχουν ούτε χαρτιά, ούτε πιστοποιητικά, ουτε κανενός είδους διάταγμα που να αφορά την κοπή τους, γιαυτό ειναι και αμφιβόλου περιεκτικότητος το μέτταλλο..

Αλλοι πάλι, ισχυρίζονται οτι δεν ειναι χρυσά...,ούτε αυτοί νομίζω μπορούν να το αποδείξουν αυτό..., αν μπορούνε, και εχουν στοιχεία, ας το κάνουν !
Αλλωστε, το καθένα μπορεί να διαφέρει σε περιεκτικότητα, ή επιχρύσωση απο το άλλο, αφού ειναι αυθαίρετες κοπές

volos74
17-02-09, 16:22
Στέλιο γεια σου εγώ τις βλέπω τις κατηγορίες διάφορα.Όμως η κατηγορία επίχρυσα θα πρέπει να γίνει για να μην υπάρχουν δικαιολογίες από κάποιους πως δεν βλέπουν κάποια κατηγορία για να βάλουν τα επιχρυσά τους.Επίσης δεν χρειάζεται να γίνει άλλη συζύτηση πάνω στο θέμα αυτό νομίζω τα είπαμε αρκετά ας αναλλάβουν όλοι τις ευθύνες τους.Επίσης θα το επισημάνω για τελευταία φορά ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

STEL2
17-02-09, 16:29
Στέλιο γεια σου εγώ τις βλέπω τις κατηγορίες διάφορα.Όμως η κατηγορία επίχρυσα θα πρέπει να γίνει για να μην υπάρχουν δικαιολογίες από κάποιους πως δεν βλέπουν κάποια κατηγορία για να βάλουν τα επιχρυσά τους.Επίσης δεν χρειάζεται να γίνει άλλη συζύτηση πάνω στο θέμα αυτό νομίζω τα είπαμε αρκετά ας αναλλάβουν όλοι τις ευθύνες τους.Επίσης θα το επισημάνω για τελευταία φορά ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

Συμφωνώ Απόστολε, για να μήν υπάρχουν δικαιολογίες απο κάποιους, χρειάζεται να δημιουργηθούν οι προαναφερόμενες

STEL2
17-02-09, 16:38
Επίσης, κάτι άλλο που παρατηρώ, ειναι οτι πολλά χρυσά restrike, που ανοίγονται, να μήν αναφέρεται κάν οτι ειναι restrike !
Γιατί ρε παιδιά?
Το restrike, μπορεί ναναι νόμισμα χρυσό, αλλα΄ειναι μεταχρονολογημένο, και πρέπει να αναφέρεται...Άλλωστε , κανένα νόμισμα restrike, δεν αξίζει πάνω απο 10-15% της τιμής μεττάλου του

Δεν θάπρεπε να αναφέρεται, ή θάπρεπε να φτιάξουμε μια ειδική κατηγορία "restrike"?

volos74
17-02-09, 16:41
Το μύνημα αυτό απευθύνεται σε όλους όσους νομίζουν ότι επένδυση είναι μόνο ο χρυσός.Το τελευταίο διάστημα 2 μηνών σημειώνει σημαντική αύξηση και το ασήμι με συνολίκη άνοδο 16%.Όσοι λοιπόν δεν έχουν τη δύναμη να επενδύσουν σε χρυσό καλό είναι να αποταθούν στο ασήμι και σας διαβεβαιώ πως μεγαλύτερη συλλογή με νομίσματα θα αποκτήσετε και οικονομικότερη και πιο εύκολα ανταλλάξιμη.Τα ασημένια νομίσματα έχουν την ίδια εξίσου καλή απόδοση με τα χρυσά όταν πρόκειται για άκρος συλλεκτικά και σε καλή κατάσταση.Δεν χρειάζεται να ξεπουληθήτε για να επενδύσετε.

volos74
17-02-09, 16:51
Στέλιο όχι μόνο δεν γράφουν restrike αλλά πουλάνε τα χρυσά νομίσματα σε τιμές ευρώ και λένε τιμή μεττάλου σε δολλαρια.Δηλαδή πωλείται νόμισμα π.χ.100 ευρώ και λένε κάτω από τιμή του μεττάλου που είναι 110δολλάρια δηλαδή 87ευρώ.Το παράδειγμα είναι με ισοτιμία ευρώ - δολλαρίου στο 1,26.

STEL2
17-02-09, 16:55
Το μύνημα αυτό απευθύνεται σε όλους όσους νομίζουν ότι επένδυση είναι μόνο ο χρυσός.Το τελευταίο διάστημα 2 μηνών σημειώνει σημαντική αύξηση και το ασήμι με συνολίκη άνοδο 16%.Όσοι λοιπόν δεν έχουν τη δύναμη να επενδύσουν σε χρυσό καλό είναι να αποταθούν στο ασήμι και σας διαβεβαιώ πως μεγαλύτερη συλλογή με νομίσματα θα αποκτήσετε και οικονομικότερη και πιο εύκολα ανταλλάξιμη.Τα ασημένια νομίσματα έχουν την ίδια εξίσου καλή απόδοση με τα χρυσά όταν πρόκειται για άκρος συλλεκτικά και σε καλή κατάσταση.Δεν χρειάζεται να ξεπουληθήτε για να επενδύσετε.

Kαι να συμπληρώσω, δεν ειναι μόνο τα ασημένια ή τα χρυσά, που μπορείτε να επενδύσετε, αλλά και τα καλά Ελληνικά νομίσματα, ανεξαρτήτως μεττάλου...Και οταν εννοώ καλά Ελληνικά, αναφέρομαι για σπάνια, ή δύσκολα, ή σχετικά πιο ευκολα, αλλά σε καλές καταστάσεις, γιατί ειναι λίγο δεσευρετα..Από αυτά δεν χάνεται, συνήθως η αξία τους ανεβαίνει, σε βάθος χρόνου, σίγουρα θ' ανέβει, απλώς ειναι πιο δυσκολοπούλητα απο τις λίρες, ή τα άλλα χρυσά, αν κάποια στιγμή χρειάζεστε ρευστό άμεσα !

chrysos
17-02-09, 17:09
Παρεμπίπτοντος η αξία του χρυσού 22Κ που είναι και τα περισσότερα χρυσά νομίσματα, σήμερα 17/2/2009 έκλεισε στα 22,49 το γραμμάριο.

Εάν δεν βαριέστε διαβάστε και το χτεσινό διαφέρον άρθρο από την εφημερίδα ΕΞΠΡΕΣ

Άνοδο του χρυσού έως τα 1.500 δολ. «βλέπουν» αναλυτές

Σε βασικό «παίκτη» στις διεθνείς χρηματοπιστωτικές αγορές αναδεικνύεται ο χρυσός, καθώς η κατάσταση της οικονομίας επιδεινώνεται διαρκώς. Το κίτρινο μέταλλο διαθέτει τη δυναμική να διασπάσει ανοδικά όχι μόνο το ιστορικό ρεκόρ των 1.030 δολαρίων, αλλά να φθάσει έως τα 1.500 δολάρια, εκτιμούν χρηματοπιστωτικοί οίκοι. Ωστόσο δεν θα πρέπει να αγνοηθεί το «φρένο» που θέτει στην ανοδική τροχιά του χρυσού η εξαιρετικά χαλαρή πιστωτική πολιτική των κεντρικών τραπεζών και ο χαμηλός πληθωρισμός, παράγοντες που υπονομεύουν το κύρος του ως αντιπληθωριστικής ασπίδας.
Τελικά, στην αγορά του Λονδίνου, η τιμή του χρυσού ανήλθε στα 937,15 δολάρια την Παρασκευή καταγράφοντας εβδομαδιαία άνοδο κατά 2,63%. Με βάση την τεχνική ανάλυση της Βarclays εφόσον ο χρυσός έκλεισε σε υψηλότερο επίπεδο από τα 892 δολάρια, θέτει ως επόμενο στόχο τα 1.000 δολάρια, αλλά με την προοπτική να ενισχυθεί ακόμα περισσότερο. Οι αγορές εκτιμούν ότι οι διορθωτικές κινήσεις προς τα κάτω του χρυσού, όπως ξεκίνησαν από το 2008, έχουν εξαντληθεί αφήνοντας έδαφος για σταθερά ανοδικά τινάγματα.
Αυτή την περίοδο ο χρυσός φλερτάρει κοντά στα υψηλότερα επίπεδα των τελευταίων εξίμισι μηνών, τα 953 δολάρια, καθώς οι επενδυτές αγοράζουν όχι μόνο το μέταλλο αλλά τα κεφάλαια με δείκτη την τιμή του χρυσού σε δολάρια (gold backed exchange traded funds). Μόνο τον Ιανουάριο, οι εισροές κεφαλαίων στα gold backed ETF σημείωσαν ιστορικό ρεκόρ των διαθεσίμων τους σε χρυσό, που ανέρχονται στους 1.317 τόνους. Ταυτόχρονα, παρατηρείται αναζωπύρωση του ενδιαφέροντος για αγορές ράβδων χρυσού και χρυσών νομισμάτων. Το αμερικανικό νομισματοκοπείο ανακοίνωσε ότι πούλησε 92 χιλιάδες ουγκιές χρυσού των δημοφιλών νομισμάτων με τον αμερικανικό αετό, τον Ιανουάριο, δηλαδή τετραπλάσια ποσότητα συγκριτικά με την αντίστοιχη περίοδο του 2008, και περισσότερο από το σύνολο των πωλήσεων το πρώτο εξάμηνο του 2007. Από την περασμένη εβδομάδα οι UBS και Goldman Sachs έχουν προειδοποιήσει ότι οι αγοραστές ωθούν τον χρυσό πάνω από 1.000 δολάρια. Η απουσία ενδιαφέροντος από την κοσμηματοποιία δεν πτοεί τους επενδυτές σε χρυσό. Σημειώνεται ότι μόνο το 2008 η ζήτηση χρυσών νομισμάτων εκτινάχθηκε στα υψηλότερα επίπεδα 21 ετών.
Στο παρελθόν ο χρυσός είχε χρησιμοποιηθεί ως νόμισμα. Στον κόσμο της σημερινής αβεβαιότητας, το κίτρινο μέταλλο είναι πάλι της μόδας. Ο χρυσός αποκομίζει σταθερά οφέλη μετά την απομάκρυνση του επενδυτικού ενδιαφέροντος από τις μετοχές. Ως μοναδικό εμπόδιο στα νέα δεδομένα της σχέσης της χρηματοοικονομικής κοινότητας με τον χρυσό εγείρεται η πολύ χαλαρή νομισματική πολιτική των κεντρικών τραπεζών. Τα επιτόκια έχουν «μηδενιστεί» και οι ισχυρές οικονομίες μαστίζονται από πραγματικό πυρετό αύξησης της κυκλοφορίας χρήματος, η οποία έχει ξεπεράσει το 10% σε ετήσια βάση. Η Κεντρική Τράπεζα των ΗΠΑ προσφέρει ακόμα φθηνότερο κόστος δανεισμού, παράλληλα με την καθήλωση του πληθωρισμού σε ιστορικά χαμηλά επίπεδα. Tα στοχεία αυτά δεν επιτρέπουν στον χρυσό να δράσει ως αντιπληθωριστικό εμπόδιο, όπως στο παρελθόν. Τα περιθώρια ενίσχυσής του από αυτή τη σκοπιά εξαρτώνται από τον συνδυασμό της αύξησης των τιμών του καταναλωτή και της οικονομικής στασιμότητας.
Παραδοσιακά η αύξηση των τιμών του χρυσού υποδεικνύει τη νευρικότητα των επενδυτών. Πρόκειται για το σημαντικότερο μήνυμα προς τις κεντρικές τράπεζες. Η Fed θα πρέπει να δείξει ότι δεν θα επιτρέψει στον πληθωρισμό να απογειωθεί. Σε αυτές τις συνθήκες το κίτρινο μέταλλο ενισχύεται, προετοιμασμένο να επιβεβαιώσει τις προβλέψεις για «ανάβαση» έως τα 1.500 δολάρια. Για την ιστορία υπενθυμίζεται ότι η τιμή του χρυσού είχε για τελευταία φορά σημειώσει ιστορικό ρεκόρ εξαιτίας γεωπολιτικών αιτιών τη δεκαετία του 1980, όταν τα σοβιετικά τανκς εισέβαλαν στο Αφγανιστάν.
.

volos74
17-02-09, 17:11
Στέλιο χαίρομαι να ακούω ανθρώπους σαν και σένα να προτείνουν πέρα από το χρυσό και το ασήμι και άλλου είδους νομίσματα και κυρίως Ελληνικά γιατί, σε αρκετές συζυτήσεις που έχω κάνει από κοντά με κάποιους, επισημένουν ,πρώτα τα ξένα και τελευταία τα δικά μας.Αλλά αυτή είναι η ψαροκώσταινα και αν δεν αλλάξει γρήγορα μυαλά θα την χάσουμε και πολύ γρήγορα μάλιστα.Εαν ρωτήσεις πόσοι από αυτούς που αγοράζουν σήμερα χρυσά νομίσματα ξέρουν ή έχουν δει νόμισμα του Καποδίστρια θα απογοητευτής τα νούμερα ειναι αποκαρδιοτικά.1 ίσως 2 στους 10 και δεν μιλάω σε φωτογραφεία βιβλίου αλλά εν τη παλάμι.

SOTDIAMOND
17-02-09, 17:15
.....................

volos74
17-02-09, 17:22
Παρεπιμπτόντος κύριε Νίκο χαίρεται.Τα άρθρα των εφημερίδων των τηλεοπτικων καναλιών και τα GOLDEN BOYS μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση σήμερα που υπόσχονταν άνοδο τιμών των χρηματιστηρίων ευημερία, ανάπτυξη και τίμες στο πετρέλαιο στα 300 ή και 400 δολλάρια το βαρέλι.Δεν χάλασε ο κόσμος έαν διαβάζαμε και κανένα βιβλίο που και που με ιστορικά θέματα γιατί θα βλέπαμε οτί η ιστορία επαναλλαμβάνεται από το κραχ του 1930 με μικρές παραλλαγές μόνο..................?

STEL2
17-02-09, 17:23
Στέλιο χαίρομαι να ακούω ανθρώπους σαν και σένα να προτείνουν πέρα από το χρυσό και το ασήμι και άλλου είδους νομίσματα και κυρίως Ελληνικά γιατί, σε αρκετές συζυτήσεις που έχω κάνει από κοντά με κάποιους, επισημένουν ,πρώτα τα ξένα και τελευταία τα δικά μας.Αλλά αυτή είναι η ψαροκώσταινα και αν δεν αλλάξει γρήγορα μυαλά θα την χάσουμε και πολύ γρήγορα μάλιστα.Εαν ρωτήσεις πόσοι από αυτούς που αγοράζουν σήμερα χρυσά νομίσματα ξέρουν ή έχουν δει νόμισμα του Καποδίστρια θα απογοητευτής τα νούμερα ειναι αποκαρδιοτικά.1 ίσως 2 στους 10 και δεν μιλάω σε φωτογραφεία βιβλίου αλλά εν τη παλάμι.

Kαι εγώ χαίρομαι Απόστολε, που υπάρχουν ανοιχτά μυαλά σαν κι εσένα..Οι περισσότεροι περιορίζονται σε κλασσικά πρότυπα επένδυσης (οχι οτι ειναι κακό αυτό), αλλα και λίγη σημασία στο καλό Ελληνικό νόμισμα ωφελεί !

STEL2
17-02-09, 17:25
Παρεπιμπτόντος κύριε Νίκο χαίρεται.Τα άρθρα των εφημερίδων των τηλεοπτικων καναλιών και τα GOLDEN BOYS μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση σήμερα που υπόσχονταν άνοδο τιμών των χρηματιστηρίων ευημερία, ανάπτυξη και τίμες στο πετρέλαιο στα 300 ή και 400 δολλάρια το βαρέλι.Δεν χάλασε ο κόσμος έαν διαβάζαμε και κανένα βιβλίο που και που με ιστορικά θέματα γιατί θα βλέπαμε οτί η ιστορία επαναλλαμβάνεται από το κραχ του 1930 με μικρές παραλλαγές μόνο..................?

Δυστυχώς φίλε Απόστολε, φοβάμαι μήπως αυτό το κράχ, ειναι χειρώτερο απο αυτο του 1929 !

STEL2
17-02-09, 17:26
διαβασα τα παραπανω (συμφωνω με τον αποστολη volos74) και επειδη εξαφανιστηκε μια δημοπρασια που τελευταιος πλειοδοτης ημουν εγω (και εκλεινε σημερα) θα προσπαθησω να μην ξαναπροτιμησω τον εν λογω πωλητη γιατι αυτη η κινηση με εκνευρισε.δεν αναφερω ονομα αλλα αισθανομαι τουλαχιστον προβατο αναμεσα σε λυκους που ευτυχως φαινονται απο τις πραξεις τους και θα κριθουν απο τους αγοραστες σαν κι εμενα στο μελλον

Για να καταλάβω φίλε SOTDIAMOND.., εκλεισε δημοπρασία, ενώ υπήρχαν προσφορές, και ήταν εν εξελείξει?
Πώς εγινε αυτό, και πώς εκλεισε?

SOTDIAMOND
17-02-09, 17:29
ανακαλω οσα ειπα και διαγραφω το σχολιο μου που ευτυχως δεν εθιξα ονομα γιατι εγινε λογω κεκτημενης ταχυτητας.ζητω συγνωμη για την αναστατωση που τυχον προκαλεσα

volos74
17-02-09, 17:31
Στέλιο μου μπόρει να είναι και χειρώτερο γιατί περιλαμβάνει ''υποχρεώσεις '' από την έναρξη του κραχ 1929 και την λήξη 1930 καθώς και Β' παγκόσμιο και όλους τους κατά καιρούς πολέμους που έχουν γίνει για το ''καλό του πλανήτη μας''

LOC
17-02-09, 17:32
Mήπως βρε παιδια όλη η συζήτηση και η ζήτηση μόνο χρυσών νομισμάτων,τείνει να μετατρέψει τους χρήστες αντι σε συλλέκτες, απλά σε επενδυτές και τους πωλητές απλά σε εμπόρους? Βλέπω να αγοράζεται τον τελευταίο καιρό οτι χρυσό νόμισμα κυκλοφορεί ασχέτως χώρας,χρονολογίαςκλπ.Χρυσό νάναι και οτι νάναι. Ο Στέλιος εχει δίκιο για το οτι υπάρχουν και πολλά άλλα νομίσματα που εχουν αξία και ας είναι φτιαγμένα απο πιο ταπεινά υλικά, καμμιά φορά η 'συναισθηματική' αξία ενος πχ Καποδίστρια για εναν απλό συλλέκτη και οχι επενδυτή, να μετράει περισσότερο απο μια χρυσή λίρα.

deleted_member
17-02-09, 17:32
διαβασα τα παραπανω (συμφωνω με τον αποστολη volos74) και επειδη εξαφανιστηκε μια δημοπρασια που τελευταιος πλειοδοτης ημουν εγω (και εκλεινε σημερα) θα προσπαθησω να μην ξαναπροτιμησω τον εν λογω πωλητη γιατι αυτη η κινηση με εκνευρισε.δεν αναφερω ονομα αλλα αισθανομαι τουλαχιστον προβατο αναμεσα σε λυκους που ευτυχως φαινονται απο τις πραξεις τους και θα κριθουν απο τους αγοραστες σαν κι εμενα στο μελλον

Σωτηρη αμα θες στειλε μου τα στοιχεια της δημοπρασιας που λες!! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ να χαθει χτυπημενη δημοπρασια!! Πιθανον ο πωλητης ειχε βαλει μεσα make ofer και καποιος του εκανε μια προταση που την δεχθηκε και εκλεισε η δημοπρασια!! Αλλη εξηγηση δεν υπαρχει:surprise:

SOTDIAMOND
17-02-09, 17:35
πραγματι ετσι εγινε κυριε γιωργο και εγω εκανα λαθος κι επανω στα νευρα μου ειπα διαφορα....συγνωμη και παλι για την αναστατωση

deleted_member
17-02-09, 17:39
Το ποιοτηκο Ελληνικο νομισμα που καποιοι θελουν να πλασαρουν εδω μεσα που μιλαμε για τον χρυσο πιστευω δεν εχει να κανει με την ολη κουβεντα...... Αλλα μια και το θεσατε θεμα αυτο που θελω να πω στους υποψηφιους αγοραστες Ελληνικων σπανιων νομισματων ειναι και παλι ΠΡΟΣΟΧΗ !! Αρκετοι θα προσπαθησουν να σας πουλησουν το νομισμα μια και δυο καταστασεις πανω απο την κανονικη !! ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΛΑ της καταστασεις την σπανιοτητα της τιμες της αγορας ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ!! Μετα απο αυτην την παρεμβαση παλι για προφυλαξη των ΝΕΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ παρακαλω σεβαστητε το θεμα.... Μιλαμε για ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ οποιος θελει ας ανοιξει αλλο θεμα για ασημενια Ελληνικα κτλ κτλ

volos74
17-02-09, 17:47
Αγαπητή Όλγα καλησπερα.Έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ είμουν και είμαι ένας από αυτούς που έκαναν κάποιες σημαντικές αγορές σε χρυσά νομίσματα σαν επένδυση όμως θα δεις πως κάποια από αυτά είναι και σημαντικά κομμάτια για την συλλόγη μου πέρα από τις χρυσές λύρες.Σημασία έχει πως δεν πρέπει να αποτρέψουμε σε καμία περίπτωση αγοραστές που θέλουν να αγοράσουν χρυσά νομίσματα είτε για επένδυση είται για συλλογή αλλά να τους προστατέξουμε εαν μπορούμε με κάποιο τρόπο σε κάποιο βαθμό από στραβοπατήματα και επίδοξους ''χρυσοθήρες''

deleted_member
17-02-09, 18:01
πραγματι ετσι εγινε κυριε γιωργο και εγω εκανα λαθος κι επανω στα νευρα μου ειπα διαφορα....συγνωμη και παλι για την αναστατωση

Να ξερεις Σωτηρη οτι το sold προστετευει καπως τους αγοραστες!! Αμα μια δημοπρασια δεχθει ενα χτυπημα ο πωλητης μετα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΗ ΤΙΠΟΤΑ απο το ΠΟΣΟΝ, ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΛΕΙΣΗΜΑΤΟΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!! Στο μονο που μπορει να κανει παρεμβαση ειναι στην περιγραφη του αντικειμενου.... Με λιγα λογια καποιος μπορει να γραφει αρχικα οτι πουλαει μια χρυση λιρα!! Μετα το χτυπημα μπορει να το διορθωση και να το κανει επιχρυση Λιρα!! Ακομη και αυτη η παρεμβαση που μπορουν να κανουν οι πωλητες για μενα κακος υπαρχει!! Αλλιως βαση των νεων δεδομενων που γραφοντε στην δημοπρασια καλλιστα θα επρεπε να μπορει και ο αγοραστης να ΑΠΟΣΥΡΗ την προσφορα του!! Το παραπανω ηταν παραδειγμα.... Οι μονες Λιρες που εχω δει Επιχρυσες ειναι αυτες που βαζουν στης βασιλοπιτες:)

volos74
17-02-09, 18:02
Γιώργο καλησπέρα συμφωνώ μαζί σου οτί μιλάμε για το χρυσό νόμισμα αλλά είτε κάποιος κάνει αναφορά στα ασημένια είτε στα απλά νομίσματα, Ελληνικά ή ξένα είναι αυτά, πρώτων έχει ο καθένας δικαίωμα να λεέι την αποψη του ελεύθερα και δεύτερων και όλα τα υπόλοιπα νομίσματα πλην των χρυσών ανήκουν στην κατηγορία συλλεκτικα-νομίσματα για συζύτηση μέσα στο Forum.

deleted_member
17-02-09, 18:10
Αποστολε δεν λεω οχι.... Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει οπου θελει:) Θα δωσο ομως ενα παραδειγμα.... Φαντασου ο Στελιος π.χ να ανοιξει ενα θεμα για τα Καποδιστριακα νομισματα και να μπουμε εμεις εκει μεσα να μιλαμε για ΛΙΡΕΣ!!! Σε ρωτω θα ηταν ωραιο?? Ενταξει το δεχομε κουβεντα στην κουβεντα το θεμα εξοκυλε λιγο.... Εκανα μια ενημερωση οτι το θεμα αυτο ανοιχτηκε για μια μεριδα δημοπρασιων που γραφουν χρυσα και στην ουσια μονο χρυσα δεν ειναι!!
Φιλικα
skarakis

chrysos
17-02-09, 18:28
Φίλε Απόστολε, εγώ πληροφοριακά ανέφερα το άρθρο της εφημερίδας σχετικά με τον χρυσό, τώρα τη σχέση έχουν τα βιβλία τα τηλεοπτικά κανάλια και τα GOLDEN BOYS με το θέμα δεν το κατάλαβα, μην ξεχνάς πώς ο χρυσός έχει διαχρονική αξία και πώς σε οποιαδήποτε κρίση από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας όλοι τρέχουν να αγοράσουν χρυσό. Αποστόλη και εσύ το ίδιο κάνεις, γιατη μαζεύεις χρυσά νομίσματα ???, όπως γνωρίζεις έχουν μικρή συλλεκτική αξία εκτός κάποιων εξαιρέσεων, και αυτό οφείλετε στο ότι όλα σχεδόν τα χρυσά νομίσματα βρίσκονται σε σπίτια η σε συλλογές, κατά συνέπεια αυτός που τα αγοράζει το κάνη και για επένδυση, έτσι ας σταματήσουμε τη φιλολογία, δεν προσθέτει τίποτα στην κουβέντα.

LOC
17-02-09, 18:47
Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη που παρενέβην και εξέφρασα άποψη στην όλη συζήτηση, μου έγινε σαφές "οτι δεν ήταν ωραίο". Απλά θέλω να διευκρινίσω οτι σε καμμία περίπτωση δεν ανήκω ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ σε μια συζήτηση που αφορά τα χρυσά, ούτε και ο Στέλιος φαντάζομαι που πρώτος έθιξε το θέμα.Όπως πολύ σωστά είπε ο Απόστολος μια άποψη εξέφρασα σε ενα φόρουμ που αφορά τα συλλεκτικά νομίσματα.

STEL2
17-02-09, 19:37
Ολγα, η αναφορά που εγινε απο εμένα, δεν είχε σκοπό να γίνει, ετσι ξεκάρφωτα...Απλά, επειδή ο Απόστολος, μίλησε και για τα ασημένια, το συνέχισα και πήγα λίγο παρακάτω, και στα Ελληνικά
Δεν συνεχίζεται η κουβέντα επ' αυτού.., μπορεί να θεωρηθεί ως παράνθεση, στο ολο topic

volos74
17-02-09, 19:42
Κύριε Νίκο καλησπέρα και πάλι.Εγώ αναφέρω ως παράδειγμα τις φήμες από τις εφημερίδες και τα τηλεοπτικά κανάλια για το ότι το πετρέλαιο θα φθάσει 300$ με 400$ και με την κατάσταση που επικρατεί σήμερα παγκοσμίως το πετρέλαιο είναι μόλις 41,50$ και με αφορμή αυτά αναφέρομαι και στο άρθρο της ΕΞΠΡΕΣ.Εάν παρατηρήσετε λίγο παραπάνω θα δείτε ότι τοποθετούμε για τις αγορές που έχω κάνει και συνεχίζω να κάνω.Επίσης ο διάλογος είναι αρχή της Δημοκρατίας και δεν είναι φιλολογία να λέει κάποιος την αποψή του και επίσης κάποιος να του κάνει κριτική.

STEL2
17-02-09, 19:43
Το ποιοτηκο Ελληνικο νομισμα που καποιοι θελουν να πλασαρουν εδω μεσα που μιλαμε για τον χρυσο πιστευω δεν εχει να κανει με την ολη κουβεντα...... Αλλα μια και το θεσατε θεμα αυτο που θελω να πω στους υποψηφιους αγοραστες Ελληνικων σπανιων νομισματων ειναι και παλι ΠΡΟΣΟΧΗ !! Αρκετοι θα προσπαθησουν να σας πουλησουν το νομισμα μια και δυο καταστασεις πανω απο την κανονικη !! ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΛΑ της καταστασεις την σπανιοτητα της τιμες της αγορας ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ!! Μετα απο αυτην την παρεμβαση παλι για προφυλαξη των ΝΕΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ παρακαλω σεβαστητε το θεμα.... Μιλαμε για ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ οποιος θελει ας ανοιξει αλλο θεμα για ασημενια Ελληνικα κτλ κτλ

Κάνεις ομως Γιώργο την κριτική σου για το Ελληνικό νόμισμα...Αν ήθελες πραγματικά να σταματήσει η κουβέντα, δεν θάκανες κριτική !
Απλά, θα το σταματούσες !
Και μου "απαγορεύεις", να απαντήσω στα λεγόμενά σου...

Εγώ σεβόμενος το topic, θα το σταματήσω..., ομως κάποια άλλη στιγμή, κάπου αλλού, θα συνεχιστεί

deleted_member
17-02-09, 20:09
Αγαπητε Στελιο (που γνωριζομαστε και προσωπικα) και εσενα Ολγα (που δεν σε ξερω μια και δεν ετυχε ποτε να συνεργαστουμε) κακος ισως χρησημοποιησα την εκφραση <πλασαρω> αλλα εκεινη η λεξη μου ηρθε εκεινη την στιγμη στο μυαλο! Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παρα μα παρα πολλες φορες ξεκιναει μια κουβεντα σε καποιο φορουμ για ενα Χ θεμα και κουβεντα στην κουβεντα αλλου καταληγει!!Η ουσια ειναι οτι αυτοι που ενδιαφεροντε για το δευτερευων θεμα ΔΕΝ το διαβαζουν διοτι σαν επικεφαλιδα βλεπουν το Χ θεμα που ισως δεν τους ενδιαφερη!! Ολοι μας μπορουν να την πατησουν!!Και εγω προσωπικα σε καποιο φορουμ καποτε παρασυρθηκα και κουβεντα στην κουβεντα για αλλο ανοιχτηκε το θεμα για αλλο μιλουσαμε τρια ατομα!! Απλα επειδη το θεμα ΚΟΡΟΙΔΙΑ-ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ-ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ στα χρυσα το θεωρω πολυ σοβαρο γιαυτο και εκανα την παρεμβαση αυτη! Συγνωμη αν σας εθιξε και να ξερετε οτι αν ανοιξετε το οποιοδηποτε θεμα σε σχεση με τα Ασημενια με τα Ελληνικα ευχαριστως συμμετεχω στην κουβεντα!!

deleted_member
17-02-09, 20:31
Φίλε Απόστολε, εγώ πληροφοριακά ανέφερα το άρθρο της εφημερίδας σχετικά με τον χρυσό, τώρα τη σχέση έχουν τα βιβλία τα τηλεοπτικά κανάλια και τα GOLDEN BOYS με το θέμα δεν το κατάλαβα, μην ξεχνάς πώς ο χρυσός έχει διαχρονική αξία και πώς σε οποιαδήποτε κρίση από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας όλοι τρέχουν να αγοράσουν χρυσό. Αποστόλη και εσύ το ίδιο κάνεις, γιατη μαζεύεις χρυσά νομίσματα ???, όπως γνωρίζεις έχουν μικρή συλλεκτική αξία εκτός κάποιων εξαιρέσεων, και αυτό οφείλετε στο ότι όλα σχεδόν τα χρυσά νομίσματα βρίσκονται σε σπίτια η σε συλλογές, κατά συνέπεια αυτός που τα αγοράζει το κάνη και για επένδυση, έτσι ας σταματήσουμε τη φιλολογία, δεν προσθέτει τίποτα στην κουβέντα.

Αγαπητε Νικο χαιρομε που σε εχουμε στην παρεα μας:) Ηταν εκπληξη για μενα διοτι ξερω οτι ελαχιστα μιλας στο φορουμ!! Σε συζητησεις που εχουμε κανει κατα καιρους τηλεφωνικες ξερεις πολυ καλα οτι παντα ακουω με προσοχη τα οσα λες και παντα λογαριαζω καλα το καθε τι που μου προτεινεις ή μελεταω την καθε μελοντικη μου κινηση λογαριαζοντας τα οσα ειπαμε!! Ο Αποστολος ειπε οσα ειπε απο μια αλλη σκοπια που ισως δεν την μετεδωσε καλα.... ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ο Αποστολος ηθελε να περαση το μηνυμα οτι καποιοι ισως με προσχημα τα οσα λενε καποια μεσα μαζικης ενημερωσεις τα προβαλουν στης δημοπρασιες τους με σκοπο να αυξησουν της τιμες και να πουλησουν σε εξαιρετικα ΥΨΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!! (Αποστολε αν κανω λαθος διορθωσε με) Εσυ τωρα αγαπητε Νικο εξαιρησε της ολης καταστασης και σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ο Αποστολος μιλουσε για σενα διοτι τα χρυσα που εκθετεις ειναι μετρημενα στα δακτυλα ενος χεριου!! Εγω με την πειρα που εχω και θα χαρω να ακουσω σημερα και την δικη σου τοποθετηση πανω στο θεμα ΧΡΥΣΟΣ+ΜΕΛΛΟΝ θα πω τα εξεις----> Καποτε σε ενα παρομοιο θεμα γυρω στον Οκτωμβριο ειχα βγει και ειχα πει δημοσια ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΧΡΥΣΟ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΣΗ!!! Τοτε ηταν διαφορετικα ..... Σημερα τα πραγματα ειναι αλλιως..... Αυτο που συμβουλευω σημερα τους αγοραστες χρυσου ειναι ΟΠΟΥ ΒΡΗΤΕ ΦΤΗΝΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗΜΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕ!!! Και να σας φερω ενα παραδειγμα του τί σημαινει για μενα φτηνος χρυσος..... Η λιρα σημερα εχει 202 πωληση στην τραπεζα 182 αγορα!! Αν την βρητε με 200 ειναι ακριβη αγορα αν την βρητε με 180 ειναι φτηνη αγορα!! Θα μου πειτε <γινετε να βρω λιρα με 180?? Εγω σας απαντω οτι μεχρι πριν δεκαπεντε μερες προσπαθουσα να αγοραζω με 150!!Σημερα αν βρεθει καποιος να μου πουληση μπορει να αγορασω και με 165..... Αυτα σαν Γιωργος με το χερι στην καρδια....

epop
17-02-09, 20:55
Γιωργο με 165 και εγω αγοραζω.!!!:) Εχω κατι χρηματα στην τραπεζα για τις δυσκολες τα δινω ολα:p Σωστη η συμβουλη σου.
Πηγα στα χοτ και τι ειδα! Οι αγοραστες τελικα δεν παιζονται!Μετα απο τοση συζητηση ακομα αγοραζουν.Καλα να παθουν!

Στελιο πρωτος εκανες διαγνωση της ασθενειας λυριτιδας που οσο παει και εξαπλωνεται.Τωρα το μονο που μενει ειναι σαν παλιος συλλεκτης να δωσεις και την θεραπεια!Θελω το φαρμακο μου!:crazy:

kriari
17-02-09, 22:04
Παιδιά κακά τα ψέματα..
Τόσο καιρό που είχε η λύρα 135 – 140 ευρώ που ήταν όλοι αυτοί οι επίδοξοι λυροφάγοι; Μόλις πήγε 180 – 200 ευρώ θυμήθηκαν όλοι να αγοράσουν…
Μόνο κάτι τζιμάνια αγόραζαν τότε και τώρα βγάζουν 40 – 50 στο κομμάτι και μπράβο τους.
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν οι συλλογές και ο χρυσός είναι ένα πάθος ( έτσι Γιώργο;) και φυσικά αν το πάθος αυτό είναι και κερδοφόρο ακόμα καλύτερα!!!
Εγώ προσωπικά είμαι χομπίστας και δεν δηλώνω σχετικός αλλά ξέρω τι πουλάω και θα φέρω και πέτρες και χρυσό και ότι μου κατεβάσει το μυαλό και μου αρέσει.
Αυτά και συγνώμη για την παρέμβαση..

volos74
17-02-09, 22:19
Ανάργυρε καλησπέρα το φαρμακό σου είναι να πέρνεις μία λύρα πρωί, μεσημέρι και βράδυ.

deleted_member
17-02-09, 22:24
Kωστα να σου απαντησω.... ΝΑΙ για μενα ειναι ενα χοντρο παθος!! Τωρα το κερδοφορο εχει πολλες αποψεις.... Κερδοφορο για μενα μπορει να ειναι διοτι οταν εγω αρχισα να μαζευω λιρες το 1988 η λιρα εκανε δωδεκα χιλιαρικα!!Υπηρχαν περιπτωσεις που αγορασα και με εννια!! Αρα μια μακροχρονη αποταμιευση εχει αποφερη κερδος..... Κερδοφορο ειναι αυτο που κανουν αλλοι αγοραζουν-πουλουν!!Και εκει εχει κερδος οπως καθετι που θα το αγορασει καποιος μια Α τιμη και θα το πουληση μια Β !! Αυτο το σκελος εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου..... Αν δεις την αξιολογηση μου Κωστα θα δεις 100+ Αγορες 5 πωλησεις!! Το αν εκθετω καποια πραγματα στα χρυσα δεν σημαινει οτι και θελω να τα πουλησω!!Στην Αθηνα μαζι ειμαστε σε μια καφετερια αν θυμασαι και σου εδειχνα καποια κομματια που ειχα αγορασει εκεινο το καλοκαιρι και σου ελεγα οτι ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΕ!! Που σημαινει οτι ειναι τοσο ακριβα που κανεις δεν θα βρεθει ευκολα να δωσει ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ που εδωσα εγω για να τα αποκτηση!! ΑΝ ΣΚΕΠΤΟΜΟΥΝ ΕΜΠΟΡΙΚΑ εκεινο το καλοκαιρι αγοραζα της λιρες προσωπικα 135 ευρω την μια αν επαιρνα 50 τεμαχια!! ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ το ΠΑΘΟΣ υπερισχυει του εμποριου και κανω το κεφι μου!! Βραχυπροθεσμα παλι θα υπαρχει κερδος και μεγαλο αλα εμενα ξερεις καλα οτι ποσος με απασχολη!! Πανω απο ολα ΥΓΕΙΑ να εχουμε φιλε μου:)

STEL2
17-02-09, 22:24
Ανάργυρε καλησπέρα το φαρμακό σου είναι να πέρνεις μία λύρα πρωί, μεσημέρι και βράδυ.

Πρίν, ή μετα το φαγητό ?:D

volos74
17-02-09, 22:29
Στέλιο τι κάνεις;Πάντα προ φαγητού για να μην πέσουν βαριές.

deleted_member
17-02-09, 22:30

Κρητική ή Ποντιάκη?:D :D

volos74
17-02-09, 22:34
κρητική δεν το συζυτάμε.

kriari
17-02-09, 22:40
Γιώργο μου σε σένα αναφερόμουν για το πάθος μόνο μην με παρεξηγείς.
Άλλοι το κάνουν για κέρδος και τους βγάζω το καπέλο αφού αυτή είναι η δουλεία τους.
Από την άλλη εμένα μου αρέσει η συναλλαγή, να έχω κάτι πολύτιμο και να αλλάζει χέρια.
Ο καθένας με το πάθος του δηλαδή!!!

deleted_member
17-02-09, 22:55
Παντος βρε παιδια δεν ξερω πως θα το σχολιασετε αυτο στα ξενα χρυσα νομισματα μονο η λιρα του Πολυδωρου (αν δεν κανω λαθος) απο τα Χανια εχει μεινει!!Ολες οι αλλες ή κλεισανε ή αποσυρθηκαν...... Μηπως αραγε να την χτυπησω εγω διοτι θα της γυρευουμε με τα κυαλια σε λιγο καιρο???:D :D :D :D :D Λες να ειναι η τελευταια των Μοικανων?:p

SOTDIAMOND
17-02-09, 23:01
μπα κ.Γιωργο υπαρχουν αποθεματα αρκετα νομιζω....:) :) ;) ;)

volos74
17-02-09, 23:03
Γιώργο μην το κάνεις θα χαθεί το είδος.

FAERY
17-02-09, 23:26
Διάβασα εν τάχη όσα γράφετε μιας και δεν είμαι πλέον τόσο ενημερωμένη στα συλλεκτικά και δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω.

Θα ήθελα να κάνω όμως λίγο το συνήγορο του διαβόλου και να σας ρωτήσω το εξής.

Είμαι άσχετη και αγόρασα από έναν τύπο στο εξωτερικό κάτι νομίσματα. Gold coins έγραφε, εγώ για gold τα πήρα και ότι και να λέτε εσείς ότι δεν είναι gold αλλά golden, εγώ τα ακούω βερεσέ.

Θεωρώ λοιπόν ότι είναι χρυσά. Ας υποθέσουμε ότι το site έχει 2 κατηγορίες. Χρυσά και Επίχρυσα. Αφού τα θεωρώ χρυσά είναι δυνατόν να τα βάλω στα επίχρυσα?

Ρωτάω γιατί κάποιος πιο πάνω είπε ότι φταίει το site που δεν έχει κατηγορία. Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει κατηγορία, η δημιουργία είναι το πιο απλό. Το θέμα είναι να χρησιμοποιούνται!

Κάποιος προ καιρού ζήτησε να μπεί μια κατηγορία στα ρολόγια με μια περίεργη ονομασία λέγοντας ότι είναι πολύ δημοφιλή. Έκανα το λάθος και την έφτιαξα και τώρα έχει 0 αντικείμενα μέσα.

Για το site δεν είναι ωραίο να υπάρχουν μηδενικές κατηγορίες διότι δείχνει άδειο. Αντι λοιπόν να προτείνεται 3-4 κατηγορίες, επιλέξτε τις πιο απαραίτητες και κυρίως αυτές που θα χρησιμοποιηθούν.

epop
17-02-09, 23:34
Παντος βρε παιδια δεν ξερω πως θα το σχολιασετε αυτο στα ξενα χρυσα νομισματα μονο η λιρα του Πολυδωρου (αν δεν κανω λαθος) απο τα Χανια εχει μεινει!!Ολες οι αλλες ή κλεισανε ή αποσυρθηκαν...... Μηπως αραγε να την χτυπησω εγω διοτι θα της γυρευουμε με τα κυαλια σε λιγο καιρο???:D :D :D :D :D Λες να ειναι η τελευταια των Μοικανων?:p

Αφου δεν βαζει κανεις -απο εσας που εχετε τις ποσοτητες-λοιπον θα βαλω εγω!
Το χρημα πρεπει να αλλαζει χερια! Οχι να το κρυβουμε να μην το βλεπει ο ηλιος!

volos74
17-02-09, 23:44
Ανάργυρε θα είσαι υπεύθυνος για τον σκοτωμό που θα γίνει μόλις τις βάλεις.

deleted_member
17-02-09, 23:45
Διάβασα εν τάχη όσα γράφετε μιας και δεν είμαι πλέον τόσο ενημερωμένη στα συλλεκτικά και δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω.

Θα ήθελα να κάνω όμως λίγο το συνήγορο του διαβόλου και να σας ρωτήσω το εξής.

Είμαι άσχετη και αγόρασα από έναν τύπο στο εξωτερικό κάτι νομίσματα. Gold coins έγραφε, εγώ για gold τα πήρα και ότι και να λέτε εσείς ότι δεν είναι gold αλλά golden, εγώ τα ακούω βερεσέ.

Θεωρώ λοιπόν ότι είναι χρυσά. Ας υποθέσουμε ότι το site έχει 2 κατηγορίες. Χρυσά και Επίχρυσα. Αφού τα θεωρώ χρυσά είναι δυνατόν να τα βάλω στα επίχρυσα?

Ρωτάω γιατί κάποιος πιο πάνω είπε ότι φταίει το site που δεν έχει κατηγορία. Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει κατηγορία, η δημιουργία είναι το πιο απλό. Το θέμα είναι να χρησιμοποιούνται!

Κάποιος προ καιρού ζήτησε να μπεί μια κατηγορία στα ρολόγια με μια περίεργη ονομασία λέγοντας ότι είναι πολύ δημοφιλή. Έκανα το λάθος και την έφτιαξα και τώρα έχει 0 αντικείμενα μέσα.

Για το site δεν είναι ωραίο να υπάρχουν μηδενικές κατηγορίες διότι δείχνει άδειο. Αντι λοιπόν να προτείνεται 3-4 κατηγορίες, επιλέξτε τις πιο απαραίτητες και κυρίως αυτές που θα χρησιμοποιηθούν.
Καλησπερα Ελενα! Σε καποια σημεια διαφωνο.... Αν εσενα πχ σε ξεγελασαν και σου πουλησαν φυκια για μεταξωτες κορδελες αυτο σημαινει οτι πρεπει να ανοιξεις και εσυ μια δημοπρασια να πουλας φυκια για μεταξωτες κορδελες??? Εγω τα συγκεκριμενα κομματια τα βλεπω στο Αμερικανικο να πουλιουντε ενα δολαριο το ενα οταν αγοραζεις ποσοτητα!!Ο ενας τα λεει επιχρυσα ο αλλος χρυσα οχταρια ο αλλος χρυσα εικοσιτεσσαρια!! Η κατηγορια που ζηταμε Ελενα πιστευω οτι ηδη επρεπε να ειχε γινει απο τοτε που το εθιξε το θεμα ο Εναντιος!!Και για το αν θα τα βαζουν μεσα ή οχι εδω ειμαστε εμεις μολις τα βλεπουμε στα χρυσα μεσα να σε ενημερωνουμε ειτε να του διαγραφεις την δημοπρασια ειτε να του επιβαλεις να την μεταφερει!! Μια δυο θα καταλαβουν οτι εκει ανηκουν και οχι μεσα στα χρυσα να ξεγελουν ατομα!! Αν θελεις εχω ηδη ατομο που ξεγελαστικε και παραλιγο να την πατηση αν δεν με επαιρνε τηλεφωνο!!

STEL2
17-02-09, 23:49

Σόρρυ βρε Ελένη, αλλά ειναι δυνατόν να φαίνεται το site αδειο, με την πληθώρα των προτεινωμένων, τα εντυπωσιακα νούμερα της κεντρικής, οσον αφορά τις κατηγορίες, τις 32.500 καταχωρήσεις που υπάρχουν, ή με την τόση κινητικότητα που παρουσιάζει, μόνο το forum του 124, ιδίως στα συλλεκτικά?

Αν φαίνεται ενα τέτοιο site αδειο.., τι να λένε και τα άδεια !!:D :D

volos74
18-02-09, 00:13
Κυρία Ελένη καλησπέρα.Εγώ έγραψα οτί έχει ευθύνει το 124 για το ότι δεν υπάρχει κατηγορία για τα επίχρυσα γιατί αν υπήρχε δεν θα ήταν εύκολο κάποιοι να εκμεταλλεύονταν την ενότητα με τα χρυσά και εγώ που κάνω σημαντικές αγορές δεν θα έχανα χρόνο για να δώ εάν είναι χρυσά η όχι και πόσο χρυσά και από που κρατάει η σκούφια τους και άλλα πολλά τέτοια.Γι΄ αυτό προφυλάξτεμαι από κακόβουλους πωλήτες που κάνουν πως δεν γνωρίζουν γιατί εδώ και δύο μέρες που γίνεται αυτή η συζήτηση αυτοί συνεχίζουν να τα πουλούν ως χρυσά.Ευχαριστώ

FAERY
18-02-09, 01:45
Κυρία Ελένη καλησπέρα.Εγώ έγραψα οτί έχει ευθύνει το 124 για το ότι δεν υπάρχει κατηγορία για τα επίχρυσα γιατί αν υπήρχε δεν θα ήταν εύκολο κάποιοι να εκμεταλλεύονταν την ενότητα με τα χρυσά και εγώ που κάνω σημαντικές αγορές δεν θα έχανα χρόνο για να δώ εάν είναι χρυσά η όχι και πόσο χρυσά και από που κρατάει η σκούφια τους και άλλα πολλά τέτοια.Γι΄ αυτό προφυλάξτεμαι από κακόβουλους πωλήτες που κάνουν πως δεν γνωρίζουν γιατί εδώ και δύο μέρες που γίνεται αυτή η συζήτηση αυτοί συνεχίζουν να τα πουλούν ως χρυσά.Ευχαριστώ

Αν κάποιο νόμισμα δεν είναι χρυσό, τότε πάει στην χώρα του.

Αυτό που προσπαθώ να σας πω είναι ότι αυτοί που θέλουν να εκμεταλευτούν την κατάσταση θα το κάνουν είτε υπάρχει κατηγορία είτε όχι.

Αυτό λέγαμε προ καιρού και για τα γερμανικά/ναζιστικά. Αν είναι γραμ/μο πάει στα γραμ/μα ακόμα κι αν απεικονίζει την σημαία των ναζί. Αντίστοιχα αν είναι αξεσουάρ νόκια, πάει στα αξεσουάρ και όχι στα τηλέφωνα νόκια. Κι όμως κάποιοι επιμένουν να βάζουν τα αξεσουάρ στα τηλέφωνα γιατί εκεί θα φανούν καλύτερα.

FAERY
18-02-09, 02:01
Καλησπερα Ελενα! Σε καποια σημεια διαφωνο.... Αν εσενα πχ σε ξεγελασαν και σου πουλησαν φυκια για μεταξωτες κορδελες αυτο σημαινει οτι πρεπει να ανοιξεις και εσυ μια δημοπρασια να πουλας φυκια για μεταξωτες κορδελες??? Εγω τα συγκεκριμενα κομματια τα βλεπω στο Αμερικανικο να πουλιουντε ενα δολαριο το ενα οταν αγοραζεις ποσοτητα!!Ο ενας τα λεει επιχρυσα ο αλλος χρυσα οχταρια ο αλλος χρυσα εικοσιτεσσαρια!!

Καλησπέρα και σε εσάς.
Αν εγώ τα αγόρασα για χρυσά και πιστεύω πως είναι χρυσά τότε ως άσχετη και αδαής θα τα πουλήσω για χρυσά γιατί δεν θεωρώ ότι με γέλασαν αλλά ότι έκανα την αγορά του αιώνα.

Η κατηγορια που ζηταμε Ελενα πιστευω οτι ηδη επρεπε να ειχε γινει απο τοτε που το εθιξε το θεμα ο Εναντιος!!

Προτάσεις για κατηγορίες γίνονται με email στο webmaster για ταχύτερα ή μέσω της ειδικής φόρμας που υπάρχει στις σελίδες σας. Κακώς επικρατεί η άποψη πως αν γραφτεί στο φόρουμ θα ικανοποιηθεί κάποιο αίτημα.

FAERY
18-02-09, 02:07
Σόρρυ βρε Ελένη, αλλά ειναι δυνατόν να φαίνεται το site αδειο, με την πληθώρα των προτεινωμένων, τα εντυπωσιακα νούμερα της κεντρικής, οσον αφορά τις κατηγορίες, τις 32.500 καταχωρήσεις που υπάρχουν, ή με την τόση κινητικότητα που παρουσιάζει, μόνο το forum του 124, ιδίως στα συλλεκτικά?

Αν φαίνεται ενα τέτοιο site αδειο.., τι να λένε και τα άδεια !!:D :D

Κοίταξε το επισυναπτόμενο Στέλιο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Ξαναλέω ότι το εύκολο είναι να σας τις φτιάξω αλλά αν δεν χρησιμοποιηθούν, η εικόνα είναι κακή. Όσο κακή είναι και αυτή που θα δεις στο επισυναπτόμενο και δεν έχει σημασία αν το site είναι γενικά γεμάτο.

STEL2
18-02-09, 03:24
Στελιο πρωτος εκανες διαγνωση της ασθενειας λυριτιδας που οσο παει και εξαπλωνεται.Τωρα το μονο που μενει ειναι σαν παλιος συλλεκτης να δωσεις και την θεραπεια!Θελω το φαρμακο μου!:crazy:

Απλώς θα παραθέσω ενα αρθρο απο κάποιον φίλο, σε κάποιο άλλο forum
Sorry, για τα greeklish, αλλά το κόπιαρα

H fygh sto xryso san meso asfaleias se periptwsh oikonomikhs krishs einai entelws psyxologikh. Basizetai sto gegonos oti otan exeytelistoun ta xartia xwris antikrysma (xrhmata) tote xreiazetai ena kainourgio metro pou einai kata kanona kati pou einai spanio (dhladh den mporoune na to exoun oloi) kai exei kapoia pshxologikh aphxhsh stis mazes -----> xrysos. Vevaia yparxoun alla metalla poly pio polytima apo ton xryso, p.x. ena to opoio einai toso spanio pou olh h posothta pou yparxei epanw sth gh mporei na xwresei se ena mikro dwmatio, omws den exei thn idia psyxologikh aphxhsh opws o xrysos stis mazes kai etsi den problepetai na ginei to kainourgio "metro". Kathe giagia sto xwrio mou xerei ton xryso alla kammia to palladio, to rodio klp alla metalla. Oi pio nees - sto xwrio mou panta - xeroun kai thn platina logw tou oti htan pio "sic" na exoun kosmhmata apo platina para apo xryso alla ws ekei kai mh parekei.

STEL2
18-02-09, 14:12
Κοίταξε το επισυναπτόμενο Στέλιο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Ξαναλέω ότι το εύκολο είναι να σας τις φτιάξω αλλά αν δεν χρησιμοποιηθούν, η εικόνα είναι κακή. Όσο κακή είναι και αυτή που θα δεις στο επισυναπτόμενο και δεν έχει σημασία αν το site είναι γενικά γεμάτο.

2-3 κατηγορίες θα φτιαχτούν Ελένη,
στο κάτω-κάτω, κλείσε αυτές που βλέπουμε τώρα, οπότε το αποτέλεσμα στην χειρώτερη, θάναι πάλι το ίδιο

deleted_member
18-02-09, 17:46
Αν κάποιο νόμισμα δεν είναι χρυσό, τότε πάει στην χώρα του.

Αυτό που προσπαθώ να σας πω είναι ότι αυτοί που θέλουν να εκμεταλευτούν την κατάσταση θα το κάνουν είτε υπάρχει κατηγορία είτε όχι.

Ελενα καλησπερα εγω τωρα θα σου υποβαλω την ΝΕΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ που επιτακτικα ζηταμε και αν ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ που βαζουν τα μινι νομισματα ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ να τα βαζουν ΜΕΣΑ στα χρυσα εγω θα κανω τον χωροφυλακα? το καρφι? οπως θελετε πειτε με και θα στα καταγγελω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!! Απο εκει και περα ειναι δικο σου θεμα πια πως θα τους χειριστεις.... Θα κανεις συστασεις? Θα τους μεταφερεις μονη σου της δημοπρασιες? Θα της διαγραφεις? Θεμα δικο σου πλεον.... ΑΥΤΟ που προεχει για μενα ειναι η προστασια των ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ!!ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝΤΕ ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΙΟΥΝΤΕ !! Αν και την ηγεσια του sold την ενδιαφερη η προστασια του αγοραστη η ακρη θα Βρεθει.....

deleted_member
18-02-09, 17:54
Ζητησα σαν νεα κατηγορια το παρακατω---> Επιχρυσα & Reproduction νομισματα
Αν καποιος ή καποιοι επιθυμουν να υπαρχει διαχωρισμος <ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα> ας ερθουν να καταθεσουν της αποψεις τους

STEL2
18-02-09, 18:25
Aπο το e-mail, που εχω στείλει ήδη απο χθές το μεσημέρι, εχω ζητήσει
1) Να δημιουργηθεί ξεχωριστη κατηγορία "ΕΠΙΧΡΥΣΑ", εξω απο τα χρυσά )κύρια κατηγορία δηλαδή.., γιατί τα επίχρυσα, ΔΕΝ ειναι χρυσά

2)Μέσα στην κατηγορά ΧΡΥΣΑ, να δημιουργηθούν 3 υποκατηγορίες, που θα φαίνονται ετσι

ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ-----> ΧΡΥΣΑ
ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ-----> Reproduction
ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ-----> Restrike

chrysos
18-02-09, 19:06
Sorry Στέλιο αλλά δεν συμφωνώ μαζί σου να μπούνε σε ξεχωριστή υποκατηγορία τα Restrike, αυτά είναι επίσημα νομίσματα σε επανέκδοση τα οποία κόβονται από κρατικά νομισματοκοπεία, επίσης αναφέρονται σε όλους τους καταλόγους, συνεπώς είναι επίσημα χρυσά νομίσματα. Ένα παράδειγμα μπορείς να δις στις φωτογραφίες.

http://www.chrysos2.com/Images/100 Corova (S).jpg ]

http://www.chrysos2.com/Images/100 Corova (L).jpg

STEL2
18-02-09, 19:18
Γειά σου Νίκο..., επίσημα μπορεί νάναι, ειναι ομως μεταχρονολογημένα, και από οτι πατρατηρώ (δεν ειδα ολες τις δημοπρασίες), αλλά αυτές που είδα, κανείς δεν το αναφέρει...Αυτό που μας παρουσιαζεις τώρα, με ημερομηνία 1915, μπορεί νάναι κομμένο το 1970...Κάποιοι μασάνε με την ημερομηνία...θάπρεπε να αναφέρονται ως restrike, τα οποία οποια και να κοιτάξεις πάνω απο 10-15% του μετάλλου, δεν πιάνουν

Αφού λοιπόν δεν το γράφουνε στην περιγραφή, αν ανοίξει μια υποκατηγορία restrike, και ενα νόμισμα restrike δεν ανοιχτεί εκεί, σημαίνει οτι πάνε να εξαπατήσουν..., τώρα σου λέει, μπορεί και να το ξέχασα να το γράψω !

STEL2
18-02-09, 19:39
100 κορώνες του 1915, λοιπόν

STEL2
18-02-09, 19:40
Βλέπεις καμμιά διαφορά ανάμεσα στα νομίσματα?
Σε πληροφωρώ οτι το δικό μου, ειναι πλαστό

deleted_member
18-02-09, 19:44
Και εγω διαφωνο εκει Στελιο και θα σου πω τον λογο.... Π.χ το νομισμα που ανεβασε ο ΝΙΚΟΣ (υπεροχο κομματι παρεπιπτωντως) ειτε ειναι ανατυπωση του 1970 ειτε ηταν αληθινο του 1915 Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΧΡΥΣΟΥ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ!! Αλλο παραδειγμα ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΑ 50 ΠΕΣΟΣ !! ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 1947 (ανατυπωση) ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 1946 αληθινο εγω ιδια αξια του δινω!! Και τα δυο εχουν 37.5 γρμ χρυσο!! Δεν κοιταμε συλλεκτικοτητες....... Αν ειναι ετσι Στελιο και ΟΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΤΣΟΥΝ ΤΟΥ 1925 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΡΥΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ Restrike διοτι ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΥΠΩΘΗΚΑΝ ΤΟ 1938 αν θυμαμαι καλα!! Μην τα πολυπλεκουμε τα πραγματα τα χρυσα Restrike ειναι χρυσα ειναι σε καταλογους επισημους δεν υπαρχει θεμα να ΧΑΣΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ!! Τα αμφιβολου προελευσεως και πατριδος ειναι το προβλημα μας.....

deleted_member
18-02-09, 19:52
Στελιο τα πλαστα ειναι αλλου Παπα ευαγγελιο...... Εκει και στο παρεθλον που βγηκα και μιλησα για ΠΛΑΣΤΕΣ ΛΙΡΕΣ κτλ αν θυμασαι μονο βρισιδι δεν επεσε και εγιναν πολλες διαγραφες μηνυματων!! Εκει δυστηχως δεν μπορουμε να προφυλαξουμε τον υποψηφιο αγοραστη και ειναι στο ελλεος του καθε λαμογιου που δεν εχει συνειδηση και το μονο που θελει ειναι να θησαυρισει εις βαρος αγοραστων!! Γιαυτο τον λογο πιστευω οτι η συνθετη ονομασια που προτεινα ειναι η ποιο δικαιη και σωστη λυση...... Κυριε Νικο περιμενω και την δικη σου αποψη:) Τα γκριζα Μαλλια εχουν σοφια και παντα ο λογος τους τυχανει του σεβασμου μου;)

chrysos
18-02-09, 19:58
Γεια σου Στέλιο, οι κατάλογοι αναφέρουν πότε κόπηκε, το δικό σου το πλαστό δεν μπορεί να είναι 34 γραμμάρια και 22Κ, απλούστατα δεν συμφέρει τον απατεώνα να κατασκευάσει τέτοιο νόμισμα με περιεκτικότητα σαν το γνήσιο, πόσο μάλλον που δεν έχει να κερδίσει τίποτα από αυτό το νόμισμα. Αντιθέτως εάν πχ. Καταφέρει να κατασκευάσει ένα 100σταρικο χρυσό του 1935 με τις ίδιες προδιαγραφές και δεν το καταλάβει κανείς Ε…. τότε μπράβο του, αυτό είναι άλλου παπα ευαγγέλιο !!!!

STEL2
18-02-09, 20:00
Και εγω διαφωνο εκει Στελιο και θα σου πω τον λογο.... Π.χ το νομισμα που ανεβασε ο ΝΙΚΟΣ (υπεροχο κομματι παρεπιπτωντως) ειτε ειναι ανατυπωση του 1970 ειτε ηταν αληθινο του 1915 Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΧΡΥΣΟΥ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ!! Αλλο παραδειγμα ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΑ 50 ΠΕΣΟΣ !! ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 1947 (ανατυπωση) ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 1946 αληθινο εγω ιδια αξια του δινω!! Και τα δυο εχουν 37.5 γρμ χρυσο!! Δεν κοιταμε συλλεκτικοτητες....... Αν ειναι ετσι Στελιο και ΟΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΤΣΟΥΝ ΤΟΥ 1925 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΡΥΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ Restrike διοτι ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΥΠΩΘΗΚΑΝ ΤΟ 1938 αν θυμαμαι καλα!! Μην τα πολυπλεκουμε τα πραγματα τα χρυσα Restrike ειναι χρυσα ειναι σε καταλογους επισημους δεν υπαρχει θεμα να ΧΑΣΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ!! Τα αμφιβολου προελευσεως και πατριδος ειναι το προβλημα μας.....

1)Κατ΄αρχήν φίλε Γιώργο, δεν υπάρχουν γνήσια του 1915....Αυτα τελειώσανε το 1914, και στα restrike, άλλαξαν την ημερομηνία

2)Προφανώς, μιλάς μόνο για το εαυτόν σου, και μερικούς άλλους....., δεν σκέπτονται ολοι ετσι...υπάρχουν και Συλλέκτες ! Αλλο λοιπόν του '46, και άααλλο τοο '47

3)Οι λίρες που λές, μπορεί να τυπώθηκαν την συγκεκριμένη ημερομηνία που λές..., οπως και υπάρχουν και άλλα νομίσματα..., απο Ελληνικά ας πουμε, αυτα του 1912, κοβόταν μέχρι το 1922, Αλλά, δεν ειναι συνεχείς κοπές, οπως ειναι στα restrike...Τα Restrike, ειναι συνεχείς κοπές, μπορεί κάθε χρόνο να παράγουν , και για πολλά χρόνια, οπότε δεν υπάρχει συλλεκτικότητα, γιατί δε υπάρχει τιράζ....Το 10-15% premium, που δίνουν, εχει να κάνει με την εργασία για την κτασκευή του restrike !

Στην ουσία, και οι λίρες, τουλάχιστον αυτές απο το 1910 και μετά, δεν εχουν καμμία συλλεκτικότητα..., 190 ευρά κάνει ο χρυσός, και η τράπεζα αγοράζει 192 !

Αν σε ενα χρόνο πχ. πέσει ο χρυσός, θα τις συμπαρασύρει...., ενω το συλλεκτικό, θα παραμείνει σταθερό

chrysos
18-02-09, 20:05

Δυστυχώς Γιώργο το πούλησα πριν από 6-7 Μίνες 600 ΕΥΡΟ μόνο και είναι γνησιότατο.

STEL2
18-02-09, 20:06
Γεια σου Στέλιο, οι κατάλογοι αναφέρουν πότε κόπηκε, το δικό σου το πλαστό δεν μπορεί να είναι 34 γραμμάρια και 22Κ, απλούστατα δεν συμφέρει τον απατεώνα να κατασκευάσει τέτοιο νόμισμα με περιεκτικότητα σαν το γνήσιο, πόσο μάλλον που δεν έχει να κερδίσει τίποτα από αυτό το νόμισμα. Αντιθέτως εάν πχ. Καταφέρει να κατασκευάσει ένα 100σταρικο χρυσό του 1935 με τις ίδιες προδιαγραφές και δεν το καταλάβει κανείς Ε…. τότε μπράβο του, αυτό είναι άλλου παπα ευαγγέλιο !!!!

Το δικό μου φίλε Νίκο, πρέπει νάναι χαλκονίκελ , και τέλεια επιχρυσωμένο....Βάρος 23 γραμμάροα και κάτι..,Να τι κάνουν τα restrike, και οταν οι μήτρες μένουν αναλίωτες για πολλά-πολλά χρόνια....Τέλειες απομιμήσεις !

STEL2
18-02-09, 20:09
Γιαυτο τον λογο πιστευω οτι η συνθετη ονομασια που προτεινα ειναι η ποιο δικαιη και σωστη λυση......

Σαν την Μακεδονία δηλαδή ?:p

chrysos
18-02-09, 20:17
Ε…. τότε εάν υπάρχουν που δεν το νομίζω ????? τόσο ανίδεοι συλλέκτες που αγοράζουν κασμίρι από την Νιγηρία για γνήσιο Εγγλέζικο, δεν τους φταίει κανείς ας μελετήσουν καλά αυτό που θέλουν,πριν το αγοράσουν.

STEL2
18-02-09, 20:25
Ε…. τότε εάν υπάρχουν που δεν το νομίζω ????? τόσο ανίδεοι συλλέκτες που αγοράζουν κασμίρι από την Νιγηρία για γνήσιο Εγγλέζικο, δεν τους φταίει κανείς ας μελετήσουν καλά αυτό που θέλουν,πριν το αγοράσουν.

Οχι, φίλε Νίκο..., ΔΕΝ υπάρχουν !
Απλώς είθελα να τονίσω, τι τέλειες απομιμίσεις μπορούν να βγούν, οταν οι μήτρες παραμένουν αναλίωτες για πολλά-πολλά χρόνια !

Ενας Συλλέκτης δεν θα την φάει..., ενας ανίδεος ομως?

STEL2
18-02-09, 20:39
Προφανώς, μιλάς μόνο για το εαυτόν σου, και μερικούς άλλους....., δεν σκέπτονται ολοι ετσι...υπάρχουν και Συλλέκτες ! Αλλο λοιπόν του '46, και άααλλο τοο '47

Ειναι σαν το καλό κρασί !
Αλλη η χρονιά του 2000, και άλλη του 2001 !

epop
18-02-09, 20:57
23 με 33 Στελιο ειναι πολυ μεγαλη διαφορα.Πρεπει να ειναι πολυ βλακας ο αγοραστης.Δινει τοσα χρηματα και αγοραζει χρυσα και δεν δινει 20-30 ευρω να να παρει μια ζυγαρια να κανει εναν υποτυπωδη ελεγχο? δεν σου λεω για βιβλια και καταλογους ενα ζυγισμα ομως? αν και στο νομισμα σου εγω βρηκα μια μεγαλη διαφορα στο χρωμα.Αν καποιος εχει πιασει χρυσο αυστριακο γνησιο θα καταλαβει!

chrysos
18-02-09, 21:21
Στέλιο επειδή το θέμα το έχουμε εξαντλήσει, θα τελειώσω με μια περίπτωση που μου έτυχε πριν από μερικά χρόνια, κάποιος λυπών μου έφερε ένα χρυσό τριαντάρι του 1964 !!!!!!! τιράζ 15 !!!!! Αξία εάν βρεθεί 50.000 ΕΥΡΟ !!!!! αυτά τα είχε παραγγείλει ο Κωνσταντίνος για να τα μοιράσει στον γάμο του, το νόμισμα αναφέρετε στον κατάλογο του Στρατουδακη είναι δε κατά δυο χιλιοστά πιο μικρό από το γνήσιο, αυτά τα ήξερα όταν λιπών μου το έφερε ήταν πράγματι δυο χιλιοστά πιο μικρό από το ασημένιο και μεταχειρισμένο VF το πήγα σε φίλο μου χρυσοχόο και με βεβαίωσε ότι το νόμισμα είναι από 18Κ και Πάνο (στην Ελλάδα υπάρχει ένα μόνο πιστοποιημένο εργαστήριο που μπορεί να μετρήσει 24Κ και βρίσκετε κάπου στην Αθήνα) τότε περιχαρής τον πλήρωσα και έφυγε. Την άλλη μέρα το πήγα κατευθείαν στον Στρατουδακη του το δείχνω και μου λέει ότι είναι σχεδόν βέβαιος πως είναι γνήσιο, έλα όμως που ο καλός Θεός με προστάτεψε για τη πάω απέναντι στον Συβριδάκη να αγοράσω κάτι και του δείχνω το νόμισμα, αφού το εξέτασε καλά μου λέει πώς την περασμένη εβδομάδα του έφερε ένας συλλέκτης το ίδιο νόμισμα και πώς είναι πλαστό. Τελικά για να μην σας κουράζω κατάφερα με απειλές ότι θα τον καταγγείλω στην υπηρεσία παραχάραξης νομισμάτων να μου επιστρέψει τα χρήματα μου. Ηθικό δίδαγμα Στέλιο άλλο το πλαστό και άλλο η επίσημη επανέκδοση.

Υ.Σ. Πάντως παραδέχτηκα τον πλαστογράφο διότι το νόμισμα ήταν τέλειο, ο τύπος ήταν χρυσοχόος στον Ν. Κόσμο.

deleted_member
18-02-09, 21:29
, ένα χρυσό τριαντάρι του 1964 !!!!!!! τιράζ 15 !!!!! Αξία εάν βρεθεί 50.000 ΕΥΡΟ !!!!! αυτά τα είχε παραγγείλει ο Κωνσταντίνος για να τα μοιράσει στον γάμο του,

Kριμα που δεν ημουν καλεσμενος στον Γαμο:D :D :D

deleted_member
18-02-09, 21:33
Και για να μην μακρηγορουμαι (διοτι θα γινει κουραστικο στους νεους να διαβαζουν τοσες σελιδες) εγω την προταση μου την εκανα πιστευω οτι πρεπει να γινει μια κατηγορια μονο και αυτη ΕΞΩ απο τα χρυσα!! Και οποιαδηποτε δημοπρασια βλεπουμε με παραπλανητικο υλικο που παει να ξεγελαση αγοραστες να την επισυμενουμε στην αρμοδια αρχη!!!

STEL2
18-02-09, 21:45
23 με 33 Στελιο ειναι πολυ μεγαλη διαφορα.Πρεπει να ειναι πολυ βλακας ο αγοραστης.Δινει τοσα χρηματα και αγοραζει χρυσα και δεν δινει 20-30 ευρω να να παρει μια ζυγαρια να κανει εναν υποτυπωδη ελεγχο? δεν σου λεω για βιβλια και καταλογους ενα ζυγισμα ομως? αν και στο νομισμα σου εγω βρηκα μια μεγαλη διαφορα στο χρωμα.Αν καποιος εχει πιασει χρυσο αυστριακο γνησιο θα καταλαβει!

Αν του τόδεινε 300€, ας πουμε, δεν θα τόπαιρνε χωρίς ελεγχο νομίζεις?

STEL2
18-02-09, 21:49
Στέλιο επειδή το θέμα το έχουμε εξαντλήσει, θα τελειώσω με μια περίπτωση που μου έτυχε πριν από μερικά χρόνια, κάποιος λυπών μου έφερε ένα χρυσό τριαντάρι του 1964 !!!!!!! τιράζ 15 !!!!! Αξία εάν βρεθεί 50.000 ΕΥΡΟ !!!!! αυτά τα είχε παραγγείλει ο Κωνσταντίνος για να τα μοιράσει στον γάμο του, το νόμισμα αναφέρετε στον κατάλογο του Στρατουδακη είναι δε κατά δυο χιλιοστά πιο μικρό από το γνήσιο, αυτά τα ήξερα όταν λιπών μου το έφερε ήταν πράγματι δυο χιλιοστά πιο μικρό από το ασημένιο και μεταχειρισμένο VFτο πήγα σε φίλο μου χρυσοχόο και με βεβαίωσε ότι το νόμισμα είναι από 18Κ και Πάνο (στην Ελλάδα υπάρχει ένα μόνο πιστοποιημένο εργαστήριο που μπορεί να μετρήσει 24Κ και βρίσκετε κάπου στην Αθήνα) τότε περιχαρής τον πλήρωσα και έφυγε. Την άλλη μέρα το πήγα κατευθείαν στον Στρατουδακη του το δείχνω και μου λέει ότι είναι σχεδόν βέβαιος πως είναι γνήσιο, έλα όμως που ο καλός Θεός με προστάτεψε για τη πάω απέναντι στον Συβριδάκη να αγοράσω κάτι και του δείχνω το νόμισμα, αφού το εξέτασε καλά μου λέει πώς την περασμένη εβδομάδα του έφερε ένας συλλέκτης το ίδιο νόμισμα και πώς είναι πλαστό. Τελικά για να μην σας κουράζω κατάφερα με απειλές ότι θα τον καταγγείλω στην υπηρεσία παραχάραξης νομισμάτων να μου επιστρέψει τα χρήματα μου. Ηθικό δίδαγμα Στέλιο άλλο το πλαστό και άλλο η επίσημη επανέκδοση.

Υ.Σ. Πάντως παραδέχτηκα τον πλαστογράφο διότι το νόμισμα ήταν τέλειο, ο τύπος ήταν χρυσοχόος στον Ν. Κόσμο.

Δεν ξέρω φίλε Νίκο, αν εννουμε το ίδιο..! Εχουν περάσει απο τα χέρια μου, 2 τέτοια χρυσά (επαναλαμβάνω, δεν ξέρω αν εννοούμε τα ιδια- πάντως εχουν ιδιες προδιαγραφές), και ταχω δώσει 800 ευρά το καθένα, προπέρσυ.. Βάρος 10 γραμμάρια, 999% χρυσός

STEL2
18-02-09, 21:54
Και για να μην μακρηγορουμαι (διοτι θα γινει κουραστικο στους νεους να διαβαζουν τοσες σελιδες) εγω την προταση μου την εκανα πιστευω οτι πρεπει να γινει μια κατηγορια μονο και αυτη ΕΞΩ απο τα χρυσα!! Και οποιαδηποτε δημοπρασια βλεπουμε με παραπλανητικο υλικο που παει να ξεγελαση αγοραστες να την επισυμενουμε στην αρμοδια αρχη!!!

Εγώ πάλι πιστεύω, οτι τα restrike, σαν μεταχρονολογιμένα νομίσματα που ειναι, πρέπει να μπούν σε ειδική υποκατηγορία, και οποιος θέλει να αγοράσει χρυσό, ας ανατρέξει εκεί !

chrysos
18-02-09, 23:32
Μετά από 6 χρόνια δεν θυμάμαι το βάρος, απορία πώς είσαι σίγουρος ότι ήταν 999% χρυσός αφού είπαμε ότι δεν μετράνε 24Κ, απορία Νο2 πώς πούλησες τα νομίσματα αφού είναι σίγουρο πώς ήταν πλαστά (Εκτός και αν σε κάλεσε ο βασιλιάς στο γάμο και σου χάρισε τα γνήσια ?????) :D :D :D

STEL2
19-02-09, 11:49
Μάλλον πρέπει νάταν τα μεττάλια της mailing, που τάχε βγάλει σε χρυσό, σαν τα 30άρια, αλλά μικρότερα, και την καθαρότητα αλλά και το βάρος το εγραφαν πάνω

deleted_member
22-02-09, 21:09
ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ολους οτι βρηκα ΤΗΝ ΠΗΓΗ στο εξωτερικο που τυπωνουν τα ΜΙΝΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ !! Η ΤΙΜΗ που ξεκινανε και μπαινουν στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ειναι τα 0.16 ΣΕΝΤΣ το καθενα!!! ΤΟΣΟ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΧΡΥΣΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΙΝΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΦΑΙΝΕΤΕ.......... Οποιος δεν το πιστευει ο σχετικος συνδεσμος υπαρχει στην διαθεση μου !!